PDA

Pogledaj Punu Verziju : Koralni zamak



kojica
27-10-2010, 08:04
http://razbibriga.net/imported/2010/10/coralcastlelogo-1.jpg

http://razbibriga.net/imported/2010/10/ccheart-1.gif

Dok napredna tehnologija prastarih graditelja piramida nastavlja da bude neiscrpna tema za diskusiju, oni nisu dobili istu paznju i kontroverznost kao i navodne metode koje su koristene da bi se podigli i transportovali ogromni kiklopski blokovi od kamena.

Dok egiptolozi i ortodoksni vjernici vjeruju u primitivne metode i smatraju da su blokovi pomjereni iskljucivo ljudskom snagom, eksperti u pomjeranju teskih stvari koriste moderne kranove i sumnjaju u ova vjerovanja.

Moja kompanija je nedavno instalirala hidraulicnu presu tesku 65 tona. Da bi je podigli i spustili kroz krov, morali su nabaviti i specijalni kran.Kran je donesen u dijelovima i sa udaljenosti od 80 milja transportovan je preko pet dana. Nakon 15 natovarenih prikolica, kran je konacno bio sastavljen i spreman za upotrebu.
Kako su spustili presu u posebno pripremljenu jamu, upitao sam jednog od majstora o najvecoj tezini koju su podigli. On je tvrdio da je to bio camac sa nuklearnim materijalom tezak 110 tona. Kada sam mu rekao za blokove teske 200 tona
koji su koristeni u pravljenju Velike Piramide i Hrama u Dolini, on je bio zapanjen i nije vjerovao u primitivne metode koje su promovisali egiptolozi.
Za mnoge, dovoljna je samo diskusija o temi sa logickog gledista. Za druge, tema je postala znacajnija kada se predlozeni metod demonstrirao i dokazao uspjesnim.Postojao je samo jedan covjek na svijetu koji je tvrdio da zna tajnu
izgradnje Egipatskih piramida. Taj covjek je sada preminuo.
Taj covjek je bio ekscentricni Latvijac po imenu Edvard Lidskalnin. Bio je imigrant u SAD-u, i razvio je sredstva da se jednorucno podignu i pomjere blokovi od korala koji su bili teski po 30 tona. U Homstedu, u Floridi, koristeci pomno cuvanu tajnu, on je svoju uspio da konstruise i izgradi kompletan kompleks od monolitskih koralnih blokova uredjenih na
njegov jedinstveni nacin. U prosjeku, tezina jednog bloka koji je koristen u izgradnji Koralnog Zamka je bila veca nego tezina blokova koristenih u izgradnji Velike Piramide. Radio je 28 godina da bi zavrsio svoje djelo koje se sastojalo od ukupno 1,100 tona kamena. Koja je bila Lidskalninova tajna? Da li je moguce da covjek visine 1,80 metara i tezine oko 90 kilograma postigne takvo ostvarenje bez poznavanja tehnika koje su nepoznate nasem savremenom razumijevanju fizike i mehanike?
Lidskalnin je proucavao univerzum . Unutar zidova svog zamka sagradjenog od koralnih blokova prosjecne tezine od 15 tona, nalazio se obelisk od 22 tone, mjesecev blok od 22 tone, Jupiterov blok od 23 tone, Saturnov blok, kapija od 9 tona, stolica za ljuljanje od 3 tone i bezbrojne slagalice. Ogromni blok od 30 tona koji se smatra njegovim najvecim
dostignucem, krunisan je kamenom u obliku zabata.
Ova licna postignuca su zapanjila i iznenadila mnoge inzinjere i tehnologe, koji su ih uporedili sa postignucem danasnjih industrijskih ostvarenja.

Autor orion
Utorak, 12 Avgust 2008

Zazijavalo
27-10-2010, 08:09
Dajte mi oslonac i podići ću zemlju. :mrgreen: