PDA

Pogledaj Punu Verziju : beletristika



причалица
14-02-2010, 11:04
dakle, svaka čast svima koji su na ovoj temi (mislim i na autore i na postavljače teme), ali dosta čitam i beletristiku....nadam se da među vama ima onih koji to isto čine, pa bih da razmenimo mišljenja o knjigama koje su u trendu i tako...

причалица
16-02-2010, 12:50
e, pročitala sam sinoć od mikloša vamoša ''knjigu očeva''. knjiga je odlična...prava saga, vrlo lepo pisana...preporučujem najtoplije.

причалица
21-02-2010, 16:58
nisam do sad čitala vladimira sorokina. činilo mi se da je previše direktan za moj ukus i ispostavilo se da sam u pravu....što se mene tiče. ipak, stisla sam petlju (i stomak) i pročitala knjigu ''30 marinina ljubav''. dobra je, čitljiva, ali ipak opterećujuća, knjiga koja se pamti zbog sudbine junakinje...ne daj Bože nikome da tako živi.

причалица
14-03-2010, 17:25
''zemljopiščeva biblioteka'' - džon fasman.
najtoplije preporučujem - zanimljiva, dobro napisana, duhovita na momente, čak i informativna...daklem, sasvim ok knjiga.

причалица
25-03-2010, 21:00
''ljudi laži'' skota peka...pročitala sam je treći put za 18 godina...mnogo me strefi svaki put, a strefi me svaki put drugačije. najgore je što me baci u bedak, pa ljude posmatram kroz ''vizuru'' te knjige.

причалица
14-04-2010, 19:24
''poslednja tura'' - grejem svift.
lepa knjiga...priča o četiri nerazdvojna druga...u jednom danu se svaki od njih seća zajedničkih momenata, pa se kroz knjigu vidi čitav njihov život...napisana je potpuno na naš, beogradski način, čak ima smešnih trenutaka, iako mi je, u suštini, tužna...

Пркос
24-04-2010, 21:05
http://images-srv.leonardo.it/progettiweb/trg-cuda/blog/jelena_anzujska_naslovna_604.jpg
Постоје књиге које су писане у прози, а кад их читате – чини вам се да читате поезију, ону најрафиниранију, најсликовитију, најтананију.Такав је роман Ане Атанасковић „ Јелена Анжујска“, роман – песма.

Кад отворите прву страну романа, дочекаће вас саговорница која жели да вам исприча једну несвакидашњу причу – о девојчици, девојци, жени, старици; о супрузи и мајци; о католкињи и православки; о градитељки и ујединитељки; о краљици и светици, о туђинки и рођаци, о мученици и срећници;о Јелени Анжујској и о сестри Јелисавети.


„ Приђите ми! Имам нешто да вам кажем. Саслушајте ме! Усудићу се да користим Реч (ону која је постојала пре свега, у почетку). Позајмљиваћу речи, које су биле и биће, и покушаћу да их истргнем из љиховог уљуљканог, ванвременог, безбојног станишта, да бисте ме чули и разумели. Упамтите добро, јер причање приче је као вишемесечни порођај, непрестани нагон који грудва речи у грлу...“


Много је места на којима можемо чути њену причу, јер причу о Јелени Анжујској, касније Немањић, у складном вишегласју певају нам бели камен пешчар манастира Градца, који је саградила, иконе на којима је овековечена, шуме изнад конака манастира, брза и хучна Ибар- вода, улица Краљице Јелене у Београду, Мала и Велика Краљичина плажа у Милочеру, извор Краљичино око, фрањевачке цркве и манастири у Котору, Бару, Улцињу, Сопоћани, животопис архиепископа Данила, Богородичина црква у манастиру Тврдош, манастир светог Ахилија у Ариљу, дворац у селу Брњак код Ибарског Колашина...

Ако искорачите из простора земље Србије, у којој постоји долина посвећена њој, коју је њен муж, српски краљ, из љубави засадио, Долина јоргована, у ватиканској ризници цркве светог Петра видећете њен дар папском двору, а њене дарове, послате у име српског народа, наћи ћете и у Светој Гори, Јерусалиму и Синају. Крочите ли у њену родну Провансу, поља лаванде, дрвореди маслина и провансалски виногради певаће вам такође о њој.


Јелена каже: „ Ослушните! Огрејте се!“, јер зна да то значи: примите у себе моју истину, јер је она и део вас!Зато сам јој и пришла, као пријатељ и као сестра.

Ана Атанасковић пише затим о Јеленином рођењу: Кћи је мајке Матилде де Вјанден, француске племкиње, и оца Јаноша Анђела, сина грчког цара Исака Другог Анђела. Рођена је у Авињону. Име Јелена добила је јер је рођена у свитање.

На позив Карла Анжујског, рођака, породица прелази у Авињон, где живи у изобиљу и где се Јелена учи многим вештинама, али од свог рођака слуша приче о двору, краљевском мачу, Лоари, тврђави Лувр, пировима и поворкама, поетским турнирима...

Тада, у детињству, усниће чудан сан који ће је пратити све док се не претвори у стварност, сан у коме је видела слике поља, уста пуна земље, цркву, за коју зна онако како може знати онај коме су слутње једини знак постојања, да још не постоји, али да је дозива, јер жели да буде саграђена, и да се налази ван Провансе.

Утеху налази у мајчином загрљају. Мајка ће тада, а и све до краја, бити једина утешитељка, и њу ће, било као мајку од крви и меса, ону која ју је родила, или мајку Богородицу, дозивати још много пута и у њој налазити смирај.

Култ Богородице, донет из завичаја, она ће брижно неговати.

Један звездочитач прорећи ће јој да ће бити призната, чувена, вољена, да ће краљевати, као и њен пород, да ће градити веру и цркве, да ће бити сунце које сија најјачим сјајем. Она ће се обрадовати томе, замишљајући како служи Француској, јер је „сасуда, љуска, од грла до пупка издубљено корито које се пуни љубичастом бојом“.

Љубичаста боја, боја лаванде, боја поља кроз која је пролазила толико пута и у којима се радовала, постаће доминантна, искрсаваће у свим важним тренуцима њеног живота – биће и боја неба, боја њене косе, боја Богородичиног плашта, боја којој нема краја, како на једном месту и сама каже. Касније, кад постане српска краљица, то ће бити и боја долине посвећене њој, Долине јоргована.

Није ни чудно, јер је „љубичаста боја- краљевска, боја духовности, идеална мешавина црвене и плаве, симбол интелигенције, истине и сете“(стр.183), и краљици једино пристаје.


Први пут напушта Француску приликом одласка у луку Драч, где је њу и сестру повео Карло Анжујски.Пати због тога. Тај пут зацртаће њену будућност јер је још на гозби осетила да се нешто чудно дешава:

„ Далеко сам, у непознатом, и многа лица посматрају љубопитљиво. Не памтим их. А неко ме од њих загледа. Осећам док не гледам. Не видим, не разазнајем ко.Кад тражим, сва лица су иста. Кад се кријем, нечији поглед ме прождире. Дрхтим.

Не смем никоме да кажем, али сутрадан, на зидинама, неко ме је пратио. Гањао. И вешто се крио.Вешто се утапао у камен. Дахтао је за мном.“

Након тога сазнаје да испрошена, да је Карло уговорио брак са Урошем, краљем Зете и Рашке, да ће бити краљица. Имена људи и непознатих предела звуче јој грубо. Као срна је погођена, а мора да залечи рану, да се помири са туђим избором, да прихвати вољу Божију и, преко Мађарске, где јој је родбина, стигне до свог мужа, до Рашке.

Из отачаства, тог маја, са собом носи највредније и најлепше: књиге, хаљине, лавандино уље, драгуље, и цвет који је симбол анжујске лозе, насликан и на њиховом грбу - бели крин...

У долини Ибра буди је мирис:„ А мирис, мирис пламти. Запосео је долину, облива је, мирис у ноћи.Гледам, не видим ништа у тами.Само осет. Мирис који плави тело, осваја. Тежак, јак, а враголаст, лако налази пут. Он је свемоћан. Тонем још више.Који је то цвет?Који може да царује целом долином, колике су му стабљике? Узбуркана сам. Никако да сване, да га видим. Зауставио је време.

...Мирис безгласног јутра се меша са мирисом чудесног цвета, тих гроздова пуних ситних љубичастих очију. А боја, љубичаста.Јака и слаба, тана и блага, гроздови се разликују.Куда год погледам, они.

Боја моје косе.Гроздови. Једно су.Спајају се. Целу долину носим са собом...“

Јоргован ће бити прва реч коју ће будућа српска краљица научити на српском, „туђа реч која ће бити мој дом“.


Након венчања са Урошем, Јелена се труди да што више сазна о Немањићима, учи језик, обилази све библиотеке, чита, скупља речи, обилази цркве и манастире.

У Студеници се први пут се у њој јавља мисао о цркви - задужбини.:„Ова црква откључава срце, разоружава, учи милости, ова стамена, чврста Божија кућа...“Место моћно, разоружава ћутке. Тврд, јак корен има ово место."

Tag: Ana Atanaskovic

причалица
08-05-2010, 14:24
''poništena'' - voli lem.

ostajem bez reči pred neverovatnom pričom...takvi životi sigurno postoje pored nas, a mi ih ne premićujemo, jer smo okupirani sobom.

причалица
27-06-2010, 19:40
''čitač'' - bernhard šlink.
kratka, ali ybitačna.

причалица
27-06-2010, 20:15
e, da...pre ''čitača'' sam čitala'' knjigu od done tart ''mali prijatelj''...
mislim, njen roman ''tajna istorija'' je fenomenalan. žena zaista ume da piše...ipak ''mali prijetelj'' je, na kraju, razočaravajući....sve je savršeno, lepo napisano, slikovito, može da se mašta uz knjigu....i na kraju - prc - ništa. kao da nema kraj.

причалица
12-07-2010, 06:44
''kad je plakao niče'' - irvin jalom.
odlična knjiga. pisac je inače psihijatar i sasvim je dobro smestio radnju na kraj pretprošlog veka i razradio odnos lekar - pacijent. samo što je u ovom slučaju pacijent niče.
meni je knjiga super.

sani
26-07-2010, 16:49
"Preporučeno", autor Iselin C. Herman

http://razbibriga.net/imported/2010/07/preporuceno-1.jpg

Preporučeno je kratak roman o zabludi kao stanju u koje možemo ući ukoliko kontrolu nad mentalnim i emotivnim sklopom prepustimo samo jednom osećanju.

причалица
26-07-2010, 21:24
irvin jalom:
1. ''kad je niće plakao''
2. ''lečenje šopnehauerom''
odlične knjige. prva malo bolja.

andromeda
28-07-2010, 12:43
Hiljadu cudesnih sunaca - Haled Hoseini

причалица
28-07-2010, 13:30
Hiljadu cudesnih sunaca - Haled Hoseini

da, odlična je, kao ''lovac na zmajeve''.

planinar
28-07-2010, 20:21
Ali, šta je "dobra knjiga"?

причалица
28-07-2010, 20:22
Ali, šta je "dobra knjiga"?

teško pitanje. za mene je dobra knjiga ona kojoj ću se vraćati i iščitavati je ponovo.

andromeda
29-07-2010, 09:45
jeste, i to sam procitala

причалица
29-07-2010, 14:14
jeste, i to sam procitala

:raz_114:

Bisernica
29-07-2010, 20:10
Zaista je dobro pitanje šta je dobra knjiga.
Ponekad dobrom knjigom možemo smatrati i štivo koje smo pročitali u dahu pa nam se učinila kao
dobra,jer nije zamorila mozak,a ponekad je dobra knjiga ona sa kojom smo se namučili i napatili
bezmalo kao pisac dok je pisao svoja razmišljanja i kroz likove odživeo svaku bol i radost ,tugu i nesreću,
zamrsio misli kao kakav filozof i bacio nas na muke nevidjene u otkrivanju onog - šta je pisac hteo da kaže.
Klasičan primer ovakve knjige je Lalićeva "Lelejska gora"...naježim se i danas kad se setim Tantalovih muka :lol:.

Ovog puta ću se zadržati na onoj prvoj varijanti dobre knjige,jer u jednom segmentu ima istorijsku podlogu,sa
ličnostima koje su nekad vladale jednim egzotičnim svetom,svetom koji privlači tajnovitošću i bojom koja nije
svakidašnja i uobičajena za naše prilike.U pitanju je Indu Sundaresan i " Svetkovina ruža"....nastavak knjige koju možete ,
ali i ne morate pročitati a da biste mogli razumeti i pratiti radnju u ovoj - dakle ,svojevrstan nastavak knjige "Dvadeseta supruga".
U pitanju je sveobuhvatna,temeljno dokumentovana priča o želji, seksualnim običajima i političkim intrigama i izdajstvu.Roman epski,
čulan,egzotičan ,iznad svega prelepo napisan,raskošan izraz mašte i talenta Indu Sundaresan.

причалица
29-07-2010, 20:11
nikad nisam mogla da pročitam ''lelejsku goru'' do kraja.

sani
29-07-2010, 20:13
@Biso..nadji onu gore "preporuceno"...koliko te poznajem, sigurna sam da ces je doziveti kao i ja.

Bisernica
29-07-2010, 20:14
Ja sam nekako uspela,ali na jedvite jade :lol:
pročitam stranu pa se vratim na početak,pojma nemam šta sam čitala :lol:

Bisernica
29-07-2010, 20:16
@Biso..nadji onu gore "preporuceno"...koliko te poznajem, sigurna sam da ces je doziveti kao i ja.

Snimila sam je već ;)
"roman o zabludi kao stanju u koje možemo ući ukoliko kontrolu nad mentalnim i emotivnim sklopom prepustimo samo jednom osećanju."

...savršen razlog za čitanje i usput analiziranje same sebe i sopstvenih zabluda nastalih iz dominacije jednog osećanja :)
...gde to da propustim ;)

Ninani
29-07-2010, 20:53
http://www.yu4you.com/slike/knjiga/8241_Ljudmila_Ulicka.jpg

Providne price , Ljudmila Ulicka

U zbirci Providne price vesto, sa lakocom pricanja i toplinom, prikazuje ljudsku lakomislenost, zelju za ljubavlju, susrete, rastanke, i svoje junake, mada sa izvesnom dozom ironije, oslikava sa velikom simpatijom. Zbirka Providne price izuzetna je po formi. Sastoji se od nekoliko prica, nepovezanih ni sadrzinom ni glavnim junacima, koje povezuje sam pisac svojom uverljivom pricom, dozivljenom licnim iskustvom, i sve se one kao delovi mozaika stapaju u jedinstvenu sliku: kako zene lazu!

Pod tim naslovom knjiga je bila best-seler na frankfurtskom sajmu knjiga 2003. godine, a u Rusiji je dozivela vise izdanja.

p.s. hvala ti sto si me "upoznao" sa Ulickajom :namigusa:

zLozi
29-07-2010, 22:17
Ovog puta ću se zadržati na onoj prvoj varijanti dobre knjige,jer u jednom segmentu ima istorijsku podlogu,sa
ličnostima koje su nekad vladale jednim egzotičnim svetom,svetom koji privlači tajnovitošću i bojom koja nije
svakidašnja i uobičajena za naše prilike.U pitanju je Indu Sundaresan i " Svetkovina ruža"....nastavak knjige koju možete ,
ali i ne morate pročitati a da biste mogli razumeti i pratiti radnju u ovoj - dakle ,svojevrstan nastavak knjige "Dvadeseta supruga".
U pitanju je sveobuhvatna,temeljno dokumentovana priča o želji, seksualnim običajima i političkim intrigama i izdajstvu.Roman epski,
čulan,egzotičan ,iznad svega prelepo napisan,raskošan izraz mašte i talenta Indu Sundaresan.

:) Te dve knjige su mi ostale u secanju bas onako i iz nekog razloga ostavile jak utisak na mene.

zLozi
29-07-2010, 22:20
1. ''kad je niće plakao''

A zbog ove sam izletela (citaj: izbacena) sa predavanja, jer sam se umesto predavanjem zabavljala knjigom. :lol:

Bisernica
29-07-2010, 22:23
Ako je do razloga,onda da ne žališ :)
makar je bio dobar ;)

zLozi
29-07-2010, 22:29
Vala bas, mada mislila sma da ce sto prevrnuti. Predavanja su nam bila u ucionicama, a ne u afiteatru, zbog malog broja.
@tema citala sam jednu knjigu, malo je uvrnuta, malo vise uvrnuta, o tipu koji je ziveo sa svinjama i majkom, nije bio bas normalan, a druzio se sa devojkom koja je bila dosta mladja od njega, pa su to druzenja ljudi shvatili pogresno i tako.....ali ja se skoro nikada ne secam pisca :Sad:, uglavnom naslova i naravno radnje. Ako se setim necega napisacu.

marlon
29-07-2010, 22:42
http://razbibriga.net/

Providne price , Ljudmila Ulicka

U zbirci Providne price vesto, sa lakocom pricanja i toplinom, prikazuje ljudsku lakomislenost, zelju za ljubavlju, susrete, rastanke, i svoje junake, mada sa izvesnom dozom ironije, oslikava sa velikom simpatijom. Zbirka Providne price izuzetna je po formi. Sastoji se od nekoliko prica, nepovezanih ni sadrzinom ni glavnim junacima, koje povezuje sam pisac svojom uverljivom pricom, dozivljenom licnim iskustvom, i sve se one kao delovi mozaika stapaju u jedinstvenu sliku: kako zene lazu!

Pod tim naslovom knjiga je bila best-seler na frankfurtskom sajmu knjiga 2003. godine, a u Rusiji je dozivela vise izdanja.

p.s. hvala ti sto si me "upoznao" sa Ulickajom :namigusa:

u svako doba :raz_125:

причалица
29-07-2010, 23:30
A zbog ove sam izletela (citaj: izbacena) sa predavanja, jer sam se umesto predavanjem zabavljala knjigom. :lol:

to ti je samo pozitiva u cv-ju

sani
04-08-2010, 09:33
PARISKA LJUBAV KOSTE HUMANKOVA:bravo:

Jurij Poljakov

причалица
31-08-2010, 09:07
1. ''molitva moje majke'' od nafize hadži
2. ''ostati isti'' od elizabet berg

dobre knjige, naročito ova prva.

причалица
10-09-2010, 17:10
''put za jesrusalim'' - jan gijo
deo triologije. drugi i treći deo nisu još objavljeni kod nas, pa ne mogu da donesem konačan sud o knjizi...mada je ok pisana i zanimljiv je period - 12. vek u švedskoj.

kojica
12-10-2010, 09:57
Zlatno runo

Pekić

причалица
12-10-2010, 15:57
''euklidov prozor'' od leonarda mlodinova.

Ciciban
12-10-2010, 21:55
da, odlična je, kao ''lovac na zmajeve''.

ima ovde na makedonskom ali prevodi su nam uzas i nemam nameru vise da dajem pare za te neke nase glupe nove maltene bugarske kovanice koje niko ne razume , nasla sam na srpskom jedan primerak u CG i uzeli mi je za minut dok ssam se vratila po pare :(

Secanje na moje tuzne kurve - Markes

Ciciban
12-10-2010, 21:56
"Preporučeno", autor Iselin C. Herman

http://razbibriga.net/imported/2010/07/preporuceno-1.jpg

Preporučeno je kratak roman o zabludi kao stanju u koje možemo ući ukoliko kontrolu nad mentalnim i emotivnim sklopom prepustimo samo jednom osećanju.

Sani ovo dobro zvuci

Kovač
13-10-2010, 20:41
"Zovem se crvena".
Od Orhana Pamuka.

malavelika
13-10-2010, 20:43
zar nije zovem se crvenO?

Ciciban
13-10-2010, 23:10
jeste crveno je

i njegov "Novi zivot " je solidan roman

malavelika
13-10-2010, 23:11
ia sam crveno pocinjala tri puta...i ne mogu..ne nalazi me

причалица
14-10-2010, 06:34
ia sam crveno pocinjala tri puta...i ne mogu..ne nalazi me

i ja ga jedva pročitah. ali, neosporan je kvalitet...drugo je to što mi knjiga nije legla.

kojica
14-10-2010, 09:56
Opsada crkve Svetog Spasa

Goran Petrović

boti
14-10-2010, 14:49
sad preporuchih onom dajmondu mayster ekharta i razmishljanja o plemenitom chovequ

причалица
14-10-2010, 17:56
Opsada crkve Svetog Spasa

Goran Petrović

aaaa...sjajna.
kao i ''sitničarnica kod srećne ruke'', ako se dobro sećam naslova.

malavelika
14-10-2010, 18:15
i ja ga jedva pročitah. ali, neosporan je kvalitet...drugo je to što mi knjiga nije legla.
pa, sad...ne mogu bas da sudim o tome..meni kad neka ne legne, ne mogu da kazem da je dobra i da je preporucim, pa da je dobila i Nobelovu nagradu...mnogo se o njoj pricalo, i bila je hit, a ja po difoltu takve knjige ne volim da citam..barem ne u jeku citanja doticne...ali sam je dobila na poklon pre vise od dve godine, i od tada me muci..stoji mi pod krevetom i uzmem je s vremena na vreme, u fazonu "mora da je dobra, ljudi kojima verujem po pitanju knjiga kazu da je dobra, ajde, sad cu mozda moci.."i tako..i pocnem, pa opet batalim..
sto se tice "sitnicarnice: ni to mi nije bilo nista specijal..mislim, interesantno je i to je sve sto bih imala reci na tu temu...u stvari, kad bolje razmislim, dugo me nista nije odusevilo..eto, mozda "korekcije"koje citam nanovo i nanovo vec nekoliko godina...obican roman za neke, meni je mnogo, mnogo vise od toga..eto, to preporucujem...

причалица
14-10-2010, 19:06
zanima me da li je ovo vezano samo za beletristiku ili...onako generalno....jer, tema sa beletristikom postoji, pa bi možda trebalo spojiti?

malavelika
14-10-2010, 21:32
ne razumem..jel ovo pitanje za mene?

Waterfall
18-10-2010, 21:25
Ako moze preporuka za neku finu, opustajucu knjigu..ali ne i glupu:namigusa:

Ninani
18-10-2010, 21:36
"Zovem se crvena".
Od Orhana Pamuka.


jeste crveno je

i njegov "Novi zivot " je solidan roman

Mene je roman "Zovem se crveno" ocarao, to je definitivno najbolja knjiga koju sam procitala protekle godine.
Od romana "Novi zivot" da budem iskrena ocekivala sam mnogo, mnogo vise.

Nadam se da necu doziveti i blago razocarenje kada procitam je "Fukovo klatno" od Umberta Eka, jos samo da je pronadjem kod ulicnih prodavaca medju polovnim knjigama, jer je papreno skupa:shocked:

malavelika
19-10-2010, 20:20
Ako moze preporuka za neku finu, opustajucu knjigu..ali ne i glupu:namigusa:

Piter Keri- Kradja, ljubavna prica
ako volis njegov pomalo specifican stil pisanja

Waterfall
22-10-2010, 18:14
Piter Keri- Kradja, ljubavna prica
ako volis njegov pomalo specifican stil pisanja

Nisam citala nista od njega, probacu da najdem.

I konkurs za preporuku je i dalje otvoren :lol:

malavelika
22-10-2010, 20:20
cak ni "Oskar i Lusinda"?mislim da je ta njegova najpoznatija...
preporuka za jednu bas zensku knjigu- "Beli oleander"

Waterfall
22-10-2010, 20:57
cak ni "Oskar i Lusinda"?mislim da je ta njegova najpoznatija...
preporuka za jednu bas zensku knjigu- "Beli oleander"

Nisam ni to:rumenko:

Hvala malavelika :raz_073:

malavelika
23-10-2010, 10:04
nou frks, ako ti se nesto od toga svidi, tj. ako se ispostavi da imamo slican citalacki ukus, imam citav spisak za preporuku :lol:

Mile sa klise
23-10-2010, 12:03
Монах Калист

Waterfall
23-10-2010, 13:51
Hvala Mile:cao:

malavelika,
ajd' videcemo ;)

причалица
24-10-2010, 08:46
cak ni "Oskar i Lusinda"?mislim da je ta njegova najpoznatija...
preporuka za jednu bas zensku knjigu- "Beli oleander"

a ''oskar i lusinda'' su me žešće smorili...neko mi na ''krsti'' dade reputaciju zato što sam je pročitala do kraja....ne sećam se ko, znam da je samo patlidžan u avataru.

Natali_Uvil
24-10-2010, 20:53
Baudalino -Umberto Eco

malavelika
24-10-2010, 21:06
a ''oskar i lusinda'' su me žešće smorili...neko mi na ''krsti'' dade reputaciju zato što sam je pročitala do kraja....ne sećam se ko, znam da je samo patlidžan u avataru.

:lol:
oskar i lusinda jeste na momente nepotrebno razvucen...ima on jednu mnogo dobru knjigu kratkih prica, zove se Egzoticna zadovoljstva, e tu sam otkinula na njegov stil...znaci, nisam mogla da verujem da je isti covek pisao te dve stvari..probaj sa tim..

причалица
27-10-2010, 18:25
''euklidov prozor'' - leonard mlodinov.
napisana popularno za one koji hoće nešto da saznaju o razvoju geometrije kroz milenijume. nisam baš oduševljena, ali sa je ipak pročitala do kraja. ni blizu nije zanimljiva kao neke druge knjige iz te oblasti.

andromeda
29-10-2010, 10:03
Sta kupiti na sajmu knjiga ?

Preporuke :)

причалица
08-11-2010, 07:22
''smrt je neprovjerena glasina'' - emir kusturica.
užas. preporučujem da knjigu zaobiđete u širokom luku, čak i ako vam je neko pokloni.

Ninani
08-11-2010, 22:54
"Koliba" - Vilijem P.Janga
mnogo se prica u poslednje vreme o ovoj knjizi, u superlativu uglavnom. Mene je knjiga razocarala, ocekivala sam mnogo, mnogo vise.

Sale
08-11-2010, 23:16
super tema. sve pohvale.
ne čitam knjige. ne čitam ništa.
dobro, osim vas što čitam

al dođe mi nekad da uznem nekaku knjigu, a ne znam koju.
u tim trenucima se vodim idejom da knjiga pronalazi čitača, a ne čitač knjigu
i uglavnom uspevam da budem pronađen.

međutim kako ulazim u godine, sve više primećujem da me išta može iznenaditi, ushititi, oduševiti.
to je sigurno zbog tih godina dostatnih za jedan roman. pih

zato bi bilo dobro kad bi me neko mogao i posavetovati, da se ne oslonim samo na to da bivam izabran od strane neke prašnjave knjige sa tavana kuće u selu.
i biće mi drago ako taj savet nađem ovde.

samo bih voleo da opis knjige, mada je i ovako urađen na pravi način, bude malko opširniji. da onaj ko se odlučuje ipak ima bolji uvid u to dal će potražiti pomenutu knjigu.

Ninani
08-11-2010, 23:52
e pa Sale mnogo si zahtevan :)
salim se malo, ali da bih ti mogla preporuciti knjigu koja ce te pronaci, trebao bi mi bar reci koji zanr te interesuje, neki putokaz da knjiga stigne do tebe ...:)

Sale
09-11-2010, 00:12
e pa Sale mnogo si zahtevan :)
salim se malo, ali da bih ti mogla preporuciti knjigu koja ce te pronaci, trebao bi mi bar reci koji zanr te interesuje, neki putokaz da knjiga stigne do tebe ...:)
nenenene ne možeš ti meni preporučiti knjigu koja će me pronaći. ti ćeš meni preporučiti knjigu koja je tebe pronašla.
i ne moram da ti dajem smernice. ne preporučuješ samo meni, nego svima ovde. pa ako se ja i ne pronađem, neko drugi će.

a nemam neki žanr za omiljeni. većinu knjiga bi uglavnom bilo teško uglaviti u neki žanr, pa i uvredljivo po njih donekle. a i odveć sam star da se priklanjam nekoj vrsti muzike, filma ili knjige samo zato da bih se osetio posebnim.
samo nešto ne volim takozvanu žensku književnost, tojes ženske pisce. ne zbog toga što imam nešto protivu žena, nego zato što mi je taj senzibilitet i način razmišljanja stran. teme i interesovanja uglavom dosadni, a opisi i način pisanja drugačiji od onog kakav želim.

dakle, samo ti nama svima lepo opričaj šta si čitala i kako ti se svidelo, a mi ćemo da proberemo.

Ninani
10-11-2010, 21:55
U vecini slucajeva knjige koje citam i koje bih mogla preporuciti ne bi se mogle svrstati u beletristiku. Baveci se istorijom knjizevnosti koja mi ne ostavlja mnogo vremena da bih se mogla posvetiti i savremenom romanu u meri u kojoj bih to htela, beletristiku (ne)opravdano zapostavljam.
Mozda i zbog cinjenice da su veoma retke knjige, novijeg datuma, koje mi “oduzmu dah”, kada se umorim od klasike predahnem uz omiljene “savremene klasike “: Eko, S.Rusdi, O.Pamuk, E.Sabato… ili za knjigama spisateljice za koju se moze reci da spada u malobrojne koja pise muskim”rukopisom”, Margaret Jursenar.

Jedna mala digresija, lagis kada kazes: “ Ne citam knjige, ne citam nista…”
Nemoguce je ovladati vestinom pisanja necitajuci nista. :)

p.s. Valjda mi Pricalica nece zameriti sto sam se raspricala…:)

@ tema
Jedan od savremenih romana koji me je slucajno pronasao pre 15_tak godina koji me i danas ostavlja bez daha, kao u trenutlku naseg prvog susreta…

Izvor , James Michener

Posve razlicit deo sveta otkriva se u ovom divovskom romanu o “Svetoj zemlji” mestu gde su nastale tri najvece svetske religije. Mesto desavanja romana “Izvor” je jedno izmisljeno arheolosko nalaziste u izraelskoj drzavi, gotovo 20_tak godina nakon sto je osnovana. Skupina antropologa, arheologa, geologa… sastala se sa namerom da zapocne iskopavanje lokaliteta koji je nekih 12.000 godina nastanjivan ljudima razlicitog porekla i kulture – ostatake jednog napustenog naselja za drugim – od kojih je svako pocivalo na rusevinama prethodnog. Nalaziste je smesteno izmedju Akre i Damaska (postoje pretpostavke da je rec o rusevinama Ura ). U uvodnom poglavlju iskopano je 14 predmeta (date su i precizne slike pronadjenih artefakata) iz razlicitih istorijskih slojeva sto su otkriveni i svaki nalaz oblikuje osnovicu podugome proznom odlomku o odredjenom razdoblju. Prvi nalaz je bila sahura metka, zaostavstina poslednjeg rata koji je vodjen na tom prostoru, poslednji je bila kost zivotinje (pronadjena na dnu lokaliteta) koju je praistorijski covek koristio kao orudje.
Zapocinje niz od 15 prica obrnutim redom, u obliku retrospektivnih prizora predocava se ono sto se covecanstvu dogadjalo na tom lokalitetu od najranijih vremena.

Izmedju prica razlicitih vremenskih epoha, opisani su i dogadjaji koji se odvijaju medju clanovima istrazivacke skupine na samom nalazistu.


Predivan roman... :)

причалица
10-11-2010, 21:58
"Koliba" - Vilijem P.Janga
mnogo se prica u poslednje vreme o ovoj knjizi, u superlativu uglavnom. Mene je knjiga razocarala, ocekivala sam mnogo, mnogo vise.

ma, i ta knjiga je šit, kao i kusturičina....ali, ipak ''koliba'' na neki način daje neku sliku.... predstavu o onome šta se dešava u nekim svetovima koje ne prepoznajemo u svakodnevici, dok nas neka teška muka ne snađe.
knjigu takođe imam, kupila sam je svojevoljno, ali ne mogu nikoga od ukućana da ubedim da je pročita.


Valjda mi Pricalica nece zameriti sto sam se raspricala…:)

ma gde tebi da zamerim :cmok:

Ninani
10-11-2010, 22:04
ma, i ta knjiga je šit, kao i kusturičina....ali, ipak ''koliba'' na neki način daje neku sliku predstavu o onome šta se dešava u nekim svetovima koje ne prepoznajemo u svakodnevici, dok nas neka teška muka ne snađe.
knjigu takođe imam, kupila sam je svojevoljno, ali ne mogu nikoga od ukućana da ubedim da je pročita.

da, lepo si rekla daje neku predstavu, autor je pokusao dati jedan sustinski znacajan odgovor na pitanje:
" Gde je Bog u svetu ispunjenom neizrecivim bolom".
Ali po meni sve se zavrsilo samo na bledom pokusaju.
Sva sreca pa nisam kupila "Kolibu" a i da jesam, verovatno bih nekom velikodusno poklonila...:raz_096:

причалица
10-11-2010, 22:10
da, lepo si rekla daje neku predstavu, autor je pokusao dati jedan sustinski znacajan odgovor na pitanje:
" Gde je Bog u svetu isponjenom neizrecivim bolom".
Ali po meni sve se zavrsilo samo na bledom pokusaju.
Sva sreca pa nisam kupila "Kolibu" a i da jesam, verovatno bih nekom velikodusno poklonila...:raz_096:
eh. to sa poklanjanjem je moja dilema br. 2. (neću da kažem šta je dilema br. 1).
na primer ''konstatinovo raskršće'' dejana stojiljkovića je kao super knjiga...ali, meni je baš bezveze.
isuviše sam dobrih knjiga pročitala, da bi mi mi ova bila dobra.
na nesreću imam svoj primerak, pa dobijem još jedan za rođendan!?:eek:
katastrofa.
2 knjige istog lošeg sadržaja....ne bih se usudila da TO nekome poklonim.

Ninani
10-11-2010, 22:14
ma gde tebi da zamerim :cmok:

http://razbibriga.net/ + http://razbibriga.net/ = :srce:

причалица
10-11-2010, 22:15
http://razbibriga.net/ + http://razbibriga.net/ = :srce:

:srce::srce::srce:

Ninani
10-11-2010, 22:20
eh. to sa poklanjanjem je moja dilema br. 2. (neću da kažem šta je dilema br. 1).
na primer ''konstatinovo raskršće'' dejana stojiljkovića je kao super knjiga...ali, meni je baš bezveze.
isuviše sam dobrih knjiga pročitala, da bi mi mi ova bila dobra.
na nesreću imam svoj primerak, pa dobijem još jedan za rođendan!?:eek:
katastrofa.
2 knjige istog lošeg sadržaja....ne bih se usudila da TO nekome poklonim.

Ja uvek poklanjam knjige koje ne zelim da imam u svojoj biblioteci, ne vidim u tome nista lose, naravno procenim kome bi mozda mogle biti interesantne.
Imam odgovor na sve dileme kad su knjige u pitanju...
Nikad ne pozajmljujem knjige, jer ih niko ne vraca; jedine knjige u mojoj biblioteci su one koje mi je neko pozajmio :raz_088:
mala sala...:)

sad me bas interesuje dilema br.1 ???

Sale
12-11-2010, 09:41
Jedna mala digresija, lagis kada kazes: “ Ne citam knjige, ne citam nista…”
Nemoguce je ovladati vestinom pisanja necitajuci nista. :)

e pa faja ninani.:rumenko:
stidljivo ću prifatiti ovo što si reknula i pripisaću sve nekakoj eventuvalnoj nadarenosti, pošto sam brez obzira na to što si napisala i dalje svestan da ne čitam.:raz_073:

Waterfall
14-11-2010, 02:54
Andromeda,
i..jesi kupila nesto na sajmu?

Ninani
15-11-2010, 21:42
Dozivela sam jedno prijatno i lepo iznenadjenje procitavsi kratki roman "Zato sto te volim" Gijom Muso_a
a dugo vremena sam ovu knjigu izbegavala samo zbog naslova.

http://www.knjigaknjiga.com/slike/zato.jpg
"Petogodišnja Lajla nestala je u jednom tržnom centru u Los Anđelesu. Duboko potreseni ovom tragedijom, njeni roditelji na kraju se razilaze.
Pet godina kasnije, Lajla se pojavljuje na istom onom mestu na kojem joj se izgubio svaki trag. Živa je, ali iz nekog nepoznatog razloga, ne progovara. Svi su srećni zbog njenog povratka, ali javljaju se i neizbežna pitanja. Gde je Lajla provela sve ovo vreme? Sa kim? Ali pre svega, zašto se vratila?
Ova dirljiva, ljudska drama zapravo je čarobna ljubavna priča koja vas uvlači u misteriju i drži vas u neizvesnosti, priča čiji završetak nećete tako lako zaboraviti."

Moja preporuka za jedno kisno, nedeljno poslepodne...:)

malavelika
16-11-2010, 11:46
za preporuku:
Dnevnik Adama i Eve i ostale price-Mark Tven...ko voli ironican, ali suptilan humor-prava zbirka za njega!

Bisernica
18-11-2010, 23:19
Kad je Niče plakao - Irvin Jalom.

Ako volite dobru knjigu,zanimljivo štivo koje otvara mnoga pitanja na koja čovek
oduvek traži odgovore - zašto živimo onako kako ne želimo,zašto nas
drugi zavaravaju i sami sebe lažemo,o željama i snovima,o tome šta smo
mogli ,a nismo,šta možemo ,a nećemo....mnogo toga što je u ovoj knjizi
na jedan suptilan način nametnuto kao tema za razmišljanje.

причалица
19-11-2010, 15:51
Kad je Niče plakao - Irvin Jalom.

Ako volite dobru knjigu,zanimljivo štivo koje otvara mnoga pitanja na koja čovek
oduvek traži odgovore - zašto živimo onako kako ne želimo,zašto nas
drugi zavaravaju i sami sebe lažemo,o željama i snovima,o tome šta smo
mogli ,a nismo,šta možemo ,a nećemo....mnogo toga što je u ovoj knjizi
na jedan suptilan način nametnuto kao tema za razmišljanje.



napisah ovo na ''beletristici''. zato sam preporučila da se ove dve teme spoje, jer je bezveze da postoje dve teme za istu stvar.

http://razbibriga.net/showthread.php/1067-beletristika

Bisernica
19-11-2010, 22:48
Spojeno .

причалица
20-11-2010, 18:11
Spojeno .

hvala :cmok:

Ninani
22-11-2010, 21:34
Aforizam kaze: “Knjiga je zastarela verzija dvd_a”
Za ljubitelje serijala “Mesto zlocina” preporucujem knjigu
Gospodarica smrti, Arijane Frenklin.


http://www.yu4you.com/slike/knjiga/8249_Arijana_Frenklin.jpg

“Cetiri surova ubistva…lukavi ubica…I jedna neobicna zena koja otkriva tajne mrtvih.”

Mesto i vreme zlocina ove kriminalisticke drame odigrava se u srednjevekovnoj Engleskoj za vreme vladavina Henrija II (12.v.).
Gospodarica smrti je knjizevni pandan forenzickim istraziteljima ekranizovanim u serijalu CSI.
Lepo napisan roman,( po mojim merilima sa malo neuspelim prevodom), za casove odmora koji ne zahteva preterani intelktualni napor.

причалица
24-11-2010, 07:37
Aforizam kaze: “Knjiga je zastarela verzija dvd_a”
Za ljubitelje serijala “Mesto zlocina” preporucujem knjigu
Gospodarica smrti, Arijane Frenklin.


http://razbibriga.net/

“Cetiri surova ubistva…lukavi ubica…I jedna neobicna zena koja otkriva tajne mrtvih.”

Mesto i vreme zlocina ove kriminalisticke drame odigrava se u srednjevekovnoj Engleskoj za vreme vladavina Henrija II (12.v.).
Gospodarica smrti je knjizevni pandan forenzickim istraziteljima ekranizovanim u serijalu CSI.
Lepo napisan roman,( po mojim merilima sa malo neuspelim prevodom), za casove odmora koji ne zahteva preterani intelktualni napor.

e, dobro reče ovo...stvarno svako prevodi knjige.

Ciciban
24-11-2010, 08:05
Aforizam kaze: “Knjiga je zastarela verzija dvd_a”
Za ljubitelje serijala “Mesto zlocina” preporucujem knjigu
Gospodarica smrti, Arijane Frenklin.


http://razbibriga.net/

“Cetiri surova ubistva…lukavi ubica…I jedna neobicna zena koja otkriva tajne mrtvih.”

Mesto i vreme zlocina ove kriminalisticke drame odigrava se u srednjevekovnoj Engleskoj za vreme vladavina Henrija II (12.v.).
Gospodarica smrti je knjizevni pandan forenzickim istraziteljima ekranizovanim u serijalu CSI.
Lepo napisan roman,( po mojim merilima sa malo neuspelim prevodom), za casove odmora koji ne zahteva preterani intelktualni napor.

podsetilo me ova gospodarica , imam u biblioteci "Gospodarica nicega " neznam cija je nemogu da idem da vidim , dali je mozda neko citao ako ne valja da se ne mucimo ni ja ni ona :)

причалица
27-11-2010, 09:14
podsetilo me ova gospodarica , imam u biblioteci "Gospodarica nicega " neznam cija je nemogu da idem da vidim , dali je mozda neko citao ako ne valja da se ne mucimo ni ja ni ona :)
možda je to ista knjiga...idi vidi ko je autor.

причалица
15-02-2011, 15:49
''matematika ljubavi'' - ema darvin.

knjiga koju sam čitala malo duže....prvo, zato što sam imala dosta obaveza, a drugo što ima dosta strana. ipak, nije mi žao...dobra knjiga, prepliću se dve epohe, likovi su veoma dobro obrađeni...zadovoljna sam.

mihaela
15-02-2011, 16:04
Kao i Prica,obozavam Skot Peka,vecinu njegovih knjiga sam po nekoliko puta citala.A preporucila bih knjigu od Zagorke "Gricka vjestica".Citala sam je 10 mjeseci,knjiga ima 7 djelova,a svaka knjiga ima od 400-600 stranica.

Sandra
17-02-2011, 04:02
Možda ne spada u beletristiku :) ali je svakako treba pročitati - Maestro&Margarita (Bulgakov)

Sitničarnica kod srećne ruke - Goran Petrović
Lemurova ljubav - Ivana Kuzmanović
Nikolas Sparks - Odluka
Poljubac - Gorjana Ćirjanić
Toni Parsons - Novi početak, Čovek i dečak

Sandra
17-02-2011, 18:28
Jel' neko možda kupio do sada najnoviju knjigu Ivane Kuzmanović - ''Od kada sam prestala da volim - VOLIM''!?

Ja ne mogu da je kupim pre polovine marta, a živa nisam da saznam kakva je to muzika na cd-u koji se dobija kao poklon uz knjigu....