Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Sujeta



Man
12-04-2010, 11:21
Mnogo je lepsi zivot kad se covek ne opterecuje time sta ce drugi misliti o njemu i da li ce uopste misliti o njemu.
Sujeta je potreba za dokazivanjem sopstvene vise vrednosti.
Svi su ljudi manje-vise sujetni. Bitan je nacin na koji su sujetni.
Kad covek moze da zadovolji sujetu na vreme i na realan nacin, moze da se razvija normalno.
Kada ne moze, kada ga neka situacija ili steceni ili nauceni obrazci ponasanja guraju u osecaj nize vrednosti, onda mora da se dokazuje.


Sujeta se ispoljava se na milion nacina - neki su drustveno pozitivni i pozeljni, uglavnom nisu.
Najgori nacini su oni gde sujeta zahteva kreiranje iluzija jako udaljenih od realnosti da bi se prikrio jaz izmedju stvarnosti gde se zbog necega oseca niza vrednost, i potrebe da se oseca visa vrednost po svaku cenu.


Paranoja je postizanje sopstvene važnosti kroz iluziju o postojanju zavere uperene protiv te osobe. Klinički paranoicna osoba je opasna po okolinu jer može da umisli da je napadnuta i da uzvrati prekomernom silom.
Paranoičan način mišljenja je i potreba da se uvek bude u pravu.

Sujeta se ispoljava i kao potreba da se u drugima vidi samo loše, a ignoriše ono što je dobro. Sujeta je i ogorčenje i razočaranost u ljude - tako se gradi svoja viša vrednost u odnosu na druge time što se njihova vrednost spušta.
Hronično nezadovoljstvo je sujeta. Takva osoba može biti nezadovoljna i razočarana ljudima oko sebe ( nisu vredni te osobe... ) ili može biti nezadovoljna sobom jer zadaje sebi previsoke ciljeve smatrajuće sebe vrednijom nego što jeste.

Nadmenost, superiornost i gordost ( narcizam ) su očigledno sujeta- veštačko zauzimanje višeg položaja u odnosu na druge.
Sado-mazohizam je sujeta jer putem sadizma i mazohizma mi tražimo pažnju drugih, njihovu ljubav, želimo da im budemo važni, da ih kontrolišemo okupirajući njihove misli nama... Preterana briga za nekoga je sadizam, a ima za cilj kontrolu te osobe i potvrđivanje svoje dobrote ( "stalno brinem o nekome")
Sujeta je potreba da se čovek dokazuje - prevelikom kućom, skupim kolima, markiranim odelima, skupljim nakitom nego što moze da priušti, čašćavanjem u kafani kad nema leba da jede.... to je potreba da se stvori iluzija o sopstvenoj većoj vrednosti kroz materjalno posedovanje.

Sujeta je potreba da se viša vrednost postigne tako što će neko biti član odredjenih grupa kojima se realno ili ne dodeljuje viša vrednost - npr. nacionalizam je oblik sujete, predrasude i sterotipi takodje - naprimer omalovažavanje ljudi iz drugih grupa to jest nečlanova (druga rasa, narodnost, vrsta muzike, nivo obrazovanja, stil oblačenja, mesto porekla...) Takođe, ove nacional šovinističke osobe su veoma podložne laskanju ( izabrani narod, pravedan narod, najpametniji, najlepši... ), a što je dokaz njihove sujete.

Tračaranje je sujeta.
Mitomanija je sujeta.

Borba protiv autoriteta i pravila je takođe sujeta, jer “za mene ne važi ono što važi za druge, ja sam iznad pravila.”

Bes ili gnev bez da je neko fizicki napadnut je sujetna reakcija na to kad nam neka osoba ili situacija ugrozava osecanje vise vrednosti.

Samosazaljenje je prebacivanje odgovornosti za sopstvene neuspehe na okolnosti, cime se fiktivno zadrzava visa vrednost.

Hvalisavci su ocigledno sujetni ljudi koji zele da stvore iluziju o sopstvenoj visoj vrednosti.


Od drustveno prihvatljivih nacina ispoljavanja sujete - sujeta je i cest motiv za postizanje slave - na primer kroz potrebu da se bude poznati naucnik, muzicar, knjizevnik, sportista, politicar, filmska zvezda, slavljeni heroj.
Sujeta je i kad je neko dobrica - kad je "dobar" prema nekom jer tako postize bolju sliku o sebi, a ne zato sto mu je stalo do tog nekog.

Sujeta je generalno filter koji izvrce stvarnost i stvara iluzije koje coveku pomazu da ocuva osecanje vise vrednosti. To je usko povezano sa narcizmom (ja sam lepši, pametniji od drugih...)


Sujetni ljudi traže ljubav drugih i njihovu pažnju i divljenje. Pažnju i divljenje možemo privući bilo negativnim elementima bilo pozitivnim (profesionalni uspesi npr... ). Kada smo bili mali imali smo pažnju, divljenje i ljubav čitavog našeg sveta – naših roditelja – a ako kao odrasli ljudi tražimo te stvari van kruga naših najbližih znači da nečim nismo zadovoljni

Autoritativan šef je sujetan – „ništa ne može bez mene“ „ako mene nema sve će propasti“. Drugi se ponižavaju a on se veliča.
Zašto su ljudi sujetni – zato što im je potrebno da osećaju da su iznad drugih, zato što im treba pažnje i ljubavi drugih ! Oni koji imaju u svojim domovima pažnju i ljubav nemaju potrebe da to traže kod drugih. Ljudi nisu strogo određeni da budu ili sujetni ili ne – svi mi ponekad uživamo u pažnji koju nam drugi poklanjaju, svakome od nas s vremena na vreme prija osećanje da smo po nečemu iznad drugih.
Autizam i ignorisanje drugih ljudi je sujeta. Drugi ljudi se ne doživljavaju kao stvarni.

Shizofrenija je verovanje u sopstvenu posebnost tako sto se izmisljaju veze tamo gde ih nema - čest slucaj je umisljanje posebnog odnosa sa Bogom, onda na primer verovanje u to da sopstvene misli mogu imati neke magijske posledice u stvarnom svetu, pa verovanje u skrivene poruke nekih misticnih sila- npr. u recima koje drugi kazu, ili u tekstovima pesama to jest u izboru pesama ili u spam-email-ovima i slicno. Klinicki shizofrenicna osoba izgradi svoj sopstveni svet u kome sve ima neko drugo sakriveno značenje i u kome je ta osoba na neki način specijalna. Da li ste gledali film "Jovanka Orleanka", scena u kojoj Dastin Hofman pita zatočenu Milu Jovović za poreklo mača ? Shizofrenicni oblici ponasanja su i uopste verovanje u magiju i svi oblici sujeverja.


Zavist je posledica ideje da neko drugi ima visu vrednost zbog necega sto poseduje.
Ljubomora je ugrozena visa vrednost idejom da partner mozda za nekog drugog misli da ima visu vrednost.

Sujeta se ispoljava kroz obrazce ponasanja koji se nasledjuju to jest uce od roditelja i okoline i sticu izborima koje pravimo u zivotu. Tamo gde su ljudi od detinjstva učeni da uvažavaju druge, njihove želje i ličnost drugih - tamo nema mesta sujeti.

Po hrišćanstvu sujeta je veliki greh. Svi smo mi isti – jedan je Bog koji je večan i iznad nas a mi svi, bili najsiromašniji ili najbogatiji, smo isti jer smo prolazni i sami sebi smo najvažniji na ovom svetu i želimo da budemo srećni sa onima koje volimo, a samo sujetna osoba želi da i drugima bude najvažnija i ne želi da bude srećna već želi da bude važna i iznad drugih, želi da bude večna i neprolazna i iznad drugih kao što je Bog. Oni koji imaju svoj mir u kući i skladne odnose sa bližnjima uglavnom nisu sujetni jer takve osobe uviđaju da imaju ono što je najvažnije i ništa na svetu im nije i ne može biti preče od toga.

A pitanje je da li je coveku potrebno da zivi u iluzijama sujete. Nijedan covek nije savrsen. Neko je malo razvijeniji u jednoj oblasti zivota, neko u nekoj drugoj. Ne znaci da sutra ili sledece godine nece biti obrnuto.
Poenta odricanja od sujete nije ubijanje ambicije i zelje za uspehom, poenta je ne raditi nesto da bi se covek dokazivao pred drugima, nego da bi ziveo bolje i sebe ostvario.

Man
12-04-2010, 11:23
To je ono što je kod mnogih osetljivo ko govno na kiši.
Takvima moraš da važeš ne svaku reč koju ćeš reći, već i svako slovo u toj reči.

kojica
12-04-2010, 11:55
Kada neko ima dovoljno pažnje... hm.. šta li to znači...
Raspušten um funkcioniše ovako - nema granice, nikada nije dovoljno.

Kada govorimo o sujeti, zapravo govorimo o kompleksu superiornosti/inferiornosti,
čiji koren je u veoma jakom, ali primitivnom instinktu - borbi za opstanak.
Bez ovako snažnog instinkta, ne bi mogli da opstanemo ni na nivou ličnosti,
niti na nivou vrste.
Cilj dakle nije da ga uništimo, već razumemo.
Kada uočimo da je svaki naš pokušaj da se istaknemo ili ne ističemo iz straha da ćemo biti poraženi,
ukorenjen u borbi za opstankom, onda možemo da spustimo lopticu i razmislimo, moramo li baš
na svaki mig da odreagujemo.
Da li nam je zaista svaki put život ugrožen? :lol:


Evo šta kaže Leonard Bulen:

''Mnoge od vaših aktivnosti prema velikom, spoljašnjem svetu jesu pokušaji - svesni i nesvesni - da svoje okruženje prilagodite sopstvenim željama. Ali ljudi u tom velikom svetu imaju takođe želju za potvrđivanjem, istu kakva je i vaša, a kada se one saberu daleko su moćnije od individualne. Posledica ovoga jeste konflikt i veoma često poraz. Tako dobijamo
još jedan element koji biva dodat vašem kompleksu inferiornosti, još jedan trag u skladištu sećanja, koji budući tako bolan mora biti potisnut na nivo na kojem svest ne može da ga dosegne. A posledica ovog je ili da postajete uplašeniji i povučeniji ili zauzimate još agresivniji stav. Stil vašeg života se menja, naginjući često ka jednom od ova dva esktrema, sem ukoliko vrlo rano u životu niste naučili kako da se nosite sa čitavom ovom situacijom.''

Šta da radimo?
Vežbamo pažnju... :kojica:

''Povećana sabranost i samorazumevanje dejstvovaće kao kočnica onda kada biste inače tragali za osećajem superiornosti i podsticaće vas na akciju onda kada biste ineče ustuknuli pred strahom od osećaja inferiornosti. Superiornost i inferiornost u subjektivnom značenju - to jest osećanja superiornosti i inferiornosti - postepeno će nestati i tako postepeno biti zamenjeni istinskom superiornošću. I ta instinska superiornost biće sasvim različita od lažne superiornosti pothranjivane emocijama.

Kako se rad na samoposmatranju nastavlja, možda će vam biti od pomoći da sebe podvrgnete izvesnom disciplinovanju. Takvo disciplinovanje može uzeti tri pravca.

Prvo, na nivuou misli. Može vas, na primer, uvrediti nešto što vam je rečeno, ako ste možda isključeni iz razgovora ili to što drugi nisu uočili vaše kvalitete. I potom ćete možda biti skloni da se prepustite mračnim mislima o onome što vas je povredilo ili da razmišljate o tom događaju. Time samo uvećavate njegov značaj, uvećavate sopstveni osećaj inferiornosti i svoju želju da ga zamenite osećajem superiornosti.

Drugo, na nivou govora. Možda ste dobar govornik, ali slab slušalac, tako da stalno prekidate druge ljude kako biste došli do reči. Vaš govor može biti prepun sopstvenih citata i aluzija. Kada se, na primer, povede reč o vrtu, odmah počnete da hvalite svoj vrt, ili ako neko pomene kako je imao lumbago, vi se upinjete da dokažete kako je vaš lumbago bio daleko bolniji i ozbiljniji. Na taj način naduvavate svoj ego toplim vazduhom poput letećeg balona.

I treće, na nivou postupaka. Možda sebe uhvatite kako se gurate u prvi red, jer volite da ste u prvom planu ili se držite pozadi jer se plašite da ste u centru pažnje, oba ova ekstrema posledica su precenjivanja sopstvenog ega.

Bilo da se vaša nametljivost ispoljava kroz misli, reči ili postupke, ona je potencijalni izvor nesreće na ovaj ili onaj način. Ona vas čini ranjivim. Ukoliko neprekidno radite na povećanju sabranosti u odnosu na sve oblike koje vaša nametljivost može poprimiti, uz stalan napor da je kontrolišete u trenutku kada se i kakva god da se pojavi, dosići ćete stanje smirenosti i balansa uma u kojem za osećanje superiornosti i inferiornosti više nema mesta.''

Man
12-04-2010, 12:28
Potice od Ruske reci - sueta, osobina nekoga da istice svoju licnost , da se otima za slavom I pocastima, tastina, slavoljublje…..

Sujetu su ovako definisali obicni smrtnici sa jednog foruma:

1. ,,Razlika između onog što jesi i onog što misliš da jesi.”
2. ,,Najzastupljenija bolest modernog doba koja paradoksalno nastaje taman kada covek ostvari svoje ambicije , ojaca svoj imunitet u teretani ili fitnesu, prihvati I stekle visoko misljenje o sebi I dovede svoj izgled do maksimuma”
3. ,,Direktan atak samog sebe nad samim sobom “
4. ,,Ljubav prema sebi. Iz nje proizilaze svi nasi grehovi”
Postoji muska I zenska sujeta ,,Muskarac koji ispoljava svoju sujetu otvoreno i nezasticeno bice povredjen, isto kao i zena koja ce svoju senzibilnost i svoju osecajnost "nositi na dlanu".……
Neko je rekao da postoje dobre I lose strane sujete. Dobre i lose strane sujete definise :,, Ona nas tera da brinemo kada bi rekli "Bas nas briga!", jer nas tera da idemo napred kada bi mozda stali ili se cak vratili nazad, jer nam pomaze da se trudimo da budemo bolji, lepsi, pametniji itd. Sve u svemu pozitivne osobine. Naravno, sujeta ima i svoje lose strane i to je to sto zavisi od osobe do osobe. Neki stereotip je da lakoca povrede necije sujete direktno zavisi od velicine kompleksa manje vrednosti.”

Sveti Jovan Zlatousti definisao je sujetu kao zlog i lukavog demona koji poprima oblicja razna ne bi li zavarao ljudski um I zagadio dusu:
,,Zar ne vidis đavolja posla? Kakvi su plodovi sujete? Ja rekoh-prah I pepeo. Sad vidim ne samo prah I pepeo nego oganj I dim. Jer se ta stvar zavrsava ne samo na punoj beskorisnosti nego I na upadanju u zla. Prah I pepeo bi bio u slucaju gubitka mnogo cega I dobijanja nicega…….”
Zatim neko rece da se ,,Na duhovnoj sujeti razvio se uspeh materijalnog sveta”……..
Svi smo sujetni neko manje neko vise ….al je najteze priznati ….prvo sebi pa onda drugima …..

kojica
12-04-2010, 12:41
Hahaha.. dobre definicije...:lol:

Ja sam mlooogo sujetna, al mi uopšte nije problem da to priznam... :raz_097:

Ko je od nas uopšte upoznao sebe do te mere, da razlika između onoga što jesmo i
onoga što mislimo da jesmo ne postoji? :kojica:

kojica
12-04-2010, 13:02
Evo jednog zanimljivog odlomka iz knjige ''Opsada crkve Svetog Spasa''. :raz_096:

Goran Petrović (http://razbibriga.org/entry.php/246-%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BA-%D1%83-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%99%D1%83-%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B2%D 0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%BA%D1%80%D1%88%D1%9B%D1%83)

Ciciban
12-04-2010, 13:18
znaci ubih se dok stokmim to na srpskom i nestane mi neta ....:(

Man
12-04-2010, 13:32
sad da čujem vas, este li sujetni i kako to podnosite? Misim kako podnose vas :nosic:

Ciciban
12-04-2010, 13:51
sad da čujem vas, este li sujetni i kako to podnosite? Misim kako podnose vas :nosic:


Aj ne provociraj, mi uopste nismo sujetni :nosic:

Lilu
12-04-2010, 14:00
ma nego sta sam...

zazuji mi nekad u usima od muke... evo, sad sam popizdela sto mi je shuki oborio rezultat na igricama... zabolese me prsti od igranja. Sad moram amlo da radim pa posla idem da mu oborim rezultat... nece on meni da bude privi... ne dam bre:)

Ciciban
12-04-2010, 14:05
ma nego sta sam...

zazuji mi nekad u usima od muke... evo, sad sam popizdela sto mi je shuki oborio rezultat na igricama... zabolese me prsti od igranja. Sad moram amlo da radim pa posla idem da mu oborim rezultat... nece on meni da bude privi... ne dam bre:)

Ovo je tipican primer da je sujeta jedna krajnje pozitivna osobina... stimulativna u prvom redu ....:)

Ciciban
12-04-2010, 22:00
aj manimo se linkova malo, lepo je manijak rekao , jesmo ili nismo ?

Sigurno jesam ali sujetniji od mene bi to bolje prepoznao. Citajuci Manijakov uvodni post zakljucila bih da smo svi ne bas malo dozirani sujetom . Licno mislim da je sujeta direktno povezana sa sapomopouzdanjem, a takvi ljudi se ne radjaju , samopuzdanje se gradi, neguje, stice tokom godina kvalitetom obrazovanja. Kastaneda je negde rekao moc je u kvalitetu znanja ne u kvantitetu, tako da sujeti tamo nema mesta. Ima jedna poslovica koja kaze da nije dvoljno ubrati I baciti otrovne plodove otrovnom stablu da bi se ono osusilo, moramo ga saseci u korenu ali objektivno je to nemoguce, jer sujetan covek ne oseca svoju sujetu, pa je nemoze ni priznati ni sebi ni drugima. Negde sam procitala da se sujetni ljudi kao boje da ne naruse ravnotezu unutrashnjeg dijaloga jer ce se njihov svet raskomadati ( parafraziram) , ali ne secam se zasto, valjda da se komadima sujete ne bi zarazili I ostali :lol:, a neznam s kim pricaju u sebi :) …. I sve me to pomalo podseca na mediokritete ….pricali smo negde o tome ….htela sam reci jesam , sujetna sam ali samo kad bolje razmislim …inace mi ne pretstavlja problem ….:raz_095:

причалица
12-04-2010, 22:15
sad da čujem vas, este li sujetni i kako to podnosite? Misim kako podnose vas :nosic:

naravno da sam sujetna i to se svaki dan obija o moju glupu glavu....najgore je što se ne obija samo jednom u toku dana:lupko:nego više puta...nekad je prepoznam i kažem ''eeeee, nećeš ga majci, da me pređeš ovaj put''....ali, nekako me opet pređe, snađe, smuva, prebaci preko ruke....i tako, ljudi mojk, bijem bitku svaki dan...nadam se da je dobro što sam koliko-toliko svesna te bitke....
ali, nervira me što time mučim drage ljude, eto, bili oni sami sujetni ili ne.

kojica
24-04-2010, 20:03
Naravno da je dovoljno što si svesna toga i što pokušavaš nešto da promeniš.
Nemoj samo vako...:lupko: neće iči...:lol:

QueenOfClubs
24-04-2010, 21:18
Ја сам стварно била убеђена да сам сујетна док нисам ово прочитала.

причалица
28-04-2010, 10:31
jutros mi je mm rekao da sam sujetna i to stašno...a on kao nije...:raz_097: s kim si - takav si.

Ciciban
29-04-2010, 12:25
Ја сам стварно била убеђена да сам сујетна док нисам ово прочитала.

znaci nisi ....svaka ti cast :)

причалица
29-04-2010, 12:44
ja nisam sujetna, osim što ovu rečenicu počeh sa ''ja''....:lol:

Ciciban
26-06-2010, 15:17
Nepravedno zapostavljena tema...


sujetni jesmo manje vise svi , ali sta je s pisanim recima kao ovde recimo ...moze se desi5ti da izostatak interpunkcije navede na pogresno shvacanje posta pa se reakcija automatski prepise kao sujetnost ...sta mislite o tome ?

Ciciban
26-06-2010, 15:28
Bes ili gnev bez da je neko fizicki napadnut je sujetna reakcija na to kad nam neka osoba ili situacija ugrozava osecanje vise vrednosti.


Ovo mi je palo u oci iz prvog posta ...apsolutno se ne slazem s ovim ko god ga izjavio, cak mislim da je obrnuto. Ne bih se slozila da ugozava samo i samo osecanje vise vrednosti ( jer nismo zaboga svi do bola sujetni , pravimo razliku) , neke situacije vredjaju , ugrozavaju integritet , identitet osobe koja je besna iz za nekoga sa strane, banalnih razloga .... znaci svodim na onu "bolje bi nam shamar legao"

Lilu
26-06-2010, 15:31
ja se slazem cici sa tom recenicom, opisuje mene 100%.

QueenOfClubs
26-06-2010, 15:33
znaci nisi ....svaka ti cast :)
Ама Цици, ел видиш шта све овде пише.
Важно је препознати то осећање год себе.

Рецимо, имам пример једне познанице коју је остави дечко.
И након сати и сати кукњаве како њен живот више нема смисла, рече: Да сам бар ја њега оставила прва, да ми није жао...

Ciciban
26-06-2010, 15:33
ja se slazem cici sa tom recenicom, opisuje mene 100%.

pa ti si sujetna ja nisam :pusi:

G
26-06-2010, 15:34
Ja sebe ne pronalazim kao sujetnog...To je siguran znak da jesam. Bar malo.:raz_068:

misticlady
26-06-2010, 15:37
tu i tamo da....vise ovde no tamo ,tamo sam medju svojima

Ciciban
26-06-2010, 15:39
Ама Цици, ел видиш шта све овде пише.
Важно је препознати то осећање год себе.

Рецимо, имам пример једне познанице коју је остави дечко.
И након сати и сати кукњаве како њен живот више нема смисла, рече: Да сам бар ја њега оставила прва, да ми није жао...

Prepoznala sam ja to osecanje asujetnosti kod tebe odma ...ali sta cemo samnom ? ja sam skoro pa paranoicna ....:lol:

Lilu
26-06-2010, 15:43
nije normalno ne biti sujetan... verujte mi. svi lazete, svi smo mi sujetni! neko priznaje a neko ne, a sto kaze majesty, mozda i ne lazete, nego niste prepoznali taj osecaj kod sebe :pusi:

Ciciban
26-06-2010, 15:45
nije normalno ne biti sujetan... verujte mi. svi lazete, svi smo mi sujetni! neko priznaje a neko ne, a sto kaze majesty, mozda i ne lazete, nego niste prepoznali taj osecaj kod sebe :pusi:

majesty ne laze ona jos nezna :) ...

QueenOfClubs
26-06-2010, 16:13
Ја рекох да сам била убеђена да сам сујетна док не прочитах све ове дефиниције.
Ово ми је ипак све мало претерано у односу на оно што се у обичном говору сматра сујетом.
Значи, кад би ме анализирао неки психолог, можда не би закључио да јесам.
Мислим да у већини случајева умем да је препознам и да онда мало притиснем кочницу.
Не дозвољавам да ме ико вређа а камоли са мном брише под.
Нико ме више не може убедити да не вредим, да не видим себе, да сам глупа и остало.
Можда ме је баш моја сујета извукла да не подлегнем психичком малтретирању којем сам била изложена годинама.

Lilu
26-06-2010, 16:20
Ја рекох да сам била убеђена да сам сујетна док не прочитах све ове дефиниције.
Ово ми је ипак све мало претерано у односу на оно што се у обичном говору сматра сујетом.
Значи, кад би ме анализирао неки психолог, можда не би закључио да јесам.
Мислим да у већини случајева умем да је препознам и да онда мало притиснем кочницу.
Не дозвољавам да ме ико вређа а камоли са мном брише под.
Нико ме више не може убедити да не вредим, да не видим себе, да сам глупа и остало.
Можда ме је баш моја сујета извукла да не подлегнем психичком малтретирању којем сам била изложена годинама.


pa to je sujeta! tooooooooooooo! kad ne dozvoljavas ikome da ti ista kaze, vec mu vracas istom merom, jer si siguran da vredis vise!

Ciciban
26-06-2010, 16:23
Ја рекох да сам била убеђена да сам сујетна док не прочитах све ове дефиниције.
Ово ми је ипак све мало претерано у односу на оно што се у обичном говору сматра сујетом.
Значи, кад би ме анализирао неки психолог, можда не би закључио да јесам.
Мислим да у већини случајева умем да је препознам и да онда мало притиснем кочницу.
Не дозвољавам да ме ико вређа а камоли са мном брише под.
Нико ме више не може убедити да не вредим, да не видим себе, да сам глупа и остало.
Можда ме је баш моја сујета извукла да не подлегнем психичком малтретирању којем сам била изложена годинама.

Crveno : znaci boldovano( sujeta) te izvuklo da ne podlegnes fizickom maltretiranju , a isto je u sadashnjem vremenu i ono pretstavlja ustvari sujetu ....

QueenOfClubs
26-06-2010, 16:55
Crveno : znaci boldovano( sujeta) te izvuklo da ne podlegnes fizickom maltretiranju , a isto je u sadashnjem vremenu i ono pretstavlja ustvari sujetu ....
А то ми се није могло десити.
На физичко малтретирање бих одмах реаговала, и јесам, ало ово је било много тешко препознати.
Али, хвала мојој сујети, јер ми је помогла.

QueenOfClubs
26-06-2010, 16:58
pa to je sujeta! tooooooooooooo! kad ne dozvoljavas ikome da ti ista kaze, vec mu vracas istom merom, jer si siguran da vredis vise!
Добро, не баш ништа. Увек ја саслушам кад је разговор озбиљан.
Сваку критику размотрим, није баш да скачем одмах.
Заправо, ја скачем само кад играм, овако сам прилично сталожена,
па и на провокације одговарам тако.

G
26-06-2010, 17:00
pa to je sujeta! tooooooooooooo! kad ne dozvoljavas ikome da ti ista kaze, vec mu vracas istom merom, jer si siguran da vredis vise!

Lilu ja sam sujetan onda i to strašno sujetan.Hvala ti na otkrovenju.:azn:

причалица
27-06-2010, 18:02
jutros sam zbog svoje sujete imala okršaj sa mm. sama sam kriva. al', pošto on nije ništa manje sujetan, večeras se lepo slažemo :)

Lilu
27-06-2010, 18:03
Lilu ja sam sujetan onda i to strašno sujetan.Hvala ti na otkrovenju.:azn:

ali ne mora da znaci da vredis vise, to samo ti mislis da vredis vise... :P

причалица
27-06-2010, 18:05
sujeta je jedno zaebano osećanje...postavlja te na mesto koje ne zaslužuješ...a misliš da ga zaslužuješ.
i onda, to je jedno vrzino kolo....jako je dobro imati nekog pored sebe ko će stalno da te podseća da si govno od kokoške....bar je meni to korisno.

причалица
27-06-2010, 18:27
Kolčak, Glumac koji ga glumi...Konstantin Khabenskiy

ko je kolčak?

G
28-06-2010, 07:14
ko je kolčak?

Evo pričalice ovde je napisano. http://razbibriga.net/showthread.php?1528-Istorijske-li%C4%8Dnosti-%C4%8Dije-delo-je-uticalo-na-formiranje-vas-kao-osobe&p=44781#post44781

причалица
06-07-2010, 17:29
napisa mi danas jedan forumaš da sam iskompleksirana i još ponešto...mora da jesam, blago onome ko komplekse nema.
ipak, sujeta mi sigurno ne da da vidim kakvo je moje ponašanje prema drugim ljudima....bez obzira da li mi je do tih ljudi stalo na direktan ili indirektan način. dakle, kako iskoreniti (ili početi da se iskorenjuje) zlo kao što je sujeta?

kojica
06-07-2010, 17:45
Kako bih ja sujetna mogla da pomognem bilo kome da se oslobodi sujete?
Možda bih mogla da pomognem sebi.. al neću..:lol:

Napisala sam na početku teme jedan poduži komentar.
Šta misliš o njemu?

причалица
06-07-2010, 17:48
u tvom postu se sve odnosi na smirenje - sabranost, slušanje sagovornika, kontrola postupaka - a ja ga nemam...čini mi se da gušim i sebe, a ne samo druge svojom pričljivošću.

kojica
06-07-2010, 18:01
ja imam kompleks, taj kompleks je moj i samo moj
ja ne želim da i mam kompleks
loše je imati komplekse
bila bih tako srećna bez kompleksa

Vidiš li da se takvim mislima stvara još jedan kompleks?

Ja sam pričljiva, da nisam pričljiva to ne bih bila ja..
loše je biti pričljiv
ne želim da budem pričljiva..
bila bih srećna da nisam pričljiva

Eto još jednog kompleksa.

Uviđanje da kompleks postoji je korisno.
Vezivanje za njega kao za nešto dragoceno nije dobro,
kao što nije dobro ni razvijati želju da on nestane.

Nemaš smirenje? Pa gde se to smirenje nalazi,
da proverim i ja da li ga imam.

причалица
06-07-2010, 18:03
pa, stvara se....tom tvojom koncentracijom i vežbom. smirenje se ne nalazi.
ali, nekako mi teško da se koncentrišem na takve stvari...izgleda da se nisam dovoljno smučila samoj sebi.

kojica
06-07-2010, 18:07
Ti ga stvori na svoj način.

I jopet obrnut pristup.. smiri se zato što voliš sebe,
a ne zato što ti je muka od sebe..

причалица
06-07-2010, 18:09
Ti ga stvori na svoj način.

I jopet obrnut pristup.. smiri se zato što voliš sebe,
a ne zato što ti je muka od sebe..

volim sebe?

kojica
06-07-2010, 18:16
Šta sam sad zabrljala. :stidljiva:

Da, zato što voliš sebe. To da ti bude motiv da pomogneš sebi.

причалица
06-07-2010, 18:56
Šta sam sad zabrljala. :stidljiva:

Da, zato što voliš sebe. To da ti bude motiv da pomogneš sebi.

pa, kako da ti kažem....psihološki gledano, jesi u pravu. hrišćanski gledano - treba da volim Boga u sebi, pa onda da bude kako treba....ali, ja sam skroz sujetna.
ne volim mnogo sebe, a o Bogu ne mislim često u poslednje vreme.

Zazijavalo
06-07-2010, 19:09
Rišćanski gledano, treba sebi da kažeš da si niko i ništa, da si poslednja bedina beda i da priželjkuješ kaznu za onu jabuku i druge stvari na koje nisi uticala, ali si na neki način kriva. :pusi:

A sujeta je kad ne daš da ti zapišavadu potiljak, da prostiš :)

причалица
06-07-2010, 19:11
Rišćanski gledano, treba sebi da kažeš da si niko i ništa, da si poslednja bedina beda i da priželjkuješ kaznu za onu jabuku i druge stvari na koje nisi uticala, ali si na neki način kriva. :pusi:

A sujeta je kad ne daš da ti zapišavadu potiljak, da prostiš :)

pa ne dam da mi zapišavadu potiljak...a onda kažu da sam iskomplexirana, pa se onda ja ('vako brbljiva) nadovežem...i onda se sama zaebem, da prostiš.
izgubim svoj mir i mislim o glupostima.

QueenOfClubs
06-07-2010, 19:13
u tvom postu se sve odnosi na smirenje - sabranost, slušanje sagovornika, kontrola postupaka - a ja ga nemam...čini mi se da gušim i sebe, a ne samo druge svojom pričljivošću.
Нисмо сви исти, знаш.
И не можемо свима одговарати ни селу угодити.
Неко мора и да буде причљив.
ПА шта?
Јеси ли ти због тога лоша особа?

причалица
06-07-2010, 19:16
Нисмо сви исти, знаш.
И не можемо свима одговарати ни селу угодити.
Неко мора и да буде причљив.
ПА шта?
Јеси ли ти због тога лоша особа?
kvinče, nisam loša da bih sad smišljala nečije ubistvo...ali sam loša, jer oduzimam sebi mir, preko potreban, za životno funkcionisanje.
ja gledam na to ovako - nemam prava da oduzimam sebi ono najdagocenije - mir duha... a ja to radim non - stop....a to radim iz sujete, dokazivanja da sam u pravu.
nije čudo što tražim onu pesmu ''uvek te đavo nađe lakše nego ja'' :raz_114:

QueenOfClubs
06-07-2010, 19:18
kvinče, nisam loša da bih sad smišljala nečije ubistvo...ali sam loša, jer oduzimam sebi mir, preko potreban, za životno funkcionisanje.
ja gledam na to ovako - nemam prava da oduzimam sebi ono najdagocenije - mir duha... a ja to radim non - stop....a to radim iz sujete, dokazivanja da sam u pravu.
nije čudo što tražim onu pesmu ''uvek te đavo nađe lakše nego ja'' :raz_114:
А ел си мирна кад докажеш да си у праву?

kojica
06-07-2010, 19:39
pa, kako da ti kažem....psihološki gledano, jesi u pravu. hrišćanski gledano - treba da volim Boga u sebi, pa onda da bude kako treba....ali, ja sam skroz sujetna.
ne volim mnogo sebe, a o Bogu ne mislim često u poslednje vreme.

pa kakvo ti je to psihološki neispravno hrišćanstvo...:huh:

ti voliš boga, bog voli tebe, a pošto bog ne postoji, to zapravo ti voliš i sebe i boga..
i nije važno ko koga voli, važno je da se voli

samodestrukcijom nećeš postići ono što želiš.. samo ćeš sebe povređivati
i biće ti još teže..

причалица
06-07-2010, 19:40
pa sad sam u toj fazi...čitam faking ničea :huh:
u stcari mnogo se identifikujem sa likovima...oko sebe, onih koje čitam...gubim se.
i sad, kao sujeta mi daje ''moć'' da znam ko sam ja, u stvari.
gloopost.
znam...

Ciciban
06-07-2010, 19:49
pa kakvo ti je to psihološki neispravno hrišćanstvo...:huh:

ti voliš boga, bog voli tebe, a pošto bog ne postoji, to zapravo ti voliš i sebe i boga..
i nije važno ko koga voli, važno je da se voli

samodestrukcijom nećeš postići ono što želiš.. samo ćeš sebe povređivati
i biće ti još teže..

Nemoj da je bunis josh vise :lol:

Prico pa desi se svima da razmishljamo o glupostima cak pritom i upropastimo sebi pola dana, ali se tu ne radi samo o sujeti, a komplex se ne da navuci tako lako posebno ne kod izgradjene osobe poput tebe ...

причалица
06-07-2010, 19:51
Nemoj da je bunis josh vise :lol:

Prico pa desi se svima da razmishljamo o glupostima cak pritom i upropastimo sebi pola dana, ali se tu ne radi samo o sujeti, a komplex se ne da navuci tako lako posebno ne kod izgradjene osobe poput tebe ...

cici, hvala....samo mi hraniš sujetu:huh:

kojica
06-07-2010, 19:53
А ел си мирна кад докажеш да си у праву?

pa zavisi.. nekad je crno, nekad belo, a nekada sivo..

Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu da bih nekome pomogla
i uspem u tome, onda ću se sigurno dobro osećati.
Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu da bih nekome odmogla
i uspem u tome, onda ću se sigurno loše osećati.
Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu, a da ni sama ne znam
zašto to radim(nako bezveze) i ko od toga ima štete ili koristi, onda ću se sigurno
osećati bezveze.

причалица
06-07-2010, 19:55
pa zavisi.. nekad je crno, nekad belo, a nekada sivo..

Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu da bih nekome pomogla
i uspem u tome, onda ću se sigurno dobro osećati.
Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu da bih nekome odmogla
i uspem u tome, onda ću se sigurno loše osećati.
Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu, a da ni sama ne znam
zašto to radim(nako bezveze) i ko od toga ima štete ili koristi, onda ću se sigurno
osećati bezveze.

dokazivanje da si u pravu (ako si zaista u pravu) ne može nikome da odmogne.

Ciciban
06-07-2010, 19:59
pa zavisi.. nekad je crno, nekad belo, a nekada sivo..

Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu da bih nekome pomogla
i uspem u tome, onda ću se sigurno dobro osećati.
Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu da bih nekome odmogla
i uspem u tome, onda ću se sigurno loše osećati.
Ako sam krenula da dokazujem da sam u pravu, a da ni sama ne znam
zašto to radim(nako bezveze) i ko od toga ima štete ili koristi, onda ću se sigurno
osećati bezveze.


Pa verujem da se svi tako osecaju ....

Ciciban
06-07-2010, 20:08
dokazivanje da si u pravu (ako si zaista u pravu) ne može nikome da odmogne.

prico mislim da itekako moze da odmogne , osim toga u datim situacijama ne vredi dokazivati tek da bi dokazao , jer se tu krije sujeta ...

kojica
06-07-2010, 20:13
dokazivanje da si u pravu (ako si zaista u pravu) ne može nikome da odmogne.

Kako ne može?
Vidiš dete u robnoj kući kako ubacuje papirić u kutiju.
U kutiji su dečije želje za Deda Mraza.
I ti nako poželiš da rasplačeš dete. Priđeš, izubeđuješ
ga da Deda Mraz ne postoji i ubediš ga.
Dete plače. Ti se osećaš dobro?
Kome si pomogla?

I sad.. možemo i da kažemo da si ga oslobodila zablude,
ali to sigurno nisi uradila na najbolji način...

причалица
06-07-2010, 20:31
Kako ne može?
Vidiš dete u robnoj kući kako ubacuje papirić u kutiju.
U kutiji su dečije želje za Deda Mraza.
I ti nako poželiš da rasplačeš dete. Priđeš, izubeđuješ
ga da Deda Mraz ne postoji i ubediš ga.
Dete plače. Ti se osećaš dobro?
Kome si pomogla? sad.. možemo i da kažemo da si ga oslobodila zablude,
ali to sigurno nisi uradila na najbolji način...

to ne bih NIKAD uradila :(

kojica
28-07-2010, 09:00
al Nušić je Nušić...:)


OD PRVOG ZUBA DO PANTALONA

..........
To je doba kada se kod čoveka javljaju prvi instinkti koji zatim ni život, ni vaspitanje, ni obrazovanje ne mogu suzbiti niti uništiti. Jedan od najosnovnijih je sujeta, koja je utoliko uočljivija što se javlju naporedo sa onom prostosrdačnom iskrenošću koja je tako slatka u detinjstvu, da je prava šteta što se i osobina gubi odmah posle prvih detinjskih dana.
Vi nesumnjivo poznajete svi onoga maloga tiranina koji, tek što ste došli gdegod u posetu i otpočeli vrlo prijatan razgovor sa njegovom mladom mamom ili najstarijom sestrom, strpa vam se među kolena, osloni se rukom prljavom od pekmeza na vaše pantalone, digne nožicu u vis i drekne: "Ja imam nove pipe!" Vi
mu, razume se, učtivo i koliko je moguće slađe, odgovorite: "Au, kako su lepe pipe!" i time mislite završili ste razgovor sa njim, te možete nastaviti onaj interesantniji razgovor sa njegovom mladom mamom ili najstarijom sestrom. Ali se varate, jer mali tiranin sad tek počinje svoju uporna akciju. On naslanja ruku namazanu pekmezom i na drugu nogavicu vaših novih pantalona i opet diže nožicu sa uzvikom: "Ja imam nove pipe!" Vama se već prevrće u stomaku, ali iz obzira prema mladoj mami ili najstarijoj sestri, vi i dalje pravite ljubazno lice, milujete malu nakazu po kosići i odgovarate joj: "Jeste, jeste, dušo, video sam, vrlo lepe pipe, osobito lepe pipe!" Ali se vi i drugi put varate ako mislite da je to njemu dovoljno i da će vas sad već jednom pustiti da nastavite razgovor sa njegovom mladom mamom ili najstarijom sestrom. Ne, ne, ono (srednji rod) vam neće dozvoliti ni reč više da progovorite, ono će se uspuzati uz vaše koleno, sešće vam u krilo, dići akrobatski nožicu, podmetnuće vam je pod nos i zahtevaće od vas da govorite o njegovim cipelama, i samo o njegovim cipelama, i ni o čemu drugom do samo o njegovim cipelama.

kojica
28-07-2010, 09:00
Uostalom, samo bez te prostosrdačne dečje iskrenosti, zar se ta ista sujeta ne javlja uvek i docnije kod čoveka? Mlada gospođa Olga dobila je o rođendanu brilijantske butone i zadela ih je u rumene ušne rupice. Vi dođete da joj čestitate dan, a ona u razgovoru okreće vam čas jednu, čas drugu stranu profila, nećete li opaziti butone i nećete li joj se diviti. Ako ste vi toliko nesmotreni pa ne opazite, ona će ma kako, ma na koji način izvesti razgovor koji će vam svratiti pažnju. Ona ne može dići nogu uvis i reći vam: "Ja imam nove pipe!", ali će, recimo povesti razgovor o posljednjoj premijeri: govoriće vam o dubokom značaju problema koji komad tretira i o snažnoj kreaciji naše protagonistkinje, i čim uspe da vas uvuče u taj razgovor, ona će preći na toaletu koju je imala protagonistkinja, i da vidite kako će smišljeno, lukavo, izdaleka, povući liniju koja se svršava na njenim butonima.

kojica
28-07-2010, 09:01
– Pa ipak, – reći će vam – ima nečega što nije uvek u skladu u prikazu protagonistkinje. Ja ne bih umela reći šta je to, ne bih umela odmah naći, ali osećam taj nesklad. Možda je to i toaleta. Glumice često puta oblače haljine one boje koja odgovara njihovome licu, ali je pitanje da li ta boja uvek odgovara i onome psihičkom raspoloženju koje ona u toj haljini preživljuje. Zamislite veselu, raskalašenu ženu u crnini, ili razočaranu, prokazanu, životom satrvenu ženu u kakvoj leptirastoj haljini otvorene boje. Je l' te da tu može biti nesklada?
– Pa razume se! – odgovarate vi najljubaznije i ne sluteći da ste sad već zavukli nos u mišolovku i počeli da ližete smrtonosnu slaninicu.
– Pa onda i frizura; zar ne nalazite da je protagonistkinja imala u drugom činu suviše sređenu, zalizanu, nekako domaćičku frizuru. Zar tu nije trebalo malo više nereda, malo nemirnija frizura, malo neuređenih vlasi, među kojima bi, recimo, u ušima sjala dva brilijantna butona? Zar ne, zar ne bi to glavu činilo interesantnijom?
Ako vi ni pri tim recima ne primetite butone u njenim ušima i ne zadivite se, radi čega se ceo ovaj razgovor i vodi, onda, razume se, ona će nastaviti:
– Možda bi to bilo preterano, – ja ne znam, ja nisam kompetentna. Ima ih, na primer, koji nalaze da je minđuša ostatak varvarstva... možda... ali se ipak mora priznati da je lep ukras? Zar ne nalazite?
I zar vam, posle ovih poslednjih reči, ne izgleda kao da je mlada gospođa digla nogu do samoga vašeg nosa, govoreći vam: "Ja imam nove pipe!"
To mlada gospa; ali će to isto činiti i njena gospođa mama, koja svakojako želi da izazove od vas bar ovu frazu: "O, gospođo,
koliko je mladih koje bi vam mogle pozavideti!" Pa to isto hoće i njena stara majka, koja je rada bar da joj se kaže da se još vrlo dobro drži.
No nemojte misliti da je ova ljudska slabost, koja se među prvima javlja još u najranijem detinjstvu i prati čoveka sve do smrti, pa često i pošle smrti, svojina samo ženskoga roda. Poeta koji vam čita svoj proizvod, moleći vas za "iskreni sud", pretpostavljajući, razume se, da on bude povoljan; državnik koji u plaćenim novinama piše članke o svojim uspesima; dendi koji se sebi divi u ogledalu i nameće se da mu se i vi divite; vojnik koji se isprsava ne bi li mu spazili medalju na grudima, koju je, ni sam ne zna zašto dobio, i svi drugi i mnogi drugi. Zar svi oni ne dižu nogu uvis i ne kazuju vam: "Ja imam nove pipe!"

kojica
28-07-2010, 09:02
Ja sam u tom pogledu, tako bar pričaju moji roditelji i ostali koje se moje mladosti sećaju, bio čak i agresivan.
Ako je došao gost u kuću, pa sam mu se pohvalio novim cipelama, a on ne bi ni obratio dovoljno pažnje,
ja sam ga, vele, gađao papučama, četkom, vatraljem i svim što bi mi došlo do ruku i što bi se moglo sa poda skupiti.
Meni čak nije bilo dovoljno ni to da čekam hoće li gost naići ili neće, te da im se pohvalim novim cipelama,
već bih seo pred kućna vrata, na ulici, i ko god bi od prolaznika naišao, ja bih dizao nogu i očajno vriskao: "Ja imam nove pipe!"

:pusi:

причалица
28-07-2010, 09:25
eh, kad već nušić o cipelama....sećam se kako je majka kupila meni divne lakovane bele cipele...mislim da sam tek krenula u školu. mnogo sam se puvakala s njima....pole nedelju dana, vidim (kad sam se vraćala iz škole) kako se brat igra ispred zgrade - u novim cipelama.
i, ja sam pomislila kako je i meni mama koupila još jedene cipele, i namerno onaj lak izgrebem (budala)...dođem kući, kad ono - ništa. kažem mami ''a gde su meni cipele?''
- ''dobila si ih pre nedelju dana''
- ''ali, vidi kako su oguljene...''
-'' ko ti je kriv, što nisi pazila! nego, miči mi se s očiju, da te ne umlatim!''
pobegoh. moja keva je je streptomicin za sujetu.

kojica
28-07-2010, 09:38
Pa nije baš.
Hvaliti se novim cipelama i stideti se starih je potpuno isto. :)

причалица
28-07-2010, 09:58
Pa nije baš.
Hvaliti se novim cipelama i stideti se starih je potpuno isto. :)

pa vidim ja....htedoh da kažem, ali nisam, da je moja majka toliko sujetna, da ničija sujeta ne može da dođe do izražaja....a ovaj primer je samo jedna u nizu.
naime, ona je imala cipele svih boja - zelene, ciklama, plave...tašne u istim tim bojama, rukavice u kojima je vozila auto od najtanje italijanske kože...i nekako je uvek brata gurala u prvi plan (mlađi je od mene 2 godine).
meni to nije smetalo svesno, ali možda se nesvesno ispoljavalo u takvim glupim postupcima, čiji sam primer iznela gore.
ćuti, dobro je da me nije ulemala....umela je baš da nas razbije.

Bisernica
01-08-2010, 10:58
Dugo sam razmišljala da li da otvorim ovu temu,i na kraju ipak odlučila za,jer u principu nikad ne krećem iz negacije,pa ću za početak,ne navodeći razloge koji su me potakli,napisati par *stnica* o tome šta je sujeta kao psihološki pojam i kako se i na koji način manifestuje.
Da ne bi bilo zabune u samom startu,svi su ljudi manje ili više sujetni,važno je samo na koji način se sujeta ispoljava.
Po definiciji,sujeta je potreba za dokazivanjem sopstvene vrednosti i izražava razliku izmedju onoga što jesmo i što bi želeli da budemo.
Rekoh da su svi ljudi manje ili više sujetni,a razlikuju se samo po sposobnosti da sujetu drže pod kontrolom.Tako one koji znaju da kntrolišu svoju sujetu smatramo - realnim,stabilnim,pouzdanim ljudima širokih shvatanja.Takve ličnosti se normalno razvijaju i funkcionišu u skladu sa prihvatljivim društvenim normama.
Oni koji nemaju sposobnost kontrole sopstvene sujete su - egocentrici,imaju osećaj niže vrednosti i isključivost u smislu hipotekarne ispravnosti njihovog mišljenja i ponašanja.
Sujeta se može ispoljavati na mnogo načina,pa tako postoje društveno prihvatljivi i društveno neprihvatljivi načini ispoljavanja sujete.
Društveno prihvatljivi načini ispoljavanja sujete su čak i poželjni,jer se odnose na ambiciozne,vredne i svom poslu predane ljude,na ljude koji teže ka slavi i uspehu u polsu koji podrazumeva pojavljivanje u javnosti,odnosno predstavljanje sebe širokom auditorijumu.Psiholozi tvrde da se sujeta može ispoljavati u društveno prihvatljivom obliku i kroz humanost,pomaganje drugima,jer se na taj način stvara bolja slika o sebi,pa se s pravom može reći da su zdravstveni radnici najsujetniji u odnosu na pripadnike drugih profesija (...i ja sam zdravstveni radnik :bisaa: )
Medjutim,društveno neprihvatljiv način ispoljavanja sujete je mnogo češći,u osnovi se samo o njemu i govori kao o sujetnom ponašanju,a najčešće se prepoznaje po isključivosti - insistiranje da su uvek u pravu i nedozvoljavanje drugačijih mišljenja.
Sujeta se ispoljava i kao potreba da se u drugima vidi samo loše,a prenebregne ono što je dobro.
Obzirom sam napisala da su zdravstveni radnici sujetni,a i ja sam zdravstveni radnik,pa i ovo *filozofiranje* o sujeti potiče iz stečenih znanja,(dakle,jesam društveno prihvatljivo sujetna ),pa da ne preskočim dozvoljenu granicu društveno prihvatljive sujete,ovde završavam uvodni post :).

Jeste li sujetni,u kojoj meri i na koji način ispoljavate sujetu,a na koji način drugi misle da je ispoljavate a vi se sa tim ne slažete ?!
Da bi ovo drugo pitanje bilo lakše, dodat ću još samo da ukoliko sujetnoj osobi pokušate da skrenete pažnju na ponašanje nekom dobronamernom kritikom,ona će vas proglasiti *neprijateljem*,jer dovodite njene vrtednosti u pitanje.

divilac
01-08-2010, 13:01
...razmišljah o ovome,....za mene nije pravo mesto za diskusiju o istom,.....ali, pošto ja ovde nisam kriterijum, a tema je otvorena, moje je da kažem svoje, ili da ćutim,...
ćutaću malo naglas,...
Da vam kažem, većinu pokušaja da javno udovoljim svojoj, ne tako jako ispoljenoj sujeti, završava katastrofalno!!! Skoro uopšte nisam ispravno shvaćen. Skoro uvek se posmatra da sam to JA rekao, a ne gleda se šta sam to rekao.
I, ne bi me to zaintrigiralo da na pp, ista stvar nije za 180 stepeni drugačija. Sad se pitam, šta je to, da li je do mene ili do mojih sagovornika,....Nameru ispoljavam na isti način, a na pp sam prihvatljiv i prihvaćen, ovako ne,....
da li to mi nismo spremni suočiti se sa sobom i svojim bićem,......stidimo se nečega,...ili smo drastično precenili sebe u odnosu na neke vrednosti,....
Našao sam ja i odgovor na to,....pogrešnim vrednostima vrednujemo sebe kad se javno predstavljamo,....
Kad otvaramo dušu, ne sumnjajući da će sadržaj biti javnosti dostupan, onda smo to u stvarnosti mi,....Jedino što bih voleo, da svako potraži odgovor za sebe,.....zato bežeimo od sebe, kad znamo da pobeći ne možemo,....
Ljudi, slušajući nas i gledajući nas stvaraju lažnu sliku o nama,...možda zato i toliko licemerja i izveštačenosti. Nikad manje nisam poznavao ljude, nikad više nesreće duše nisam upoznao,...

kojica
02-08-2010, 10:45
pa već ima jedna tema o sujeti...

aha.. da..

Ovde smo svi sujetni, pa s toga svako mora da ima svoju temu o sujeti.

:raz_128:

kojica
02-08-2010, 11:32
problem je valjda u tome što bi svi nešto da kažu o sujeti, al niko nema potreba da čuje tuđa mišljenja...:raz_067:

kad bi shvatili da je sve već rečeno, i da možemo komotno da ćutimo
sujeta bi eksplodirala...:lol:

zLozi
02-08-2010, 12:16
I, ne bi me to zaintrigiralo da na pp

Pa ti pises o forumima,:eek: a sve sto si avatar si. Barem sto se mene tice. Svaki forum je sa moje tacke gledista, jedna selendra, pa ih kao takve i treba prihvatiti. A vec sam i rekla vise puta, na svetu ne postoji jedno carstvo u kome caruje drugarstvo.

kojica
02-08-2010, 12:35
Ja sam samo avatar?

Moja sujeta krvari..

Vragolanka
02-08-2010, 12:42
Ja se menjam sa svakim avatarom i nikom... jel to znači da želim da budem ono što nisam? :huh:
A toliko sam sujetna da avatar mora da mi bude lep. :sojka:

marlon
03-08-2010, 10:25
sva sam ali sujetan nikad
to mi lilu drvila stalno jos pre 3 godine
drago mi da je konacno skontala da je bila u zabludi

Bisernica
03-08-2010, 17:46
pa već ima jedna tema o sujeti...

aha.. da..

Ovde smo svi sujetni, pa s toga svako mora da ima svoju temu o sujeti.

:raz_128:

Ja sam sujetna taman koliko je potrebno :lol:,ali sam videla temu tek kad je bilo kasno,
pa nije bilo šanse da ovu obrišem.Što se mene tiče može da se sastavi sa predhodnom,
i da se tako sjedinjene obe prebace na psihologiju gde i spadaju :lol:
Nadam se da će nadležni mod pročitati poruku.

andromeda
01-09-2010, 09:20
desi mi se ponekad

QueenOfClubs
25-09-2010, 17:34
Немам појма што је ова тема на женама.
Познајем много више сујетних мушкараца него жена.
Ал добро...
Некад сам била сујетна.
Некад, кад нисам имала појма ко сам и шта желим.
Јесам се доказивала, више себи него другима.
А онда је све то само од себе спласнуло.
Мене више не дотичу туђе сујете, доказивања, сплеткарења, препуцавања, пецкања.
Смешно ми је кад видим људе у озбиљним годинама како се некоме доказују или како имају жељу да другом "спусте" по сваку цену.
Малко ми је јадно и незрело.
Добро, малко више...
И... уопште не улазим у расправе које саме по себи имају циљ доказивања ко је у праву.
Мислим тако, може се прихватити или не, свеједно. :neutral:

malavelika
30-09-2010, 21:17
Jeste li sujetni......
jesam, ebiga...al bar priznam lepo da jesam...nemam pojma zasto, valjda neka vecita zenska nesigurnost, il tako nesto...al svi kazu da mi slatko stoji :)

Ciciban
05-10-2010, 17:40
cim JA nisam otvorila temu o sujeti , onda nisam sujetna :P

tol
05-10-2010, 17:41
svi su sujetni...bez pogovora :)

svako ima Ahilovu petu

Tibi
05-10-2010, 17:43
svi su sujetni...bez pogovora :)

svako ima Ahilovu petu
;) Nisu, oni...koji to nece da priznaju (il`jos bolje...ne vide:mrgreen:).

причалица
05-10-2010, 17:47
toliko sam sujetna da ne mogu da verujem da nisam ništa napisala ovde....
dakle, mislim da sam sujetna preko svake mere, samim tim izgledam kao da sam osetljiva i šta ja znam...ali, ne dajte da vas zavaram - samo sujeta je u pitanju.
kad ne bih bila sujetna, život bi mi bio mnogo lakši.

boti
07-10-2010, 20:58
reche mi jedna zhena da pisem da bi samo uzivao da citam shta sam napisao... :lol: onda sam seo i za mesec dana ishcito svih 45.000 postova od 130 niqova sho ih napisah i shvatih da sam sve vreme manje vishe svashta lupetao... znachi chabrirala u proceni moje sujete.... jer da sam sujetan drzao bi se pravog niqa ko pijan plota i forumskog statusa ne bi qvario sam sebi posao i ne bi seqo granu na qojoj sedim... a to 90 posto qorisniqa radi koji imaju preko 20.000 postova...trude se da odrze onaj image sebe koji su stvarali mozda godinama u ovom vl svetu...ako je to tema..ako je sujeta u rl...sujetan ko svaki choveq ako vidish da je neqo bolji od tebe ali u meri da se uzdignem i potrudim da ga dostignem ili chaq nadmashim ukoliqo je to moguce

malavelika
07-10-2010, 21:01
pa to je sasvim normalno..i ja volim najvise sebe da citam

kojica
07-10-2010, 21:02
e i meneme blam da čitam šta sam pisala pre recimo dve godine.. a tek ono što sam pre četiri pisala...:stidljiva: ni po kazni ne bih čitala...:lol:
al to valjda znači da sam nešto naučila, a ne da nisam sujetna? ili grešim?

malavelika
07-10-2010, 21:03
pa ja zato i volim, sto se ziva iskidam od smeha kaka sam glupacica bila :)

причалица
07-10-2010, 21:03
ma, to znači da si ispravila neke stvari....daj Bože da se to svima dešava.

malavelika
07-10-2010, 21:11
a, jok, jednom glupacica-uvek glupacica
moz samo da se malo pretvara

kojica
07-10-2010, 21:12
:lol:

malavelika me čačka po sujeti...

G
07-10-2010, 21:19
Jesam.

Tibi
07-10-2010, 21:20
Jesam.
I ja G, samo znam i one koje se tad tek...bude :stid:

malavelika
07-10-2010, 21:22
Jesam.
jesi sujetan, ili jesi obrazovan muskarac sa puno razumevanja za zensku rec-klimaks? :)

QueenOfClubs
07-10-2010, 21:23
Не знам да ли сам сујетна.
Ваљда јесам.
Сви смо, зар не...
А колико, тешко је да то човек реално процени за себе. ;)

malavelika
07-10-2010, 21:25
ma, svi smo sujetni, samo se to ispolji na razne nacine, manje, ili vise, neko prizna, neko ne, neko to smatra normalnim, nekoga sramota, pa krije..i takoc...

G
07-10-2010, 21:30
Sujetan sam. A za ženski klimaks nisam stručnjak. Razumevanja imam za sve dovoljno... Smatram se žrtvom tranzicije i PMS-a :)

misticlady
08-10-2010, 00:54
da,naravno da sam sujetna...moju Ahilovu petu je tesko dodirnuti...i ne daj boze da je neko dodirne http://razbibriga.net/imported/2010/10/smilie_be_013-1.gif

kojica
11-10-2010, 17:03
e sad me izazivaš...:lol:

причалица
12-10-2010, 16:55
e...meni baš teško pada to što starim...missim, to jeste deo sujete, je l'?
nikako da se pomirim što neke rečenice više ne mogu da važe nikako...rečenice iz pesama koje sam davno slušala...iz romana ili pesama koje sam čitala...
važe te reči, ali ne više za mene....jer, te rečenice jesu univerzalne, ali ja nisam.
:(

kojica
12-10-2010, 17:44
:(

Pa jeste pričo.. al to je normalno.. svi kroz to prolaze..
Nenormalno je ako kreneš da maltretiraš i kinjiš mlađe žene.

причалица
12-10-2010, 18:37
pa ne kinjim...nije mi to u prirodi.
ali, kinjim sebe. to je najlakše i najteže....opet sujeta:sojka:

malavelika
12-10-2010, 19:28
meni se sujeta uopce ne menja sa godinama..jedino sto sad lakse prepoznajem da me sujeta radi, a ne nesto drugo, pa lakse kanalisem i manipulisem njome...a, zajebana stvar je kad sujetna zena krene da stari...cini mi se da mi je duplo teze no onima koji imaju malo manje tog balasta...

причалица
12-10-2010, 19:38
znaš ono, sretnu se 2 drugarice iz gimnazije sa školskim drigom posle 25 godina....nisu se uopšte videle s njim do tada. jedna je bila lepa, a druga je bila...ništa naročito. i znaš kakav je njegov komentar?
ovakav:
onoj ružnjikavoj: ebote, pa ti se baš dobro družiš!
onoj nekad lepoj: eeee....sad izgledaš...pa, malo ozbiljnije.
eto, tako to izgleda posle 25 godina.
a posle 30 neću ni da pričam.

malavelika
12-10-2010, 19:44
heheh..ja nisam bila na 10 godina mature, i sad za dve idem na dvadeset..ali pre toga cu bogami na mezoterapiju :mrgreen:

kojica
12-10-2010, 21:44
ja samo da se javnem na raport...:lol:

kojica
12-10-2010, 21:49
Kakva praksa? Moj jedini učitelj sam ja. :lol:

Lilu
14-10-2010, 07:09
Znaci, mi se radjamo sa sujetom, samo vremenom naucimo ili nikad ne naucimo da je sakrijemo ili potisnemo... Ja to nikad nisam naucila.... opasno me drnda sujeta, narocito kad me neko povredi....

kojica
14-10-2010, 08:52
Znaci, mi se radjamo sa sujetom, samo vremenom naucimo ili nikad ne naucimo da je sakrijemo ili potisnemo... Ja to nikad nisam naucila.... opasno me drnda sujeta, narocito kad me neko povredi....
Jok sakrivamo i potiskujemo.. to nije zdravo..:lol:

Dovoljno je da je primetimo.. na vreme...

причалица
14-10-2010, 19:02
Jok sakrivamo i potiskujemo.. to nije zdravo..:lol:

Dovoljno je da je primetimo.. na vreme...

pa jes ...primetimo....pa kad primetimo, onda polako ispravljamo.
moje ispravljanje se svodi na to da kažem šta mislim, a ne da gajim sujetu nekomunikacijom...a onda postajem previše bezobrazna (za starije od mene) ili previše emancipovana (za muškarce) ili ''šta ti je sad spopalo?'' za drugarice....
i tako, ne smem da kažem šta mislim.
tj. smem i kažem, ali gubim ljude.

Adio
27-02-2011, 13:58
Posto mi je Kvini zakljucala temu na LjiS-u, ajde napisacu ovde na DiP-u poJentu one teme, a malo i ove!
Podjimo od cinjenice da se sujetom smatra suptilno ispoljavanje egoizma.
E sad, ponekad se i sam strah tumaci kao sujeta. Zasto? Zato sto otkrivanjem sebe pred drugima, najcesce razbijamo iluziju koju imamo o sebi samima a i taj neko o nama( to je onaj deo gde se pominje gordost). Bilo da su emocije u pitanju ili nesto drugo. Da bi se taj strah prevazisao, moramo se sa njim suociti, na bilo koji nacin. A to je ono "prihvatanjem sebe" . Mislim da nas cak sujeta i spusta na zemlju.

причалица
28-02-2011, 19:48
Mislim da nas cak sujeta i spusta na zemlju.
na špsredan način - da...ako si uopšte svestan sujete :lol:

Adio
03-03-2011, 01:20
na špsredan način - da...ako si uopšte svestan sujete :lol:

U principu ja jesam svesna, i tezim da ne budem sujetna
Bitno i najbitnije je biti svestan sebe, a to znaci i manje sujetan, zar ne?

Nenad
14-04-2011, 21:02
nisam,sta ce drugi reci o meni to je potpuno meni nebitno sa distance kako cu se ja osecati...sta ce narod reci i sl...,ja nemam sujete prema drugim ljudima i ne pogadjaju me iste,a narod nesto mora da prica ako ne ovog dana o meni lepo sutra ce verovatno...,sto se kaze ljudi pricaju kada se sastave dve stvari vecinom kako osuditi drugog coveka za nesto koji i sami to isto grese ili diskutovati o drugim ljudima i njihovim problemima uopste baveci se praznim sujetama...

mikili
14-04-2011, 21:20
rekla bih da meni fali malo sujete..

kojica
14-04-2011, 23:34
Hoćeš da ti pokažem da grešiš? :hm:

причалица
15-04-2011, 06:37
U principu ja jesam svesna, i tezim da ne budem sujetna
Bitno i najbitnije je biti svestan sebe, a to znaci i manje sujetan, zar ne?

biti svestan sebe? šta to tačno znači?
da li biti svestan svojih postupaka ili baš sebe? poznajem ljude koji su baš svesni sebe i ta samosvest im hrani sujetu (ili obratno)....a ljudi koji su svesni postupaka koje čine uglavnom i ne razmišljaju o sujeti. nemaju vremena da misle o tome.

kojica
15-04-2011, 09:00
Misliš svestan izgleda(sebe)?

причалица
15-04-2011, 09:04
Misliš svestan izgleda(sebe)?

ne mislim na izgled. ne znam na šta say. misli.

kojica
15-04-2011, 09:07
Pa ako kažemo da smo mi skup naših postupaka, onda mi je jasno na šta je mislila.

причалица
15-04-2011, 09:11
javiće se da nastavi, nadam se....inače, sujetni ljudi svoje postupke uvek doživljavaju kao krajnje velikodušne. to je bar moje iskustvo...i uvek očekuju zahvalnost za sve što učine....što je strašno.
jer, ima situacija kad ne želiš da ti niko ništa čini, a određena osoba to učini...i posle očekuje još i da joj se zahvališ za nešto što ti se možda i ne sviđa kako je urađeno.
ako se zahvališ - osećaš se kao gomno, a ako se ne zahvališ - tek ćeš onda da nadrljaš :(

Bisernica
15-04-2011, 09:14
U principu ja jesam svesna, i tezim da ne budem sujetna
Bitno i najbitnije je biti svestan sebe, a to znaci i manje sujetan, zar ne?

Biti svestan sebe podrazumeva i biti sujetan u društveno prihvatljivom obliku,jer društveno prihvatljiv oblik sujete je generator napretka ličnosti u celini.Pozitivna sujeta ili normalna i kontrolisana doza sujete ,tera čoveka na ambicioznost,predanost poslu kojim se bavi ,recimo, u profesionalnom smislu,težnja ka uspehu,manifestuje se kroz humanost i pomaganje drugima ,jer čovek na taj način stvara bolju sliku o sebi.
Sujeta kao pojam ne opisuje nešto loše po definiciji.Loša strana sujete će se ispoljiti
ukoliko se ne drži pod kontrolom.Čovek koji ima svest o sebi i svetu oko sebe ,jer ni to se ne može prenebregnuti kao faktor koji utiče (čovek je ipak društveno biće),ima i sposobnost da kontroliše sujetu i da je ne otklanja ,već usmerava u pozitivnom pravcu....tako da nije uvek i jedino negativno biti sujetan.Biti sujetan u određenoj meri je korisno.

причалица
15-04-2011, 09:23
kako naći tu finu granicu kada je sujeta samo pozitivna, pokretačka?

Bisernica
15-04-2011, 09:30
kako naći tu finu granicu kada je sujeta samo pozitivna, pokretačka?

Granica je stvar svake ličnosti za sebe ,ne postoji u nekom matematičkom smislu kao
linija koja je definisana generalno ,jer svaki čovek je svet za sebe,dakle različit,ali biti svestan sebe podrazumeva imati realnu sliku i prihvatanje te slike ,o sopstvenim nedostatcima i sopstvenim vrednostima ,ili o manama i vrlinama.Svest o tome šta je u nama dobro ,a šta bi moglo biti bolje ,je ta granica koja ostavlja sujeti prostor da ono što bi moglo biti bolje i poboljša....ukoliko ne postoji svest o sebi ,ili iskrivljena slika o sebi i svetu oko sebe ,u tom slučaju se ta granica društveno prihvatljive ili korisne sujete i ne može odrediti.
Problem nije tako jednostavan,jer je u pitanju borba sa samim sobom ,a to opet zavisi od snage jedne ličnosti da suspregne samu sebe u onim stvarima koje prepoznaje kao loše po sebe ,a time i po druge.

mikili
15-04-2011, 09:34
Hoćeš da ti pokažem da grešiš? :hm:
moze..bila bih zahvalana..

kojica
15-04-2011, 09:35
moze..bila bih zahvalana..

Dobro. :jasenka: Nemoj samo posle da se žališ. :lol:

mikili
15-04-2011, 09:36
Dobro. :jasenka: Nemoj samo posle da se žališ. :lol:
necu..zasto bih?

kojica
15-04-2011, 10:05
Zato Mikili što sam prirodni talenat da kod drugih pritisnem pravo dugme za detonaciju sujete.
A to boli. :sad:

причалица
15-04-2011, 10:11
Zato Mikili što sam prirodni talenat da kod drugih pritisnem pravo dugme za detonaciju sujete.
A to boli. :sad:

aj pritisni kod mene....samo, reci šta da popijem pre toga.

kojica
15-04-2011, 10:12
aj pritisni kod mene....samo, reci šta da popijem pre toga.
Pa kod tebe sam sve dugmiće ispucala... nomad...

Neću više nikada, obećavam... :bela:

причалица
15-04-2011, 10:27
Pa kod tebe sam sve dugmiće ispucala... nomad...

Neću više nikada, obećavam... :bela:

nešto se ne sećam da mi se nešto desilo :huh:

kojica
15-04-2011, 10:29
Sad me zazivaš da te podsetim. :lol:

e baš neću... :dance:

Sad sam u fazi kad se igram sa svojom sujetom.

причалица
15-04-2011, 10:32
Sad sam u fazi kad se igram sa svojom sujetom.

paz' da ti se nešto ne desi :lol:

Adio
15-04-2011, 15:21
biti svestan sebe? šta to tačno znači?
da li biti svestan svojih postupaka ili baš sebe? poznajem ljude koji su baš svesni sebe i ta samosvest im hrani sujetu (ili obratno)....a ljudi koji su svesni postupaka koje čine uglavnom i ne razmišljaju o sujeti. nemaju vremena da misle o tome.

jedno povlaci drugo
svesni sebe, mogucnosti, sposobnosti, itd, svesni postupaka koji proizilaze iz razmisljanja.
a poznajem i ja jednog koji je svestan sebe i bas na taj nacin hrani sebi sujetu, al sta on meni kaze? Kaze da se ne upusta ni u sta u sta nije siguran da ce izaci u plusu. Pa i kada gubi u diskusiji, ne bitno, on se povlaci.
takodje ne mislim na izgled kada kazem svestan sebe, to je apsurdno.

Adio
15-04-2011, 15:25
Biti svestan sebe podrazumeva i biti sujetan u društveno prihvatljivom obliku,jer društveno prihvatljiv oblik sujete je generator napretka ličnosti u celini.Pozitivna sujeta ili normalna i kontrolisana doza sujete ,tera čoveka na ambicioznost,predanost poslu kojim se bavi ,recimo, u profesionalnom smislu,težnja ka uspehu,manifestuje se kroz humanost i pomaganje drugima ,jer čovek na taj način stvara bolju sliku o sebi.
Sujeta kao pojam ne opisuje nešto loše po definiciji.Loša strana sujete će se ispoljiti
ukoliko se ne drži pod kontrolom.Čovek koji ima svest o sebi i svetu oko sebe ,jer ni to se ne može prenebregnuti kao faktor koji utiče (čovek je ipak društveno biće),ima i sposobnost da kontroliše sujetu i da je ne otklanja ,već usmerava u pozitivnom pravcu....tako da nije uvek i jedino negativno biti sujetan.Biti sujetan u određenoj meri je korisno.

Slazem se, ali...
Postoje ljudi koji svoju sujetu ispoljavaju bas na taj negativan nacin, a to vec nije ono samoljublje, vec u odnosu sa drugim ljudima, smatrajuci svoje postupke ispravnim, odbacuju sve sto je van njihovih pravila principa itd. I na taj nacin dolazi do tog loseg-sujeta!
Pitanje je sta je za koga lose i kada je sujeta losa?
Po cemu se to "meri"?

Bisernica
15-04-2011, 15:44
Slazem se, ali...
Postoje ljudi koji svoju sujetu ispoljavaju bas na taj negativan nacin, a to vec nije ono samoljublje, vec u odnosu sa drugim ljudima, smatrajuci svoje postupke ispravnim, odbacuju sve sto je van njihovih pravila principa itd. I na taj nacin dolazi do tog loseg-sujeta!
Pitanje je sta je za koga lose i kada je sujeta losa?
Po cemu se to "meri"?

Ako govorimo o sujeti ,odnosno društveno prihvatljivoj i korisnoj sujeti ,tada su mera opšte,društveno prihvaćene vrednosti i standardi.
Kao što se za nauku može reći da je samo jedan od opšteprihvaćenih načina razmišljanja,dakle utvrđen standard kada je reč o svemu što je iz tog domena,tako se i za pozitivnu sujetu može reći da je opšteprihvaćena društvena vrednost ,svojevrstan standard.Svi uzusi koji su prihvaćeni od strane većine u jednom društvu ,koji određuju šta je to dobro i korisno,prihvatljivo i poželjno,šta jedno društvo toleriše i prihvata ,a šta ne.Društvo u kojem je svaki pojedinac jedinka za sebe ,ali svaka ta jedinka, bez obzira na svoju specifičnost ,usvaja i prihvata društvene norme i standarde,*propisane* od većine, da bi i ona bila prihvaćena od strane tog društva.

Adio
15-04-2011, 15:55
Ok, drustvo postavlja standarde a pojedinac prihvata ili ne prihvata!
Ali nisam na to aludirala kada sam pitala cime se meri i sta je lose u sujeti!
No ne bitno!
Opet sam neko ko sam sebi postavlja norme i mislim da je jedna od najcescih negativnosti sujete upravo zbog tog velikog JA, inat, koji ljudi najcesce imaju.
Sveukupno, smatram da sve polazi od volje, a kada neko hrani sujetu postupcima drugih, e to je vec...nesto drugo.

Bisernica
15-04-2011, 16:03
Ok, drustvo postavlja standarde a pojedinac prihvata ili ne prihvata!
Ali nisam na to aludirala kada sam pitala cime se meri i sta je lose u sujeti!
No ne bitno!
Opet sam neko ko sam sebi postavlja norme i mislim da je jedna od najcescih negativnosti sujete upravo zbog tog velikog JA, inat, koji ljudi najcesce imaju.
Sveukupno, smatram da sve polazi od volje, a kada neko hrani sujetu postupcima drugih, e to je vec...nesto drugo.

Pa ,loše u sujeti je prekomerna doza ,koja nije u skladu upravo sa onim standardima.
preterana sujeta dovodi do konflikta pojedinca sa pojedincem ili pojedinca sa društvom ,a neretko dovodi i do konflikta unutar same jedinke.
Imati svoje JA nije stvar sujete ,već stvar svesti o sebi ,ali ako neko ima svoje ja ,i ako je ono pod uticajem korisne doze sujete,tada to nikako ne može biti problem,već samo korist pojedincu ,a preko njega i celom društvu,ma kako beznačajno zvučalo.Imati svoje ja ,znači osećati ljubav prema sebi ,a čovek koji ima razvijeno osećanje ljubavi prema sebi,on poznaje osećanje ljubavi prema drugome.
Hraniti sujetu tuđim postupcima ,ne znam kako je moguće ,jer tuđi postupci nisu stvar kojom se hranimo ,ako govorimo o sujeti i našem ja u pozitivnom smislu.
Sujeta se hrani (u negativnom smislu),laskanjem ,dodvoravanjem,snishodljivošću ,servilnošću i linijom manjeg otpora,a na osnovui ovog možeš zaključiti da su tuđu sujetu spremni hraniti upravo ljudi koji nemaju svoje JA,ili beskičmenjaci.

Adio
15-04-2011, 16:08
Pa ,loše u sujeti je prekomerna doza ,koja nije u skladu upravo sa onim standardima.
preterana sujeta dovodi do konflikta pojedinca sa pojedincem ili pojedinca sa društvom ,a neretko dovodi i do konflikta unutar same jedinke.
Imati svoje JA nije stvar sujete ,već stvar svesti o sebi ,ali ako neko ima svoje ja ,i ako je ono pod uticajem korisne doze sujete,tada to nikako ne može biti problem,već samo korist pojedincu ,a preko njega i celom društvu,ma kako beznačajno zvučalo.Imati svoje ja ,znači osećati ljubav prema sebi ,a čovek koji ima razvijeno osećanje ljubavi prema sebi,on poznaje osećanje ljubavi prema drugome.
Hraniti sujetu tuđim postupcima ,ne znam kako je moguće ,jer tuđi postupci nisu stvar kojom se hranimo ,ako govorimo o sujeti i našem ja u pozitivnom smislu.
Sujeta se hrani (u negativnom smislu),laskanjem ,dodvoravanjem,snishodljivošću ,servilnošću i linijom manjeg otpora,a na osnovui ovog možeš zaključiti da su tuđu sujetu spremni hraniti upravo ljudi koji nemaju svoje JA,ili beskičmenjaci.

Lepo definisano.
Ali me opet nisi razumela.
Naravno da je potrebno imati svoje JA i voleti sebe jer na taj nacin gradis ili vec imas izgradjenu licnost, vec JA pa JA, hraniti sujetu na taj nacin, ja ovo ovako i onako i nikako drugacije, JA moram ovo i ono da dobijem na ovaj ili onaj nacin, JA to tako i nikako drugacije pa kad sve krene po JA onda se jos vise zagriza i bahati.

Bisernica
15-04-2011, 16:13
Lepo definisano.
Ali me opet nisi razumela.
Naravno da je potrebno imati svoje JA i voleti sebe jer na taj nacin gradis ili vec imas izgradjenu licnost, vec JA pa JA, hraniti sujetu na taj nacin, ja ovo ovako i onako i nikako drugacije, JA moram ovo i ono da dobijem na ovaj ili onaj nacin, JA to tako i nikako drugacije pa kad sve krene po JA onda se jos vise zagriza i bahati.

Insistiranje na sopstvenom JA kao jedino ispravnom ,mogućem i neprikosnovenom je već ekstremna doza sujete koja prelazi u tiraniju.Takve ljude nazivamo diktatorima .
Razumem ja tebe :),ja sam se uključila na temu sa konstatacijom da nije uvek apriori loše biti sujetan ,što je mislim bio odgovor na prvi citat.

Adio
15-04-2011, 16:28
E pa mene je zanimalo vidjenje takvog ega!

mikili
16-04-2011, 11:20
Zato Mikili što sam prirodni talenat da kod drugih pritisnem pravo dugme za detonaciju sujete.
A to boli. :sad:

mozes slobodno..bar cu znati da sam sujetna i u kojoj meri..

причалица
17-04-2011, 07:24
mozes slobodno..bar cu znati da sam sujetna i u kojoj meri..

nemoj da misliš da sam zlonamerna, molim te....ali, svako od nas je sujetan. pitanje je da li ti to sebi hoćeš da priznaš ili ne.

Bisernica
17-04-2011, 09:37
nemoj da misliš da sam zlonamerna, molim te....ali, svako od nas je sujetan. pitanje je da li ti to sebi hoćeš da priznaš ili ne.

Naravno da smo svi sujetni ,i to je normalno jer je sujeta u normalnoj dozi pokretač.

mikili
17-04-2011, 16:09
Naravno da smo svi sujetni ,i to je normalno jer je sujeta u normalnoj dozi pokretač.


bas to..zato kazem da bi mi trebalo malo vise...

kojica
18-04-2011, 06:45
Više ili da to malo usmeriš na nešto korisno? :hm:

Mislim.. pod uslovom da je sujeta to što nam daje volju za životom.. :hm:
ili da volja za životom neizostavno rađa sujetu.. :hm:

DaDole
18-04-2011, 08:31
Ne postoji osoba koja nije sujetna,samo je stvar u tome u kojoj je to mjeri i kako se izražava.Vremenom se količine sujete znatno smanje,nekako sa zrelošću i odrastanjem,ali to nije pravilo jer postoje ljudi kojima je neprekidno potrebna potvrda i samopotvrda nečeg što svakako proizilazi iz njihove nedigurnosti,pritajenih kompleksa,asocijalnosti ili jednostavno jer nose breme prevelikog očekivanja i samoočekivanja..
ne podnosim sujetne ljude koji stalno očekuju klimanje glavom,odobravanje,divljenje.Smatram da sam sujetna u jednoj maloj sasvim podnošljivoj mjeri koja nikog ne dotiče,sem mene ponekad..ali,žena sam pa je to sasvim normalno:)

причалица
18-04-2011, 08:35
ovo što ću sad da napišem, nije replika ni na čiji post:
mislim da istinski sujetna osoba nikad ne bi priznala da je sujetna, jer njenoj sujeti ne godi da ima manu....a svaka jako sujetna osoba zna da sujeta jeste mana i to velika.

Ometač
14-07-2011, 06:27
Вашар таштине
Мирјана Огњановић

http://razbibriga.net/clear.gif

Шта то стално и узалудно хранимо, а често је болна мета коју други погађају?

„Ријечи проповједника
Сина Давидова цара у Јерусалиму.
Таштина над таштинама,
вели проповједник,
таштина над таштинама,
све је таштина.”

Ometač
14-07-2011, 06:28
Tако почиње Књига проповедникова, једна од најчешће помињаних књига Старог
завета. Између осталог, говори о томе да је таштина снажно искушење за сваког
човека. Моћно и опасно, јер се јавља под маском великог броја различитих лица.
Вреба нас лукаво, тако што личи на нешто потпуно друго од онога што јесте: понекад
на увређеност или тугу, осећање одбачености, на успех или на марљивост чак.
Уколико кажемо да је таштина исто што и сујета, или самољубље, онда ће некоме
овај израз можда бити јаснији.

Шта је то што човек не би учинио како би задовољио сопствену сујету, односно
таштине ради? Да ли можда и изнад љубави лебди облак сујете? Тај се мрачни облак
често спушта на наше заљубљене главе, уносећи олују у осећања, показујући
прождрљивост, односно страшну, неутаживу глад. Живот изузетно сујетних
љубавника претвара се тада у пакао. Таштима, наиме, није довољно да нешто
ваљано ураде или да се тако понашају. Вапију за ласкањима и потврдама сопствене
умишљене величине! Шта ако је њихов писмени задатак, изложба или концерт био
добар, уколико нема петице у дневнику или текста о њима у новинама који би тај
успех обзнанио? У жељи да их сви помињу, сујетни падају све дубље у замку
таштине... Траже дивљење и потврђивање. Све више, више и више...

Ometač
14-07-2011, 06:28
Нико их не подноси

Таште особе симпатичне су изгледа једино кад се о њима препричавају анегдоте.
Обично онда кад их више нема. И тада је њихово понашање свима смешно. Јер,
претерано сујетне људе није лако подносити у друштву. Осетљивост
самозаљубљених је велика. Њих погађа све што није величање. Такви људи су
оличење првог хришћанског смртног греха, чије је име гордост.

„Реч је о лажном поносу, односно преувеличаној слици о себи”, објашњава доктор
Миливојевић за „Забавник”. „За неку особу кажемо да је сујетна онда кад пред
другима преувеличава своје квалитете, или тврди да има оне особине које други не
могу да виде! С тим је повезано и понашање. Сујетна особа у друштву тежи да буде
посебно цењена, да се према њој опходе с нарочитом пажњом. Не дозвољавају да их
било ко критикује. Наравно, сујетни погрешно сматрају да је прихватање критике
знак ниже вредности. Све то чини да их у друштву доживљавају као напорне. Људи
их избегавају.”

Ometač
14-07-2011, 06:29
Осим избегавања, у дружењу са самољубивим особама постоји и други излаз. Они
који су уочили ту њихову особину, ствар решавају на једноставан, мада једнако
лажан начин. Ласкају им и на тај начин их „врте око малог прста”.

„Сујетном особом врло је лако манипулисати”, потврђује Зоран Миливојевић, „јер
упућивањем комплимената хранимо сујету таште особе и тако јој угађамо. У таквим
случајевима, сујетнима говоримо оно што они иначе сами о себи мисле и тако само
потврђујемо преувеличану слику о њиховим вредностима. Иначе, реч сујета означава
празнину. Исто значење има и реч таштина.”

Значење речи сујета људи некада не схватају правилно. И то би могла да буде још
једна од замки које наводе на воденицу таштине. Јер, кад кажемо сујета, онда често
мислимо на самопоштовање, упозорава доктор Миливојевић:

„Рецимо, кад неко каже да му је нешто повредило сујету, односно да је погодило
његову сујету, он не мисли да има прецењену слику о себи, већ је хтео да саопшти
како је неки догађај нарушио његово самопоштовање.”

Ometač
14-07-2011, 06:29
Претеривање без скромности

На питање зашто је сујета на листи најгорих грехова, наш познати психотерапеут
указује на чињеницу да жеља за успехом у животу подразумева одређену количину
таштине, односно сујете. Међутим, све зависи од свести да ли је тај успех био
стваран и оправдан.

„Да би неко добро прошао у животу, био успешан и задовољан, потребно је да има
стварну слику о себи, као и о другим људима, а исто тако и о приликама у којима се
налази. Као што је лако наслутити, сујетна особа себе преувеличава, а умањује добре
особине других. Прецењујући себе, понекад потцењује опасности извесних прилика.
И тако страда. У старој Грчкој та врста надмености таштих називана је хибрис
(претеривање, надменост, гордост). По правилу, сви митски јунаци који су
превршили меру, односно они којима је слава ударила у главу, напослетку су
настрадали. Легенде о њима су заправо поучне приче о томе како не треба
заборавити на скромност. Како никада не ваља сматрати себе, без обзира на добре
особине, већим и вишим од других људи.”

Лако је то рећи, али је тешко одупрети се таштини. Посебно због тога што ташта
особа тежи да буде окружена ласкавцима:

„Или се, пак”, каже доктор Миливојевић, „с тим комплексом више вредности
издваја од других људи, па живи у неком свом свету у коме се и даље осећа као
изузетна особа. С једином разликом – мисли да су други људи завидни... Због тога
сматра да не стиже заслужена слава.”

Ometač
14-07-2011, 06:30
Такав сам, какав сам

На који начин је онда могућно одупрети се деловању сујете у себи?

„Сујета настаје као нека врста самотерапије, као бег од лоше слике о себи. Ако смо
тога свесни, лакше јој се одупиремо”, објашњава доктор Миливојевић.

„Стога је најбоље кад неко себе прихвати без постављања услова. Онаквог какав
јесте. Тада му сујета није ни потребна. Јер, сујетни људи имају два мишљења о себи.
Једно је мишљење да нису довољно вредни. Тада се осећају ниже вредним и стиде се
градећи лажну слику о себи. Према тој слици, они су изнад других, имају особине
због којих им се други диве и слично.”

Може ли сујета да буде корисна? Доктор Зоран Миливојевић верује да не може јер
представља искривљену слику. Укратко, није добро бити сујетан!

Ometač
14-07-2011, 06:31
Да ли слава може да „удари у главу”, па и они који нису били сујетни то постану,
уколико учине нешто изузетно, вредно пажње јавности?

„Кад људи постану славни, тада схвате да друштвена улога јавне личности има
цену коју морају стално да плаћају”, каже Зоран Миливојевић.

„Између осталог, то је губитак приватности. Немогуће је више бити непознат, јер
медији прате сваки корак јавне личности. И због тога многима који су постали
славни досади читава та гњаважа која иде уз славу. И тада се појави жеља да буду
своји или, како је Селинџер то говорио – апсолутно нико.”

Људи се ипак диве многим сујетним особама. Њихова лажна величина делује...

„Ташти људи могу да буду занимљиви и привлачни. На први поглед”, каже
Миливојевић. „Међутим, после извесног времена, истина излази на видело. Постаје
јасно да начин на који се сујетна особа представља заправо није истина. Свакако је
најнепријатније кад сујетна особа говори само о себи. Наравно, не слуша друге
људе! Тада се у њеном друштву други осећају недовољно цењеним. И одлазе”.

Ometač
14-07-2011, 06:31
http://razbibriga.net/clear.gif

DaDole
26-09-2011, 12:01
Svako ima jednu dozu sujete samo je stvar u tome kolika je u mjerljivosti i koliko njome kvarimo odnose sa ljudima oko sebe,sa partnerom ili sl.
Mislim da ona može da bude kontrolisana i kao takva prihvatljiva..osnovo pitanje za mene kad je sjeta na dnevnom redu je : da li smo zbog nje nekad nekog ili nešto izgubili?

Nežnicah
26-09-2011, 12:14
Ako je neko uvredljiv, to ne znaci i da je sujetan, ili znaci? :hm:

Ja znam da se nadurim kada mi neko od bliznjih kaze da sam se promenila, ugojila... sto je najgore, svesna sam toga, ali to tako ume da, hmm, ne bas zaboli ali takne dovoljno da se naoblacim za citav dan, a nekad i na duze.

DaDole
26-09-2011, 12:16
e,to kad se naduriš:) a neko ti rekao samo istinu..:)

Sandokan
31-10-2011, 18:47
Definicija, jesmo li, priznajemo li ....... il postoji neki drugi krivac :hm:

причалица
31-10-2011, 18:57
ko nije sujetan, laže :lol: ti su najgori :rile:
a da sam sujetna - jesam, ali se sve nadam da to držim pod kontrolom koliko-toliko.
p.s. ima ova tema:

http://razbibriga.net/showthread.php/1693-Jeste-li-sujetni?highlight=sujeta

trebalo bi spojiti, mislim.

Man
31-10-2011, 19:03
Na ovom forumu ima toliko sujetnih da svako mora da ima svoju temu :kreza:
evo i ova http://razbibriga.net/showthread.php/1309-Sujeta?highlight=sujeta

причалица
31-10-2011, 19:04
znala sam da ima još neka tema :g: na tu temu :zrika:

Sandokan
31-10-2011, 19:08
Mrzelo me da kopkam ... a i tanak sam sa interfejsom ..... rekoh da se dotaknemo suštine .... ima li sem mene neko ko će da prizna da je sujetan .... a teme spojite po nahodjenju ....

причалица
31-10-2011, 19:10
Mrzelo me da kopkam ... a i tanak sam sa interfejsom ..... rekoh da se dotaknemo suštine .... ima li sem mene neko ko će da prizna da je sujetan .... a teme spojite po nahodjenju ....

ček ček...a šta imaš od toga što priznaješ da si sujetan :lol:

Sandokan
31-10-2011, 19:13
ček ček...a šta imaš od toga što priznaješ da si sujetan :lol:

Pa ko velim možda se i neko drugi prevari .... a nije isključeno da mi neko objasni korene pojave ... i kako da je lečim :aha:

Man
31-10-2011, 19:15
Imaš sve udrobljeno na dve teme :) ako ti i posle toga ne bude bilo jasno :) pomoći nema :kreza:

mare
31-10-2011, 19:22
verovatno da..

ako sam dobro razumeo šta znači sujeta..

Kijamet
31-10-2011, 19:25
pa sad ne znam da li da odgovaram na temu ili ne :raz_076: o vi sujetni..:zrika:

sujetna sam do zla boga..totalno uhvatim sebe kako popizdim i kuvam u sebi..i kažem alo protuvo
koji ti je moj..batali se sujete i zgazi svoj ego..:rumenko: ne znam kako to ispliva i odakle,,totalno sam u fazonu
da korigujem sebe..kad god primetim da reagujem kako ne želim..pa mi eto nekad bude smešno..
a nekada tužno..ne želim da sam takva,a eto ..takva sam:rumenko:

Man
31-10-2011, 19:29
Spojene su sve tri teme :)

Ciciban
23-04-2012, 23:02
imam vasar tastine u biblioteci , nisam je procitala jer ja zaista neznam sta vam znaci tastina , sad mi se odgovor nazire ali jos uvek nisam sigurna jel tastina ustvari sujeta?

Moonster
23-04-2012, 23:26
imam vasar tastine u biblioteci , nisam je procitala jer ja zaista neznam sta vam znaci tastina , sad mi se odgovor nazire ali jos uvek nisam sigurna jel tastina ustvari sujeta?
Taština = taština sujeta, jednostavno :lol:

Steppenwolf
23-04-2012, 23:34
ustvari nema veze , lazem ! gde da neznam , ovo samo da bi opet pokrenula temu :mrgreen:
A sto bas ovu?
Nema ovde takvih.

Noblica
07-11-2019, 19:11
Ja i moja sujeta idemo ruku pod ruku u propaS. :cici:

salel
07-11-2019, 19:31
Sujeta i ego su brat i sestra od istih roditelja.
A kažu : "Ego i libido su u večitom sukobu"
i taj konflikt vlada čovekom više nego što ga je svestan.

Noblica
07-11-2019, 20:10
Ne znam za libido, a korigovala sam post da bi stavila veliko S na kraju, jer sam htela da propas ostane bez t na kraju. Kad nisam sujetna. A mozda i jesam nisam procitala ceo manijakov uvodni post. Mrtva sam ozbiljna.