Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Kako kupujemo

  1. #1
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Kako kupujemo

    Poznato je da su žene jako ranjive kad je kupovina u pitanju
    Kupujemo li kompulsivno ili sa predumišljajem
    Stvari koje nam možda nikad neće trebati..ili samo ono što nam baš treba..ili trošimo li pare koje nemamo da kupimo ono što nam ne treba

  2. #2
    Registrovani Član
    paculjkica avatar
    Status : paculjkica je odsutan
    Registrovan : Apr 2010
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 8,964
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Kako kupujemo

    Sada kupujem ono što mi stvarno treba Pored nekih stvari što mi bezveze stoje u ormanu , to je pametna odluka

    Uglavnom idem planski: treba mi to i to i odem kupim, a nekad neplanirano ako naletim na nešto povoljno i lepo, tome teško mogu da odolim.
    The best feelings are those that have no words to describe them!

  3. #3
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Kako kupujemo

    Ja sam organizovano biće i kupujem planski uglavnom..ali ali alii
    sklona sam da peglam kartice i kad me to uFati,ne pušČa
    sve zavisi u kakvom sam raspoloženju i kako se osjećam..znam da ne valja i da je pogibeljno ponekad kompenzovati unutrašnje stanje nekom krpicom,al otme se..

  4. #4
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Kako kupujemo

    odeću najmanje kupujem neplanski, tačnije - nikad to ne radim...nekad kupim neke druge sitnice koje mi baš nisu potrebne tog časa (parfem, na primer, ili nekakve čaše, peškire, posteljinu.....), ali se ipak upotrebe kad dođe vreme...
    ne sećam se kad sam nešto neplanski kupila, stvarno
    где си пошла с крмељиве очи

  5. #5
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Одг: Kako kupujemo

    mrzim kupovinu tako da zaista mora da se potrefi da mi nešto baš treba i da sam super raspoložena...

  6. #6
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Odg: Kako kupujemo

    sam ozbiljna žena majka i kupujem samo neophodne stvari
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  7. #7
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Kako kupujemo

    Koliko puta vam se dogodilo da se kući vratite sa stvarima koje uopšte niste mislili kupiti? Ništa neobično, tvrdi Business Insider. Trgovci, naime, imaju svoje male prljave trikove kojima će vas namamiti da otvorite novčanik i onda kad ne biste htjeli.
    1. Natpis 'rasprodaja'

    Iako izlog trgovine vrišti 'sve u pola cijene', nakon što ste ušli u trgovinu jasno vam je da od rasprodaje nema ni 'r'. Jednom kad ste unutra, veća je vjerovatnost da ćete nešto ipak kupiti.

    2. Velika šoping-kolica

    Kolica nisu tu zato da bi vam olakšala kupovinu već zato da biste u njih mogli potrpati što je više moguće stvari (koje vam ne trebaju). Pojavila su se 30-ih godina prošlog stoljeća.

    3. Svježe pecivo na ulazu

    Svježe pecivo, baš kao i cvijeće uglavnom su smješteni tik do ulaza u supermarket. Mami vas miris toplog peciva? To nije slučajno.

    4. Gdje je mlijeko?

    Prošli ste cijelu trgovinu kako biste kupili litru mlijeka. Ništa neobično. Mliječni proizvodi i oni koje najčešće kupujemo obično su skriveni u zadnjem dijelu trgovinr kako biste obišli sve police dok ne dođete do traženog proizvoda. Usput će vam sigurno nešto 'zapeti za oko'.

    5. Zdesna nalijevo

    Trgovci će kupca usmjeriti da se kreće zdesna nalijevo. Tako će vam stvari na policama biti baš nadohvat desne ruke.

    6. U ravnini okaNajskuplja majoneza bit će na polici koja vam je u ravnini oka kako biste baš nju stavili u svoja kolica. Majoneza koja je jeftinija bit će u najdonjem redu. Vrijedi za sve vrste proizvoda.

    7. U ravnini djetetova oka

    Trgovci su, naravno, mislili i na djecu – sve veće potrošače. Proizvodi koje oni žele njima su u vidokrugu.

    8. Ne možete se kretati

    Jeste li primijetili kako supermarketi često imaju prezentacije i degustacije, a većinu vremena u trgovini su postavljeni i zasebni štandovi s 'posebnim ponudama'. To je smišljeno kako bi vas usporilo i pozornost vam usmjerilo na nove proizvode koje trgovci žele da kupite.

    9. Diraj me!


    Artikli će biti posloženi tako da ih možete opipati jer jednom kad opipate materijal košulje, na primjer, veća je mogućnost da ćete je i kupiti.

    10. Tople žarke boje

    Ljude privlače tople i žarke boje pa trgovci za logotipe i vanjsko uređenje biraju crvenu, narančastu i žutu. To će nas privući da uđemo u trgovinu čija će unutrašnjost ipak biti u hladnijim tonovima jer ćemo više potrošiti kad je uz smirujuću zelenu.

    11. Glasna muzika


    Treštanje iz zvučnika natjerat će vas da se čim prije odlučite na kupovinu i 'pobjegnete' iz trgovine ostavljajući mjesta za drugog kupca. No, drukčija će vas muzika dočekati u trgovini sa skupocjenim stvarima. Kupujete zaručnički prsten? Svirat će vam klasična muzika.
    12. Kratkoročna ponuda

    Znate ono kad stave natpis 'sniženo samo još dva dana'? To je nizak udarac na potrebu da nešto imamo sad i odmah i da ne propustimo priliku.

    13. Slatkiši i sitnice dok čekate u redu

    Nije čudo da je prostor oko blagajni krcat svega, od slatkiša do maramica za brisanje naočala...

    Ovdje su uglavnom plasirani manje skupi artikli na koje nije teško potrošiti 'nekoliko markica' dok čekate da dođete na red za plaćanje.


  8. #8
    udavača u pokušaju
    Nežnicah avatar
    Status : Nežnicah je odsutan
    Registrovan : Sep 2011
    Pol:
    Poruke : 28,104

    Početno Одг: Kako kupujemo

    Ovo je čitava nauka Priznajem da nasednem na bar 5.stavki iz ovog spiska Nekad uspem da odolim, a nekad kao biku kad mahneš crvenom maramom... natpisi tipa: Samo danas ili dok traju zalihe...

  9. #9
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Kako kupujemo

    evo, pošto sam u prirpemama za slavu, mogu samo da kažem da pravljenje spiskova šta je potrebno kupiti i gde - znatno olakšava ceo posao, štedi vreme, a i novac.
    možda kupim nešto van spiska, tačno, ali samo ako bih ''eto to mogla da upotrebim''...juče kupih čaše za vino, extra su povoljne bile, tako da - što da ne
    ali, spiska se držim 100%, sve sa njega uvek kupim - ne menjam jednu stvar za drugu.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #10
    Registrovani Član
    Vidana avatar
    Status : Vidana je odsutan
    Registrovan : Mar 2012
    Pol:
    Poruke : 485

    Početno Odg: Kako kupujemo

    Kupujem sa predumišljajem.
    Često su to stvari na akciji...nekad, doduše i nešto što mi i nije neophodno, ali retko.

  11. #11
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Kako kupujemo

    A šta o temi konzumerizma kažu oni koji se njome bave

    Odluka da kupimo auto, komad garderobe ili cigarete određenog brenda (ukoliko smo uopšte u mogućnosti da ih priuštimo), odavno više nije vođena njihovom instrumentalnom vrednošću. Ona je postala gotovo nevažna, u senci onoga što nam proizvod iskustveno nudi. Marketinške agencije se utrkuju kako da što bolje predstavljanjem proizvoda prenesu iluziju ispunjenja psiholoških potreba kupaca, njihovih želja i nadanja. Ne kupujemo više šampon, već ono što ćemo navodno postići upotrebom istog (“Zašto su svi muškarci u tvom redu?”). Više manje, složićete se, sam kvalitet proizvoda je isti.

    Scene u okviru kojih je proizvod prikazan predstavljaju reprezentacije naših nesvesnih želja, potisnutih ili neispunjenih još od detinjstva. Putem reklama, nesvesni aspekti selfa ulaze u svest u svojim zamaskiranim, zamenjenim, spoljašnjim formama (proizvodima) i prepoznaju se kao deo ličnog identiteta, tačnije ekstenzija identiteta. Kupujući auto u stvari kupujemo deo ličnosti; sebe projektujemo u proizvod. I to nije isto što i “kupovina ličnosti” koja je površnija po svojoj prirodi i podrazumeva kupovinu imidža u skladu sa značajem brenda.


    Gomila članaka koji se ponavljaju na temu kako da postanete fatalna žena, kako da postanete poželjniji, lepši, uspešniji- kao da nude spas od samih sebe i svoje prirode. Posebno kada uzmemo u obzir hit sekciju- vizuelni make over, po uzoru na Pepeljugu kojoj dobra vila daje novi izgled kako bi bila dostojna bala i princa, samo što nam ovde nije potreban čaroban štapić, dovoljno je kupiti određeni proizvod.

    Verovatno ste svi videli emisiju koja se vrti na TLC kanalu, What not to wear, u kojoj dvoje modnih stilista i stručnjaka transformišu žene u nove i bolje verzije sebe. Na početku vidimo koliko njihovim gostima teško pada da se odreknu svoje garderobe, jer na taj način skidaju i njihov lični identitet, a sve u cilju stvaranja onog bolje, ispravnijeg (“tako se ne oblači jedna uspešna žena…”). Pomalo smešno je do kraja emisije svaka gošća izjavljuje: ”Najzad! Ovo sam prava JA… Konačno sam pronašla sebe!”, iako se desilo upravo suprotno.

    Dakle, možemo da postanemo šta god hoćemo, i možemo da učinimo da nas svet vidi očima kojima želimo. Identitet više nije suštinski, samo nama svojstven, lični izbor- već fluidan i uklopljen u ono što društvo očekuje. Umesto da sopstveni self razvijamo, mi ga uništavamo (što i jeste u osnovi reči konzumirati, latinski consumere- znači uništiti, izbrisati).

Slične teme

  1. Kako vam se (ne)sviđa
    Od DaDole u forumu Svaštara
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 03-07-2019, 10:10
  2. Kako se svlačite?
    Od kojica u forumu Ljubav & Seks
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 20-11-2016, 21:21
  3. Eterična ulja - kako odabrati i kako ih primijeniti
    Od ANIMOB u forumu Higijena i Nutricionizam
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 09-02-2013, 19:04
  4. Kako prići devojci (Kako smuvati devojku) ?
    Od Ometač u forumu Ljubav & Seks
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 08-10-2011, 12:42
  5. kako je to bilo
    Od baba Tijana u forumu Religija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03-07-2011, 09:12

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •