Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 21 do 23 od 23

Tema: Књижевност - занимљивости

  1. #21
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Књижевност - занимљивости

    КРЛЕЖИН ШЕШИР У НАСЛЕДСТВО




    Познати глумац Раде Шербеџија недавно је на једној београдској телевизији испричао како је својевремено у Загребу у наследство добио чувени шешир знаменитог југословенског и хрватског писца Мирослава Крлеже (7. јул 1893 – 29. децембар 1981).
    – Крлежа ме питао: „Мали, кај ’оћеш да ти оставим? Ја бум умрл ускоро.” Ја сам му рекао: „Немате Ви ништа. Ви сте сиротиња.” На то ми је он одговорио: „Кај немам? Ма, мулец један, имам свега, имам слика, имам новаца. Кај ’оћеш да ти оставим?” И онда сам рекао: „Оставите ми Ваш шешир. Кад умрете да Вас могу прошетати Тргом Републике.” А он је остао тужан у једном тренутку, као да је замислио тај дан који ће бити ускоро, кад ће се заиста десити да ће ходати само његов шешир на мојој глави, а он више не... Неко време после Крлежине смрти позвао ме је извршитељ његове последње воље. Када смо се састали, он ми је предао Крлежин шешир, који ми је писац оставио, одредбом под тачком пет свог тестамента.

  2. #22
    Registrovani Član
    Ometač avatar
    Status : Ometač je odsutan
    Registrovan : May 2010
    Pol:
    Poruke : 4,517

    Početno Re: Књижевност - занимљивости

    СИГУРНИ НОВЦИ

    Познати француски писац Тристан Бернар (1866–1947) зарадио је на једном свом делу неколико десетина хиљада франака. Паре је уложио у Француску банку и сваког дана шетао испред монументалне палате. При том је, поносно гледајући стражара који је стајао пред зградом, за себе говорио:
    „Тај човек чува мој новац! Могу да будем без бриге!”
    Једног дана био је принуђен да подигне сто франака, мало касније хиљаду, па опет две стотине и још и још... За неколико месеци уложена сума сасвим је ишчезла. Носећи из банке последњих педесет франака, пришао је стражару и потапшао га по рамену, говорећи:
    „Хвала, синко! Сада можеш да идеш кући”.

  3. #23
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,108
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Књижевност - занимљивости

    Mostarka napisala najljepše pismo na svijetu

    Biti najbolji na svijetu nije ni lako ni jednstavno. A ako ste najbolji u konkurenciji od milion i po svojih vršnjaka, onda je to zaista izvranredan uspjeh. Pošlo je to za rukom Nataši Milošević iz Mostara, učenici osmog razreda.

    Po izboru Svjetskog poštanskog saveza, Nataša je napisala najljepše pismo na svijetu u 2014. godini.
    U porodici Milošević, ali i cijelom Mostaru vijest koja je stigla iz Švajcarske dočekana je s oduševljenjem. Mlada autorka najljepšeg pisma na svijetu , kao i obično, skromna i nenamteljiva, kaže da je iznenađena ovakvim uspjehom.

    Natašino pismo, dirljiva je priča stare violine. U svom tekstu ova trinaestogodišnja djevojčica poslala je snažne poruke ljubavi i prijateljstva, i naglasila veliku moć muzike i umjetnosti uopšte da utiču na naš život i mijenjaju ih.

    Na takav tekst međunarodni žiri Svjetskog poštanskog saveza mogao je da reaguje samo - prvom nagradom.
    Početkom oktobra Nataša putuje u Švajcarsku, gdje će joj biti uručena nagrada.

    Ove godine u izbiru za najljepeše pismo mladih učestvovale su 53 zemlje, a na državnim izborima bilo je više od milion i po pisama. Stoga je nemjerljiv uspjeh ove skromne djevojčice iz povratničke porodice, koja je prva slova napisala u malom Nevesinju, a sada pisanjem zasjenila vršnjake iz cijelog svijeta.

    Bravo Nataša

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Slične teme

  1. Историја - занимљивости
    Od Ometač u forumu Istorija
    Odgovora: 78
    Poslednja poruka: 27-01-2017, 10:13
  2. Историја Срба - занимљивости
    Od Ometač u forumu Istorija Srba
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 07-12-2016, 23:23
  3. Улазница за живот
    Od Пркос u forumu Dom & Porodica
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23-03-2012, 21:23
  4. Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 31-07-2011, 08:35
  5. Зилоти у Православљу
    Od Man u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 05-05-2010, 10:03

Članovi koji su pročitali ovu temu: 1

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •