PDA

Pogledaj Punu Verziju : Dok si pod mojim krovom



kojica
05-04-2010, 19:06
biće kako ja kažem...:Batine:

zaslužujem poštovanje...:Batine:

i tako dalje..

Danas sam čula po 29572509 put roditelje koji ovako pričaju.
Sada su to već moji vršnjaci, pa sam se zamislila...
Moja su deca još uvek mala. Ne znam da li ću pasti u iskušenje da nekada izgovorim ovako nešto.
Nadam se da neću morati nikada to da kažem, jer ako do tada ne zaslužim poštovanje,
neću ga steći ni tada. :(

Da li se vama omakne da izgovorite ove ili slične rečenice? Zbog čega?

QueenOfClubs
05-04-2010, 19:16
Ух, и мене та реченица излуђује.
Моји су знали да је изговоре и сећам се да је то било у тренуцима кад немају ниједан други аргумент.
Не, нисам је изговорила, нити ћу.
Она је одраз немоћи и губитка контроле, а мислим да постоје тренуци кад деци то не смемо показати.
Није добро пре свега за њих, а нарочито док су у пубертету.

И потпуно си у праву кад кажеш да ми код деце треба да заслужимо поштовање.

Ciciban
05-04-2010, 20:29
Kojice bre gde me nadje ...necu da pisem sad ...ko da se jos i zbog toga nervira....

Sibi
05-04-2010, 20:33
Nisam nikad koliko god da su mi digle pritisak.

milan11
05-04-2010, 20:46
NIKAD! Milance je uvek bio pod svojim krovom

Sibi
06-04-2010, 13:15
NIKAD! Milance je uvek bio pod svojim krovom

Milanče opet ne čitaš do kraja po običaju :raz_013:

Misli se na roditelje i decu, ne na tašte i zetove :)

mare
06-04-2010, 15:26
a ako nemamo krov? :lol:

причалица
06-04-2010, 16:39
a ako nemamo krov? :lol:
onda si heb'o čvorka...
tema - meni su to moji stalno govorili...i bili su u pravu što su to govorili, jer se možda ne bih osamostalila...volim moje roditelje, ali mi ništa od njih ne treba, osim emotivne podrške (a nekada nisam imala ni toliko). naime, oni su smatrali da nam pružaju sve što treba i da treba to da poštujemo našim ponašanjem. jeste to onako grubo, zvuči bezdušno i ucenjivački, ali nekoj deci ne vredi drugačije...
moj tata je govorio ''ako ti ovde nije dobro, idi gde ti je bolje, pa zovi i mene da i ja idem tamo''.

QueenOfClubs
06-04-2010, 19:51
onda si heb'o čvorka...
tema - meni su to moji stalno govorili...i bili su u pravu što su to govorili, jer se možda ne bih osamostalila...volim moje roditelje, ali mi ništa od njih ne treba, osim emotivne podrške (a nekada nisam imala ni toliko). naime, oni su smatrali da nam pružaju sve što treba i da treba to da poštujemo našim ponašanjem. jeste to onako grubo, zvuči bezdušno i ucenjivački, ali nekoj deci ne vredi drugačije...
moj tata je govorio ''ako ti ovde nije dobro, idi gde ti je bolje, pa zovi i mene da i ja idem tamo''.
Па не знам баш...
ЈА мом сину причам како је потпуно нормално да ће сам пожелети да оде и осамостали се.
Да је то нешто природно...
Сматрам да је моја дужност да дете гајим, пружам оно што му треба и изведем на пут што би се рекло.
Он није тражио да се роди и као дете на све то има потпуно право.
И не може да ме поштује само зато што сам га родила и зато што испуњавам своју законску обавезу, на крају крајева.
Трудим се да заслужим његово поштовање својим ставовима. Јер, то стечено поштовање је много боље и гуготрајније од оног вештачког – е ја сам те родила, ја те храним, има да ме поштујеш. Такав став изазива природан бунт код сваке особе, године ту не играју баш никакву улогу.
И шта ће он да научи тако? Сутра ће неко да му каже – јачи сам има да ме поштујеш. И он наређење прихвата.
Не, не и не. Не слажем се с тим.

причалица
06-04-2010, 20:14
Па не знам баш...
ЈА мом сину причам како је потпуно нормално да ће сам пожелети да оде и осамостали се.
Да је то нешто природно...
Сматрам да је моја дужност да дете гајим, пружам оно што му треба и изведем на пут што би се рекло.
Он није тражио да се роди и као дете на све то има потпуно право.
И не може да ме поштује само зато што сам га родила и зато што испуњавам своју законску обавезу, на крају крајева.
Трудим се да заслужим његово поштовање својим ставовима. Јер, то стечено поштовање је много боље и гуготрајније од оног вештачког – е ја сам те родила, ја те храним, има да ме поштујеш. Такав став изазива природан бунт код сваке особе, године ту не играју баш никакву улогу.
И шта ће он да научи тако? Сутра ће неко да му каже – јачи сам има да ме поштујеш. И он наређење прихвата.
Не, не и не. Не слажем се с тим.

ne kažem da se slažem sa tim, ali kažem da je u mom slučaju funkcionisalo...imam utisak da bih još živela sa roditeljima da me nesvesno nisu, u stvari, terali od sebe. mislim, činili su sve što treba da brat i ja postanem samostalne osobe, ali smo takođe znali da kad jednom budemo uradili nešto što se istinski kosi sa njihovim stavovima - nećemo imati podršku.
meni to jeste smetalo, ali sam to prevazišla i nisam takva majka da to govorim našoj deci.
jeste moja obaveza (ljudska, a ne zakonska) da se staram o njima dokle god ima u meni života. ipak, pričam im da je samostalni život najbolji, da ume da bude težak, ali i da je sladak...mnogo slađi, nego da te sve čeka spremno uz gomilu pridika na najmanju neposlušnost.

QueenOfClubs
06-04-2010, 20:25
ne kažem da se slažem sa tim, ali kažem da je u mom slučaju funkcionisalo...imam utisak da bih još živela sa roditeljima da me nesvesno nisu, u stvari, terali od sebe. mislim, činili su sve što treba da brat i ja postanem samostalne osobe, ali smo takođe znali da kad jednom budemo uradili nešto što se istinski kosi sa njihovim stavovima - nećemo imati podršku.
meni to jeste smetalo, ali sam to prevazišla i nisam takva majka da to govorim našoj deci.
jeste moja obaveza (ljudska, a ne zakonska) da se staram o njima dokle god ima u meni života. ipak, pričam im da je samostalni život najbolji, da ume da bude težak, ali i da je sladak...mnogo slađi, nego da te sve čeka spremno uz gomilu pridika na najmanju neposlušnost.
Функционисало би сигурно и да није тако. Дте се осамостаљује на разне начине још од првих месеци живота.
Ако се то пропусти, никакво наметање поштовања и никакве реченице тог типа не помажу.
Знам пуно родитеља који су то говорили стално, па ево, имају синове од преко 30 који не раде ништа.
Знам неке који су тако отерали децу на улицу и у криминал.
Али опет, није само то и није пресудно.
Многе друге ствари су далеко важније од те реченице, а пре свега зависи и од самог карактера детета.
Исти начин васпитања није добар за све.
Можда си и сама учила некад да се интелигентна деца подстичу критиком а она мало мање интелигентна похвалом.
Исто је и са душом. На осетљиво дете не смемо вршити притисак, док за оно јаче је то чак и пожељно.

причалица
06-04-2010, 20:40
ne znam. mislim da sam preosetljiva i da je na mene vršen pritisak...zato sam i otišla iz kuće čim sam mogla...a svoje roditelje volim i poštujem i znam da su učinili sve što su mogli u datom trenutku. mislim, ne želim da za svoje nedostatke u 47. godini okrivljujem roditelje...to mi je nezrelo načisto.

QueenOfClubs
06-04-2010, 20:48
ne znam. mislim da sam preosetljiva i da je na mene vršen pritisak...zato sam i otišla iz kuće čim sam mogla...a svoje roditelje volim i poštujem i znam da su učinili sve što su mogli u datom trenutku. mislim, ne želim da za svoje nedostatke u 47. godini okrivljujem roditelje...to mi je nezrelo načisto.
Не то никако. То би били само изговори.
Ниједан родитељ није савршен.
Реци, колико си година учила да би могла да се бавиш овим послом?
И не само студирала, мислим и на учење кроз рад, на искуство...
А колико си се спремала за најважнији посао у свом животу, родитељство?
И не ти, већ сви ми...
И ондак се сналазимо како умемо, учимо у ходу, како нас шта снађе...
И углавном преписујемо од својих родитеља.
Некад се то покаже добрим, некад не.

У ствари, све ово се заиста не односи на тебе лично.
Ти си успешна савремена и самостална жена.
Очигледно је да су твоји урадили праву ствар својевремено.
Али ја то никако не повезујем само с том реченицом.
Потребно је ту много више да се од 3 килограма меса направи човек.

причалица
06-04-2010, 21:04
naravno da je potrebno mnogo više....ljubavi najviše. ne mogu ipak da kažem da roditelji, koji govore rečenicu iz uvodnog posta, ne vole svoju decu. jednostavno - ne umeju ili ne mogu drugačije ili - ne znaju za drugačije...preuzeli su šablon od svojih i tako se sve to vrti u krug....

Ciciban
07-04-2010, 19:55
naravno da je potrebno mnogo više....ljubavi najviše. ne mogu ipak da kažem da roditelji, koji govore rečenicu iz uvodnog posta, ne vole svoju decu. jednostavno - ne umeju ili ne mogu drugačije ili - ne znaju za drugačije...preuzeli su šablon od svojih i tako se sve to vrti u krug....

Samim tim sto su roditelji trebali bi znati kako ne ponoviti nijednom tu odvratnu parolu , ako sami nisu mogli ili umeli da izbace to iz svog recnika i kad su vec i sami postali roditelji , onda neznam kakvu su decu podigli . Nemoze se kod iole normalnog sveta to ponavljati i vrteti u krug generacijama, mora neko reci dosta, makar onaj kome je najcesce ponavljana tokom evolutivnog razvoja samog porodicnog stabla. I nezam samo jeli bilo koji takav roditelj ume da voli bilo kog drugog osim sebe, to je po meni jedno takvo odvratno stavljanje u sopstveni shablon zivota da neznam kako bilo ko moze izgovoriti takvo nesto.

QueenOfClubs
07-04-2010, 20:18
Samim tim sto su roditelji trebali bi znati kako ne ponoviti nijednom tu odvratnu parolu , ako sami nisu mogli ili umeli da izbace to iz svog recnika i kad su vec i sami postali roditelji , onda neznam kakvu su decu podigli . Nemoze se kod iole normalnog sveta to ponavljati i vrteti u krug generacijama, mora neko reci dosta, makar onaj kome je najcesce ponavljana tokom evolutivnog razvoja samog porodicnog stabla. I nezam samo jeli bilo koji takav roditelj ume da voli bilo kog drugog osim sebe, to je po meni jedno takvo odvratno stavljanje u sopstveni shablon zivota da neznam kako bilo ko moze izgovoriti takvo nesto.
Ех Цици... Ондак би ми живели у идеалном свету.
Свако се учи на туђим грешкама, сви паметни и напросто дивни...

Али нажалост, не иде то баш тако...
Имаш и ону чувену – и мене су тако васпитавали, па шта ми фали. :Batine:
:raz_013:

причалица
07-04-2010, 20:45
Ех Цици... Ондак би ми живели у идеалном свету.
Свако се учи на туђим грешкама, сви паметни и напросто дивни...

Али нажалост, не иде то баш тако...
Имаш и ону чувену – и мене су тако васпитавали, па шта ми фали. :Batine:
:raz_013:

evo, na primer - ja.:raz_114:

kojica
07-04-2010, 22:37
meni svašta fali... sva sam falična...:raz_088:

i ne mislim da neću i ja negde pogrešiti, ali ako sam već zaključila da je neka rečenica blesava
onda ne moram da je koristim...

Dok si pod mojim krovom nećeš se drogirati. :Batine:
Što znači da komotno može da pobegne od kuće i drogira se.

Dok si pod mojim krovom, nećeš vikati na mene. :Batine:
Što znači da može da pobegne od kuće i urla na mene gde god me sretne.

Ako im jedini motiv da se osamostale bude to što će da krše moja pravila,
onda su u teškom problemu.

причалица
08-04-2010, 19:58
pa, nemam pojma da li su moji roditelji uopšte mislili na to kada su to govorili, ali ja sam shvatila da - ako hoću da živim kako ja hoću (mada to nije nikad izvodljivo, znate i sami), onda treba da odem od njih.nije meni bilo ružno sa njima, ali sam se osećala kao u kavezu.
doduše, oni su bili strogi...kakvo drogiranje i tako to....nema šansone...ja i dan-danas kad rešim da popijem nešto malo više mislim ''joj da me sada vidi moja mila majka''....

QueenOfClubs
08-04-2010, 21:17
Dok si pod mojim krovom nećeš se drogirati. :Batine:
Što znači da komotno može da pobegne od kuće i drogira se.

Dok si pod mojim krovom, nećeš vikati na mene. :Batine:
Što znači da može da pobegne od kuće i urla na mene gde god me sretne.

Ako im jedini motiv da se osamostale bude to što će da krše moja pravila,
onda su u teškom problemu.
Негде сам прочитала да ово има утицаја али док су деца мала.
Негде до седме године...
А баш тад су родитељи у стању да изговоре све и свашта мислећи да дете не разуме.

По меним најпогубније по дете може бити кад се живи у заједници...
Кад се баба и деда мешају у васпитавање...
Тад следи чувена – шта мени фали.
Ај реци свекрви шта јој фали а живиш под њеним кровом. :lol:

причалица
08-04-2010, 21:25
jao, uvek smo živeli samostalno...to je dobro, kad vidim kako se ljudi maltretiraju u zajednici sa 3 generacije....ili 4 čak.

kojica
08-04-2010, 22:06
Негде сам прочитала да ово има утицаја али док су деца мала.
Негде до седме године...
А баш тад су родитељи у стању да изговоре све и свашта мислећи да дете не разуме.

По меним најпогубније по дете може бити кад се живи у заједници...
Кад се баба и деда мешају у васпитавање...
Тад следи чувена – шта мени фали.
Ај реци свекрви шта јој фали а живиш под њеним кровом. :lol:

Ma provale oni brzo od koga im život zavisi. Babe samo sebi štetu nanesu,
jer deca shvate da kod njih prolazi nešto što kod roditelja ne prolazi, pa ih
maltretiraju.

Ja sam više problema sa svekrom imala.
On: ''Ima tri godine, a još ga niste tukli? :raz_119: Upropastićete dete.''
mi...:sad:
On: 'Ako, ako.. kad bude sutra on vas tukao, nemojte meni da se žalite..''

:lol:

причалица
08-04-2010, 22:15
:raz_114:

Ciciban
09-04-2010, 08:56
Kojice bre :lol: , a ja nemogu da se dalje upishavam na temu :lol: , jer ja pricam o " deci" sa cetrdeset i kusur i jos uvek slusam tu parolu , zato nemogu , mnogo se iznerviram , kao sto ste uostalom i videli i takav mi je i horoskop odem u drugu krajnost iliti u p materinu.

kojica
09-04-2010, 11:50
Kojice bre :lol: , a ja nemogu da se dalje upishavam na temu :lol: , jer ja pricam o " deci" sa cetrdeset i kusur i jos uvek slusam tu parolu , zato nemogu , mnogo se iznerviram , kao sto ste uostalom i videli i takav mi je i horoskop odem u drugu krajnost iliti u p materinu.

Neje ti takav horoskop nego imaš jedan konkretan problem, pa u svakoj temi nađeš po delić onoga što te muči.
Moraš to da rešiš.

Bilo teško ili lako, bilo dete malo ili veliko, život je jedan i svaki dan je dragocen.
Samo hrabro. :cmok:

причалица
09-04-2010, 16:59
jeste, tako je.
sećam se moje svekrve (bila je divna žena, zaista....šteta što je poživela samo 68 godina) koja pita ''da li je obukao jaknu?''...a vreme otprilike ovakvo kao sad - ni toplo ni hladno. meni bilo smešno, pa joj kažem ''ako ga do 42. godine niste naučili kako da se obuče, onda neka se smrzne''...a ona će ''ne znaš ti kako je to kad imaš decu''...tada još nismo imali decu. međutim, sada kada vratim film - opet sam na istom stanovištu i to ne zato što sam tvrdoglava, nego što mislim da treba da se smrznu (makar metaforički), da bi umeli da se zaštite od hladnoće....i da ne maltretiraju druge time što nisu u stanju da se ušuškaju.

причалица
14-10-2011, 10:21
a sinoć je mm rekao mlađoj upravo rečenicu iz uvodnog posta :(

DaDole
14-10-2011, 10:56
ja tu rečenicu iz uvodnog posta nikad nisam rekla..tužna mi je čak i za pročitati..

Nežnicah
14-10-2011, 11:24
Odrasla sam uz ovu recenicu :raz_088: A cesto je nastavak bio... ima da se oblacis normalno (znaci smerno, zakopcana do grla) i da dolazis kuci u 23h. Nisam smela kratku suknju da nosim. Dok sam bila devojka pretio je recenicom iz naslova teme, a kad sam se udala i zivela pod drugim krovom, pa mu dodjem sa unukama u goste u suknjici malo iznad kolena, onda kaze : Dobro, na sta to licis, majka dvoje dece, tu se uludila...

причалица
14-10-2011, 11:39
ja tu rečenicu iz uvodnog posta nikad nisam rekla..tužna mi je čak i za pročitati..

od te rečenice ceo život bežim...i dočekah je sinoć :kk: ne da sam se razočarala :(

DaDole
14-10-2011, 12:05
od te rečenice ceo život bežim...i dočekah je sinoć :kk: ne da sam se razočarala :(
baš zato što sam je i ja često znala čuti:kk: i sjećam se kako je biti dijete kojem se tako nešto kaže..

причалица
14-10-2011, 12:17
baš zato što sam je i ja često znala čuti:kk: i sjećam se kako je biti dijete kojem se tako nešto kaže..

i sad me čeka bitka da ispravim krivu drinu :facepalm:

rile_nezni_oblak
14-10-2011, 13:02
ma, to je samo recenica... glupa... koja ume da zaboli... koja pokazuje ko je tu glavni i cija mora da se postuje, cak i po cenu da se to nekome ne dopadne uopste... i recenica koja moze da povredi osobu kojoj je to receno i da ucini da se oseca kao manje vredna... kao podstanar negde gde bi trebalo da se oseca kao svoj na svome... da je sroza u svojim ocima i da ucini da se oseca bas, bas bedno... ma, to je samo recenica... nista strasno... :)

причалица
14-10-2011, 13:03
ljubav je samo reč, a?

Ciciban
14-10-2011, 14:00
ima nacina ....ne vaspitavaju se deca jedino tom recenicom

причалица
14-10-2011, 15:00
naravno da se ne vaspitavaju tom rečenicom uopšte...o tome pričam. ta rečenica je ''zrela'' kao i dete kojoj se upućuje.

kojica
14-10-2011, 17:34
a sinoć je mm rekao mlađoj upravo rečenicu iz uvodnog posta :(

verovatno nije tako mislio.. :sad: možda je to jedna od onih ''gluposti'' koja se izgovori sama od sebe
pa se posle pitamo šta smo rekli..

Sećaš se one teme i ''babaroge''?

причалица
15-10-2011, 11:09
verovatno nije tako mislio.. :sad: možda je to jedna od onih ''gluposti'' koja se izgovori sama od sebe
pa se posle pitamo šta smo rekli..

Sećaš se one teme i ''babaroge''?
sećam se.... i mislio je i sad je ljut na mene što sam se usprotivila tome. tu rečenicu najlakše izgovaraju oni koji nisu nikad imali problem da budu pod nekim krovom - opet uopštavanje :facepalm:

mikili
29-11-2011, 14:56
VASPITNE FRAZE se ne menjaju decenijama








Da se vaspitne mere nisu promenile već decenijama pokazuje novo istraživanje koje je otkrilo da osam od deset majki ponavlja fraze koje su čule od svojih roditelja.
Istraživanje je otkrilo da su fraze poput “Jer ja tako kažem”, i “Čekaj i videćeš”, najčešće korišćene prilikom vaspitanja dece.


http://razbibriga.net/imported/clear.jpg



Ketrin Kraford, menadžerka internet stranice www.TheBabyWebsite.com (http://www.thebabywebsite.com/), koja je sprovela istraživanje objašnjava:
- Zanimljiva činjenica je da mnoge majke insistiraju na tome kako se ne ponašaju poput svojih roditelja. Međutim, realnost je takva da sopstvenu decu vaspitavamo na način na koji su to radili naši roditelji. Zato preuzimanje starih fraza, porodičnih metoda discipline i rutina koje su oni koristili nije nikakvo iznenađenje.

Dakle, ma koliko se mi trudili da ne ponavljamo greške i ponašanja svojih roditelja, činjenica je da ćemo ih kopirati (svesno ili nesvesno) prilikom vaspitanja mališana. A evo i 10 najčešćih fraza kojima se roditelji suže tokom vaspitanja dece:

1. Jer ja tako kažem
2. Čekaj i videćeš
3. Iskopaćeš nekome oko sa tim
4. Zatvori vrata, ne živiš u čamcu
5. Rekao/la sam ti 1000 puta!
6. Ne postoji reč ne mogu
7. Reci izvini
8. Ako ne možeš da pojedeš ručak, nećeš moći ni dezert
9. Pitaj oca/majku
10. Ko sam ja tebi?

Izvor Lepota i zdravlje

Vragolanka
29-11-2011, 15:14
ovo su kontravaspitne fraze.

kojica
29-11-2011, 15:26
Pa izleti ponekad.. :bela:

причалица
29-11-2011, 15:43
pa ja sam nikakav roditelj :place: sve ovo bih da kažem, a ne kažem :place:

kojica
29-11-2011, 17:17
8. Ako ne možeš da pojedeš ručak, nećeš moći ni dezert

a šta je ovde pogrešno.. :hm:

причалица
29-11-2011, 17:19
8. Ako ne možeš da pojedeš ručak, nećeš moći ni dezert

a šta je ovde pogrešno.. :hm:

pa ucena :lol:

Vragolanka
29-11-2011, 17:20
pa što ga uslovljavaš, valjda...
a sve je to za njihovo dobro. :namcor:

kojica
29-11-2011, 17:28
Pa nije ucena... :nene:

To je samo čista logika. Odakle prostora za dezert, kad nema prostora za ručak? :lol:

причалица
29-11-2011, 17:33
Pa nije ucena... :nene:

To je samo čista logika. Odakle prostora za dezert, kad nema prostora za ručak? :lol:

ne radi se o prostoru...nego o ukusu...što bi neko jeo brokoli kad ga čeka divna krempita :)

kojica
30-11-2011, 09:00
Ja sam to videla u crtanom Pepa Prase.. :dada: i tamo je sve ispravno.. :dada:

Mama uvek izgovori pravu rečenicu.

kojica
30-11-2011, 09:01
Mama: Oh, Džordž nije gladan i ne može da pojede povrće. To znači da neće moći
ni dezert da pojede.
Džordž: :place: :place:

i onda pojede povrće.. :dance:

причалица
03-12-2011, 12:35
Ja sam to videla u crtanom Pepa Prase.. :dada: i tamo je sve ispravno.. :dada:

Mama uvek izgovori pravu rečenicu.

život nije crtani film.:namigusa:

kojica
03-12-2011, 13:25
Hvala. :dada:

Sarmica
03-12-2011, 13:53
Dakle, ma koliko se mi trudili da ne ponavljamo greške i ponašanja svojih roditelja, činjenica je da ćemo ih kopirati (svesno ili nesvesno) prilikom vaspitanja mališana. A evo i 10 najčešćih fraza kojima se roditelji suže tokom vaspitanja dece:

1. Jer ja tako kažem
2. Čekaj i videćeš
3. Iskopaćeš nekome oko sa tim
4. Zatvori vrata, ne živiš u čamcu
5. Rekao/la sam ti 1000 puta!
6. Ne postoji reč ne mogu
7. Reci izvini
8. Ako ne možeš da pojedeš ručak, nećeš moći ni dezert
9. Pitaj oca/majku
10. Ko sam ja tebi?

Izvor Lepota i zdravlje



I "Skloni se,nije ti tata staklar":dada:

mica
03-12-2011, 17:33
I dan danas, cujem tu recenicu. Ne znam da li cu ikad to izgovoriti, toliko me nervira pomenuta recenica, da ako je ikad budem izgovorila,sama cu sebi jezik da iscupam.

Nežnicah
05-12-2011, 01:17
Ma pravo da vam kazem, ova recenica dok si pod mojim krovom mi je nekako sve prihvatljivija. Ali stvarno. Ja ne vidim tu nista strasno kad malo bolje razmislim. Prosto i jednostavno, dok zivis pod mojim krovom, dok ti ja ispunjavam sve tvoje zelje i hirove, skolujem, stedim na sebi da bi ti imala, a ti i dalje bezobrazna i nezahvalna, smatras da ti ne dajemo dovoljno, da zasluzujes vise, e pa moraces da postujes ovu porodicu, tj. oca i mene. Ako ti je tamo negde bolje, kod nekoga ko ti puni glavu glupostima i otvara oci kako treba sa `matorcima`, izvoli, punoletna si, necu te sprecavati da uzivas u svemu sto ti ja `uskracujem`... Mislim da je u ovakvoj situaciji ovo jedna sasvim opravdana recenica. I bila je danas izgovorena u mojoj kuci, ne od strane mene, ali kao da sam je ja izgovorila. Nezahvalnica mala.

причалица
11-12-2011, 11:36
Ma pravo da vam kazem, ova recenica dok si pod mojim krovom mi je nekako sve prihvatljivija. Ali stvarno. Ja ne vidim tu nista strasno kad malo bolje razmislim. Prosto i jednostavno, dok zivis pod mojim krovom, dok ti ja ispunjavam sve tvoje zelje i hirove, skolujem, stedim na sebi da bi ti imala, a ti i dalje bezobrazna i nezahvalna, smatras da ti ne dajemo dovoljno, da zasluzujes vise, e pa moraces da postujes ovu porodicu, tj. oca i mene. Ako ti je tamo negde bolje, kod nekoga ko ti puni glavu glupostima i otvara oci kako treba sa `matorcima`, izvoli, punoletna si, necu te sprecavati da uzivas u svemu sto ti ja `uskracujem`... Mislim da je u ovakvoj situaciji ovo jedna sasvim opravdana recenica. I bila je danas izgovorena u mojoj kuci, ne od strane mene, ali kao da sam je ja izgovorila. Nezahvalnica mala.

al ste vas dvoje monolitni :bravo:

Sarmica
14-12-2011, 14:14
http://razbibriga.net/images/misc/quote_icon.png Prvobitno napisano od mikili http://razbibriga.net/images/buttons/viewpost-right.png (http://razbibriga.net/showthread.php?p=204814#post204814)

Dakle, ma koliko se mi trudili da ne ponavljamo greške i ponašanja svojih roditelja, činjenica je da ćemo ih kopirati (svesno ili nesvesno) prilikom vaspitanja mališana. A evo i 10 najčešćih fraza kojima se roditelji suže tokom vaspitanja dece:

1. Jer ja tako kažem
2. Čekaj i videćeš
3. Iskopaćeš nekome oko sa tim
4. Zatvori vrata, ne živiš u čamcu
5. Rekao/la sam ti 1000 puta!
6. Ne postoji reč ne mogu
7. Reci izvini
8. Ako ne možeš da pojedeš ručak, nećeš moći ni dezert
9. Pitaj oca/majku
10. Ko sam ja tebi?

Izvor Lepota i zdravlje







I "Skloni se,nije ti tata staklar":dada:


iiiii

Ugledaj se na starijeg brata/sestru!
E, čekaj da ti tata dođe sa posla!
Srediće tebe čudovište u šumi (veštica, policajac ili vaspitačica u vrtiću)!
Požuri, inače ću te ostaviti ovde!
Ti si najgore dete na svetu

DaDole
14-12-2011, 14:17
..treba te tući,a ne dati ti da plačeš:pada:

причалица
14-12-2011, 19:35
sad ću da zovem miliciju! :raz_114::raz_114:

Moonster
15-12-2011, 19:43
al ste vas dvoje monolitni :bravo:
Monolitnost je osnova uspeha :bisa: posebno u ovom slučaju :aha:

Raisa
12-01-2012, 20:01
Ovo nije dobar metod,ne.

Ja zivim u..jako strogom rezimu,jedan mali primer eto,jednom kad sam bila van grada maceha mi je preturala po stvarima i nasla jedan poluprovidni-crni kozni korset i otac i ona su to stavili u kesu,konfiskovali da bi citiram ''porazgovarali sa mnom'' vrlo ozbiljno i zabranili sve zivo jer ja ''ucestvujem u sado-mazo seksu'' jer zasto bi Raisi bilo dozvoljeno da ima seksi ves,ili odecu uopste?
dan polse Nove Godine dok me glava bolela od mamurluka maceha mi je sat vreman dubila na glavi o nacinu na koji secem meso mislim.... vi nemate pojma kako je to kad te godinama j.ebu u glavu sa takvij stvarima

nisam takva da zagovaram da detetu kojem lose ide skola ili nesto bitno das svu slobodu ,za svako delo i rezultate trebaju biti posledice ali,neces ti stvarno nista postici sa detetom ako mu branis sve jer ''si pod mojim krovom''

Zamislite da ste dete koje u srednjoj treba da padne godinu. Niste glupavi,cak satvise fino,kulturno,pametno dete ali eto,nesto ne ide,i sad zamislite da vam roditelji sve zivo zabrane,od prijatelja,do izlazaka,do bilo kakvog kontakta,treninga itd

Jel bi vi stvarno dobili Bozansku motivaciju,veliku veru u sebe da polozite sve stro trebate,bili pozitivni,borbeni
jel bi stvarno?

Jok. ako ista osecali biste se gore.


meni recimo jako lose ide faks.fakultet.A pre njega sam uvek bila jako dobar djak,nikad probleme sa ucenjem nisam imala, problem je u sustini jer sam upisala faks i posao koji me nimalo ne zanima i za koji imam 0 posto talenta,a moram da ga zavrsim, zasto sam to uradila itd to su motivi koje samo ja razumem i tako je moralo biti.
I naravno,zabrane,koje sam ja inace imala stalno,su se povecale. I jel mislite da sam ja poboljsala faks,da su mi ocene bile bolje?
Postajale su sve gore jer sam sve vise gubila veru u sebe, sve sam vise postajala nesto sto nisam,plasljiva,nesigurna svega cega se dohvatim, izolacija mi je smao ''pomogla'' u smislu da sam sve vise tonula u jako crne misli
ne kazem da su trebali da me puste da lumpujem ali normalan zivot se ne prekida neuspesima. Sem ako vam nije resenje za nekog ko dobije otkaz ili ima los period na poslu da se zatvori u cetiri zida bez zivota,zivot ide dalje,korene neuspeha,korene problema resavas suocavanjem,mirnim,prijateljskim,tolerantnim,treba te doci do srza prolema deteta,zasto su mu popustile ocene,sta se iznutra sa njim desava i prijateljski mirno da se potrudite da zajedno to prebrodite,ako vam je dete normalno,fino,ne neki seljak koji ide vristi okolo i zahteva sve pod noge da dobije. Kod moje majke je tako islo-nema kaznjavanja jer ona ne veruje u takve vrste prisiljavanja,i kod nje sa mnom nikakvih problema nije bilo. Bila sam jako dobar djak,izlazila stalno do 5,6 ujutru,nikad ona i ja nijedna svadja,nijedna ruzna rec,nijedan problem ni skandal nisam napravila,sve normalno dok ovde gde sam....

ukratko,zabrane no-no, privremeno uklanjate privid problema,ali ne i problem sam,on je mnogo vise dubinski nego '' ne smes vise da gledas Tv''..nije tako povrsan.

Vidana
25-03-2012, 11:28
ja jedva čekam da moja decaodrastu, da se osamostale i da odu od mene
valjda ću tako razmišljati i kad budu imali po 21 god
nit mora da bude pod mojim krovom nit ću da zahtevam poštovanje ni prema meni ni prema pravilima koja važe u "mojoj" kući

причалица
20-01-2014, 13:49
čitam postove na ovoj temi...ima tu stvarno razloga i za i protiv...u suštini sve jako zavisi i od roditelja i od deteta. nadam se da tu rečenicu neću izreći, iako mi je poslednjih meseci bila nekoliko puta na vr' jezika :lol:
sve nešto kontam da ima više ljubavi u strpljenju nego u pretnjama, i da deca to nekako prepoznaju...logički ili intuitivno, nije važno.

Sarmica
20-01-2014, 14:57
Nemam pojma kako treba, neki dugoročni plan nemam:neznam: znam da se često može čuti da neko kaže da je zahvalan roditeljima što su bili strogi...ima i svakakve dece:facepalm:

DaDole
23-01-2014, 19:19
evo jedan zanimljiv članak
U Velikoj Britaniji oko četvrtine mladih odraslih živi s mamom i tatom, što je najviši postotak od kada se ta statistika počela voditi, 1996. godine, piše The Guardian. Oni su žrtve skupih nekretnina, ogromne nezaposlenosti među mladima i, što je najgore, žrtve su horora življenja s ljudima koji su im nekada brisali guzu. Prenosimo vam njihov vodič za preživljavanje takve situacije.

Preuzmite dio kućanskih poslova

Nemojte si dopustiti da ponovo postanete dijete samo zato što živite u kući u kojoj ste odrasli. Kućanski poslovi, kuhanje, spremanje, pranje suđa, pranje veša, jednako su dosadni vašim roditeljima kao i svima ostalima. Sudjelujte u njima ili se odrecite prava da se nazivate punopravnom odraslom osobom.

Ne insistirajte na tome da ste 'punopravna odrasla osoba'

Trudite se da imate to pravo, ali ne i da ga koristite. Posebno ne s obzirom na svoju trenutnu životnu situaciju.
Štedite, štedite, štedite

Najveća prednost (i vjerojatno najjači razlog) života s roditeljima je cijena. Osim ako vam roditelji ne naplaćuju najamninu za sobu po tržišnoj cijeni (a ako je tako, odselite se što prije), mogli biste uštedjeti nešto novca. Ako kojim slučajem imate posao, a živite kod roditelja i ništa ne štedite, budućnost vam neće biti lijepa.

Napravite plan za bijeg

Morate znati kako ćete se odseliti, ako već ne znate kada. Dogodiće vam se, neizbježno je, ružniji trenuci kohabitacije roditelja i odrasle djece, kad ćete poželjeti nešto razbiti. Jedini spas za vaš zdrav razum je pripremljen plan za bijeg.

Upoznajte svoje čudne sustanare

Iskoristite priliku i upoznajte svoje roditelje kao osobe, a ne samo kao bića koja su vam pružala emocionalnu, financijsku i sigurnosnu zaštitu tokom cijelog vašeg života. To će od vas učiniti bolje osobe, a i lakše ćete im oprostiti sve ono što čine zbog čega povremeno poželite nešto razbiti.



Tekst je preuzet sa Danas.hr

причалица
23-01-2014, 19:27
e baš je ok tekst :bravo: