PDA

Pogledaj Punu Verziju : Religija i novac



kojica
11-06-2010, 09:05
uvek nezgodna tema...:lol:

''Buda je zabranjivao monasima i monahinjama čak i da dodirnu zlato i srebro, a nisu mogli ni da budu uključeni u bilo kakvu razmenu (A.II,53), iako vrlo mali broj budističkih monaha i monahinja nastavljaju da slede ovo pravilo. Laici koji praktikuju deset pravila morala u određene dane takođe neće koristiti zlato, srebro i novac. Međutim, Buda je bio svestan kako nam novac može pomoći da zadovoljimo mnoge svoje želje, steknemo osećaj sigurnosti i čak steknemo poštovanje drugih, te otuda može biti i izvor sreće. Tako je on sticanje imetka smatrao vrednim i legitimnim ciljem za nezaređene, naravno pod uslovom da je "zarađen marljivim radom, snagom ruku i znojem, na zakonit način i pravično" (A.II,67). Savetovao je da razborit čovek nađe balans između svojih troškova i prihoda (A.IV,281), a novac podeli na četiri dela i koristi ga za: (1) osnovne potrebe, (2) ostale troškove, (3) pomoć drugima i (4) da stavi na stranu za svaki slučaj (A.III,46).''
Kaže Dhammika

Šta o novcu kaže vaše učenje?

G
11-06-2010, 09:08
Moje načertanije o novcu bi bilo:

Novac treba imati i trošiti ! A nije loše imati i VISA "Gold" karticu ili slično. E pa da...:igrac:

причалица
13-06-2010, 20:22
ovako - moram da imam novac kad sam ''u svetu''. kad odem u manastir, nekako me baš briga za pare, jer imam krov i hranu, samo mi je bitno da me Gospod vidi i čuje molitvu....ali, život nije manastir. mislim da nisam pohlepna i mislim da dosta radim, pa onda - šta ako imam malo više od proseka?...nije mi ni zanimanje prosečno.
volim da mogu deci da pružim ono što im treba (školovanje, putovanja), ljubav je besplatna...afkors.
ne volim kad vidim bogate popove, koji imaju nekoliko stanova, ali mislim da nije moje da o tome vodim računa. zna se šta su smrtni grehovi, pa neka svako vodi računa ponaosob.

Zazijavalo
14-06-2010, 06:57
Sekte su uvek svoju popularnost zasnivale na nekom obliku socijalnog poboljšanja. Rišćani su promovisali ravnodušnost prema novcu. To je s jedne strane dovodilo do utehe novih članova, a sa druge je imućnije ohrabrivalo da obilato razbacuju ono što imaju i tako poboljšaju život onih oko sebe. Moderne sekte insistiraju na suzbijanju poroka, što relativno brzo dovodi do poboljšanja materijalne situacije i reklame za sektu.
E sad, to je dobro za rišćanstvo kao sektu, ali koliko je dobro za društvo u celini? Jevreji ovakve stavove nemaju i zato vode rišćanske zemlje u finansijskom, a preko finansijske moći i u političkom smislu. :undecided:

kojica
14-06-2010, 08:43
ovako - moram da imam novac kad sam ''u svetu''. kad odem u manastir, nekako me baš briga za pare, jer imam krov i hranu, samo mi je bitno da me Gospod vidi i čuje molitvu....ali, život nije manastir. mislim da nisam pohlepna i mislim da dosta radim, pa onda - šta ako imam malo više od proseka?...nije mi ni zanimanje prosečno.
volim da mogu deci da pružim ono što im treba (školovanje, putovanja), ljubav je besplatna...afkors.
ne volim kad vidim bogate popove, koji imaju nekoliko stanova, ali mislim da nije moje da o tome vodim računa. zna se šta su smrtni grehovi, pa neka svako vodi računa ponaosob.

ovaj deo mi nije jasan.. a i nekako bi više odgovaralo temi da opišeš ko finansira tu hranu i krov..

ЖениМиСе
14-06-2010, 08:47
ovaj deo mi nije jasan.. a i nekako bi više odgovaralo temi da opišeš ko finansira tu hranu i krov..

to se bar dobro zna, finansiraju ih ovce za šišanje. :mrgreen:

kojica
14-06-2010, 09:20
Konstruktivna kritika bilo koje religije je dobrodošla, ali ovakvi komentari nisu.
Neka svako za sebe proceni da li je ošišan, ili je dobio nešto iz razmene novac-učenje.

kojica
14-06-2010, 09:28
Sekte su uvek svoju popularnost zasnivale na nekom obliku socijalnog poboljšanja. Rišćani su promovisali ravnodušnost prema novcu. To je s jedne strane dovodilo do utehe novih članova, a sa druge je imućnije ohrabrivalo da obilato razbacuju ono što imaju i tako poboljšaju život onih oko sebe. Moderne sekte insistiraju na suzbijanju poroka, što relativno brzo dovodi do poboljšanja materijalne situacije i reklame za sektu.
E sad, to je dobro za rišćanstvo kao sektu, ali koliko je dobro za društvo u celini? Jevreji ovakve stavove nemaju i zato vode rišćanske zemlje u finansijskom, a preko finansijske moći i u političkom smislu. :undecided:

Amin. :deka:
Jel jevreji beše ne smeju da poseduju zemlju? Ali zato novac zgrću u neograničenim količinama..:lol:
Biće da njihov mesija uopšte nije okasnio. Samo čeka da dovoljno ojačaju.

Zazijavalo
14-06-2010, 09:29
Ne menja se novac za učenje nego za vodu. :lol:

Zazijavalo
14-06-2010, 09:40
Amin. :deka:
Jel jevreji beše ne smeju da poseduju zemlju? Ali zato novac zgrću u neograničenim količinama..:lol:
Biće da njihov mesija uopšte nije okasnio. Samo čeka da dovoljno ojačaju.
Stranci kod njih ne smeju da poseduju zemlju. Tako čuvaju svoje teritorije. :pusi:
A Jevreji kažu da čovek nije čovek dok nema ženu i zemlju. :vruce:

Inače, u onom svom ćitapu imaju jednu raspravu o tome kako treba činiti troškove. Uglavnom, troše samo na ono što im je neophodno održanju, a i onda treba da gledaju da koliko mogu skuplje zamene jeftinijim. Ostalo ide u investicije. :mrgreen:

kojica
14-06-2010, 09:45
Ne menja se novac za učenje nego za vodu. :lol:

Misliš.. za hodanje po vodi? :lol:

vidi.. ja bih radije menjala svoj novac za vodu (možda neku radensku), nego što
ga arčim na osnovnu školu.. tamo se deca opismenu, steknu osnovne pojmove
o prirodnim i društvenim naukama.. i sve to mogu i ja da ih naučim, ali sam eto
po zakonu obavezna da svoj novac menjam za učenje...:lol:
tamo naravno dolaze i deca čiji roditelji ne bi mogli ničemu pametnom da ih nauče
i ta deca našu malo pokvare, a naša malo njihovu poprave i onda smo svi jednaki..
živela jednakost...:lol:

Zazijavalo
14-06-2010, 10:27
Zapravo, mislio sam na ovaj vodicu. :mrgreen:

причалица
14-06-2010, 10:29
a jes ta vodica supa....

Zazijavalo
14-06-2010, 10:57
disleksično mače :lol:

причалица
15-06-2010, 19:11
htedoh reći - skupa...ali, na poslu tastatura brža od kompa....ma, važno je da si razumeo.

kojica
17-07-2010, 06:26
:lol:

E dobro.. ništa od učenja... aj bar da ćaskamo..

Evo mene baš zanima šta vi mislite o finansiranju verskih organizacija.

Recimo,
stalno čujemo tu i tamo neku priču kako je baba odlepila pod stare
dane pa svu imovinu ostavila nekim tamo ''popovima'', a naslednike
na ulici.
I sad ja ne razumem.. ako je već bila bliska sa ''popovima'', zar
oni nisu upućeni u njene porodične probleme? :huh:
I ako nisu, zašto se ne upute? :huh:
Nego zarad par kvadrata poslovnog prostora dozvoljavaju da ih blate.

Uopšte mi ne smeta da neko obezbedi svoju decu, pa neka onda
finansira borce za prava životinja, omiljenu političku partiju, omiljenog
boga ili ideju.
Ali ako neko sve što ima ostavi bogu ili ideji, a svoje rođene/kakvi god da su/
na ulici, onda je to jedna duhovno nerazvijena osoba, koja se neće
(sve i da raj postoji) dočepati vrata raja.
Zar ''popovi'' nisu ti koji bi trebali to da im objasne?

e tako.. ja nabacah svoje misli, a vi sad radite šta oćete...

Ciciban
17-07-2010, 07:02
:lol:

E dobro.. ništa od učenja... aj bar da ćaskamo..

Evo mene baš zanima šta vi mislite o finansiranju verskih organizacija.

Recimo,
stalno čujemo tu i tamo neku priču kako je baba odlepila pod stare
dane pa svu imovinu ostavila nekim tamo ''popovima'', a naslednike
na ulici.
I sad ja ne razumem.. ako je već bila bliska sa ''popovima'', zar
oni nisu upućeni u njene porodične probleme? :huh:
I ako nisu, zašto se ne upute? :huh:
Nego zarad par kvadrata poslovnog prostora dozvoljavaju da ih blate.

Uopšte mi ne smeta da neko obezbedi svoju decu, pa neka onda
finansira borce za prava životinja, omiljenu političku partiju, omiljenog
boga ili ideju.
Ali ako neko sve što ima ostavi bogu ili ideji, a svoje rođene/kakvi god da su/
na ulici, onda je to jedna duhovno nerazvijena osoba, koja se neće
(sve i da raj postoji) dočepati vrata raja.
Zar ''popovi'' nisu ti koji bi trebali to da im objasne?

e tako.. ja nabacah svoje misli, a vi sad radite šta oćete...


Ako se radi o vecoj sumi novca, popovima nikad ne bi palo na pamet da bilo sta objasne bilo kome, pa valjda bi on sam trebao znati sta radi :) ...vernik sam ali mi se nekad ne ulazi u hram bas zbog tih svestenika .... aj odoh na posao

Zazijavalo
17-07-2010, 21:14
Popovi igraju na staru ofucanu kartu izazivanja i otkupa krivice. Nema da omane. I mladi ljudi, ako su neuki i skromnog misaonog aparata, kao što je slučaj sa vernicima, padaju na ovaj trik, a kamoli neće baba kojoj se mozak skvrčio na 70% zapremine. :)

E sad, kako neko očekuje od popova koji veruju da je delovanje onih ganglija u kičmi izraz delovanja nečastivog, da uspešno uređuju tuđe familije. :eek:

причалица
18-07-2010, 12:33
što vreme više prolazi, vidim da sve manje ima sveštenika koji nisu alavi na pare, na žalost...

G
18-07-2010, 12:36
što vreme više prolazi, vidim da sve manje ima sveštenika koji nisu alavi na pare, na žalost...

Sve je više verujućih ljudi koji posećuju hramove ali ne praktikuju obrede...

Koliko je Isus Hristos platio krštenje Svetom Jovanu ?

Naplaćivanje obreda mi je posebno odvratno ! Zašto traže parohijal ako kasnije naplaćuju obrede? I tu prestajem sa komentarima jer mi je to odvratna tema.

причалица
18-07-2010, 12:40
Sve je više verujućih ljudi koji posećuju hramove ali ne praktikuju obrede...

Koliko je Isus Hristos platio krštenje Svetom Jovanu ?

ne piše ništa o tome u knjigama.
nemam ništa protiv da im se da neki dinar, bre...većina manastira ima svoje ekonomije, prihode....naš sveštenik je ok sasvim, nikad nije ništa ni rekao ni kometarisao za iznos koji dajemo kad svešta vodicu...niti kad je dolazio svaki dan izjutra da me pričešćuje (kad sam bila bolesna), nije hteo da čuje za novac...ali, takvi su retki.
imamo jednog poznanika, koji...neću sad da kažem gde je sveštenik...kad priča o hrani (i to za stolim) lepo mu ide voda na usta, sav se upljuje, bre.
meni je to gadno. tolika alavost.
gledam da ne budem kod kuće kad dolazi.

ukupno
18-07-2010, 16:26
Ljudi, svuda ima loših primera. Ali i dobrih.
Podržavati i ugledati se na ove dobre,
a ovi loši će i tako već sami sebi doći glave.
Najlošije je generalizovati i time obeshrabriti i one koji ne zaslužuju kritiku.

Zazijavalo
18-07-2010, 16:30
Koliko je Isus Hristos platio krštenje Svetom Jovanu ?

Nije mu platio ništa jerbo su bili rođaci i saučesnici. :)

причалица
27-07-2010, 13:16
Nije mu platio ništa jerbo su bili rođaci i saučesnici. :)

po tebi, njih dvojica su nazaretski klan, koji završio kao i zemunski klan...samo što su ušli u legendu, iz tebi nepoznatih razloga...za razliku od ovih.

Пркос
27-10-2010, 20:50
Na zalost ...u mom Mirijevu...
nisam parohijanka te crkve ali sam nekada isla u nju i davala prilog da se izgradi nova crkva Svetog Pantelejmona.......ne mogu da verujem sta citam...


http://razbibriga.net/imported/2010/10/ozbiljansitekkadd37721-1.jpg?1288125105

Zazijavalo
27-10-2010, 20:57
"Razdeli svu svoju imovinu i pođi za Mnom"
Džizus iz Nazareta

"Zaista vam kažem - teže je bogatašu proći kroz rajska vrata nego šleperu punom cigara preko granice"
(isti)

:mrgreen:

причалица
28-10-2010, 06:45
e, i meni je od toga muka. mislim da sam neozbiljna.

Tibi
28-10-2010, 07:45
Bar ne prete s lomacu. Meni ovi deluju...humano:raz_088:

kojica
28-10-2010, 07:52
Ne znam da li bi se postavljač teme složio da se ova tema spoji sa temom ''Religija i novac''?

Ovo je vrlo loše sročeno obaveštenje. Ne verujem da su imali nameru da uvrede vernike,
a još manje da se obrukaju.
A mož biti i da je u pitanju neka fotomontaža. Na internetu ima svačega.

Osim toga, nigde ne piše koliko bi vernici trebali da daju da bi bili smatrani ozbiljnima.
Sasvim je dovoljno da daju jedan dinar, ali da time pokažu interesovanje.

QueenOfClubs
28-10-2010, 07:56
Скроз неписмен текст.
Што им то нико није лекторисао...

Елем, није ово страшно нити неочекивано.
Страшно је то што ће се људи одазвати и ћутати.
Као и за све...

Пркос
28-10-2010, 15:00
Ne znam da li bi se postavljač teme složio da se ova tema spoji sa temom ''Religija i novac''?

Ovo je vrlo loše sročeno obaveštenje. Ne verujem da su imali nameru da uvrede vernike,
a još manje da se obrukaju.
A mož biti i da je u pitanju neka fotomontaža. Na internetu ima svačega.

Osim toga, nigde ne piše koliko bi vernici trebali da daju da bi bili smatrani ozbiljnima.
Sasvim je dovoljno da daju jedan dinar, ali da time pokažu interesovanje.

zato da ne, slobodno spoji... samo sam zaprepsena i nekako ne mogu da se otmem utisku da deo koji je boldovan je cini mi se trebao imati dejstvo na svakog vernika u cemu je uspeo pa cak i na one koji to nisu...Namera sa namerom ili foto motaza sa namerom...sta god... i od koga god...ne sluzi na cast i obraz...ni vernika ni onih koji to nisu...

andromeda
29-10-2010, 10:24
Novac je jako bitan , bez njega nema religije :)

kojica
17-05-2011, 18:38
Mnogo smo osetljivi na novac. :hm:

slonce
27-07-2011, 22:33
mene su ucili da su pare skupe...sad je oskudacija :rumenko: