Stranica 1 od 4 123 ... ZadnjaZadnja
Pokazuje rezultate 1 do 20 od 76

Tema: Nije zgoreg znati

  1. #1
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Nije zgoreg znati

    (Tekst napisao bivši direktor marketinga u “Imlek”-u)

    Nezdrava i biološki bezvredna hrana koja nije za decu: margarin, paštete, parizer, topljeni sir i viršle. Hrana koju ne treba davati deci, jer nije zdrava niti biološki vredna.

    Podsticaj da napišem ovaj tekst je reklama na televiziji u kojoj se pojavljuje popularni pevač Željko Joksimović i preporučuje margarin deci za jelo, pod sloganom zdrave hrane. Margarin nikako nije zdrava hrana; to je potpuno veštačka i biološki bezvredna hrana, jer se sastoji od vode, lošeg ulja i gomile umetnutih i veštačkih konzervansa i stabilizatora, veštačkih boja, veštačkih vitamina i veštačkih aroma.

    Reklamirati margarin kao zdravu hranu je potpuno licemerje, zavođenje i manipulacija potrošačima, kao i zdravljem nacije. Margarin je veštačka i loša kopija maslaca i butera, i nikako se ne može izjednačavati sa prirodnim proizvodom.

    Naravno, ne radi to Željko Joksimović namerno i svesno, on to radi za novac proizvođača margarina, koji to proizvodi i ljudima prodaje upakovano u lažnu priču i tvrdnju.

    Ista moja zemrka se odnosi i na prevarantsko i manipulativno reklamiranje viršli, parizera i pašteta kao zdravog doručka i zdrave hrane za decu.

    Svestan sam da nikakvo regulatorno telo, a ni Asocijacija za zaštitu potrošača, neće moći da se izbori sa medijskim lažima i da ovakve spotove, kao obmanjujuće, skine sa tv ekrana, pa sam rešio da napišem ovaj tekst. Svestan sam i da će mnoga deca i mnogi roditelji, ili staratelji dece, biti žrtve ovakvih reklama i propagandnih poruka, i svojoj će deci mirne savesti davati lošu i nezdravu hranu, verujući da je sve istina što se tvrdi u medijima. Zato i pišem ovaj tekst, makar za malobrojne koji će ga pročitati i razmisliti o njemu i hrani koju daju svojoj deci.

    Kako se pravi topljeni sir, pašteta, viršla i industrijska hrana?

    Pre desetak godina sam se zaposlio kao direktor marketinga u Imlek-u. Prvih dana sam obilazio fabriku. Kolege su me odvele do topione sira. Ušao sam u zgradu, i u veliku sobu, svu u keramičkim pločicama. Nasred velike sobe, na podu, naspram uređaja za topljenje, stajala je velika gomila nabacanih pokvarenih sireva. Svi sirevi su bili iz asortimana Imlek-a, bili su raznih dimenzija i vrsta, deformisani, sasušeni, zeleni i beli od buđi i plesni koja se uhvatila na njima, neki su bili naduti od procesa vrenja koji je počeo da se odvija u njima na sobnoj temperaturi i pored izvora toplote. Gomila užegle hrane za bacanje. Smeće.

    Upitao sam kolegu: “Da li su ovi sirevi za bacanje?” Kolega mi je odgovorio: “Ne, ne nikako. Ništa se kod nas ne baca. Ovo su sirevi iz povraćaja iz prodavnica, koji su se pokvarili, oštetili ili im je istekao rok trajanja, i koji se ovakvi kakve vidite stavljaju u topionik, istope se, i onda se mlečna mast i protein iz njih procedi, dodaju se začini i sve to ide u kalupe za topljeni sir. Od te mase dobijamo topljeni sir, one male trougliće sira za dečiji doručak, ono što se popularno zove Zdenka sir.”

    Od tog dana, mi nikada nismo više kupili topljeni “zdenka” sir, niti moja deca znaju šta je topljeni sir. Istovetan proizvod topljenom siru je i sir za sendviče u listićima, koji se pravi na isti način i koji takođe ne kupujemo deci za ishranu.

    Isto mišljenje i naš stav prema nezdravoj hrani se odnosi i na paštetu, parizer i na viršle, proizvode koji se na sličan način dobijaju od otpadaka životinja u industriji prerade mesa. Mesna industrija sve iznutrice, kožu, nokte, papke, creva, žile, salo, masnoće, kosti, ligamente, i svo ono manje kvalitetno meso životinja, fino samelje do neprepoznavanja, doda povrće, soju i začine, plus konzervanse i stabilizatore, i upakuje to kao ukusnu namirnicu zvanu pašteta, parizer i viršla. Osim veštačkih aditiva, problem takve hrane je i gomila soli koja se stavlja u prerađevine da bi se iste održale od brzog kvarenja.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #2
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,107

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    Svi mi to sve znamo, a opet većina od nas, ja sam u toj većini, u nedostatku ideje ili vremena za pripremu doručka ili večere, pribegavamo upravo nečemu ovakvom...

  3. #3
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    морам да кажем да ми није јасно зашто би ова тема била овде, а не на нутриционизму
    где си пошла с крмељиве очи

  4. #4
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Nije zgoreg znati

    Da budem iskrena, mislim da se mnogo preteruje kada je zdrava hrana u pitanju. Pa jele su se te viršle i paštete kad sam i ja bila mala, pa nešto nisam primetila da smo ''pocrkali''.
    Nisam ni ja neko ko preferira tu vrstu hrane. Naravno, treba je jesti u najmanje mogućoj meri.
    Gledala sam prošle sedmice na TV-u neku emisiju Dođi na večeru. Neka ženska je pravila čorbu od povrća i to sirovu. Sa 100 kg ''blanširanog'' crnog luka i vazda nekog zeleniša...Batali brate...ja to ne bih mogla okusiti.
    Ako već treba da crknem, onda da crknem sita, a ne izmučena nekim zelenim travama....
    Za mene je zdrava hrana, podvarak, sarma, pršuta, kajmak... Na tome sam odrasla.....

  5. #5
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,107

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    Baš tako Sago kad se samo setim viršli iz crvenih kioska, pa to je bilo nešto najukusnije iako su zemičke bile uvek bajate Pa carnexov mesni narezak... njam njam... odrasla sam na takvoj hrani, ne bih rekla da mi je zdravlje baš ugroženo, mislim jeste, ali od nekih drugih stvari, ne od viršli i paštete...
    Nisam neko ko pati od zdrave hrane a ni sa ovom nezdravom ne preterujem, uvek zlatna sredina, trudim se da bude zdravo ali mora biti ukusno po cenu da dodam nešto nezdravo u jelo...

  6. #6
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    и база за већину густих сокова је меласа од струлог кромпира, па ником ништа...сви пију сокове ненормално.
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #7
    Registrovani Član
    egyboy53 avatar
    Status : egyboy53 je odsutan
    Registrovan : Feb 2013
    Pol:
    Lokacija : NS i okolina
    Poruke : 109

    Početno Odg: Nije zgoreg znati

    izvini pričalice, moram se malo umešati "и база за већину густих сокова је меласа од струлог кромпира, па ником ништа...сви пију сокове ненормално." pošto sam blizak toj proizvodnji, osnova je muskatna tikva. u svim baš svim "prirodnim" sokovima

  8. #8
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Odg: Nije zgoreg znati

    Citiraj Prvobitno napisano od egyboy53 Vidi poruku
    izvini pričalice, moram se malo umešati "и база за већину густих сокова је меласа од струлог кромпира, па ником ништа...сви пију сокове ненормално." pošto sam blizak toj proizvodnji, osnova je muskatna tikva. u svim baš svim "prirodnim" sokovima
    драго ми је да то чујем извињавам се ако нисам у току.
    појасни мало та мускатна ткива .
    где си пошла с крмељиве очи

  9. #9
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,107

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    muskatna tikva a ne tkiva, to sigurno znaš šta je

  10. #10
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    а то..знам шта је, ал сам убеђена ду ту иде последњи крш од те тикве....зато и не пијем сокове. смучило ми се кад сам 90их видела како један још увек реномирани произвођач прави сокове...од тад - фуј.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #11
    Registrovani Član
    Sagacity avatar
    Status : Sagacity je odsutan
    Registrovan : Nov 2011
    Pol:
    Poruke : 9,775
    Tekstova u blogu : 9

    Početno Odg: Nije zgoreg znati

    Ja se sećam devedesetih, kada su sokove pravili u kadama...u nekim katastrofa uslovima..Pojavljivali su se tada razni proizvođači sa raznoraznim flaširanim sokovima, a onda je jednom bio neki snimak na TV-u i posle toga dugo nisam pila sokove...
    Ali posle nekog vremena sve se zaboravilo...
    Inače, raznoraznih snimaka ima o tome kako Kinezi preve razne proizvode na primitivan i nehigijenski način. Skoro sam videla kako prave toalet papir...i gde...Užas...

  12. #12
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    тог у кадама се сећам и ја, из некаквих репортажа...али, ово нису биле каде, него базени у којима се припрема смеса за сокове...ал добро, да на шиљим даље...
    дакле, сокови - фуј.
    такође ми је фуј пециво по пекарама - нема више здравог и нормалног теста...све је препуно адитива...од обичних кифли, преко пита, па до оних парчади проје, лазања, канелона....све је накркано адитивима, осети се...
    као кад једете куповне колаче, па сви имају исти укус...е тако и ово, мајке ми.
    зато одавно месим хлеб...скоро 20 година. бар знам шта деца конзумирају у тој намирници која је најчешће на столу.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #13
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Nije zgoreg znati

    табела са резултатима загађених млека афлатоксином:

    http://www.blic.rs/data/pdf/apv-preg...aflatoksin.pdf
    где си пошла с крмељиве очи

  14. #14
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


  15. #15
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


  16. #16
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


  17. #17
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


  18. #18
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


  19. #19
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


  20. #20
    Registrovani Član
    Rosa avatar
    Status : Rosa je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Poruke : 12,185
    Tekstova u blogu : 21

    Početno Odg: Nije zgoreg znati


Stranica 1 od 4 123 ... ZadnjaZadnja

Slične teme

  1. Kao nije znao....
    Od Zaga u forumu Srbilend
    Odgovora: 128
    Poslednja poruka: 10-12-2014, 22:33
  2. Nije zgoreg znati
    Od Пркос u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 19-02-2013, 16:24
  3. Nije sve u ljubavi .... ima nešto i u lovi
    Od Sandokan u forumu Hajde da se testiramo
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 09-04-2012, 13:41
  4. Sta treba znati ako zelite da osvojite..
    Od mikili u forumu Moderna astrologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26-02-2012, 09:28
  5. Nije to za mene! :qq:
    Od Flertusa Cipelic u forumu Kozmetika i lepota
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 09-05-2011, 11:19

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •