Stranica 12 od 18 PrviPrvi ... 21011121314 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 221 do 240 od 346

Tema: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola, od V do VIII

  1. #221
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    JESEN NAS JE OGRNULA SVOJIM PLAŠTOM
    Umjesto toplog sunčevog zraka jednog jutra me je pro-
    budio lagani šapat kiše, dobujući o prozorska okna. Kao i taj
    dan i ja sam bio tmuran, povučen u sebe.
    Prvi nagovještaj jeseni. Iako je jesen veoma lijepo godi-
    šnje doba protkana mnoštvom boja, sve je manje sunčanih da-
    na, cvrkuta ptica, dječje graje... Ali, ne odlaze svi. Najvjernija
    od tih malih bića ostaju sa nama da zajedno provodimo hladne
    jesenje i zimske dane.
    Ali, i jesen ima svoje ljepote. Ona je svojim žuto – crvenim
    plaštom prekrila šume i livade, sela i gradove... Taj plašt moju
    tugu polako pretvara u zadovoljstvo i sreću.
    Vjetar se poigrava sa opalim lišćem kojeg je sve više, a
    ono pravi mekan, šareni tepih koji pucketa pod našim nogama.
    Sunce polako i skoro potpuno zalazi za oblake i samo tek po ne-
    ki zrak uspije da se probije kroz debele oblake i dodirne tlo.
    Iako kratki, jesenji dani mi se čine beskonačni. Radim do-
    maće zadatke i razmišljam gdje nestade onaj osmijeh sa mog
    lica. U školi zaboravljam na ono što se dešava napolju, ali zvono
    poslednjeg časa me vraća u stvarnost.
    Kankaraš Jovan, VI 2

  2. #222
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    J E S E N – S L I K A R

    Poslije vrelog, iscrpljujućeg ljeta, jesen nam je došla
    kao osvježenje. Taj stari slikar ponovo boji, šara, crta, slika,
    glanca... Uvijek sa sobom ponese palete predivnih boja.
    Neumorno boji i ne prestaje. Kao čarobnim štapićem
    dotakla je drveće crvenom, zelenom, oranž i braon bojom. Zna
    dobro da ocijeni njihovu gustinu. Šljive boji modrom bojom, za
    dunje je ostavio žutu, a jabukama zarumenio obraze.
    Obukao ih je u prelijepe i čudnovate haljine i slomio pe-
    rle, pa Trebjesa i ulice grada izgledaju kao da su se spremile za veliki jesenji bal.
    Izgleda da je ljut na nebo.
    Svojom četkom dotakao je i moju dušu, srce i sva moja
    osjećanja.
    Predao sam mu se da me boji kako hoće!

    Papović Petar, VI 2

  3. #223
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    J E S E N
    U zlatnim kočijama punim darova stigla je kraljica –
    jesen. Zavirila je u svaki kutak, zakucala na svačiji prozor,
    pozvonila na svačija vrata. Prirodu je presvukla, nebo obojila,
    ptice ispratila, ambare napunila...
    Svi se radujemo dolasku jeseni, jer se ona vrti, dariva,
    kikoće...
    A šta to jesen sve uradi? Sunce sakrije iza modro – sivih
    oblaka, nebo dariva sitnim studenim zvjezdicama, prirodi ukra-
    de zelenu boju, travu nadoji vlagom, snažni vjetar uplete u ogo-
    ljelo granje, rastuži siročića vrapca, razdraganu djecu otjera sa
    cvjetnih livada... E, to joj najviše zamjeram.
    Ali, ja ipak volim jesen. Bezbroj sočnih plodova berači su
    odnijeli poput jakog vjetra. Tamno – modre šljive pretvorile su
    se u bistre kapljice rakije, slatkog pekmeza i soka.
    Uživam u zlatnim plodovima zlatnih ruku moje majke jer
    sa užitkom pijem slatki sok i sa prozora svoje sobe posmatram
    žutu sliku jeseni.
    „Pozna me jesen ljuti,
    Volim septembar žuti“
    Drinčić Marko, VII 1

  4. #224
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola


    JESEN NAS JE OGRNULA SVOJIM PLAŠTOM
    Jesen je pokucala na naša vrata. Otvorili smo, a ona je unijela pune korpe svakojakog voća, a pred vratima ostavila kišne dane.
    Gusti i tmasti oblaci svuda oko nas. I priroda se lagano
    uspavljuje.
    S jesenjom kišom tugu dijelim. Napuštene staze kojima
    su šetali i mladi i stari, napušteni parkovi koji su do juče bili
    puni dječije graje, svi nekud žure... Samo se čuje šuštanje
    opalog lišća i njegova tiha i umiruća muzika.
    Sva me priroda podsjeća na prelijepi ćilim koji je nekada,
    u dugim zimskim noćima, tkala moja baka.
    Tužna, sjedim na klupi i nemoćno posmatram kako jesen
    pustoši sve oko mene.


    Popović Milena, VII 1

  5. #225
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    JESENJA RAZGLEDNICA
    U naš kraj se nečujno ušetala jesen. Mnogi je toliko ne
    vole, a ja je gledam potpuno drugim očima i veoma mi je draga.
    Za mene je najljepša rana jesen. U svojoj haljini koja je
    puna cvijeća i voća, izgleda božanstveno. Svako od nas sa te
    haljine uzima dio za sebe. Opadajuće lišće razleti se pod
    naletom i blagog povjetarca, pa izgleda kao da šareni leptiri
    prhnu ispred naših očiju.
    Prirodom se rasprostro šareni plašt pun smeđih, zelenih,
    crvenih i zlatnih tonova. Svuda se vidi i osjeća dah jeseni.
    Veoma mi prija šetnja po prirodi. Uživam dok se sunce
    probija iza oblaka igrajući se sa mnom. Ptice pjevaju oproštajnu
    pjesmu, a ja i u tome vidim ljepotu i draž.
    Pogledajte malo bolje. Možda i vi zavolizete jesen.
    Mandić Tina, VII 1

  6. #226
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    JESEN I JA
    Sama riječ jesen navodi nas da pomislimo na nešto tužno, uvelo.
    I ove godine jesen je pokucala na naša vrata i donijela pune korpe svakojakog voća, ali sa sobom je donijela i kiše. Te sumorne kiše čije kapi neprestano lupaju u oluke i bude u meni neka čudna osjećanja.
    Nebom tumaraju gusti, tmurni oblaci koji su spremni da svakog časa zaplaču. Magla je pritisla sve oko nas. Opalo lišće se nagomilava, prekriva ulice kao beskrajni žuti tepih. Nekada zelene grane, ponosne na svoju boju i odjeću, sada su ogoljele i tužne. Čarobnjak vjetar ne da spokoja i mira opalom lišću već sa njim pravi razne akrobacije.
    Sazreli i otpali plodovi kestena se kotrljaju ulicama. Čuje se samo šapat uvelog, zlatnožutog lišća i tužno šuštanje požutjele i uvele trave kroz čije se vlasi provlači prohladni jesenji vjetar.


    Bijelović Luka, VII 2

  7. #227
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    JESEN JE SVUDA OKO NAS
    Tog dana, posmatrajući prirodu, shvatih da je i moj kraj prekrila čarobna kraljica.
    Krošnju obližnjeg drveta išarala je najljepšim bojama. Zlatno – crveni i braon listići, koji se spremaju na svoj poslednji put, žale za prošlim danima. Prvi vjetar uništiće sve njihove nedosanjane snove.
    Bacam pogled na nebo. Jata ptica pokušavaju da se probiju kroz sivilo kišonosnih oblaka i stignu u toplije krajeve. I dalje, kao opijen, stojim i gledam. Divim se čarima jeseni. Odjednom, osjetih kako se na moje lice spušta vlažan veo. Trgoh se. Hladne kapi me trgoše iz razmišljanja. Nestadoše zlatne boje. Nesta i moje sunce, sakri se negdje iza planina, pobježe od ovih tmurnih oblaka.
    Tužan, žurim prema kući nadajući se da će sjutrašnji dan donijeti nove radosti.
    Zeljko Igor, VI 2

  8. #228
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    JESEN NAS JE OGRNULA PLAŠTOM

    Jesen? Presvlačenje prirode u toplije boje, lijepi dani, blago sunce, povjetarac i poneki oblačić.
    Prije nekoliko dana prošetao sam sa bratom. Sunce je blago grijalo i svu prirodu činilo srećnom. Nebom se šepurio po neki oblak koji je svoje paperjasto tijelo mijenjao i davao mu različite oblike.
    Na horizontu razni tonovi ružičaste i purpurne boje. Raj za oči.
    U rijeci se ogledalo drveće ljubomorno pokušavajući da sačuva i poslednji listić svoje krošnje. Lagani povjetarac rado se poigravao sa opalim lišćem. Rastjerivao je ružičasto – bijele oblake što mi se nije svidjelo jer sam uživao u njihovoj igri.
    Osjećao sam se kao da sam u pozorištu i gledam predstavu u kojoj glavne uloge imaju sunce, vjetar i oblaci.

    Popović Nikola, VI 2

  9. #229
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    M O J A T A J N A
    Imala sam divnu baku. U njenim očima bila je skrivena ljubav za sve nas. U njenom zagrljaju osjećala sam se čarobno.
    Često mi je pričala bajke o hrabrim princezama koje su na kraju ostvarivale svoje ciljeve. Njene ruke bi me mazile, tješile. Ona me je učila životu, pratila svaki moj korak i podizala me sa dna. Govorila je da sam pametna djevojčica i da jedva čeka da krenem u školu. Ali, taj trenutak nije dočekala. Umrla je prije mog polaska u školu.
    U snovima bi mi se ukazivao bakin lik, a ona bi mi govorila, da, ako je volim, budem hrabra.
    Učila sam za baku. Znala sam da me ona gleda sa neba i htjela sam da joj dokažem da mogu biti princeza iz njenih bajki i da sam vrijedna sve njene ljubavi.
    U skrinji, u sobi, bile su bakine slike. Tu su zaključane poslije njene smrti. Moji roditelji nijesu htjeli buditi uspomene. Ali, ja sam znala da će baka biti ponosna na mene ako otvorim kovčežić, sjetim se lijepih uspomena i „uđem u stvarnost“.
    To „uđem u stvarnost“, znači da se spustim na zemlju. Toliko volim baku da svake noći gledam u zvijezde i molim ih da mi je vrate.
    Uzela sam ključ. Samo jedan trenutak me djelio od cilja.To je kao da ulaziš u tunel, a ne znaš šta te čeka sa druge strane.
    Otvorih skrinju i vidjeh bakine stvari. Niz moje lice slivale su se suze. Sjećanja naviru...
    Svoju tajnu nikom nijesam odala.
    Sada u drugim tražim bakin lik iako znam da se vratiti neće. Ali, znam isto tako da me gleda sa neba i da me bezgranično voli.
    Kecojević Katarina,

  10. #230
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    PRED LJEPOTOM PEJZAŽA

    Bilo je jutro. Mlado sunce se razlilo po namrskanoj mreži mora. Izlazim na plažu i gledam ljepotu koja zaustavlja dah.
    More kao ogledalo u kojem su zrcale paperjasto bijeli oblaci. Šetam bosa po pijesku koji mi miluje stopala, šum mora odjekuje u meni, pod kožu se uvlači sjeta. Osvrćem se i osjećam da sam dio te prirode.
    Dan prolazi uobičajeno.
    Opet se vraćam moru.
    Gledam u nebo. Jedna ptica me je očarala svojim plesom, dugim i zanosnim. Nije bila sama.
    Sunce, kao užarena lopta, u svoj smiraj potonu u more, a njegovi zraci se razliše po vrhovima talasa. Ostajem do smiraja.
    More postaje sve tiše i tiše.
    U osami slušam pjesmu mora, njegov šapat, tonem u spokoj gledajući u daljine...

    Damjanović Aleksandra, IX c

  11. #231
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    OTADŽBINA SE BRANI ZNANJEM
    Dani... Godine... Vrijeme... Istorija tvoja cvijeta. Izrasla si iz naših želja, iz naše snage, iz našeg znanja...
    Lijepa si, čila, svježa, ozvučena zvonom naše sreće. Ti duboko živiš u nama, domovino. Ti u svojim džepovima nosiš miris, miris za kojim se žudi, kao miris zemlje poslije kiše, miris vazduha koji opija svježinom, pa umorno srce hođe da prepukne. Tada u oku zaiskri talas sreće, a duša zabruji... Ti si rijeka. I most koji spaja ljude.
    Prošlost se ne može mjeriti sa sadašnjošću. Mi te sada branimo znanjem, čvrsto i dostojanstveno. Jer, znanjem se pobjeđuje.
    Plamsaj naćih pobjeda će osvijetliti put budućim generacijama koje će svojim znanjem povezivati beskrajni lanac življenja.
    Kad osjetim tugu gledam u široko nebo koje me pokriva, u nabujale rijeke i gorde planinei osjetim se kao plamičak u tvom razbuktalom ognju. To me podstakne, razveseli...
    Mi smo dio tebe, mi smo tvoja djeca.

  12. #232
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    JA SAM MAČKA
    Ja sam mala, slatka i čupava mačka. Moj gazda je nestašni i vragolasti dječak Zoran. Ja ga volim zato što se igra svaki dan sa mnom kada dođe iz škole.
    Čupa me za dlaku, vuče me za rep, baca me. Jednom riječju, on gospodari sa mnom. Mislim da nije fer. On je veći, i može da radi sa mnom šta hoće.Ali, kad ga ogrebem, a to se često dešava, ne kajem se.
    I ja sam ponekad lukav pa mu se motam oko noga kada treba da mi da hranu. Ako sam dobar, daje mi ukusniji i obilniji obrok. Kada je raspoložen, i ja to zaslužim, pusti me da spavam sa njim.
    Nekada umije da se naljuti i da me izbaci na kišu. I ja se naljutim i razbijesnim i odem od kuće. Međutim, on se brzo pokaje i krene da me traži. Kada me nađe grdi sebe, uvede me u kuću, smjesti pored tople peći i ušuška me.
    Kada me pomazi, ja mu sve oprostim.
    Sve u svemu, ne možemo jedan bez drugoga.

    Banićević Miloš, VII 3

  13. #233
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    NEMA NIŠTA LJEPŠE OD VEDROGA LICA
    Često se pitamo da li je ikada postojao svijet u kome su svi ljudi imali svoje mjesto, svoje dostojanstvo i svoj ponos. Da li je ikada postojao svijet bez zavisti, dvoličnosti, pohlepe?
    Danas ljudi postaju sebični. Misle samo o svojim interesima ne misleći pri tom da li će nekom učiniti nažao, ili ga, možda, povrijediti, hoće li neko patiti ili se osjetiti manje važnim.
    Ipak, na drugoj strani postoje ljudi koji su spremni da se žrtvuju i za dobrobit drugih ljudi. Oni ne skrivaju emocije, ne glume bezosjećajnost, otvaraju svoje srce i dušu gdje ima mjesta za sve nas.
    Zamišljam čovjeka – tužan je, osjećam to. Zamišljam njegovo lice obasjano mjesečinom. Odaje ga sjaj u očima. Žudi za nečim. Možda želi da promijeni ovaj svijet.
    Želi da dokuči zvijezdu, tu treperavu tajnu čiji odraz vidi u vodi, da je zamoli da učini da ljudi skinu maske i da se prepuste radosti i sreći. Da lica svih nas zablistaju.
    Može li on to? Čeka.
    Tišina.
    Mislite da zvijezde ne mogu da govore?
    Mogu! Okrenite se, oslušnite. Čućete glasove koji pozivaju na drušenje, radost, smijeh...

    Tomašević Marija VI 3

  14. #234
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    DIJETE JE ČOVJEK VAŽAN
    Djeca su kao proljeće, a proljeće je oživljavanje, vraćanje.
    Djeca su produžetak života, budućnost. Nesvjesno, na svojim nejakim leđima nose želje odraslih.
    Odrasli treba da brinu o djeci, da ih zaštite i učine bezbrižnim.
    Dijete, taj mali čovjek, ima i svoje želje, potrebe, htjenja. Na kraju, ima i svoja prava. Poštujući djecu, odrasli poštuju i budućnost jer, budućnost su djeca.
    Oni su razlog za život, oni su blago ovoga svijeta i zbog toga treba da uvažavaju njihova pravila i ispunjavaju njihove želje. Ipak, djeca moraju biti svjesna i svojih obaveza.

    Jovović Andrea, VII 2

  15. #235
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    J E S E N

    Tog jutra sam se probudila jako rano.Mnogo prije nego što je trebalo da ustanem da se spremam za školu.Osjetila sam da je hladnije nego prošlih jutara, pa nijesam mogla baš lako ustati iz toplog kreveta. Ipak, to je neminovnost. Ustala sam i bacila pogled kroz prozor.
    Tmurni sivo – crni oblaci prekrilili su nebo. Sunce je bez- uspješno pokušavalo da se probije, ali su oni jaki i neumoljivi. Drve- će je plesalo šibano vjetrom, a otkinuti listići su letjeli unaokolo. Samo su oni najsnažniji uspijevali da još malo prkose.
    Krenula sam u školu. Prve kapi kiše našle su utočište u mojoj kosi. Kiša je počela padati jače i udružena sa vjetrom, počela šamarati moje lice.
    Shvatam, jesen je veš uveliko zagazila u naša dvorišta. Kraljica je stigla sa svojim slugama. Promijenila je odjeću. Planira da ostane duže...

    Kecojević Milica, VI 3

  16. #236
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    DIJETE JE ČOVJEK VAŽAN

    Kruna porodične sreće i zadovoljstva. Samo se njima pričaju najljepše bajke i samo njima pjevaju najljepše uspavanke.
    Napuštajući toplo naručje majke, sa prvim stabilnim korakom odvažno koračaju, čak se i važni prave. Veliki su, pametni... Ali, odmah tu iza ugla, čekaju ih prve svađe, razbijen nos, poneka ogrebotina.
    Nauči svako dijete da mora da se brani, ali da ponekad proguta i neku suzu, nastavi dalje uzdignute glave.
    Djetetu treba ljubavi i pažnje, omogućiti im mir, jer djeca ne traže mnogo. Saslušajte ih do kraja i uvažite predlog neki. Pohvalite određene poslove pa iako nijesu odrađeni po mjeri odraslih.
    Ne treba djecu tući, vikati na njih, jer iako su mali oni su ipak ljudi. Ne dozvolite da vaša djeca pričaju svojoj djeci kako je njima bilo loše.
    Ti ljudi u malom najvažniji su u porodici, a mnogo su važni i u društvu jer će oni sjutra biti veliki naučnici, kulturni radnici, pobjednici na sportskim terenima...
    Što više ulažemo u djecu, više i dobijamo.

    Perović Darka, VII 2

  17. #237
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    ARPAGONOVA VEČERA
    Bio sam na večeri kod Arpagona. Sigurno se pitate kako je bilo. Saznaćete.
    Na famoznoj večeri gostiju je bilo iznad svih očekivanja, čak jedanaest. U tom slučaju moralo se malo više spremiti. U pripremanju je učestvovao i sam Arpagon.
    No, vratimo se na večeru. Po Valerovom ulizničkom mišljenju svega je bilo u izobilju. Prvo smo se počastili tako ukusnim bombonama da su nakon kratkog žvakanja imale samo jedan pravac: iz usta u korpu za smeće. Inače,bombona je bila puna kesica.
    Gazda Arpagon se ljutio što je potrošen sav njegov „trudom zarađen novac“. Ali, po njegovom mišljenju gosti su imali sjajno predjelo.
    Za glavno jelo moglo je da se bira. U opciji su bile četiri masne čorbe poslužene u plitkim tanjirima. Jedna za tri osobe.
    Zatim, pet i po ćevapa, koji se po Valerovom uputstvu o čuvanju zdravlja jedu pola po osobi i tanjir sitno sjeckane zelene salate koja na gazdinu radost nije kupljena, već ukradena u bašti iza štale jednog od komšija. Salata nije imala pravila o podjeli, već je svak mogao uzimati koliko hoće. Zato salatu odabrasmo. Neko se pošteno najeo, a nekoga su zapale sitne mrvice.
    Za to vrijeme, Arpagon je stalno izlazio u sobu. Kasnije sam od Žaka saznao da je neprestano kukao za 20 eura bačenih na tu glupu večeru.
    Poslije glavnog jela uslijedi slatkiš. Svi dobiše po red od tri kockice čokolade „Milka“.Zbog velikog broja gostiju potrošene su dvije. To gazda ne opazi, pa su nam bile uskraćene primjedbe.
    Na kraju da kažem nešto o posluživanju pića.
    Bile su pripremljene dvije kante vode. Zbog štednje, napravljena je mješavina: viski, loza, liker, gusti sok. Valer je dao uputstvo kako se ovo čudno piće pije: najviše jedna do dvije čašice zbog ču-vanja zdravlja. Svi uzesmo po dvije čašice pa nek ide zdravlje kud hoće.
    Arpagon nije mogao sakriti ogorčenost. Popili smo i čitavo pola kante vode.
    Arpagonova večera i sam Arpagon.
    Miljanić Jovan, VIII 1

  18. #238
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    LIJEPA RIJEČ JE KAO LIJEPO STABLO, KORIJEN MU JE
    DUBOKO U ZEMLJI, A GRANE SE UZDIŽU POD NEBO
    Nije čovjek ono što misli, već ono što čini i govori.A naša riječ je naš lik u očima drugih. To je ono čime otvaramo svoju dušu, gradi mo put do nečijeg srca i prizivamo dobro i loše u svoj život.
    Lijepa riječ mora biti i nesputana, slobodna i čista. Ako je obojena sujetom, mržnjom, laskanjem, bolje je da ostane misao u nama. Jer, korijen svake naše riječi je duboko u našoj duši. Ako su riječi ohole, na oholoj zemlji su iznikle. I jačaju svakog trenutka i kao eho odzvanjaju u nama i drugima, rušeći tanke niti koje nas vežu. I onda ostajemo sami i nesrećni.
    Riječ je mač sa dvije oštrice. Treba znati kako, kome, kada i šta reći. Ona zna da zaboli, ali i da donese vječnu radost. Ako je iskrena, ona je najčvršći oslonac i najvjerniji prijatelj.
    Riječima se ruše i grade svjetovi. Koliko lijepo govorimo, koliko dobra drugima donosimo, toliko i vrijedimo. Koliko lijepih riječi se rodi u našem srcu, toliko možemo biti srećni što postojimo.
    Ako nečim lošim, lažima, laskanjem, mržnjom zatrujemo korijen dobrote u sebi, naše grane se nikada neće izdići iznad zemlje.
    Nećemo osjetiti čari sreće, zadovoljstva, prijateljstva.
    A da bi bili i znali da smo, potrebna nam je samo lijepa riječ, da je čujemo i kažemo.
    I da uvijek imamo kome!!!
    Adžić Jovana, VIII 3

  19. #239
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    BEDEM
    Uvijek sam se pitala ko su bili ljudi koji su gradili lijepa zdanja od kamena – kule, mostove, stepeništa... A sve to tako davno kad nije bilo ni mašina, ni maltera, ni...
    U našem gradu „živi“ građevina čije su zidine odolijevale vremenima, ali ona i sad stoji uzdignute glave čuvajući naš grad sa južne strane. Svojim bivstvovanjem nas podsjećaju na svoj značaj.
    Bedem datira iz turskih vremena. Kako su se mijenjala vremena, dolazile vojske i narodi, i on je mijenjao svoju namjenu.
    Bila sam u prilici da obiđem zidine ove građevine. Sive i sumorne ćute i čuvaju tajne onih koji su iz različitih razloga bili njegovi „gosti“.
    Iako je sunce nesebično pružalo svoje zrake i bilo veoma toplo, obuzimala me je blaga hladnoća. Drhtala sam. Ne znam da li je to bilo zbog sivih zidina, ili zbog nemogućnosti da odgovorim na mnoga pitanja koja su me mučila...
    Zidine su svjedoci namučenih graditelja, teških ratova, patnje naroda u zatvorskim ćelijama...
    Ali, poslije svih vjekova, ostaje neobjašnjiva vještina starih majstora koji su gradili naš Bedem, ped čijom umješnošću i umje- tnošću i danas ostajemo nijemi.

    Perović Darka, VII 2

  20. #240
    Registrovani Član
    tamaram avatar
    Status : tamaram je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 1,130

    Početno Re: Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola

    CETINJE – GRAD MUZEJ

    Kao osmogodišnja djevojčica, posjetila sam prestonicu Crne Gore – Cetinje.
    Na brdu iznad Rijeke Crnojevića nalazio se grad Obod. U njemu je živio Ivan Crnojević, gospodar zetski. Tražeći mjesto da sebi sagradi novi dom, prošao je kroz Cetinjsko polje, dolinom kojom je nekad tekla rijeka. Tako je, u krilu Lovćena, okruženo planinom kao čuvarom rođeno Cetinje.
    U zagrljaju Boke Kotorske i Skadarskog jezera, rađani su
    veliki ratnici, pjesnici, štampari...
    Za sedam dana koliko sam ostala u tom gradu, uvjerila sam se da je Cetinje grad muzeja, viteške tradicije, prirodnih ljepota.
    Posjetili smo dvorac kralja Nikole, Cetinjski manastir, Lovćen, Orlov krš, Vlašku crkvu, Vladin dom...
    Najviše mi se dopao Lovćen i njegošev mauzolej na njegovom vrhu.
    Sam ulaz u mauzolej izgleda impresivno. Dvije karijatide,
    dvije Crnogorke, pozdravljaju toplo svakog posjetioca.
    A vladika, držeći u ruci knjigu, a orla na ramenu, govori koje su to vrijednosti najbitnije za naš narod.
    Ulazimo u Dvorac kralja Nikole. Velike prostorije, drugačiji
    namještaj, odjeća, posuđe. Neko drugo vrijeme.
    U vrijeme kada je sagrađen, Vladin dom je bio najveće građevina u Crnoj Gori. Sastoji se od visokog prizemlja i sprata. U samoj zgradi nalazi se velika i bogato ukrašena „svečana sala“ i prostor nazvan „plava kapela“ u kome je danas izložena čuvena ikona Bogorodice Filermose.
    Kao grad, Cetinje se mnogo razlikuje od mog rodnog Nikšića
    Manji je, privlačniji i ima mnogo kulturno – istorijskih spomenika. To je naće kulturno nasleđe kojeg moramo biti svjesni i koje moramo čuvati.
    Popović Milena, VII 1

Stranica 12 od 18 PrviPrvi ... 21011121314 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Sastavi iz srpskog jezika
    Od kojica u forumu Kutak za studente i školarce
    Odgovora: 86
    Poslednja poruka: 29-09-2020, 00:42
  2. Sastavi iz srpskog jezika - osnovna škola, od I do IV
    Od kojica u forumu Kutak za studente i školarce
    Odgovora: 83
    Poslednja poruka: 31-01-2019, 18:38
  3. Sastavi iz srpskog jezika - srednja škola
    Od kojica u forumu Kutak za studente i školarce
    Odgovora: 261
    Poslednja poruka: 29-03-2018, 21:09
  4. Test iz srpskog jezika............
    Od mmmmm u forumu Književnost
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08-04-2013, 19:31
  5. Teme iz srpskog jezika...:D
    Od kobran u forumu Srpski književni izraz
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 19-02-2011, 20:35

Članovi koji su pročitali ovu temu: 5

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •