PDA

Pogledaj Punu Verziju : Sta vredi u Srbiji !? (i regionu)



Пркос
18-02-2010, 10:04
Ako ste svratili nekad u kafanu ili u lokale koji tretiraju starogradsku muziku, sigurno ste culi pesmu :
"Sto se bore misli moje" koju je komponovao Kornelije Stankovic 1861. godine, a tekst napisao Knjaz
Srbije Mihaijlo Obrenovic. Po mnogima najbolji Srpski vladar se slavodobitno vratio na presto i krenuo da izvlaci Zemlju iz
nezapamcenog mraka u kojem je bila 400 i vise godina. Mnogo je voleo svoju zenu Juliju ali je ona volela nekog nemackog grofa
jos iz rane mladosti i sa njim se tajno dopisivala. Kada je stvar provaljena, Knjaz je skrhan bolom odlucio da ne kaznjava svoju ljubljenu nego je sa velikom aponazom ispratio na parobrod ispod Kalemegdana da ode svom dragom. Tih dana je napisao pesmu, koja je nadzivela sve vladare i drzave u kojoj opisuje svoju patnju i zeli joj srecu sa drugim, uz nadu da ce im Bog oprostiti svima zajedno. Mnogi vladari iz vecih civilizacija bi skuvali u loncu svoju dragu, ko zna kako je sve kaznili ali eto Srbija je imala jos jednog Banovic Strahinju. Kasnije su tog dobrog Knjaza ubili u svom omiljenom Kosutnjaku ali to ne bi trerbalo biti tema, vec nesto dobro sto ima ova zemlja i narod koji zivi na ovim prostorima.
Sta je za vas to dobro !? Shumadijska Brda, Panonska ravnica, planine uz morsku obalu, znameniti ljudi, neki nepoznati ljudi, obicaji, predanja, tradicija, literatura, klasicna umetnost, modernizam, sport... ???

Mile sa klise
18-02-2010, 15:50
A ja opet čuo drugu verziju da je bio zaljubljen u neku lepu snašu ,koja mu uz to bila neki dalji rod , pa da je njon napisao pesmu
Kako god
BEŠTE SAD VI OBOJE NEK MI SRCE GOVORI