Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 41 do 60 od 62

Tema: Holističke terapije

  1. #41
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Energija vrhova prstiju

    Tehnika emocionalne slobode je vrsta akupresure. Tapkanjem akupunkturnih tačaka vrhovima prstiju uspostavljamo važnu vezu između uma i tela.



    Jasmina Kovačev je internacionalni terapeut i trener tehnike emocionalne slobode (EFT – Emotional Freedom Technique). Ova rođena Novosađanka živi na Novom Zelandu već dve decenije, ali nekoliko puta godišnje dolazi u Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju da bi držala seminare EFT-a i drugih brojnih metoda koje podučava. U moć emocionalnih stanja uverila se na ličnom iskustvu - odrasla je u porodici u kojoj je, kroz celo njeno detinjstvo i ranu mladost bilo mnogo bolesti, pa je i sama mnogo bolovala. „Moj imuni sistem me je kroz sijaset zdravstvenih manifestacija alarmirao da nisam dobro. Tada sam počela i celog života nastavila da se pitam šta je tajna zdravlja. Danas znam“, kaže Jasmina koja je završila Fakultet za zaštitu bilja, ali je „negde usput“ počela da postavlja pitanja o tome kako funkcionišemo kao ljudska bića i otkrila Silva metod koji ju je odveo dalje na put ličnog razvoja. Po dolasku na Novi Zeland pohađala je brojne škole i seminare -herbalnu medicinu, iridologiju, hipnoterapiju, neurolingvisticko programiranje (NLP), neuro-integraciju, life coaching, wealth coaching, kineziologiju itd. Samu tehniku emocionalne slobode učila je i direktno od osnivača Garyja Craiga u Americi.
    „Sticajem životnih okolnosti, na sopstvenoj koži sam naučila - da je bogatstvo ono što ostane kada izgubiš sav novac. Negde u to vreme moja porodica i ja, doživeli smo poslovni krah i izgubili veliku sumu novca. Mnoge emocije koje sam mesecima osećala počele su da se odražavaju veoma intenzivno na fizičkom nivou kao rezultat gubitka sigurnosti i straha od budućnosti. Nesanica je postala deo moje stvarnosti, a kada sam i uspevala da zaspim, imala sam noćne more, bila uznemirena, ruke su mi podrhtavale, osećala sam bol u predelu srca. U potrazi za onim što bi moglo da mi pomogne isprobala sam mnoge tehnike, počev od klasične psihoterapije, NLP-a, hipnoze... Ništa mi nije donelo poboljšanje, a posle nekih terapija osećala sam se čak i gore. Nakon nekoliko tretmana tehnikom emocionalne slobode osetila sam da čvor u stomaku koji sam imala mesecima, lagano nestaje. Tada sam prvi put, nakon više meseci, spavala celu noć. Otkrila sam izuzetno moćan i efikasan način da se rešim tegoba.
    Šta je tehnika emocionalne slobode?

    - To je vrsta emocionalne akupresure koju obavljamo vrhovima naših prstiju - tapkanjem akupunkturnih tačaka kojim stimulišemo bioaktivne, akupunkturne tačke dok smo mentalno povezani sa emocionalnim aspektom koji stvara energetski poremećaj u našem telu. Tokom stimulacije dolazi do balansiranja energetskog sistema i oslobađanja emocija koje su uzrokovane tim poremećajem. Te tačke spojene su u algoritam, „recept”, koji se nalazi na gornjem delu tela i na vrhovima prstiju. Sama stimulacija omogućava ponovno uspostavljanje energetskog toka koji se ujedno manifestuje smanjenjem emocionalnog intenziteta.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...vrhova-prstiju

    где си пошла с крмељиве очи

  2. #42
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Terapija pokretom oka

    Nova, revolucionarna terapijska tehnika poznata pod skraćenicom EMDR pomaže ljudima koji godinama pate od anksioznosti, poremećaja spavanja i različitih traumatskih poremećaja.



    EMDR (Eye Movement Desensitization Reprocessing) jedna je od novijih psihoterapeutskih tehnika, nastala pre 23 godine. Imala sam prilike da se sa njom sretnem tek nešto pre tri godine. Na našoj edukativnoj grupi često smo se šalili oko imena i bunila nas je skraćenica pa smo tehniku zvali „mrda”. U procesu postajanja terapeuta i moje edukacije za Integrativnog art psihoterapeuta, pošto je metoda takva da integriše različite pristupe, mi, edukanti smo bili u prilici da učimo teorijski i praktično EMDR terapiju. Tehnika koja prodire u srž problema i rešava ga, što sam i na ličnom primeru videla, brza je i uspešna.
    Pacijenti, ljudi koji godinama pate od anksioznosti, poremećaja spavanja, zlostavljanja ili drugih traumatskih poremećaja, sada mogu brže da dođu do razrešenja preko ove nove, revolucionarne terapijske tehnike. Istraživanja pokazuju da je EMDR brz, siguran i efikasan pristup a ne uključuje uzimanje lekova ili hipnozu. Ona je jednostavna, neinvazivna tehnika gde se do željenog cilja dolazi efektno u neposrednoj saradnji klijenta i terapeuta.
    Ova snažna, kratkotrajna terapija visoko je efikasna za širok spektar poremećaja kao što je hronična bol, fobije, depresije, panični napadi, poremećaji u ishrani, loša lična slika, stres, stanja straha, anksioznost, oporavak od seksualnih ili drugih traumatskih događaja.
    Mnogo ljudi koji su imali doživalj da sporo napreduju u terapijama u prošlosti, kažu da su tek u susretu sa ovom tehnikom postigli željeni cilj i da je to konačno nešto što radi!
    EMDR u terapiji anksioznosti i raznih blokirajućih stanja - brzo oslobađa od stanja anksioznosti, fobija i strahova (stidljivost i strah od javnosti, javnog nastupa, strah od visine, zubara…) preplavljujućeg osećaja niže vrednosti, limitirajućih verovanja u sebe i različitih ličnih blokada.
    EMDR u terapiji seksualnih problema i disfunkcija - tretmani u seksualnim disfunkcijama – prerana ejakulacija, impotencija, nemoguć orgazam, gubitak seksualne želje, nemogućnost uspostavljanja intimnog odnosa.
    EMDR (kao i bilo koja druga terapija) Vam je potreban ako na samo jedno od sledećih pitanja odgovorite sa „da”:
    Da li Vam je teško da verujete drugima?
    Da li Vas privlače ili ste Vi privlačni ljudima koji nisu dobri za Vas?
    Da li osećate krivicu a da ne znate zapravo zašto?
    Da li se nalazite u lošoj vezi iz koje ne znate kako da izađete?
    Da li ste fizički ili emocionalno bili zlostavljani kao dete?
    Da li doživljavate stid, krivicu, hroničan bes, tugu, konfuziju u mislima, brigu, opsesivne misli, neprijatan osećaj, promenu raspoloženja, negativne misli, pesimizam, uznemirenost…?

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...a-pokretom-oka

    где си пошла с крмељиве очи

  3. #43
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Isceljujuća priča Bruna Groeninga

    Zdrav čovek misli o hiljadu stvari, a bolestan samo o jednoj, kaže stara poslovica, nepogrešivo upućujući na težinu koju svaka bolest nosi.



    Sve dobija drugačiju perspektivu i značenje u bolesti. Neke stvari oko kojih bismo se nervirali i besneli, postaju beznačajne u susretu s tom jedinom ozbiljnom mukom na svetu. Postoje neki koji tvrde da bolest čak može biti i dar, jer nam omogućava da uvidimo stvari koje bez nje ne bismo mogli uvideti. Ima tu logike, kada se malo bolje razmisli. Lako je primetiti određenu vrstu mira i dostojanstvenosti u onima koji su se suočili sa teškim i opasnim bolestima, delujući tako kao da znaju nešto više od običnih ljudi. Mnogi oboleli ljudi pokušavaju naći spas na različite načine i neretko se tada za njih otvaraju vrata jedne nove dimenzije, duhovne, koja često pomaže tamo gde ništa drugo nije pomoglo.
    Vreme u kome mi trenutno živimo je vreme eksplozije isceliteljstva i ponovnog buđenja alternativnih i duhovnih metoda lečenja. Oduvek su postojali ljudi koji su lečili druge uz pomoć raznih vrsta energija i o njima je ispričano bezbroj priča. Na Istoku, energetski rad, odnosno medicina bazirana na protoku životne energije ima identično važan status kao i zvanična medicina. Na Zapadu, pak, situacija je drugačija i mnogi ljudi koji su se bavili isceliteljskim radom uz pomoć bioenergije, ili neke duhovne energije, doživljavali su osude, omalovažavanja i razne druge neprijatnosti.
    Možemo samo zamisliti kako bi na prostorima jedne krajnje logički i racionalistički raspoložene Nemačke, živeo i radio neko ko poseduje isceliteljske moći. A baš u Nemačkoj i to 1906. godine, rođen je čuveni iscelitelj Bruno Groening.
    Još kao dečak imao je sposobnost da leči ljude i životinje svojim prisustvom, a dobrotom i nesebičnošću potpuno je zasenjivao sve koji su bili oko njega. Izvori kažu da je prilikom regrutacije za nemačku vojsku, odbio da ide u rat jer nije želeo da ubija ljude i ta izjava ga je umalo koštala života na prekom sudu. On je, ipak, poslat u rat, ali je ubrzo završio kao ratni zarobljenik u Rusiji i tamo je postao čuven po lečenju zarobljenika, ali i njihovih ruskih čuvara. Po završetku rata vratio se u Nemačku i od tada kreće njegova čudesna isceliteljska priča.



    Slobodno delovanje ljubavi
    Pojedinačne slučajeve isceljenja po kojima je postao poznat bilo bi nemoguće navoditi, ali ono što se svakako mora navesti su masovna isceljenja koja su se događala prilikom njegovih predavanja o veri. Tim prilikama bi se okupilo i do 30.0000 ljudi, a doktori koji su bili u masi beležili bi slučajeve isceljenja. Mnogo neverovatnih zapisa u brojnim publikacijama i izveštajima svedoka tog vremena govori o tome kako su nepokretni ustajali iz kolica, ili slepi progledali na tim predavanjima. To je dovelo do toga da se 1949. godine ime Bruna Groeninga pojavi u centru pažnje javnosti. O njemu su izveštavali štampa, radio i nedeljne novosti.
    Mesecima su događaji oko ovog „Čudotvornog doktora", kako su ga ubrzo nazvali, bili u centru pažnje tek osnovane mlade Republike Nemačke. O slučaju Bruna Groeninga bio je snimljen dugometražni film, ovaj fenomen je istraživala komisija sačinjena od vrhunskih naučnika, a o njemu je raspravljano i u najvišim organima državne uprave. Ministar rada i socijalne uprave pokrajine Severna Rajna-Vestfalija (Nordrhein-Westfalen), čak je naredio da se Bruno Groening prati zbog prekršaja zdravstvenog zakona.
    Međutim, bilo je i onih koji su ga podržavali, pa je tako predsednik vlade pokrajine Bayern zastupao mišljenje da se ne sme dozvoliti da jedna takva „izuzetna osoba" kao Groening postane rob paragrafa. Ministarstvo unutrašnjih poslova pokrajine Bayern označilo je njegovo delovanje kao „slobodno delovanje ljubavi".
    U svim društvenim slojevima se od tada često i kontraverzno razgovaralo o slučaju Bruna Groeninga. Duhovnjaci, lekari, novinari, pravnici, polititičari i psiholozi, svi su bez izuzetka govorili o Brunu. Njegova čudotvorna isceljenja bila su za jedne, milosrdni poklon više sile, a za druge šarlatanstvo. Ipak, istinitost isceljenja dokazana je medicinskim istraživanjima.
    Naučno ispitivanje njegovog delovanja, na Univerzitetskoj klinici u Heidelberg-u, koje je vodio poznati neurolog prof. Weizsäcker, potvrdilo je ta isceljenja. Pred očima naučnika, nestajale su medicinski neizlečive bolesti, a da niko nije mogao objasniti kako. Logično bi možda bilo zaključiti iz toga, da strujanja viših energija upravljaju i određuju naš život. 1922. godine ruski profesor Gurvič otkrio je da ćelije emituju zračenje, a na Akademiji nauka u Novosibirsku uspešno je dokazano da je to biološko zračenje bitan nosilac informacija za sve ćelije svakog živog organizma.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...runa-groeninga
    где си пошла с крмељиве очи

  4. #44
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Otvaranje protoka energije

    U međuvremenu su ta otkrića potvrđena i proširena. Pre svega radovi prof. Poppa na Univerzitetu Kaiserslautern koji je 1975. merenjima na vrlo osetljivim uređajima uspeo dokazati ćelijsko zračenje kao koherentno, tj. krajnje sređeno elektromagnetsko zračenje po pitanju talasnih dužina ultraljubičaste svetlosti. Time je otvoreno jedno sasvim novo znanje i razumevanje samog života. Ali u čemu je bila tajna Bruna Groeninga?
    Mnogi drevni narodi govorili su o životnoj energiji koja snabdeva ljudsko telo i od koje zavisi njegov rad. Stari kinezi ovu energiju nazivali su chi i znali su da ona teče posebnim kanalima, ili meridijanima snabdevajući tako sve organe. Bolest nastaje, kako su shvatali stari kineski lekari, kada dođe do smetnji u protoku te energije kroz meridijane. I u indijskoj filozofiji postoji takvo shvatanje o životnoj energiji. Indijski mudraci znali su da postoji jedno praiskonsko svetlo (prana), koje čovek može primiti u sebe. To svetlo je za njih životna snaga. Na sličan način je o tome govorio i Bruno Groening, samo što je u njegovom slučaju ova energija poticala od Boga i on ju je nazivao Heilstrom („isceliteljska struja/energija”).
    Kako bi Heilstrom bila primljena potrebno je da onaj koji traži pomoći sedi sa dlanovima okrenutim prema gore. Ruke i noge ne treba ukrštati kako bi tok energije ostao neprekinut. Razmišljanje o bolesti kao i brige treba najozbiljnije sprečiti i potrebno je misliti na nešto lepo. Kada Heilstrom teče kroz telo, ona prolazi kroz organe koji su opterećeni bolešću i tada dolazi do čišćenja i isceljujućeg delovanja. Pri tome može doći do bolova koji ukazuju na to da se odvija čišćenje tela. Budući da bolest nije ono što Bog želi vašem biću, postupno dolazi do njenog odstranjivanja iz tela. U pojedinim slučajevima to se može i spontano događati. Potrebno je, takođe da čovek više nije u svojim mislima opsednut bolešću i treba misliti na to da za Boga ne postoji „neizlečivo”. Mi smo sa svih strana okruženi talasima zdravlja i sve što treba da uradimo je da ih primimo u sebe. Da bi se protok isceljujuće energije održao, svi se moraju svakodnevno „otvarati” (Einstellen) za Heilstrom.
    Bruno Groening svoje učenje nije studirao, ili razvio, već mu je ono duhovno dato. On je u svojim predavanjima o verovanju polazio uvek od uticaja duhovnih snaga na čoveka. Uticaj tih snaga je veći što ih osoba više prihvata. U te duhovne snage spadaju posebno misli, a moderna nauka sve više to i potvrđuje.
    U svojim predavanjima govorio je dosta i o tome koliko greše ljudi koji veruju da samo jelo i piće održavaju telo u životu. Objasnio je to na primeru jednog paralizovanog čoveka, koji dobro jede i dovoljno pije, pa mu ipak sve to ne pomaže da pokrene paralizovane noge i ruke.

    Zakoni isceljujuće snage

    „Tu je taj dokaz, za koji ja oduvek znam. Jelo i piće ne daju snagu, ne unose život u noge, nego tu treba nešto sasvim drugo. Tu je potrebna energija: život! Ali, čovek se tome protivi. Bog je odašiljač, a čovek je prijemnik isceljujuće snage."
    Osnovne zakonitosti i pravila delovanja isceljujuće struje prema Brunu Groeningu su:
    „Ja nisam ništa, Gospod Bog je sve."
    „Najveći lekar za sve ljude jeste i ostaje Gospod Bog."
    „Veruj i uzdaj se u to da Božja snaga leči i pomaže."
    Ova tri citata sadrže suštinu isceljenja duhovnim putem. Bog je život. On šalje snagu, životnu snagu koja je sve stvorila i koja sve održava u životu. Čovek mora samo naučiti kako da tu snagu svesno primi. Čovek je više nego samo telo. On je duh, ima dušu i u ovom životu živi u jednom telu. Njegov zadatak je da to telo održava u zdravom stanju. Za zdrav život nije dovoljna samo hrana, nego je potrebna i duhovna energija. Ona leči i pomaže, a ne čovek. Čovek može da bude samo posrednik. Tako je i Bruno Groening u sebi video samo posrednika a ne onoga koji leči. Pri tome je svoje delovanje izričito odvajao od uobičajene medicine. Branio se protiv toga, da se to šta on radi shvati kao lečenje bolesti, tako da onima koji su od njega tražili pomoć nije dozvoljavao da kažu ijednu reč o svojim bolestima. Sve što je hteo, bilo je da im objasni i pomogne da ponovo uspostave vezu sa tom isceljujućom strujom i da na sebi dožive njeno dejstvo. Zbog toga je za sebe lično odbijao svaku zahvalnost. „Nemojte zahvaljivati meni, nego Bogu. To je Njegovo delo", govorio je.
    Nikome nije obećavao zdravlje, niti branio odlazak lekaru. Naprotiv, uvek je govorio da treba imati poverenja u svog lekara. Svakoga je molio da posle isceljenja još jednom ode na lekarsku kontrolu. Odlučno je odbijao novac, jer zdravlje je dar Božji, koji čovek nikada ne može da zahteva, a još manje da kupi. „Ništa ne zahtevati, ali sve primiti."
    Ovo je još jedan od osnovnih zakona isceljenja duhovnim putem. Moliti na smeran način i verovati u to; to je preduslov za isceljenje. Svako zahtevanje preseca nevidljivu vezu sa višom silom.
    Jos jedna interesantna činjenica vezana za procese isceljivanja koje je vodio Bruno Groening je ta što mnogi izlečeni često spominju početno pogoršanje, ili promenu tegoba posle prijema isceljujuće struje. Često se radi o jakim reakcijama u vidu bolova, povraćanja, proliva, groznice itd., posle kojih, pre ili kasnije, dolazi do isceljenja. Ove reakcije, koje izaziva ta isceljujuća struja, Bruno je nazivao „regulacije". U tim regulacijama se vide spoljni znaci preokreta i „sređivanja" ometenih telesnih i duševnih funkcija. „Te regulacije su neophodne”, kaže on. „Kada dođe do regulacija, mnogi se uplaše da se bolest ponovo pojavila. Neki su to opet iskoristili da bi mogli da kažu: „Umesto da ljude leči, on ih pravi još bolesnijima. Zato vam na to skrećem pažnju, da te regulacije istrpite. Ne može se desiti ništa loše, samo ćete ozdraviti."

    где си пошла с крмељиве очи

  5. #45
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije




    Unutrašnje izgaranje
    Pojava takvih reakcija je dobar znak, iako većina ljudi koji su navikli da negativne telesne reakcije suzbijaju, u to ne veruje. Isceljujuća struja je počela u bolesniku da deluje, a to znači da je organizam počeo sa procesom čišćenja. Opet, to ne znači da do regulacija uvek mora da dođe. Neki ozdrave bez ikakvih reakcija, ili simptomi bolesti opet ne pokazuju nikakvu promenu. U homeopatiji postoji pojam „početnog pogoršanja", koje kasnije donosi zdravlje. Taj fenomen je naročito interesantan sa lekarske tačke gledista. Regulacije pokazuju da ta isceljujuća struja vrlo precizno deluje i to po određenim pravilima, koja bi se isplatilo proučiti. Reakcije posle prijema isceljujuće struje pojavljuju se baš na onim organima koji su bili oboleli.
    Svojim radom i čudesnim promenama koje je unosio u ljude, Bruno Groening nastavio je da živi mnogo duže nego što je to bio njegov fizički, zemaljski život. On živi kroz posebna udruženja ljudi stvorena na temeljima njegovih predavanja nazvanih „Krug prijatelja Bruna Groeninga”. Ova udruženja postoje u čitavom svetu, na skoro svim kontinentima i nastavljaju prenošenje učenja koje je dovodilo, a i danas dovodi, do velikog broja isceljenja.
    Članstvo u krugu prijatelja Bruna Groeninga je u svakom trenutku dobrovoljno i besplatno, kao što je i nezavisno o nacionalnoj, ideološkoj, ili verskoj pripadnosti. Sve aktivnosti sprovode se bez novčanih nadoknada, a svi troškovi se pokrivaju iz dobrovoljnih priloga. Bruno Groening nikada nije tražio novac, što predstavlja pravu retkost u svetu koji je porobljen novčanom masom. Moglo bi se reći da je on bio jedan od retkih koji su se mogli nazvati slobodnim.
    Sudbina je, ipak, htela da „Čudotvorni doktor”, čovek koji je iscelio na hiljade ljudi, oboli od „nepravde” i od nje i umre. Tokom serije sudskih procesa protiv njega, koji nikada nisu završeni, zabranjeno mu je da vrši masovna isceljivanja i drži predavanja. On je to i sam najavio i predvidio, a takođe je rekao: „Ako mi zabrane delovanje, izgoreću iznutra.”
    U suštini, njegova supruga i doktor su se složili da se u dokumenta upiše rak kao uzrok smrti, jer je stvarni uzrok smrti (unutrašnje izgaranje) bilo medicinski neobjašnjivo. Pred smrt, on je obavio konsultacije sa ljudima zaduženim za rad novog Društva i odredio kako dalje izgrađivati njegovu zaostavštinu. Umro je u januaru, 1959. godine, u Parizu.
    Pod dubokim utiscima usled svedočenja neverovatnih događaja, doktor Matthias Kamp, član „Kruga prijatelja Bruna Groeninga”, napisao je sledeće: „Na osnovu podataka kojima raspolažem, neophodno je prihvatanje jedne više sile, koja pokreće regeneraciju u telu, gde je to pre toga bilo nemoguće. Onome koji zna kako da se toj snazi otvori i kome su poznata pravila po kojima ona deluje, ta snaga može na divan način povratiti izgubljeno zdravlje. Isto tako, onaj koji toj snazi veruje, može je preneti na svoje bližnje, na biljke, ili životinje. Dejstvo te snage na ljude, životinje, ili biljke, može da se dokaže aparatima. Njeno poreklo ostaje tajna za naučnike, jer se ona može shvatiti samo kroz to šta se u srcu oseti.”

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...oeninga?page=5

    где си пошла с крмељиве очи

  6. #46
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Vera u sebe – ključ uspeha

    Vaša negativna uverenja posledica su straha od neuspeha, odbacivanja, pritiska, neprijatnosti, neodobravanja i greške. Vaša reakcija – nedostatak vere u sebe.



    „Ako mislite da nešto možete u pravu ste. Ako mislite da ne možete, opet ste u pravu”.
    H. Ford
    Uverenja, i pozitivna i negativna, vladaju i upravljaju vašim životima. Svako mišljenje koje imate o sebi, nekim ljudima, događajima ili određenim situacijama vaša su uverenja. Svako vaše uverenje ima određenu emociju koja stoji iza njega. Ukoliko je negativno, blokira vas i sprečava da pokušate nešto što je veće i izazovnije za vas. Na taj način nesvesno štitite sebe od neuspeha i neprijatnih emocija.
    Kada biste vaša negativna uverenja pretvorili u pozitivna, vaš život bi bio mnogo kvalitetniji, uspešniji i srećniji. Kako je to moguće? Uz pomoć wingwave metode. Oslobodićete se negativnih uverenja i emocija koja stoje iza određenih stvari i u svakoj životnoj situaciji bićete sigurniji, mirniji i uspešniji.

    Važnost vere u sebe

    Samopouzdanje i vera u sebe ključni su za ostvarenje svakog životnog cilja. Ako ga nemate, možete ga steći, ali morate raditi na sebi. Kad sretnete osobu koja veruje u sebe, odmah je prepoznate. Ona zna šta želi i zna da može ostvariti sve što želi.
    Osećaj straha koji se javlja u društvenim kontaktima i odlukama koje donosite rezultat je vašeg negativnog stava o sebi. Zbog narušenog samopouzdanja najčešće sabotirate dobre stvari u životu. Čak i kada vam se sreća smeši vi ne znate da je prihvatite. Nedostatak samopouzdanja uzrok je mnogih životnih problema.
    Ljudi s malom verom u sebe ne prekidaju nezdrave odnose, nezadovoljni su na poslu, a ipak ga ne menjaju, imaju problema sa zdravljem i večne su žrtve. Verovatno ste i sami svesni mnogih posledica. No, ima i onih koji se u okruženju prikazuju zadovoljnima i samouverenima, pa čak i suviše samouverenima, ali kad ostanu sami, skidaju masku i tada su sasvim drugačiji.

    Traumatični događaji

    Kada u kontaktu sa nepoznatim ljudima ili situacijama osećate napetost i pritisak, reč je o vašoj percepciji da ste izloženi opasnosti od povređivanja, jer ste nešto slično već proživeli. Javlja vam se osećaj straha, stida, napetosti i nesigurnosti. Često je takvo stanje izazvano nekim ranije doživljenim traumatičnim događajem ili nerazgrađenim opterećujućim stanjima. Wingwave coach posebnom tehnikom oslobađa klijenta od loših emocija koje prate određenu situaciju.

    Elimininacija opterećenja i ugrađivanje samopouzdanja
    Najpre definišete koje su to situacije u kojima prepoznajete da nemate dovoljno samopouzdanja. Potom se pronalaze uzroci vašeg narušenog samopouzdanja, odnosno stresni faktori i negativne emocije koje stoje iza njih. Ovo se radi pomoću miostatik testa, koji je iz područja kineziologije.
    Zatim se radi wingwave intervencija, to jest izazivanje budne REM faze, tokom koje negativna emocija postepeno bledi i na kraju se potpuno gubi. Kada se odradi nekoliko setova proverava se vaš subjektivni osećaj i da li su sve negativne emocije u vezi sa konkretnom situacijom razgrađene.
    Nakon ovoga radi se resursni coaching kojim se pojačava osećaj pozitivnog uverenja. Potrebno je da se fokusirate na jedno pozitivno formulisano uverenje i prijatan osećaj koji vam se javlja kada se zapitate: „Kakav je to osećaj kada sam veoma siguran u sebe, svoje sposobnosti i posebno uspešan?” Na taj način pronalazite pozitivne resurse u sebi koje imate i koncentrišete se na njih.
    Dovoljna je još jedna mala wingwave intervencija da ovaj pozitivan osećaj bude odmah zapamćen i ugrađen negde u vašem mozgu.
    Rezultat ovoga je da ćete imati više samopouzdanja i uverenje da možete savladati različite izazove koji su pred vama. Pri tome ćete se osećati zadovoljno i srećno, što i jeste krajnji cilj.
    Nakon wingwave coachinga činićete mnoge korake u životu u pravom smeru, a sve to iz jednog pozitivnog i opuštenog stanja i donoseći dobre odluke. U životu je najvažnije ono što sebi govorite i što iskreno mislite o sebi.
    Postajete ono što o sebi stvarno mislite da jeste.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...-uspeha?page=2



    где си пошла с крмељиве очи

  7. #47
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Šiatsu – idealan kućni lek

    Ova drevna manuelna tehnika primenjuje se da bi se popravilo zdravlje, lako se uči i za nju nije potreban nikakav poseban pribor niti ulje – kaže Darinka Dumanović, fizioterapeut.



    „Šiatsu znači pritisak na telo pomoću prstiju. Taj oblik fizioterapije koristi posebne načine pritiska na određene delove tela radi uravnoteženja telesne energije i poboljšanja zdravlja. U drevnim kineskim medicinskim knjigama zabeleženo je da je uzrok bolesti energetska neravnoteža. Životna energija jednim delom dolazi nam kao genetsko nasleđe, a drugim od hrane, pića, emocija, ideja i vibracija. Na primer, kada je energija srca u neravnoteži, javlja se nizak ili visok pritisak“, objašnjava diplomirani fizioterapeut Darinka Dumanović, koja je radila u Specijalnoj ortopedsko-hirurškoj bolnici „Banjica“. Iako je već 15 godina u penziji, ona i dalje pomaže ljudima šiatsu tretmanom. Osnovala je i Udruženje šiatsu, obučava druge da čuvaju zdravlje i da izgubljeno povrate prirodnim putem.

    „Šiatsu se radi na podu, preko garderobe, od glave do pete, s jedne i s druge strane tela. Telo se tretira po tačno određenim putanjama i akupunkturnim tačkama, koje se nalaze duž meridijana. U šiatsu tretmanu koriste se različite tehnike dodira: držanje dlanom, dodirivanje, vibriranje, trljanje, gnječenje, pljeskanje, naslanjanje, savijanje i istezanje. Nikada nemojte koristiti pritisak prstiju, ruku ili stopala. Držanje dlanom koristi se kada nekome treba preneti svoju energiju ili stimulisati kretanje njegove energije. Dodirivanje dovodi do suptilnog reagovanja tela. Kada se koncentrišemo na dlan prilikom dodirivanja, telo onog koga dodirujemo postaje sinhronizovano i uravnoteženo. Dužina dodira određuje se intuitivno, obično traje od tri do pet sekundi, a onda se prelazi na drugi deo tela.

    Tehnika trešenja koristi se kada postoji nedostatak vitalne energije u telu. To je najlakši način za opuštanje svakog dela tela. Trljanje je napoznatiji oblik dodira. Kada nam je hladno, trljamo dlan o dlan da bismo se zagrejali. Pošto stimuliše protok krvi, trljanje se koristi za otklanjanje umora i poboljšanje izgleda kože i mišića. Lupkanje se može vršiti vrhovima prstiju, dlanom, nadlanicom ili pesnicom. Treba da bude i ritmično i lako. Blago lupkanje obnavlja vitalnost umornih mišića i nerava, a jako ih zamara i izaziva bol. U šiatsu tretmanu najčešće se koristi naslanjanje. Na telo pacijenta terapeut se naslanja tabanima, prstima i celim šakama. Savijanje i istezanje povećava pokretljivost, elastičnost i opuštenost mišića i tetiva. Istezanje posle buđenja prirodni je proces. Ono pokreće cirkulaciju u svim delovima tela, stimuliše energetske kanale i aku-tačke istovremeno.

    Šiatsu, dakle, služi za otklanjanje simptoma i uzroka i najraniju dijagnostiku. To je tehnika koja ne upotrebljava nikakve grube intervencije, već samo usklađuje energiju kako bi se telo samo izlečilo. Šiatsu je dobar za sve izuzev za akutna krvarenja, bilo u mozgu bilo u srcu, a ne koristi se ni kada je povređen neki krvni sud. U tim slučajevima ovaj tretman ne sme se primenjivati jer se njime u telu pojačava cirkulacija.

    Temelji dobrog zdravlja
    Dva-tri dana pošto akutni stadijum prođe, može da se započne tretman, naročito kod moždanih insulta, gde je veoma važno što pre poboljšati cirkulaciju, jer dobra cirkulacija oporavlja degenerativna mesta i dovodi ih u normalno stanje. Ovaj tretman ima nekoliko efekata koji su veoma važni: laka i brza relaksacija, ubrzavanje cirkulacije u celom telu, uključujući i mišiće i unutrašnje organe, povećanje pokretljivosti zglobova, pravilna funkcija nerava u centralnom i perifernom nervnom sistemu, jačanje otpornosti organizma“, objašnjava Darinka.
    Svojim pacijentima ona uporno govori da svako treba da čuva svoje zdravlje, jer je zdrav život – dug i srećan život. Naučimo da normalno spavamo, da jedemo sezonsku hranu, da ni u čemu ne preterujemo, da radimo umereno, da izbegavamo stresove tako što nećemo želeti previše. Šiatsu pomaže čoveku da se opusti i bolje funkcioniše.
    Dobro zdravlje ima šest kamena temeljaca: mišljenje, disanje, kretanje, hrana, seks i spavanje. Treba pozitivno da razmišljamo, da se dosta krećemo, da pravilno dišemo i jedemo, da dovoljno spavamo, da vežbamo i najvažnije – da volimo. Čovek koji gubi strpljenje i dobru volju, rasipa svoj trud i energiju. Ako postanete nervno napeti i ako se ljutite na sve, bićete i razočarani u sve. Mozak nervno napete i zabrinute osobe, sa nepravilnim odnosom prema životu, pati od slabe ishranjenosti kao posledice suženja krvnih sudova koji ga snabdevaju krvlju. Uravnotežite svoj život i učinite ga korisnim i srećnim. Osmeh na licu – zdravo srce.

    Nađite više vremena za život

    „Šiatsu istovremeno i relaksira čoveka, a bez relaksacije nema ni lečenja. Čovek koji je napet ne može da se leči ni medikamentima ni šiatsu tretmanom. Danas je većina ljudi napeta, svi žure, svi su pod stresom, svima je dan stalno kratak. Svi hoće mnogo, sve i odmah. Ono što se radi brzo, na silu i pod velikim opterećenjem, negde mora da pukne. Zato pacijentima govorim da moraju da nauče da predahnu, da se opuste.

    U zdravom stanju energija potpuno glatko teče kroz meridijane, skladno povezujući sve organe, tkiva i funkcije. Ali kada je organizam oslabljen zbog neumerenog načina života, emocionalnog stresa ili fizičke povrede, energija više ne teče glatko kroz telo. Na nekim mestima je slabija ili gotovo blokirana, dok je na drugim isuviše jaka. Organizam je tada bolestan. Dakle, kada se poremeti ravnoteža životne energije ili se ona zaustavi u kanalima, u telu se javljaju problemi, nelagodnost, bol. U današnje vreme najveći broj ljudi pripada grupi poluzdravih. To znači da njihovo stanje nije potpuno uravnoteženo, zbog čega osećaju čitav niz različitih tegoba, ali još uvek ne toliko intenzivnih da bi dovele do razvoja i ispoljavanja ozbiljnih oboljenja ili oštećenja organa.

    Zdrava ishrana, zdrave misli
    Toj armiji ljudi koji pate od različitih oblika alergija, prehlada, nesanice, stomačnih tegoba, depresije, neobjašnjivih izliva besa ili straha, stezanja u grlu, različitih bolnih sindroma i ukočenosti pojedinih delova tela, šiatsu je najčešće lek za trajnije rešavanje problema“, kaže Darinka Dumanović. Kao stručnjak za šiatsu ona nikada nikoga nije odbila, tako da danas o onima sa kojima radi više ne govori kao o pacijentima nego kao o prijateljima. Darinka neumorno radi, sa osmehom na licu i pozitivnim mislima, pa to savetuje i rečima i delima svima koje poznaje.
    "Hrana treba da bude lokalna i u skladu sa sezonom. Jedite kada ste gladni i pijte kada ste žedni. Birajte i jedite samo prirodnu i integralnu hranu. Žvaćite dobro. Ne prejedajte se, već koristite samo 80 odsto svojih kapaciteta. Nemojte jesti kada ste umorni i neraspoloženi. Vaša kuhinja je vaša apoteka," podseća Darinka.
    Ona napominje da smiren čovek, s razumnim odnosom prema životnim zbivanjima, ima bolju cirkulaciju i bolje ishranjen mozak. Normalan krvotok koji dobro ishranjuje moždane ćelije omogućava bistro rasuđivanje, brze i tačne zaključke. Mozak nervno napete i zabrinute osobe, koja ima nepravilan odnos prema životu, pati od slabe ishranjenosti kao posledice suženja krvnih sudova koji ga snabdevaju krvlju. Onaj ko je opterećen mišlju o životu koji mu čini nepravde i udara glavom o zid svojih neuspeha (umesto da ga zaobiđe) doživeće još veće nepravde i promašaje.

    Autošiacu vežbe za vrat

    I kod kuće i na poslu možete da radite autošiacu vežbe za vrat. Stanite uspravno i okrenite polako glavu udesno, koliko možete, bez zatezanja. Vratite glavu u središnji položaj i opustite se. Ponovite taj pokret na levu stranu. Pokušajte da približavanjem dodirnete levo uvo i levo rame i ponovite to na desnoj strani. Podignite oba ramena što je moguće više i zadržite ih tako oko pet sekundi. Opustite ih i odmorite se. Istegnite ramena natrag i zadržite ih u tom položaju pet sekundi. Opustite ih i odmorite se. Polako savijajte glavu napred pokušavajući da bradom dotaknete grudnu kost, a zatim polako nazad gledajući u tavanicu. Vratite glavu u neutralni položaj i odmorite se. Na početku vežbu ponavljajte od tri do pet puta, a kasnije i više.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...cni-lek?page=3



    где си пошла с крмељиве очи

  8. #48
    Registrovani Član
    Maryland avatar
    Status : Maryland je odsutan
    Registrovan : Sep 2012
    Pol:
    Poruke : 2

    Početno Re: Holističke terapije

    Poslednje uređivanje od Maryland : 05-09-2012 at 21:18 Razlog: bez citata

  9. #49
    Registrovani Član
    Maryland avatar
    Status : Maryland je odsutan
    Registrovan : Sep 2012
    Pol:
    Poruke : 2

    Početno Re: Holističke terapije

    Citiraj Prvobitno napisano od pričalica Vidi poruku
    U zdravom telu zdravi zubi

    Prema holističkoj stomatologiji, zubi se nalaze na glavnim akupunkturnim meridijanima a njihovo zdravlje utiče na protok energije u njima pa tako i naše unutrašnje organe.



    Uvreženo je mišljenje da su naši zubi, zbog čvrste građe, mrtvi, pa iako ih upotrebljavamo u najrazličitijim situacijama (da pregrizemo konac i slično), smatramo da najpre služe za naglašavanje našeg blistavog i neodoljivog osmeha i za žvakanje. Ali zub ni u kom slučaju nije mrtav. Zubna gleđ je jedno od najtvrđih tkiva, a zub u celini je istovremeno jedan od organa najosetljivijih na dodir u ljudskom telu.
    Istočnjačko posmatranje ljudskog tela kao nedeljive duhovno-telesne celine je, pre više vekova, uočilo duboku povezanost zuba sa pojedinim organima u ljudskom telu. Naime, zubi su smešteni na tzv. akupunkturnim meridijanima većine organa, pa tako pojedini zub može da utiče na protok energije tim meridijanom i na taj način deluje na određene organe. Prednji zubi nalaze se na meridijanu mokraćne bešike i mogu da izazovu bolest bubrega, kolena i reproduktivnog sistema, gornji i donji kutnjaci mogu da izazovu bolesti u digestivnom traktu i grudnom košu, umnjaci utiču na srce... Dakle, oboljenje jednog zuba nije ograničeno samo na taj zub, nego putem meridijana i krvotoka može da ošteti i druge organe. Prema holističkoj stomatologiji, posebnu opas*nost za naš organizam predstavljaju devitalizovani - mrtvi zubi kojima je odstranjena zubna pulpa (središnji deo) i koji mogu biti tiha žarišta toksina, a time i hroničnih bolesti. Ali krenimo ispočetka.
    Iz današnje perspektive se možda ne čini tako, ali stomatologija je zapravo vrlo mlada grana medicine. Na primer, da li ste znali da je ne tako davno u opisu brijačkog posla bilo, osim hirurških zahvata, i vađenje zuba (primećujete li sličnost između brijačke i zubarske stolice)? I baš poput ostalih grana zapadnja*čke medicine, koje se često usmeravaju na pojedini organ zanemaru*jući celokupno stanje organizma, i stomatologija se razvijala na proučavanju i lečenju zuba kao zasebnog dela ljudskog tela, potpuno izdvojenog iz složenog konteksta. U tom nastojanju razvijene su brojne terapije i tehnike, mnogi alati, pomagala i medicinski aparati.
    I zaista, zahvaljujući dosadašnjim dostignućima ljudi izlaze iz stomatoloških ordinacija lišeni bolova, smeše se gotovo odmah, a mogu bolje da žvaću već nakon nekoliko sati. Ali u zavisnosti od zahvata koji je primenjen, možda je otvorena kobna Pandorina kutija. Naime, ako je zbog lečenog karijesa odstranjen deo zuba nadomešten amalgamskom plombom, snažan otrov, živa koja je sastavni deo te plombe, usađen je u neposrednoj blizini mozga pacijenta. Takva plomba otpušta toksine dok god se ne odstrani. Ako je pak zbog uznapredovalog karijesa ili iz nekog drugog razloga, stomatolog bio prisiljen da odstrani zubni živac, dolazimo do još većeg problema, koji je ujedno i glavna tema ovog teksta - devitalizovanog ili mrtvog zuba.
    A u čemu je sada problem, pitate se? Na prvi pogled ne postoji jer je moderna endodoncija uspela da očisti i dezinfikuje prazan prostor nastao nakon vađenja živca, da ga ispuni specijalnim pastama, i time mu zadrži funkciju i izgled, i još ga tako savršeno prikrije da imuni sistem taj zub, iako mrtav, neće odbaciti kao strano telo. Nažalost, neki naučnici su otkrili da u bezbrojnim okolnim i sasvim nedostupnim dentalnim kanalićima ostaje mnogo organskog materijala preostalog od izvađenog živca. To nekrotično tkivo se raspada - truli - i pritom razvija visokotoksične produkte na bazi sumpora (merkaptan i tioeter), ali i neke kancerogene (indol, skatol). Dolazi do snažnog poremećaja koji se naziva hronično žarište.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...lu-zdravi-zubi

    Pozdrav!

    Što se savjetuje nakon saniranja mrtvog zuba? Most, implantant (?)

    Kojeg stomatologa preporučate, koje su cijene?

    Puno hvala

  10. #50
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Hormonalni balans je od velike važnosti, a čak i uz svesrdnu pomoć konvencionalne farmakologije, često nam je nedostižan. Moguće rešenje su posebne vežbe koje će vam povratiti vitalnost!

    Koliko god pokušavamo da rešimo neki problem vezan za uspostavljanje hormonalnog balansa, ponekad je izuzetno teško doći do povoljnog ishoda bez obzira na broj popijenih lekova ili poseta endokrinologu. Kao što se vrlo često dešava u životu, rešenje je tu negde, blizu, na dohvat ruke, i jednostavnije je nego što smo ikada mogli da zamislimo.Aviva Gabrijela Štajner, utemeljivač jedinstvene Aviva metode, čitavog života bila je fizički aktivna, roditelji su joj bili vrhunski sportisti u Mađarskoj pre II svetskog rata. Njeno detinjstvo je obeležila i teška bolest koju su njeni roditelji odbijali da leče konvencionalnim metodama, već su insistirali na tome da se aktivira radeći gimnastiku i plivajući. Misteriozna bolest se povukla, a ovo iskustvo će obeležiti život Avive Gabrijele Štajner. Kasnije, tokom života, usmeravala se i profesionalno ka sportu i gimnastici. Radeći sa grupom žena, želela je da osmisli vežbe za zagrevanje koje bi bile efikasne a opet ne prezahtevne. Rezultati su bili iznenađujući i to je bio začetak Aviva metode koju je sada priznala Svetska zdravstvena organizacija i predstavlja rešenje za kojim ste možda godinama tragali.Jedina licencirana instruktorka Aviva metode kod nas je Natalija Trkulja i u razgovoru sa njom saznali smo zašto je ova metoda tako specifična i delotvorna, i koja su njena iskustva.Natalija je za Aviva metod saznala pokušavajući da na prirodan način reši problem koji ju je mučio. "Za Aviva metodu sam saznala dok sam tražila rešenje problema vezanih za hormonalni disbalans i probleme sa mesečnim ciklusom. Potražila sam savet lekara i u više navrata dobila terapiju (veštačke hormone), koja je dovela do poboljšanja, ali su se tegobe stalno vraćale. Želela sam trajnije rešenje, i to na prirodan način, jer sam teško podnosila veštačke hormone. Srećan splet okolnosti (ako za nečim istrajno tragaš, pojaviće se) me je doveo u kontakt sa ovom nesvakidašnjom metodom, čiji je pokrovitelj Aviva fondacija sa sedištem u Izraelu. Odmah mi je privukla pažnju, jer sam sportski tip i uvek sam se bavila nekim vidom rekreacije. Sa nestrpljenjem sam iščekivala priručnik, i odmah krenula u primenu vežbi i već nakon mesec dana imala sam značajno poboljšanje, a nakon tri meseca, potpuni prestanak tegoba. Nastavila sam sa vežbama i rezultati su bili sve bolji. Otišla sam na kontrolu i rezultati su bili zadovoljavajući."

    Nakon ovog početnog uspeha, Natalija je krenula da istražuje i saznaje dalje. Održavajući kontakt sa Aviva fondacijom, dobila je ponudu da se obuči za licencu za Aviva trenera. Tako je Natalija 2010. godine i postala prvi licencirani instruktor ove metode u Srbiji. "Po povratku iz Budimpešte počela sam da popularišem Aviva metod prvo među svojim prijateljicama. Zatim je usledio internet sajt i interesovanje za vežbe i sve više pozitivnih iskustava vežbača. U saradnji sa Life centrom pokrenuli smo redovne časove vežbi koje su u kratkom roku postale veoma posećene. Sada se sve više dama upoznaje sa ovim korisnim programom i uzima aktivno učešće u brizi za svoje zdravlje, osećaju se odlično, tegobe popuštaju, i kao najprijatniju moguću nuspojavu dobijaju zategnuto telo."
    Natalija nam objašnjava dalje osnovne principe Aviva metode i zašto je ovaj sistem vežbi toliko efikasan: "U svojoj knjizi Prirodni lekoviti faktor u ginekologiji, dr Nina Risim objašnjava suštinu, odnosno šta se događa kada praktikujete vežbe ove metode. Serija vežbi, piše ona, povećava protok krvi oko jajnika i oni se bolje 'hrane', te zbog toga bolje rade. Povećan protok krvi otklanja 'zagušenja', a materica dobija masažu. Niz ritmičkih pokreta omogućava da u skladu sa optimalnim ciklusom od 28 dana, podešavate svoj mesečni ciklus i vreme trajanja menstrualnog krvarenja.

    Uticaj metode

    Vežbe Aviva metode, uz ubrzan protok krvi kroz karlično područje, poboljšavaju hormonsku interakciju između reproduktivnog sistema i mozga (hipotalamusa). Takođe, stimulišu i hormonalni sistem koji je iz nekog razloga 'uspavan' da započne sa radom, a bez upotrebe sintetičkih hormona koji mogu da poremete hormonalni balans u budućnosti. Princip dejstva vežbi Aviva sistema je intenzivno ponavljanje istog pokreta, uz povremena protresanja i istezanja mišića karlične regije. Vežbe utiču na organizam na sledeće načine: stimulišu rad reproduktivnih organa, intenziviraju cirkulaciju krvi u maloj karlici, izazivaju toplotu u oblasti reproduktivnih organa."Vežbe deluju na organizam sa tri aspekta:

    Mehanički aspekt
    - Intenzivni protok krvi "oživljava" malu karlicu, širi krvne sudove i sužene oblasti, otpušta blokade. Priraslice, fibroidi i ciste se umanjuju i povlače. Pokreti blagom "masažom" stimulišu jajnike, utiču na njihov pravilan rad i jačaju matericu.

    Hormonalni aspekt - Intenzivni protok krvi kroz jajnike podstiče lučenje hormona, čime se uspostavlja hormonalna ravnoteža u odnosu na aktivnost hipofize, snižavaju se visoke vrednosti hormona FSH. Postignuti hormonalni balans dalje radi na ublažavanju pojava koje nastaju zbog hormonalne neravnoteže, kao što su sindrom policističnih jajnika (PCOS) i endometrioza.

    Mentalni aspekt - Kada preuzmete odgovornost za svoje zdravlje, ojačaćete mentalnu snagu i bićete sposobniji da se nosite sa raznim životnim situacijama. Aktiviranje duhovne snage odmah poboljšava i vaše fizičko zdravlje.
    Natalija nam objašnjava da se vežbe fokusiraju na povećanje cirkulacije u oblasti male karlice (tkiva su snabdevena kiseonikom, hormonima, hranljivim supstancama) - nakon njihovog praktikovanja u narednih 36 sati dolazi do povratne reakcije organizma u vidu revitalizacije organa male karlice i poboljšanog lučenja hormona jajnika. Vežbe Aviva metode pogoduju svima, zdravim osobama, kao i svakome ko prirodnim putem želi da reši tegobe mesečnog ciklusa i povrati zdravlje reproduktivnih organa; za devojke, kao i dame u postmenopauzi.
    Natalija posebno ističe njihovu ulogu u povećanju plodnosti. Sistematičnim vežbanjem se mogu rešiti ili značajno ublažiti faktori koji uzrokuju smanjenu plodnost, uz to vežbajući po ovom metodu dajete podršku i veštačkoj oplodnji, u smislu povećanja njene uspešnosti, jer vežbe jačaju matericu i uređuju hormonalni sistem. Veoma je važno istaći, da su vežbe koncipirane tako da uz minimalnan napor daju maksimalne rezultate! Optimalno trajanje vežbi je pola sata, preporučena učestalost izvođenja dva puta nedeljno i vežbanje ne zahteva prethodnu kondicionu pripremljenost.

    Važnost hormonalne ravnoteže

    Koliko je važan hormonalni balans u svakodnevnom životu postane nam jasno tek kada se ravnoteža u našem telu poremeti. "Još od davnina je dokazano da zdravlje žene u mnogome zavisi od nivoa i sinhronizovanog delovanja polnih (i drugih) hormona u organizmu. Što se više smanjuje nivo i narušava balans hormona, sve se više javljaju teškoće, poremećaji i oboljenja. Ključni događaj u mesečnom ciklusu jeste ovulacija.
    Stres, loša ishrana i fizička neaktivnost mogu da poremete ovulaciju. Mnoge žene povremeno (ili češće) ne ovuliraju tokom mesečnog ciklusa usled hormonalne neravnoteže i neprskanja folikula. Bez ovulacije, ne stvara se žuto telo, koje luči hormon progesteron. Zbog nedostatka ovog hormona, narušava se prirodna ravnoteža estrogena i progesterona, što povlači za sobom čitav niz problema: neplodnost, hronični umor, talase vrućine, nesanicu, neredovne menstruacije, urogenitalne infekcije, dobijanje na težini, žudnju za slatkišima, usporeni rad metabolizma, glavobolje i migrene, promene raspoloženja, iritabilnost, depresiju, vrtoglavicu, lošu koncentraciju, smanjen libido, palpitacije (preskakanje srca), policistične jajnike, ciste, miome..."
    Prema Natalijinim rečima, redovnim vežbanjem otklanjate napetost, koja jeste psihičkog porekla, ali se njeno delovanje ispoljava na fizičkom planu, zbog čega trpi ceo hormonalni sistem, dolazi do poremećaja mesečnog ciklusa, a reflektuje se i na druge žlezdane sisteme (štitna žlezda) i organe - dakle na celokupno zdravlje.
    Vežbe Aviva metode su veoma prijatne za izvođenje; pod uticajem ritmičkih pokreta napetost prestaje i osećate se prijatno. Usled izvanredne cirkulacije zagreva se cela abdominalna zona, čija toplina umiruje i daje osećaj lakoće. "Koncentrisanjem energije u reproduktivne organe i prestankom napetosti, otvara se put ka uspostavljanju hormonalnog balansa, revitalizacije reproduktivnih organa i prijatnijeg samoosećaja. Rad u grupi dodatno povećava efikasnost vežbi, a svi učesnici imaju isti cilj - zdravlje i vitalnost", ističe ginekolog dr Milutin Komadina, jedan od recenzenata budućeg priručnika Natalije Trkulje Aviva za hormonalni balans i plodnost.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...-balans?page=3




    где си пошла с крмељиве очи

  11. #51
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Iscelite nesvesne blokade plodnosti

    Nerazrešeni i nezdravi odnosi kojih osoba nije ni svesna mogu imati izuzetno jak uticaj i onemogućavati začeće.

    U našem društvu i kulturi porodica je svetinja. Verovatno je većina još odmalena bila izložena familijarnim skupovima i posvećenom vremenu široj porodici. Verovatno je i tokom odrastanja često svedočila o raznim žrtvovanjima naših roditelja za nas, njihovu decu, i za istu tu širu porodicu.
    Od iste te familije slušamo o tome kako je imati decu vrhunac života i uspeha, kako je život bez njih nekompletan ili kako žena nije žena ukoliko nije majka. Na osnovu tako stečenih uverenja, kad dođe vreme da se odlučimo za porodicu, a do toga ne dođe baš najlakše, često se dešava da se osećamo neadekvatnim, nepotpunim, bezvrednim, zbog svih uverenja koja smo nesvesno usvojili kao istinita... Postajemo žrtve presije roditelja, verbalne ili energetske, a možda i šire familije. Naravno, svi oni nam žele najbolje i sve rade iz najbolje namere, ali da li te najbolje namere uvek imaju koristi?
    Nažalost, često se dešava da naši roditelji, sestre i braća nisu ni svesni svojih dobronamernih komentara i svoje energije koja ne deluje baš uvek pozitivno na nas. Te neraskidive veze i uticaj naših najbližih duboko prodiru u našu podsvest i blokiraju, remete energetski tok, što svakako može da utiče i na oplodnju.
    Kao hipnoterapeut i refleksoterapeut, radila sam sa dosta parova koji u dijagnozi nemaju konkretne uzročnike neplodnosti, odnosno kod kojih nije pronađena nikakva patologija. Radeći sa njima, refleksologijom smo uspostavljali ponovnu prirodnu ravnotežu organizma, a hipnoterapijom smo otkrivali i otklanjali tj. isceljivali nesvesne „blokatore" začeća. Veoma često se dešavalo da nerazrešeni i nezdravi odnosi kojih osoba nije ni svesna (problemi sa majkom ili nekim drugim najbližim, gubitak jednog roditelja rano u životu, brat ili sestra koji su finansijski ili emotivno zavisni...) imaju izuzetno jak uticaj i onemogućavaju začeće. Često takvi odnosi mogu izazvati strah od roditeljstva, strah od porođaja, dubok osećaj krivice, osećaj da ne zaslužuju nešto ili osećaj neadekvatnosti. U većini slučajeva dolazi do začeća nakon što iscelimo te odnose, tj. kad prekinemo energetske niti i uspostavimo odgovornost klijenta za te odnose raznim tehnikama u hipnoterapiji.
    Pored hipnoterapije i drugih vidova psihoterapija, evo nekoliko tehnika koje bi mogle da pomognu u isceljenju odnosa sa najbližima, i promene uverenja koja su nesvesno usvojena.




    Vežba za uravnoteženu vezu


    Ova vežba vizualizacije može biti od koristi za rešavanje teških odnosa ili u iznalaženju rešenja u onim odnosima gde jedna strana pokazuje nezdravu zavisnost o drugu stranu. Vežba može da se ponavlja onoliko puta koliko vi mislite da je potrebno.
    1. Obezbedite sebi vreme kada ćete biti u tišini. Zauzmite udobnu pozu, u stolici ili na podu, sa jastučetom postavljenim blizu vas. Zatvorite oči, dišući polako i mirno, i opustite se.
    2. Kada uhvatite spor ritam disanja i osetite da ste se opustili i prepustili, počnite da vizualizujete cilindar zlatne svestlosti kako sija svuda oko vas i koja prodire do zemlje i uzdiže se iznad vaše glave.
    3. Na jastučetu blizu vas, zamislite osobu s kojom želite da uravnotežite odnos.
    4. Dok vizualizujete tu drugu osobu, prepoznajte sve kvalitete u njoj za koje smatrate da narušavaju vašu vezu i one kvalitete koje kod nje cenite i divite im se.
    5. Vizualizujte drugi cilindar zlatne svetlosti kako okružuje drugu osobu. Zatim, vizualizujte kako obe sedite okružene svojim, odvojenim cilindrima zlatne svetlosti. Ukoliko primetite zalutale trake svetlosti kako vezuju jedan cilindar s drugim, vizualizujte kako te spone iščezavaju, na koji god način je to vama predstavljeno... Kada ste sve trake rastopili ili rasplinuli i imate 2 nezavisna cilindra svetlosti, vratite se u normalno stanje svesti i vaš stvaran prostor.
    Vežba za reprogramiranje uverenja

    Ukoliko želite ili mislite da morate da reprogramirate sebe od vrednosti i uverenja koja nisu vaša, ova vežba bi mogla da pomogne.
    1. Odvojite dovoljno vremena da razmislite, pa potom na praznom papiru napravite listu onih uverenja koji počinju sa TREBALO BI DA... Tokom nedelje dodajte stavke na listu, a onda nemojte da je gledate nedelju dana. Pogledajte potom u istu i vidite da li možete da identifikujete bilo koji od iskaza sa starijim članovima porodice, učiteljem, profesorom ili partnerom. Ako primetite vezu, zapitajte se da li vi zaista, istinski verujete u taj iskaz/uverenje?! Reflektujte relevantnost datih iskaza na vaš sadašnji život i precrtajte one koji više ne važe.
    2. Prekopirajte listu preostalih iskaza, potom ih ostavite još jednu nedelju. Ponovite samoispitujući proces. Ukoliko ostane nekoliko iskaza na listi, oni mogu da istaknu issues kojima se treba posvetiti i isceliti ih. Ti preostali iskazi mogu i da ukažu na vaše sadašnje ključne vrednosti.
    3. Slična vežba može da se upotrebi i sa željama. Napravite listu koja počinje rečima ŽELIM DA... Budite potpuno otvoreni i iskreni sa samim sobom. Ovde se ne radi o osuđivanju da li je to što želite u redu ili nije. Nemojte isključiti i one želje koje se čine nemoguće osvarljivim ili suludim. Potvrda vaših želja, ambicija i pokretača, sanjarenja i fantazija na ovaj način može da doprinese otpuštanju mogućeg skrivenog stresa iz srčane čakre i može da povede vašu svest u pravcu koji bi učinio vaš život mnogo ispunjenijim.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...odnosti?page=2


    где си пошла с крмељиве очи

  12. #52
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Sloboda koja isceljuje


    Osećaj radosti u doživljaju sopstvene senzualnosti i seksualnosti neophodan je kao kreativan princip u korenu zdravlja i ispunjenosti žene.



    Kada čuje reč tantra, veliki broj ljudi kao asocijaciju ima pojmove joga i seks. Tantra je izraz koji se sve češće koristi kada se govori o duhovnom razvoju, ali i dalje često izaziva jednu dozu "stegnutosti" kod ljudi. Upravo zbog toga što je povezana sa seksom, tantra je fenomen koji nas privlači i u isto vreme plaši, zato što je seks u našoj kulturi i dalje tabu tema. Dok sa jedne strane imamo veliku prisutnost seksualnih tema i slika svuda oko nas, što stvara iluziju seksualne slobode, veliki broj ljudi svoju seksualnost proživljava uz negativan emotivni naboj, bilo da je to osećaj neadekvatnosti, srama, frustracije ili jednostavnog odustajanja od tog aspekta svog bića. Kao uopšte u životu gde nas sve što iznesemo na svetlo dana spasava, a sve što ne iznesemo ostaje da boli, žulja, pritiska u nama, tako je i u priči o seksualnosti.

    Čudno je to bežanje od bola koje nam zapravo samo produžava i produbljuje bol. Suočavanje sa bolom isceljuje. Bol, nelagodnost, sram, osećaj neadekvatnosti su vrata kroz koja prolazimo na putu isceljenja. I kao pojedinci i kao nacija, sve dok ne postanemo spremni da priglimo sve aspekte svog bića, ostaćemo neispunjeni i daleko od onoga što možemo da budemo. Prvo sami sebi dajemo pravo da budemo celi, a onda isceljenje počinje da se dešava u nama i oko nas. Onda seksualnost postaje pozitivan životni impuls koji se ispoljava kroz kreativnost svake vrste, u toplim odnosima sa ljudima oko sebe, u uživanju u prirodi, u fizičkoj aktivnosti, u radosnom obavljanju svakodnevnih poslova. Ponekad, međutim, potrebno nam je da naučimo kako da damo sebi pravo da budemo celi. Danas ima raznih programa koji na različite načine u tome mogu da nam pomognu. Jedan od takvih programa je program Tantra za žene koji vodi Halima Hejn.
    Halima od 1982. godine vodi svoju psihoterapeutsku praksu u Frankfurtu, a širom sveta seminare i programe za lični razvoj. Počela je svoj rad kao terapeut u programima rebalansiranja, bioenergetike i primalne terapije, dosta je radila sa izlečenjem trauma, a poslednjih 15 godina se posebno bavi programima za žene. U oktobru i novembru će prvi put gostovati u Beogradu, gde će održati vikend seminar namenjen ženama.

    Kako vi definišete to čime se bavite?

    Suština mog rada je u tome da pomognem i podržim proces isceljenja kod ljudi koji to žele. To se radi kroz stvaranje fizičkog i psihičkog prostora koji je neophodan da bi ljudi mogli da se okrenu sebi, suoče sa onim što u sebi pronađu i to prigrle. Tako se oslobađa blokirana energija koja onda može slobodno da teče kroz naš psihofizički organizam. Tada imamo elana, entuzijazma i životne snage koje onda možemo da koristimo da ulepšamo život sebi i drugima.

    Kako je došlo do toga da se posebno bavite radom sa ženama?
    Nekoliko godina nakon što sam počela da vodim seminare, primetila sam da su neke od tema koje su veoma značajne za isceljenje kod žena imale veze sa programiranjem kroz koje najveći broj žena prolazi u vezi sa svojom ulogom u porodici, braku i društvu i da je za dublje istraživanje tih tema neophodno okruženje u kojem žene imaju osećaj privatnosti. I dalje, kao i kada sam počela da radim program Tantra za žene pre 15 godina, svaki put bivam impresionirana i duboko dirnuta dubinom saosećanja i razumevanja koje žene u grupi daju jedne drugima kada prepoznaju istu priču koja se preliva kroz različite živote. Najveći broj nas je naučilo kako da budemo žene od svojih majki. Od njih smo učile kako da se odnosimo prema svom telu, čega da se plašimo, šta da radimo i šta nikada da ne radimo sa svojim telom, kako da se odnosimo prema muškarcima. Najčešće postajemo poput svojih majki, ili sasvim suprotno od njih, a i jedno i drugo je izraz ne-slobode. Ako želimo da se ostvarimo kao žene i kao ljudska bića, to moramo kroz oslobađanje od automatizma kopiranja modela koji su nam postavljeni ili prostog bežanja u suprotnost od tog modela. Proces isceljenja podrazumeva upoznavanje sebe kroz slobodan odnos prema svim aspektima svog bića.

    Centar u kojem obitava radost
    Radili ste sa ženama u različitim delovima sveta, iz različitih kultura. Da li ste naišli na više sličnosti ili razlika u pitanjima sa kojima se žene suočavaju na putu svog ostvarenja kao žene?
    Ono što je različito je kulturni milje u kojem se dešava proces i stepen slobode koji žene imaju u donošenju odluka o svom životu, u smislu da li će da se školuju, koje škole će da pohađaju, da li će da budu zaposlene ili da ostaju kod kuće kao domaćice. Ono što je slično je da je svim ženama, u svim kulturama, potrebna hrabrost da se posvete sebi i svojim potrebama. Bez obzira da li živimo u Americi, Kanadi, Indiji, Brazilu ili na Tajvanu, žene u svom odgoju dobijaju poruke koje nas eksplicitno ili implicitno upućuju na to da je biti žena prvenstveno vezano za uloge supruge i majke i da je dobra žena ona koja je posvećena mužu i deci i koja njihove potrebe stavlja u prvi plan. U manje razvijenim društvima, žena i danas ne može da opstane bez muškarca, tako da mora da bude poslušna, privlačna i sposobna da zadrži muškarca da bi opstala. U razvijenim zemljama, od žene se na poslu očekuje da se dokazuje i takmiči sa muškarcima a da u porodici bude ženstvena, što je jako teško. Ono što je zajedničko ženama i u jednom i u drugom društvu je da im okolnosti otežavaju da budu u kontaktu sa svojom suštinom i da se ispolje u svojoj istini.

    Još jedna sličnost koju žene skoro svih kultura imaju je iskustvo odrastanja u kojem dodje do trenutka kada sve ono što je prirodno prihvatano dok smo deca, postaje neprikladno kada ulazimo u pubertet. Dok smo deca, najveći broj odraslih voli da nas zagrli, uživaju da nas gledaju dok trčimo, glasno se smejemo, prija im naš entuzijazam. Kada krene pubertet i kada počinjemo da dobijamo obline koje naznačuju ženstvenost, odrasli se često povuku, neprijatno im je da nas dodirnu, i počinju da osuđuju veselo i otvoreno ispoljavanje naše prirode. U tom trenutku, neke od nas reše da se povuku u sebe, sa sramom, osećajem neadekvatnosti i željom da sakrijemo to da postajemo žene, a neke reše da prkosno ispoljavaju svoju seksualnost, često dovodeći sebe u situacije u kojima bivamo povređene. I jedne i druge odrastaju usamljene, bez vođstva zrelih odraslih ljudi koji bi nas uputili kako da prihvatimo sebe i uživamo u celosti svog bića. Ulazimo u odnose sa muškarcima gde pokušavamo da ostvarimo bliskost a često ostajemo izolovane u tom osećaju neadekvatnosti. Ne znajući šta ćemo sa telom, pokušavamo da "izmozgamo" neko rešenje, smišljajući šta treba da radimo, kako da se ponašamo da bismo bile uspešne kao žene u tom odnosu.

    Vaš program je jedan od načina koji se nudi ženama da pronađu svoju ženstvenost i životnost. Šta se dešava na vašoj radionici?
    Mi na radionici idemo tamo gde je problem nastao - vraćamo se u pubertet. U opuštenoj, prijatnoj i podržavajućoj atmosferi koju stvorimo na radionici, istražujemo kako u pubertetu mlade žene bivaju ostavljene da se same snalaze u društvu koje sa jedne strane potiskuje seksualnost, a sa druge manipuliše njome u komercijalne svrhe. Koriste se tehnike rada sa disanjem i pokretom kao i tehnike meditacije u procesu pronalaženja centra u svom biću gde prirodno obitava radost življenja i bivanja u telu. To stvara osećaj radosti u doživljaju sopstvene senzualnosti i seksualnosti kao kreativnog principa neophodnog da bismo bili zdrave i ispunjene žene.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...celjuje?page=2




    где си пошла с крмељиве очи

  13. #53
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Akupresura za žensko zdravlje

    Drevna metoda lečenja koja je nastala pre 5000 godina oslanja se na sposobnost tela da samo sebe leči. Idealna je za uklanjanje ženskih tegoba poput glavobolje i PMS-a, a možete je praktikovati bilo gde i bilo kada jednostavnim pritiskom prsta.



    Jeste li kada primetili kako tokom glavobolje spontano dodirujete čelo, područje između obrva ili slepoočnice? Ili kako zbog napetosti u ramenima ili vratu masirate bolne mišiće, prstima pritiskajući određene tačke? Možda niste znali, ali na sličan način je pre 5000 godina počela da se razvija jedna od drevnih grana tradicionalne kineske medicine - akupresura.

    Prema drevnim spisima Kinezi su tada podjednako spontano otkrili kako pritiskom na određene tačke na telu mogu da uklone lokalni bol, ali i da blagotvorno deluju na druge delove organizma. Vekovima se to znanje proširivalo i nadopunjavalo, a prema jednoj legendi, razvoju akupresure doprineli su i drevni kineski ratnici: za vreme ranih kineskih dinastija kad se ratovalo strelama i kamenjem, vojnici su primetili kako su im rane na određenim delovima tela uklonile simptome nekih bolesti. Lekari su u početku bili zbunjeni jer nisu mogli da nađu vezu između tih rana i drugih zdravstvenih problema, ali dugotrajnim posmatranjem takvih i sličnih pojava razvili su način za delotvorno tretiranje bolesti pritiskanjem ili probadanjem određenih tačaka na telu. Nastale su najpre akupresura, a potom i akupunktura.
    Slike drevnih kineskih ratnika i njihovih lekara zaokupljale su me dok sam se jednog jutra uspinjala stepenicama zagrebačkog centra Makronova, ustanove posvećene obrazovanju odraslih o metodama zdravog življenja. Tog dana je trebalo da se sretnem s Tatjanom Rutonić, Makronovinom terapeutkinjom za shiatsu i akupresuru, autorkom priručnika "Akupresura, vodič za samopomoć".
    U glavi su mi se nizala brojna pitanja. Kako li je samo drevna tehnika samolečenja poput akupresure uspela da preživi sve uspone i padove čovečanstva i opstane do današnjih dana? Kako to da i danas - u vreme kada su nam dostupni mnogi lekovi i dijagnostički uređaji - posežemo za nečim što su osmisliti naši preci pre toliko hiljada godina? Pre svega zanimalo me je kako žene poput mene mogu tu drevnu kinesku metodu da iskoriste za učestale svakodnevne tegobe poput glavobolja i PMS-a? U borbi protiv učestalih glavobolja i sama sam u poslednje vreme skoro svakodnevno posezala za lekovima protiv bolova. Pitala sam se može li ih akupresura dostojno zameniti?

    Akupresura za podmlađivanje

    Na prvo pitanje dobila sam vrlo jednostavan odgovor. Akupresura postoji i danas zato što je vrlo efikasna, rekla mi je Tatjana Rutonić. Ta drevna kineska tehnika oslanja se na sposobnosti tela da se samo izleči, dodala je, a posebno je pogodna za uklanjanje blažih simptoma neravnoteže organizma.
    Iako je podjednako blagotvorna i za muškarce i za žene, ženama može posebno pomoći u rešavanju učestalih problema poput glavobolja, blažih hormonalnih poremećaja, problema s menstrualnim ciklusom ili pak PMS-om. Kineskinje akupresuru koriste čak i za pomlađivanje lica: pritiskom na određene tačke na licu može se poboljšati izgled kože i tonirati i opustiti mišići lica, što usporava nastanak bora.
    Šta su zapravo akupresurne tačke i kako to da nas pritisak na njih može izlečiti? Prema kineskoj medicini, svugde oko nas i u nama postoji energija či, koja je pokretačka snaga svega, počela je priču o akupresuri Tatjana Rutonić. S druge strane, krv je nutritivna baza našeg organizma: ona odražava ono što jedemo, što unosimo u sebe. Baš kao što krvni sudovi raznose krv do svih organa i na taj način fizički hrane naše telo, meridijani telom raznose či snabdevajući organe potrebnom životnom energijom. Pojava bolesti popraćena je neravnotežom ili energije či ili krvi, a na terapeutu tradicionalne kineske medicine je da utvrdi o kakvoj je vrsti neravnoteže reč, objasnila mi je Tatjana. U slučaju neravnoteže energije či, terapija može da uključuje shiatsu kojim se tretiraju celi meridijani ili akupresuru koja tretira pojedine tačke smeštene duž meridijana. Pritom je prednost akupresure u tome što je pacijent može izvoditi sâm i tako ubrzati izlečenje.

    U zdravom organizmu, nastavila je Tatjana, energija či je uvek čista i sveža, no zbog nezdrave ishrane, stresa, manjka vežbe ili nepravilnog disanja ona može da postane zakočena, što se najpre manifestuje u obliku blažih fizičkih simptoma: glavobolja, nesanica, problema s menstruacijom... Na mentalnom nivou počinju da se pojavljuju simptomi poput nemira ili manjka koncentracije. "Svako od nas rođen je s nečim što mu je slaba karika, Ahilova peta", kaže Tatjana. "Kad dođe do neravnoteže u organizmu, simptomi se najpre pojavljuju na sistemu koji je najslabiji."
    Akupresurne tačke zapravo su mesta na kojima dolazi do neravnoteže protoka energe či duž meridijana - tretirajući ih pritiskom prsta, tu energiju možemo da izbalansiramo i omogućimo joj da ponovno nesmetano poteče. Budući da je svaki meridijan povezan s određenim organom u telu, na zdravlje pojedinih organa možemo uticati čak i kada su udaljeni od tačke koju tretiramo - jedna od tačaka za jetru, na primer, može se nalaziti na stopalu, a tačka za mokraćni kanal na glavi.

    Lek za PMS i glavobolju

    Istraživanja su pokazala da pritiskanje akupresurnih tačaka ima i fiziološki učinak - ono podstiče lučenje endorfina, neurotransmitera koji ublažuje bol. Smanjenjem bola, pritisak na akupresurne tačke tako opušta i mišiće pa poboljšava dotok krvi i kiseonika u određene delove tela. Podstiče se proces samolečenja.
    No, u kojoj meri akupresura može pomoći ženama s njihovim tipičnim tegobama? Prema Tatjani, mnogo. Na neki način, kaže ta terapeutkinja, ženski je organizam osetljiviji od muškog zbog toga što žene svakog meseca tokom menstruacije gube deo svoje nutritivne baze, odnosno krvi. "Mi i ne možemo biti jače fizički", kaže Tatjana. "Zbog krvarenja gubimo fizički snagu." Ujedno smo i emotivno osetljivije, dodala je, što nas čini još podložnijim za neke vrste oboljenja.
    Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, naime, svaki organ u telu povezan je sa određenim emocionalnim stanjem, a negativne emocije poput tuge, teskobe ili straha mogu uzrokovati fizičke tegobe. "Taj emocionalni aspekt mi stvaramo ili ne stvaramo", kaže Tatjana. "No, mi žene volimo da ga stvaramo. Na neki način to je kolektivni ženski bol. Dok su muškarci više logični i lakše kreću dalje (prema tradicionalnoj kineskoj medicini u njima prevladava energija koja je više yang), žene češće vuku emocionalne probleme iz prošlosti (više su yin). Nikad kraja tom bolu još iz mladosti. Nikako da to otkačimo."

    Zašto su žene tako emotivne? U prvom redu zbog našeg hormonalnog sistema, objašnjava Tatjana. "Naš hormonalni sistem drugačiji je od muškog i zato imamo sve te probleme", kaže Tatjana. "Recimo, ja retko imam PMS, ali kad ga imam, mislim - bože, pa to je stvarno katastrofa. Sve je bez veze, sve je protiv mene, to stvarno nema veze sa zdravom pameću. A kad prođe tih nekoliko dana, mislim - Pa jesam li normalna, to nisam bila ja! To su neverovatne stvari, muškarci nemaju te velike hormonalne uspone i padove."
    Zbog svega toga za žene je posebno važno da osluškuju svoje telo i da ne čekaju da se razviju hronični zdravstveni problemi pre nego što počnu da se brinu o zdravlju. U samom početku nastanka neravnoteže u organizmu, pri pojavi blažih simptoma poput glavobolja ili nesanice, kaže Tatjana, probleme je lako rešiti i akupresura može mnogo da pomogne. Međutim, jednom kad se razviju hronične bolesti poput karcinoma dojke, "kazaljka je već otišla na drugu stranu", nastavlja Tatjana i dodaje da je u tom slučaju za izlečenje potrebna potpuna promena načina života, u prvom redu ishrane. Metode poput akupresure u takvim slučajevima mogu da budu primenjivane samo pod nadzorom lekara.
    Tatjanu sam na kraju pitala primenjuje li i na sebi akupresuru kad je suočena s glavoboljom, nesanicom ili PMS-om. Naravno, odgovorila mi je. Glavobolju dobije svaki put kad ode u veliki trgovački centar i uvek uspe da je izleči akupresurom. Odlučila sam da i ja probam. Nakon povratka u redakciju tog dana osećala sam nagoveštaj glavobolje. Savršena prilika! Pritisnula sam tačku u brazdi na spoju palca i kažiprsta. I još jednu ili dve na glavi. Tog popodneva glavobolja se nije pojavila.
    Tačke za PMS i menstrualne bolove nalaze se na krsnoj kosti (sakrumu). Reč je o čak osam tačaka koje možete tretirati kako biste otklonili menstrualne tegobe: tačke mokraćne bešike 27 i 28 (MM-27 nalazi se palac i po od srednje linije tela, u ravni s prvim otvorom na krsnoj kosti, a tačka MM-28 u ravni s drugim otvorom na krsnoj kosti), zatim tačke mokraćne bešike 29 i 30 (MM-29 nalazi se palac i po od srednje linije tela, u ravni s trećim, a MM-30 u ravni s četvrtim otvorom na krsnoj kosti), tačke mokraćne bešike 31 i 32 (MM-31 je na prvom, a MM-32 na drugom otvoru na krsnoj kosti). Na kraju, tačke mokraćne bešike 33 i 34 nalaze se na trećem (MM-33) i četvrtom (MM-34) otvoru na krsnoj kosti.
    Pritisak na akupresurnu tačku uvek primenjujte na izdah i zatim nastavite normalno da dišete prilagođavajući pritisak. Tretirajte svaku tačku od pola minuta do minut. Ne morate uvek tretirati sve tačke. Stimulisanje samo jedne ili dve kad god se setite, može biti vrlo efikasno. U produžetku pogledajte pozicije tih tačaka.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...dravlje?page=3






    где си пошла с крмељиве очи

  14. #54
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Ajurveda protiv alergija

    Primenite glavne strategije za jačanje imunog sistema.



    Prema ajurvedi, izgradnja stabilnog imunog sistema jeste osnova u borbi protiv alergija. Osnovni problem je u procesu razlaganja nečistoća u telu koje zapušavaju telesne kanale. Ćelije nisu dobro snabdevene hranljivim sastojcima pa tako imuni sistem slabi.
    Postoje četiri glavne strategije za jačanje imunog sistema:
    1. Dnevna rutina koja uključuje rano buđenje, jutarnju samomasažu, praktikovanje joge.
    2. Pančakarma - čišćenje ame (toksina) koji su se nakupili u prethodnom godišnjem dobu i blokiraju normalno funkcionisanje fiziologije.
    3. Dijeta, koja uključuje redovnu upotrebu začina koji sadrže antialergijske supstance, flavone i fenole. Turmerik smiruje alergije, a poboljšava varenje, žalfija, crveni biber, kumin i korijander takođe su dobri za alergije.
    4. Biljni preparati za alergiju Mahariši Ajurvede koji neposredno uklanjaju toksine iz organizma i jačaju imuni sistem.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...rotiv-alergija

    где си пошла с крмељиве очи

  15. #55
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Kalifornijske cvetne esencije

    Kalifornijske cvetne esencije se pre svega bave problemima savremenog života, ali služe i za unapređenje i razvoj kreativnosti.



    Naš život je rezultat naših dela, ali i odraz naše slike sveta. Zato gledajte na svet kao na livadu punu veselog, raznobojnog cveća. Setite se da su sve prepreke i problemi zapravo poruke i smernice i fokusirajte se na rešenje. Budite zahvalni što ste živi, odrecite se starih ljutnji i patnji, pronađite cvet u sebi i hrabro prigrlite sve što vam život pruža!
    Floriterapija predstavlja prirodan i blag način lečenja kod koga se koriste esencije od cveća, specijalno izabranog i obrađenog. Cvetne esencije deluju po principu otkrivanja uzroka neuravnoteženosti i aktiviranja imunog sistema organizma. Naša sagovornica mr Tanja Šešum objašnjava: Floriterapija ili lečenje cvetnim esencijama zapravo je jedna podvrsta homeopatije: predstavlja holistički način lečenja, pošto deluje na sva tri nivoa - mentalnom, fizičkom i duhovnom. Cilj floriterapije je ponovno uspostavljanje harmonije između psihe i tela pacijenta.
    Tanja Šešum je magistar psihologije, psihoterapeut sa dve terapijske edukacije iz oblasti sistemske bračne i porodične terapije i kognitivno bihevioralne psihoterapije. Takođe je homeopata i praktičar cvetnih esencija. O svom pozivu kaže: Probala sam da svoje znanje i titule ujedinim pod jednim imenom i sebe smatram pre svega holističkim terapeutom. Autor je dve knjige iz oblasti popularne psihologije Psihoterapijski lavirint i Bolji život iz dana u dan. Osnovala je psihološko savetovalište Komunikacije 1999. godine, a prethodno je radila na Medicinskom fakultetu, Institutu društvenih nauka i u Savetovalištu za brak i porodicu Gradskog centra za socijalni rad. Floriterapiju je otkrila u okviru homeopatske edukacije, ali kaže da je dugo znala samo za Bachove kapi tj. Britanske cvetne esencije, koje je koristila paralelno ili samostalno sa homeopatskih preparatima.
    "Dok je većina mojih klijenata u privatnoj praksi dolazila sa problemima anksioznosti i depresivnosti Britanske cvetne esencije su mi bile dovoljne. Međutim, negde pre 3-4 godine počela sam mnogo više da radim sa bračnim parovima i porodicama i njihovim raznovrsnim problemima. Tada sam otkrila da mi 38 Britanskih cvetnih esencija više ne pokrivaju spektar problema sa kojima su se susretali moji klijenti u okviru bračne i porodične terapije i zapitala sam se postoje li još neke vrste cvetnih esencija. Na svoje veliko iznenađenje otkrila sam da je oblast floriterapije u svetu jako bogata i obiluje mnogobrojnim linijama cvetnih esencija. Za Kalifornijske sam se odlučila baš zbog toga što su one poznate po svom izuzetnom dejstvu na skoro sve probleme u partnerskom i porodičnom funkcionisanju, kao i za rane traume - Kalifornijske cvetne esencije (KCE) u svetu su poznate po postizanju odličnih rezultata u radu sa decom bez roditeljskog staranja i sa decom beskućnika koji žive na ulicama svetskih megalopolisa."
    где си пошла с крмељиве очи

  16. #56
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    nastavak:


    Spektar delovanja cvetnih esencija

    Izučavanje dejstva cvetnih esencija je tridesetih godina prošlog veka u Engleskoj započeo dr Edvard Bach, koji je pronašao trideset osam esencija. Njegove esencije su kod nas poznate kao Bachove kapi ili Britanske cvetne esencije. Kalifornijske cvetne esencije su, po rečima naše sagovornice, nastale sedamdesetih godina prošlog veka, kada su Richard Katz i Patricija Kaminski u Kaliforniji, u saradnji sa grupom lekara, homeopata, psihologa i psihoterapeuta - započeli nova istraživanja.
    "Danas Kalifornijske cvetne esencije sadrže 104 cvetna preparata, ali je važno naglasiti da u okviru Instituta za KCE istraživanje i dalje traje i svake godine se dodaje po neka novodokazana cvetna esencija. Pored Britanskih i Kalifornijskih, postoje i druge linije cvetnih esencija, kao što su Francuske, Australijske, Indijske itd.", kaže Tanja.
    Sve linije cvetnih esencija deluju po istom holističkom principu i baš zbog toga se mogu međusobno kombinovati. Sličnosti su takođe i u tome kako se prave i koriste. Međutim, postoje i neke razlike među njima: "Kada se uporede Britanske i Kalifornijske cvetne esencije vidi se da svaka od njih ima svoje specifično polje delovanja", kaže Tanja i objašnjava: "Tako su Britanske cvetne esencije poznate po svom pozitivnom dejstvu na probleme anksioznosti i depresivnosti, kao i za razvoj samopouzdanja, dok je spektar delovanja Kalifornijskih mnogo širi, što je i razumljivo kada se ima u vidu da ih ima skoro tri puta više. Kalifornijske cvetne esencije se pre svega bave problemima savremenog života kao što su: stres, seksualne disfunkcije (kod oba pola), bolesti zavisnosti i bolesti ishrane (anoreksija, bulimija itd.), sve vrste problema u partnerstvu, rane traume (prenatalne, natalne i životne), problemi sa imunitetom, krize identiteta usled urbanog i modernog stila života, problemi sa imunitetom, blokade u funkcionisanju energetskih centara (čakri), ali služe i za unapređenje i razvoj kreativnosti itd."
    Kada je u pitanju sama priprema cvetnih remedija, postoje dva različita procesa: solarni metod i metod prokuvavanja. Naša sagovornica kaže da se sve Kalifornijske cvetne esencije prave isključivo takozvanim solarnim metodom, koji koristi energiju Sunca u procesu prenošenja energije cveća u vodu. Tada voda služi kao prenosnik lekovitog dejstva cveta do ljudskog organizma.
    Kada je u pitanju odabir prave kombinacije cvetova, najbolje je otići na razgovor sa stručnjakom tj. floriterapeutom. "Floriterapija je veoma rafinirana; zahteva intuiciju, senzibilnost, tehniku i praksu, sve one karakteristike koje se stiču vremenom i vežbom. Upravo iz ovih razloga nije preporučljivo tretirati je kao tehniku samopoći", kaže Tanja Šešum i dodaje: "Naravno, ukoliko je neko edukovan praktičar floriterapije tada to svoje znanje može koristiti za pomaganje samom sebi. Ali da bi se došlo do prave kombinacije cvetnih esencija, najbolje je obratiti se stručnjaku koji će vam prepisati odgovarajuću kombinaciju za probleme koje ste mu izneli u razgovoru. Jedna bočica obično traje 3- 4 nedelje i nakon toga sledi kontrolni razgovor".

    где си пошла с крмељиве очи

  17. #57
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Čarobne reči u borbi protiv stresa

    Doživljene i nerazgrađene negativne emocije vas blokiraju u komunikaciji sa drugim ljudima. Ključno je da osvestite šablonsko ponašanje koje ponavljate u pojedinim situacijama i reči vezane za to.



    Stres i negativne emocije, koji se javljaju u različitim životnim i poslovnim situacijama kao što su: javni govori, nastupi u medijima, ispiti, prezentacije, novi posao, intervju, poslovni razgovori... mogu vas na različite načine opteretiti ili blokirati.

    Kada se dogodi nešto stresno, javljaju se negativne emocije poput straha, šoka, besa, zbunjenosti, tuge.. Ukoliko se ne razgrade prirodnim putem (san i razgovor) ove emocije ostaju blokirane negde u podsvesti u originalnoj formi: slika, zvukova, misli i telesnih senzacija. Blokade nastaju bez vaše volje i kontrole. Doživljene i nerazgrađene negativne emocije vas blokiraju u komunikaciji sa drugim ljudima.

    Stresnu reakciju može uzrokovati: određena osoba, ljudi u publici, broj ljudi oko vas, prostor u kojem se nešto održava, određene teme, "katastrofa fantazije" (kada zamišljate da će vam se nešto strašno i najgore dogoditi, vezano za neku temu ili događaj), odnosi prema određenim ljudima, odluke koje donosite, razmišljanje o vlastitom izgledu i ponašanju... Oni su često samo okidač koji pokreće negativne osećaje. Vrtite se u začaranom krugu. Niste sposobni da budete pozitivni, samouvereni i aktivirate i razvijate sopstvene potencijale koje imate u sebi, jer ste blokirani. Ključno je da osvestite šablonsko ponašanje koje ponavljate u pojedinim situacijama i reči vezane za to.

    Ukljanjanje blokirajućih obrazaca ima višestruko pozitivne aspekte delovanja. Podiže se kreativnost implementiranjem jednog odgovarajućeg pozitivnog osećaja i sprečava se "burnout" (izgaranje na poslu). Upravo jako angažovani ljudi ne primećuju "signale" koje im šalje njihovo telo, ne prepoznaju ih i ne mogu da im daju pravo značenje.

    Jedna od novih tehnika borbe protiv stresa je metoda "Magic Words", kojom se ne uklanjaju samo simptomi i posledice mentalnih blokada već i njihovi uzroci koji se transformišu. Veza između reči i ljudskih stanja je u korenu ove tehnike koja donosi olakšanje i negativne osećaje pretvara u prijatne i opuštajuće. Iskustveno je dokazano da je potrebno samo par minuta da opetrećujući osećaj u potpunosti iščezne. Reči ili uverenja se , na taj način, "dekodiraju" a kad postanete "čarobnjak" za reči, onda se i te opterećujuće, stresne reči mogu pretvoriti u zabavne ili nebitne.


    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...-protiv-stresa
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #58
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Holističke terapije

    Homeopatija i snovi

    Homeopatski intervju ne propušta da od pacijenta dobije informacije o kvalitetu i vrsti njegovih snova.



    "Pri stvaranju slike pacijenta (homeopate ne koriste izraze dijagnoza i anamneza), snovi predstavljaju veoma značajan pokazatelj u kom pravcu treba tražiti lek, naročito ako su izrazito upečatljivi, košmarni, ako se ponavljaju u serijama i varijacijama ili ako pacijent određenim snovima daje istaknutu važnost, objašnjava Jelena Stijak iz Udruženja homeopata Simillimum.

    Arsenicum - "nemiran lek", pacijent se budi između ponoći i jednog sata. Snovi su anksiozni i priča da je u snu bio zabrinut.
    Baryta carbonica - noćne more, budi se sa panikom, ali ne zna da objasni zašto.
    Belladona - pacijent spava na stomaku, sanja da pada.
    Bryonia - poslovno orijentisani ljudi, imaju strah od siromaštva i finansijske propasti, pa i sanjaju o poslu.
    Gelsemium - pacijent ima izrazitu slabost i na mentalno-emotivnom i na fizičkom nivou, plašljiv je i suzdržan. Ima veliki strah od iščekivanja nekog događaja i zbog toga ima nesanicu.
    Arnica - lek za povrede; pacijent "odbija doktora", tačno odgovori na pitanja, a onda pada u san. Sanja životinje.
    Lac caninum - pacijent ima veliki strah od zmija. Spava na leđima, pri čemu je jedna noga savijena, a stopalo počiva na kolenu druge noge. Sanja zmije, pse, gamad.
    Lac equinum - ima nasilne snove o ubistvima, tučama, ubijanjima... Lac felinum - ima erotske snove; sanja da ga jure i siluju.
    Pulsatilla - spava na stomaku ili leđima sa jednom rukom podignutom iznad glave. San ometa određena pesma ili fraza iz pesme koja neprestano bruji u glavi.
    Tuberculinum - spava u položaju kolena-grudi. Ima noćne more.
    Aurum - duboka melanholija, ali odgovara i onima koji su jako odgovorni, ozbiljni i žele da postignu mnogo u životu. Pored toga, ako neko u snu često ječi, sanja tužne snove u kojima je ostavljen, ima ljubavne patnje, ili ima bolove u sinusima koji počinju u uglu desnog oka i idu ka nosu.
    Aconitum - lek koji se daje onima koji se izrazito boje smrti sa predosećajem kada će da nastupi ili ih je strah od gužve, zemljotresa, pojačana je agorafobija, postoje strahovi od aviona, duhova i od srčanih tegoba.
    Asclepias tuberosa - problemi sa bronhijama i plućima, a interesantno je da pacijenti kojima je potreban ovaj lek često sanjaju crkvu.


    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...patija-i-snovi
    где си пошла с крмељиве очи

  19. #59
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Holističke terapije

    Zimska kura fitoterapije

    Uz mineralne lekove i fitoterapeutske tajne naših baka nije teško pojačati odbrambene snage organizma tokom zimskih meseci.



    Kako ostati zdrav i vitalan u zimskim mesecima? Kako jednom proći zimu bez crvenog podbulog nosa, dosadne kijavice, bez kašlja i bolova u grlu? To bi bilo dobro, zar ne? I pored preventivnih mera (kura za imunitet), šetnji, vežbi i uravnotežene ishrane, ne dobijamo garanciju da nas neka patogena bakterija ili virus neće strpati u krevet. Ali imamo rešenje i za to! Kada su prirodna sredstva i soli uz nas možemo i najgoru prehladu saterati u ćošak.

    Kako zima ne bi bila opterećenje za organizam, možemo se pre početka zime i snežnih dana zaštititi solima. Nr.1 Calcium fluoratum D6, Nr.3 Ferrum phosphoricum D12 i Nr.11 Silicea D12 su tkivne soli koje su dobre kod preosetljivosti na hladnoću, čuvaju od prehlade, jačaju imunitet, ne dozvoljavaju umor i malaksalost, doprinose vitalnosti organizma, jednom rečju pripremaju organizam za dugu i hladnu zimu. Doziranje: prva tri dana se vrši intenzivna priprema organizma. Uzimati 3x2 tablete dnevno (od svake soli po dve), a zatim narednih 3-6 nedelja uzimati 3x1 tabletu svake soli ponaosob. Za kožu, posebno za suvu, preporučuje se losion Nr.11 Silicea.

    Prehlada
    Svi znaju taj osećaj. Nos pecka, počinje da curi, ruke i noge su hladne, javlja se bol u mišićima, umorni smo i osećamo opštu slabost. Bez sumnje, tako se najavljuje prehlada. Jedna od blažih metoda protiv prehlade je: inflamatorna (protivupalna) šema Dr Šislera (Dr. Schüssler) sa tri soli: Ferrum phosphoricum (Nr.3), Kalium chloratum (Nr.4) i Kalium sulfuricum (Nr.6). Ove tkivne soli pomažu kod svih klasičnih tegoba, kao što su: kijavica, kašalj, bolovi u grlu i temperatura. Ko Ferrum phosphoricum (Nr.3) uzme kod prvih znakova prehlade, ima dobre šanse da se ne razboli.

    Ovako funkcioniše protivupalna šema:
    1. Stadijum: Ferrum phosphoricum (Nr.3) D12

    Ova so se uzima kod prvih simptoma, kao što su: grebanje u grlu, začepljenost nosa i otežano disanje kroz nos, kijavica i opšta slabost. Ferrum phosphoricum je najvažnije akutno sredstvo u Šislerovim solima, snabdeva ćelije kiseonikom, posreduje dobijanju energije u ćelijama, utiče na imuni sistem. Nr.3 je takođe pravi izbor kod temperature. Doziranje: u prvom satu na svakih 10 minuta po jednu tabletu rastapati u ustima, a zatim redukovati dozu: prvo na svakih pola sata, a onda na sat vremena po jednu tabletu, dok se ne oseti poboljšanje.

    2. Stadijum: Kalium chloratum (Nr.4) D6

    Ako nismo mogli da zaustavimo prehladu na vreme, pomoći će nam so za sluzokožu, so Nr.4. Zapušen nos čini prohodnim za vazduh, čisti jezik i grlo od beličastih naslaga. Doziranje: na svakih sat vremena po jednu tabletu naizmenično sa Ferrum phosphoricumom (Nr.3). Onda 3x1 tableta dnevno rastopljena u ustima.

    3. Stadijum: Kalium sulfuricum (Nr.6) D6

    Kad upornog kašlja, kijavice i bolova u grlu, gde so Nr.3 i Nr.4 nisu bili dovoljni, dobro se pokazalo delovanje regeneracijske soli Kalium sulfuricuma (Nr.6). Ona podstiče izbacivanje štetnih materija i time podržava oporavak organizma i stvara nove ćelije. Doziranje: 3 do 6 tableta dnevno.

    Kašalj
    Veoma je bitno da posmatramo simptome. Za različite tegobe postoje različite soli.

    • Nr. 4 Kalium phosphoricum D6: za sve vrste kašlja; obavezno 3x1 tableta;
    • Nr. 5 Kalium phosphoricum D6: kod povremenih napada kašlja usled prašine i drugih stranih tela;
    • Nr.7 Magnesium phosphoricum D6: kod kašlja koji „golica" i kod noćnih napada kašlja;
    • Nr.8 Natrium chloratum D6: kod suvog kašlja;
    • Nr.10 Natrium sulfuricum D6: kada se kašalj usled veće vlažnosti vazduha pogoršava;
    • Nr.14 Kalium bromatum D6: kod produktivnog kašlja sa mnogo šlajma.

    Doziranje: 3-6x1 tableta. Izuzetak: Nr.7 Magnesium phosphoricum, 10 tableta rastvoriti u vruću vodu (mešati samo plastičnom ili drvenom kašičicom) i popiti pre spavanja.

    Kijavica
    Da li je nos zapušen toliko da moramo da dišemo samo na usta? Ili curi iz nosa tako da iscedak nagriza područje ispod nosa i stvara osećaj pečenja kože? Veoma je važno uzeti pravu so.

    • Nr.4 Kalium phosphoricum D6: kod jako začepljenog nosa
    • Nr.6 Kalium sulfuricum D6: kod hronične kijavice sa žutim sekretom
    • Nr.8 Natrium chloratum D6: kod vodenastog iscedka
    • Nr.10 Natrium sulfuricum D6: kod hronične kijavice sa zelenim sekretom
    • Nr.12 Calcium sulfuricum D6: kod upale sinusa, ali zajedno sa solju Nr.4

    Doziranje: svakih 15 minuta do poboljšanja po jednu tabletu, a zatim 3-6x1 tableta dnevno, osim kod soli Nr.12. Ona se uzima 3x1 tableta dnevno.


    Kura protiv kijavice

    Ako se zimi na svakih nekoliko nedelja javlja kijavica i zapušen nos, korisno je uzimanje ovih soli kao kura jedno mesec dana: Nr.3 Ferrum phosphoricum D12, Nr.6 Kalium sulfuricum D6, Nr.8 Natrium chloratum D6. Doziranje: od svake soli 3 tablete dnevno.

    Bolovi u uhu
    Bol u ušima je obično simptom infekcije uha. Česti razlog je sluz koja se sakupila u uhu nakon prehlade.
    Koristite Nr.3 Ferrum phosphoricum D12: kod bolova i crvenila uha;
    Nr.7 Magnesium phosphoricum D6: kao vruća sedmica 10 tableta - takođe kod bolova;
    Nr.4 Kalium chloratum D6 i
    Nr.9 Natrium phosphoricum: upala sa pritiskom u ušima (osećaj da je uvo zapušeno).

    Doziranje: Na svakih 15 minuta po jedna tableta naizmenično do poboljšanja.

    Temperatura
    Temperatura nastaje kao posledica bolesti i nije bolest sama po sebi. Radi se o načinu odbrane organizma kada dođe u kontakt sa agensima, kao što su infekcije virusima ili bakterijama. Lako povišena temperatura do 37,5 C ne mora da se leči. Potrebno je samo obustaviti svaki rad i priuštiti sebi malo vremena na kauču uz šoljicu dobrog čaja i nekog zanimljivog časopisa ili pak odmor uz zvuke neke relaksirajuće muzike.
    Koristite Nr.3 Ferrum phosphoricum D12: za temperaturu ispod 38,5 C i Nr.5 Kalium phosphoricum D6: za temperaturu preko 38,5 C - to je antibiotik među solima. Doziranje: svakih 10 minuta jedna tableta do poboljšanja.

    Post i detoksikacija
    Došlo je i vreme posta u kome čovek ne gubi fizičku snagu i radnu sposobnost, već zbog čišćenja organizma od otrova i viška belančevina, oseća veću lakoću u celom telu gde se njegova fizička snaga i umna aktivnost povećavaju. Post privremeno prečišćava krvne sudove. Unošenjem više namirnica koje sadrže celulozu, ubrzava se proces varenja i reguliše stolica.
    Uzimanjem tkivnih soli može da se poboljša metabolizam i da se podstakne što bolja detoksikacija organizma:
    Nr.9 Natrium phosphoricum D6 ujutru;
    Nr.11 Silicea D12 u podne;
    Nr.6 Kalium sulfuricum D6 po podne;
    Nr.10 Natrium sulfuricum D6.
    Doziranje: dnevno po 2 tablete.

    Kod napada gladi...
    Na slatkiše, upravo na čokoladu:
    Nr.7 Magnesium phosphoricum D6 i Nr.9 Natrium phosphoricum D6;
    Na orahe i lešnike: Nr.5 Kalium phosphoricum D6;
    Na kisele namirnice: Nr.9 Natrium phosphoricum D6;
    Na meso i mesne prerađevine: Nr.10 Natrium sulfuricum D6.
    Doziranje: po potrebi dve tablete.

    Kad nepoželjnih tegoba tokom posta
    Znojenje: Nr.11 Silicea D12;
    Nesanica, glavobolja: Nr.6 Kalium sulfuricum D6 i
    Nr.10 Natrium sulfuricum D6.
    Doziranje: 3x2 tablete dnevno.

    http://www.lovesensa.rs/clanci/holis...-fitoterapije?


    где си пошла с крмељиве очи

  20. #60
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Holističke terapije

    Bioterapijom protiv stresa


    Kosmičkom energijom sa kojom smo rođeni možemo upravljati i otkloniti ne samo simptome već i samu bolest, a najlakši i najefikasniji način punjenja organizma bioenergijom je preko bioterapeuta.



    Već vekovima kanalisanje energije se koristi u različitim oblicima tradicionalne medicine kada je neophodno otkloniti blokade kako bi energija slobodno protekla kroz meridijane. A šta danas modernom čoveku znači bioterapija i šta sve možemo postići ako naučimo da kanališemo bioenergiju rekao nam je Rok Mitić, bioenergetičar koji radi po metodi Zdenka Domančića.

    Šta je bioenergija?
    Bioenergija u prevodu znači životna energija (bios gr. život). Kao što samo ime kaže, radi se o energiji koja je direktno vezana za život i životne procese u našem telu, pa tako i zdravlje. Kakva je inteligencija iza bioenergije možemo zamisliti preko kompleksnosti našeg bića. Milijarde procesa u svakom trenutku se dešava u nama i svi ti procesi su tačno određeni, ništa nije prepušteno slučaju. Svaki atom, svaka ćelija tačno zna gde je i šta joj je činiti, što je prosto neshvatljivo našem umu. Bioenergija usmerava, koordiniše životne procese i drži fizičko telo u optimalnoj formi i u zdravom delovanju. Sve dok je u telu ima dovoljno i ona može da se nesmetano kreće i putuje do tkiva i organa, mi smo zdravi i dobro se osećamo, ali kad dođe do nedostatka energije u telu, pojave se različiti problemi, koji vremenom dovode do bolesti.

    Na koji način možemo uticati na bioenergiju a samim tim i na stanje našeg organizma?
    Naše svakodnevne misli, odnosi, osećanja, stres, hrana, frekvencija našeg mozga i cirkulacija krvi kroz naše telo su najbitniji u očuvanju dobrog bioenergetskog potencijala. Što znači - da bismo zaštitili svoje zdravlje i očuvali svoj bio-potencijal, potrebno je da vodimo računa o načinu razmišljanja i delovanja. Mentalna higijena je na prvom mestu! Šta mislimo i na koji način? U današnje vreme sve nas vodi u suprotnom smeru, da živimo u strahu i neznanju ili znanju koje nema nikakve veze sa istinom života. Da li su naše misli pozitivne i kreativne ili su pune brige, straha i napetosti? A upravo naše misli su one koje će dalje kreirati naš svet, životni ritam, osećanja, odnose, posao, zato i jeste izuzetno bitno šta mislimo. Pogrešne misli kreiraju i pogrešan način funkcionisanja.
    Po ceo dan smo pod stresom, više ne znamo kako se čovek oseća kada nije pod njim, kada nema problema, nema tenzija, žurbe i napetosti, kada je sve u redu! Zapitajte se kada ste se poslednji put tako osećali? Bez brige i straha! Zapitajmo se još i kakvi su naši međuljudski odnosi, da li se dobro osećamo u društvu u kojem se krećemo. Kakva je naša hrana, da li smo umorni posle jela ili se dobro osećamo, da li imamo više energije ili nam telo traži odmor. I na kraju, najlakši i najefikasniji način punjenja organizma bioenergijom i to direktnim putem je njeno primanje preko bioterapeuta ili kroz samo prisustvo u društvu ili okolini u kojoj se ona emituje u svom čistom i lekovitom obliku. Zato je dobro biti prisutan u prostoru gde se vrše bioterapije. Sam ulazak u takav prostor i bol je odmah manji, popravlja se cirkulacija krvi, čovek se automatski oseća bolje i mirnije. Za bioterapeute je to svakodnevni život.

    где си пошла с крмељиве очи

Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 ZadnjaZadnja

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •