Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Ishranom poboljšajte svoje pamćenje

  1. #1
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Ishranom poboljšajte svoje pamćenje

    Zaboravljanje je 'najefikasnije' u prvih 30 minuta


    Kada je potrebno da neki sadržaj zapamtimo što tačnije formula za to je da što češće ponavljamo taj sadržaj. Zaboravljanje kao proces će najbrže nastati u prvih 30 minuta nakon prestanka učenja nekog sadržaja, preko 50% se zaboravi. Veoma bitan faktor u procesu pamćenja ili učenja, pa svakako i procesa zaboravljanja jeste cerebralna ili moždana cirkulacija, nivo dopamina i količina vode u organizmu.

    Zaboravnost se dešava svima i to svakodnevno


    Koliko Vam se puta u toku nedelje ili dana desi da zaboravite gde ste stavili ključeve ili mobilni telefon, ili zaboravite neki broj telefona, adresu, naziv nekog film aili omiljenog glumca? Ovo se dešava u većem obimu nego što Vi mislite. Niste jedina osoba na ovom svetu koja nije sigurna da li je zaključala auto ili vrata stana, ili čivano, da li ste isključili šporet ili peglu. Zaboravnost je rezultat oslabljene moždane cirkulacije.


    Zaboravljanje može biti fiziološko ali i patološko


    Zaboravljanje je zapravo proces suprotan pamćenju i učenju. Zaboravljanje može biti sasvim normalan proces ali isto tako može biti i simptom nekog patološkog stanja. Kada je u pitanju normalan vid zaboravljanja to je zapravo slabljenje fizioloških tragova nastalih učenjem u samoj kori velikog mozga. Ovaj proces zaboravljanja je najbrži u prvih sat vremena učenja, na primer, dok sa vremenom ne raste proporcijalno

    Ishranom poboljšajte svoje pamćenje


    Dobro je poznato da postoje tehnike i načini da poboljšamo naše mogućnosti da lakše zapamtimo sardžaj koji učimo. Proces pamćenja možemo poboljšati i sitnim promenama u ishrani. Jedite koštunjavo voće i cveklu , pijte čaj od koprive i ginko biljke, unosite voćne šećere iz banana i borovnica. Tunjevina, haringa, školjke će pomoći našim moždanim ćelijama isto tako.


    Jedite borovnice i smanjite rizike od nastanka Alchajmerove bolesti


    Zdrava i raznovrsna ishrana je ključni faktor u prevenciji zaboravnosti, kada se ona javlja kao patološki simptom. Zaboravnost je simptom Alchajmerove bolesti. Ovo oboljenje nastaje kao posledica poremećaja cirkulacije i pre svega građe i cvrstine krvnih sudova u mozgu. Ishrana bogata proteinima, prirodnim šećerima i vitaminom E u velikoj meri mogu prevenirati promene na krvnim sudovima i sprečiti zaboravljanje pa i samu Alchajmerovu bolest.

    Izvor:doktor.rs

  2. #2
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Одг: Ishranom poboljšajte svoje pamćenje

    Primećujem kod sebe simptome zaboravnosti, ali još ne znam da li je znak za uzbunu ako se ne sećam šta sam doručkovala možda jeste bolest a možda je sve samo zbog preopterećenosti i monotone svakodnevnice, da ne kažem rutine... tako da se sve podrazumeva i ničemu ne posvećujem posebnu pažnju...Ali, primećujem jednu gadnu stvar koja me prati celog života, a i ljudi sa kojima pričam o tome kažu da imaju često taj problem...Kada lično upoznajem nekoga, rukujem se, gledam osobu u oči, i izgovorimo svako svoje ime, posle pola minuta ja više ne znam kako se zove ta osoba... užas

  3. #3
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Ishranom poboljšajte svoje pamćenje

    Kažu da je Ginko odličan za pamćenje...
    Ja nisam imala nikakav problem pre neke teške hirurške intervencije, ali valjda usled teške anestezije, fale mi tako neki delovi...
    E sada, koliko i da li zaboravljam..? Pa recimo da sam se naučila da ne pamtim bespotrebne stvari. Ranije sam morala znati šta tačno koja grupa peva i sa kog je albuma. Gomilu i gomilu nekoh informacija sam unosila u svoj mozak a da mi to nikada neće trebati.
    I zašto je bitno šta si jutros doručkovala?
    Bitno je ne zaboravljati plaćati račune, ne zaboraviti neke obaveze....Bitno je pamtiti sve ono što je važno...Ono nevažno ako zaboravim, neće me nešto nasekirati. Ranije sam bila kao ''kompjuter''...ali odavno nisam više...

  4. #4
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Одг: Ishranom poboljšajte svoje pamćenje

    Bitno mi je da znam šta sam doručkovala jer je to jedna tako prosta stvar, ako se nje ne sećam, onda sa mnom nešto nije u redu
    U pravu si za pamćenje bitnih stvari...i ja sam se opterećivala zaista raznim glupostima, pamtila koješta, a onda sam se nekako istrenirala da pamtim samo neophodno jer sam u jednom trenutku imala utisak da će mi glava pući od svega... e sad, čini mi se da sam i tu preterala, mnogo sam se opustila pa me mrzi uopšte bilo šta da pamtim...a to ne valja
    Uzgred, imam 2 sadnice ginka ali možda da ipak kupim kapi ili tablete u apoteci ako ne zaboravim...

  5. #5
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Ishranom poboljšajte svoje pamćenje

    Pa ja mislim da su te dve sadnice ginka...spas...
    Na poslu sam takođe napravila prioritete pamćenja stvari. Ranije sam bila enciklopedija. Maltene, svu moguću stručnu literaturu sam držala u glavi.. Ne radim to više. Ali uvek znam kada sam doručkovala... Mada sam primetila da me više pamćenje ne drži daleko u neke periode nekih dešavanja od ranije. Da li tokom starenja sam organizam pravi neke prioritete ili ja imam neki problem... Ranije sam znala bukvalno, šta sam radila prošle godine u neko vreme, sada Bogami...ne znam..

    Za pamćenje je jako bitno da se stalno čita, da se bude aktivan. Ljudi najpre obole od demencije upravo zato što olenje mozak. Što nemaju neka interesovanja...Ja moje stalno teram da nešto čitaju, mada oni dosta rade, a i to je lek za mozak...

Slične teme

  1. Da li ste ostvarili svoje snove?
    Od kojica u forumu Svaštara
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 16-11-2013, 09:31
  2. Svoje drvo pronadji...:)
    Od Ninani u forumu Moderna astrologija
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 09-02-2012, 15:32
  3. Naslovi za pamćenje
    Od kojica u forumu Humor
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 14-11-2011, 07:55
  4. Čaša crnog vina i čokolada poboljšavaju rad mozga
    Od twm u forumu Higijena i Nutricionizam
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 15-05-2011, 17:37
  5. Znamo li svoje pretke
    Od Пркос u forumu Istorija Srba
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 01-01-2011, 17:42

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •