PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ocene zdravstvenih ustanova



kojica
18-04-2010, 08:58
Možete opisno, a možete i ocenama od 1 do 5, da ocenite način rada pojedinih zdravstvenih ustanova.

Ovde smo virtuelne ličnosti, nesmo im u šakama, već smo samo nikovi i avatari,
pa aj slobodno da raspalimo i da ih izogovaramo. Možda se nađu i iznenađeni
ako pročitaju da ih neko ne voli...:lol:

причалица
18-04-2010, 09:28
ma, jednostavno su grozni.
nemaju ono elementarno što je potrebno bolesnom čoveku - ljudskost. pacijente gledaju kao daveže, iako su lekari i sestre tu zbog pscijenata, a ne obratno...mislim, plaćeni su da leče ljude.
testirala sam moju izabranu doktrorku u domu zdravlja - posle pet godina od operacija raka dojka, ona mene svaki put pita (pre nego što ''uđe'' u moj karton):
- a šta ono beše vaš problem?....što mene u momentu iznervira.
zatim, posle podsećenja da sam ja preživeli slučaj, onda kaže:
- šta vam treba?
- recepti za 2 meseca i uput za...
- jao, ne smem da cam dam za dva meseca, znate, stigle su nam takve instrukcije.
dobro, mislim ja. sledeći put, za tri i po nedelje, dođe, donesem joj neku kremu za ruke i dam joj preko stola....e, da nikad me ne gleda u lice.
podiže žena pogled, strpa kutiju u fijoku brzinom svetlosti, napisa recepte za 2 meseca....da ne pričam da mi nikad za ovih 5 godina nije izmerila pritisak, nikad je ne zanimaju moji rezultati i nalazi specijaliste za kojeg uzimam uput...ali - nikad.
a ona je moj izabrani doktor. o neizabranim ću tek da pričam.

kojica
18-04-2010, 09:53
Ja ću početi od dečije bolnice ''Olga Dedijer'' u Beogradu.

Osim jednog lekara koji je pre deset godina bio pred penzijom, ja tamo čoveka ne videh.
Glavna sestra po pravilu veštica koja čitavo pre podne vrišti po hodnicima i plaši decu,
a mame redovno rasplače zato što su na pogrešnom mestu ostavile papuče ili tašnu.

Pravila u bolnici su očajna. Bukvalno kupe decu s ulice i ostavljaju ih u bolnici
minimum deset dana. Pre toga ne možeš da se izuvučeš pa taman da je dete
najzdravije na svetu.
Majke mogu da ostanu sa decom i imaju svoj krevet. To je pohvalno.
Ono što ne valja je to što za vreme vizite, sve mame moraju da budu zatvorene u
trpezariju kao da ne postoje. Decu ostave samu po sobama i drhću da li će se povrediti
dok vizita ne prođe.
Ja sam svoje dete našla umotano u ćebe preko glave i polumodro kada je imao šest meseci.
Da sam se vratila par minuta kasnije, sada ga ne bi bilo. Urlala sam na njih tada ko luda,
ali su me samo bledo gledali.. ko vele, koga briga šta melje ova histerična..
sa tom praksom su naravno nastavili... uopšte ih nisam omela...

Lekar koji vodi dete, obilazi dete svaki treći dan. Ostali lekari se ne mešaju kolegama u rad.
I tako.. ležiš u bolnici, a na lekara moraš tri dana da čekaš..
I kada ga dočekaš, promrmlja nešto na brzinu, a ako smatra da je pitanje glupo sa punim
pravom se izviče na majku.
Zato vrlo rado dočekuju očeve koji dolaze na razgovor. Ako im donesu koju ponudu, ljubazno
im objasne šta se dešava sa detetom i kako lečenje napreduje.
Pa mame nestrpljivo čekaju da tate dođu u posetu i obaveste ih što su tu gde jesu.

Kada dođu u posetu, tate samo mogu mame da vide, decu nikako.
Očevi stoje na terasi, a mame u trpezariji pa tako pričaju preko prozora.

Za svaki negativan kometnar kažu ''možete slobodno da idete kući i ostavite dete na lečenju''.
Čista ucena.

milan11
19-04-2010, 18:48
jeste da placam puno porez u Francuskoj ali kad procitam ovako nesto kazem sam sebi i duplo da je jos je malo, pa neke stvari su ovde ne zamislive pogotovu u zdravstvu, zdravstvo je nesto sto funkcionise besprekorno u francuskoj i tako treba da ostane

причалица
19-04-2010, 18:52
jeste da placam puno porez u Francuskoj ali kad procitam ovako nesto kazem sam sebi i duplo da je jos je malo, pa neke stvari su ovde ne zamislive pogotovu u zdravstvu, zdravstvo je nesto sto funkcionise besprekorno u francuskoj i tako treba da ostane

ne'am pojma...moj ujak je u francuskoj od 1965. i zaista je zaradio dosta...ali, neke stvari ipak mora da plati, znaš...
e sad, to nije tema...naši su tema i to - večita. ne daj Bože da im čovek padne šaka.

Kovač
25-04-2010, 15:37
Jel treba redom o svim bolnicama u kojim smo bili?:smiley:
Hajde da probam.Polako....Recimo od Ginekološke Akušerske u Višegradskoj.Ne,nisam ja ležao tamo već draga mi supruga.:lol: Grozno...Tamo smo održavali trudnoću.Svakog meseca žena je ležala tamo po nedelju-dve.Lekari,kao i sestre su neljubazni,jednom sam bio u sobi kada je jedna žena plakala jer joj je bilo dosta stalnih infekcija koje je imala,doktorka se izdrala na nju rečima:"Da je vagina sterilna nosili bi je umesto ušiju na licu...a ne dole..." Bilo je strašno,ali poučno,shvatio sam da trebam biti obazriviji prema vagini.:pusi: Daklem...loša iskustva.Dalje,poslednji pregled,u sedmom mesecu trudnoće,koji je kriv za prevremeni porodjaj.Grubo,neljubazno,puste je kući i kažu sve je u redu,kontrola za mesec dana,vratimo se kući,i to veče ona se porodi.Nakon toga,isto Klinički Centar,odelenje neonatologije,ovde su bili malo ljubazniji,a mi poučeni prethodnim iskustvom nismo dolazili bez flaše viskija,bombonjera,sokova,kafe,već kako to ide.Tu nisu bili neljubazni,ali totalno obazrivi...nema prognoza...biće dobro ako bebe prežive...i tako.Stalno smo pitali za moguće posledice i šta treba da činimo.Govorili su samo i ukazivali na opasnost od hemoragija,krvavljenja u mozgu,i sećam se kako smo u čitaonici supruga i ja satima čitali medicinske rečnike i termine.Mnogo sam tada naučio o medicini.:smiley: Ono zboh čega mislim da su na tom odelenju pogrešili je to što nam uopšte,nikad niti jednom nisu nagovestili opasnost od prevelike doze kiseonika i posledica koje može izazvati kod beba u inkubatoru.Nažalost,to se i desilo...a mi smo to saznali tek na redovnom pregledu Retinopatija nedonoščadi,bolest koja napreduje i čije smo posledice mogli ublažiti da su nam na to na vreme ukazali.Da i kod foto-terapije beba koje su obolele od fiziloške žutice,koriste se lampe,i pri terapiji tim lampama bebama se obavezno prekrivaju oči,koje su kod prevremeno rodjenih beba posebno osetljive.To na odelenju neonatologije u Kliničkom Centru Srbije nisu radili.
Posle toga vodili smo bebu na operaciju u Belgiju,tamo je potpuno drugačija priča,što se osoblja tiče,i lubazni su i korektni.Da...rekli su nam da im je poznato kako rade kod nas sa prevremeno rodjenim bebama i imali su loše mišljenje o radu naših ustanova.

Kovač
25-04-2010, 16:33
Sledeća ustanova koju smo posetili je"Institut za rehabilitaciju"u sokobanjskoj ulici u Beogradu.Tamo su nas poslali zbog usporenog psiho-motornog razvoja.Deca nisu imala ni godinu dana,a ja sam se zgrozio na prvom pregledu,kad mi je doktorka rekla za ovu slepu devojčicu da nikad neće prohodati.Zamislite...Naravno da je kasnije prohodala,a ovi iz sokobanjske nisu uopšte zaslužni za to.Posle toga smo bili na očnoj klinici u Pasterovoj,užasno iskustvo.Tamo je devojčica dobila šarlah.Oni čak nemaju pedijatra tu na odelenju,pa smo morali da idemo u Dečiju bolnicu u Tiršovoj...
Dalje...Institut za majku i dete...E sa njima sam,verovali ili ne zadovoljan.Tamo se druga devojčica leči od problema sa bubrezima.Sad kad malo bolje razmislim,i nisam baš zadovoljan,jer posle prve operacije kada je operisala samo ureter duplex,a pre koga je mogla normalno da piški,pojavila se komplikacija da ne može normalno da prazni bešiku.Doktor naravno kaže da nije njegova greška,a mi ne možemo da budemo pametni...Tamo lečimo periodične infekcije koje se javljaju kao posledica tog zadržavanja mokraće,i s obzirom da je to ipak bolnica,i to kod nas,zadovoljni smo odnosom prodavac-mušterija.:smiley: Da li sam zaboravio neku bolnicu?Da,Tiršova.Jednom je nastupila naglo infekcije,dete se probudilo u sred noći sa bolovima...Institut za majku i dete tad nije bio dežuran,nego Tiršova,lepo su nas primili i dočekali,ali im nije bilo jasno kako su nas to lečili na Institutu,i nisu mogli da se snadju sa onom gomilom papira i nalaza koje smo im pokazali...Rekli su da slobodno navratimo kod njih kako bi ponovo uradili sva ona snimanja koja smo radili na Institutu.:raz_073:

Kovač
25-04-2010, 16:42
Zaboravih Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu.Na očnom radi naš najveći stručnjak za očne bolesti prevremeno rodjenih beba,posebno blizanaca.
Malo se duže čeka,ali dobro, s obzirom da su najbolji...I sve najlepše o njima.Zadovoljan sam.

причалица
25-04-2010, 22:56
Gospode Bože!

причалица
26-04-2010, 23:09
daklem.... jednog dalekog novembra odem kod ginekologa na pregled....da me malo ispipa i da mi kaže šta je mi je to tvrdo ispod desne dojke...i čekam.....čekam.....tražili su mi 200 dinara na šalteru, jer je knjižica bila neoverna za 2 dana (ne lažem).....onda sam za inat otišla na posao, overila knjižicu, pa se vratila u dom zdravlja.
e, onda kaže dr da sam zdrava da je sve u redu, da tripujem , da su u dojci displazije, jer sam dojila decu i tako....međutim, pošto sam je ja, kao i vas ovde, smarala svojim sumnjama, ona mi napisa neki uput za ultrazvuk na onkologij...koji, naravno, ne radi...

ebote, bila sam mlada, deca mala...ne znam šta da radim? roditelji previše opterećeni sa svim i svačim i odoh onda na privatni pregled, gde su ustanovili da imam ''nešto definitivno trodimenzionalno što mora podhitno napolje''.
lepo.
super. bolje nego u domu zdravlja.....
zato sad kuckam ovde, a nisam pod zemljom.
eto.

Kovač
26-04-2010, 23:13
Hvala ti Bože što je Pričalica sumnjičava i nije verovala skotovima iz Doma Zdravlja i što sada kucka sa nama.:smiley:

причалица
26-04-2010, 23:14
Hvala ti Bože što je Pričalica sumnjičava i nije verovala skotovima iz Doma Zdravlja i što sada kucka sa nama.:smiley:

to kažem svako jutro i veče...

причалица
27-04-2010, 18:46
a onda na onkologiji - prvi konzilijum koji odlučuje o operaciji....puše, pune pepeljare, prazne kutije ''laki strajka'', a pacijentkinje smotaju iza jedne prljave zavese da se svuče....a onda pričaju o istoj kao da nije tu, kao da ne razume srpski, kao da je gluva. onda izađeš pred njih polugo(la), hladno (brrrrrr!) , a oni te gledaju, pitaju čime se baviš, pipkaju...a ovaj doca koji me je pipao kaže ''a što ja mrzim fizičarke'' i smeje se pri tom...i lepo ti kaže da si bolestan.
meni se napune oči suzama, a on je bio dobar, malo me utešio i tako to, ali već posle 22 sekunde - ''neeext!'' i shvatiš da si na traci bolesnika, kao u filmu čarlija čaplina, samo što nisam šraf, nego čovek...eto.

причалица
28-05-2010, 11:17
današnji utisak - zakazala sam pregled kod ''izabranog'' lekara opšte prakse u 10.45. i, za divno, čudo, stigoh na vreme i prozvana sam na vreme. dr me je saslušala (što me je takođe iznenadilo, jer samo pita ''šta vam treba?'' :undecided:), izmerila pritisak (onakvim meračim za koji gazda kaže da je najbolji) i odmah me poslala na ekg....sve vreme je neka bakica upadala u ordinaciju, izgovarajući ''ja sam teško bolesna, ja sam teško bolesna'', a dr je rekla ''marš bre..i ova žena je teško bolesna, pa ne kuka. napolje iz ordinacije!''
bakuta me je mrko gledala dok su mi overavali recepte i upute.
ih, uzeh sve lekove za 800 kinti i tako...nije bilo loše danas.
posebno bih da pohvalim med. sestru koja je radila ekg, na pažnji i smirenom ponašanju, iako je gužva i kod njih.
naravno, dobila sam preporuku da na pregeld srca odem kod privatnika :lol:, a onda sam kupila kilo pečene prasetine :mrgreen:

G
28-05-2010, 11:19
Nek si ti živa i zdrava.

причалица
28-05-2010, 11:21
ma da....dobih terapiju, neki ''enalapril'' od 5mg dva puta dnevno, gomilu sedativa i ''kardiopirin''...što mu valjda dođe isto kao aspirin....ebem li ga.

G
28-05-2010, 11:24
ma da....dobih terapiju, neki ''enalapril'' od 5mg dva puta dnevno, gomilu sedativa i ''kardiopirin''...što mu valjda dođe isto kao aspirin....ebem li ga.

Ma ne sekiraj se ništa nije to strašno. Ja imam jaču terapiju već 5 godina. U Srbiji živimo i to je za nas sasvim normalna pojava. Još ti radiš u prosveti....

причалица
28-05-2010, 11:30
ma, moja varijanta prosvete najbolja moguća...ipak radim sa odraslim ljudima, nema roditelja (koji su, ponekad, luđi od svoje dece)....ali, jeste naporan posao i odgovoran, naročito onaj vezan za nauku i etaloniranja...stres non stop.
eto mi sad pare.

G
28-05-2010, 11:32
ma, moja varijanta prosvete najbolja moguća...ipak radim sa odraslim ljudima, nema roditelja (koji su, ponekad, luđi od svoje dece)....ali, jeste naporan posao i odgovoran, naročito onaj vezan za nauku i etaloniranja...stres non stop.
eto mi sad pare.

Ništa to nije strašno ne brini. Terapija i za čas ćeš biti kao nova. jbš pare!!!

причалица
28-05-2010, 11:34
Ništa to nije strašno ne brini. Terapija i za čas ćeš biti kao nova. jbš pare!!!

pa nemoj tako, gvozdeni, ja ne mogu da funkcionišem bez istih....numem, a moram da ih kako valja, pa eto.

G
28-05-2010, 12:08
pa nemoj tako, gvozdeni, ja ne mogu da funkcionišem bez istih....numem, a moram da ih kako valja, pa eto.

Ma razumem ja šta želiš da kažeš ali je jurnjava za parama uzrok mnogih tegoba koje nastupe kako zdravstvenih tako i još kojekakvih. Hteo sam da kažem da nisu one cilj negon sredstvo. A do sredstva uvek ima lakših puteva koji ne ugrožavaju zdravlje. Drugo ponekad je potrebno malo usporiti tempo pa i zaradu samim tim smanjiti. Jel ako nastupe posledice ko će onda trošiti zarađeno? Dakle ponekad je bolje manje para više zdravlja i samim tim manje stresa i više vremena koje je nenadoknadivo za razliku od novca. Eto puno pisah a malon rekoh. Siže je da sada problem nije veliki i da treba da se pričuvaš da bi što duže uživala u životu.

причалица
28-05-2010, 12:11
e, gvozdeni, sve ja tebe razumem...i ja tako mislim, ali to što ja radim ovoliko nema veze sa ovom temom.

Kovač
26-10-2010, 20:07
Pre neki dan posetismo hitno zemunsku bolnicu.Keva imala bolove u stomaku i ajd na ultrazvuk,kažu au,opasno...
Trbušna aorta 27mm,uvećana,to je aneurizma,hitno u Urgentni.
Tamo nas hitno prime,oma na ultrazvuk i kažu ko je vas poslao?Aorta normalne veličine,oko 16mm.
I tako...uvećava ultrazvuk u Zemunu,zlu ne trebalo da znate.:lol:

причалица
26-10-2010, 22:07
reših, pošto je državno osigurnja ničemu, da idem po privatnim domovima zdravlja.....a valjda će jednom i ova glupava država da nam refundira troškove na tu temu...jer, nisam ja kriva što u državnom domu zdravlja ne mogu da uradim sve analize koje su potrebne i što mi ne pada na pamet da ustajem u pola 6 sabajle da bih uhvatila red na kliničkom centru.
ko ih ebe.

kojica
26-10-2010, 22:10
Pre neki dan posetismo hitno zemunsku bolnicu.Keva imala bolove u stomaku i ajd na ultrazvuk,kažu au,opasno...
Trbušna aorta 27mm,uvećana,to je aneurizma,hitno u Urgentni.
Tamo nas hitno prime,oma na ultrazvuk i kažu ko je vas poslao?Aorta normalne veličine,oko 16mm.
I tako...uvećava ultrazvuk u Zemunu,zlu ne trebalo da znate.:lol:

:raz_119:

Pa to je bre bolnica a ne dz u Ovči. Strašno..

причалица
26-10-2010, 22:11
:raz_119:

Pa to je bre bolnica a ne dz u Ovči. Strašno..

ma de bre to bolnica...koliko su puta tamo zatvarali porodilište u poslednjih dvajes godina...jedva ga nekako ponovo otvoriše onomad.
moja drugarica imala limfom i oni joj izvade pljuvačne žlezde - da nije tužno bilo bi smešno.....
a ona kaže ''sad bar ne može niko da kaže da ga pljujem'':lol:

причалица
02-11-2010, 07:40
e, ovo je strašno.
posle silnih peripetija ujak je odvežen u bolnicu u loznici - čovek u totalno nefunkcionalnom stanju, izgleda kao živi leš, nesreća, bre....u bolnici ga ispipkaše stetoskopom i kažu ''trebalo bi da se malo bolje hrani'':eek:
strašno.
moram sada da smislim kome da dam evre, da bi čovek imao bar elementarnu negu, jer ne može majka da se baš toliko brine o njemu.
usput, čitam jutros u novinama kako je korupcija u zdravstvu 5 puta veća nego lane.

причалица
12-12-2010, 09:32
Otkazuju operacije zbog nestašice gaze

S. Todorović | 12. 12. 2010.

U srpskim bolnicama odlažu se operacije koje nisu hitne zbog nedostatka najosnovnijeg sanitetskog materijala - gaze. Najviše problema imaju bolnice sekundarnog nivoa, kao što su Opšta bolnica u Pančevu, Zdravstveni centar Kraljevo i Zdravstveni centar Užice, dok situacija još uvek nije alarmantna u kliničkim centrima.

Ono što je još zabrinjavajuće jeste da je za nedostatak gaze kriva svetska nestašica pamuka, tako da situacija može biti još teža.

Kako saznajemo, cena pamuka na svetskoj pijaci je drastično skočila, a za loš rod krive su i poplave koje su pogodile Kinu, Indiju i Pakistan, ali i požar koji se desio u Rusiji. Podbačaj roda meri se milionima kilograma pamuka, dok se sledeća berba očekuje u Rusiji i Grčkoj tek u oktobru 2011, što znači da je ovo u stvari tek početak krize.

Sa ovim podatkom upoznat je i dr Milan Milić, direktor Opšte bolnice u Pančevu, u kojoj se već više od nedelju dana odlažu operacije zbog nedostatka osnovnog medicinskog sredstva.

- Na našem tržištu nema gaze. Dobavljači bolnica u Srbiji tvrde da se „Miteksu“, jedinom domaćem proizvođaču gaze, ne isplati da proizvodi taj sanitetski materijal, jer je zbog poplava cena pamuka veoma skočila. Na tržištu u Srbiji trenutno je malo gaze, a bolnica u Pančevu dobija deset puta manje količine nego što je potrebno. Primera radi, nedeljno smo dobijali oko 100 bala gaze, a sada dobijamo samo 20. I u drugim bolnicama je slično, pa mnogi žele da kupe gazu ne pitajući za cenu, ali je na tržištu nema. Zovemo sve koji mogu da pomognu - kaže dr Milić, dodajući da je cena bale gaze sa 900 skočila na 2.000 dinara.

Zbog nestašice gaze otkazane su operacije koje mogu da čekaju, odnosno - hladne operacije u koje spada i operacija kuka. Pacijenti ne znaju kad će biti operisani, a lekare brine i to što će u međuvremenu dobiti i nove pacijente, dok će neki “hladni slučajevi” postati hitni.

- Gaza je osnovna stvar i ne možemo da radimo bez nje. Zvuči smešno, ali je tako. Pacijenti koji treba da se operišu, nega bolesnika, previjanje rana - ništa od toga ne može da se radi bez gaze. U operacione sale primamo bolesnike koji moraju hitno da se operišu. Sva akutna stanja od upale žučne kese i slepog creva do porođaja moramo hitno rešiti, dok operacije kuka, takozvane hladne operacije otkazujemo do daljeg. Radimo i laparoskopske operacije jer su za njih potrebne manje količine gaze - objašnjava dr Milić.

I u Zdravstvenom centru u Kraljevu kažu da imaju gaze samo za još sedam dana. Sa nestašicom gaze zasad nisu suočeni Klinički centar Srbije u Beogradu, kao ni centri u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu.

- Imamo manje gaze nego inače, ali ipak dovoljno za normalan rad - kaže portparol KC Srbije Drago Jovanović.

Budući da se rešenje problema nedostatka gaze ne nazire, direktori pojedinih ustanova kažu da bi država trebalo da napravi interventni uvoz gaze.
Ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević kaže za „Blic“ da se trenutno ispituje situacija na terenu.

- Ako se zaista radi o nestašici, naći ćemo način da to rešimo. Uzećemo je iz robnih ili vojnih rezervi - ističe on.

hahahahaha....tj. da nije tužno, bilo bi smešno....da nije zbog toga i holbruk u kritičnom stanju?

Klu
13-12-2010, 09:13
srećom pa ne idem kod lekara često...u stvari i ne pamtim kad sam bio poslednji put...

...a nedo bog da im padneš šaka...

причалица
13-12-2010, 18:43
srećom pa ne idem kod lekara često...u stvari i ne pamtim kad sam bio poslednji put...

...a nedo bog da im padneš šaka...

pa, da im zaista ne bi pao šaka, treba ponekad da ideš kod lekara....inače, kad te se dočepaju, osvetiće ti se za sve godine koje si preskočio.

andromeda
14-01-2011, 14:49
Pre neki dan posetismo hitno zemunsku bolnicu.Keva imala bolove u stomaku i ajd na ultrazvuk,kažu au,opasno...
Trbušna aorta 27mm,uvećana,to je aneurizma,hitno u Urgentni.
Tamo nas hitno prime,oma na ultrazvuk i kažu ko je vas poslao?Aorta normalne veličine,oko 16mm.
I tako...uvećava ultrazvuk u Zemunu,zlu ne trebalo da znate.:lol:

Nikako u zemunsku bolnicu uzasni su

QueenOfClubs
14-01-2011, 14:53
Otkazuju operacije zbog nestašice gaze

S. Todorović | 12. 12. 2010.

U srpskim bolnicama odlažu se operacije koje nisu hitne zbog nedostatka najosnovnijeg sanitetskog materijala - gaze. Najviše problema imaju bolnice sekundarnog nivoa, kao što su Opšta bolnica u Pančevu, Zdravstveni centar Kraljevo i Zdravstveni centar Užice, dok situacija još uvek nije alarmantna u kliničkim centrima.

Ono što je još zabrinjavajuće jeste da je za nedostatak gaze kriva svetska nestašica pamuka, tako da situacija može biti još teža.

Kako saznajemo, cena pamuka na svetskoj pijaci je drastično skočila, a za loš rod krive su i poplave koje su pogodile Kinu, Indiju i Pakistan, ali i požar koji se desio u Rusiji. Podbačaj roda meri se milionima kilograma pamuka, dok se sledeća berba očekuje u Rusiji i Grčkoj tek u oktobru 2011, što znači da je ovo u stvari tek početak krize.

Sa ovim podatkom upoznat je i dr Milan Milić, direktor Opšte bolnice u Pančevu, u kojoj se već više od nedelju dana odlažu operacije zbog nedostatka osnovnog medicinskog sredstva.

- Na našem tržištu nema gaze. Dobavljači bolnica u Srbiji tvrde da se „Miteksu“, jedinom domaćem proizvođaču gaze, ne isplati da proizvodi taj sanitetski materijal, jer je zbog poplava cena pamuka veoma skočila. Na tržištu u Srbiji trenutno je malo gaze, a bolnica u Pančevu dobija deset puta manje količine nego što je potrebno. Primera radi, nedeljno smo dobijali oko 100 bala gaze, a sada dobijamo samo 20. I u drugim bolnicama je slično, pa mnogi žele da kupe gazu ne pitajući za cenu, ali je na tržištu nema. Zovemo sve koji mogu da pomognu - kaže dr Milić, dodajući da je cena bale gaze sa 900 skočila na 2.000 dinara.

Zbog nestašice gaze otkazane su operacije koje mogu da čekaju, odnosno - hladne operacije u koje spada i operacija kuka. Pacijenti ne znaju kad će biti operisani, a lekare brine i to što će u međuvremenu dobiti i nove pacijente, dok će neki “hladni slučajevi” postati hitni.

- Gaza je osnovna stvar i ne možemo da radimo bez nje. Zvuči smešno, ali je tako. Pacijenti koji treba da se operišu, nega bolesnika, previjanje rana - ništa od toga ne može da se radi bez gaze. U operacione sale primamo bolesnike koji moraju hitno da se operišu. Sva akutna stanja od upale žučne kese i slepog creva do porođaja moramo hitno rešiti, dok operacije kuka, takozvane hladne operacije otkazujemo do daljeg. Radimo i laparoskopske operacije jer su za njih potrebne manje količine gaze - objašnjava dr Milić.

I u Zdravstvenom centru u Kraljevu kažu da imaju gaze samo za još sedam dana. Sa nestašicom gaze zasad nisu suočeni Klinički centar Srbije u Beogradu, kao ni centri u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu.

- Imamo manje gaze nego inače, ali ipak dovoljno za normalan rad - kaže portparol KC Srbije Drago Jovanović.

Budući da se rešenje problema nedostatka gaze ne nazire, direktori pojedinih ustanova kažu da bi država trebalo da napravi interventni uvoz gaze.
Ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević kaže za „Blic“ da se trenutno ispituje situacija na terenu.

- Ako se zaista radi o nestašici, naći ćemo način da to rešimo. Uzećemo je iz robnih ili vojnih rezervi - ističe on.

hahahahaha....tj. da nije tužno, bilo bi smešno....da nije zbog toga i holbruk u kritičnom stanju?
Па како нема недостатка гардеробе? :undecided:
И ел се та несташица на свецком нивоу односи само на Србију?

Јој, сад ми стварно није добро.

причалица
14-01-2011, 14:55
ma ja odavno ne idem po bolnicama za koje plaćam osiguranje. ponašaju se kao da usluge dobijaš za džabe, što, naravno, nije istina....veliki novac svakog meseca izdvajam za zdravstveno osiguranje.
ako bi mi taj novac ostao na nekom mom računu, namenjen za zdravlje, imala bih baš dovoljno novca da se lečim gde ja hoću.

andromeda
14-01-2011, 14:58
mogu da pohvalim dom zdravlja vracar imala sam pozitivno iskustvo

причалица
14-01-2011, 20:03
dom zdravlja je najosnovnija usluga i ne pruža bog zna šta....iole ozbiljnije analize moraju da se rade u kliničkom centru ili tako negde....gde je strašna situacija.

причалица
31-01-2011, 20:49
zdravstvene ustanove čine doktori - izvinjavam se medicinskim sestrama.
najčešće - loši.
nemam ništa protiv loših doktora ako nisu zaposleni (oni čak imaju i opravdanje zašto su loši - nemaju iskustva)....ali, ako su zaposleni, oni su zaista opasni....i to veoma...kao loodi policajci ili ''načeti'' profesori....dakle, mnogo me muče ovi loodi lekari.

причалица
01-02-2011, 20:01
Čekajući preglede umro od hladnoće u bolničkom vozilu

Vladimir Lojanica | 01. 02. 2011. - 00:02h |

UŽICE - Meni više niko ne mora da priča o javašluku u zdravstvu. Spoznala sam ga dobro za tih dvadesetak dana, koliko je moj suprug bolovao, a posle toga i preminuo. A umro je kao pseto. Izdahnuo je promrzao u starom sanitetu kojim su ga, bez lekarske pratnje iz Beograda transportovali u Užice. Umro je devet meseci pre nego što je trebalo da dođe na red da ga snime na ultrazvuku - ovo su reči Ljiljane Karaičić (66) iz naselja Bela Zemlja kod Užica, čiji je muž Ljubinko Karaičić (71) preminuo 5. januara u vozilu užičkog Doma zdravlja, nekoliko dana posle teške operacije u Beogradu.

Ljiljana Karičić za tragičnu sudbinu supruga ne krivi nikoga poimence. Svesna je da je njen muž bio teško bolestan i da zbog okrutne bolesti nije mogao još dugo poživeti, ali kako kaže, kivna je što je Ljubinko zbog opšteg nemara onih koji je trebalo da brinu o njegovom zdravlju umro u okolnostima nedostojnim čoveka.

VREMENA ZA ČEKANJE NIJE BILO
Ljubinko Karaičić, priča njegova žena, sredinom decembra osetio je jake bolove u stomaku. Kako su tegobe potrajale, Ljiljana je otišla u užički Dom zdravlja, otvorila suprugu zdravstveni karton i pokušala da mu zakaže pregled.

- Kada je karton overen, na prijavnici Doma zdravlja rekli su mi da Ljubinko dođe na pregled tek u februaru. Raspitala sam se kada bi došao na red da ga snime na ultrazvuku, a medicinske sestre su mi poručile: tek u septembru - počinje svoju ispovest Ljiljana Karaičić.

Vremena za čekanje nije bilo. U jednoj privatnoj ordinaciji Ljubinko je istog dana pregledan i snimljen na ultrazvuku. Sagledavši nalaze, lekar je konstatovao da Karaičić u stomaku ima tumor i da mu je potrebna hitna operacija.

- Zahvaljujući nekim vezama došli smo do lekara u Domu zdravlja koji nam je 20. decembra, videvši snimak sa ultrazvuka, odmah dao uput za Beograd u Prvu hiruršku kliniku Kliničkog centra. Uput smo odneli da overimo u užički RZZO. Svojim očima nismo mogli da verujemo kada smo na tom papiru videli da Ljubinka, koji od bolova nije više ni mogao da stoji na nogama, do 200 kilometara udaljene prestonice upućuju - autobusom. Nismo hteli da ga izlažemo tom riziku, odvezli smo ga privatnim automobilom - priča Ljiljana.

TRANSPORT BEZ MEDICINSKE PRATNJE
Karaičić je 24. decembra operisan u Kliničkom centru, gde je porodici, veli Ljiljana, rečeno da kupi flastere, gaze, kateter - jer bolnica nema taj materijal. Nekoliko dana posle operacije Ljubinko je počeo bolje da se oseća, ustajao je, šetao, znaci oporavka su bili vidljivi. Ipak, svaki optimizam njegovih najbližih je pokopan kada su lekari izneli prognozu po kojoj će on živeti još dva meseca, najviše godinu dana.

- Iz bolnice je otpušten 5. januara, a užički Dom zdravlja po njega je poslao sanitet. Ostala sam zapanjena kada sam videla da vozilo kojim će da transportuju mog supruga nema medicinsku pratnju. U tom sanitetu čak nije radilo ni grejanje - priseća se Ljiljana.

U krugu Klinčikog centra, svedoči ova žena, njeg suprug je ubačen u hladni sanitet zajedno sa još jednom pacijentkinjom koja je posle operacije tumora mozga upućena kući u Užice.

- Zamislite scenu: u zadnji deo saniteta u kome nema grejanja ubacuju dva teška bolesnika i bez lekarske pratnje ih ispraćaju na dalek put. Kraj moga muža, bukvalno na točku vozila, sedim ja, na krevetu ove druge bolesnice sedi njena ćerka. Šalju nas u Užice, a u sanitetu niko od zdravstvenih radnika. I to u ledeno hladnim kolima u kojima je bilo samo jedno ćebe - govori Ljiljana Karaičić.

CVOKOTAO OD HLADNOĆE
Tek što su izašli iz bolničkog kruga, Ljubinko, koji je do tada dobro delovao, pričao i nije se žalio na tegobe, počeo se tresti od hladnoće. Sanitet se, priča Ljiljana, non-stop truckao i ljuljao.

- I bolesnički krevet na kome je ležao Ljubinko bio je neispravan. Uzglavlje je stalno spadalo. On je cvokotao od hladnoće. Tek što smo izašli iz Beograda videla sam da je moj suprug klonuo. Pokušala sam da mu opipam puls, ali od truckanja nije vredelo. Zamolila sam vozača da stane u Lazarevcu, ali dom zdravlja u ovom mestu nije radio!? Posle nekoliko kilometara stigli smo u Veliko Crljane. Tu smo potražili pomoć lekara, ali doktorka je samo mogla da konstatuje smrt. Ostala sam kraj nepomičnog tela moga supruga, a hladni sanitet sa drugom pacijentkinjom nastavio je put Užica - jecala je juče, dok nam je ovo pričala Ljubinkova supruga.

dakle, sve je tačno što mislim o zdravstvu.

причалица
09-02-2011, 07:39
Prodao njivu jer je morao da podmiti hirurge za operaciju

A. Ž. Adžić, N. Šević | 09. 02. 2011. - 00:02h |

BEOGRAD - Neurohirurzi Radovan Mijalčić (43) i Dragan Savić (42), zaposleni u Klinici za neurohirurgiju Kliničkog centra, uhapšeni su prekjuče po podne zbog sumnje da su tražili mito od 6.000 evra za operaciju aneurizme 45-godišnje žene, iako je ona imala uredno overenu zdravstvenu knjižicu i lekarski uput. Da bi platio deo novca koji su lekari tražili, suprug pacijentkinje je prodao njivu i dao neurohirurzima 2.000 evra.
Kako “Blic” saznaje, sredinom januara pacijentkinji iz Belosavaca kod Topole pukao je kapilar u mozgu. Suprug je odvodi kod lekara u Topolu, koji joj daje uput za nastavak lečenja u Kliničkom centru u Beogradu.

- U Klinici za neurohirurgiju primili su je doktori Mijalčić i Savić. Suprugu su kazali da je za operaciju i lečenje potrebno oko 16.000 evra, iako je žena imala uredno overenu zdravstvenu knjižicu i lekarski uput. Pretpostavljamo da su mislili da su oni ljudi sa sela i da ne znaju kakva je to bolest, šta je potrebno za lečenje i koja su njihova prava - kaže sagovornik “Blica” blizak istrazi.

Doktori Mijalčić i Savić suprugu pacijentkinje su rekli i da su oni od sponzora obezbedili 10.000 evra za lečenje i operaciju, ali da on mora da da još 6.000 evra.

- Suprug pacijentkinje nije znao šta da radi, odakle da obezbedi traženih 6.000 evra da bi spasao život svoje žene. Da bi što pre obezbedio novac, ispod cene je prodao njivu, i to za 2.000 evra, koje je dao lekarima Mijalčiću i Saviću dok je njegova žena ležala u bolnici - navodi naš izvor.

Žena je operisana krajem januara, iz bolnice je otpuštena 4. februara, ali je njen suprug morao lekarima da donese još 4.000 evra, koliko su tražili.

- Bio je očajan i odlučio je da slučaj prijavi policiji. Policija mu je dala novčanice čiji brojevi su zapisani i on je u ponedeljak po podne 3.000 evra odneo doktorima Mijalčiću i Saviću, koji su ga sačekali u lekarskoj sobi. Predao im je novčanice. Uzbrzo su u lekarsku sobu ušli inspektori i uhapsili dvojicu lekara, koji su kod sebe imali obeležene evre - kaže naš sagovornik.

Da li su lekari Mijalčić i Savić tražili i dobili novac od još nekih pacijenata, zasada nije poznato. Obojici je određeno zadržavanje do 48 sati i danas će biti privedeni istražnom sudiji.

U saopštenju koje je Klinički centar Srbije izdao povodom ovog slučaja navodi se da se u KCS svim osiguranicima Republičkog zavoda za javno zdravlje usluga ne naplaćuje i da se od pacijenata ne sme tražiti da sami kupuju lekove ili medicinski materijal.


eto.....strašno.

причалица
13-04-2011, 07:04
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/157617/3.000+lekara+uzelo+mito.html

:mirka:

причалица
28-04-2011, 06:41
UPOZORENJE... LEKARI NAMERNO NE IZDAJU POTVRDE PACIJENTIMA

''Press'' 27.04.2011.

Savez sindikata lekara i farmaceuta Srbije saopštio je da nema saznanja da je ijedan pacijent uspeo da refundira troškove lečenja u privatnim klinikama, iako je prošlo više od godinu dana od kako je Republički zavod za zdravstveno osiguranje to omogućio.
U saopštenju se podseća da je neophodno da pacijent, pre nego što je bio primoran da taj pregled obavi privatno, pokuša da ga zakaže u državnoj ustanovi.
- Ukoliko to nije moguće učiniti u roku od 30 dana, direktor ustanove je dužan da izda potvrdu, koja se popunjava na licu mesta i sa kojom pacijent posećuje privatni sektor, a zatim sa potvrdom i fiskalnim računom od privatnika refundira troškove u filijali fonda. Direktori ustanova, međutim, ne izdaju odgovarajuće obrasce, ili kada su u pitanju domovi zdravlja upućuju pacijenta njegovom izabranom lekaru da on izda tu potvrdu, sa kojom nema nikakve veze - upozorio je SLFS.
U RZZO potvrđuju da zdravstvene ustanove teško izdaju potvrdu, jer se novac umanjuje ustanovi za iznos refundacije.
- Da bi osiguranik ostvario pravo na refundaciju troškova neophodno je da mu ustanova koja nije u mogućnosti da mu u roku od mesec dana pruži potrebnu uslugu izda potvrdu o tome na obrascu P3. Građani kojima ustanova odbije da izda neophodnu potvrdu mogu da se obrate zaštitniku prava pacijenata u toj ustanovi, a ukoliko se problem ne reši i matičnoj filijali, to jest našoj ispostavi - rekla je za Press portparol RZZO Sanja Mirosavljević.

jeste...sve to uradiš i na kraju umreš čekajući da ti neko nešto potpiše....smejurija...ko li je tomi nikoliću platio nedelju dana ležanja u privatnom kliničko-bolničkom centru?...tj. ako je platio sam, zanima me ko mu je potpiso P3 za refundaciju troškova :lol:

QueenOfClubs
28-04-2011, 06:46
Svi ćute - Nakon smrti žene koja je čekala uput
Bez istrage u Urgentnom centru!

Istraga o smrti Dušanke Kondić, koja je umrla u čekaonici Doma zdravlja gde su je iz Urgentnog centra poslali po uput misleći da nije hitan slučaj, još nije pokrenuta i niko zvanično nije pozvan na odgovornost. Pri tom juče niko od nadležnih sa kojima je Press kontaktirao nije smatrao da tragični događaj uopšte zaslužuje komentar!

S druge strane, veliki broj sugrađana je pozivima i komentarima potvrdio navode Pressa da slučaj pokojne Dušanke Kondić nije usamljen u Urgentnom centru, gde očigledno nije retkost da neljubazni šalterski radnici pacijente u teškom stanju šalju po uput.Pošto do izjave direktora Kliničkog centra Vojvodine Dragana Draškovića nije bilo moguće doći u toku jučerašnjeg dana, Jelena Jurišin, portparolka te ustanove, objasnila je da je „direktor zauzet sastancima i poslom i da nema vremena za komentare tog tipa", a što se nje tiče, „više ni nema šta da se priča".
Dr Atila Čengeri, pokrajinski sekretar za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju, izjavio je za Press da nije informisan ni o ovom ni o sličnim slučajevima, nakon čega je odbio da odgovori na pitanje da li se planiraju eventualna istraga i disciplinske mere ovim povodom. Čengeri je takođe napomenuo da se, koliko je njemu poznato, vojvođanske medicinske ustanove pridržavaju pravila da „hitni slučajevi imaju prioritet". Takođe, u Domu zdravlja ni danas nije bilo moguće dobiti konkretno objašnjenje, uz nezvanične opaske da je „nezgodno pričati o kolegama koji naporno rade".

Zakon na strani pacijenata
Prema odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenog osiguranju, lekari su dužni da ukažu pomoć pacijentu koji se tumači kao hitan slučaj čak i ako kod sebe nema uput, zdravstvenu knjižicu, osiguranje i ličnu kartu! Ćerka pokojne Dušanke Kondić rekla je za Press da bi njena majka možda još bila živa da nije potražila pomoć u Urgentnom centru, iako je ovo najsavremenija ustanova ovakvog tipa u našoj državi.
- Džaba im i svemirska tehnologija kad zataji ljudski faktor - kaže ona.



Da tragičan slučaj Dušanke Kandić nije presedan svedoči i Novosađanin Ivan Nožinić, koji je u novogodišnjoj noći dobio bubrežni napad, ali je takođe sa prijemnog šaltera Urgentnog centra upućen u dežurnu ambulantu po lekarski uput da bi bio primljen.- Tri kamena u bubrezima pokrenula su se istog dana. Imao sam neizdržive bolove, ali mi u Urgentnom centru medicinska sestra nije dala da se obratim lekaru jer nemam uput. Poslala me je prvo na pogrešnu adresu jer ambulanta tamo nije radila, pa sam tek u drugoj dežurnoj ambulanti dobio uput - priča Nožinić. On navodi da su lekari i medicinsko osoblje u ambulanti bili zgranuti što su ga poslali po uput u tom stanju i da je nekoliko sati izgubio vozajući se taksijem u novogodišnjoj noći od Urgentnog do ambulante i čekajući na red.
- Kada sam doneo uput, uredno su me primili kao da se ništa pre toga nije dogodilo - kaže Nožinić, i napominje da će to iskustvo pamtiti dok je živ, kao i da će sledeći put razmisliti kome će se obratiti za pomoć, da li državnoj ili u privatnoj klinici.
Dežurna lekarka novosadske Hitne pomoći, koja nije želela da se predstavi, kaže da ekipe ove službe imaju problema sa Urgentnim centrom.
- Pre nekoliko dana imali smo u toku noći intervenciju kada su bez uputa odbili da prime čoveka koji je zbog otvorenog preloma jaukao od bolova. Nije to prvi put, nigde u svetu nije praksa da za urgentni centar treba uput inače se ne bi tako ni zvao. Sramota je kako tretiraju i sugrađane i nas kao kolege - ogorčena je ova lekarka.

причалица
29-04-2011, 07:14
danima zovem dom zdravlja da zakažem termin kod lekara opšte prakse i - ne uspevam. moraću da odem tamo.
neverovatno je kako se ponašaju.

Zak
30-04-2011, 00:02
Možete opisno, a možete i ocenama od 1 do 5, da ocenite način rada pojedinih zdravstvenih ustanova.

Ovde smo virtuelne ličnosti, nesmo im u šakama, već smo samo nikovi i avatari,
pa aj slobodno da raspalimo i da ih izogovaramo. Možda se nađu i iznenađeni
ako pročitaju da ih neko ne voli...:lol:
Pa ne kaze dzaba nas narod, ne_dao Bog da im padnes u sake.

причалица
02-06-2011, 18:43
Građani najviše podmićuju lekare

Tanjug | 02. 06. 2011. - 14:06h |

BEOGRAD - U Srbiji je 8,1 odsto stanovnika imalo iskustva sa nekim oblikom korupcije, izjavio je danas direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović.

Predstavljajući prve rezultate ankete koja je sprovedena na uzorku od 3.000 domaćinstava na teritoriji Srbije od 24. juna do 12. jula 2010, on je rekao da su građani u 54,8 odsto slučajeva mito davali lekarima, potom policiji (38,5 odsto), medicinskim sestrama (25,7 odsto), službenicima katastra (15,5 odsto), a pre poslednjih republičkih i opštinskih izbora od 6,8 odsto građana je tražen glas za neku političku stranku u zamenu za uslugu, novac, ili poklon.
Vukmirović je rekao da je ispitivanje urađeno na uzorku građana starosti od 18 do 64 godine i, po njihovom mišljenju, najznačajniji problem sa kojim se društvo danas suočava je nezaposlenost (32 odsto), siromaštvo i nizak standard (26,4 odsto), korupcija (17,1 odsto), rad Vlade Srbije (13,5 odsto), kriminal i nedovoljna bezbednost (5,5 odsto).
Prema rezultatima te ankete, 56,1 odsto građana je samo nudilo novac, poklon ili protivuslugu državnom službeniku i to najčešće sa ciljem ubrzavanja procedure (33,8 odsto), završetka procedure (18,2 odsto) i dobijanja boljeg tretmana (18,1 odsto), naveo je Vukmirović i napomenuo da je u 52,2 odsto sučaja kao mito najčešće davan novac, a u 33,6 odsto data je hrana.
U periodu od 12 meseci za koji je i rađena ta anketa, prosečna vrednost mita datog u novcu iznosila je 15.330 dinara, a u skoro polovini slučajeva prosečan iznos mita u novcu bio je 5.000 dinara.

:facepalm: nema mita u zdravstvu, nema :nene:

kojica
02-06-2011, 20:39
Ma laže narod. Ko još narodu veruje... :sad:

причалица
02-06-2011, 20:41
Ma laže narod. Ko još narodu veruje... :sad:
a narod i ovako ne ide kod lekara :lol:

причалица
11-06-2011, 12:40
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/259353/Imao-tumor-lecili-ga-brufenom

:krsti:
mog kolegu lečili aspirinom, a imao je tumor na butnoj kosti :(

mikili
11-06-2011, 15:22
ja radim u zdravstvu i znam koliko je stanje u zdravstvu lose.znam za veliki broj nesankcionisanih nepravilnosti i koliko je tesko to dokazati,znam koliko su ljudi ocajni i nemocni...ali ima li iko od vas bilo koji svetao trenutak da iznese?da li je moguce da nikad niste naisli na toplu rec,strucnog doktora,prijatnu sestru,dobili dobar i pametan savet?da li su svi nestrucni ,korumpirani i nesposobno bahati?

причалица
19-10-2011, 07:39
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:349851-DZ-Novi-Beograd-drugi-u-Srbiji

e, a ono dete (devojčica od 3 godine) što je prošlog leta umrla od meningitisa - u ovom istom domu zdravlja nije imao ko da djagnostikuje...pa stvarno strašno. i oni su kao najviše napredovali - crni humor, majke mi.
pa kakvi su onda ostali, majko mila :qq:


ja radim u zdravstvu i znam koliko je stanje u zdravstvu lose.znam za veliki broj nesankcionisanih nepravilnosti i koliko je tesko to dokazati,znam koliko su ljudi ocajni i nemocni...ali ima li iko od vas bilo koji svetao trenutak da iznese?da li je moguce da nikad niste naisli na toplu rec,strucnog doktora,prijatnu sestru,dobili dobar i pametan savet?da li su svi nestrucni ,korumpirani i nesposobno bahati?

pa pravo da ti kažem - nikad nisam naišla na ljubazno zdravstveno osoblje. ali nikad. doduše, ponašam se rezervisano, ne pokazujem da me iritira to tretiranje bolesnih ljudi kao da su gore od stoke...pa ne dolazim u konflikt.
ali stvarno - nikad nisam srela nekoga u bolnicama ili mom domu zdravlja (ovo iznad navedenom) ko je pokazao trunku humanosti.
na pare i poklone se svi trzaju i trče - to je moje mišljenje i iskustvo....a nemaju svi da daju novac.

mikili
19-10-2011, 10:59
sve sto bih ja dalje rekla bilo bi smatrano za subjektivno..zato,neka ostane..ali znam da ima mnogo dobrih doktora,mnogo ljubaznih sestara,mnogo strucnih lica koji dobro rade svoj posao..bez da traze pare.u svakoj profesiji ima i dobrih i losih.

причалица
19-10-2011, 11:02
verujem ja da ih ima, ali nisam srela takve, na moju veliku žalost.
moja snaja je med. sestra (viša, kako to ona voli da kaže) i znam šta priča o pacijentima :( a radi samo u ambulanti.
dobri doktori, i to oni ljubazni i koji te profesionalno saslušaju - samo kod privatnika...

mikili
19-10-2011, 11:07
nije prico,nemoj tako,privatnik debelo naplati taj osmeh,zato ga i ne skida s lica..znam da su doktori na banjici,recimo,toliko dobri i strucni,da nemam reci,i svi im odaju priznanje...i osoblje isto...ti sto rade po dz,to je manekenisanje..

причалица
19-10-2011, 11:11
pa dobro, nisam nikad bila na banjici, al sam bila, na primer, na onkologiji :qq: pa u porodilištu, pa na endokrinologiji, pa u zvezdarskoj bolnici takođe...mislim, katastrofa jedna...a to što državni lekari nemaju plate kao privatni - nisam ja kriva.
nit sam kriva što sam bolesna.... a pošto uredno plaćam svoje osiguranje - tražim stručnost i strpljenje.
to nisam dobila kod ovih koje navodim kao neprofesionalne.

Man
19-10-2011, 11:27
Ako si misilila na ortopediju na Banjici onda se gadno varaš :ljut: veće hohštaplere nisam video u životu.
Ne znam ko bi im odao priznanje, kad su i među kolegama na lošem glasu.

Ne tražim od njih osmeh, samo da rade ono za šta primaju platu... ako im se ne dopadaju uslovi ili plata neka daju otkaz i potraže bolje.

Nežnicah
19-10-2011, 11:37
Od mene veliki minus ili kec za porodiliste Dr Dragisa Misovic :mirka: Cerka mi se zamalo porodila u hodniku cekajuci na prijem. 4 sata agonije u cekaonici. Sram ih bilo. Moj zet i muz su digli takvu frku da su sestre zvale obezbedjenje. Bolje da nisu, samo su se srozali jos vise, obezbedjenje cini jedan pospani starac raskopcanog slica...

причалица
19-10-2011, 11:44
porodilišta su posebna priča...mesta gde dolaze životi na svet su okupana hladnoćom (i nehigijenom). zemunsko porodilište malo malo pa ne radi...uglavnom niko nije kriv, a što se bebe i majke razboljevaju - to nema veze :huh:

kojica
21-11-2011, 07:25
Orotpedija Banjica.. :pada: juče nisam verovala rođenim očima šta vidim...

Majke sa decom leže u hodnicima. U sobama po dvadesetoro dece. Kreveti
raspali, dušeci truli, natkasne stare sto godina sa razvaljenim vratima i ulubljene.
Jedna tuš kabina na dvesta bolesnika, pa i ona radi samo povremeno. Nema
dnevnog boravka. Ma raspad totalni. :place:

različak
07-02-2012, 12:08
mogu da pohvalim dom zdravlja vracar imala sam pozitivno iskustvo
ja nemam takav utisak.ni za dz u bojanskoj ulici,a ni onaj mali u kneginje zorke.isla sam za druge,po recepte,upute...trebala bih ovih dana da idem da izaberem sebi osnovnog lekara,ali mi se prosto ne mili.
guzva,haos i zivcanluk sestara i dr-a...ili pak ja delujem iritirajuce:namcor:

rile_nezni_oblak
07-02-2012, 12:12
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/202232/Uhap

причалица
18-05-2012, 09:48
Prema podacima EHCI, koji su predstavljeni u Evropskom parlamentu u Briselu, meri se standard evropske zdravstvene zaštite na osnovu 42 indikatora. Srbija je dobila 451 poen od maksimalnih 1.000, a Holandija koja je prva na listi, ima 872 poena. Ministar zdravlja dr Zoran Stanković kaže da nije zadovoljan time što smo svrstani na poslednje mesto u Evropi.

- Rezultati koji su prezentovani u izveštaju merenja EHCI su delimično poznati i jasni našoj javnosti i odražavaju materijalnu situaciju u kojoj se zdravstveni sistem Srbije nalazi. Više puta sam ukazivao na dugovanja po osnovu neuplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje, koja su dostigla iznos od oko 840 miliona evra. I zdravstvene ustanove duguju oko 300 miliona evra. Isplaćujemo zarade za oko 13.600 neugovorenih radnika sredstvima RFZO. To je sve doprinelo da zauzmemo poslednje mesto u Evropi - kaže dr Stanković.
Ono što su u EHCI, međutim, ocenjivali jeste ključno za bolesnike, a to su prava pacijenata i informacije, vreme čekanja na lečenje, ishod lečenja, opseg pruženih usluga i farmaceutska sredstva.

- Ovakav rejting ne odgovara činjenicama i istinitosti o zdravstvenom sistemu Srbije. Ne verujem da je naša zemlja lošija od Albanije. Međutim, poznajem drugu instituciju koja se svake godine bavi rangiranjem podsistema u državama sveta. To je svetski ekonomski savet, koji se održava u Davosu, po kome je naše zdravstvo već godinama na 46 mestu, od ukupno 139 zemalja - objašnjava dr Milosavljević.

Ni direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), dr Aleksandar Vuksanović ne može da se u potpunosti složi sa ocenom da je Srbija najlošija jer smo u pružanju mnogih zdravstvenih usluga ispred mnogo bogatijih zemalja.

- S obzirom na ekonomsku moć, smatram da pacijenti imaju izuzetno dobru zdravstvenu zaštitu. Sa toliko malo novca kfunkcionišemo više nego dobro. Veliki broj ljudi iz inostranstva, često dolaze u Srbiju zbog neke zdravstvene usluge - kaže dr Vuksanović.

izvor: www.blic (http://www.blic).rs

sad nam je albanija parametar za poređenje :facepalm:

Man
18-05-2012, 09:52
Agencija za borbu protiv korupcije upozorila je u četvrtak na mogućnost koruptivnih posledica odredbe Zakona o zdravstvenom osiguranju, koja propisuje da gradjani koji do 3. juna ne izaberu lekara primarne medicinske zaštite, gube pravo na zdravstveno osiguranje.“Agencija poziva Ministarstvo zdravlja i sve nadležne institucije da bez odlaganja preduzmu neophodne mere za otklanjanje ovakve povrede Ustavom garantovanog prava na zdravstvenu zaštitu”, objavljeno je u četvrtak u tekstu na internet stranici Agencije (www.acas.rs).
Agencija objašnjava da se tako, Zakonom o zdravstvenom osiguranju, primarna zdravstvena zaštite uslovljava izborom lekara kao zakonskim uslovom za naknadnu overu zdravstvene knjižice.
Agencija ukazuje i da je sprovodjenje propisane procedure izbora lekara u domovima zdravlja “potencijalno koruptivno, imajući u vidu da je velikom broju gradjana znatno otežano ispunjenje ove obaveze u zakonom propisanom roku čime se ne doprinosi umanjenju percepcije o korupciji u zdravstvu”.

причалица
18-05-2012, 09:56
meni je to odmah bilo poprilično kretenski - uslovljavati korisnike odabirom lekara :huh:
nelogično je, jer - ako neko redovno plaća zdravstveno osiguranje - ne bi smeo niko za njegove rođene pare da ga ucenjuje....ali, u srbijici ima poprilično mnogo debila, a u zdravstvu se to baš nakotilo, tako da me ništa ne čudi...
pre neki dan gledam kako maltretiraju pacijente kojima je potrebna dijaliza :( pa jesu stoka....

Nežnicah
18-05-2012, 21:14
Boze, daj mi zdravlje, za ostalo cu se sama pobrinuti :raz_088: