Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 61 do 65 od 65

Tema: Makrobiotička hrana

  1. #61
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Makrobioticka hrana

    [quote author=supermen*prvi link=topic=782.msg13752#msg13752 date=1258305520]
    Prkos, da ne budem dosadan ali stvarno moram da pohvalim tvoj rad. I drago mi je da se na ovim temama ne vodi chat. Neka pohvala ili primedba bi odgovarale ali samo na tome da se zavrsi. Voleo bih da neko iskoristi tvoje recepte i nesto napravi. Posle da nam isprica kako je ispalo.

    Zaista ti cestitam na trudu i kvalitetnom radu.
    [/quote]
    Hvala dragi moj prijatelju,sve ovo i upravo radim,da bi koristili ove recepte i da bi nam bili uvek na *dohvat * ruke,obicno se i ono sto covek voli da radi i iskaze onako kako se i potrudi da to uradi.Ili nesto radim ili ga ne radim -ne volim tek samo da uradim da bih uradila i od *frlje*.Nadam se da ces u ovoj zdravoj hrani naci i neki recept za sebe .Jos jednom hvala.Sluzimo narodu.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  2. #62
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Odg: Makrobioticka hrana

    MAKROBIOTIČKI KOLAČ
    200 gr. ovsenih pahuljica, 100 gr, brašna pšenicnog,50 gr. suvih kajsija,50 gr. suvih šljiva, 100 gr suvog grožda,50 gr badema, 50 gr. lešnika, 50 gr oraha,strugana kora od limuna, malo cimeta po ukusu. 30 gr, susama ako volite, 1 šoljica od crne kafe ulja,šolja mleka ,1 prašak za pecvio,2 umucena belanca,rendana jabuka,dve kašike meda ili po ukusu dijabet zasladjivaca.
    Zobene pahuljice pola sata pre potopiti u mleko.Zatim ih tako potopljene pomešati sa svim ovim sastojcima ,s tim sto sve treba malo iseckati.U dobijenu masau dodati umucena belanca. Sipati u podmazan pleh i peci oko 40 minuta na 200 stepeni.

    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  3. #63
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Makrobiotička hrana

    Azijsko povrće sa baby-suncokretima


    Potrebno za 1 osobu:
    2 šargarepe, parče praziluka, šaka baby-suncokreta (klice, tj. mladi izdanci)
    1 kašičica kokosovog ulja
    1 kašika shoyu sosa (soja sos, organic, u DM parfimerijama, proizvedeno u EU, nije radiokativan
    kašičica karija
    kašika soka od đumbira (sitno se izrenda sirov đumbir i prstima iscedi sok iz njega)
    porcija skuvanog integralnog pirinča

    Priprema:
    Isecite šargarepu na komade debele 5 cm, pa svaki okrenite popreko i isecite ga na tanke listiće. Praziluk isecite ukoso, na kolutove. Mlade izdanke suncokreta uberite i operite. Zagrejte kokosovo ulje, bacite na njega povrće i pržite uz mešanje oko minut. Dolijte nekoliko kašika vode, dodajte kari, zatim dodajte i shoyu, pa pržite još minut, uz mešanje. Ubacite izdanke suncokreta i sok od đumbira i promešajte. Servirajte preko pirinča.
    zdravi recepti
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  4. #64
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Makrobiotička hrana

    Šargarepa s koprivom
    Kopriva pročišćava organizam, ima posebno lep ukus i može da se spremi na stotine načina. Koprivu ne morate ni da kuvate. Dovoljno je da je izgnječite tako da listovi splasnu i izgube "bockavost". Tako je najzdravija, prelivena s malo ulja i soka od limuna. Ako kuvate koprivu, neka to ne bude duže od 30 sekundi, kako biste sačuvali veći deo korisnih sastojaka.


    Za 1 osobu:
    Isecite ukoso 3 šargarepe, tako da dobijete duguljaste kolutove, debele oko 1 cm. Zagrejte u šerpi koja ima dobar poklopac 1 do 2 kašičice susamovog ili maslinovog ulja. Dodajte šargarepu, posolite morskom nerafinisanom solju (ne previše, tek da so izvuče prirodnu slatkoću šargarepe). Pržite 1 minut, pa smanjite vatru na najmanje moguće (stavite difuzor plamena, ako ga imate). Dodajte 2-3 kašike vode, dobro poklopite i krčkajte 30 minuta, bez mešanja i podizanja poklopca. Šargarepa će se skuvati u sopstvenom soku i postati izuzetno slatka ako je spremate na ovaj način.


    Razmutite kašičicu kuzu praha u 1/3 šolje vode i prelijte šargarepu. Sada mešajte, da se kuzu (koji služi za zgušnjavanje sosa) skuva i da se ne naprave grudvice. Posle minut-dva kuvanja dodajte punu šaku sveže koprive, izmešajte sa šargarepom i kuzu sosom, kuvajte tako 20 do 30 sekundi i odmah skinite sa plamena. Služite odmah, po želji pospite gomashiom (makrobiotički začin od susama i morske soli).


    Savet: Ako kuvate unapred za kasnije, pripremite šargarepu i kuzu sos, pa posle podgrejte, ubacite koprivu i odmah služite. Važno je da koprivu jedete što je moguće svežiju.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  5. #65
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Makrobiotička hrana

    Beskvasni ječmeni hleb
    Pečenje beskvasnog hleba izgleda kao komplikacija, ali je zapravo veoma lako, kada uvežbate postupak. Dobra je stvar što čak i u slučaju da hleb ne naraste, one je ukusan, za razliku od neuspelog hleba od belog brašna. Ako nemate ječmeno brašno zamenite ga pšeničnim, kukuruznim, heljdinim, raženim... Ja sam ječmeno brašno sam samleo od zrna ječma (geršle), u mlinu za kafu, koji koristim samo za mlevenje semenki i zrna. U njemu sam skoro mleo i proso za fantastičnu Maslinkinu pitu od prosa. Mislim da je bila dobra ideja da ječam ne sameljem u sasvim fino brašno, već malo krupnije, da bude kao griz. To je hlebu dalo dodatnu rastresitost, pa se nije "spljeskao".


    Recept:
    Razmitite 1 šolju pšeničnog brašna sa 1 šoljom mlake vode. Ostavite u keramičkoj posudi, poklopljeno tako da ima 2-3 mm prostora lufta, da bi ovo početno testo (starter) moglo da “diše”. Ako je toplo kao što je sad samo tako ostavite testo u nekom ormanu bez promaje, da stoji puna 24 časa, da dobro uskisne. Kada je malo hladnije, umotati testo u čaršav ili tanko ćebence. Za ovo vreme prirodne gljivice iz vazduha “prave gozbu” i hrane se ugljenim hidratima iz brašna, odnosno proizvode ugljendioksid od kojeg testo narasta. Posle 24 časa, gljivice će pojesti svu “hranu” i biće gladne. To je pravo vreme da umešate još brašna, pa će testo zbog gladnih gljivica lepo narasti.


    Dakle, u uskisli starter umešajte sada 1 šolju pšeničnog brašna i 1 šolju ječmenog brašna, kao i malo usitnjene morske nerafinisane soli (pola kašičice). Umesite testo, snažno gnječeći oko 10 minuta.Ostavite testo poklopljeno i smešteno na isti način kao i starter, opet 24 časa. Nakon ovog vremena, testo će lepo narasti, rascvetati se…
    Za pečenje je važno da imate tešku metalnu ili keramičku posudu sa dobrim poklopcem. Zagrejte tu posudu i poklopac u rerni na 220 stepeni, pa preručite testo, poklopite i pecite 45 minuta na 220 stepeni, bez otklapanja. Otklopite posudu i pecite otklopljeno još oko 10 minuta.


    Napomena: Brašna su različite vlažnosti, neko je vlažnije, neko suvlje – zavisi gde ga nabavite, koliko i kako stoji, itd. Moguće je da će biti potrebno malo više ili malo manje vode nego u receptu. Testo treba da bude mekan i kompaktno. Kako testo treba da izgleda, da bi hleb ispao na kraju dobar – to se uči iskustvom. Za pečenje hleba je potrebno puno vežbe i nesupelih pokušaja.
    U svakom slučaju, hleb će uvek biti jestiv, bez obzira da li naraste ili ne.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Slične teme

  1. Hrana kao afrodizijak
    Od Bisernica u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 13-03-2014, 13:53
  2. Vegetarijanska hrana
    Od Пркос u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 62
    Poslednja poruka: 01-03-2014, 19:49
  3. Svjetlost kao hrana
    Od ANIMOB u forumu Alternativna medicina
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 10-03-2013, 12:26
  4. Hrana i vežbanje
    Od Sagacity u forumu Higijena i Nutricionizam
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 04-02-2013, 11:36
  5. Hrana za dijabetičare
    Od Пркос u forumu Kuhinjske teme
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 19-09-2011, 09:14

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •