Stranica 1 od 12 12311 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 233

Tema: Zanimljivosti iz astronomije

  1. #1
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Istraživanja svemira.

    Otkrivena „druga Zemlja“

    Posle 11 godina rada, naučnici su otkrili planetu koja najviše nalikuje zemlji od svih do sada poznatih. Istraživači su uvereni da tamo postoji život, ali će se na precizne podatke čekati oko 200 godina.


    Digitalni prikaz nove planete

    Ni previše hladna ni pretopla – naučnici tvrde da su otkrili planetu koja od svih do sada otkrivenih najviše liči na Zemlju. Istraživači sa Kalifornijskog univerziteta u Santa Kruzu kažu da se zemljolika planeta nalazi u sistemu crvene patuljaste zvezde poznate pod nazivom Glis 581g. Novootkrivena planeta je tri puta veća od Zemlje, ali je na njoj izgleda moguć život, tvrdi Stiven Vog sa pomenutog univerziteta:



    „Nemamo dokaze da život tamo postoji, ali za mene bi bilo čudo da na ovoj planeti nema života“, rekao je Vog. On je dodao da su ranije otkrivene dve planete koje orbitiraju kod Glis 581g, ali da je jedna previše blizu, a druga previše daleko od zvezde da bi bile pogodne za život.



    Novootkrivena planeta koja još nema ni ime nalazi se tačno između i uvek, poput Merkura, zauzima istu poziciju u odnosu na svoje „Sunce“. To bi značilo da je jedna polovina planete vrela, a druga ledena. Međutim, prosečna temperatura, tačno na sredini između ledenog i vrelog pola, iznosi između -31 i -12 stepeni Celzijusa. Nešto poput Sibira. Gravitacija je, tvrde naučnici, slična onoj na našoj planeti.



    Snimci tek za nekoliko generacija



    Međutim, vreme kada će biti moguće empirijski proveriti da li na ovoj i sličnim planetama ima života – nije ni na vidiku. Naime, ovaj potencijalni dom nekih drugačijih vrsta je udaljen 20 svetlosnih godina od Zemlje – do njega dakle treba putovati punih 20 godina brzinom svetlosti (300.000 kilometera u sekundi).



    „Možemo dobiti snimke sa ove planete, ali bi informacije putovale do Zemlje dobrih 200 godina. Dakle, uz tehnologiju kojom raspolažemo, tek za nekoliko generacija bismo mogli da saznamo više“, kaže Vog.



    Otrkiće nove planete je plod jedanaestogodišnjih posmatranja iz opservatorije na Havajima koja ima jedan od najmodernijih teleskopa. Uskoro bi trebalo da bude potvrđeno da li je ovo zaista planeta koja najviše nalikuje Zemlji. Vog je podsetio da ima još mnogo planeta na kojima možda postoji život: „Broj sistema koji su potencijalno naseljivi varira između 10 i 20 odsto. Kada znamo da u Mlečnom putu ima stotine milijardi zvezda – dobijemo da možda u desetine milijardi sistema postoji život.“



    nr/iđ/ap/dpa/rtre Izvor :

  2. #2
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    lelemudaju za velike pare, eto.
    где си пошла с крмељиве очи

  3. #3
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    lelemudaju za velike pare, eto.
    Isto kao i oni u Zemunu u Pregrevici preko puta broja 115 u zgradi od žute fasadne cigle...

  4. #4
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Isto kao i oni u Zemunu u Pregrevici preko puta broja 115 u zgradi od žute fasadne cigle...
    pa jeste...ne kažem da nije.
    mnogo volim te priče o svemiru, istraživanja, htela sam čak da studiram astronomiju....ali, baviti se time u srbiji je smešno.
    a ovo što ovi rade - pa moraju nešto da rade za pare koje dobijaju za projekte...ali ta priča o životu na drugim planetama, tj. našem životu na tim planetama mi je oduvek bila smešna.
    pazi - udaljena je ''samo'' 20 svetlosnih godina...brate, prijatelju, kume...
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #5
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    pa jeste...ne kažem da nije.
    mnogo volim te priče o svemiru, istraživanja, htela sam čak da studiram astronomiju....ali, baviti se time u srbiji je smešno.
    a ovo što ovi rade - pa moraju nešto da rade za pare koje dobijaju za projekte...ali ta priča o životu na drugim planetama, tj. našem životu na tim planetama mi je oduvek bila smešna.
    pazi - udaljena je ''samo'' 20 svetlosnih godina...brate, prijatelju, kume...
    Ovi bar napraviše neke proračune...Nisam stručnjak samo sam preneo članak. Kao mali sam voleo Petera Ustinova i emisije koje je vodio o istraživanjima svemira. A na dušak sam pročitao od Karla Sagana "Kosmos"... Posle je došao nalet SF žanra na TV i serija "Blejkova sedmorka" i ostalo... Mislim da se više radilo 60-ih na istraživanju nego sada...Malo su izgleda usporili.

  6. #6
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    neka su izračunali....20 svetlosnih godina...ejheeeej...pomoži 20 sa 365 pa sa 24 pa sa 3600 pa ti vidi koliko je to kilometara.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #7
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    neka su izračunali....20 svetlosnih godina...ejheeeej...pomoži 20 sa 365 pa sa 24 pa sa 3600 pa ti vidi koliko je to kilometara.
    Znam formulu...Nije teško izručanati sa svim poznatim parametrima...Sa današnjom tehnologijom je ovako a za koju desetinu godina ...Ko zna???

  8. #8
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    kako ko zna? ja znam. nema od toga ništa, dži.
    znaš li šta znači putovati 20 godina, čak i da smisle način da putuju brzinom svetlosti? ma daj....
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #9
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    kako ko zna? ja znam. nema od toga ništa, dži.
    znaš li šta znači putovati 20 godina, čak i da smisle način da putuju brzinom svetlosti? ma daj....
    Pričo vidi prvu rečenicu teksta...

    "Posle 11 godina rada, naučnici su otkrili planetu koja najviše nalikuje zemlji od svih do sada poznatih. Istraživači su uvereni da tamo postoji život, ali će se na precizne podatke čekati oko 200 godina"

    Verujem da će se u toku tih 200 godina pronaći odgovarajuće tehnologije a verovatno i goriva koja će omogućiti makar ekspediciju koja bi sa pristojne udaljenosti mogla izvršiti istraživanje. Mislim pretpostavka je sasvim na mestu...Nadam se..:raz_012:

  10. #10
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    ipak je pretpostavka.....mislim da ćemo pre toga da se istrebimo.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #11
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ipak je pretpostavka.....mislim da ćemo pre toga da se istrebimo.
    I to je vrlo verovatno...Nažalost kad malo bolje razmislim mislim da si potpuno u pravu.

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    I to je vrlo verovatno...Nažalost kad malo bolje razmislim mislim da si potpuno u pravu.
    aj da nisam
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    evo, šta nađoh danas:

    Svemir ima milione zemljolikih planeta

    Iako život na novootkrivenoj planeti Gliese 581g još nije pronađen, oni koji su fascinirani svemirom slave, a astronomi na ovu vest gledaju kao na obećanje da će pronaći još mnogo sličnih „zemljolikih” mesta u svemiru...
    Evo šta su rekli o dobrim i lošim stranama novog otkrića.
    Nijedan Zemljanin je neće uskoro posetiti. Planeta kojoj su dali rogobatno ime Gliese 581g kruži oko zvezde koja je 20 svetlosnih godina udaljena od Zemlje, u sazvežđu Vage, što je veoma dug put.
    Iako su prvi izveštaji pokazali da ima atmosferu sličnu našoj, astronomi se kose u mišljenjima. Pojedini tvrde da je to možda sredina u kojoj ne može da se diše. Da li neka planeta ima pogodnu temperaturu, zavisi od atmosfere. Venera, na primer, ima vodu u tečnom stanju, ali suviše gusta atmosfera pravi efekat zelene bašte, pa je temperatura 460 stepeni Celzijusa. Za sada se ne zna da li je ova planeta pogodna za život jer, iako liči na Zemlju, možda na njoj nema vode.
    Sve planete oko te zvezde imaju pravilne kružne orbite, pa izgleda da je sistem stabilan. Gliese581g je veoma blizu zvezde, što ne dovodi u pitanje njenu temperaturu, jer je zvezda hladnija od Sunca. Problem je druge prirode. Zvezda uzrokuje jake plime na novootkrivenoj planeti, a taj proces usporava njenu rotaciju. Prevedeno na običan jezik, jedna godina na planeti Gliese 581g traje 37 dana i ona je uvek istom stranom okrenuta ka zvezdi. To čini život na njoj malo komplikovanijim. Strana koja je okrenuta ka zvezdi može da bude jako užarena, a ona druga, koja je u mraku, hladna.
    Astronomi su najviše oduševljeni što otkriće nove planete ukazuje da mesta na kojima je život moguć još ima.
    - Neću da izvodim zaključke samo zbog saznanja koja imamo o novoj planeti i Zemlji, ali ako je ovo tipično, moguće je da postoje milioni takvih planeta u galaksiji. Milioni - rekao je astronom Fil Plat.


    eto vidiš kako je ta planeta bezveze....zamislili kako je nakrcana samo sa jedne strane ljudima...a na mračnoj strani vlada horor...brrrrrrr!
    где си пошла с крмељиве очи

  14. #14
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Jeste A ja se ponadao da bar moje pra praunuče neće morati da živi na Balkanu, trpi Krkobabića dinastiju i male naslednike Šutanovaca i Tadića isl...Ni u svemir se čovek ne sme pouzdati ...

  15. #15
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od G Vidi poruku
    Jeste A ja se ponadao da bar moje pra praunuče neće morati da živi na Balkanu, trpi Krkobabića dinastiju i male naslednike Šutanovaca i Tadiča isl...Ni u svemir se čovek ne sme pouzdati ...
    brale, ne vredi da misliš tako daleko...snaći će se praunučići i bez nas...mnogo sam volela SF kad sam bila mlada i mislila sam da će neki svet tamo negde mnogo daleko biti bolji od ovog ovde...ali - neće.
    svuda gde je čovek ima da bude njesra.
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #16
    Registrovani Član
    G avatar
    Status : G je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,502

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    brale, ne vredi da misliš tako daleko...snaći će se praunučići i bez nas...mnogo sam volela SF kad sam bila mlada i mislila sam da će neki svet tamo negde mnogo daleko biti bolji od ovog ovde...ali - neće.
    svuda gde je čovek ima da bude njesra.
    Sa šale na veliku mudrost...Istina pričo !

  17. #17
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    istraživanje svemira jeste veoma zanimljivo...mada, praktično gledano, to je sve (što se tiče nalaženja planete pogodne za život) čista utopija. nema nama baš spasa....tu smo gde smo, a kavi smo nismo ni za gde smo.
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #18
    Registrovani Član
    boti avatar
    Status : boti je odsutan
    Registrovan : Oct 2010
    Poruke : 242

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    ih da je samo to u pitanju.. najlepse bese ono pre mesec dva kad rekose svi naucni umovi uglas da su pronasli jednu novu silu u svemiru koju ne mogu da izmere jer ima snagu koju nisu ni pretpostavili da postoji...ne znaju koja je i odakle je.... ne znaju cija je... ne znaju ni sta bi sa njom... znaci ne znaju ama bas nista al' znaju kako je nastao zivot na zemlji

    ima boga....

  19. #19
    Registrovani Član
    Zazijavalo avatar
    Status : Zazijavalo je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Poruke : 1,951

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Naučni umovi ne tvrde da znaju kako je nastao život na Zemlji. Popovi tvrde da znaju kako je nastao život na zemlji.
    Naučni umovi međutim znaju kako nije nastao život na Zemlji.

  20. #20
    Registrovani Član
    dr.Kadžija avatar
    Status : dr.Kadžija je odsutan
    Registrovan : Jul 2010
    Pol:
    Lokacija : Mračno doba šverca srednjevekovnih štamparskih boja
    Poruke : 940
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Istraživanja svemira.

    Citiraj Prvobitno napisano od Zazijavalo Vidi poruku
    Naučni umovi ne tvrde da znaju kako je nastao život na Zemlji. Popovi tvrde da znaju kako je nastao život na zemlji.
    Naučni umovi međutim znaju kako nije nastao život na Zemlji.
    Ako je ovo istina kao što kažeš, onda si posredno priznao da teorija evolucije pada u vodu , tj da je neodrživa, jer je abiogeneza sasvim prikladno umetnuta da razdvoji celu priču, pošto evolucionisti nisu mogli više da istraju u krajnje ponižavajućim pokušajima objašnjavanja kako je to život na planeti nastao slučajno
    Ako se želi iole zdravorazumno objašnjenje nastanka čoveka na zemlji, onda se ne može pribegavati krajnje debilnom objašnjenju koje trenutno važi - čovek/živi svet je nastao evolucijom, a samim nastankom života na planeti se bavi abiogeneza koja je još u povoju i sve je tu mutno i nejasno, a evoluciju ne interesuje kako je nastao život na planeti. To su priče za malu decu kojoj je mehanizam razmišljanja ozbiljnije oštećen još tokom detinjstva, te je sasvim razumljivo što su u stanju da prihvataju šarene laže kao validne istine
    Ne treba čovek da bude naučni um da bi shvatio da je doslovno shvaćena i interpretirana biblijska verzija nastanka života netačna.
    every year, every week, every day, every memory

Stranica 1 od 12 12311 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Zanimljivosti
    Od Пркос u forumu Svet oko nas
    Odgovora: 561
    Poslednja poruka: 02-12-2016, 22:52
  2. Filozofija - zanimljivosti
    Od Ometač u forumu Filozofija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 22-07-2014, 12:07
  3. Zanimljivosti!
    Od ribizla u forumu Sport
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 29-03-2012, 19:31
  4. Re: biologija - zanimljivosti
    Od Cruz u forumu Biologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25-02-2012, 11:33
  5. Istorija razvoja astronomije
    Od Ometač u forumu Astronomija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 09-10-2011, 14:06

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •