Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim slava

  1. #1
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim slava

    Sezona slava je stigla! Samo, da li znate kako se slavi, zašto su one tako važne u Srbiji i zašto ne bi trebalo da slave odmah povezujete sa gomilom hrane i pića?

    Odakle slave

    Srbi su jedini narod među pravoslavnim hrišćanima koji slave krsne slave. Grci, Bugari, Rusi, imaju imendane, tj. onog svetitelja čije ime nose i koji ga proslavljaju na drugačiji način od Srba. Srbi slave onog svetitelja na čiji su dan preci primili krštenje, što potvrđuje i sam naziv – krsna slava. Takođe, kada se porodici ili pojedincu desilo nešto važno, uzimalo se da se slavi kao krsna slava taj svetitelj kada se taj događaj desio, recimo, ozdravljenje, izbavljenje od neprijatelja, rođenje dugo željene dece. Na dan krste slave sećaju se svojih svetitelja zaštitnika, koji su zaštitnici domova, a istovremeno su i veza sa precima.

    Kako se slavi

    Slavljenje slave se održalo do današnjih dana, Srbi su po tome poznati i širom sveta. Na dan slave u kući domaćina se okupljaju gosti, i to ne samo zemljaci već i komšije, prijatelji, kolege ma koje vere bili i kojoj naciji pripadali.

    Najviše srpskih domova slavi Svetog Nikolu, Svetog arhangela Mihaila, Svetog Jovana, Svetog velikomučenika Đorđa, Svetog Dimitrija, Svetu Petku. Uobičajena je izreka tih dana, da pola Srba slavi a druga polovina ide u goste. Svetitelj koji se proslavlja trebalo bi da služi na ugled porodici, na njega da se ugledaju u ponašanju i životu. Zato je važno i kako se slava proslavlja.

    U kući se sprema kolač za koji se upotrebljava voda koju je sveštenik nekoliko dana pre toga osvetio krstom, bosiljkom i molitvenikom. Potrebno je pripremiti i žito, neki ga kuvaju i melju, mešaju sa orasima i karanfilićom. Sve je popularnije samo malo istucano žito u koji se dodaju razni začini. Kolač i žito sa vinom se zatim na dan slave, ili na večernjoj službi dan ranije koja se zove bdenije, nose u crkvu. Sveštenik će prerezati kolač a prethodno će ga, kao i žito, preliti vinom, izgovoriće tropare, pesme posvećene u čast svetitelja koji se proslavlja, očitaće i molitvu. Dok sve to radi, potrebno je da bude upaljena sveća na stolu.

    Pravilno slavljenje podrazumeva i da ukućani na dan slave budu crkvi, na Svetoj liturgiji, da se pričeste i zatim u svojim domovima dočekuju goste. Priprema se i hrana, vodeći računa da li slava pada na posni ili mrsni dan. Slava nije gozba i preterano pripremanje hrane koja se baca, ne samo da je trošak za domaćina, već i bahatost. Bolje je tog dana pomoći nekom siromašnom, nahraniti ga i obući nego se rasipati uz velike količine jela i pića.

    A, šta nije dobro?

    - Nije dobro ni proslavljati slavu bez kolača, žita i odlaska u crkvu. To je onda rođendan, obično slavlje a ne slava.

    - Slavski kolač ne bi trebalo da sečete vi već sveštenik u crkvi. To je u nekim krajevima bio običaj kada sveštenici nisu mogli da dođu ili ih čak i nije bilo, ali danas nema razloga.

    - Slave ne služe za opijanje i prejedanje. Ako se ipak preterate pročitajte kako da se izlečite mamurluka.

    - Nije dobro ne slaviti slavu kada neko u porodici umre. Slava se uvek slavi, makar za najbliže.

    - Nemojte spremati mrsnu hranu u posne dane. Ima ljudi koji o tome ne vode računa ili, kako kažu, ne vole ribu i ne žele da je spremaju. Ako slavite slavu važno je da poštujete i posne dane.

    - Na slavi uopšte nije obavezno spremanje jela i zvanje gostiju.

    - Nije dobro ne praviti slavsko žito. U narodu postoji običaj da se slavsko žito ne sprema za Svetog Iliju ili Aranđelovdan. Slavsko žito je uvek obavezno.


    Česte slave

    Sabor Svetog Arhangela Mihaila - Aranđelovdan
    Po novom kalendaru: 21. novembar
    Po starom kalendaru: 8. novembar

    Vavedenje presvete Bogorodice
    Po novom kalendaru: 4. decembar
    Po starom kalendaru: 21. novembar

    Sveti Nikola Čudotvorac, Arhiepiskop Mirlikijski - Nikoljdan
    Po novom kalendaru: 19. decembar
    Po starom kalendaru: 6. decembar

    Svete prvomučenik i arhiđakon Stefan
    Po novom kalendaru: 9. januar
    Po starom kalendaru: 27. decembar

    Sveti Jovan Krstitelj
    Po novom kalendaru: 20.januar
    Po starom kalendaru: 7. januar

    Sveti Sava arhiepiskop Srpski
    Po novom kalendaru: 27. januar
    Po starom kalendaru: 14. januar

    Sveti mučenik Trifun
    Po novom kalendaru: 14. februar
    Po starom kalendaru: 1. februar

    Sveti velikomučenik Georgije - Đurđevdan
    Po novom kalendaru: 6. maj
    Po starom kalendaru: 23. april

    Sveti Vasilije Ostroški
    Po novom kalendaru: 12. maj
    Po starom kalendaru: 29. april

    Sveti velikomučenik Car Lazar
    Po novom kalendaru: 28. jun
    Po starom kalendaru: 15. jun

    Rođenje Svetog Jovana Preteče i krstitelja Gospodnjeg - Ivanjdan
    Po novom kalendaru: 7. jul
    Po starom kalendaru: 24. jun

    Sveti apostoli Petar i Pavle - Petrovdan
    Po novom kalendaru: 12. jul
    Po starom kalendaru: 29. jun

    Sveti arhanđel Gavrilo
    Po novom kalendaru: 26. jul
    Po starom kalendaru: 13. jul

    Sveti prorok Ilija
    Po novom kalendaru: 2. avgust
    Po starom kalendaru: 20. jul

    Prepodobna Petka - Paraskeva, Sveta Petka
    Po novom kalendaru: 27. oktobar
    Po starom kalendaru: 14. oktobar

    Svet velikomučenik Dimitrije - Mitrovdan
    Po novom kalendaru: 8. novembar
    Po starom kalendaru: 26. oktobar
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  2. #2
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Mene zanima sta se nosi na slavu domacinima? Ne idem na mnogo slava, tamo gde idem vidim da svi donose neko pice, najcesce je to vino, cvece za domacicu, kafa, bombonjera, kombinacija neceg od nabrojanog... I onda me je moja prijateljica jedne godine dovela u zabludu, pricajuci mi sta je sve dobila od gostiju za slavu. Ja nisam bila zbog gripa, ali izgleda da bih se obrukala sa cvecem i vinom
    Ona je dobila neke stolnjake, kuhinjsku vagu, blender, neke munje jos za kucu... Pa meni to ko da je svadba bila a ne slava. Skoro smo se i posvadjale raspravljajuci o tome, ispadoh ja nevernik I posle toga, nase komsije, cule iz price kad je nama slava, iako je mi u nasoj kuci ne slavimo, jer su muzevljevi roditelji zivi i slavimo je svi zajedno, oni dosli to vece kod nas kad su videli da smo dosli iz grada i doneli nam set lepih casa, da nam cestitaju slavu.
    I nek meni neko kaze konacno sta se nosi na slavu?

  3. #3
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Slava ne bi trebalo da se pretvori u bahanalije i gozbu. Najvažniji je duhovni deo običaja. Gosti treba da se osećaju prijatno i da u razgovoru shvate suštinu i prolaznost života. Domaćini često greše pa se na slavi zapiju, ali to nikako ne bi smeli. Velika je zabluda da gosti na slavu treba da nose poklone. Slava je dan kada se gosti poslužuju.

    - Na slavu se ne nose kafa, alkohol, ni flaša vina kao što je kod nas postalo uobičajeno. Ne bi trebalo nositi ni čokoladu deci, jer domaćin priprema slavsku trpezu. Može eventualno da se odnese neki cvet domaćici, ali ne luksuzni buketi kao što se praktikuje.
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  4. #4
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    I jaooj, da se kod ove moje u februaru pojavim sa cvetkom, kako bi me olajavala posle, ili bi i meni i cvetu zatvorila vrata ispred nosa Znaci sve ove godine gresim sto nosim domacinima vino i kafu, i pritom se osecam glupo kad vidim kako samo redjaju te flase koje dobiju na neku policu. A verovatno i domacini nisu odusevljeni tolikom kolicinom vina koju dobiju. Najcesce ga samo proslede na neku sledecu slavu...

  5. #5
    Administrator
    Man avatar
    Status : Man je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 24,534
    Tekstova u blogu : 320

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Ma ne možeš pogrešiti ako poneseš flašu vina i malo kafe
    Ko nije probao urmašicu taj ne zna šta je slatko

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Nikako i nikad mi neće biti jasno što domaćice,kad ispraćaju goste ,u kese u kojima su im oni nešto donijeli,trpaju nešto sa trpeze..kao da ne valja da gost došao sa punom kesom ode sa praznom,.pa je onda natrpaju ..gdje se to još radi

  7. #7
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Citiraj Prvobitno napisano od DirkaSta Vidi poruku
    Nikako i nikad mi neće biti jasno što domaćice,kad ispraćaju goste ,u kese u kojima su im oni nešto donijeli,trpaju nešto sa trpeze..kao da ne valja da gost došao sa punom kesom ode sa praznom,.pa je onda natrpaju ..gdje se to još radi
    U mom kraju...Ali ne svima..uglavnom se šalje najbližima...Recimo, ujacima, rođacima, pa i prvim komšijama. Inače, mnogo se nosi, mislim na poklone..Kafa, i te neke sitnice, pa baš i ne prolaze..Tu su razni servisi za kafu, čaj, rakiju...itd...Preterano, stvarno...I slavi se brojno...Retko ko ima ispod 20 gostiju..Uglavnom je to broj između 20-50 gostiju i slavi se po 3 dana, jer ne mogu svi doći prvog dana, zbog slava na drugim mestima ili zbog drugih obaveza...
    Moji slave Sv Jovana, i Sv Savu, a prislavljavamo Sv Trojice...
    Jovandan nam je da kažem regularna slava, Sv Savu slavimo jer nam je imanje na zemlji čiji su vlasnici slavili SV Savu....Eto..Običaji...

  8. #8
    Registrovani Član
    mikili avatar
    Status : mikili je odsutan
    Registrovan : Mar 2011
    Pol:
    Poruke : 2,848
    Tekstova u blogu : 7

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    kod nas se u zadnje vreme uobicajilo da pored neminovnog vina i kafe ide i -rucni rad- gosce..znaci nesto od kolaca,torta koju gosca donoso domacici..i tu je sad pravo takmicenje koja ce sta da napravi i donese,ima i komentara u stilu-ona zna samo te jedne i svaki put ih donese-,pa sam ja onda na zivim mukama sta da napravim,sta sam kojoj nosila prosle godine..a takodje i poklon za kucu,to sto rekoste,case,soljice..

  9. #9
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je prisutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,107
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Moja svekrva danima unapred razmišlja šta će da stavi gostima u kese kad krenu sa slave
    Ja je često zezam: "Pazi baba da ne vratiš isto što ti je donešeno"

  10. #10
    Registrovani Član
    mihaela avatar
    Status : mihaela je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Republika Srpska
    Poruke : 1,099
    Tekstova u blogu : 3

    Početno Re: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim s

    Ja više na slave ne nosim nikom ništa.Dođem lijepo "praznih ruku".I ne nerviram se zbog toga,niti mi je glupo.Ako neko ima malu djecu,kupim im po čokoladu i to je sve.I kod nas su ti glupavi običaji da se nosi na slave sve i svašta.Pa kad se preračunam koliko meni para treba da bih otišla na samo jednu slavu
    Ne očekujem ništa,niti šta nosim.

  11. #11
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Srpske slave - Vodič za početnike: Sve što bi zaista trebalo da znate o srpskim

    mi ponesemo bocu crnog vina i kafu. cveće praktikujem samo snajki, jer znam da to voli, al onda ne nosim kafu...ovo oko nošenja šoljica i kojekakvih 300 sitnica - sve su to teške gluposti, majke mi...ima se - može se, rekla bih, pa se onda utrkuju...čista malograđanština
    где си пошла с крмељиве очи

Slične teme

  1. Kako preziveti slave
    Od mikili u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26-11-2011, 16:16
  2. Slava bez alkohola?
    Od kojica u forumu Dom & Porodica
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 16-10-2011, 08:37
  3. KRSNE SLAVE
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 08-10-2011, 04:43
  4. Slave i običaji..
    Od Пркос u forumu Religija
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 30-11-2010, 07:39
  5. 40 odluka koje bi trebalo doneti pre četrdesete
    Od Пркос u forumu Ženski kutak
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 04-11-2010, 13:14

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •