Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 27

Tema: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

  1. #1
    Registrovani Član
    mona avatar
    Status : mona je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 1,626
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Za pocetak sta dokazuje E = mc 2

    da li to moze biti dokaz da Bog postoji...

    Dakle, može li se priroda Boga otkriti kroz metode prirodnih nauka?

  2. #2
    Registrovani Član
    mona avatar
    Status : mona je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 1,626
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Svidjaju mi se ove misli

    “Ne postoji nespojivost nauke i religije. I jedna i druga tragaju za istom istinom.
    Nauka pokazuje da Bog postoji”


    Albert Ajnstajn je rekao :

    “Nauka bez religije je hroma, religija bez nauke je slepa. ”

    Priznao je:“Medju ucenijim naucnicima tesko cete pronaci nekog ko nema neko svoje religiozno osecanje…To religiozno osecanje se ispoljava ushiscenom zadivljenoscu nad harmonijom prirodnih zakona koji otkrivaju tako superiornu inteligenciju da je, u poredjenju sa njom, sve sistematsko razmisljanje i postupanje ljudskih bica krajnje tricava refleksija.”

    I nauka i religija u svojim najplemenitijim nastojanjima, tragaju za istinom.

    Nauka otkriva svet velicanstvenog reda, svemir koji ima karakteristicana obelezja koja ukazuju na inteligentno planiranje.

    Prava religija pruza smisao ovim otkricima tako sto naucava da iza planiranja koje se vidi u fizickom svetu stoji um Stvoritelja.

  3. #3
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    moje mišljnje je sasvim subjektivno - Bog se ne može spoznati prirodnim naukama ako je ateista u pitanju....ateista se oduševljava ''lepotom'' uređenosti sveta na mikro i makro planu, ali odlčno odbija da tvrdi da to ima nekekve veze sa Višnjim.
    ....a neko ko veruje, samo dobija potrvdu o postojanju Tvorca izučavajući prirodne zakone i njihovo delovanje.
    konkretno dokazivanje nekome ko ne veruje, da Bog postoji, putem matematičkog formalizma je jalov posao....jer, koliko ima velikih naučnika koji su bili religiozni - još više ima onih koji to nisu bili....niti su poostali. bar ja ne znam ni jednog.
    eto.
    где си пошла с крмељиве очи

  4. #4
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Odgovor jednog studenta na temu:

    “Da li je pakao ezoterman (predaje toplotu) ili endoterman (absorbuje toplotu)?”

    Većina studenata je napisala svoje pretpostavke na osnovu Bojlovog zakona (gasovi se
    hlade kad se sire i zagrevaju kad se skupljaju) ili neku drugu varijantu …

    Jedan od studenata je napisao sledeće:

    “Prvo moramo znati zapreminu u koju duše ulaze u pakao i izlaze iz njega. Smatram da
    odmah možemo pretpostaviti, da duša koja jednom ude u pakao više ne izlazi. Znači,
    broj duša se povećava. Da bi dobili ideju o tome koliko je u paklu duša, osvrnimo se na
    različite vere koje danas postoje na svetu. Većina tih vera tvrdi, da onaj ko nije
    pripadnik bas te odredjene veroispovesti ide u pakao. Dakle, zakljucak je da će sve duše
    završiti u paklu. Ako tome dodamo odnos nataliteta i mortaliteta, možemo očekivati da
    broj duša eksponencionalno raste. Dakle, obratimo pažnju na odnos promene zapremine
    pakla, jer prema Bojlovom zakonu za zadržavanje istog pritiska i toplote zapremina mora
    rasti proporcionalno sa brojem pristiglih duša. To nam pruža 2 mogucnosti:

    1) Ako se zapremina pakla povecava manje od potrebnog prosecnog broja duša koje
    stignu u pakao, toplota i pritisak pakla ce toliko porasti da ce pakao eksplodirati.

    2) Ako se pakao širi brže od proseka koji mu je potreban da primi sve duše, toplota i
    pritisak ce toliko opasti da ce se pakao smrznuti.

    Koja od mogucnosti je ispravna? Ako uzmemo u obzir izjavu, koju je kategoricki iznela
    Milica sa cetvrte godine, a koja glasi:

    “Pre ce se pakao smrznuti nego što cu ja sa tobom da spavam”

    i s obzirom na to da je samnom spavala juce, mora biti ispravna teorija br. 2, dakle
    pakao je sigurno egzoterman i smrznuo se. Zakljucak ovog izlaganja je, da ako je pakao
    smrznut, ne prima više duše i preostalo je samo nebo, što je dokaz postojanja Boga, a
    to objašnjava i zašto je Milica sinoć vikala:

    “Ah moj Bože!”
    Večnost je čista sadašnjost.

  5. #5

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    ne može

    jer je bog na duhovnom planu, koji ne možemo izmeriti nekim glupim brojevima i računicama

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    "Toliko sam zaokupljen čudima na zemlji,da nemam vremena za nebo i anđele" (Konfučije)
    pitali svojevremeno moju kolegicu koja je imala vječnu ateističku dilemu..neprekidno se gicajući i upirući u svoje postojanje na ovom svijetu,da li vjeruje da je bog stvorio svijet..
    Rekla je:"Vjerujem da je bog stvorio svijet na principima dijalektičkog materijalizma"

  7. #7
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    moje mišljnje je sasvim subjektivno - Bog se ne može spoznati prirodnim naukama ako je ateista u pitanju....ateista se oduševljava ''lepotom'' uređenosti sveta na mikro i makro planu, ali odlčno odbija da tvrdi da to ima nekekve veze sa Višnjim.
    ....a neko ko veruje, samo dobija potrvdu o postojanju Tvorca izučavajući prirodne zakone i njihovo delovanje.
    konkretno dokazivanje nekome ko ne veruje, da Bog postoji, putem matematičkog formalizma je jalov posao....jer, koliko ima velikih naučnika koji su bili religiozni - još više ima onih koji to nisu bili....niti su poostali. bar ja ne znam ni jednog.
    eto.
    Dobro. To je tačno i slažem se.

    Al ako možeš da mi objasniš. Kakve ovo može veze sa Bogom da ima?
    E = mc 2
    Večnost je čista sadašnjost.

  8. #8
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Matematičari i religija.

    Tokom godina, mnogi čitaoci mojih knjiga su pretpostavili da čuveni matematičari nisu bili
    religiozni. Zapravo, dobar broj značajnih matematičara bio je veoma religiozan. Kao
    zanimljivu vežbu, sproveo sam anketu na internetu u kojoj sam pitao ispitanike da
    odgovore znaju li nekog religioznog matematičara. Najčešće navođeni, kao religiozni
    matematičari, bili su Isak Njutn i Blez Paskal. Na mnogo načina, potraga matematike za
    smislom beskonačnosti slična je mističnim nastojanjima da se shvati Bog. I religija i
    matematika se bore da izraze vezu između ljudi, svemira i beskonačnosti. Obe imaju
    tajanstvene simbole i rituale i nedokučiv jezik. Obe koriste najdublje kutke naših umova i
    podstiču našu maštu. Matematičari, poput sveštenika, traže „idealne”, nepromenljive,
    nematerijalne istine i onda se često usuđuju da primene ove istine u stvarnom svetu.
    Jesu li matematika i religija najmoćniji dokaz o pronalazačkom geniju čovečanstva? U
    delu “Razum i vera, večno povezani“ (20. decembar 2003, Njujork Tajms, B7), Edvard
    Rotštajn primećuje da je vera bila inspiracija Njutnu i Kepleru, isto kao i brojni naučni i
    matematički trijumfi. “Uverenje da postoji red u stvarima, da um može shvatiti taj red i
    da taj red nije beskonačno prilagodiv, ta naučna verovanja mogu obuhvatiti elemente
    vere”. U Kritici čistog uma, Imanuel Kant opisuje kako „golubica svetlosti, parajući
    vazduh svojim slobodnim letom i osećajući otpor na krilima, mogla bi pomisliti da bi njen
    let bio daleko slobodniji u praznom prostoru”. Ali ako bismo bili u mogućnosti da uklonimo
    vazduh, ptice bi se stropoštale. Je li vera – ili kosmički smisao misterije – poput vazduha
    koji dopušta istraživačima da uzlete? Ma koliko ljudi napredovali u matematici i nauci,
    uvek ćemo samo plivati u moru tajne.

    b92
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #9
    Registrovani Član
    naki avatar
    Status : naki je odsutan
    Registrovan : Aug 2010
    Pol:
    Lokacija : ovde i tamo...
    Poruke : 7,434

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    dakle, razlicita su sredstva , a jedan je cilj?

  10. #10
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Citiraj Prvobitno napisano od jagodica Vidi poruku
    Dobro. To je tačno i slažem se.

    Al ako možeš da mi objasniš. Kakve ovo može veze sa Bogom da ima?
    E = mc 2
    nemam pojma.
    mogu samo da nagađam šta je neko ko je ovu formulu povezao s Bogom - mislio. možda zato što je toliko jednostavna? možda da dokaže da je masa čista energija? a energija, opet, ima veze sa ''višim silama''... ne znam...nisam nikad milsila o tome.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #11
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    ''Najlepše što možemo doživeti je ono što je tajanstveno. To je temeljni osećaj koji stoji u zametku svake nauke i umetnosti. Ko ga ne poznaje, ko se ne može čuditi, ko se ne može više diviti, taj je takoreći mrtav, a njegovo oko ugašeno. Doživljavanje tajanstvenog – pa makar i sa primesom straha – stvorilo je religiju. Spoznaja da postoji nešto što nam je nedohvatljivo, prikazivanja najdubljeg uma i najsjajnije lepote koji su našem razboru pristupačni u najjednostavnijim oblicima – ta spoznaja i osećaj čine pravu religioznost; u tom smislu, i samo u tom, ja spadam u najdublje religiozne ljude.
    Međutim, boga, koji proizvode svog stvaranja nagrađuje i kažnjava i koji, uopšteno gledano, iskazuje volju nalik onoj koju mi doživljavamo na sebi samima, takvog boga ja sebi ne mogu da predstavim. A ni da zamislim; neki ljudi slabog duha hrane se takvim mislima zbog straha ili smešnog egoizma. Meni je dovoljna misterija večosti života i svesti i naslućivanje o čudesnoj građi postojanja, kao i stalno stremljenje prema shvatanjima makar i sasvim malog dela razumnosti koje se izražava u prirodi.''

    Izvor:
    „Albert Ajnštajn – život i delo“ – Vojislav Gledić
    где си пошла с крмељиве очи

  12. #12
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    AJNŠTAJN, ALBERT

    Albert Ajnštajn (1879-1955), čuveni nemačko-američki fizičar, priznat je kao jedan od
    najvećih i najuticajnijih umova u istoriji. Iako je rođen u jevrejskoj porodici, Ajnštajn je
    bio sekularist čitav svoj život. No, iako ga konvencionalna religija nije mnogo zanimala,
    on je bio duboko duhovan čovek, zainteresovan za ljudsku prirodu i sudbinu. Naročito je
    u sebi gajio divljenje prema budizmu. U jednom od svojih eseja je napisao: "Čovek oseća
    ništavilo ljudskih želja i težnji, kao i uzvišenost i čaroban poredak koji se otkriva kako u
    prirodi, tako i u misaonom svetu. On na individualnu egzistenciju gleda kao na neku vrstu
    zatvora i želi da doživi ovaj univerzum kao jednu smislenu celinu. Počeci jednog takvog
    kosmičkog religijskog osećanja javljaju se već na ranom stupnju razvoja -- na primer, u
    mnogim psalmima Davidovim i kod nekih od proroka. Ali budizam sadrži mnogo snažnije
    njegove elemente." Kasnije, u svojim detaljnijim osvrtima na religiju, Ajnštajn ponovo
    govori o budističkom učenju: "Religija budućnosti biće kosmička religija. Ona bi trebalo
    da prevaziđe individualnog Boga i izbegne dogme i teologiju. Obuhvatajući i prirodno i
    duhovno, ona bi trebalo da se zasniva na religijskom osećanju koji se javlja iz
    doživljavanja svih stvari, prirodnih i duhovnih, kao jedne smislene celine. Budizam
    odgovara ovakvom opisu... Ako postoji religija koja može da se nosi sa potrebama
    savremene nauke, onda je to budizam".

    Shravasti Dhammika, Budizam od A do Z

    Al ja tog Anjštajna nikako ne volem..
    Večnost je čista sadašnjost.

  13. #13
    Registrovani Član
    Lupe avatar
    Status : Lupe je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 279

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Citiraj Prvobitno napisano od jagodica Vidi poruku
    Dobro. To je tačno i slažem se.

    Al ako možeš da mi objasniš. Kakve ovo može veze sa Bogom da ima?
    E = mc 2
    Ako religija opisuje Boga kao energiju, a formula nam pokazuje da materija moze nastati iz energije, onda to uzimaju kao dokaz njegovog postojanja.
    Ako odemo dalje u religiju, Zemlja je nastala pre oko 6000 godina... itd. Kreacionisti rade isto sto i evolucionisti - uzimaju iz nauke ono sto im odgovara, a rupe popunjavaju nagadjanjima.

    Da, verujem da ce prirodne nauke jednog dana objasniti postanak svemira, pa samim tim i Boga. Ipak, moje misljenje je da je nauka i tehnologija napredovala brze od naseg duhovnog razvoja, i da su u velikoj koliziji. E=mc^2 je zasluzna za Hirosimu i Nagasaki, sto ce reci da je ova formula za sada jedino dokaz da se neko igrao Boga.
    Ovde uvek volim da citiram Daglasa Adamsa: There is a theory which states that if ever anybody discovers exactly what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced by something even more bizarre and inexplicable. There is another theory which states that this has already happened.

  14. #14
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Zato ga i ne volim. Tesla ga je lepo upozorio da to ne radi.
    Ali ego je bio jači od razuma.
    Večnost je čista sadašnjost.

  15. #15
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Citiraj Prvobitno napisano od jagodica Vidi poruku
    Ali ego je bio jači od razuma.
    ah ti jevreji....
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #16
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Procitajte knjigu "Andjeli i Demoni" Dena Brauna.
    U toj knjizi je objasnjeno da su bog i nauka jedno-te-isto.

  17. #17
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Ljudski rod već stotinama godina ima tu dilemu, misliš da je dovoljna jedna knjiga da je razreši
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  18. #18
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Ako si dovoljno obavesten,da.Ja nisam.

  19. #19

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    Citiraj Prvobitno napisano od Sleepwalker Vidi poruku
    Procitajte knjigu "Andjeli i Demoni" Dena Brauna.
    U toj knjizi je objasnjeno da su bog i nauka jedno-te-isto.
    mora da se šališ?
    to je fikcija, čoveče

    i u hariju poteru je objašnjeno svašta, pa ne važi u rl
    - Zašto nosiš taj glupavi zečji kostim?
    - A zašto ti nosiš taj ljudski kostim?

  20. #20
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Može li se Bog spoznati kroz prirodne nauke?

    To samo znaci da ne poratis dogadjaje,i da ne znas previse.
    jel si procitao knjigu uopste?

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Festival nauke
    Od причалица u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 05-05-2014, 21:42
  2. Može li se voleti bol?
    Od kojica u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 11-04-2012, 12:13
  3. Gde može da se nabavi...
    Od kojica u forumu Hardver
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 27-09-2011, 18:54
  4. Može li da se dođe do centra Zemlje?
    Od Ometač u forumu Natprirodne pojave i misterije
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 11-09-2011, 12:51
  5. Zanimljivi video klipovi i sajtovi iz sveta nauke
    Od Пркос u forumu Vesti - Hronika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09-02-2010, 10:11

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •