Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Nacija i/ili vera?

  1. #1
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Nacija i/ili vera?

    Zbog čega je za srbe tako bitno da budu pravoslavne vere i da se prezivaju na ić?

    Sećam se koliko je, svojevremeno, Šešelj glasova pogubio samo zato jer su kružile
    priče da nije srbin, jer se ne preziva na ić. A još ga je neko video i da jede mrsan
    pasulj u vreme posta. E da se barem preziva na ić, taj pasulj bi mu bio oprošten.

    A opet, imamo primere gde su ljudi pravoslavne vere, i prezivaju se na ić, ali nisu
    srbi. Kažu da su crnogorci.

    S jedne strane imamo praksu da sve živo svojatamo i da ceo svet ubedimo da je
    našeg porekla, a sa druge, ne priznajemo ih sve dok nisu baš kompletno srbi.

    O čemu se tu radi?
    Večnost je čista sadašnjost.

  2. #2
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    O kompleksima, verovatno...
    Nacionalizam je nešto sa čim se ne rađamo, već se on razvija u zavisnosti od okruženja.Ako su nam roditelji bili takvi, da imaju neki nacionalni stav, mi to nasleđujemo i prihvatamo kao dato. Mali broj ljudi ipak uspeva da se otrgne takvom mišljenu i da izgrađuje sebe, po sopetvenom nahođenju...
    Ako neko kaže da je Srbin, zašto bih ga ispravljala ili zašto bi on meni morao da se pravda..Pravda njega njegov obraz, a ne moja potvrda da je on to što tvrdi.
    I kakve veze ima ko' kad jede ''mrsan pasulj''.Pa mnogo Srba i ne zna šta je post...Ja poznajem ljude koji se nikada nisu pričestili niti veruju u takvo nešto, a zašto bi...Sad odjednomk svi veruju i svi su ''veliki Srbi''..A do pre 15-20 gpdina, nisu ni znali šta je Božić...Zar ne?
    Ne podnosim pomodarstvo...
    Verujem i pridržavam se običaja, kako ja želim, a ne kako mi je nametnuto ili kako radi većina..
    Ako neko kaže da je Srbin, nemam razloga da mu ne verujem...Ako laže, laže sebe...Grk je čisto srpsko prezime, i mnogo drugih prezimena koja nisu na ić...Pa...
    Osim toga Jovanović je vrlo često prezime Roma.....Na primer...

  3. #3
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Pa jeste.. ima i roma koji su uzeli prezime na ić i pravoslavnu veru..

    Al njima nikako nije dozvoljeno da budu srbi jer imaju drugu boju kože.
    Taj detalj sam ispustila u uvodnom postu.. dakle...
    Bela rasa, ić i pravoslavlje.
    Večnost je čista sadašnjost.

  4. #4
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Hej Kojice, kakve ima veze da li si propustila? Osim toga teme su ti odlične..Ovde ima par ljudi sa kojima je pravo zadovoljstvo ćaskati..., jer imaju o čemu...Zato sam se tu i malo zadržala inače i nisam baš neko ko šeta po forumima...

    Izgleda da je najnepodnošljivije da Romi budu Srbi..Ma nekako tako izgleda...Pa ne bih ja rekla da je tu u pitanju samo boja kože..Za Rome je vezano i nešto drugo..Njihov način života, mentalan sklop i mnogo toga, sa čime Srbi nikako ne mogu da se poistovete...A opet kada Roma pitaš koje je nacionalnosti, on ''punih usta'' kaže da je Srbin...Zar ne? E oni se time zaista ponose..
    E sad, ima i muslimana koji se deklarišu kao Srbi...Nisu pravoslavci, ali su Srbi...

    Znači, u normalnim uslovima nacionalna pripadnost je ispred vere....

  5. #5
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    hvala...

    Da, oni se jako ponose time što su srbi. Upoznala sam jednu ženu iz okoline
    Požarevca, koja mi je danima pričala da su oni crni Srbi. Nisam je ja terala
    da me ubeđuje, nego ona sama ima potrebu da priča o tome. Većinom su
    rudari, žive u kućama od čvrste građe, pa kaže da čak i parket imaju...
    Meni smešno a i nije smešno. I slave Svetu Petku, prezivaju se na ić, al eto
    crni su.
    Večnost je čista sadašnjost.

  6. #6
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Nacionalizam. Mislite li da je urodjen ili stecen? Dakle, bela rasa, ic, pravoslavlje i patrotizam. Samo se setite, koliko se dicimo "cinjenicom" kako smo nebeski narod. I kako je, onomad one, 1389 bilo ses' Turaka na jednog Srba. Ali, da ne skrecem sa teme, mada je sve to, nekako povezano, cinjenica je da se mnogo dicimo svojim nasledjem, istorijom i tim, ic... Mnogo smo bre, sujetni.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  7. #7
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Jedan od mojih drugara, koji nije više u Srbiji, je rom...Inače je odličan matematičar i istu je i studirao...U životu nisam srela kulturnijeg muškarca, sa lepšim manirima..Njegovi su bili iz Stalaća...Jedino ga boja kože odavala da nije ''naš''...Imao je strahovitih problema sa predrasudama okoline...Devojka mu je bila čista Srpkinja, njoj njegova boja kože nije smetala..Ali oni kao par su jako smetali okolini...Ej, e jesmo nekada stvarno ''sirovi i surovi''....
    Nažalost, ''čergarenje i krađe'' su ih sve degradirale, iako ima i onih koji nisu uopšte takvi...E takvima je najteže, kako ubediti u suprotno, kada je njihov status unapred osuđen...
    I ne samo što slave Sv.Petku, nego im je najveći praznik Đurđevdan...Pa kao i nama...I nama je Đurđevdan jedan od najrasprostranjenijih praznika...

  8. #8
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od mica Vidi poruku
    Nacionalizam. Mislite li da je urodjen ili stecen? Dakle, bela rasa, ic, pravoslavlje i patrotizam. Samo se setite, koliko se dicimo "cinjenicom" kako smo nebeski narod. I kako je, onomad one, 1389 bilo ses' Turaka na jednog Srba. Ali, da ne skrecem sa teme, mada je sve to, nekako povezano, cinjenica je da se mnogo dicimo svojim nasledjem, istorijom i tim, ic... Mnogo smo bre, sujetni.
    Pa kakav je to nacionalizam, kad svoje guramo od sebe? To mora da se nekako
    drugačije zove..
    Eto na primer, sve smo gorance gumicom izbrisali iz spiska, jer su u jednom
    momentu prihvatili islam da bi spasili žive glave.
    Večnost je čista sadašnjost.

  9. #9
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od Sagacity Vidi poruku
    Jedan od mojih drugara, koji nije više u Srbiji, je rom...Inače je odličan matematičar i istu je i studirao...U životu nisam srela kulturnijeg muškarca, sa lepšim manirima..Njegovi su bili iz Stalaća...Jedino ga boja kože odavala da nije ''naš''...Imao je strahovitih problema sa predrasudama okoline...Devojka mu je bila čista Srpkinja, njoj njegova boja kože nije smetala..Ali oni kao par su jako smetali okolini...Ej, e jesmo nekada stvarno ''sirovi i surovi''....
    Nažalost, ''čergarenje i krađe'' su ih sve degradirale, iako ima i onih koji nisu uopšte takvi...E takvima je najteže, kako ubediti u suprotno, kada je njihov status unapred osuđen...
    I ne samo što slave Sv.Petku, nego im je najveći praznik Đurđevdan...Pa kao i nama...I nama je Đurđevdan jedan od najrasprostranjenijih praznika...

    Ima takv ih primere, sagacity, ali su retki. Nije samo u pitanju predrasuda, cinjenica je da vecinom i sami jesu krivci za takve predrasude. Kag god idem na posao, pogledam onu "cigan malu" kod delta sitija i zgrozim se...No, slazem se da su i oni, koji nisu takvi, suoceni sa etiketom cignaskog zivota.
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  10. #10
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od Sagacity Vidi poruku
    Jedan od mojih drugara, koji nije više u Srbiji, je rom...Inače je odličan matematičar i istu je i studirao...U životu nisam srela kulturnijeg muškarca, sa lepšim manirima..Njegovi su bili iz Stalaća...Jedino ga boja kože odavala da nije ''naš''...Imao je strahovitih problema sa predrasudama okoline...Devojka mu je bila čista Srpkinja, njoj njegova boja kože nije smetala..Ali oni kao par su jako smetali okolini...Ej, e jesmo nekada stvarno ''sirovi i surovi''....
    Nažalost, ''čergarenje i krađe'' su ih sve degradirale, iako ima i onih koji nisu uopšte takvi...E takvima je najteže, kako ubediti u suprotno, kada je njihov status unapred osuđen...
    I ne samo što slave Sv.Petku, nego im je najveći praznik Đurđevdan...Pa kao i nama...I nama je Đurđevdan jedan od najrasprostranjenijih praznika...
    To je bio jedan od velikih i značajnih praznika južnih slovena. Praznovao
    se davno pre nego što smo pravoslavlje prihvatili. Sad ga zovu ''ciganska
    slava''..
    Večnost je čista sadašnjost.

  11. #11
    Registrovani Član
    mica avatar
    Status : mica je odsutan
    Registrovan : Nov 2009
    Pol:
    Poruke : 2,268
    Tekstova u blogu : 8

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od komica Vidi poruku
    Pa kakav je to nacionalizam, kad svoje guramo od sebe? To mora da se nekako
    drugačije zove..
    Eto na primer, sve smo gorance gumicom izbrisali iz spiska, jer su u jednom
    momentu prihvatili islam da bi spasili žive glave.

    Pa da, jeste nacionalizam, ne moze biti Srbin onaj, koji nije ic A o Gorancima, tek da ne pricamo. Sto je najgore, vecinom ljudi i ne znaju sta su, zapravo Goranci. Secam se da je neko iskomentarisao, ma oni su siptari. Uzas
    Ja sam samo tu, da vreme brze prolazi....

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od Sagacity Vidi poruku
    Ja poznajem ljude koji se nikada nisu pričestili niti veruju u takvo nešto, a zašto bi...Sad odjednomk svi veruju i svi su ''veliki Srbi''..A do pre 15-20 gpdina, nisu ni znali šta je Božić...Zar ne?
    Ne podnosim pomodarstvo...
    držanje posta u pravoslavnom smislu reči ne može da bude pomodarstvo. ako neko nije znao da post uopšte postoji i nije znao za pravila koje bi pravoslavni hrišćanin trebalo da poštuje - to ne znači da kad pokušava da započne neku novu fazu u svom životu - to treba etiketirati kao pomodarstvo.
    a to što su srbi kratkog daha, to je druga priča...što ne mogu ni u čemu dovoljno da istraju...oni koji istraju u srpstvu i veri - oni su lučonoše ovom narodu za vekove.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    držanje posta u pravoslavnom smislu reči ne može da bude pomodarstvo. ako neko nije znao da post uopšte postoji i nije znao za pravila koje bi pravoslavni hrišćanin trebalo da poštuje - to ne znači da kad pokušava da započne neku novu fazu u svom životu - to treba etiketirati kao pomodarstvo.
    a to što su srbi kratkog daha, to je druga priča...što ne mogu ni u čemu dovoljno da istraju...oni koji istraju u srpstvu i veri - oni su lučonoše ovom narodu za vekove.
    Recimo da sam vernik, ne onaj ''zatucani'', ali neko ko slavi otkako zna za sebe i zna za pričest, molitvu...itd.....Takođe, oduvek slavimo Božić, iako su mi dede bili komunisti...Ni njih to nije sprečavalo da se redovno pričešćuju i da slave slave, Božić itd..., uprkos tome što je to tada bio rizik....
    Međutim, šta se posle desilo...Kada smo se svi malo više vratili veri, sada oni koji nikada nisu bili vernici, odjednom su veći vernici od onih koji su uz veru odrastali...Zbog toga kažem da su ''pomodarci''....

    U pravu si, nije to za osudu i ne osuđujem ih, ali se nekako nametnulo...., a i neki pojedinačni slučajevi mi isuviše deluju licemerno...(bar one koje ja znam)...

    Vera je nešto što se izgrađuje godinama, a ne preko noći...Ne možeš ti da se tek tako ''preobratiš''...Treba vreme...Ali naravno, svakom treba dati i šansu...Mada malo ''bodu'' oči oni koji agresivno pristupaju veri..U smisli, da svi odmah primetimo kako su ''oni'' vernici...
    Nadam se da objasnih....

  14. #14

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    ...

    Čim dođeš, videće ti boju. Reći šta znači.
    Šta si zbog nje. A onda će dodati začin:
    dodeliće ti naciju i kazati da je svetinja,
    da si i ti junak zbog junaštva svojih dedova,
    da si i ti loš zbog drugih iz svojih redova,
    da si i ti dobar jer je neko bio pre toga.
    Ovo je tvoja zastava, ovo je tvoj dres.
    Kada vidiš drugačije, ti nasrni kao zver.

    ...


    Dodeliće ti veru. I bićeš te vere.
    I ginućeš ako treba za tu veru bezveze.
    Objasniće ti da to Bog hoće od tebe
    oni što ga gledaju kroz prizmu svoje ćudi bedne.
    Ulizuju se njemu isto k’o u firmi šefu:
    mole ga, cmizdre i stenju, traže od njega nešto.
    Eto ti kako oni shvataju vrhovno dobro:
    kao sujetno biće koje želi ulagivanje vešto.
    Simbol ljubavi shvataju k’o bolesni ego,
    kome treba da ga mravi hvale da mu bude lepo.
    Kada tako pojme svetlost, kako tek pojme tamu?
    Đavo u redu na birou rada prosi za hranu,
    jer suvišan je svetu gde je rat uvek u toku
    da ljudi dokažu čiji to bog ima većeg đoku.
    Jer, ako ima boga, on je samo jedan.
    I ne treba ti mač i crkva da mu budeš odan.
    On od tebe jednostavno želi da budeš dobar,
    a ne da plaćaš popa i da se šlihtaš do groba.
    Ako sve ovo ikad kažeš, izdajnik si roda.
    Jer ovde si to: vera, nacija i boja.

    ...
    - Zašto nosiš taj glupavi zečji kostim?
    - A zašto ti nosiš taj ljudski kostim?

  15. #15
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Uf Mare.. dobro zvuče ovi stihovi, ali za jednu naciju bi bilo pogubno
    kada bi svi ljudi razmišljali na taj način.. na svu sreću, to se nikada
    neće desiti...

    Više sam mislila o sledećem. Mali smo i da bi nas bilo više, možda
    bi mogli da prevalimo nekako tu granicu i prihvatimo različitost.

    Šta fali američkoj naciji? Kako bi bilo da se oni svi rasparčaju prema
    prezimenima i veri?
    Večnost je čista sadašnjost.

  16. #16
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od Sagacity Vidi poruku

    Vera je nešto što se izgrađuje godinama, a ne preko noći...Ne možeš ti da se tek tako ''preobratiš''...Treba vreme...
    ne možeš da znaš da li je to kod nekog ''preko noći''...to je ipak jako lična stvar.
    ljudi koji praktikuju pravoslavne običaje reda radi to i ne kriju, mislim da je izlišno o tome pričati.
    где си пошла с крмељиве очи

  17. #17
    Registrovani Član
    paculjkica avatar
    Status : paculjkica je odsutan
    Registrovan : Apr 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 8,964
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Nacija i/ili vera?

    Pravila nacionalizma!

    The best feelings are those that have no words to describe them!

  18. #18
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Nacija i/ili vera?

    Citiraj Prvobitno napisano od kojica Vidi poruku

    O čemu se tu radi?
    radi se o tome da smo površni kao narod...da ne znamo šta hoćemo, a kao znamo šta nećemo...pa opet posle i to hoćemo...i sve tako.
    nikakvog plana, nikakve istrajnosti...jedino smo istrajni u tome da ''komšiji krava bude k'o čivava'' , eto.
    где си пошла с крмељиве очи

Slične teme

  1. Krezuba nacija
    Od Nežnicah u forumu Srbilend
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20-10-2012, 18:35

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •