PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kako se pravilno rashladiti leti



Man
12-06-2010, 10:16
Kako se pravilno rashladiti leti




http://razbibriga.net/imported/2010/06/15-1.jpg
(http://www.opusteno.rs/viewtopic.php?f=70&t=6270)

Velika razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature i neočišćeni filteri klima-uređaja mogu biti uzrok čestih prehlada, kijavica, zapaljenja grla, ždrela i bronhija.
Kako ne bismo ugrozili zdravlje, stručnjaci podsećaju da se strogo pridržavamo pravilne upotrebe aparata za rashlađivanje vazduha.
Poslednjih godina znatno je povećan broj klimatizovanih prostorija u stanovima i u poslovnim prostorijama kako bi se obezbedili prijatniji životni i radni uslovi.

Postavlja se pitanje da li je strah od klima-uređaja opravdan ili ne, ako poštujemo pravila za korišćenje nije...


Tokom toplih dana svi težimo da se rashladimo, pri čemu je važno istaći da prelaz iz tople u hladnu sredinu i obrnuto ne treba činiti naglo i temperaturna razlika ne treba da bude velika.

Takođe osoba koje se preznojila ne bi trebalo da izlazi ili ulazi iz spoljne sredine u klimatizovanu prostoriju, jer to može izazvati temperaturni kolaps.

Zna se da dugotrajno izlaganje hladnoći utiče na metabolizam što je rezultat smanjenja prometa materija u mišićima. Cirkulacija je usporenija pa se i sve druge aktivnosti u mišićima, krvnim sudovima i nervima odvijaju sporije.

Međutim, mnogo važniji je aspekt kratkotrajnog naglog prelaza iz tople u hladnu sredinu i obrnuto, jer nažalost, mnogo je onih koji zloupotrebljavaju primenu klima-uređaja i zaboravljaju osnovno pravilo da velika razlika u temperaturi unutrašnjeg i spoljašnjeg vazduha šteti zdravlju.

Zbog toga su u letnjim mesecima česte prehlade, kijavice, akutno zapaljenja grla, ždrela i bronhija.

Lekari naglašavaju da je to razumljivo, jer ako se sa tridesetak stepeni spoljašnje temperature uđe u prostoriju u kojoj je jedva dvadesetak, prehlada je skoro neizbežna jer organizam ne može u kratkom vremenu da se adaptira na naglu promenu temperature i dolazi do svojevrsnog šoka koji negativno utiče na zdravlje.

Zbog toga lekari savetuju da razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature vazduha ne bude veća od sedam do deset stepeni i da se prilikom izlaska iz rashlađene prostorije kraće vreme provede u prostoriji koja se ne rashlađuje kako bi se organizam bar malo adaptirao na nagli skok temperature.

Stručnjaci upozoravaju da je održavanje i čišćenje klima-uređaja takođe veoma važno, jer ukoliko se barem jednom godišnje ne očisti, filter kroz koji izlazi rashlađeni vazduh pod pritiskom može postati idealno mesto za razvoj štetnih mikroorganizama (bakterija ili gljivica) od kojih neki mogu izazvati i upalu pluća.

http://razbibriga.net/imported/2010/06/16-1.jpg

Ako klima-uređaje ne koristimo kako treba, klimatizacija prostorija u kojima boravimo može da pogoršava efekte artritisa i neuritisa, a nepovoljno utiču i na osobe koje već imaju probleme sa sinusima.

Hladnoća u stanu može da dovede do upale uha, a posle boravka u prostoriji sa klima-uređajem nisu retki ni ukočenost i bolovi u vratu.

Zbog nepravilnog korišćenja klima-uređaja može doći do ukočenosti mišića lica, ukočenosti i bolova u vratu koji nastaju zbog blokade mišića posle izlaganja hladnoći.

Mišićima je za funkcionisanje neophodna toplota, a ako ona nedostaje mišići smanjuju svoje funkcionisanje da bi sačuvali toplotu.

Ukoliko dođe do ovakve blokade, lekari kažu da treba popiti magnezijum i vitamine Be grupe koji pozitivno deluju na rad nerava i mišića.

Ventilatori takođe mogu da olakšaju podnošenje visokih temperatura, ali ako je spoljna temperatura iznad 30 stepeni, ventilator će biti manje efikasan od klima uređaja ili tuširanja hladnom vodom.

Neurolozi posebno apeluju na pravilno korišćenje klima-uređaja kada se radi o pacijentima sa neurološkim problemima, posebno onim koji su doživeli šlog.

Njima se savetuje da ne budu direktno izloženi radu klima-uređaja, već da borave u drugoj prostoriji dok se temperatura u celom stanu ne ujednači da ne bi došlo do negativnog uticaja na krvne sudove.

Mile sa klise
12-06-2010, 11:11
ИЗАЂЕШ ИЗ КУЋУ И УЂЕШ УУ ДУНАВ И ОНДКА ТИ СУПЕР
МАДА ИМА И ДРУГА ФОРА
КОД МЕНЕ ЈЕ ДУНАВ ЈУЧЕ УШО У КУЋУ

причалица
12-06-2010, 11:17
žao mi je što to čujem, mile....
ne znam šta da kažem, osim da je klima uređaj jedini način da funkcionišem kada je vruće. mene vrućina žešće zamara i samo mi se spava. dakle, koristim je u skladu sa preporučenim (dakle, nema upale grla, ušiju i tako to).
čak ni tuširanje ne pomaže toliko, jer je kupatilo okrenuto na sunčanu stranu i dok se istuširam, opet se znojim posle par sekundi....naravno, unosim dosta vode kad znam da ću biti izložena suncu.

ЖениМиСе
12-06-2010, 11:35
jedini dobar nacin za koji provereno znam da pomaze je da se bucnem u dunav jos ako ima u blizini neki splav da se dodatno rashladim crnim pivom ODLICNO!!!

Bisernica
12-06-2010, 11:38
jedini dobar nacin za koji provereno znam da pomaze je da se bucnem u dunav jos ako ima u blizini neki splav da se dodatno rashladim crnim pivom ODLICNO!!!

Savršen način,još samo ako te tečnosti ima više ;)
Ne mora da bude sve pivo,ali što više tečnosti i laka hrana,voće i povrće,
i ono što svakako pomaže je topli napitak u obliku čaja - neka varijanta
sa voćnim ukusima ili nana .Suština je samo u što većoj količini tečnosti
i nikako ne preterivati sa rashladjivanjem više nego je potreba da se
izjednači unutarnja temperatura tela sa spoljašnjom temperaturom okoline.
Zato piti tople,a ne ledene napitke.

причалица
12-06-2010, 11:40
ne volim da pijem pivo kada su velike vrućine, od njega se znojim još više....najvolim da pijem rashlađenu vodu ili nezaslađeni hladni čaj od nane.
i naravno - salate, a najviše paradajz...on mi nadoknađuje sve što izgubim znojenjem.

ЖениМиСе
12-06-2010, 11:44
Savršen način,još samo ako te tečnosti ima više ;)
Ne mora da bude sve pivo,ali što više tečnosti i laka hrana,voće i povrće,
i ono što svakako pomaže je topli napitak u obliku čaja - neka varijanta
sa voćnim ukusima ili nana .Suština je samo u što većoj količini tečnosti
i nikako ne preterivati sa rashladjivanjem više nego je potreba da se
izjednači unutarnja temperatura tela sa spoljašnjom temperaturom okoline.
Zato piti tople,a ne ledene napitke.

idi begaj bre na ovu vrucinu jos mi samo fali topli napitak
znam da je preporucljivo ali bre i ovako mi je pretoplo jos kad pijem vruc caj taman da se samoubijem
ipak ja ostajem pri pivu ili dobro rashladjenom crnom vinu

Bisernica
12-06-2010, 11:46
Jesti što više paradaiza,jer je bogat kalijumom koji se gubi znojenjem.
Salate i tečnost,uz dodatak sira i voća je u ovakvim danima sasvim dovoljno
za ishranu ,da organizam ne trpi *bombardovanje* kalorijski jakom hranom
jer ona razvija dodatnu energiju,zbog koje se povećava i toplota tela.

Bisernica
12-06-2010, 11:47
idi begaj bre na ovu vrucinu jos mi samo fali topli napitak
znam da je preporucljivo ali bre i ovako mi je pretoplo jos kad pijem vruc caj taman da se samoubijem
ipak ja ostajem pri pivu ili dobro rashladjenom crnom vinu

Nikako ne vruć čaj :lol:
Ali topli napitak svakako,bar jednom .

Zazijavalo
12-06-2010, 12:16
... i gajbu piva... mlakog. :mrgreen:

причалица
12-06-2010, 12:42
Jesti što više paradaiza,jer je bogat kalijumom koji se gubi znojenjem.
Salate i tečnost,uz dodatak sira i voća je u ovakvim danima sasvim dovoljno
za ishranu ,da organizam ne trpi *bombardovanje* kalorijski jakom hranom
jer ona razvija dodatnu energiju,zbog koje se povećava i toplota tela.

trenutno ne jedem ništa životinjskog porekla, tako da je ishrana baš super za ovakve vrućine...na primer, fileti na roštilju i mnogo salate u maslinovom ulju, uz klima uređaj podešen na 24 stepena.

Mile sa klise
12-06-2010, 20:17
jedini dobar nacin za koji provereno znam da pomaze je da se bucnem u dunav jos ako ima u blizini neki splav da se dodatno rashladim crnim pivom ODLICNO!!!

ондак наврати до моје дневне собе :)

Sunce
14-06-2010, 20:20
Lagana hrana..lagana odeca .tusiranje i naocare za sunce..

Mile sa klise
14-06-2010, 23:11
Ko god želi da vidi kako se razlađauje lei nek polgeda moj album na fejsu

причалица
15-06-2010, 19:29
meni nekad ladan špricer dođe baš...onako dobro....jedina je nevolja što posle ne mogu samo vodu :lol:

mare
16-06-2010, 12:43
nikako? :mrgreen:

причалица
16-06-2010, 19:20
evo, sad bi mi legla hladna dinja....:raz_088:

mare
17-06-2010, 10:42
ili lubenica :sladoled: