Stranica 1 od 9 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 169

Tema: Svečana trpeza :)

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Za prazničnu trpezu

    Punjena ćurka

    Trijumfalno jelo praznične trpeze, punjena ćurka, pruža mnoštvo mogućnosti za različite interpretacije. Pred vama je jedna od najukusnijih, samo vam ostaje da se odlučite u kojoj ćete je prilici poslužiti...



    Tek odskoro ćurka, koja se tradicionalno jede u Americi tokom praznika, našla je put i do naših prazničnih trpeza i tako postala glavna konkurencija prasećem i jagnjećem pečenju bez kojih se kod nas nije moglo zamisliti bilo kakvo slavlje.

    Bilo kako bilo, s obzirom na to da je ćuretina prilično nemasna i zdrava, ona opravdano zaslužuje našu pažnju i ozbiljno razmatranje da u što više prilika praseće pečenje menjamo zdravijim, ćurećim. Ono što praznično ćureće pečenje čini posebnim, pored priloga koji je najčešće u obliku barenog ili sotiranog povrća, jesu punjenje za ćurku i voćni sos koji ga često prati. Ukoliko mislite da je sos od voća nespojiv s bilo kojom vrstom mesa, već će vas prvi zalogaj razuveriti. Sos od jabuka je klasičan pratilac svinjetine, bez sosa od višanja ili borovnica ne mogu se zamisliti srneći medaljoni i upravo je sos od brusnica ili ribizli ono što uzdiže ukus rolovane pečene ćuretine, punjene kestenjem i kobasicom, baš kao što to rade kod nas u Vojvodini gde se kulinarstvo pod austrougarskim uticajem razvilo u zavidnom pravcu.

    Vodeći se mišlju da su klasici kulinarstva uvek najbolji izbor tokom Novogodišnjih i Božićnih praznika, predstavljamo vam ovo čuveno jelo u svom njegovom sjaju, ali prilagođeno potrebama i ukusima poklonika savremene gastronomije.

    Za 8 osoba potrebno je: 1 očišćena ćurka od oko 3,5 kg (po mogućstvu sa džigericom), 12 šnita mesnate slanine, 400 g sveže kobasice, 300 g obarenog, očišćenog kestenja (ili 500 g proprženih šampinjona), 50 g putera, 50 g prezli, 2 kašike rendanog parmezana, 2 glavice crnog luka, 1 komadić celera, malo supe, 1 veza peršuna, brendi ili vinjak, začin C ili začin za pečenu piletinu (u supermarketima), maslinovo ulje, so i biber

    Priprema:
    30 minuta Kuvanje:
    3 sata
    685 kcal po porciji

    Potreban pribor: 1 sprava za pasiranje povrća ili blender, 1 posuda, 1 veliki nož, 1 pleh, 1 kuhinjska četkica, kuhinjski kanap ili rafija, 1 kašika, 1 viljuška

    Pasirajte kestenje

    Očistite džigericu, obarite je u malo supe i ocedite. Iseckajte celer i 1 glavicu luka i propržite ih u tiganju na pola količine putera. Kestenje izblendirajte sa džigericom tek toliko da ih usitnite (nemojte napraviti kašu) i dobijenu smesu stavite u posudu.

    Napravite punjenje

    Izblendiranoj smesi dodajte usitnjenu kobasicu, prezle, parmezan, propržene celer i luk i seckani peršun. Dodajte i brendi, začinite solju, biberom i s malo začina C, pa dobro promešajte da dobijete ujednačenu smesu.

    Napunite ćurku

    Opranu i obrisanu ćurku posolite unutra i spolja i napunite je punjenjem. Ubacite i preostali oljušteni luk, zatvarajući je njime (kao kad krompirom ili paradajzom zatvarate punjene paprike). Ušijte otvor na ćurki ili ga čvrsto uvežite rafijom.



    Pripremite je za pečenje

    Postavite ćurku na pleh premazan uljem i uvežite joj batake da bi zadržala oblik. Posolite je, pobiberite, pospite preostalim puterom isečenim na komadiće, pa joj grudi obložite šnitama slanine tako da se delimično preklapaju.

    Pečenje u rerni

    Zagrejte rernu na 200˚C. Ćurku pokrijte s par listova alufolije, ubacite je u rernu i pecite oko dva i po sata. Tokom pečenja povremeno uklonite foliju da biste prelivali i premazivali ćurku sopstvenim sokovima i vrućom supom.

    Dovršite pečenje

    Nakon naznačenog vremena pečenja uklonite foliju i slaninu, smanjite temperaturu na 180˚C i pecite ćurku još pola sata, dok joj se prsa ne zapeku. Izvadite je iz rerne i postavite da odstoji nekoliko minuta pre nego što je poslužite.

    Sos od ribizli

    Stavite 175 g šećera u manju šerpicu, dodajte 1/2 čaše vode, komadić štapića cimeta i 1 zvezdasti anis. Sačekajte da se šećer rastopi na tihoj vatri, pa dodajte 250 g crvenih ribizli, stavite da provri, smanjite vatru i kuvajte još oko 15 minuta, sve dok sos ne dobije gustinu i bude nalik na sirup. Uklonite začine, pa gotov sos poslužite uz ćuretinu.

    Američki sos Gravy

    Želite li da date internacionalni ukus vašoj ćuretini? Procedite sokove u kojima se pekla, dodajte im kašiku brašna, 1 kutlaču vruće supe i mešajte žicom da uklonite eventualne grudvice. Nastavite s kuvanjem dodajući pomalo supe sve dok ne dobijete prilično gust i taman sos koji se u Americi zove “gravy” (eng. moča), a koji po pravilu prati svako pečenje.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Bogojavljenske pihtije

    Običajno jelo bogojavljenske pihtije se kuva 19. januara.Sastojci za 6 porcija
    2 sveže svinjske nožice

    3 suve svinjske nožice

    1 sveža teleća ili juneća noga sa kolenicom

    2 svinjska uveta

    1 vezica peršunovog lista

    so

    biber

    2 glavice belog luka

    crvena paprikaPriprema
    Očišćene
    noge operite i stavite u veću posudu. Dodajte svinjske uši i sve
    nalijte hladnom vodom. Kuvajte prvo na jačoj, a zatim na umerenoj
    temperaturi. Posolite i dolivajte mlakom vodom. Kuvajte sve dok meso sa
    nogu ne počne da otpada. Pred kraj kuvanja pobiberite. Izvadite meso iz
    posude, odvojite ga od kostiju i isitnite. Supu procedite. Gotovu supu
    razlijte po posudama, rasporedite svuda po supi isitnjeno meso i stucan
    beli luk. Promešajte pa pospite seckanim peršunom. Opet promešajte i
    ostavite na pogodno mesto da se pihtije ohlade i stegnu. Ako se po vrhu
    pihtija skupi masnoća, pažljivo je skinite. Pospite čistu površinu
    pihtija crvenom paprikom, isecite masu u svakoj posudi na pravilne
    delove i poslužite.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  3. #3
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Badnja večera
    Dan pre Božića naziva se Badnji dan.
    Za njega su vezani veoma lepi običaji.
    Pre sunčevog izgreva seku se badnjaci ili veseljaci. Domaćin unosi badnjak u kuću na desnom ramenu, a za njim idu ukućani.
    Posle toga domaćica ga posipa medom, vinom i pšenicom. Badnjak se unosi u kuću i stavlja na ognjište da do ujutru gori.
    U kuću se takođe unosi i slama.

    Inače, badnjačka večera treba da bude raznovrsna ali i strogo posna.
    Domaćica priprema badnjački kolač, ribu prženu na ulju, med, vino i pasulj.
    I deca posebno vole Badnji dan zbog darivanja slatkiša. Običaj je da se po slami i po ćoškovima kuće pobacaju orasi i drugi slatkiši, a deca da ih traže i pijuču kao pilići.
    Na ovaj dan ljudi su srećni, u domovima vlada mir jer ovaj dan predstavlja praznik pun ljubavi, dobrote i praštanja.Sastojci za 6 porcija
    Za Badnjačku ribu prženu na ulju:
    oko 3 kg ribe po izboru
    malo brašna
    ulje
    so
    Za Badnjački kolač:
    1 kvasac
    malo šećera
    800 g brašna
    malo soli
    1,5 čaša vode
    Za Badnjački pasulj:
    1/2 kg pasulja
    veza zeleni
    1/2 crnog luka
    1 listić lorbera
    malo sode bikarbone
    1 kašika ulja
    Priprema
    Riba: očistite ribu i u zavisnosti od toga koju ribu spremate, isecite na šnicle, posolite, uvijte u brašno i pecite na ulju.

    Badnji kolač: kvasac staviti da uskisne (sa malo mlake vode, kašikom šećera i kašikom brašna).
    Kada uskisne, polako dodavati brašno, so i mlaku vodu i mesiti da bude kao kiselo testo.
    Ostaviti još 15 minuta da kisne, zatim ga razvaljati u pleh da bude debljine prsta i izbockati ga viljuškom.
    Ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim peći na 200°C oko 30 minuta.
    Kada se ispeče treba da se uvije u krpu da stoji, a služi se na tacni uz posudicu soli.

    Badnji pasulj: očistiti pasulj, staviti u šerpu sa litar vode i kuvati, a zatim tu prvu vodu prosuti.
    Ponovo naliti litar vode i kuvati.
    Unutra staviti naseckan luk i zelen. Dodati lorber i malo posoliti.
    Staviti na vrh noža sode bikarbone i jednu kašiku ulja. Kuvati najmanje oko sat i po vremena (ukoliko je pasulj lošiji, kuvati ga i više od dva sata).
    Treba sve vreme da polako vri.
    U đuveč (dublju tepsiju) sipati 2-3 kašike ulja, malo aleve paprike i pola kilograma proprženog luka.
    U to dodati prethodno skuvan pasulj, promešati i zapeći u rerni na 200°C oko 20 minuta.

    Uz pasulj, ribu i kolač staviti zdelicu soli i neku (posnu) salatu (kiseli kupus, turšiju ili krompir salatu).

    Na stolnjak staviti i orahe i med.
    Služiti uz crno vino.


    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  4. #4
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Aspik brbljive domaćice
    Za ovo meze su najvažnije teleće nogice koje se, ovom prilikom, uopšte ne jedu. Ali, da nije njih, ne bi bilo ni aspika.Sastojci za 4 porcije
    teleći jezik
    teleća noga
    beli luk
    ren
    so i biber
    Priprema
    U lonac, bolje u Papenov, jer štedi vreme, strpati teleći jezik i teleću nogu. Ovo dobro zasoliti, dodati bibera u zrnu, pa naliti hladnom vodom. Onda kuvati sat i po (u običnom loncu).

    Jezik se izvadi, oljušti i iseče na tanke režnjeve. Izvadi se i teleća nogica i ostavi za štogod drugo, a preostala tečnost ukuvava dok ne počne da se zgušnjava. U kalup treba poređati režnjeve jezika, pa ih zasuti iseckanim belim lukom i mlevenim biberom. Tako tri puta, ili dok ima jezika, pa onda sve naliti onom tečnošću koja se sada zove aspik.

    Kada se dobro ohladi, izvrne se iz kalupa i jede sa renom.

    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  5. #5
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    e ovako Prkos ti si otvorila ovu temu e sad molim domaciceeeee
    da pisu unapred sta spremiti tad....pazi nesto zaista lepo ne skupo
    i ukusno...pa pisite i ako moze recepat... :trci:

  6. #6
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Pa duso ja samo recepte i postavljam i trudim se da to bude adekvatnom standardu nas obicnih ljudi i ima i za visoku klasu,moramo zadovoljiti sve klase.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  7. #7
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    vidim ja vidim al ocu domace bre sto reklo domacinski licno mi... :deda_mraz1

  8. #8
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    :prcko ovako ja zamisljam al vi recite da ne preteram...

    2kg...pilece belo sa rostilja
    1kg...virsli sa rostilja
    2kg...pleskavica sa rostilja
    2kg...cevapcici sa rostilja
    1kg...domace kobasice rostiljske sa rostilja
    kao glavno jelo

    pa salata ruska...nadam se samo da je ove godine necu zamrznuti :raz_114:
    pa salata sa susamom...kajmak sira...i nju valjda necu zamrznuti :raz_114:
    pa rez cajne i sunke u tanjiru mislim oko 2 cela pruta cajne i oko 1/2kg sunke....

    pa kajmak... sir....kackavalj... u drugom tanjiru...

    vruce lepinje....od lebca i proja masna sa sirom....

    jelo nista necu....

    sad slatkisi...
    1. lenja zena
    2.karamel oblanda veca
    3.princes krofne

    i jos sam voce...
    1.banane
    2.jabuke
    3.kivi
    4.mandarine
    5.pomorandze

    i jos sad grickalice...
    1.kikiriki
    2.pistaci
    3.suvo grozdje
    4.suve smokve
    5.suve sljive bez kostice...

    mislim da sam ovim obelila obraz a nisam li preterala malko... :oci:

    sad da cujem vas...eto mog plana za docek sve na stolu pa nek se sluze sami....


  9. #9
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Duso sreco,moja Nova godina prolazi posno tako da ce to biti na meniju,napravicu ga pa cu ga izloziti pred sud javnosti
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  10. #10
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    ja ne posnim...sam kad mora se veliki petak badnje vece i kad je 1 dan :raz_012:

  11. #11
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Predlog menija za docek Nove Godine za one koji ne poste

    Mnogo ukusno, jedete li toplo ili hladno, za večeru ili doručak. Pripremiti- A treba nam:


    [img width=640 height=480]http://www.kuvajmo-blogovski.com/wp-content/uploads/2009/11/Red-ka%C4%8Dkavalja....JPG[/img]
    [img width=640 height=480]http://www.kuvajmo-blogovski.com/wp-content/uploads/2009/11/Gotovo-pe%C4%8Deno.JPG[/img]



    500gr tankih kora (možda još jedno pakovanje za rezervu, jer ono dole dva po dva ispadne malo više), 250gr praške šunke (tanko narezane), 250gr kačkavalja, 1 veći kremsir, 1 pavlaka, 3 jajeta, kečap, so, ulje, voda.
    I onda nam ne preostaje drugo, nego da to sve poslažemo, savijemo, prelijemo i ispečemo. Prvo dve kore mažemo sa uljem i vodom, pa onda dve kore sa kečapom, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore praška šunka, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore kačkavalj, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore kremsir, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore polovina jaja umućenih sa pavlakom i po ukusu malo posoljena, to sve uvijemo u rolat, stavimo u nauljenu tepsiju i prelijemo ostatkom jaja i pavlake. Pečemo na 200˚C dok ne porumeni, meni je to oko 20 minuta i onda se ostavi još jedno desetak minuta u ugašenoj lerni. Jako je ukusno uz jogurt. Probajte, ko je god pravio i probao, nije zažalio


    SLANA TOST TORTA




    Postupak pripreme:


    1pomešati
    pavlaku i majonez i podeliti na tri jednaka dela.Ostale sastojke možete
    iseckati na kockice ili izrendati na krupno rende ili ako imate
    secka-što je i najbrže- iseckati u njemu.

    2U
    prvi deo staviti jaja i 4 kisela krastavca. U drugi deo staviti 400g
    šunkarice i malo kečapa da dobije crvenu boju. U treći deo staviti
    ostatak krastavaca, 200g šunkarice i 300g sira.

    3Na
    veću tacnu ređati tost hleb jedan do drugog pa premazati prvim filom,
    na to ređati još jedan red tosta pa drugi fil i opet tost i treći
    fil.sve to ukrasiti po želji a najbolje sa 100g sira koji vam je ostao.
    Prijatno.




    Sastojci:
    2
    pakovanja tost hleba
    400ml
    majoneza
    4 kom
    pavlake
    6 kom
    jaja
    600g
    šunkarice
    400g
    sira trapista
    8 kom
    kiselih krastavaca
    malo kečapa


    -punjena pecenica

    Punjena barenim jajima,slaninom,kackavaljem
    Proivoljno je pripremiti-za broj clanova


    -Mimoza salata


    Обарити 500-600 грама кромпира у љусци, ољуштити и сачекати да се мало охлади. Потребно је још 6 комада барених јаја, 300 грама шунке у комаду, 4-5 киселих краставчића, 2 чаше павлаке и 250 грама мајонеза. У чинију рендати све једно преко другог, почети са кромпиром (све на крупно ренде), па кашичицом вадити киселу павлаку и скидати па спуштати местимично по кромпиру, па изрендати мало шунке да покрије павлаку, па неко јаје, па нацедити мало мајонеза и изрендати неки краставчић. Све понављати неколико пута док се не потроше намирнице, тако да рендано жуманце буде на врху... због ради мимоза ефекта, јел

    -ili kasato salatu

    1 килограм сремског сира и 125 грама путера добро умутити и поделити на 3 дела. У први део додати 200 грама ситно сецкане прашке шунке и мало алеве паприке и добро измешати. У други део не додавати ништа. У трећи део додати ситно исецкане 2 везе младог лука (8 комада рецимо, само перца) и мало першуна. Развући све по реду једно преко другог и украсити першуном, ротквицама или по жељи. Држати на хладном.





    1 главицу лука ситно исецкати па пропржити на мало уља, додати јој 300 грама млевеног меса, со, вегету, бибер и целу исецкану везу першуна.
    Умутити 4 цела јаја, у то додати 3 кашике уља, 1 кисело млеко, 1 чашу обичног млека (мера је чаша од киселог млека), 12 кашика брашна, 1 прашак за пециво, саставити са испрженим месом па пећи у подмазаном плеху или на пец папиру на температури од 170-200 степени. Прво на 200, па смањити на 170 полако да се пече. Кад се охлади премазати мајонезом по површини, нарендати трапист преко на крупно и исећи на коцке или ромбоиде.


    sve ostalo po vasem izboru i kolicini.

    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  12. #12
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    e sad cu ja a ti me ubi.... :raz_114:
    redom ono gore prvo nekolicko pitanjca???? :deda_mraz1

    2 kore idu al ide nesto izmedju njih??? :raz_114:

    drugo koliko vode koliko ulja i jel voda hladna il mlaka il obicna il kisela????joj to ispade sa potpitanjima...

    e prkos stvarno pitam ne zezam...kazes zadnja kora sa jajima a gore vidim sliku sa kackavaljem...
    i ne zameri svidja mi se pa pre neg sto krenem u akciju ja da pitam...inace je meni super...

  13. #13
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Duso da si samo malkice pazljivije procitala ,sve pise ispod slike-recept je kompletan. i da Kad je vec savijen rolat premazes jajima,a imas i sliku da vidis kako izgleda poslednji namaz pre nego li savijes rolat.Znaci ,nemoj brzati-citaj polako sreco i sve je jasno ko dan.Ljubim ja tebe.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  14. #14
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    ma nije mi jasno veruj..ide 2 kore pa mazes il izmedju njih 1 po 1...
    necu tupim mozak no pricaj...

  15. #15
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Caričino predjelo (jednostavno ,brzo i lako,a ukusno )

    sastojci za 10 osoba:
    300 gr kukuruznog brašna
    20 gr kvasca
    200 - 300 gr mlevenih čvaraka
    4 jaja
    2 dcl kiselog mleka
    1 kašičica soli

    Kvasac izmrvimo u brašno, dodamo umućena jaja i kiselo mleko, posolimo, izmešamo i pustimo da stoji.
    Zatim dodati mlevene čvarke, izlijemo masu u namašćenu tepsiju i pričekamo da naraste.
    Pečemo na temperaturi od 220° - 250*C
    Poslednje uređivanje od Bisernica : 06-02-2010 at 02:33

  16. #16
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu




    Potrebno je:

    700 gr mlevenog mesa
    4 jaja
    1 glavica crnog luka
    300 gr tanko isečene slanine(šnite)
    1 parče hleba
    malo mleka
    peršun
    mešavina začina
    beli luk
    Crni luk sitno iseći,propržiti na malo ulja, sjediniti sa mlevenim mesom i još kratko sve zajedno propržiti. Parče hleba natopiti sa mlekom, iscediti i dodati u meso. Začiniti po ukusu, iseckati beli luk i peršun i umešati jedno jaje.
    Pravougaoni kalup, u koji će se peći rolat, obložiti sa šnitama slanine tako da prelaze ivice kalupa.


    Pola pripremljenog fila sipati u kalup, po sredini složiti tri kuvana jaja, a onda preko sipati ostatak fila. Zatvoriti slaninom koja je bila preko kalupa i peći 1 h na 200 °C.

    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  17. #17
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Panetone

    Potrebno je :

    400 gr mekog brašna tip 500
    100 gr oštrog brašna tip 400
    20 gr gustina
    prstohvat soli
    1/2 praška za pecivo
    2 jaja
    3 žumanca
    1 vanil šećer
    90 gr smedjeg šećera
    125 gr butera
    150 gr toplog mleka
    100 gr tople vode
    1 suvi kvasac
    100 gr kisele pavlake
    2 kašike ruma
    1 kašika rendane korice limuna i pomorandže
    50 gr mlečne čokolade iseckane na kockice
    50 gr bele čokolade narezane na kockice
    70 gr suvih brusnica
    70 gr raznog kandiranog voća
    5 kašika eurokrema

    Priprema :

    Pomešati brašno,gustin,so i prašak za pecivo.Jaja,žumanca ,vanil i šećer dobro izmešati i dodati omekšali buter.Smesi dodati brašno,mleko,vodu i kvasac.Na kraju dodati rum,kiselu pavlaku,koricu limuna i pomorandže,i sve zajedno izmešati.Ostaviti da odstoji 20 min i onda dodati čokoladu i kandirano voće.Kalup podmazati buterom i izliti masu,pa na par mesta dodati po kašiku eurokrema.Testo u kalupu ostaviti da stoji 15 min a onda peći oko 50 min u rerni zagrejanoj na 200*.Kolač ohladiti u kalupu ,izvaditi i posuti prah šećerom.



    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  18. #18
    Registrovani Član
    Dusala avatar
    Status : Dusala je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Srbija brale
    Poruke : 2,420
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    [quote author=Dusala link=topic=746.msg15828#msg15828 date=1260471886]
    :prcko ovako ja zamisljam al vi recite da ne preteram...

    2kg...pilece belo sa rostilja
    1kg...virsli sa rostilja
    2kg...pleskavica sa rostilja
    2kg...cevapcici sa rostilja
    1kg...domace kobasice rostiljske sa rostilja
    kao glavno jelo

    pa salata ruska...nadam se samo da je ove godine necu zamrznuti :raz_114:
    pa salata sa susamom...kajmak sira...i nju valjda necu zamrznuti :raz_114:
    pa rez cajne i sunke u tanjiru mislim oko 2 cela pruta cajne i oko 1/2kg sunke....

    pa kajmak... sir....kackavalj... u drugom tanjiru...

    vruce lepinje....od lebca i proja masna sa sirom....

    jelo nista necu....

    sad slatkisi...
    1. lenja zena
    2.karamel oblanda veca
    3.princes krofne

    i jos sam voce...
    1.banane
    2.jabuke
    3.kivi
    4.mandarine
    5.pomorandze

    i jos sad grickalice...
    1.kikiriki
    2.pistaci
    3.suvo grozdje
    4.suve smokve
    5.suve sljive bez kostice...

    mislim da sam ovim obelila obraz a nisam li preterala malko... :oci:

    sad da cujem vas...eto mog plana za docek sve na stolu pa nek se sluze sami....


    [/quote]


    Sve bilo ovo sto sam rekla i preteklo al zamrzivac je tu...
    e pice bilo ovako i ostalo za bozic...

    vina.... medvedja krv......crveno
    vina.... grasevina...rubin... belo
    coka----cola
    kisela voda.... vrnjci
    sampanjac...strani neki al super... :prcko
    vodka...Rubin...... :prcko
    vermunt...navip.... :prcko

    negazirani su voce...jabuka...borovnica...

    + tatina rakija od kruske domaca al :prcko

    odoh sad da napravim pica pitu prkosinu... :trci:

    bas sam bila dobra domacicaaaaaaaaa :deda_mraz4:

    a docek u centru uz gocu trzan bio za pamcenje jeeeee :deda_mraz1



  19. #19
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Ćuretina u pavlaci


    POTREBNO JE
    * 1 kg ćurećeg belog mesa, 2 dl ulja, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, kašičica mlevenog muskatnog oraščića, 2 dl pavlake, biber, so.
    PRIPREMA Isecite meso na kocke, kuvajte ga četrdesetak minuta, pa ga ocedite. Propržite sitno iseckani beli i crni luk i dodajte umućenu pavlaku s mlekom. Sve to promešajte, dodajte meso i ostavite da se krčka na tihoj vatri desetak minuta. Jelo začinite muskatnim oraščićem, pobiberite i posolite.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  20. #20
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Za praznicnu trpezu

    Krušedolski lonac

    Potrebno je:
    1 kg goveđeg mesa od prsiju
    200 g crnog luka
    300 g šargarepe
    200 g paštrnjaka
    400 g krompira
    biber
    so

    Priprema:
    Goveđa prsa oprati, posoliti i pristaviti u vodu. Posudu sa mesom staviti na blagu temperaturu da lagano kuva. Kuvanje traje oko sat ipo vremena. Crni luk narezati na rebarca, šargarepu narezati na kocke. Paštrnjak i krompir narezati na kocke. Nakon sat ipo kuvanja dodamo mesu ovako pripremljeno povrće, kao i krompir i kuvati još 45 minuta. Kad je sve kuvano, goveđa prsa izvadimo iz posude i narežemo na kocke. Vratimo u posudu gde se i kuvalo. Jelo začinimo biberom. Ovo jelo se smatra glavnim jelom pa se tako i služi. Postoje razne varijante ovog jela u zavisnosti od vrste i kategorije mesa i kombunacije povrća.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


Stranica 1 od 9 123 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Svečane haljine-ne za svaku priliku
    Od Rosa u forumu Modni kutak
    Odgovora: 492
    Poslednja poruka: 08-01-2020, 18:51
  2. Sveće
    Od Bisernica u forumu Likovne i primenjene umetnosti
    Odgovora: 399
    Poslednja poruka: 30-12-2012, 11:24
  3. Vaskršnja trpeza
    Od Пркос u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14-04-2012, 08:26
  4. Sveštenici u vojsci posle 66 godina .....
    Od Sandokan u forumu Srbilend
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 18-10-2011, 16:39
  5. Uskoro prvi vojni sveštenici ????
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 24-11-2010, 19:10

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •