Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 51

Tema: Mitarstva

  1. #1
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Mitarstva

    Dakle, pravoslavna vera uci da dusa, nakon smrti, prolazi kroz 20 mitasrtava, da bi dosla do Neba. Mitarstva su, kao neka vrsta carinica, gde se istrazuje odredjena vrsta greha i na svakom od njih se sudi dusi, za te grehove. Kada prodje jedno, dusa prelazi na sledeci (nivo) i samo ako predje svih 20, dusa moze nastaviti svoj put ka nebu. na svakom mitarstvu se vaga da li dusa ima vise dobrih ili losih dela (koje se odnose na to mitasrtvo) i ako ima vise dobrih dela, onda sa manje muke prelazi put ka sledecem mitarstvu, a ako ima vise losih dela, onda se zadrzaeva na tom mitasrtvu i odlucuje se da li ce da ide u pakao ili ce se malo zadrzati na tom mitarstvu. U tom slucaju, pomaze molitva bliznjih, molitve u Crkvi itd...Jedino molitbe bliznjih, mogu da ga izbave. E da, takodje s everuja, da dusa kada krene put mitastcima, onda ga drzi za ruku njegov andjeo cuvar, koji pokusava da ga zastiti od demona, koji ga proganjaju kroz ceoput kroz mitasrtva..Demoni iznos enesto, kao knjige gde su zapisana sva losa dela te duse,ptuzujuci je i napadajuci je, a dusa se brani pomocu dobrih dela koje andjeo prikazuje kao i molitvama bliznjih svojih. Zato su tih, 40 dana jako bitni u nasj veri, jer se tad dusa krece kroz mitarstva. Dakle, svaka dusa ima jednog andjela cuvara i jednog demona, koji za zivota beleze dobre, odnosno lose stvari i onda ih iznose na sud. Da, svi gresi, koji su ispovedjeni, njima se dusa ne moze optuziti.
    Veruje se, takodje da su demoni koji prate dusu kroz mitarstva, odvratni, smrdljivi, jednom recju, gnusni.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  2. #2
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    ПУТ ДУШЕ ПОСЛЕ СМРТИ

    (Из житија Пр. Василија Новог од Оца Јустина Поповића -о митарствима-)



    Митарства су нека врста царинарница, на које наилазе душе умрлих људи узлазећи ка престолу Небеског Судије. На митарствима стоје духови зла и траже од сваке душе царину или откуп за грехе које је починила. Та царина, тај откуп састоји се у добрим делима, супротним учињеном греху. Назив: митарства и митари, позајмљен је из историје јеврејске. Код Јевреја митарима су се називала лица, одређена од Римљана за скупљање пореза. При том послу, митари су употребљавали сва могућа средства, само да би што више скупили дажбина. Митари су стојали код нарочитих царинарница, или трошаринских станица, и наплаћивали за преношену робу трошарину. Те трошаринске станице називале су се митнице, митарства. Овај назив хришћански писци су употребили и назвали митарствима она места у ваздуху између земље и неба, на којима зли дуси задржавају душе покојника при њиховом улазу ка Престолу Господњем, истражују њихове грехе, и на тај начин низведу у ад.



    Суштина учења о митарствима изражена је у речи светог Кирила Александријског (444.год.): О исходу душе. Тамо се каже: „При разлучењу душе наше са телом, стаће пред нас, с једне стране, војска и Силе небеске, с друге — власти таме, старешине ваздушних митарстава, изобличитељи наших дела. Угледавши их, душа ће задрхтати и устрептати; и у тој пометености и ужасу она ће тражити себи заштиту у анђела Божијих. Но и примљена од анђела и под њиховим окриљем пролазећи ваздушно пространство и узлазећи на висину, она ће наићи на разна митарства која ће јој препречавати пут њен у Царство, заустављати и задржавати њено стремљење ка Царству. На сваком од ових митарстава тражиће се рачуна за посебне грехе… Свака страст, сваки грех имаће своје митаре и истјазитеље. При томе ће бити присутне и божанске Силе и збор нечистих духова; и док ће божанске Силе износити врлине душе, дотле ће нечисти дуси изобличавати грехе њене… И ако се душа због побожног и богоугодног живота свог покаже достојна награде, узеће је Анђели и она ће неустрашиво полетети к Царству… Ако се пак, напротив, покаже да је она проводила живот у нераду и неуздржавању, онда ће она чути онај страшни глас: Нека се узме безбожник, нека не види славе Господње! (Ис. 26,10); тада ће је оставити Анђели Божији и узеће је страшни демони, и душа, везана нераздрешивим узама, строваљује се у тамнице пакла“.

    http://www.isadaiuvek.dzaba.com/pouke/mitarstva.htm
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  3. #3
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Mitarstva

    Nije to.Kako neko moze da zna sta se nalazi posle smrti?kako mozemo da znamo da taj koji je to tvrdio nije bio psihicki poremecen?kako mozemo da znamo da on nije uradio zbog kontrole zivota drugih ljudi?
    Ljudi treba da se ponasaju normalno,da imaju etiku,i moral,ali ne zbog tamo nekog franje celavog,vec zbog sebe samih.

  4. #4
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Citiraj Prvobitno napisano od Sleepwalker Vidi poruku
    Nije to.Kako neko moze da zna sta se nalazi posle smrti?kako mozemo da znamo da taj koji je to tvrdio nije bio psihicki poremecen?kako mozemo da znamo da on nije uradio zbog kontrole zivota drugih ljudi?
    Ljudi treba da se ponasaju normalno,da imaju etiku,i moral,ali ne zbog tamo nekog franje celavog,vec zbog sebe samih.
    Sttvar je vere. U principu, sve je ovo izvuceno ili iz iskustva ljudi koji su bili na ivici zivota i smrti, ili na osnovu javljanja mrtvih, kojima je Gospod dao, kako bi ovo ispricali. Vise puta se to dogodilo i tako je nastalo ovo verovanje. Narvano, ja cesto potenciram, mozda cak i previse, da je vera licna stvar... Na kraju, Gospid je cinio cuda za svoje bitisanje na zemlji pa opet, bilo je nevernika.... Kako onda ocekivati da takvi poveruju u ovo? Nikako, naravno.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  5. #5
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    ЈЕРОМОНАХ СЕРАФИМ РОУЗ

    ДУША ПОСЛЕ СМРТИ-ВАЗДУШНА МИТАРСТВА

    Место где особито обитавају демони у овом палом свету, и место где се душе новопрестављених људи сусрећу са демонима - јесте ваздух. Епископ Игњатије (Брјанчанинов) даље описује ову област, коју треба добро разумети да би нам савремена "посмртна" искуства постала потпуно јасна.
    "Реч Божија и садејствујући Речи Дух, откривају нам преко својих изабраних сасуда да је простор између неба и земље, све ово ваздушно плаветнило поднебесја, место где обитавају пали анђели, збачени с Небеса...
    Свети апостол Павле назива пале анђеле духовима злобе у поднебесју (Еф. 6, 12), а њиховог поглавара -"кнезом који влада у ваздуху" (Еф. 2, 2). Пали анђели расејани су у великом броју по васцелом прозрачном бескрају који видимо над нама. Они непрестано узнемиравају сва људска друштва и сваког човека понаособ - нема злодела и преступа где они нису зачетници у учесници.
    На све могуће начине они наводе човека на грех и уче га њему. "Супарник ваш ђаво" - говори свети апостол Петар, "као лав ричући ходи и тражи кога да прождере" (I Петр. 5,8), како за време нашег земаљског живота, тако и по разлучењу душе од тела.
    Када душа хришћанина, напуштајући свој земаљски храм, почне да узлази кроз ваздушно пространство у своју горњу отаџбину, демони је тада заустављају, трудећи се да у њој пронађу неку сродност са собом - своју греховност, свој пад - те да је одвуку у ад припремљен "ђаволу и анђелима његовим" (Мт. 25, 41). Они то чине "по праву које су (према души) стекли" (еп. Игњатије, Сабрана дела, том III, стр. 132-133).
    После пада Адама, наставља еп. Игњатије, кад је рај био затворен за човека, и херувим са огњеним мачем био постављен да га чува (Пост. 3, 24), главешина палих анђела - сатана - заједно с хордама њему подчињених духова "стајао је на путу од земље ка рају, и од тог доба, па све до спасоносног страдања и животворне смрти Христове. није пропустио тим путем ниједну људску душу која се разлучила од тела.
    Двери небеске заувек беху затворене за људе. И праведници и грешници силазили су у ад. Врата вечности и непроходни путеви отворили су се тек пред Господом нашим Исусом Христом" (стр. 134-135). Након што нас је Исус Христос искупио, "сви који отворено одбацују Искупитеља, сачињавају сатанино наслеђе: њихове душе, по разлучењу од тела, силазе право у ад. Али и хришћани који су били наклоњени греху, такође нису достојни да се одмах из земаљског живота преселе у блажену вечност.
    Сама праведност захтева да ове склоности ка греху, сва издајства према Искупитељу, буду извагана и оцењена. Ово суђење и разабирање је потребно да би се одредило у коликој мери душа неког хришћанина нагиње ка греху, односно да би се одредило шта у њој преовладава - вечни живот или вечна смрт. Непристрасан Суд Божији очекује душу сваког хришћанина по њеном разлучењу од тела, као што вели свети апостол Павле: "људима је одређено један пут умрети, а потом - суд" (Јевр. 9, 27).
    Ради испитивања душа које пролазе кроз ваздушно пространство, тамне силе су установиле засебна судилишта и страже на особит начин. "У слојевима поднебесја, од земље до Небеса стражаре пукови палих духова. Сваки посебни одред задужен је за одређену врсту греха, за коју испитује душу која приспе до тог одреда. Демонска судилишта и страже у ваздуху називају се у светоотачким списима - митарства, а духови који имају ту службу -митари" (стр. 136). ..
    ...
    Учење епископа Теофана Затворника о ваздушним митарствима

    Епископ Игњатије (Брјанчанинов) је био главни заштитник православног учења о ваздушним митарствима у Русији у 19. веку, када су неверујући и модернисти већ почели да исмевају то учење, но и епископ Теофан Затворник био је исто тако одлучан бранитељ овог учења које је он сматрао саставним делом православног учења о невидљивом рату или духовној борби против демона. Овде наводимо једну његову беседу о митарствима узету из тумачења осамдесетог стиха 118. псалма: Нека срце моје буде савршено у наредбама Твојим, да се не постидим'. Пророк не казује како и где да "се не постиди". Најближи случај "непостидности" збива се у време када започиње унутрашња борба...
    Други моменат непостиђења јесте време смрти и пролазак кроз митарства. Ма како се нашим бесмисленом чинила идеја о митарствима, ипак ће и оне морати да прођу кроз њих.
    Шта траже ти митари од оних који туда пролазе? Траже не би ли код људи пронашли нешто своје. А шта је то?
    То су страсти. Зато, код онога чије је срце чисто, и туђе страстима, они не могу наћи ништа за шта би се закачили; штавише, супротне особине ће за њих бити као ударац грома. На ово је неко, од оних високо-образованих, изрекао овакву мисао - митарства се представљају као нешто страшно, али, сасвим је могуће да демони уместо нечега страшног покажу нешто што ће обманути човека. Они могу показати души нешто што ће је обманути, завести, према свакој врсти страсти на коју душа наилази. Ако су за време живота на земљи изгнане страсти из срца и у њему уместо њих засађене супротне добродетељи, онда, ма каква обмана да се укаже, душа, немајући никакву симпатију према њој, пролази поред ње са гнушањем. А када срце није очишћено, онда каквој је страсти оно највише склоно, томе ће се и душа тамо приклонити. А демони ће је сматрати за друга и онда ће већ знати куда с њом.
    Значи, мало је вероватно да се душа у којој још постоји склоност ка ма каквој страсти неће постидети на митарствима. Посрамљење је овде у томе што се душа сама баца у пакао. Но крајње посрамљење је на Страшном суду, пред лицем свевидећег Судије ("Стоосамнаести псалам", тумачење еп. Теофана, Москва, 1891. г.).

    ИЗВОР: Јеромонах Серафим Роуз, Душа после смрти, Светигора, Цетиње, 1995.г
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  6. #6
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Mitarstva

    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  7. #7
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Mitarstva

    Ne skrećite sa teme, tema je mitarstvo. Možete otvoriti ovu temu pa nastaviti sa raspravom.
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  8. #8
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Mitarstva

    Ne gubi se vera ako se ne veruje u institucije.Sama si rekla da je crkva institucija,a ja sam rekao da ne treba verovati u crkvu,vera se opet moze zadrzati.
    Ja za boga imam drugo ime.Karma.

  9. #9
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Citiraj Prvobitno napisano od Sleepwalker Vidi poruku
    Ne gubi se vera ako se ne veruje u institucije.Sama si rekla da je crkva institucija,a ja sam rekao da ne treba verovati u crkvu,vera se opet moze zadrzati.
    Ja za boga imam drugo ime.Karma.
    Naravno, no da se drzimo teme.
    Ja,dok sam se zanimala informacijama o mitasrtvu, kad sam procitala prvi put, nije mi bilo svejedno, uplasila sam se. Onda sma pocdela da preslisavam svoje grehove i lele Mislim da cu da padnem na prvom...
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  10. #10
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Elem, nastavicemo pricu o ovome sutra, iskopacu ja jos neke informacije
    Btw, najvise se plasim mitasrtva za cigarete...i narkotike... i....auh,odok da spavam
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  11. #11
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Mitarstva

    Poenta je da to niko ne zna.Mogu sad ja da kazem da mi se javio gospod i da mi je rekao da pakla i raja uopste nema,da smo osudjeni da lutamo zemljom kao duhovi,da osecamo svu bol,jer unistavamo mesto na kojem smo stvoreni.Ima logike,zar ne?naravno da mi ne bi svi verovali,ali par ljudi sigurno bi.
    I jos kada pogledamo u kojem se vremenu do desavalo,jasno je da su ljudi bili podlozniji pricama.

  12. #12
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Mitarstva

    Znači Mico..

    E samo me zanima, jel u ovo veruju svi hrišćani ili samo pravoslavni?
    I kako je to verovanje i kada nastalo?
    Večnost je čista sadašnjost.

  13. #13
    Registrovani Član
    ribizla avatar
    Status : ribizla je odsutan
    Registrovan : May 2011
    Pol:
    Poruke : 2,533
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Mitarstva

    prva dva dana, duh coveka je tu oko nas.. i moze u trenutku da se prebaci gde god zeli u bilo koji deo planete zemlje.. brze od svetlosti..
    posle ta dva dana.. on ima 40 dana da obidje mitarstva ... posle toga izlazi pred Sv Petra i Pavla koji ga upucuju negde u neki da kazem "vakum" gde se ceka da li ide u raj ili pakao..
    imam dosta o ovome.. pisacu samo da nadjem dokumentaciju il cu skenirati papire.. ali to je to .. bas sam u nedelju slusala o ovome. cak imam i dokumentarac na ovu temu .. covek koji je preziveo mitarstva i vratio se medju zive (iz rusije covek) .
    I think that in human evolution it has never been as necessary to have this substance LSD...it is just a tool to turn us into what we are supposed to be space.

  14. #14
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Znači Mico..

    E samo me zanima, jel u ovo veruju svi hrišćani ili samo pravoslavni?
    I kako je to verovanje i kada nastalo?

    Pravoslavni Hriscani. Mislim da katolici veruju u cistiliste, ako ne gresim Odgovoricu na to pitanje, kad je natsalo verovanje, smao kad potrazim vise informacija. Ima li to tebi smisla, kojice?
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  15. #15
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Verovanje u mitarstva je nastalo u sedmom veku.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  16. #16
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Spisak mitarstava:

    1. МИТАРСТВО ПРАЗНОСЛОВЉА
    2. МИТАРСТВО ЛАЖИ
    3. МИТАРСТВО ОСУЂИВАЊА И КЛЕВЕТЕ
    4. МИТАРСТВО СТОМАКОУГАЂАЊА
    5. МИТАРСТВО ЛЕЊОСТИ
    6. МИТАРСТВО КРАЂЕ
    7. МИТАРСТВО СРЕБРОЉУБЉА И ТВРДИЧЛУКА
    8. МИТАРСТВО ЛИХВЕ
    9. МИТАРСТВО НЕПРАВДЕ
    10. МИТАРСТВО ЗАВИСТИ
    11. МИТАРСТВО ГОРДОСТИ
    12. МИТАРСТВО ГНЕВА И ЈАРОСТИ
    13. МИТАРСТВО ЗЛОПАМЋЕЊА
    14. МИТАРСТВО УБИСТВА
    15. МИТАРСТВО ЧАРАЊА
    16. МИТАРСТВО БЛУДА
    17. МИТАРСТВО ПРЕЉУБОЧИНСТВА
    18. МИТАРСТВО СОДОМСТВА
    19. МИТАРСТВО ЈЕРЕСИ
    20. МИТАРСТВО НЕМИЛОСРЂА


    Najpotpunije ucenje o mitarstvima nalazi se u zitijima prepoddobnog Vasilija Novog u kome opisuje kako se njegova poslusnica blazena Teodora javila njegovom uceniku Grigoriju i detaljno mu je opisala put kroz mitasrtva, otud i ovaj navedeni raspored.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  17. #17
    Banovina
    Sleepwalker avatar
    Status : Sleepwalker je odsutan
    Registrovan : Oct 2011
    Pol:
    Poruke : 108

    Početno Re: Mitarstva

    Ja ne bih izasao iz sedam mitrarstava.morao bih da zivim kao biljka da bih prosao kroz svih 20 neometano.

  18. #18
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Mitarstva

    Citiraj Prvobitno napisano od mica Vidi poruku
    Verovanje u mitarstva je nastalo u sedmom veku.
    Temelj mu nije u Bibliji?
    Jel u nekim narodnim predanjima?
    Večnost je čista sadašnjost.

  19. #19
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Citiraj Prvobitno napisano od Sleepwalker Vidi poruku
    Ja ne bih izasao iz sedam mitrarstava.morao bih da zivim kao biljka da bih prosao kroz svih 20 neometano.
    Pa da, e zato se treba ispovedati jer svaki greh koji ispovedis, demoni ne mou da te optuzuje za isti.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  20. #20
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Mitarstva

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku
    Temelj mu nije u Bibliji?
    Jel u nekim narodnim predanjima?
    U zitijima svetih, temelji se na kazivanjima Blazene Teodore, koja se javila Gligoriju i ispricala svoje putovanje kroz mitarstva. Sad cu ga iskopirati.

    Zapravo,ostavicu link, jer je zaista veliki post.
    Koga zanima, moze da procita.

    http://borbazaveru.info/content/view/24/38/

    Je li to u redu, kojice?
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

Stranica 1 od 3 123 ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •