Stranica 1 od 6 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 102

Tema: Svrha života....

  1. #1
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Svrha života....

    svrha života... ni lakseg pitanja ni tezeg odgovora... cela umetnost je izgradjena oko ove misterije koju svako ljudsko bice na planeti makar jednom u zivotu postavi sebi kao pitanje. ako pretpostavimo da su ljudi reproduktivni sisari onda je svrha jasna...ostavljanje potomstva i samo zato se i pitamo zasto postojimo. sve ostalo je trivijalno...od sazrevanja, skolovanja, statusa, malih ili velikh zadovoljstava... problem je sto je covek bice sa greskom jer mu je tvorac ubacio u korteks mozga i krv virus da bi lakse mogao da kontrolise njegov evolucioni razvoj. neki to nazivaju osecanjima, neki senzibilitetom, a neki pak crvotochinom.... chovek i profesija... kada se neko aktivno posveti nechemu studiozno kao shto je npr. egzaktna nauka pochinje da ispoljava jedan vid otuđenosti od tog virusa jer deo korteksa ne mozhe da ga locira i on chuchi u njemu kao crnogorski virus u kompu..znachi ne radi nishta i samo tavori. um je lociran samo na sushtinu koja je okovana najsofisticiranijim virus barijerama gde nishta efemerno kao osecanja nema slobodan pristup bez da prođe gomilu unutarnjih kontrola.... znachi za nauchnika je sushtina i smisao postojanja iskljuchivo esencijalna racionalnost gde nema crvotochina bilo kakve vrste a i ako se kojim slucajem dese podsvest ih lako kanalishe i stavlja u foldere samo za to namenjene.

  2. #2
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    shta cemo sa umetnicima.... dva suprotna pola ali sa istom energentskom guaranom koja im pumpa stvaralachki libido do neslucenih razmera.... kod umetnika je esencija stvaralashtva bash taj virus... bez njega nema nichega. umetnik od tog jednog virusa raznim metodama stvara kulture raznorodnih i sam sebe tera u hibernativno stanje duhovne nirvane bez da mu treba belo, spid ili heroin... znachi jako dobro utemeljena pozitivna hipohondrija dozhivljene sushtine i otkrovenja. u tom stanju umetnik vidi svashta.... svet, zhivot, ljudi, pojavni oblici oko njega poprimaju dimenziju pa otprilike jedne everetove kvantne mehanike gde paralelni svetovi i kosmicke dimenzije lice na andersonove hodnike vremena. sam kosmos je za njih mizeran i puka minijatura u tom trenutku providjenja i veličine je obične glave čiode. u tom vertigu pozitivnog ludila oni vide suštinu života, spoznaju istinu u sebi kao da im je otac sam timoti liri i koju većina naučnog establišmenta nikad neće dokučiti pa živeli makar 300 godina... ako umetnik jednim trenom svog stvaralaštva dospe u taj trenutak pozitivnog ludila on je ispunio svrhu svog postojanja...po njemu samom.

  3. #3
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    sta cemo sa ljudima koji ideoloski zastrane u nekoj utopiji.... kod njih smisao zhivota postaje onaj 8i ili 64i bit tek kada postanu deo necheg imaginarnog i gde se drzhe za ruke sa milionima drugih slichnih kod kojih pulsira isti algoritam mozga.... otprilike kao u matriksu kada heksadekadni i binarni kodovi jure haotichno po ekranu ali posmatrani okom koje prepoznaje stvari shvatamo da postoji neki vishi stupanj reda u tom haosu. ili pak kao ritualna sufijska filozofska igra dervisha koja svojom polifonom strukturom vezuje igrača sa njegovim unutarnjim kosmosom. religije ili antireligije u bilo kojoj formi su utopije za pojedinca i njegovu svest... jedan virus se trebi drugim još opasnijim po čovekov stvaralački duh. smisao takvih zajednica je simbološki posmatrano produktivan do dela kada postanu sami sebi svrha i onda počinje degenerativni raspad pojedinca u zajednici koji svojim antitelima koje razvija postepeno leči ostale oko sebe... svrha života koja je do tad imala za vernika kao npr. postulat moralne čistote, verovanja u imaginarnog tvorca, ili za onog drugog pak od hedonističke zavisnosti i negiranju ičeg božanskog u nama i oko nas, on se trenutno metaforichki raspopljuje i ne retko zastranjuje u kontra smeru obozhavajuću chist apsolutistichki kult antipoda tog imaginarnog stvaraoca sveg na zemlji. svrha zhivota mu postaje degenaritavna ali pojedinac to ne uvidja i nastavlja da se razvija u tom pravcu izjednjachavajuci sebe i svoj duh sa nizhim primatima na svim nivoima obichno obozhavajuci primalne rituale sa zrtvovanjima kao i naravno kulture koje ih popularizuju.

  4. #4
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....



    obichan chovek i žena.... shta cemo sa njima... sta je njihov smisao postojanja i zhivota. po meni, jer se ipak smatram delom te grupacije zhivot je neshto na shta niko od nas nema velik upliv kontrole ma koliko mi smatrali i bili ubedjeni da imamo. svaki pojedinac je na neki nachin predodredjen za neshto josh od samog rođenja. predodredjen ali to naravno ne mora da bude apsolut... znaci tabula rasa sastavljena od iskustva, saznanja, percepcija, dogadjaja, patnje, sreće i još milion podvrsta samo nama znanih sitnica koji nam ostaju urezani u svest tokom celog zhivota i koji nam oplemenjuju svaki trenutak ili nas teraju u ochaj shto je mnogo ceshci slucaj. zhivot je svuda oko nas. trazhimo sushtinu a ne shvatamo da je zhivimo tragajući ceo zhivot za njom. chovek se bash zato duhovno razvija svakim danom nesvesno percepirajuci stvari iz svoje okoline. postajemo jednom rechju bredberijev ilustrejtid men.... svako od nas je istetoviran kao kaleidoskop nekim iskustvom ili saznanjem, jednom nevidljivom tetovazhom koje samo iskusno oko mozhe da prepozna kod drugoga. to je po meni i sushtina zhivota. prepoznati sebe u oku posmatracha nas samih.

  5. #5
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Odg: Svrha života....

    A ima li svrha svrhu, tj smisao smisla?


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  6. #6
    Registrovani Član
    Vragolanka avatar
    Status : Vragolanka je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Had
    Poruke : 3,974
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Svrha života....

    ....trazhimo sushtinu a ne shvatamo da je zhivimo tragajući ceo zhivot za njom....
    ......................

  7. #7
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    pa cela religija filozofija i sve zivo na ovom svetu sto poznajemo bazirano je na tom nonsensu ko smo zasto smo odakle smo i dokle cemo.... moras da preseces kad tad i otakcis malo u racionalnom razmisljanju jer zivot je iracionalan kao pojava koliko god ga mi uredjivali po nekim kanonima i mislili da idemo pravim putem.... saceka te na nesto krivini i rokne te posred tintare...

  8. #8
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Svrha života....

    To je zato sto covek neprestano ima potrebu da nesto odredi, definise, shvati (a neke stvari su mu ipak skrivene i nedostupne) planira, uredjuje, zacrtava, usmerava a onda kad po pravilu to planirano izostane, kad uredjeno bude naruseno,
    kad iskoci iz ovog ili onog razloga iz koloseka nastaje haos, katastrofa, nezadovoljstvo.
    Zivot jeste nepredvidiv, u tome je I njegova draz. U umetnosti, za mene, ideja je okvirna, sam proces stvaranja je taj koji daje smisao, nesto se oduzima, nesto dodaje, menja, nadopunjuje, I do samog kraja ne znas sta ce da ispadne. Nekad imas utisak da ti slikas sliku a nekad ona tebe, ili da se slika sama, nekad bljesne sasvim neocekivani potez I otvori neka vrata za koja nisi ni pretpostavljao da se tu nalaze. O kako bi bilo smrtno dosadno kad bi od pocetka do kraja sprovodio cvrsto zacrtanu temu, ideju, kad ne bi bilo tajni, neocekivanosti. Sam proces stvaranja je trenutak kad se dohvati ideja iz nekog tamnog vilajeta, a cime je ona prizvana, da li je prizvana ili poslata? i kad se presretne I pocne da oblikuje, koncentrise u jedan okvir, energija se uoblicava I konkretizuje u nesto materijalno, vidljivo.
    Tako je I sa zivotom. I patrijarh Pavle je jednom mudro primetio da ce covek radije pristati I na samoubistvo nego na odsustvo smisla.
    Smisao zivota je u ljubavi. Ljubav prema sebi (jer bez nje se ne moze istinski voleti drugo bice) prema Bogu I prema ljudima, prema umetnosti, prirodi, prema svemu sto veliki i mali tvorac stvara.
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  9. #9
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    patrijarh pavle je zivi svetac...ali za razumevanje nasih gresnosti moras da otkacis u nekom drugom smeru.... sustina zivota nije u poimanju nekog smisla vec u samosvojnosti naseg unutarnjeg zadovoljstva gde je smisao nebitan.... a to ce nam vrlo brzo svima na zemljskoj kugli biti kao otkrovenje...
    ljubav je bolest.... smisao zivota nije u bolesti....

  10. #10
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Svrha života....

    [quote author=marlon link=topic=375.msg5968#msg5968 date=1251073140]
    patrijarh pavle je zivi svetac...ali za razumevanje nasih gresnosti moras da otkacis u nekom drugom smeru.... sustina zivota nije u poimanju nekog smisla vec u samosvojnosti naseg unutarnjeg zadovoljstva gde je smisao nebitan.... a to ce nam vrlo brzo svima na zemljskoj kugli biti kao otkrovenje...
    ljubav je bolest.... smisao zivota nije u bolesti....
    [/quote]

    za mene ljubav nije bolest! naprotiv, ona mi je osnovni pokretac u zivotu, i nikad nisam bez nje, ne mislim samo na musko zensku ljubav nego na ljubav uopste. meni ljubav pruza zadovoljstvo, mir i ispunjenost. a sad, ljudi mogu ljubav tumaciti i dozivljavati na ovaj ili onaj nacin....
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  11. #11
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    i meni je pre 40 godina...

  12. #12
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Svrha života....

    a to ima veze s godinom proizvodnje ili ?
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  13. #13
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    ma jok kolezinice.. stvar sagledevanja problema iz drugog ugla... svaki covek posmatra stvari onako kako mu je u trenutku lepo zar ne? racionalno se pogubi usput na nekom zuto poplocanom putu zamajavanja samim sobom.... tako i ljubav... sho si stariji shvatis utopiju neshvatanja sebe drugim ocima, ocima koje ni sebe ne umeju da shvate akako bi tek tvoju kompleksnost... i dolazis do loganovog bekstva od samog sebe u svoju podsvest gde crtas ili slikas ili pak snimas film koji samo ti gledas u praznoj sali.. bez divljenja samom sebi, bez interesovanja kakav ce biti kraj, bez drame, bez ikakog osecaja.... tim utopijskim putem ide savremena civilizacija da obesmisli coveka iznutra pa i preko neta ako zelis.. srecom ziveh u neko vreme gde su ljudi ipak imali tu crtu samosvojne karakteristike koja ih je cinila ljudima a ne mentolima....

  14. #14
    Registrovani Član
    bleja avatar
    Status : bleja je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 399

    Početno Odg: Svrha života....

    ...stvar sagledevanja problema iz drugog ugla... svaki covek posmatra stvari... racionalno se pogubi usput na nekom zuto poplocanom putu...

    ovo me podseti na nesto.


    svasta bas moze da se desi ili pricini na putu od zutih cigli,
    zivot i smrt, java i san, al cigla je cigla, zut je zut i put je put
    Budi slobodan kao i kap vode, koja se u pari slobodno penje u neznane visine, i u ledu ponovo pada u neznane dubine. Njen je dom, kao i dom atmosfere, sve dokle zemljin magnetizam dopire, zasto si ti suzio dom svoga zivota? I zgnjecio ga izmedju dva plota, jednog rodjenja i jedne smrti?

  15. #15
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    danas mi je svrha zivota u rakiji... cistoj ko suza..ma lekovitoj....
    uvece ce biti u rostilju....

  16. #16
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Odg: Svrha života....

    marlone uozbilji se
    Ciji potpis?

  17. #17
    Registrovani Član
    petrana avatar
    Status : petrana je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 653

    Početno Odg: Svrha života....


    a onda
    susretnem se sa kolegom na nekih trideset metara od ulaznih vrata nase "firme" i kazem mu, posto ga duze nisam videla, a on ima nekih 55 godina: "KAko brzo prodje ovo leto, pre je proslo nego sto je pocelo" A on ce meni:"Sve sto u zivotu valja brzo i prodje" :raz_114:
    ovaj avatar nema veze sa mnom...

  18. #18
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    [quote author=Ciciban link=topic=375.msg6766#msg6766 date=1251897618]
    marlone uozbilji se
    [/quote]
    vis ovo je dobro... uozbilji se i na kraju wink... kad god sam bio ozbiljan bio sam voljen i postovan sa distance... kad god sam izizgravao klovna mmmmmm

    sad ti cici razmisli sha bi od ta dva vise voleo i shta mi lepse pashe

  19. #19
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Odg: Svrha života....

    ja mislim da bi ti najbolje bilo kad bi bio distancirano ozbiljan ....sve dok se ne primaknes dovoljno blizu da vide da imas crvena srculenca na obrazima i plavu suzu ispod oka .....ceka te neka neuroticna ..aj
    Ciji potpis?

  20. #20
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Odg: Svrha života....

    [quote author=Ciciban link=topic=375.msg6770#msg6770 date=1251907537]
    ja mislim da bi ti najbolje bilo kad bi bio distancirano ozbiljan ....sve dok se ne primaknes dovoljno blizu da vide da imas crvena srculenca na obrazima i plavu suzu ispod oka .....ceka te neka neuroticna ..aj
    [/quote]
    jok.. srce nikom vise ne dajem... suzu mogu samo iz treceg oka

Stranica 1 od 6 123 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Čist i sirov način života
    Od mare u forumu Svet oko nas
    Odgovora: 27
    Poslednja poruka: 06-09-2012, 22:26
  2. Lekcije iz života
    Od mare u forumu Humor
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 22-10-2011, 09:35
  3. Shvatanje života
    Od kojica u forumu Filozofija
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 23-09-2011, 09:30
  4. Filozofija života
    Od Filozof u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 09-08-2011, 16:12
  5. Šta određuje kvalitet života?
    Od kojica u forumu Dom & Porodica
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20-11-2010, 18:47

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •