Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 28

Tema: Psihološki odbrambeni mehanizmi

  1. #1
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Psihološki odbrambeni mehanizmi

    По дефиницији, то је било које средство којим се елиминишу емоционална бол, деструктивни импулси, претње самопоштовању, нежељене мисли, сећања итд....фрустрације уопште.

    У пракси, то изгледа овако


    Порицање или негација: То је кад те шутне девојка после подуже везе, па кад те људи питају да ли си океј, ти кажеш да јеси, а у ствари си скењан као никад. После извесног времена почнеш и сам да верујеш у то да ниси скењан.
    Потискивање или репресија: То је кад постоји доживљај кога си у почетку био свестан, а онда га заборавиш, јер је много болан за тебе. На пример, кад потиснеш како си се са шест година у вртићу усрао у гаће, па су ти се сви смејали кад ти се љенк појавио на гузици, а ти си плакао. Онда те после 15 година ортак подсети и навру ти сећања одједном.
    Померање: То је преусмеравање агресивних импулса на прихватљив објекат. Тако клинца малтретирају у школи и туку га, а он не сме ником да писне, па онда дође кући и искали бес на млађем буразеру.
    Пројекција: То је кад сопствена неприхватљива осећања опажаш у другоме. На пример, ложиш се на девојку свог најбољег ортака и радо би је карао, али не смеш да признаш, па набеђујеш неког трећег ортака да би он то радио.
    Реакциона формација или надкомпензација: То је претварање неприхватљивог импулса у супротност. На пример, имаш комшију за кога знаш да је патолошки љубоморан и да те мрзи из дна душе и да би те најрадије заклао, а понаша се супротно увек кад те сретне, и кези ти се као да си му брат најрођенији.
    Изолација или интелектуализација: Може се огледати у раздвајању осећања. То је кад гајиш љубав према девојци, волиш је и поштујеш највише на свету, али никад не би био у стању да је **** С друге стране, карао би већину риба које познајеш и трсио би их у сисе и у чмар, али никад не би могао да их волиш и поштујеш.
    Идентификација са агресором: То је усвајање особина особе које се плашиш. Тако су неки фаворизовани затвореници у нацистичким логорима били много више окрутни према осталим затвореницима, него сами нацисти.
    Сублимација: Померање агресивних нагона на нешто што је друштвено корисно или прихватљиво. Тако неки стоматолози свој урођени садизам сублимирају кроз друштвено користан рад - лечење зуба, а у ствари, све време уживају док ти наносе бол.
    Рационализација: То је кад неко свој сумњив порив приказује као племенит. На пример, кад учитељ-садиста туче децу, а каже да то ради само зато да би она боље учила. Или кад девојка не да дечку да јој сврши по фаци, а онда јој он каже како је то добро за кожу лица.

    Где се ви налазите?


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  2. #2
    Registrovani Član
    petrana avatar
    Status : petrana je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Poruke : 653

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi


    prvo krenem da citam ozbiljno, pa se skljokam kad prepoznam te psiholoske stvari, a onda
    to me asocira na jednu pricu koju sam davno davno cula.
    Kaze ovako: zamislimo put kojim bi covek trebalo da ide kroz zivot a da ide kako treba, da je to dobar put iz perspektive i samog coveka i njegove familije i njegovih prijatelja... , kao pravu liniju. Covek pokusava da ide u pravcu te prave linije. Kad god sa nje skrene dolazi u sukob sa jednim il vise njih koji su tu pravu liniju zamislili. Sto se vise trudi da potrefi tu pravu liniju , to je cesce preseca i cesce dolazi u sukob, dok oni koji se i ne trude toliko da prate liniju, mnogo redje je presecaju, pa su mnogo redje u sukobu. Kakav paradoks.
    ovaj avatar nema veze sa mnom...

  3. #3
    Registrovani Član
    Sibi avatar
    Status : Sibi je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : u nekom ćošku na petoj strani sveta...
    Poruke : 3,792
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Valjda negiranje ... nije mi ništa pet dana, a onda me šesti opizdi po glavi i ne znam gde se nalazim od jeda, bola, čega li već... i tako u krug dok konačno ne dođem sebi i prestanem da se vrtim.
    ...daj okreni taj ringispil u mojoj glavi...

  4. #4
    Registrovani Član
    blueangel avatar
    Status : blueangel je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Kragujevac
    Poruke : 126

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    A gde spada ova priča?Da ne bih postavljala posebnu temu.

    Devojka bude u vezi sa tipom 8 meseci,zaljubi se zavoli ga,totalno odlepi za njim,voli ga više od svega na svetu.I odjednom,BUM,ON je ostavi zbog druge devojke,stvore joj se problemi na poslu,problemi sa porodicom.Od tolikog stresa ONA se razboli.Jedva se izvuče iz tog haosa.Nađe dečka,dođe i do veridbe.Zatim veridba puca.Posle nekoliko vremena javlja joj se ON,sa početka priče.Nije ni bila svesna da ga nije prebolela,dok joj se nije javio.I ONA glupača mu oprosti sve.Probala je da nađe neku drugu vezu,nadala se naćiće nekog boljeg od njega.Ali Ne,kako god se okrene ONA se uvek vrati njemu.Što znači da se samo vrtela u krug i opet se vratila na početak.
    Carpe Diem

  5. #5
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Ne znam andjo sta da ti kazem..trenutno sam i sama u vrlo velikom problemu koji me pukao kao grom iz vedra neba..

    Ja sam tip koji racionalise..pokusavam sve da stavim na neku razumnu osnovu i olaksavam sebi tako sto pravim plan za dalje..
    mozda izgleda smesno, ali eto moj odbrambeni mehanizam je da sve stavim na papir poput neke seme, ili algoritma, znaci sta raditi ako se situacija razvije ovako ili onako..
    Moj suprug je u istom problemu , ali on je tip koji negira..to je njegov nacin odbrane.


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  6. #6
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    ma, ja uglavnom odlažem...i nagomila mi se kojekakvog đubreta u glavi pa onda pucam...kad puknem, đubre oteče laganim tokom, ja se sastavim i krenem dalje.
    mm nema tih problema...on je sav ''što na um - to na drum''.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #7
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    mislim ..mozemo mi tupiti do besvesti na ovu temu..ali kad dodje do sloma i tih odbrambenih mehanizma..onda vise nema nista
    kazu da se to zove stres..
    ja bih to nazvala poseban vid ludila ..e onda kom obojci kom opanci..


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

  8. #8
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    mene ufatilo a dal je stres el ludilo ebem li ga
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  9. #9
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Odg: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    znam da me 'vata i prolazi...šta je - ne zanima me, sve dok prolazi...uvek gledam da svu krivicu svalim na sebe, jer mi je onda lakše da ispravljam krive drine.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #10
    Registrovani Član
    QueenOfClubs avatar
    Status : QueenOfClubs je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Pol:
    Lokacija : Београд
    Poruke : 6,436
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Не налазим се нигде.
    Прихватам и знам да ће проћи. Све прође.
    Трудим се да околину не оптерећујем и да се не примети.
    Кад прође, онда схватим да и није било тако страшно и да је чак и добро што се то десило.
    Једно искуство више може само да ме ојача.

    Де сам ја?
    Мудрост се састоји у томе да се баци у море што мањи део товара да би брод пловио лако.

  11. #11
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Ja se zvinjavam, postavku teme ič nisam razumela, ali me je naslov izmamio da ispričam o jednom
    odbrambenom mehanizmu, za koji još uvek ne znam odakle je iskočio...

    Jednom prilikom mi je neki lik pretio nožem u busu. Bilo ih je trojica, očigledno naduvanih..
    prvo su zapitkivali, a ja samo gledala kroz prozor.. pa ih je i to moje ćutanje isprovociralo,
    te je jedan kliknuo ''skakavac''..
    kada sam videla nož počela sam da se smejem.. grohotom...
    totalno bez namere i bez ikakve kontrole.. što bi se reklo ''instinktivno''
    I oni su počeli da se smeju i ostavili me na miru.
    Dok sam ja tako razmišljala ''šta mi bi'' i ''šta se to zapravo desilo''
    čula sam da su krenuli drugu devojku da smaraju.. nedugo zatim
    čujem ''škljoc'' i onda njen smeh....

    I zato pokušajte da ne odgovarate na pritanja tipa ''šta bi ste činili u toj i toj situaciji''
    čisto gubljenje vremena....:luda:

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    ja mislim da nemam odbrambene mehanizme, zato često padam u depresiju....iz koje me izvuče samo....ne znam ni ja šta - novi dan, neki zvuk, tako...vic, možda.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    zLozi avatar
    Status : zLozi je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Poruke : 397

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Rekla sam na jednoj drugoj temi tamne naocare koje nosim. Uvek se trudim da ne ocekujem nista, smanjuju mogucnost razocarenja, navedu da se pomirim sa situacijom takva kakva je i napustim to sto mi en odgovara, skartiram...nada je najgori neprijatelj.

  14. #14
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Citiraj Prvobitno napisano od Skituljka Vidi poruku
    Rekla sam na jednoj drugoj temi tamne naocare koje nosim. Uvek se trudim da ne ocekujem nista, smanjuju mogucnost razocarenja, navedu da se pomirim sa situacijom takva kakva je i napustim to sto mi en odgovara, skartiram...nada je najgori neprijatelj.
    ti si gora od mene , ondaK.
    где си пошла с крмељиве очи

  15. #15
    Registrovani Član
    zLozi avatar
    Status : zLozi je odsutan
    Registrovan : Mar 2010
    Pol:
    Poruke : 397

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Moguce , ali ako se razocaras 100 puta, 101 neces sebi to dozvoliti.

  16. #16
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Ja se zvinjavam, postavku teme ič nisam razumela, ali me je naslov izmamio da ispričam o jednom
    odbrambenom mehanizmu, za koji još uvek ne znam odakle je iskočio...

    Jednom prilikom mi je neki lik pretio nožem u busu. Bilo ih je trojica, očigledno naduvanih..
    prvo su zapitkivali, a ja samo gledala kroz prozor.. pa ih je i to moje ćutanje isprovociralo,
    te je jedan kliknuo ''skakavac''..
    kada sam videla nož počela sam da se smejem.. grohotom...
    totalno bez namere i bez ikakve kontrole.. što bi se reklo ''instinktivno''
    I oni su počeli da se smeju i ostavili me na miru.
    Dok sam ja tako razmišljala ''šta mi bi'' i ''šta se to zapravo desilo''
    čula sam da su krenuli drugu devojku da smaraju.. nedugo zatim
    čujem ''škljoc'' i onda njen smeh....

    I zato pokušajte da ne odgovarate na pritanja tipa ''šta bi ste činili u toj i toj situaciji''
    čisto gubljenje vremena....:luda:
    ja se secam davno iz zeppelina se vracao sa drugarom kao odvojili dve devojke i napolju lupa neka i za nama trchi 10 debila...ono kao devojka je bila nekog od njih i sad natezanje i onu pocnu ko kod kojice da prete i proseravaju se a ovaj moj ortak izvadi skakavac kao da se napravi mangup jbt.... a tih 10 debila pocese svi da vade skakavce... ko jatagane.... naravno razum preovladao ortak sklopio skakavc i dobismo boobotqe al sacuvasmo glave.... znaci pravilo, ako i kad se masis za ladno il jos bolje toplo oruzje masi se da ga koristis a ne da pretis i da blefiras zadzaba...

  17. #17
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    baš ti je dobra preporuka...
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #18
    Registrovani Član
    marlon avatar
    Status : marlon je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 2,577

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    baš ti je dobra preporuka...
    veruj da jeste... budi miroljubiv mirotochiv i miropomazan i retqo potezhi silu bilo koje vrste.... ali kad i ako je potegnes teraj sa njom do kraja.

  19. #19
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Citiraj Prvobitno napisano od marlon Vidi poruku
    veruj da jeste... budi miroljubiv mirotochiv i miropomazan i retqo potezhi silu bilo koje vrste.... ali kad i ako je potegnes teraj sa njom do kraja.
    kao kapisoda, je l?
    где си пошла с крмељиве очи

  20. #20
    Registrovani Član
    sani avatar
    Status : sani je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Lokacija : Novi Sad
    Poruke : 1,810
    Tekstova u blogu : 10

    Početno Re: Psiholoski odbrambeni mehanizmi

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    ja mislim da nemam odbrambene mehanizme, zato često padam u depresiju....iz koje me izvuče samo....ne znam ni ja šta - novi dan, neki zvuk, tako...vic, možda.
    Svako ima neke svoje nacine psiholoske odbrane...nesto nam je Bogom dano, ali mnogo toga moze da se nauci i istrenira..kada sagledas da ono prvo nije dovoljno da se izboris da funkcionises kao zrela licnost.
    Rece jedan psihijatar..:" problemi i frustracije su tu da se resavaju..najveca stvar je bas u nama i nasem odnosu prema njima."


    Pijem da utopim tugu, al' prokleta stvar naučila da pliva.

Stranica 1 od 2 12 ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Psihološko delovanje boja
    Od Ometač u forumu Psihologija i Neurologija
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 19-03-2012, 07:25

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •