Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Promjena razmišljanja

  1. #1
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Promjena razmišljanja

    Da li promjena načina razmišljanja može da nam promijeni život
    Nerijetko se susrećemo sa raznim terorijama,analizama i mišljenjima i prilagođavamo ih sebi na način da uzimamo ono što nam se nekako dopadne,što osjetimo da bi moglo da bude dio nas ili ih prosto nekako odbacujemo.
    U svakom od nas postoji jedan negativan i jedan pozitivan lik..kao što reče stari Indijanac,svaki čovjek u sebi ima dva vuka i pobijediće onaj kojeg hranimo..
    Da li zaista promjena načina na koji razmišljamo može da nam promijeni život.
    Mišljenja sam i iskustva da može.

  2. #2
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    Koliko puta ste zbog bijesa, straha, ljubomore ili želje za osvetom naudili sebi? Tek kada se "bura" smiri, shvatite da se ne osjećate dobro..
    Negativne emocije razaraju, zato je važno da "hranimo" podsvijest pozitivnim mislima, a vremenom možemo i da promijenimo život, odnosno da izbrišemo i loše obrasce. Iako se ne rađamo sa negativnim stavovima, duboko ukorenjene stavove usadili su nam roditelji i okolina, a mi smo se "programirali" da tako razmišljamo. Kakav uticaj na naš život mogu da imaju misli i emocije, za "Život Plus" otkriva psihoterapeut Maja Mandić Marković.

  3. #3
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    - Obrasce ponašanja i uverenja možemo da nasledimo i od dalekih predaka, ali uglavnom ih prihvatamo od roditelja, bliskih ljudi, vršnjačke grupe, autoriteta, kao i oni od svojih roditelja. Neka uverenja rezultat su mišljenja i iskustva koja smo preživeli u detinjstvu. Naravno, nisu sva negativna, mnoga nam pomažu da uspešno funkcionišemo u različitim situacijama. Međutim, vremenom počinjemo da uviđamo i prepoznajemo obrasce ponašanja koji čine da se osećamo nesrećni, da povređujemo sebe ili druge, da doživljavamo sebe neuspešnim i nesposobnim. U svim tehnikama "reprogramiranja" vrlo je važan prvi korak, a to je da postanemo svesni svojih uverenja i obrazaca ponašanja koji dovode do neprijatnih, bolnih i loših iskustava u raznim oblastima života. Važno je i da prihvatimo odgovornost za svoj život i rad.

    * Kako misli i osjećanja kreiraju život?

    - I misli i osećanja deluju na više načina. Prvo, naša okolina primećuje u kakvom smo raspoloženju. Mi osećamo kada je naš partner došao kući nervozan i kada je kolega na poslu ljut? Tuđa negativna osećanja često nas odbijaju i plaše, pa dobijamo želju da se udaljimo od nekoga ko širi negativnu energiju oko sebe.
    S druge strane, i svesno i nesvesno, skloni smo da se pridružimo društvu osoba koje su pune entuzijazma, nasmejanih, duhovitih, prijateljski nastrojenih, koje podstiču dobro raspoloženje. Kao što nas pozitivna energija privlači, negativna nas odbija.
    Osećanja i misli vode ka akciji, a kada se pretvore u dela, to se vidi i u našem i u životu ljudi oko nas. Ako kolege doživljavamo kao neprijatelje, koji nam prete i ugrožavaju nas, to vremenom dovodi do stresnih situacija i konflikata.

  4. #4
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Zašto nam se dešavaju upravo one stvari kojih se plašimo?

    - Mark Tven je rekao da je u životu preživeo hiljadu nesrećnih situacija od kojih se najveći broj nikada nije ni dogodio. Naravno, svi smo ponekad skloni da pravimo negativne projekcije i konstrukcije, nažalost mnogo više nego pozitivne.
    Naučeni smo da budemo usmereni na probleme i moguće komplikacije, pa se češće bavimo negativnim i nesrećnim ishodom, više usmeravamo energiju misli i osećanja u tom pravcu. Takođe, pre opažamo da se dogodilo nešto loše, nego što sebi priznajemo da je bilo i dobrih situacija.
    Negativna uverenja i očekivanja deluju kao nekakav perceptivni filter ili selektivne naočare, određuju šta ćemo videti u svojoj okolini.
    Na primer, mogu da nas razbesne bezobrazni vozači i bićemo ljuti zbog njihovog ponašanja i pod stresom, pa nećemo videti sunčano nebo i radostan osmeh deteta koje nam prilazi da nas zagrli kada se vratimo s posla.

  5. #5
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Ako nas strah koči da ostvarimo ciljeve, kako da se postavimo?

    - Strah nije naš neprijatelj.
    Strah nam govori u kom pravcu možemo da napredujemo i razvijamo se. Kada želimo da proširimo zonu uticaja, sposobnosti, uspeha, kontakata, uvek osećamo izvesnu dozu straha i napetosti. Kada idemo prema cilju, iako se plašimo, uvek osećamo priliv dodatne energije. Ako ne odustanemo, posle nekog vremena, situacije koje su nas plašile izgledaju nam sasvim obične, čak i privlačne.
    Na primer, plašili smo se da držimo prezentacije pred kolegama i da iznesemo svoje mišljenje. Ali, s druge strane, želeli smo da pokažemo svoje znanje i ideje.
    Posle izvesnog vremena, stekli smo iskustvo i veštinu, i ta aktivnost nam je postala prijatna, a mi zadovoljni rezultatima.

  6. #6
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Nezadovoljne osobe često "privlače" loše događaje. Da li su misli dovoljne da bi promijenile život?

    - Iskreno, tu ima mnogo posla. Za početak, važno je prihvatiti potpunu odgovornost za svoj život i ono šta se u njemu događa. Takva osoba, prvo, mora da se pomeri sa mesta "žrtve" i smesta zaustavi sve mehanizme kojima sebi oduzima snagu i životnu energiju.
    To su, najčešće, okrivljavanje drugih za životne neuspehe, opravdavanje sebe, kukanje, samosažaljevanje i negativni stavovi po raznim pitanjima. Bez ovih promena, pokretanje pozitivnih misli ima kratkoročan efekat, od nekoliko dana do nekoliko nedelja.

  7. #7
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Kakva je veza između misli i osjećanja?

    - Uvek su povezani, na primer, razmišljanje o voljenoj osobi prati i određena osećanja. I obrnuto.
    Čak i kada su naša osećanja nejasna, ubrzo počinju da ih prate misli, uverenja, stavovi. Menjajući misli, stavove i uverenja, možemo da promenimo i osećanja. Mi, zaista, imamo tu sposobnost.
    Na primer, ako mislimo o svom poslu kao besmislenom i stresnom, o sebi kao promašenoj temi, o kolegama kao gubitnicima ili "energetskim vampirima", naravno da će to pratiti određena stanja i osećanja.
    Biće nam mrsko da ustanemo i idemo na posao, preziraćemo sebe i svoj život. A to će rezultirati i lošim poslovnim rezultatima. Vremenom ćemo postati utučeni, depresivni, a verovatno i fizički bolesni.

  8. #8
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Kako da "prizovemo" više ljubavi u život?

    - Pozitivan pogled na svet je stav. Koliko loših i teških situacije ima oko nas, isto toliko ima i dobrih, prijateljskih, radosnih i ohrabrujućih. To što su kultura i mediji uglavnom usmereni na isticanje i davanje značaja negativnim stvarima, ne obavezuje nas da to pratimo.
    Važno je da svesno i s ljubavlju otvorimo oči za dobro, lepo, pošteno, prijateljsko, koje se svakodnevno dešava u našem okruženju i životu.
    Pokušajte da vodite "dnevnik dobrih stvari". Dok se bavite dnevnim obavezama i radnim zadacima, zastanite i potražite pozitivne utiske, dozvolite da u sebi osetite njihovu energiju. Na primer, lepo sam se naspavala, muž je spremio doručak, na ulici sam videla razigrano mače, devojka i mladić se smeju i grle, sunce je izvirilo ispod oblaka, kolega je javio da smo dobili pohvale za projekat, sin je dobio četvorku iz matematike...
    Nije bitno koliko su mali utisci. Male stvari vode ka velikim. U ljubavi je važno je da budemo svesni, ne samo šta ne želimo, već pre svega šta želimo u vezi sa partnerom. Možemo da napravimo listu pozitivnih osobina, interesovanja i zajedničkih aktivnosti.

  9. #9
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Možemo li vizualizacijom da "oživimo" našu želju?

    - Kada nešto želimo, normalno je da to zamišljamo i da o tome sanjarimo. Vizualizacija daje najbolje razultate kada idemo korak po korak. Na primer, zamislite upoznavanje i prvi kontakt sa vašom srodnom dušom, i, tu stanite, dok ne budete imali jasnu sliku tog susreta.
    Zatim, pređite na sledeći korak. Kada nam se neko dopada, mnogi su skloni da previše maštaju. Tada, u svojim mislima, sa nekim koga još nismo ni dobro upoznali, brzo stignemo do zabavljanja, braka, dece, zajedničkog života... Izgubimo se u fantaziji, koja je obično lepša od stvarnosti. Toliko smo izmaštali svoj budući život da nema potrebe da ga živimo.

    Ništa ne činimo i boravimo u svetu snova, a vreme prolazi. Dakle, dobitna formula je malo vizualizacije, a zatim akcija i postizanje cilja. To daje odlične rezultate u pripremi vrhunskih sportista, pa zašto ne bi i u vašem životu.

  10. #10
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    * Koje emocije nas koče, a koje su od koristi?

    - Potrudite se da stavite naglasak na svoje dobre osobine, jake strane, uspešna dela. Jer, oni su istiniti, kao i naši nedostaci. Kada smo svesni svojih vrlina, lakše se hvatamo u koštac sa ponašanjem koje nas koči.
    Njihovo transformisanje posmatramo kao izazov kroz koji ćemo uspeti da postanemo srećniji i uspešniji, pa se lakše suočavamo sa strahovima, tugom, ogorčenošću, besom, povredama koje nosimo u sebi.
    Najvažnije je da budemo iskreni prema sebi, prihvatimo odgovornost i priznamo kako stoje stvari u našem životu i važnim odnosima sa ljudima.
    Važno je, takođe, da budemo svesni da od nas zavisi kako ćemo živeti, šta ćemo raditi i sa kim ćemo biti.

  11. #11
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    PODSVIJEST UVIJEK ZNA ODGOVOR

    - OD najranijeg detinjstva izloženi smo negativnim sugestijama. Ne znajući kako da se obračunamo sa njima, najčešće ih ćutke prihvatamo.
    "Nisi sposoban za to", "Od tebe nikada neće postati čovek", "Propašćeš", "Nije važno šta znaš već koga poznaješ", "Nikada nećeš uspeti", "Uskoro ćeš ostati bez dinara", "Nikome se ne može verovati"... Tako stečeni utisci iz detinjstva, stvaraju obrasce ponašanja, koji kasnije mogu da dovedu do problema pa i poraza na ličnom i društvenom životu.
    Jedini lek je promena načina razmišljanja, "konsultacija" sa podsvešću. Ukoliko joj uputite misli kao što su "Nisam u stanju to da učinim", "Prestar sam", "Rodio sam se u pogrešno vreme", "Ne poznajem prave ljude", ona će uvek reagovati u skladu sa njihovim sadržajem.
    Tako sebi uskraćujete sreću i dobrobit i prizivate nemaštinu i oskudicu. Ukoliko u svesti stvarate prepreke, teškoće ili negativne misli, moć podsvesti donosi loše događaje.
    Podsvest nije sposobna da reši probleme, ali ako želite da radi za vas, postavite joj pravi zahtev i saradnja neće izostati.
    Ona je uvek u našoj službi, nadzire rad vašeg srca, ritam disanja, leči posekotinu na prstu, usmerena je ka životu i stalno se brine o nama.
    Usvaja naše obrasce mišljenja i odgovoriće uvek kada se upustite u traganje za rešenjem problema, ali će istovremeno očekivati da u svesti stvorite ispravne polazne stavove. Podsvest uvek ima odgovor.
    Međutim, ako kažete "Ne verujem da ima izlaza, zbunjen sam, zašto mi odgovor neprestano izmiče", poništavate snagu sopstvene molitve, odnosno podsvesti.

  12. #12
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    Kakve su nam misli, takav nam je i život, reče otac Tadej,
    al to se vremenom pretvara u nekakvu frazu i ljudi je ponavljaju
    bez razumevanja.

    Možemo mi menjati mišljenja kao čarape, ali od toga velike
    koristi nema. Samo stvaramo sve veću gomilu nečega što je
    ja i moje. Ne možeš bukom smiriti buku, bilo da buči pozitivno
    ili negativno. Prava promena dolazi iz srca.
    Misli jesu bitne. Treba neprestano motriti na njih i voditi računa
    da se ne slede negativne, ali to samo zato da bi se stvorio mir
    koji je neophodan da bi srce progovorilo. Srce ne govori jezikom
    suprotnim. Ono uopšte ne govori ovim našim jezikom misli i
    ideja već uzvišenom tišinom.
    Večnost je čista sadašnjost.

  13. #13
    Registrovani Član
    salel avatar
    Status : salel je odsutan
    Registrovan : Sep 2013
    Pol:
    Poruke : 9,459
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    Citiraj Prvobitno napisano od DirkaSta Vidi poruku
    Da li promjena načina razmišljanja može da nam promijeni život
    Nerijetko se susrećemo sa raznim terorijama,analizama i mišljenjima i prilagođavamo ih sebi na način da uzimamo ono što nam se nekako dopadne,što osjetimo da bi moglo da bude dio nas ili ih prosto nekako odbacujemo.
    U svakom od nas postoji jedan negativan i jedan pozitivan lik..kao što reče stari Indijanac,svaki čovjek u sebi ima dva vuka i pobijediće onaj kojeg hranimo..
    Da li zaista promjena načina na koji razmišljamo može da nam promijeni život.
    Mišljenja sam i iskustva da može.
    Bravo nedo za temu. Naravno da promena mišljenja može sve da promeni na bolje. Samo nije dovoljno da jedna osoba to učini. Kako brak može biti bolji ako se oboje ne osveste i krenu lepšim putem. Kako firma da bolje posluje ako samo jedan radnik radi kako treba. Kako....
    Nemamo mi u sebi dva vuka već vuka i jagnje i moramo hraniti obe živuljke jer ako nas napadne vuk iz nekog drugog čoveka kako ćemo se drugačije odbraniti ako naš vuk ne pokaže zube. Opet kako ćemo prići jagnjetu u nekoj osobi ako naše jagnje ne stupi na scenu.
    Siguran sam a i iskustvo mi odavno potvrđuje da promena mišljenja sve menja na bolje. Jedino ne valja često menjati mišljenje. Srećan je onaj koga roditelji još u mladosti nauče kako se hodi i koji je to pravi put.
    Dodao bih samo još da traženje boga u sebi može mnogo da pomogne a tu upravo ljubav igra veliku ulogu. samo što ovo već otvara novu temu o kojoj ima dosta toga da se kaže mada ne previše i sve što bi se ispravno reklo imalo bi veliku vrednost.

  14. #14
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    Hvala salel..temu sam postavila upravo da pišemo kako da promjenom našeg načina razmišljanja pomognemo sebi..evo,jedan moj primjer ..
    Prijašnjih godina sam se često opirala nekim negativnim inicijacijama i riječima iz poslovne okoline..nekako me je doticalo više nego što bi trebalo i znalo je da zasmeta..a onda sam počela da razmišljam o tim ljudima na drugi način..ne da ih ignorišem,već da prihvatam njihov način komunikacije..njihovu negativnost..poenta i jeste u prihvatanju generalno mislim,različitog i različitih..a ne u trošenju sebe da bih nekog mijenjala ili se prilagođavala.
    Prihvatanje je nužno,bar po meni da sami sebe iznutra potaknemo da mijenjamo način razmišljanja..ne mišljenje,nego način na kojim ćemo promijeniti naše razmišljanje..

  15. #15
    Registrovani Član
    kojica avatar
    Status : kojica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Beograd
    Poruke : 25,900
    Tekstova u blogu : 15

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    Na mislenom nivou smo različiti, na duhovnom smo isti - jedno.
    Ako dozvoliš sebi da se promeniš, već se i to jedno promenilo.
    Ne moraš menjati druge ili čekati da se promene.

    Kada te vuk napadne i povredi, moraš biti svestan da to radi
    zato što ga bol nato tera. Napadom na tebe svoju bol povećava.
    Ako ne shvatiš zašto to radi, nego i sam osetiš bol, pa napadneš
    i ti njega ili taj bol postisneš pa nekada ne znajući ni sam zašto
    nekog drugog napadneš, onda se bol još više uvećava i tako u
    beskraj. Zato je ovaj svet tako pun bola.
    Večnost je čista sadašnjost.

  16. #16
    Registrovani Član
    salel avatar
    Status : salel je odsutan
    Registrovan : Sep 2013
    Pol:
    Poruke : 9,459
    Tekstova u blogu : 1

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    Sve si lepo rekla, promeniti razmišljanje ( trenutni način ophođenja ) a ne mišljenje u takvim situacijama, prilagoditi se koliko je moguće a ostati svoj.

  17. #17
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Одг: Promjena razmišljanja

    promena mišljenja je poželjna i zdrava u kontekstu negativnosti koje činimo. dakle, jednostavno je - kako reče kojica - treba voditi računa da od nas zlo ne ide i samim tim će barem naš (mikro)svet biti bolji, kvalitetniji.
    promena mišljenja u smislu pomodnih trendova u vezi ove ili one stvari je bezvezna za razmatranje....ali ako shvatimo da postoje situacije i ljudi sa kojima se osećamo nelagodno, neprijatno....ako u nama izazivaju takve emocije da se osećamo loše - tad treba promeniti sopstvenu vizuru i posmatrati kako se ona reflektuje na situaciju.
    garantovano pomaže, jednostavno - ne može da ne bude sve bolje ako smo mi bolji

    p.s. sad bi mi moja majka rekla ''šta si ti, neka samarićanka...?!''
    где си пошла с крмељиве очи

  18. #18
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,111
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Odg: Promjena razmišljanja

    20 znakova da trebate napraviti promjene u životu

    Svake nedjelje popodne nervozni ste zbog početka radne sedmice

    - Smetaju vam male stvari

    - Svi drugi nisu u pravu

    - Vidite slike drugih ljudi koji su bili na odmoru i imate napad ljubomore

    - Naljutite se kada vam neko kaže da se smirite

    - Često se sputavate i ukazujete drugima na svoje mane

    - Opterećujete se zbog razgovora i sastanaka koje ste imali u prošlosti

    - Još uvijek osjećate gorčinu zbog prethodnih susreta u vašem životu

    - Kako biste eliminisali stres iz života, krajem svakog dana konzumirate alkohol

    - Dani vam prolaze u iščekivanju događaja koji se treba desiti u daljoj budućnosti, kao što je odmor

    - Ne možete mirno sjediti

    - Uvijek se poredite sa drugima

    - Konstantno ste u zaoštrenim odnosima sa ljudima s kojima radite ili sarađujete
    - Imate mnogobrojna očekivanja od ljudi u vašem životu, ali ona se ne ispunjavaju

    - Osjećate se umorno čim se probudite, svako jutro

    - Bojite se da ćete zauvijek biti sami

    - Govorite sebi da su vaši snovi samo “snovi” i da se trebate priviknuti na svoj trenutni život, kakav god da je

    - Konstatno osjećate kao da imate pola tone na plećima

    - Govorite prijateljima iza leđa i ne radujete se njihovim uspjesima

    - Pitate se “Je li to to?”


    promijenimo i način na koji ćemo sagledati te strahove..prebrojimo,koliko ih imamo i suočimo se sa njima..za početak

Slične teme

  1. O čemu razmišljaš trenutno?
    Od Bisernica u forumu Svaštara
    Odgovora: 8054
    Poslednja poruka: 18-03-2024, 09:42
  2. Tipično žensko razmišljanje
    Od kojica u forumu Ženski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 29-01-2017, 23:21
  3. TEST: Razmišljate kao žena ili kao muškarac?
    Od Sarmica u forumu Ženski kutak
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 12-12-2011, 09:37
  4. O čemu razmišljate..
    Od Ciciban u forumu Muška soba
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 12-09-2010, 11:08

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Oznake za ovu temu

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •