Nakon brojnih priča o dirljivim i herojskim podvizima raznih životinjskih vrsta, da li je krajnje vreme da priznamo da i životinje imaju osećanja i sistem
moralnih vrednosti?
Mnoge životinje poseduju osećaj za moral i sposobne su da prave razliku između dobra i zla, zaključci su nedavno objavljene knjige filozofa Marka Rolandsa.
Autor u delu “Da li životinje mogu biti moralne?” (Can Animals Be Moral?) objašnjava da određene životinjske vrste, kao što su psi, pacovi ili šimpanze,
mogu jasno razlikovati dobre od loših postupaka zahvaljujući sopstvenom moralnom kompasu.

To, prema njegovim rečima, nameće i obavezu ljudskom rodu da se moralno odnosi prema životinjama, piše LiveScience.com

“Prihvatimo li to da su životinje moralna bića, mislim da je sasvim opravdano da ih posmatramo kao svoje prijatelje. Ako imate mačku ili psa recimo, i učite ih raznim trikovima, nisam siguran da im time ukazujete poštovanje. Takođe, ako insistirate na tome da ih oblačite, ne mislim da činite ispravnu stvar”, tvrdi Rolands.


PROČITAJTE: Pas koji 6 godina čuva vlasnikov grob


Brojni su primeri koji pokazuju da psi mogu da razlikuju ispravno od pogrešnog, tvrdi Roland. On ukazuje na sve učestalije vesti iz kojih saznajemo o
herojskim podvizima životinja koje spašavaju ne samo druge pse, već ostale životinje a često i ljude.

“Mislim da je u srcu takve moralnosti - emocija. Dokazi pokazuju da i životinje deluju na osnovu emocija”, tvrdi Rolands.

Sa druge strane, nije mali broj onih koji tvrde da su životinje mnogo praktičnije te da ne deluju na osnovu emocija već isključivo iz koristi.


PROČITAJTE: Kučići spasili dečakov život

Hal Hercog, psiholog Univerziteta u Zapadnoj Karolini koji proučava način na koji ljudi doživljavaju životinje, smatra da životinje nikako ne poseduju moral, bar
ne u onom ljudskom poimanju pojma.

“Nama to izgleda kao moralni čin, ali takvo ponašanje nije povezano sa intelektualnim, kulturnim pa čak i jezičkim obrascima koji grade moral kod ljudi”, tvrdi Hercog.

Šta Vi mislite o tome da su životinje moralna bića koja deluju na osnovu emocija?

Izvor:B92