Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 23

Tema: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

  1. #1
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    BEOGRAD - U porodilištima u Srbiji bebe se ubuduće neće više kupati po rođenju. Ni tokom boravka u bolnici to neće biti običaj, već će se tek rođena deca stavljati u tople sterilne komprese.

    OU početku je dovoljno zapirati bebu jednom do dva puta nedeljno,
    kaže načelnica pedijatrije u „Narodnom frontu“ dr Lidija Avramović

    Ovo su novine koje su propisane Vodičem za osnovno i specijalizovano zbrinjavanje novorođenčadi, prvog ovakve vrste u našoj zemlji.

    Prema tim preporukama, savetuje se da se deca ne kupaju u prve dve nedelje života, a kasnije roditelji to mogu da rade na svaka četiri dana, saznaje „Blic”.




    Vodič je trenutno u štampi i očekuje se da bude gotov do kraja meseca, kada će biti prezentovan stručnoj javnosti. Za sada se ove promene primenjuju samo u pojedinim porodilištima, poput „Narodnog fronta” i porodilišta u Zvezdari.


    - Radi se o malim promenama dosadašnjih stavova, ali baziranim na dokazima - kaže za „Blic” prof dr Borko Janković iz Instituta za majku i dete, pisac ovog vodiča.


    http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/246...ki-cetvrti-dan

    Vanja treba bas u Narodnog fronta da se porodi uskoro
    Da li su oni normalni da ne kupaju bebe???

  2. #2
    Banovina
    Sandokan avatar
    Status : Sandokan je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 3,687
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Citiraj Prvobitno napisano od PRCKO Vidi poruku
    BEOGRAD - U porodilištima u Srbiji bebe se ubuduće neće više kupati po rođenju. Ni tokom boravka u bolnici to neće biti običaj, već će se tek rođena deca stavljati u tople sterilne komprese.

    OU početku je dovoljno zapirati bebu jednom do dva puta nedeljno,
    kaže načelnica pedijatrije u „Narodnom frontu“ dr Lidija Avramović

    Ovo su novine koje su propisane Vodičem za osnovno i specijalizovano zbrinjavanje novorođenčadi, prvog ovakve vrste u našoj zemlji.

    Prema tim preporukama, savetuje se da se deca ne kupaju u prve dve nedelje života, a kasnije roditelji to mogu da rade na svaka četiri dana, saznaje „Blic”.




    Vodič je trenutno u štampi i očekuje se da bude gotov do kraja meseca, kada će biti prezentovan stručnoj javnosti. Za sada se ove promene primenjuju samo u pojedinim porodilištima, poput „Narodnog fronta” i porodilišta u Zvezdari.


    - Radi se o malim promenama dosadašnjih stavova, ali baziranim na dokazima - kaže za „Blic” prof dr Borko Janković iz Instituta za majku i dete, pisac ovog vodiča.


    http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/246...ki-cetvrti-dan

    Vanja treba bas u Narodnog fronta da se porodi uskoro
    Da li su oni normalni da ne kupaju bebe???
    I onda ćeš za par nedelja da mažeš bebu, jer se osula , ima li kraja ljudsakoj gluposti....

  3. #3
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Citiraj Prvobitno napisano od Sandokan Vidi poruku
    I onda ćeš za par nedelja da mažeš bebu, jer se osula , ima li kraja ljudsakoj gluposti....
    nema,ljudska glupost je beskonacna

  4. #4
    Banovina
    Sandokan avatar
    Status : Sandokan je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 3,687
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Ma bre svaki dan i pavlovićeva krema i ima da bude dečkonja ko zmaj ......

  5. #5
    незаборавни члан форума
    PRCKO avatar
    Status : PRCKO je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Mad Hatter's Tea Party
    Poruke : 2,566

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Citiraj Prvobitno napisano od Sandokan Vidi poruku
    Ma bre svaki dan i pavlovićeva krema i ima da bude dečkonja ko zmaj ......
    ma naravno sandi,kad stigne kuci da cu tako da radim.
    problem je sto oni uopste nece da kupaju bebe dok su u porodilistu...sta je sa prevremeno rodjenim bebama koje i po nekoliko nedelja ostaju tamo?

  6. #6
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Види, тема на женском кутку

    А што се теме тиче:
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  7. #7
    Registrovani Član
    paculjkica avatar
    Status : paculjkica je odsutan
    Registrovan : Apr 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 8,964
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    [QUOTE=PRCKO;117183


    Vanja treba bas u Narodnog fronta da se porodi uskoro
    Da li su oni normalni da ne kupaju bebe???[/QUOTE]

    Baš i pre godinu dana, prosle zime kad sam ja bila tamo nisu kupali bebe, rekli su da im voda nije u redu, tako da je verovatno i do sad ostalo takvo stanje...Znači samo smo morali vlaznim maramicama da ih brisemo i mazemo pavlovicevom...Al ajde kad je vec bilo do vode ali sad ovo, ne znam koji je razlog...Ma gluposti, koža bebe mora da se očisti, znači im kupanje. Pa i babica kad dodje kuci prvo objasnjava kako se kupa i preporučuje to kao nešto obavezno i najnormalnije, ne verujem da će sad neko da čeka dve nedelje...a i da kupa na četri dana, ne verujem baš.
    The best feelings are those that have no words to describe them!

  8. #8
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,102
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Booooze,svasta.Koja glupost!
    Pa,ja i sada kupam bebu,ama bas svaki dan,a devet joj je mjeseci.I nastavicu tako,bez obzira na njihove gluposti.I nikada je nisam obrisala maramicama,uvijek je operem kada je presvlacim.Mozda zato joj se guza nikada nije ni "ojela".
    Ne znam sta reci za ovu temu...Sada izmisljaju svakakva nova pravila,da covjeku prosto dodje muka od gluposti doktora.

  9. #9
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    U porodilištima u Srbiji bebe se ubuduće neće više kupati po rođenju. Ni tokom boravka u bolnici to neće biti običaj, već će se tek rođena deca stavljati u tople sterilne komprese.
    Јој, што сам скептична, па све мислим да се неко ових компреса отарасио а код нас неко фино уградио.
    Дај Боже да нисам у праву.

    А што се тиче Вање, може да се породи у ГАК-у.
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  10. #10
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Pa dobro.. eto mom prvaku veroučitelj rekao danas da ne treba da se kupamo svaki dan..
    nešto ima na koži što može da se skine od tolkog kupanja.. ne znam šta, možda bakterije..
    al zato kaže, muškarci moraju svakoga dana da peru noge.. mi ne moramo...
    Večnost je čista sadašnjost.

  11. #11
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Citiraj Prvobitno napisano od PRCKO Vidi poruku
    ma naravno sandi,kad stigne kuci da cu tako da radim.
    problem je sto oni uopste nece da kupaju bebe dok su u porodilistu...sta je sa prevremeno rodjenim bebama koje i po nekoliko nedelja ostaju tamo?
    Čekaj bre ti. De si pošo? Još nije ni stigao kući a tebe će već srčka da strefi..

    I bolje da gi tamo ne kupaju. Beba će doći kući malo štrokava, ali zdrava.
    Znaš li kako ih kupaju tamo? Pored otvorenih prozora. Samo ih promrljave.
    Pa onda uzmu pavlovićevu na šaku pa deset beba zaredom namažu.
    Sve se jadne bebe inficiraju...
    Večnost je čista sadašnjost.

  12. #12
    Registrovani Član
    paculjkica avatar
    Status : paculjkica je odsutan
    Registrovan : Apr 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 8,964
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Čekaj bre ti. De si pošo? Još nije ni stigao kući a tebe će već srčka da strefi..

    I bolje da gi tamo ne kupaju. Beba će doći kući malo štrokava, ali zdrava.
    Znaš li kako ih kupaju tamo? Pored otvorenih prozora. Samo ih promrljave.
    Pa onda uzmu pavlovićevu na šaku pa deset beba zaredom namažu.
    Sve se jadne bebe inficiraju...
    E strasno , zato je bolji bebi frendli program, bebe su u sigurnim rukama, kod majki!

  13. #13
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    Citiraj Prvobitno napisano od PRCKO Vidi poruku
    ma naravno sandi,kad stigne kuci da cu tako da radim.
    problem je sto oni uopste nece da kupaju bebe dok su u porodilistu...sta je sa prevremeno rodjenim bebama koje i po nekoliko nedelja ostaju tamo?
    to je samo na par dana...
    ja sam se sa drugim porodila na carski, znači, kateter, infuzija, nema ustajanja, bolovi dumreš a one neće da mi presvuku dete... a i kupanje je tada bilo više zapiranje. čak sumnjam da je bilo sa tolpom vodom.
    nisam ni ja htela, nisam ni mogla do pred odlazak... tako da su morale... nadrk babe.

  14. #14
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Без купања-вода исушује кожу

    Nema više kupanja po rođenju!




    U porodilištima u Srbiji bebe se ubuduće neće više kupati po rođenju. Ni tokom boravka u bolnici to neće biti običaj, već će se tek rođena deca stavljati u tople sterilne komprese.

    U početku je dovoljno zapirati bebu jednom do dva puta nedeljno,
    kaže načelnica pedijatrije u „Narodnom frontu“ dr Lidija Avramović

    Ovo su novine koje su propisane Vodičem za osnovno i specijalizovano zbrinjavanje novorođenčadi, prvog ovakve vrste u našoj zemlji. Prema tim preporukama, savetuje se da se deca ne kupaju u prve dve nedelje života, a kasnije roditelji to mogu da rade na svaka četiri dana, saznaje „Blic”.

    Vodič je trenutno u štampi i očekuje se da bude gotov do kraja meseca, kada će biti prezentovan stručnoj javnosti. Za sada se ove promene primenjuju samo u pojedinim porodilištima, poput „Narodnog fronta” i porodilišta u Zvezdari.

    - Radi se o malim promenama dosadašnjih stavova, ali baziranim na dokazima – kaže za „Blic” prof dr Borko Janković iz Instituta za majku i dete, pisac ovog vodiča.

    Kako to izgleda u praksi i šta se radi po rođenju deteta, objašnjava dr Lidija Avramović, načelnica pedijatrije u GAK-u „Narodni front”.

    - Po rođenju dete prihvatamo u tople sterilne komprese i stavljamo ga na majčine grudi, ne bi li se ostvario prvi kontakt kože na kožu. U tom času ne kupamo novorođenče, niti skidamo takozvanu sirastu mast kojim je obložena koža. Ta mast je inače štitila bebu u majčinom stomaku od vodene sredine – ističe dr Lidija Avramović.

    Ova mast je, nastavlja doktorka, dobra termička izolacija, učestvuje u zaštiti novorođenčeta od eventualnog naseljavanja patoloških bakterija i štiti od infekcije. Zbog toga se ne preporučuje kupanje deteta od četiri do šest sati po rođenju.

    Dobra kolonizacija kože, tvrdi doktorka, smatra se da traje do dve nedelje. To je period kada je dete već kod kuće.
    Da li će roditelji kupati bebu u to vreme ili ne, ostavljeno je njima da izaberu.

    - Ne treba decu kupati agresivno, kao što smo to nekada radili. Svako veče puni se kadica, pravi se pena. Dovoljno je da se beba zapere, i to jednom do dva puta nedeljno. Bez sapuna, samo toplom vodom. Obično savetujemo sapun ili penu za kupanje sa neutralnom Ph vrednošću – savetuje doktorka Avramović.

    U GAK-u „Narodni front” već godinu dana se deca ne kupaju nakon rođenja. Dosadašnja iskustva stručnjaka pokazuju da deca mnogo manje imaju ojede i osipe.

    - To ne znači da decu ne treba prati. Agresija prema koži koju smo primenjvali dovodila je do toga da se koža odmašćuje, skida se korisni površinski sloj. Takva koža je podložnija svim mogućim promenama, uključujući infekciju, a kasnije u životu i pojavu alergija – kaže doktorka Avramović.

    Međutim, ima i oprečnih mišljenja. Dr Nedeljko Radulović, pedijatar iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, kaže da su mišljenja svetskih lekara podeljena.

    - Naš vodič su pisali eminentni stručnjaci, tako da ne treba sumnjati u njihove preporuke. Lično mislim da neće škoditi svakodnevno kupanje dece, ali ne ribanje već, blago zapiranje – kaže dr Radulović.

    S druge strane, dr Dejan Jonev, pedijatar u Domu zdravlja Čukarica, smatra da decu ne treba kupati da se ne bi skinula prirodna zaštita kože.

    - Sve novo što sam primenio u praksi ispalo je povoljno za decu. Stvari u medicini se menjaju, a ovo je ispravna odluka, jer je važno ne isušivati bebinu kožu – ističe dr Jonev.

    Izvor:blic.rs
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  15. #15
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Без купања-вода исушује кожу

    šta sve neće izmisliti ybt....
    najbolje da ih pustimo da se prirodno ukisele.
    a ni to kupanje u porodilištima se ne bi moglo nazvati kupanjem.

  16. #16
    Banovina
    mire avatar
    Status : mire je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 594

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    S druge strane, dr Dejan Jonev, pedijatar u Domu zdravlja Čukarica, smatra da decu ne treba kupati da se ne bi skinula prirodna zaštita kože.


    tako pise...

    i da se komentarisati

    ja, konkretno, imam podosta iskustva

    medjutim, na ovom forumu nema diskusije, samo moze biti slaganje sa facama, ili cao dovidjenja

  17. #17
    Registrovani Član
    ljubičica avatar
    Status : ljubičica je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 1,156
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    kakvo zgrazavanje i sokiranje
    pitam se pitam, da li su nas nasi roditelji kupali svaki dan?
    a njih njihovi?
    kako prezivese, majku mu?
    ok leti, svi se znoje, pa se svi i tusiraju svaku dan..
    ali zimi, pored pranja genitalija i pazuhica, koja je realno potreba da se detetu svaki dan pere kosa, npr?
    if you open your mind too much your brain will fall out

  18. #18
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    vidis mire, niko ti ne brani da komentarises, ako imas sta da posavetujes onda to ucini kad vec imas dosta iskustva, moze nekom da koristi... ja nisam pobornik toga da se bebe ne kupaju, niti mi je jasno zasto bi iko to potencirao. takodje nisam cula za slucaj da je neko "agresivno" kupao bebu i nije mi jasno sta to podrazumeva. zna se da se bebe kupaju u toploj vodi, blagim rastvorom kosilija ili vec nekog drugog neutralnog sampona, onda se isperu cistom vodom i to je to, niko ne uzima ribacu cetku...
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

  19. #19
    Banovina
    mire avatar
    Status : mire je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 594

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    ok...

    evo, aleksa napunio godinu pre neki dan

    nije se sastavio sa nekim "kosilijem", "kiko" sapun i tu je prici kraj

    nikad osip, nikad crvenilo, nikad nista problematicno

    kao i kod prethodnih troje

    svakodnevno zapiranje strateskih mesta, ozbiljno kupanje dva- tri puta sedmicno, sasvim dovoljno

    osim leti

  20. #20
    Registrovani Član
    Cruz avatar
    Status : Cruz je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Lokacija : RB
    Poruke : 17,976
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Pedijatri: Bebe kupati tek svaki četvrti dan

    moja bratanica ima osetljivu kozu, a dosta se znoji, pa je kupaju svakoga dana. jednom su preskocili i koza joj se zacrvenela, od tada ne preskacu kupanje, makar samo cistom vodom. i ja sam moju cerku kupala svakoga dana, a mene moja majka... svako je dete prica za sebe i drugacije podnosi kupke, sapune, kreme... jedno je sigurno - higijena mora da se odrzava, nikako se beba ne sme drzati dan-dva bez kupanja, bilo da je u kadici ili samo posipanje.. brisanje vlaznim maramicama je posebno opasno, jer moze da izazove alergijske reakcije na neznoj bebinoj kozi, a to mladi roditelji ne shvataju, vec ih nesebicno koriste, zamenjujuci time klasicno kupanje.
    I kada vas gadjaju kamenjem, guraju u stranu, vuku unazad, vi nastavite. Sledite svoj cilj, polako koracajte, istrpite svaku nedacu i uspeh je neminovan. Onda cete se osvrnuti, pogledati sve njih, bednike, koji i dalje stoje na istom mestu i rade to isto drugima. Ovog puta, vas ce velicati, govoreci da su oni zasluzni za vas uspeh. Oprostite i sazalite se, neka nisu pomogli, vi ste uspeli, a oni su ostali iza vas.

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Srećan četvrti rođendan Razbibrigo!
    Od Man u forumu Primedbe i predlozi u vezi rada foruma
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 03-09-2013, 11:21
  2. Razvoj bebe po nedeljama u drugoj godini
    Od kojica u forumu Za mame i bebe
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 26-09-2011, 20:06
  3. Razvoj bebe po nedeljama u prvoj godini
    Od kojica u forumu Za mame i bebe
    Odgovora: 115
    Poslednja poruka: 23-09-2011, 08:58
  4. Jela za bebe
    Od Пркос u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 08-06-2011, 08:14
  5. Šta svaki Srbin mora!
    Od Man u forumu Zona sumraka - Anarhija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14-01-2011, 19:26

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •