Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 21 do 36 od 36

Tema: Ljut(a) sam

  1. #21
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Ljut(a) sam

    Mogu malo da se ljutnem....ali umem da se kontrolišem, pa me ta sitna ljutnja kratko drži...Ali ako me baš neko mnogo naljuti, teško preko toga prelazim. Doduše, to se skoro nikada ne dešava, ali ako se desi prekidam kontakt sa tom osobom i tada ne radim ništa protiv sebe, već jednostavno ne želim preko nekih stvari da pređem...
    Inače, mislim da nemam nekog skrivenog besa u sebi. Pokušavam da izgradim sebe tako da sam svesna, da ne mogu baš na sve ja uticati...Na primer ne mogu promeniti našu političku scenu, a mogla bih biti ljuta na ovaj ceo sistem i na sve stranke...

  2. #22
    Registrovani Član
    ljubičica avatar
    Status : ljubičica je odsutan
    Registrovan : Jul 2009
    Poruke : 1,156
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Ljut(a) sam

    ma bes je normalna ljudska emocija..
    lose je ako u besu nemamo meru, ali jos gore potiskivati ga.
    vise od besa me brine nadrndanost, jer je to bas otrovno stanje..koje unistava zivot u korenu
    meni pomaze fizicka aktivnost..nesto da me oznoji.
    ne udaranje icega, to ne..ali vezba, sex, brza setnja, ribanje prozora..sta god.
    if you open your mind too much your brain will fall out

  3. #23
    Registrovani Član
    Čarapica avatar
    Status : Čarapica je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Poruke : 1,577

    Početno Re: Ljut(a) sam

    ja sam, cini mi se, ljuta rodjena ... e sad, sreca po okolinu pa me brzo razljuti nesto drugo pa na ono prvo brzo i zaboravim

  4. #24
    Banovina
    Steppenwolf avatar
    Status : Steppenwolf je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Lokacija : vucja jazbina
    Poruke : 979

    Početno Re: Ljut(a) sam

    Nisi ti ni ljuta vec namcorasta i ti negujes taj stil.

  5. #25
    Registrovani Član
    Čarapica avatar
    Status : Čarapica je odsutan
    Registrovan : Apr 2011
    Pol:
    Poruke : 1,577

    Početno Re: Ljut(a) sam

    negujem namcorluk? .... ja bas nisam namcorasta, nikako

  6. #26
    Banovina
    Steppenwolf avatar
    Status : Steppenwolf je odsutan
    Registrovan : Jan 2012
    Pol:
    Lokacija : vucja jazbina
    Poruke : 979

    Početno Re: Ljut(a) sam

    Onda si previse pitoma za osobu rodjenu besnu.
    Ja kad se razbesnim prizivam Sodomu i Gomoru, verbalno se istresem kad to mogu, pomazu mi i fizicke vezbe da se izmorim i tad se brzo smirim i odbacim taj balast sa sebe pa mi posle bude lakse da kazem wtf, pa ovo ne zasluzuje moje nerviranje.
    Ali kad moram da progutam bes i da ne odreagujem onda mi dugo bude lose jer akomulirani bes je najstetniji po mene, ja to znam i zato trazim neki sto bezbolniji ventil.

  7. #27
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Re: Ljut(a) sam

    De je moja Naki pa da vam kažemo nas dve kako se najlakše izbaci bes iz sebe,ihaaa

  8. #28
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Ljut(a) sam

    Citiraj Prvobitno napisano od DirkaSta Vidi poruku
    "Ljutnja, ako je ne suzdržimo, često je opasnija za nas od ozljede koja je je izazvala."
    - Seneca

    ljuteći se,definitivno činimo više štete sebi nego objektu naše ljutnje..pa zašto onda ipak dozvoljavamo sebi da budemo ljuti nismo svjesni štetnosti po nas ili jednostavno,ne možemo da se kontolišemo
    Mislim da je bes samo oslobođena energija i ništa više. Nije to ni dobra ni loša energija,
    već jednostavno, energija. Sa njom možemo šta god hoćemo.
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #29
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Re: Ljut(a) sam

    Slazem se sa kojicom. Neko kad pobesni, ume da bude cak i rusilacki nastrojen, agresivan, opasan i po sebe i po okolinu, a neko opet tu energiju usmeri na neki koristan rad i isprazni se tako bez posledica po ostale. Ja sam jednom bila tako ljuta i besna, da sam izletela iz kuce ko furija i oplevila ceo deo pod jagodama, a to je inace posao od koga bezim kao djavo od krsta.

  10. #30
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Ljut(a) sam

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Mislim da je bes samo oslobođena energija i ništa više. Nije to ni dobra ni loša energija,
    već jednostavno, energija. Sa njom možemo šta god hoćemo.
    oslobođena energija ..to svakako..ali energja je neuništiva

  11. #31
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Ljut(a) sam

    Neizražena ljutnja remeti san i probavu te izaziva depresiju

    Kako bismo naučili nositi se s ljutnjom, moramo znati da je ona reakcija koja potiče na promjenu. Energiju koju stvara u nama moramo okrenuti u svoju korist

    Tri su glavna načina nošenja s ljutnjom: izražavanje, potiskivanje i smirivanje.

    Najzdravije je smiriti se i energiju ljutnje preusmjeriti u nešto pozitivno - izražavanje ljutnje agresijom udvostručilo je rizik od srčanog udara, ali i svih ostalih kroničnih bolesti, a potiskivanje ljutnje može dovesti do raznih blokada i bolesti, pokazala su najnovija istraživanja.

    - Mnoga istraživanja pokazala su kako je potisnuta ljutnja jedan od najčešćih uzroka bolesti današnjice, od problema s probavom i depresije pa sve do pojave raznih vrsta raka.
    Ono što moramo shvatiti je da neizražena ljutnja ne nestaje nego je samo potisnemo u sebe.

    Sve potisnute emocije povezuju se uz pojavu masnih naslaga te se talože kao energetske blokade u tijelu.

    U području oko trbuha najviše se taloži upravo potisnuta ljutnja.
    Kako je područje energetske blokade pokazatelj toga koji dijelovi tijela otežano funkcioniraju, tako će oni koji ljutnju vežu s osjećajem krivnje blokirati gornje područje, što se može odraziti na rad želuca, jetara, gušterače, tankog crijeva, nadbubrežne žlijezde te bubrega.

    Oni koji ljutnju povezuju s užitkom - primjerice, nedopušteno im je nešto u čemu uživaju te to rezultira ljutnjom, stvarat će blokade u donjem dijelu trbuha, što se može odraziti na rad debelog crijeva, mokraćnog mjehura te spolnih organa.

    Tako su, na primjer, i bolne menstruacije povezane s neizraženom ljutnjom. Osim toga, neizražena ljutnja povećava kiselost organizma, a dokazano je kako je previše kiseo organizam jedan od uzročnika pojave karcinoma


    Neki su ljudi skloniji ljutnji od drugih. Razljute se puno brže i lakše, no mnogo je faktora koji utječu na sklonost ovom razarajućem osjećaju. Neki su od njih genski: istraživanja su pokazala kako je neku djecu već od najranije dobi puno lakše iziritirati i naljutiti. No uzroci mogu biti i društveni. Odmalena nas uče kako je ljutnja negativna i nepoželjna. Govore nam kako je ne smijemo pokazivati. Zato ne možemo niti naučiti ispravan način nošenja s njome.
    - Ljutnji su skloniji ljudi koji imaju puno očekivanja i nesigurnosti.
    Ono što je prvi korak kako bismo naučili nositi se s ljutnjom je shvatiti da je ona prirodna reakcija koja nas potiče na promjenu. Ona nastaje kao reakcija na emocije koje su nam neugodne.
    Kad se nađemo u situaciji da se osjetimo neprihvaćeno ili povrijeđeno, to uzrokuje bol. Kad nas toliko jako boli da nam je jasno kako nešto moramo promijeniti, bol prerasta u ljutnju i dobivamo dodatnu energiju potrebnu za djelovanje.
    Zapravo je u pozadini svake ljutnje misao: ‘Boli me i želim promjenu nabolje’. Izvrstan su primjer djeca. Kad ih nešto tišti, ona viču i bacaju stvari te tako žele promijeniti situaciju. Stoga je osnovni problem u tome što činimo s dodatnom energijom koja se stvorila. Moramo naučiti koristiti se njome tako da bude pozitivna za nas

  12. #32
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Ljut(a) sam

    Mnogi ljudi misle da će biti odbačeni ako se naljute

    Ljudi često potiskuju ljutnju zbog naučenog obrasca koji kaže da je ljutnja loša, a koji su stekli odrastanjem.
    Toliko je vješto potiskuju da male doze ljutnje više ni ne detektiraju. No ako ih iznenada preplavi val bijesa kojeg moraju potisnuti, koriste ‘pomagače’ - hranu bogatu šećerom i masnoćom.
    Tako si brzo stvore energiju potrebnu za potiskivanje ljutnje. Najviše se boje da će, ako pokažu bijes, biti neprihvaćeni jer će okolina smatrati da nisu dovoljno dobri,
    .



    Što možemo učiniti u trenutku naleta bijesa?

    Kako bismo naučili nositi se s ljutnjom, potrebno je neko vrijeme za promjenu postojećih obrazaca, no postoje tehnike koje pomažu.
    Jedna od njih je i sljedeća vježba: kad osjetite da vam zbog ljutnje srce brže kuca, da vam tlak raste i da vas preuzima osjećaj nemira, nakratko zastanite i samo promotrite sve senzacije koje se zbivaju u vama.
    Razmislite o tome koja je situacija izazvala takvu tjelesnu reakciju i pokušajte otkriti koji je točno bio okidač. Samo pokušajte to osjetiti i osvijestiti.
    Potom duboko udahnite i izdahnite duplo sporije nego što ste udahnuli. To ponovite četiri puta.
    Zatim se upitajte: kakvu situaciju želim, što želim za sebe i koju promjenu trebam učiniti. Nakon toga još četiri puta ponovite smirujuće disanje.
    Sad pokušajte otkriti jeste li spremni učiniti to što trebate i na koji je način to najbolje učiniti kako biste se založili za sebe i drugima signalizirali što je to što hoćete.
    Naravno, moguće je da se u ovom trenutku nećete osjetiti spremnima za poduzimanje potrebnih koraka, što je u redu, samo se nemojte osuđivati. Velika je stvar da ste svjesno detektirali situaciju i željeni ishod.

  13. #33
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Ljut(a) sam

    4 stila ljutnje

    Kakvi smo kad se naljutimo?

    Zamislite sebe u slijedećoj situaciju i zapitajte se što biste učinili:

    Prepirka s partnerom oko obavljanja kućanskih poslova eskalirala je u ružnu svađu. U suzama ste nazvali svoju sestru i otvoriti joj srce. Dala vam je nekoliko savjeta i obećala da o vašem problemu neće razgovarati nisakim drugim.
    Tjedan dana kasnije, tijekom ručka u širem obiteljskom krugu, brat vas je potiho upitao jeste li vi i partner izgladili stvari Ili su zakomplicirale. Budući da nikome, osim sestri, niste rekli ni riječ o svađi, shvaćate da je ona izdala vaše povjerenje. Kako ćete reagirati?

    • A - demonstrativno ću ustati od stola zahtijevajući da sestra pođe sa mnom u kuhinju. Potom ću joj, možda i preglasno, reći da sam zgrožena time što je iznevjerila moje povjerenje te ću nastaviti s „bombardiranjem“ iako je na rubu suza.
    • B - škripat ću zubima od bijesa i cijelo ću večer okretati glavu na drugu stranu izbjegavajući sestrin pogled. Kada me zapita što se događa, reći ću joj da je sve u redu, no s večere ću otići rano i rigorozno ću izbjegavati njene telefonske pozive slijedećih nekoliko tjedana.
    • C - sjedit ću za stolom s grčem u želucu, a potom ću još i čitav vikend razmišljati o svemu što se desilo. Sestri neću reći niti riječ no svoje privatne probleme joj više neću povjeravati niti ću s njom razgovarati o nečemu što mi je važno.
    • D - tijekom večere incident ću izbaciti iz glave, no prije odlaska kući zamolit ću sestru da se sutra nađemo na kavi. Reći ću joj da sam svjesna da me je iznevjerila i da je povrijedila moje osjećaje te da trebam vremena da bih joj ponovno vjerovala.

  14. #34
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Ljut(a) sam

    Odgovor A – reaktivni stil

    Na uvrede i nepravdu odgovarate odmah, nerijetko uz galamu i lupanje vratima. Kratkoročno, ovakvim ćete pristupom brzo dobiti zadovoljenje, ali ćete dugoročno izgubiti poštovanje okoline, kaže psiholog Simon Rego. Ljudi će u vama vidjeti nestabilnu osobu ili nasilnika koji je spreman zlostavljati druge kako bi sve bilo po njegovom. Eksplozivne uz to nerijetko proganja i osjećaj krivnje i posramljenosti zbog toga što se nisu uspjeli kontrolirati ili zato što su nekoga povrijedili. Zbog jakog stresa pati i srce te se povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.

    Što učiniti umjesto toga?
    Umjesto da skačete na prvu loptu – stanite na loptu jer to nije znak slabosti nego snage i jake samokontrole. Kada osjetite simptome bijesa,srce vam ubrzano radi, krv udara u lice, mišići su napeti i osjećate poriv da vičete – deset puta udahnite duboko iz trbuha. Dodatan kisik pokrenut će plimu smirujućih hormona kao što je serotonin, kaže dr. Rosenthal.
    Kada vaše srce prestane kucati brzinom Formule 1, što se obično događa u roku od 10 minuta, to je signal da ste prebrodili fazu „bori se ili bježi“. To je trenutak kada na zdrav način možete pokazati da ste nezadovoljni situacijom te ju želite riješiti. Prije no što otvorite usta formulirajte racionalan odgovor koji će očuvati i vaš odnos i samopoštovanje.
    Iskažite osjećaje no ne osuđujte i ne etiketirajte druge jer to je uvertira u svađu. Stručnjaci vjeruju da je gnjev sličan lošim navikama, stoga u dnevni ritam uključite jogu i meditaciju koji efikasno smanjuju kroničnu ljutnju.

  15. #35
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Ljut(a) sam

    Odgovor B – pasivno-agresivni stil

    Kada ste ljuti, razmišljate o indirektnom napadu na osobu koja vam je digla tlak, sabotirate ju ili ogovarate, potkopavate ili kažnjavate šutnjom. Imajte na umu da će vaša okolina vrlo brzo dešifrirati takvo ponašanje koje u konačnici vodi do onoga što želite izbjeći – direktnog konflikta.
    Pasivno-agresivni ljudi provode i mnogo vremena razmišljajući o tome kako im je nanesena nepravda, što uzrokuje emocionalne i fizičke probleme, kao što su pojačana bol i tjeskoba.
    Što učiniti umjesto toga?

    Umjesto da ih potiskujete, prihvatite jake emocije. Prvi korak ka zdravoj ljutnji je priznati sebi da vas je netko uzrujao, kaže dr. Rosenthal. Ako niste sigurni jeste li reagirali pasivno-agresivno, zapitajte se kako biste se vi osjećali da se netko na taj način ponio prema meni? Ako je odgovor „ne bih se osjećao dobro“, vrijeme je da prestanete raditi drugima ono što ne biste voljeli da oni čine vama. Ukoliko imate problema kada treba poduzeti konkretnu akciju, ono što nekome želite reći uvježbajte pred ogledalom „u četiri oka“, savjetuje dr. Anthony Tasso.
    Odgovor C – izbjegavanje

    Ponašate se kao da je sve u najboljem redu, a doslovno se raspadate. Internaliziranje uništava samopouzdanje. Zbog toga što niste u stanju iskazati vlastite potrebe, mislite da ste slabi što vodi ka depresiji, kaže dr. Jair Soares.

    Izbjegavanje, odnosno potisnuta ljutnja baš kao i izljevi bijesa za posljedicu može imati i srčane ili probavne probleme, pokazalo je istraživanje. „Flaširanje“ ljutnje u tijelu izaziva plimu negativnih hormona stresa, a cijenu plaća kardiovaskularni sustav. objašnjava dr. Soares.
    Što učiniti umjesto toga?
    Naučite prepoznati svoj bijes. Ukoliko primijetite da nekoga izbjegavate ili da ste na pragu ozbiljnog stresa, skenirajte svoje nedavne interakcije kako biste pronašli okidač za to što sada proživljavate. Suočite se sa strahovima jer izbjegavanje obično proizlazi iz prešućenih briga, poput straha od ljubavnog ili poslovnog kraha.

    No strahovi su često neutemeljeni, a tek kada to uvidite lakše ćete krenuti u akciju. Bar jednom na dan pokažite da mate čvrst stav. Kada steknete tu vještinu bit će vam lakše primijeniti ju i u konfliktnim situacijama

  16. #36
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Ljut(a) sam

    Odgovor D – direktan stil

    Nije vam ni najmanji problem priznati da ste ljuti, no za razliku od eksplozivnih reaktivaca vi nećete izgovoriti sve što vam je u tom trenutku na umu, već ćete, prije no što otvorite usta, formulirati racionalan, konstruktivan i uljudan pristup.
    To je idealan odgovor i nastavite ga primjenjivati, kaže dr. Rego. Jasan i izravan pristup je najefikasniji način da „proputujete“ kroz ljutnju i dođete do pozitivnog i brzog rješenja. Direktnim stilom pokazujete da poštujete potrebe i osjećaje drugih ne zaboravljajući pri tom ni na vlastite emocije.



    Savjet +

    Nastavite brusiti svoje komunikacijske vještine no imajte na umu i to da ne zahtjeva baš svaka situacija akciju. Primjerice, ako je sestra s početka priče eksplozivan tip te svaki teži razgovor pretvori u žestoku svađu, najbolji odgovor je prihvatiti da je ovaj puta iznevjerila vaše povjerenje i skinuti to s dnevnog reda.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •