Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 21 do 40 od 40

Tema: Krofne

  1. #21
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Krofne

    Bisine vašarske krofne

    (ovo je recept za Aknesaj )


    1/2 kg suvog kvalitetnog brašna tip 400
    1 jaje
    1 žumance
    na vrh noža soli
    2 kašike šećera
    250 gr mleka
    100 gr topljenog margarina
    2-3 kašike ulja
    malo korice od limuna
    pekarski sirovi kvasac

    Potopiti u mlako mleko sirovi kvasac (5 gr),i dodati 1 kašiku šećera ,pa ostaviti da nadodje.
    U posudu za testo staviti brašno i dodati sol pa dobro promešati,dodati 1 kašiku šećera pa opet dobro promešati.
    U posebnoj posudici umutiti 1 jaje i 1 žumance,dodati ulje i istopljen margarin,pa sjediniti sa brašnom kad se sipa mleko sa nadošlim kvascem.
    Testo dobro izraditi ,dok ne počnu da se prave mehurići na njemu ,pa ostaviti da stoji dok ne udvostruči veličinu.
    Kad je testo nadošlo,izručiti na dasku za mešenje i bez natiranja ,razviti koru debljine oko pola cm i okruglom modlom vaditi krofne.
    Svaku krofnu prebaciti na čist stolnjak posut sa malo brašna i ostaviti da stoje dvadesetak minuta ,pa ih polako okrenuti i ostaviti da odstoje još desetak minuta.
    U svaku krofnu vrhom varjače utisnuti malo udubljenje.

    Ulje za prženje dobro zagrejati,u posudi mora biti dosta ulja ,da krofne mogu da plivaju.
    Uzimati krofne ,najbolje po četiri i spuštati u ulje sa one strane na kojoj se nalazi udubljenje,poklopiti posudu i pržiti,a kad se isprže sa te strane ,otklopiti posudu i pržiti sa druge strane ,dok lepo ne porumene.

    Gotove krofne vaditi na salvetu da upije višak ulja i valjati u kristal šećer,ili posuti prah šećerom po želji .

    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  2. #22
    Registrovani Član
    Sarmica avatar
    Status : Sarmica je odsutan
    Registrovan : Jun 2010
    Pol:
    Lokacija : Šerpica
    Poruke : 18,366

    Početno Re: Krofne

    Hvala Bisooo
    Oh you may not think I'm pretty,
    But don't judge on what you see,
    I'll eat myself if you can find
    A better meal than me

  3. #23
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Krofne

    Bisine bečke krofne

    (ove krofne nisu šuplje kao vašarske)


    Staviti svež kvasac (20 gr)da naraste u 1/2 litra toplog mleka i dodati 1 kašiku šećera.
    U posudu za mešenje ,sipati 1 kg belog brašna ,mekog tip 500 i staviti 1 kašiku šećera,
    1 vanil šećer i prstohvat soli pa dobro izmešati sa brašnom.Sipati nadošao kvasac i umućena ,narendanu koricu od 1 limuna i 3 kašike konjaka.
    U posebnoj posudi umutiti 8 žumanca sa 100 gr prah šećera i 100 gr ulja pa dodati testu.
    Zamesiti testo i dobro ga izraditi ,pa ostaviti da nadodje i udvostruči veličinu.
    testo izručiti na dasku za mešenje i razviti koru debljine prsta.Prekriti koru sa čistom krpom i ostaviti da naraste,da udvostruči volumen.
    Modlom vaditi krofne i odmah spuštati u zagrejano ulje ,tako da se okrene dole ona strana koja je bila gore kod sečenja.Poklopiti posudu ,a kad su pržene sa jedne strane ,otklopiti i drugui stranu pržiti bez poklapanja.Boja mora biti zlatno žuta ,a ulje ne prezagrejano,da se ne bi napravila braon korica jer će tada biti tvrda.
    Pržene krofne vaditi na salvetu da upije višak masnoće.
    Tople krofne puniti džemom od kajsija ili od višanja ,po želji ,tako što se tanak nastavak ubaci u sredinu krofne i istisne džem.Krofna mora biti punjena džemom ,ali ne sme da curi.
    Bogato presuti prah šećerom u koji se doda jedan vanil šećer.

    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  4. #24
    Registrovani Član
    nevidljiv avatar
    Status : nevidljiv je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : ..nevidljiv..
    Poruke : 1,066

    Početno Re: Krofne

    Citiraj Prvobitno napisano od Bisernica Vidi poruku
    Bisine vašarske krofne

    (ovo je recept za Aknesaj )


    1/2 kg suvog kvalitetnog brašna tip 400
    1 jaje
    1 žumance
    na vrh noža soli
    2 kašike šećera
    250 gr mleka
    100 gr topljenog margarina
    2-3 kašike ulja
    malo korice od limuna
    pekarski sirovi kvasac

    Potopiti u mlako mleko sirovi kvasac (5 gr),i dodati 1 kašiku šećera ,pa ostaviti da nadodje.
    U posudu za testo staviti brašno i dodati sol pa dobro promešati,dodati 1 kašiku šećera pa opet dobro promešati.
    U posebnoj posudici umutiti 1 jaje i 1 žumance,dodati ulje i istopljen margarin,pa sjediniti sa brašnom kad se sipa mleko sa nadošlim kvascem.
    Testo dobro izraditi ,dok ne počnu da se prave mehurići na njemu ,pa ostaviti da stoji dok ne udvostruči veličinu.
    Kad je testo nadošlo,izručiti na dasku za mešenje i bez natiranja ,razviti koru debljine oko pola cm i okruglom modlom vaditi krofne.
    Svaku krofnu prebaciti na čist stolnjak posut sa malo brašna i ostaviti da stoje dvadesetak minuta ,pa ih polako okrenuti i ostaviti da odstoje još desetak minuta.
    U svaku krofnu vrhom varjače utisnuti malo udubljenje.

    Ulje za prženje dobro zagrejati,u posudi mora biti dosta ulja ,da krofne mogu da plivaju.
    Uzimati krofne ,najbolje po četiri i spuštati u ulje sa one strane na kojoj se nalazi udubljenje,poklopiti posudu i pržiti,a kad se isprže sa te strane ,otklopiti posudu i pržiti sa druge strane ,dok lepo ne porumene.

    Gotove krofne vaditi na salvetu da upije višak ulja i valjati u kristal šećer,ili posuti prah šećerom po želji .

    Eeeee, sto bi voleo da probam te krofne sto Aki napravi!!!...pa makar bile i uljave....i bez sitnog secera!!....

  5. #25
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Krofne

    Ja još čekam da vidim tu sliku što je obećala ,kad napravi krofne ....od juče
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  6. #26
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Krofne

    Citiraj Prvobitno napisano od Bisernica Vidi poruku
    Ja još čekam da vidim tu sliku što je obećala ,kad napravi krofne ....od juče
    i ja čekam sliku...moraće da ih pravi opet
    где си пошла с крмељиве очи

  7. #27
    Registrovani Član
    mamacaca avatar
    Status : mamacaca je odsutan
    Registrovan : May 2011
    Pol:
    Lokacija : Nis
    Poruke : 1

    Početno Re: Krofne

    Najlepse krofne, sa prstenom, sam jela kod baka Ljubice. A recept prost da prostiji ne moze da bude:
    1 celo jaje i 2 zumanca
    pola litra mlakog mleka
    kocka kvasca
    malo soli
    kasika secera
    kasika svinjske masti
    kilogram brasna.
    Sve se to zamesi, razvije se kora oklagiom debljine oko jedan santimetar,
    casom vaditi krofne i sacekati sat vremena da testo nadodje. Prziti u vrelom ulju i
    gotove posuti prah secerom pomesanim sa vanilin secerom

  8. #28
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Re: Krofne

    Bisine krofne na brzinu


    Ovo su neverovatno ukusne i lepe krofne ,u odnosu na minimalistički
    potreban materijal

    1/2 litra mlake vode
    sveži pekarski kvasac
    3 kašike šećera
    1 šoljica ulja
    1 puding od vanile
    brašna po potrebi (oko 1 kg)

    Ostaviti kvasac da naraste u mlakoj vodi ,pa ga dodati brašnu
    koje se pomeša sa praškom za puding od vanile,dodati ulje i zamesiti
    glatko testo.
    Ostaviti ga da malo narasta ,pa razviti koru kao za sve krofne ,seći modlom ,
    ostaviti da odstoje najmanje pola sata i pržiti u vrelom ulju.
    Posuti prah šećerom.
    Ukus je izvanredan.Prijatno.
    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  9. #29
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Krofne

    Jogurt fritule

    Potrebno: 200 ml jogurta, 2 jajeta, 40 g šećera, 1 kesica vanilin šećera, kašičica praška za pecivo, 300 g glatkog brašna, 30 ml ruma, ulje za prženje, šećer u prahu za posipanje

    Priprema: umutite cela jaja sa šećerom, pa u to dodajte jogurt, rum i vanilin šećer. Sve dobro izmešajte. U odvojenoj posudi pomešajte brašno s praškom za pecivo i, stalno mešajući masu s jajima, polako joj dodajte brašno. Umutite u jednoličnu masu bez grudvica i ostavite je da odstoji 15 minuta.
    U zagrejano ulje umočite kašičicu, pa njom zahvatajte po malo testa, a drugom kašičicom testo skidajte iznad vrućeg ulja. Fritule pržite dok ne poprime zlatnožutu boju i izvadite ih na papirnu salvetu koja će upiti višak masnoće.
    Obilno pospite šećerom u prahu i poslužite tople.
    где си пошла с крмељиве очи

  10. #30
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Krofne

    Krofne iz rerne bez ulja

    Potrebno: 400 g brašna, 60 g putera, 180 g mleka, 2 jaja, 25 g svežeg kvasca, 4 kašike mleka

    Priprema: umutiti testo i ostaviti 1 sat, da odstoji, zatim ga premesiti i malom čašicom vaditi krofnice. Ređati na pek papir i ostaviti još 1 sat da nadodju, nakon toga krofne namazati sa mlekom, treba 4 kašike mleka. Peći 10 minuta u rerni na 180 stepeni. Ukrasiti po želji.
    где си пошла с крмељиве очи

  11. #31
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Krofne

    Puding krofne

    Potrebno: 1 žumance, 60 grama šećera u prahu, 4 kašičice ruma, 50 grama mekog putera, 2 pakovanja pudinga od čokolade

    Priprema: pomešajte žumance sa šećerom u prahu i rumom i kuvajte na pari mlake vode. Nastavite sa mešanjem dok se smesa ne ohladi. Dodajte puter i puding u prahu i umesite u testo i potom ga ostavite na hladnom mesto na oko 15 minuta.
    Oblikujte u loptice, uvaljajte ih u šećer i ostavite da se osuše.
    где си пошла с крмељиве очи

  12. #32
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Krofne

    Krofne od jabuka

    Potrebno je: 500 g brašna (najbolje je pšenično), 25 g kvasca ili 1 paket suvog kvasca, 250 ml (3/4 šolje) mlakog mleka, 100 ml(2/5 šolje) soka (koncentrat jabuke) ili 50 g (1/5 šolje) šećera, 2 jaja, prstohvat soli, 1 paket vanila šećera ili kašičica vanile, 60 g (1/4 šolje) putera, razmekšanog, 2 kašike kalvadosa ili konjaka, 2 velike nakisele jabuke, 500 ml (2 šolje) ulja za prženje (ili više), 100 g ribizli, 100 g suvog grožđa bez koštica

    Priprema: pomešati kvasac, mleko, koncentrat soka od jabuke ili šećer, jaja, so, vanil šećer ili vanilu u činiji. Dodati puter ako želite. Mutiti sve dok se ne formira fino testo; prestati kada počnu da se formiraju mehurići. Prekriti krpom i staviti na toplo mesto oko 1 sat da naraste (bar dok ne duplira svoju veličinu).
    U međuvremenu, oprati i ocediti ribizle i suvo grožđe (može se koristiti i 200 g suvog grožđa. Osušiti ih na papiru. Staviti ih u kalvados ili konjak i pokrivenoj činiji da se natope.
    Oljuštiti i izdubiti jabuke. Iseći ih na sitne komade ili krupno narendati – ja ih sečem na kockice od oko 5-8mm dugačke. Zagrejati ulje u šerpi na oko 160 do 170 C. Ako je ulje previše vruće, kugle su onda previše tamne. Dobro umesite testo nakon što je naraslo. Dodajte suvo grožđe i jabuke.
    Koristeći dve kašike (prethodno potopljene u vrelo ulje) formirajte male kugle i pržite ih u masti, stalno ih okrećući, dok ne dobiju zlatnobraon boju. Ocedite na debelom sloju papira i uvaljajte u šećer.
    где си пошла с крмељиве очи

  13. #33
    Registrovani Član
    причалица avatar
    Status : причалица je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Lokacija : under my skin
    Poruke : 58,042
    Tekstova u blogu : 38

    Početno Re: Krofne

    Italijanske krofne


    Potrebno: 150 g jabuka, 200 g pšeničnog brašna tip 550, 1/4 kašičice cimeta, 50 g suvog grožđa, 150 ml mleka, 20 g svežeg kvasca, jedno jaje, 60 g šećera, ulje za prženje, prstohvat soli, vanil šećer i kašika šećera u prahu.

    Priprema: k
    vasac razmutite u toplom mleku i ostavite na toplom oko 10 minuta da postane penast. Jaja i šećer umutite mikserom, dodajte brašno, prstohvat soli, cimet i kvasac, pa sve dobro umutite. Umešajte oljuštenu i izrendanu jabuku i suvo grožđe, ostavite da odstoji oko 20 minuta. Kašikom vadite testo i pržite u dubokom ulju, a zatim krofne ređajte na upijajući papir. Pomešajte vanil šećer i šećer u prahu i time pospite krofne. Krofne servirajte tople, uz čaj ili kafu.

    где си пошла с крмељиве очи

  14. #34
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Krofne

    Krofne iz rerne


    Krofne iz rerne

    Sastojci:
    300g brašna
    50 ml tople vode
    1 kašikica šećera
    20g svežeg kvasca
    50g šećera
    70 ml toplog mleka
    2 žumanca
    70g maslaca, otopljenog
    1 kašikica vanile
    prstohvat soli
    1 jaje za premazivanje

    džem po izboru
    šećer u prahu za posipanje

    Postupak:
    Kvasac rastvoriti u 50 ml tople vode i dodati kašikicu šećera. Ostaviti da nadođe. Brašno pomešati sa šećerom, pa dodati nadošli kvasac, žumanca, mleko, vanilu, so i na kraju otopljeni maslac. Sve sastojke dobro izmešati i zamesiti testo. Ostaviti da nadođe, oko sat i po.

    Kada je testo nadošlo, oklagijom ga razvući, na pobrašnjenoj površini, na otprilike 1 cm debljine. Vaditi krugove čašom ili modlicom. Ređati u pleh obložen pek papirom, utisnuti rupice na sredini svake krofne i ponovo ostaviti da nadođu oko sat vremena. Posle sat vremena, krofne premazati umućenim jajetom i u svaku rupicu sipati džem.
    Peći na 200° C oko 20-ak min ili dok ne dobiju lepu zlatnu boju.
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  15. #35
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Krofne

    Profiterole

    Profiterole ili mekano testo, punjeno kremastim filom i preliveno čokoladnim sosom su mi čist užitak. To je kolač koji se odmah pojede, nije od onih koji se danima vuku po kući.
    Volim da pojedem dobre Profiterole, ali malo je mesta gde su sveže, a ujedno i dobre. Zato sam rešila da ih sama napravim.

    Prvi put sam ih pravila i poluzadovoljna sam rezultatima, napravila sam par početničkih grešaka, ali dovoljno je da probate jednom da ih napravite i da pohvatate sve cake vezane za njih.

    Testo za profiterole je tzv. pâte à choux, lagano testo koje se sastoji od brašna, jaja, maslaca i vode. Testo je dosta vlažno, a upravo ta vlaga pomaže podizanju testa. Naime, prilikom pečenja, stvara se para koja "tera" testo da raste. A zato su profiterole i šuplje iznutra, pa samim tim i pogodne za filovanje
    Ovo testo se koristi i za slana peciva, u principu testo se sprema na isti način samo su punjenja drugačija.

    Volim kada su profiterole napunjene filom, tj. kada se spolja ne vidi fil, već kada zagrizem da doživim prijatno iznenađenje. Upravo zbog toga, oko profiterola ima više posla. Ako vam je svejedno da li se fil vidi ili ne, posebno ako vas mrzi da se bakćete sa špricem, jednostavno ih prerežite na pola, filujte jednu polovinu i preklopite drugom. Ukus je isti

    Za profiterole je potreban poslastičarski špric, ali nije problem i ako ga nemate. Iskoristite čvršću kesu za zamrzivač, secnite jedan kraj, napunite filom i eto improvizovanog šprica.


    Testo se sprema tako što se voda, mleko, šećer i maslac kuvaju do tačke ključanja, tada se ubaci brašno, snažno se meša i kada se stvori grudva testa, ostaviti da se ohladi. U ohlađeno testo se dodaju jaja i spremno je za dalji rad.
    Sledeći korak je formiranje profiterola. Špric se napuni testom i na papir za pečenje se istiskuju kupice (ili ako nemate špric, kašikicom vaditit gomilice testa). Svaki vrh kupe je potrebno spljoštiti, to se uradi prstom umočenim u vodu, kako vrhovi ne bi izgoreli tokom pečenja. Peku se na 200C, dok ne dobiju zlatno braon boju.
    Jako bitna stvar (koju sam, naravno, naučila na teži način) nikako ne otvarati rernu tokom pečenja, jer će profiterole "pasti". Naduvaju se one opet kada se rerna zatvori, ali nije to to.
    Kada su pečene, ostaviti da se u potpunosti ohlade i filovati.

    Što se tiče fila, to može biti slatka pavlaka ili neki pudingasti fil. Ja sam u potrazi za dobrim filom, pa ako ga imate, javite mi. Ovaj put sam koristila slatku pavlaku sa semenkama vanile, ali sledeći put moram smisliti nešto ukusnije. Slatka pavlaka mi ima neki neutralan ukus i bez sosa od čokolade same profterole sa ovakvim filom su mi ćorak.
    Taj sos je tačka na i zato treba koristiti što kvalitetniju čokoladu. Ja volim tamne čokolade sa dodatkom nekog voća, ovaj put je to bila malina i ova čokolada je dala baš dobar šmek celoj priči.

    Par bitnih zaključaka o profiterolama:

    -obavezno ne otvarati rernu prilikom pečenja, kako bi se profiterole podigle i ostale takve.
    -jako je bitno ispeći ih do kraja, nije problem i ako se malo prepeku, vremenom povuku vlagu iz fila i omekšaju. Dužina pečenja, zavisi od rerne, pa zato dole u receptu ne navodim vreme. Peći dok testo poprimi gotovo braon boju, a svetle linije po testu treba da potamne.
    -recept koji sam koristila traži 4 jaja srednje veličine, ja sam stavila 4 S klase (jer uvek ta kupujem), pa mislim da ću sledeću put staviti 3, jer je to 4. jaje malo razredilo testo, pa mi kupe testa nakon istiskivanja iz šprica nisu stajale uspravno, već su se malo "razlile". Što je sve rezultiralo malo spljoštenim profiterolama.


    Profiterole

    Testo:
    125ml mleka
    200 ml vode
    150g brašna
    1 kašika smeđeg šećera
    1/2 kašikice soli
    100g maslaca
    4 srednja jaja (ili 3 veća)

    Brašno prosejati i dodati so.
    U širu šerpu sipati mleko, hladnu vodi, šećer i staviti na ringlu, na srednju vatru. Kada se šećer otopi, dodati maslac.
    Pustiti da masa baci ključ, pomeriti sa ringle, pa u cugu umešati brašno. Snažno mešati da se sastojci sjedine, vratiti na ringlu i kada testo počne da se odvaja od zidova šerpe skloniti sa ringle.
    Prebaciti u drugu posudu i ostaviti da se hladi (ovaj korak ne preskakati, jer se jaja ne smeju dodati ako je testo još vruće, skuvala bi se)
    Kada se testo ohladilo, ubacivati jedno po jedno jaje, posle svakog jajeta dobro izmešati testo kako bi se jaje dobro sjedinilo sa ostatkom mase.
    Testo prebaciti u poslastičarski špric. Istiskivati u vidu kupa.

    Svaki vrh kupe mokrim prstom blago pritisnuti, kako ne bi izgoreo prilikom pečenja.
    Peći na 200C, dok ne dobiju zlatno braon boju. Ne otvarati rernu tokom pečenja!
    Kada se ohlade puniti filom.


    Fil:
    300 ml slatke pavlake
    1-2 kašike šećera u prahu
    1 šipka vanile

    Raseći štapić vanile na pola, pa nožem ostrugati unutrašnjost.
    Sipati slatku pavlaku u posudu, dodati šećer i unutrašnjost vanile. Umutiti u čvršći šlag mikserom.
    Fil prebaciti u špric (korisiti nastavak za punjenje, ako nemate taj, posližiće i kesa za zamrzivač kojoj ste odsekli jedan kraj, ali pazite da otvor bude mali, tek toliko da stane u rupicu) i puniti profiterole tako što probušite rupicu na donjoj strani.


    Čokoladni sos:
    200g tamne čokolade
    30g maslaca
    125ml mleka

    Čokoladu i maslac otopiti na pari. Skloniti sa vatre i mešajući postepeno dodavati mleko.
    Pre služenja, profiterole zaliti toplim sosom.


    prstohvat soli
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  16. #36
    Registrovani Član
    Пркос avatar
    Status : Пркос je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Lokacija : Beograd moj rodni grad
    Poruke : 5,528
    Tekstova u blogu : 125

    Početno Re: Krofne

    Kolač sa šljivama i makom
    (originalni recept)

    Testo:
    400g brašna
    100g maslaca
    150ml mleka
    pola kocke kvasca (20g)
    60g šećera
    prstohvat soli
    1 jaje
    1 žumance

    Prosejati brašno i dodati prstohvat soli.
    Maslac otopiti i ostaviti da se prohladi.
    Kvasac izmrviti i preliti sa toplim mlekom. Ostaviti da nadođe.
    U nadošli kvasac dodati maslac, jaje, žumance i šećer. Sjediniti sastojke i postepeno dodavati brašno, mešajući varjačom, dok se ne zamesi mekano testo, koje se ne lepi za prste.
    Pokriti krpom i ostaviti da kisne oko sat vremena.

    Fil:
    100g maka
    80ml mleka
    50g šećera(ako volite manje slađe, smanjiti količinu)

    Mleko zagrejati do tačke ključanja, preliti preko maka i šećera. Sjediniti i ostaviti da se ohladi.

    Potrebno je i oko 800g-1 kg šljiva.

    Nadošlo testo razvući u pravougaonik, približno 30x40 cm. Po dužini iseći na 3 trake. Svaku traku nafilovati makom. Urolati, napraviti 3 "kobasice".

    Okrugli pleh (ja sam koristila pleh prečnika 27cm, ali veći bi bio bolji) namazati maslacem. Ređati "kobasice" u vidu puža, nastavljajući jednu na drugu. Ostavljati mesta između svakog reda, kako bi tu došle šljive.

    Šljive oprati, preseći na pola i očistiti od koštica. Ređati šljive između testa, jednu za drugom. Slobodno lagano pomerajte testo kako bi što bolje uglavili šljive. Samo pazite da ne probušite testo. Ostaviti još pola sata da kisne. Šljive posuti kristal šećerom.

    Peći na 180°C do zlatno-braon boje. 5 minuta pred kraj pečenja premazati testo istopljenim maslacem. Ostaviti da se prohladi, pa posuti šećerom u prahu i poslužiti, najbolje dok je još toplo.

    Savet: ako se kolač ne pojede odmah, nikako ga nemojte ostaviti duže na sobnoj tempraturi, posebno preko noći i posebno ako je toplo. Šljive hoće da se pokvare. Verujte mi, ne želite sutradan da jedete testo sa ukusom/mirisom komine

    prstohvat soli
    Život nije samo topla plima.
    I kada te nema - treba da te ima...


  17. #37
    Registrovani Član
    Bisernica avatar
    Status : Bisernica je odsutan
    Registrovan : Aug 2009
    Pol:
    Lokacija : Razbibriga
    Poruke : 20,094
    Tekstova u blogu : 22

    Početno Odg: Re: Krofne

    Citiraj Prvobitno napisano od Bisernica Vidi poruku
    Bisine krofne na brzinu


    Ovo su neverovatno ukusne i lepe krofne ,u odnosu na minimalistički
    potreban materijal

    1/2 litra mlake vode
    sveži pekarski kvasac
    3 kašike šećera
    1 šoljica ulja
    1 puding od vanile
    brašna po potrebi (oko 1 kg)

    Ostaviti kvasac da naraste u mlakoj vodi ,pa ga dodati brašnu
    koje se pomeša sa praškom za puding od vanile,dodati ulje i zamesiti
    glatko testo.
    Ostaviti ga da malo narasta ,pa razviti koru kao za sve krofne ,seći modlom ,
    ostaviti da odstoje najmanje pola sata i pržiti u vrelom ulju.
    Posuti prah šećerom.
    Ukus je izvanredan.Prijatno.
    kad su gotove izgledaju ovako


    Klonim se ljudi koji misle da je drskost hrabrost, a nežnost kukavičluk
    A klonim se i onih koji misle da je brbljanje mudrost, a ćutanje neznanje.

  18. #38
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Odg: Krofne

    Citiraj Prvobitno napisano od Ciciban Vidi poruku
    evo recepta za moje krofne

    Brasna oko 400 gr, malo ulja ( velika sholja za kafu recimo) , malo soli malo secera kvasac , i mlake vode nista vise .... zamesim ostavim desetak minuta
    razvucem debljine prsta secem casom i ostavim jos desetak minuta .....imaju i rupe i beli prsten ....
    Jos uvek na isti nacin spremam krofne, ovog puta cu postaviti i sliku samo da budu gotove, jos desetak minuta
    Ciji potpis?

  19. #39
    nikad nema cigare !!!
    Ciciban avatar
    Status : Ciciban je odsutan
    Registrovan : Jun 2009
    Pol:
    Poruke : 6,206
    Tekstova u blogu : 19

    Početno Odg: Krofne

    Obecana fotka
    Ciji potpis?

  20. #40
    starosedelac
    DaDole avatar
    Status : DaDole je odsutan
    Registrovan : Jan 2011
    Pol:
    Lokacija : Tamo daleko
    Poruke : 42,133
    Tekstova u blogu : 2

    Početno Одг: Krofne

    cici

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Članovi koji su pročitali ovu temu: 0

There are no members to list at the moment.

Dozvole

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete slati odgovore
  • Ne možete postavljati priloge
  • Ne možete izmeniti svoju poruku
  •