PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li bi donirali vaše organe?



Пркос
12-07-2010, 13:26
Mozda-vec dugo razmisljam o tome.

misticlady
12-07-2010, 13:29
trebalo bi stvarno o tome razmisliti...zasto ne.mozda ce stvarno necije srce.buberg,tamo nekome nekada pomoci i posle nase smrti:P

G
12-07-2010, 13:33
Imam ih dosta izrabovanih...Ako nekome baš treba. Valjda moji neće imati ništa protiv.

причалица
12-07-2010, 17:51
meni svakako neće više biti potrebni. postoji samo ''mali'' problem...ne mogu da budem donor, na žalost.

Kovač
13-07-2010, 08:32
Prostata je razradjena,jetru i pankreas ne bih preporučio,a ostalo..ma dao bih,što da ne.

Zazijavalo
13-07-2010, 08:48
Nije dobro pitanje. Dok mogu da odlučujem o svojim organima nije baš red da mi se uzimaju! :)
Znači, doniranje mojih organa biće tuđa briga.

E sad, ja sam u principu protiv ove prakse. Nekako mi se čini da su koristi neznatne u odnosu na opasnosti i štete. :undecided:

причалица
13-07-2010, 09:23
pa sad....kada bi dragoj osobi (ili nekome ko je jako jako mlad) život zavisio od presađivanja jetre ili srca, molila bih Boga da se nađe neko ko je već zaveštao svoje organe....teško je nađi podudarnog davaoca, zato baza podataka treba da bude velika.

Zazijavalo
13-07-2010, 15:02
Najbolje što tvoj bog može jeste da traži dobrovoljne davaoce? :mrgreen:

Man
13-07-2010, 15:07
moje organe neće ni kerovi a kamoli neko drugi :(
jedino je gazdarica pokazala interesovanje za jedan skroz nebitan organ :raz_128: da ga čuva u formalinu...

Lilu
13-07-2010, 15:09
sto bre u formalinu... imam ja jedno bolje mesto... mozes odmah sad da ga doniras, doveka!

Man
13-07-2010, 15:10
:stidljiva: ondak me upišite u donatore...

причалица
13-07-2010, 23:13
Najbolje što tvoj bog može jeste da traži dobrovoljne davaoce? :mrgreen:

zazi, srećo, to nije najbolje, ali je najkorisnije u nekom životnom trenutku...na primer, ja sam kao zdrava, ali doživim saobraćajku na vespi i stave me na veštačka pluća. mozak mi je mrtav (šta će ti mozak jedna plavuše, a i to se još uvek ne presađuje)....ali sve ostalo bre je ok...
a tebi treba, kao vazduh na primer, moja jetra ili bubreg ili oko ili srce ili...zar ne bi bilo dobro da to dobiješ?

Bisernica
14-07-2010, 18:31
Bila bih donator organa ,zašto da ne !?
Naravno ,ova vrst donacije nema veze sa činjenicom da sam i inače čovek koji može
dati i oko,onom kome treba da bismo oboje gledali na jedno.....ali mogu i da ih
izvadim bez razmišljanja ....figurativno rečeno.

Zazijavalo
14-07-2010, 19:50
zazi, srećo, to nije najbolje, ali je najkorisnije u nekom životnom trenutku...na primer, ja sam kao zdrava, ali doživim saobraćajku na vespi i stave me na veštačka pluća. mozak mi je mrtav (šta će ti mozak jedna plavuše, a i to se još uvek ne presađuje)....ali sve ostalo bre je ok...
a tebi treba, kao vazduh na primer, moja jetra ili bubreg ili oko ili srce ili...zar ne bi bilo dobro da to dobiješ?

Što se mene tiče, više sam za ono "bez herojskih napora u mom slučaju", što bi rekli ameri. Izgleda da ćem morati da pojašnjavam.
Prvo, medicinski resursi nisu neograničeni. Jedan transplant potroši sredstava kojima bi se mogle izlečiti stotine ili hiljade ljudi od smrtonosnih ili invalidantnih bolesti.

Zatim, čovek nije predviđen da koristi rezervne delove. Čak i kada bi bilo tako, ostaje dilema kako se do ovih rezervnh delova stiže. Evo, ima članak o lekarima koji su pod istragom jer su bolesnike filovali citostaticima da bi uvećali prodaju i opravdali mito farmaceutskih kuća. Kako mogu znati da isti takvi nisu spremni da raskomadaju nekog zdravog, al baksuznog eda bi ga unovčili? Pošto ga prespu u delovima u one posude sa ledom, teško da će uložti tužbu za malpraxis.

Zatim, svi smo mi zamenjivi. Jedino što me nervira kad čujem da je neko umro, to je da se onaj red na kojem čekam skratio za jedno mesto. U svakom slučaju, slučajnosti upravljaju našim životima. No, kao i u svakom drugom termodinamičkom sistemu ( :mrgreen: ), slučajna kretanja beznačajnih čestica udružena su u opšte i predvidljivo ponašanje sistema u celini. Ne mogu da dokažem, ali imam utisak da ono što obično nazivaju vrhunskom medicinom kvari čovečanstvo u celini.
Nešto slično se desilo buldozima. Pošto su ovi simpatični psi dopali ruku uzgajivača i oplemenjivača, stigli su u situaciju da im opstanak zavisi od čoveka. Većina keruša nije sposobna da porodi žive mladunce, već se kote carskim rezom.
E, tako nekako. :pusi:

Lilu
14-07-2010, 20:05
joj, ja bih, al me strah da neko ne sazna pa da me ne roknu i pokupe organe... :(

причалица
14-07-2010, 20:12
ne verujem u slučajnosti. naučili su me da je slučajnost događaj kome ne znamo uzok dešavanja i prihvatam to. bez obzira što uvažavam sve tvoje razloga, mislim da bi precrkla od plača da neko dete umre, a da mu se moglo pomoći donacijom.
a to da je život osobe sa presađenim organom i dalje težak, ali se kvalitet njenog ipak popravalja - tu se slažem....i ništa ne daje garanciju da organizam neće jednog dana odbaciti presađeni organ, uz sve supresante koji se piju (i koji ugrožavaju imuni sistem).
jasno je šta rade i šta pokušavaju da rade farmakološki lobiji i jasno je da pukim održavanjem života se ne dobija mnogo, statistički gledano.
ali, ako sve te ljude posmatraš kao duše, onda....daj da te duše budu sa nama što duže na ovom svetu.

Zazijavalo
14-07-2010, 21:40
Meni žao kad vidim one Afrikančiće sa nadutim trbusima. Mnogi od njih umru od kolere. Žalosno je da se kolera sasvim dobro leči simpotmatski. Kesa malo zaslađene i posoljene vode često je sasvim dovoljna. A tako često nedostaje.

I ondak mi dođe malo sasvim svejedno što je John IV, praunuk njujorškog bankara Johna I spasen hitrom transplantacijom komada jetre koju je vojnim avionom doneo tim lešinara sveže uzbranu sa počivšeg Jonuca, učenika trećeg razreda kojeg je Hamerom pregazio pripiti narednik u blizini neke rumunske Nato baze.

Ideja je da slučajnosti naročito napadaju one koji slučajnosti izazivaju. U Srpskom Svetom Martinu, selu u rumunskom Banatu pre sedamdesetak godina neki Živa pao je pokošen moždanim udarom pošto je zagrizao ljutu papriku crvenu. I tako, tamo je i danas običaj da se ne jede ljuta paprika. Crvena. Jer đavo ne spava. :pusi:

S druge strane, moderan svet uživa u ekstremnim sportovima jer zna da u krajnjem slučaju uvek postoji dovoljno žrtva saobraćajnih nesreća )i egzekucija ?) u trećem svetu koji će im nadoknaditi upropašćene jetre, pluća, kožu il rožnjaču. Zato je baza podataka tako sveobuhvatna. :mirka:

zLozi
14-07-2010, 21:48
Glasala ne, ali ne u toku zivota. Posto sam malcice morbidna, ja sam mojima rekla da ako slucajno umrem, dok su mi organi vitalni (saobracajka i sl.), slobodno dozvole doniranje moijh organa. Ne u toku zivota, jer ne znam da li bi neko ubrzao moji odlazak da bi spasio nekog drugog. Humana sam, ali ne bas toliko. :pusi:
Da li bi me moji poslusali ili ne stvarno ne znam......ako bi do toga doslo volela bih da me poslusaju.

Ako bi nekome koga volim bio potreban npr. bubreg, a ne bi bilo drugog resenja, niti drugog davaoca, pristala bih....sta bih drugo mogla.

Lilu
14-07-2010, 21:51
Meni žao kad vidim one Afrikančiće sa nadutim trbusima. Mnogi od njih umru od kolere. Žalosno je da se kolera sasvim dobro leči simpotmatski. Kesa malo zaslađene i posoljene vode često je sasvim dovoljna. A tako često nedostaje.

I ondak mi dođe malo sasvim svejedno što je John IV, praunuk njujorškog bankara Johna I spasen hitrom transplantacijom komada jetre koju je vojnim avionom doneo tim lešinara sveže uzbranu sa počivšeg Jonuca, učenika trećeg razreda kojeg je Hamerom pregazio pripiti narednik u blizini neke rumunske Nato baze.

Ideja je da slučajnosti naročito napadaju one koji slučajnosti izazivaju. U Srpskom Svetom Martinu, selu u rumunskom Banatu pre sedamdesetak godina neki Živa pao je pokošen moždanim udarom pošto je zagrizao ljutu papriku crvenu. I tako, tamo je i danas običaj da se ne jede ljuta paprika. Crvena. Jer đavo ne spava. :pusi:

S druge strane, moderan svet uživa u ekstremnim sportovima jer zna da u krajnjem slučaju uvek postoji dovoljno žrtva saobraćajnih nesreća )i egzekucija ?) u trećem svetu koji će im nadoknaditi upropašćene jetre, pluća, kožu il rožnjaču. Zato je baza podataka tako sveobuhvatna. :mirka:

ja ti aplaudiram... kao i uvek uostalom!

Zazijavalo
14-07-2010, 21:53
bolje pošalji ček. :pusi:

zLozi
14-07-2010, 21:53
Moze se uraditi transplantacija koze i bez toga da neko umre.

Zazijavalo
14-07-2010, 22:02
Jes. Sjajne uspehe postižu. :pusi:

Gospoja pre i nakon operacije transplantacije lica:

http://www.sarajevo-x.com/media/images/vijesti/090506005.jpg

zLozi
14-07-2010, 22:06
Zazi bila sma ozbiljna, na plasticnoj su liku uradili transplantaciju....donirali su mu neka rodjaka i komsija, uzimali su kozu sa unutrasnje strane butina. Veliki procenat opekotina, nisu mogli njegovu kozu da upotrebe. Tuga.

Zazijavalo
14-07-2010, 22:10
I ovo je originalna slika.

Cenio sam da se ovakve dileme ne javljaju kad je reč o presađivanjima u kojima donator ostaje živ.

Lilu
14-07-2010, 22:13
bolje pošalji ček. :pusi:

e pa toliko bas nisam fascinirana :)

zLozi
14-07-2010, 22:16
I ovo je originalna slika.

Cenio sam da se ovakve dileme ne javljaju kad je reč o presađivanjima u kojima donator ostaje živ.


Pa sta se njoj desilo? :misticlady:

Zazijavalo
15-07-2010, 08:29
Dobila je pregršt sačme u lice. Ostala je bez dobrog dela kostiju. Na drugoj slici je dobila novo lice, al je ovaj... malkice naduta. :)

причалица
15-07-2010, 15:48
muke su to velike. ne znam koliko košta život....ali, znam da bih pomogla da mogu.
to mi dođe kao transfuzija i svako ko ima dobru krvnu sliku treba da donira krv....što se tiče donacije organa u slučaju moždane smrti - pa to je plemenito. kome će ti organi ići, meni nije toliko važno (jasno je da će to nekako uvek najbogatijima da bude od koristi)....meni svakako neće biti potrebni.

Zazijavalo
15-07-2010, 18:02
Šta se dešava sa ukradenim aftima? :raz_128:
Završe u nekom dvorištancetu na periferiji i budu raskomadani. :eek:

причалица
15-07-2010, 19:29
Šta se dešava sa ukradenim aftima? :raz_128:
Završe u nekom dvorištancetu na periferiji i budu raskomadani. :eek:

raskomadani? e, zazi, pa nije valjda isto afto i telo...uostalom, nema života ni u jednom.

Zazijavalo
16-07-2010, 14:12
Oćem da kažem da postoji crno tržište organa. A materijal za crno tržište stiže od prisilnih ovaj donatora.

причалица
16-07-2010, 16:53
Oćem da kažem da postoji crno tržište organa. A materijal za crno tržište stiže od prisilnih ovaj donatora.

za sve postoji crno tržište...i za drago kamenje, i za slike i za....ljude :(
dakle, ti se ne bi donirao ni mrtav?

Zazijavalo
16-07-2010, 17:21
Ko što rekoh, kao mrtav ne odlučujem o sebi. Baš me briga, ukratko. :)
Jedino, ne bih voleo da postanem mrtav samo zato što nekome treba kakav organ. Ovo, naravno, teoretski. Od mene ne bi bilo previše vajde jer i sam predstavljam potencijalnog potraživača organa negde u budućnosti. E, moj stav je da mi to ne treba i ne bih nikom preporučivao. :pusi:

Narafski, ako bi kome od mojih (izuzev tašti) trebalo parče kože, jal kakav bubreg i tako to - to bi bila druga priča. :mrgreen:

причалица
16-07-2010, 17:23
pa dobro.
skoro da si me ubedio da i ja treba tako da mislim...ali, znaš kako je - kad nešto ne možeš da daš - tako bi lako dao.....tu je zayb kod mene.

Zazijavalo
17-07-2010, 10:03
To mu dođe kao:
"tako je plemenito i herojsko delo ustupiti poslednje mesto u čamcu za spasavanje majci sa detetom u naručju, a nerviramo se čitav dan jer smo u tramvaju ustali nekakvoj domaćici sa torbama" :)

причалица
17-07-2010, 11:47
ne nerviram se što ustajajem u busu....to je prirodno.
nego, neprijatno mi kad meni ustaju :huh:

QueenOfClubs
17-07-2010, 18:21
Да кажем да се у свему слажем са Зазијем што се овога тиче.

Tibi
17-07-2010, 18:40
Ima nas vise koji se sa Zazijem slazu samo sto on to zna tako lepo definisati da i iz ozbiljnih tema osmeh ne izostaje!

Zazijavalo
17-07-2010, 21:16
Ni ja ne bi bolje kazo! :pusi:

причалица
18-07-2010, 18:31
Ni ja ne bi bolje kazo! :pusi:

:lol: aha

zvezdica
25-08-2010, 00:51
Kratko-Da-:raz_012:

konan
30-08-2010, 12:49
Sve bi dao sem žuči otišla je sama..........:mukica:

Lilu
30-08-2010, 12:50
i ja, sem dzigerice, nju ste mi izjeli :pusi:

причалица
30-08-2010, 12:51
ja bih dala jezik, imam viška.

konan
30-08-2010, 12:53
Moram da se prijavim za jezik:sladoled:

причалица
30-08-2010, 12:54
Moram da se prijavim za jezik:sladoled:

slobodno, brate slatki....imam koliko 'oćeš.

причалица
30-08-2010, 13:51
...
http://www.telegraph.co.uk/foodanddrink/foodanddrinknews/7967193/Berlin-cannibal-restaurant-calls-for-diners-to-donate-body-parts-for-menu.html

:lol:

meni ovo nije smešno.

dr.Kadžija
30-08-2010, 13:55
:lol:...a ko te je pitao da li je smešno ili ne?

причалица
30-08-2010, 13:56
:lol:...a ko te je pitao da li je smešno ili ne?

pa niko. nego, vidim da se lolišeš, pa zato.

dr.Kadžija
30-08-2010, 14:00
pa niko. nego, vidim da se lolišeš, pa zato.

je l' bilo tako? jeste! :lol:
je l' su ljudi životinje? jesu!
šta ti je garant da organi donatora ne završavaju u ovakvim restoranima, koji inače postoje jako dugo, ali je sad nekome odgovaralo da se o ovome priča i javno?

причалица
30-08-2010, 14:01
ljudi nisu životinje.

kojica
30-08-2010, 14:01
:misticlady::krsti:

причалица
30-08-2010, 14:04
:misticlady::krsti:

se krstiš meni ili njemu?

kojica
30-08-2010, 14:05
što vama da se krstim.. pa ne jedete vi ljude...:sad:

причалица
30-08-2010, 14:06
aaaaaaaa tooooooooooooooooo....pa jes. kod kojice samo pravda.

dr.Kadžija
30-08-2010, 14:17
ljudi nisu životinje.

:raz_095: ...wishful thinking...ili u prevodu što je babi milo to joj se i snilo :lol:
mada delom si u pravu, ako si mislila na duhovni aspekt ljudi...ljudi nisu evoluirali/nastali da bi postali životinje, ali su to postali zahvaljujući napretku i svim dostignućima savremene civilizacije.
Druga stvar, kad bi ti poturili da jedeš ljudsko meso a da ti bude rečeno da je u pitanju neko životinjsko, misliš da bi bila u stanju da napraviš razliku?

@ tema - donirao bih svoje organe, ma šta radili sa njima....u sledećoj vožnji se ionako ne vraćam u ovaj auto :lol:

причалица
30-08-2010, 14:18
:raz_095: ...wishful thinking...ili u prevodu što je babi milo to joj se i snilo :lol:
mada delom si u pravu, ako si mislila na duhovni aspekt ljudi...ljudi nisu evoluirali/nastali da bi postali životinje, ali su to postali zahvaljujući napretku i svim dostignućima savremene civilizacije.
Druga stvar, kad bi ti poturili da jedeš ljudsko meso a da ti bude rečeno da je u pitanju neko životinjsko, misliš da bi bila u stanju da napraviš razliku?

@ tema - donirao bih svoje organe, ma šta radili sa njima....u sledećoj vožnji se ionako ne vraćam u ovaj auto :lol:

izvinjavam se, slabo jedem meso....a poturanje kod mene ne funkcioniše, 'naš.

dr.Kadžija
30-08-2010, 14:29
izvinjavam se, slabo jedem meso....a poturanje kod mene ne funkcioniše, 'naš.

odrednica 'slabo' ne menja činjenicu da ga jedeš :lol:, i naravno da ne bi bila u stanju da provališ razliku između ljudskog mesa i nekog drugog, jer ljudsko nikad nisi probala :D
...i nema potrebe da se izvinjavaš :D...tj možda ti imaš...ali nije neophodno, zaista :lol:

причалица
30-08-2010, 14:29
odrednica 'slabo' ne menja činjenicu da ga jedeš :lol:, i naravno da ne bi bila u stanju da provališ razliku između ljudskog mesa i nekog drugog, jer ljudsko nikad nisi probala :D

to je tačno. ali, meso jedem u svojoj kući....i nemoj da me nerviraš.

ЖениМиСе
30-08-2010, 14:43
šta mi vredi da doniram kad su skoro svi na izmaku snage

причалица
30-08-2010, 14:45
šta mi vredi da doniram kad su skoro svi na izmaku snage

šta ti znači potpis, majke ti mile?

dr.Kadžija
30-08-2010, 14:51
to je tačno. ali, meso jedem u svojoj kući....i nemoj da me nerviraš.

to što meso jedeš u kući...misliš da poslovođa nekog C marketa nije mogao da zbog neuzvraćene ljubavi prema kasirki završi međ butkama ili belim pilećim mesom? :lol:
kako da te ne nerviram? :)

ЖениМиСе
30-08-2010, 15:02
šta ti znači potpis, majke ti mile?

potpis mi znači doslovce ovo: Paganski narode dobar dan

причалица
30-08-2010, 15:05
potpis mi znači doslovce ovo: Paganski narode dobar dan

hvala.
to nije za mene.

kojica
30-08-2010, 15:08
to što meso jedeš u kući...misliš da poslovođa nekog C marketa nije mogao da zbog neuzvraćene ljubavi prema kasirki završi međ butkama ili belim pilećim mesom? :lol:
kako da te ne nerviram? :)

kakav lik...:raz_114:

причалица
30-08-2010, 15:09
to što meso jedeš u kući...misliš da poslovođa nekog C marketa nije mogao da zbog neuzvraćene ljubavi prema kasirki završi međ butkama ili belim pilećim mesom? :lol:
kako da te ne nerviram? :)

pa lepo.

dr.Kadžija
31-08-2010, 13:26
pa lepo.
mislio sam da ćeš skapirati..:lol: problem nije u meni već u tebi - ne nerviram te ja, već ti ne umeš dobro da podnosiš ispoljavanja drugih ljudi pa se nerviraš :lol:

malavelika
07-10-2010, 22:08
bih, ali verovatno sam tako sigurna jer znam da ne mogu da ih doniram'
da mogu, sigurna sam da bih se jace mislila o tome

boti
07-10-2010, 22:08
redovno ga doniram al nijedna ga nece :(

malavelika
07-10-2010, 22:09
ha-ha

boti
07-10-2010, 22:10
mislim nece ga na parche vec za stalno :( a ne dam ga za stalnooooooooo.....

malavelika
07-10-2010, 22:12
pa, ono jes, da ga das za stalno, ne bi mogao da ga dajes opet, a najveca i najplemenitija ljudska radost je radost davanja, ne? :zelenko:

boti
07-10-2010, 22:13
:raz_088:

a i tesko ga iscupati iz glave.. .moz da iscuri pre vremena na patos :lol:

eqrem
24-10-2010, 07:04
ova mv samo misli na pogane stvari a ja uveq i samo na estetiqu od ljudsqe mi dushe koju nemam :raz_067: