PDA

Pogledaj Punu Verziju : koliko znate? :)



Strane : 1 [2]

mona
03-11-2010, 20:02
ne verujem u armagedon.

Ne morasa da verujes... kako mislis da ce Bog unistiti zlo???
Ili ne verujes ni to...

kad se bude desavalo verovaces :)

kojica
03-11-2010, 20:03
E mojne pretiš ti Mona? :kojote:

причалица
03-11-2010, 20:04
hoću tad, to je tačno....to mi dođe kao da kažeš da će jednog dana da udari neki meteor u Zemlju, pa će sve da nas rasprčka....možda bude, možda ne bude...ima učenja i o tome.

QueenOfClubs
03-11-2010, 20:05
Nije sve jedno... ko bira da slusa Boga moze ziveti vecno....
Мени доста и ово.
Само не знам де ће сви да стану касније.
Ал нек Он о томе води рачуна.

И само још да се ухватим за реч – може.
Зар није то загарантовано?

mona
03-11-2010, 20:05
koja ucena.

Ucena???

Vecni zivot je DAR od BOGA jer mi to ne mozemo zasluziti...

On to ne bi morao da nam da ali ZELI :srce:

причалица
03-11-2010, 20:06
Мени доста и ово.
Само не знам де ће сви да стану касније.
Ал нек Он о томе води рачуна.

И само још да се ухватим за реч – може.
Зар није то загарантовано?
ma jeste zagarantovano, ne brini.

mona
03-11-2010, 20:07
Мени доста и ово.
Само не знам де ће сви да стану касније.
Ал нек Он о томе води рачуна.

И само још да се ухватим за реч – може.
Зар није то загарантовано?

Sve sto Bog kaze je zagarantovano....

причалица
03-11-2010, 20:07
Ucena???

Vecni zivot je DAR od BOGA jer mi to ne mozemo zasluziti...

On to ne bi morao da nam da ali ZELI :srce:

pa znam bre šta je vaspitavanje....želim i ja svojoj deci dobro, ali dosta toga se postiže raszgovorom, usađivnjem vrednosti....a kad ne ide nikako - ucenom.
mogu valjda da prepoznam ucenu, nisam mala.

QueenOfClubs
03-11-2010, 20:11
Ucena???

Vecni zivot je DAR od BOGA jer mi to ne mozemo zasluziti...

On to ne bi morao da nam da ali ZELI :srce:
Па зар не заслужујемо тиме ако га слушамо?

mona
03-11-2010, 20:19
Па зар не заслужујемо тиме ако га слушамо?

Da. tako smo i stvoreni da slusamo Boga...

mona
03-11-2010, 20:20
pa znam bre šta je vaspitavanje....želim i ja svojoj deci dobro, ali dosta toga se postiže raszgovorom, usađivnjem vrednosti....a kad ne ide nikako - ucenom.
mogu valjda da prepoznam ucenu, nisam mala.

Nije ucena ako ti za dobro svog deteta mu objasnis da te treba slusati da ne bi izgubilo zivot...

tako i Bog nas zove da mu se priblizimo da bi smo ziveli... vecno... jer smo stvoren ida zivimo vecno...

SMRT je uvedena kao kazna za greh i SMRT ce biti unistena... od strane Boga...

kojica
03-11-2010, 20:24
Sve sto Bog kaze je zagarantovano....

El ti overavaš garancije?

причалица
03-11-2010, 20:24
Nije ucena ako ti za dobro svog deteta mu objasnis da te treba slusati da ne bi izgubilo zivot...

tako i Bog nas zove da mu se priblizimo da bi smo ziveli... vecno... jer smo stvoren ida zivimo vecno...

SMRT je uvedena kao kazna za greh i SMRT ce biti unistena... od strane Boga...
a za koga će biti uništena? samo za poslušne? e pa, sestrice, ne ide to tako....roditelj želi dobro svoj svojoj deci i poslušnoj i neposlušnoj.

QueenOfClubs
03-11-2010, 20:41
Nije ucena ako ti za dobro svog deteta mu objasnis da te treba slusati da ne bi izgubilo zivot...

tako i Bog nas zove da mu se priblizimo da bi smo ziveli... vecno... jer smo stvoren ida zivimo vecno...

SMRT je uvedena kao kazna za greh i SMRT ce biti unistena... od strane Boga...
Паааа... Није само смрт ту, знаш...
Наше тело је такво да природно стари.
Свашта ту мора да се доведе у ред да људи не би умирали.
Ал ондак имамо други проблем.
Проблем плодности.
Мушкарци и жене ће бити вечно плодни, а како је сваки вид контрацепције зло...
Или ће то бити само ти људи, који неће моћи да се размножавају...

mona
03-11-2010, 21:07
Паааа... Није само смрт ту, знаш...
Наше тело је такво да природно стари.
Свашта ту мора да се доведе у ред да људи не би умирали.
Ал ондак имамо други проблем.
Проблем плодности.
Мушкарци и жене ће бити вечно плодни, а како је сваки вид контрацепције зло...
Или ће то бити само ти људи, који неће моћи да се размножавају...

u vecnosti nece biti vise razmnozavanja...
A uostalom to ce videti Bog kako ce urediti...
Kontracepcija nije zlo... i normalna je...
To je crkva nametnula kao greh...

Bog moze lako da kontrolise razmnozavanje kao i da ga spreci...

Zemlju treba napuniti a ne prepuniti...

Ne postoji ni jedan problem koji Bog ne moze resiti...

mona
03-11-2010, 21:11
a za koga će biti uništena? samo za poslušne? e pa, sestrice, ne ide to tako....roditelj želi dobro svoj svojoj deci i poslušnoj i neposlušnoj.

Sta je Bog uradio u potopu???
tako ce i u Armagedonu...

Drugo je sta bi ti htela...
Mi se ne mozemo cenkati sa Bogom da bi istolerisao zlo...
Dovoljno dugo ga trpi i unistice ga...
To je u skladu sa Bozanskom pravdom...

mona
03-11-2010, 21:13
El ti overavaš garancije?

Sta ti nije jasno ? :huh:

kojica
03-11-2010, 22:00
Pitam ko overava garancije. Šta tebi nije jasno?

Zazijavalo
04-11-2010, 08:02
i ja i mona da se složimo :) i ložimo :lol:
samo što ja numem tako detaljno da pričam...ja tandrčem sve po nekom osećaju....

Zapravo, vas dve za*eravate temu. :)

Kad pogledamo ... fakte (:mrgreen:) vidimo sledeće.

Zemlju je bog stvorio kao centar univerzuma. Sve Sunce, Mesec, pa i sve ostale zvezde sa svojim planetarnm sistemima, stvorene su jedino kao "videla" to jest svetiljke koje treba da omoguće život na zemlji i orijentaciju pijanim mornarima.

E, ondak je bila ta bitka. Samozvanog Moninog apsoluta napala je jedna trećina nezadovoljnih podanika pod vođstvom zvezde Danice. U judeo-rišćanskoj tradiciji ovo se predstavlja kao pobeda. A pobeda je bila žešća :mrgreen: Nešto kao kosovski boj il forsiranje Neretve. :)

Jerbo, pobunjenici su uspeli da zauzmu ključnu tvrđavu - Zemlju i bog samo skakuće okolo i ždere se jer nema šta da radi. U tom smislu organizovao je petu kolonu u obliku rišćana, a pre toga je u nekoliko navrata pokušao desantom da osvoji izgubljenu teritoriju. Al je dobio po ušima i sad je miran.:pusi:

Tibi
04-11-2010, 08:49
Zazi, sve si to lepo objasnio, nako...citko i razumljivo za neupucen svet. Samo, missim, ono s Armagedon. El to samo nesto gde se davljenik za slamku vata il...si zaboravio da pomenes:raz_088: Znam, tesko je neznalicama u detalje nacrtat, al pokusaj:)

Zazijavalo
04-11-2010, 09:02
Armagedon. Da...

Ukratko, plan je da se Zemlja napadne sa četeri strane konjičkim odredima. Nije ni važno ko će da pobedi jer:

Који победи даћу му да седне са мном на престолу мом, као и ја што победих и седох с Оцем својим на престолу Његовом.
(Otkrovenje 3.21)
ii, u prevodu: baš me briga ko će da pobedi. Poješću onog koji izgubi. :mrgreen:

mona
04-11-2010, 09:06
Armagedon. Da...

Ukratko, plan je da se Zemlja napadne sa četeri strane konjičkim odredima. Nije ni važno ko će da pobedi jer:

Који победи даћу му да седне са мном на престолу мом, као и ја што победих и седох с Оцем својим на престолу Његовом.
(Otkrovenje 3.21)
ii, u prevodu: baš me briga ko će da pobedi. Poješću onog koji izgubi. :mrgreen:

:mirka:
DA, NAPASCE ANDJEOSKE VOJSKE...

Zna se ko ce da pobedi, oni na Hristovoj strani :)

Zazijavalo
04-11-2010, 09:10
Ne zna se. Da je tako sigurno, ne bi izgubio ni prvi put. :)
Ne bi mu trebala ni pta kolona.

mona
04-11-2010, 09:14
:mirka:

Rimljanima 16:20

20 A Bog mira satrće Sotonu uskoro pod noge vaše. Milost Gospoda našega Isusa Hrista s vama!

:trepp:

Tibi
04-11-2010, 09:16
Znaci, mir je satiranje:raz_088: iz ovog aspekta mi puno toga jasnije:neutral:

Zazijavalo
04-11-2010, 09:17
To je Pavlovo lično mišljenje. :pusi:
Za koje se pokazalo da nije ni tačno. jer "uskoro" znači "za ovog naraštaja!", a ne 15 milijardi godina kasnije. :)

mona
04-11-2010, 09:18
Znaci, mir je satiranje:raz_088: iz ovog aspekta mi puno toga jasnije:neutral:

Kad satre Sotonu bice MIR :)

mona
04-11-2010, 09:19
Ne brinite Bog ne kasni.... :trepp:

odoh :cao:

Zazijavalo
04-11-2010, 09:20
Kada bi satro Sotonu, onda bi se pokazala njegova prava priroda.
Sotona stoji između nas i koncentracionih logora u kojima će preživeli biti tovljeni za božju trpezu.

mona
04-11-2010, 09:22
Da ljubav i dobrota... :srce:

Bog ce zauvek unistiti zlo :cao:

Zazijavalo
04-11-2010, 10:00
Peta kolono! :mrgreen:

причалица
05-11-2010, 09:40
dobro, a gde je zavetni kovčeg?
kako ja sad da verujem da je na tim pločama stvarno pisalo šta je pisalo, kad su jevreji negde izgubili taj kovčeg?

Zazijavalo
06-11-2010, 23:53
A piše i ovo:

Ништа нема што би човека могло опоганити да уђе споља у њега, него што излази из њега оно је што погани човека.
(Marko 7.15)

I odak, nije li ovo dokaz da Isus nije imao ništa protiv parade ponosa? :krsti:

Zazijavalo
06-11-2010, 23:56
dobro, a gde je zavetni kovčeg?
kako ja sad da verujem da je na tim pločama stvarno pisalo šta je pisalo, kad su jevreji negde izgubili taj kovčeg?

Sklon sam verovati da su ga prodali. :pusi:

Tibi
06-11-2010, 23:56
dobro, a gde je zavetni kovčeg?
kako ja sad da verujem da je na tim pločama stvarno pisalo šta je pisalo, kad su jevreji negde izgubili taj kovčeg?
QQ, ti si bas naivna, njima si do sada nesto verovala. Nisu oni samo kovceg izgubili (koga nikad i nije bilo:mrgreen:)...sve sto su prodali (i to skupo) su, nekom...ukrali:tibi:

ukupno
06-11-2010, 23:57
A koji je to kovčeg?

Zazijavalo
06-11-2010, 23:57
Ipak, zavetni kovčeg je problematična stvar. Izaziva goozne čireve.

причалица
08-11-2010, 20:38
pa, kako ga nema....gde su smeštene ploče sa 10 zapovesti? kako su smeli to da zagube, bwe?

причалица
08-11-2010, 20:41
A piše i ovo:

Ништа нема што би човека могло опоганити да уђе споља у њега, него што излази из њега оно је што погани човека.
(Marko 7.15)

I odak, nije li ovo dokaz da Isus nije imao ništa protiv parade ponosa? :krsti:

zanimljivo je kako uvek citiraš Isusa kad je to nekako vezano za nešto bezveze....
mislim, kako možeš da veruješ (mada to sad nema veze s temom) da su pederi normalna varijanta ljudi, potpuno funkcionalna?
ako bi odgovorio na ovo pitanje, prebaci se na temu ''gej parada'', da ne bude da baš skroz pričamo bezveze.

Zazijavalo
08-11-2010, 20:46
zanimljivo je kako uvek citiraš Isusa kad je to nekako vezano za nešto bezveze....
mislim, kako možeš da veruješ (mada to sad nema veze s temom) da su pederi normalna varijanta ljudi, potpuno funkcionalna?
ako bi odgovorio na ovo pitanje, prebaci se na temu ''gej parada'', da ne bude da baš skroz pričamo bezveze.

Ne znam da li su normalni, ali funkcionalni sigurno nisu. :mrgreen:
A ne mislim da je bez veze. Isus je kršio mnoge jevrejske zabrane. Jednostavno mi palo na pamet da je možda odobrio i tu ovaj varijantu. :neutral:

To je svrha teme. Da se ćaska o relgiji, a ne da se grdi Zazijavalo. Il sam ja pogrešno obavešten. :mrgreen:

причалица
08-11-2010, 20:50
Ne znam da li su normalni, ali funkcionalni sigurno nisu. :mrgreen:
A ne mislim da je bez veze. Isus je kršio mnoge jevrejske zabrane. Jednostavno mi palo na pamet da je možda odobrio i tu ovaj varijantu. :neutral:

To je svrha teme. Da se ćaska o relgiji, a ne da se grdi Zazijavalo. Il sam ja pogrešno obavešten. :mrgreen:

ma jok...biće da sam ja malo bezveze...
nego, ne znam ništa o svemu...i ne bih sad da kažem da On nije odobravao homosexualne odnose, ali 100% to negde postoji bar napisano kad ovi u crkvi toliko se*u protiv toga.
baš ću da se raspitam.

Zazijavalo
08-11-2010, 20:52
To je starozavetna zabrana. Vrlo stroga, ali starozavetna.
Takođe, poštovanje subote je stroga starozavetna naredba.
E, Isus je izjavio "nisu ljudi zbog subote, nego subota zbog ljudi" i sit se najeo sveže ubranog žita u subotu.

причалица
08-11-2010, 20:54
To je starozavetna zabrana. Vrlo stroga, ali starozavetna.
Takođe, poštovanje subote je stroga starozavetna naredba.
E, Isus je izjavio "nisu ljudi zbog subote, nego subota zbog ljudi" i sit se najeo sveže ubranog žita u subotu.
a to ne sme da s jede? ne razumem?

Zazijavalo
08-11-2010, 20:59
Subotom se ne radi ništa. A pod ništa se podrazumeva "ama baš ništa". Jevreji subotom ne smeju ni da putuju, izuzev kad su "na vodi". I ondak su smislili da zimi ipak mogu da putuju... saonicama. Jer ispod saonica postoji tanak sloj vode. :)
E, subotom, dakle, ne smeju ni plodovi da se beru, a Isus je zagrabio šaku žita sa njive, pa sažvakao.

причалица
08-11-2010, 21:03
ne smeju ni da jedu? ili, smeju da jedu, ali ne smeju da rade?

Zazijavalo
08-11-2010, 21:05
Smeju da jedu. Ne smeju da rade.
Onda još nije važilo "ko radi ne boji se gladi".

причалица
08-11-2010, 21:10
dakle, to što je raširio dlan, zgrabio malo suve pšenice ili čega već, stavio to tako neskuvano u usta - to mu je zamereno? missim, ti ondašnji jevreji su definitivno idioti.

Zazijavalo
08-11-2010, 21:15
Imaju oni genijalne načine da izvrdavaju. Još jedna od subotnjih zabrana je da ne smeju ništa d nose u džepovima. Zato otodoksnog Jevrejina poznaješ po tome što ima ključ zavezan konopčetom za pojas.
U vezi s tim:

Išao Jevrejin na pijacu, pa mu kljusina koja mu vukla kola padne i nikako da ustane. Jevrejin zavapi:
- O, bože, učini da i ja i konj stignemo do pijace, pa ako bude tako, prodaću ga i pola novca priložiću Tebi.
Odmah potom, konj se nekako pridigne i tako stignu do pijace. I Jevrejin krene da viče:
- Narode, vidite ovog sjajnog petla. Prodajem ga za dve hiljade dolara. Ko ga kupi, dobiće i ovog konja samo za dolar! :pusi:

причалица
08-11-2010, 21:16
dakle, isus nije bio baš potpuno nepravedan kad je kršio glupa pravila? missim, nije bio zatucan...kao današnji vernici? ali, kako bi i bio kad je Sin Božiji?ili....i tu ima nedoumica?

Zazijavalo
08-11-2010, 21:23
Pitanje je "ima li nedoumica da je Isus bio božji sin". Za mene nema nedoumica. Nije bio božji sin. :mrgreen:

Ovde se vrćemo na taj osnovni problem. Da li je Biblija slobodno štivo, romansirana biografija Jevreja, ili baš Uputstvo za upotrebu i održavanje, pa ako ga doslovno ne poštuješ, uprskao si stvar, a ni gaancija ti ne važi? :)

причалица
08-11-2010, 21:24
Pitanje je "ima li nedoumica da je Isus bio božji sin". Za mene nema nedoumica. Nije bio božji sin. :mrgreen:

Ovde se vrćemo na taj osnovni problem. Da li je Biblija slobodno štivo, romansirana biografija Jevreja, ili baš Uputstvo za upotrebu i održavanje, pa ako ga doslovno ne poštuješ, uprskao si stvar, a ni gaancija ti ne važi? :)

i? šta je?
ja verujem da je Isus Sin Božiji i tu nemoj da me ganjaš, si čuo?

Zazijavalo
08-11-2010, 21:46
Zapravo sam govorio o doslovnom poštovanju Biblije. :)

mona
08-11-2010, 21:46
nemo se svadjate :undecided:

Zazijavalo
08-11-2010, 21:48
Diskutujemo. Ne svađamo se. No, priznajem da je problem diskutovati sa plavušama. Pogotovo kad su dve :mrgreen:

причалица
09-11-2010, 07:08
čekaj, zazi...ako nije isus bio božiji sin, kako kažeš, onda na neki posredan način tvrdiš da bog ipak postoji?

dr.Kadžija
09-11-2010, 09:16
Interesantno bi bilo videti šta bi svaki od učesnika ove teme napisao na temu - vaša definicija/viđenje/shvatanje pojma Bog ili bog :lol:

Zazijavalo
09-11-2010, 09:19
čekaj, zazi...ako nije isus bio božiji sin, kako kažeš, onda na neki posredan način tvrdiš da bog ipak postoji?

Tebi beše ne idu logička kola? :mrgreen:

Ukoliko kamilica nije lek za grbitis, to ne znači da postoji bolest grbitis.

причалица
09-11-2010, 10:26
Tebi beše ne idu logička kola? :mrgreen:

Ukoliko kamilica nije lek za grbitis, to ne znači da postoji bolest grbitis.

pa, lepo si rekoa da nije božiji sin....i ja zaključujem da ipak o nekom bogu pričaš.
a logička kola mi idu...imala sam ih na ispitu (dobila sam deset), ali ih ne volim, jer su prostačka vežba....znaš jedno, znaš sva.

Zazijavalo
09-11-2010, 10:27
E, tako ti je i sa bozima. :)

Kovač
09-11-2010, 10:31
Zapravo sam govorio o doslovnom poštovanju Biblije. :)

Nemoguće je doslovno poštovati Bibliju.
Misiim,nidje veze.Ko kaže da je doslovno poštuje-laže :lol:

Eleleth
10-11-2010, 00:46
Što detaljnije ćitaš Bibliju to više uviđaš da Biblija nije izvještaj novinara s terena kako su je prikazivali propagandom zadnjih 1000 a godina več jedan sklop različitih vjerovanja i običaja koje su u to doba postojali i koja su u mnogim elementima suprostavljena jedno drugom.
Ukratko tu je opisana evolucija razvoja religijske misli na tim prostorima.Kad netko napiše bog mu reče ovo i ono to je većinom doživljaj čovjeka koji je imao neku inspiraciju.
Pitanje je i od koga je imao..
A i ima i zlopurabe da se i nekim tobožnjim vizijama narod izmanipulira.Tako da je neophodan kritički pristup Bibliji uz predznanje poznavanja povjesti i običaja tadašnjih naroda i religija prije nastanka biblije i neka objektivnija silka se može pojaviti.
Koliko ima u njoj elemenata viših hijerahija to čovjek koji čita sam presudi a isto tako mislim da oni koji su pronašli 3 tone kontradikcija da cjelu bibliju kao neki otpadak ne treba odbaciti.
I na kraju krajeva kakva zasluga čovjeka ako ne zna odjeliti loše od dobra i u životu pa tako i u bibliji.
Pogledu da Biblija treba biti savršena knjiga bez kontradikcija koju bog faksirao iz raja je kumovalo da mase odbace nažalost boga kao mogućnost jer biblija je sve osim savršena i prepuna je mana i kontradikcija kao što je i sam čovjek.
Ne treba baš preveć biti pametan pa zaključiti da je tome pogledu kumovala propaganda crkve.
Ako ćemo tražiti savršeno nekontradiktornu objavu onda telefonski imenik bi bio prava stvar.Tamo nema kontradikcija niti jedna.

причалица
10-11-2010, 07:26
Nemoguće je doslovno poštovati Bibliju.
Misiim,nidje veze.Ko kaže da je doslovno poštuje-laže :lol:

i ja mislim tako.

Zazijavalo
10-11-2010, 08:38
Ako ćemo tražiti savršeno nekontradiktornu objavu onda telefonski imenik bi bio prava stvar.Tamo nema kontradikcija niti jedna.

E, maestro Eleleth! :)

A to je tako zato što je telefonski imenik zasnovan na činjenicama.
Zašto biblija ne može biti zasnovana na činjenicama?

Zazijavalo
10-11-2010, 08:47
Nemoguće je doslovno poštovati Bibliju.
Misiim,nidje veze.Ko kaže da je doslovno poštuje-laže :lol:

Smatraš da je biblija bez veze? :eek:
Slažem se :mrgreen:

Problem je sledeći... Ili prihvataš kao istinu sve što tamo piše, ili smatraš da je u pitanju slobodna interpretacija. A ako je slobodna interpretacija, sloobodan si interpretirati. :)

dr.Kadžija
10-11-2010, 08:49
Smatraš da je biblija bez veze? :eek:
Slažem se :mrgreen:

Problem je sledeći... Ili prihvataš kao istinu sve što tamo piše, ili smatraš da je u pitanju slobodna interpretacija. A ako je slobodna interpretacija, sloobodan si interpretirati. :)

zazi, što uvek crno belo tj ili/ili? :(
nema treće mogućnosti? :neutral:
:lol:

Zazijavalo
10-11-2010, 08:57
zazi, što uvek crno belo tj ili/ili? :(
nema treće mogućnosti? :neutral:
:lol:

"Kao što vidite, elektromagnetna polja mogu biti krajnje komplikovana. No, zadatak inženjera nije da ostvari što komplikovanija polja, već polja koja će da funckonišu u skladu sa specifikacijama".

Biblija može biti tačna 100%. Ili može biti tačna 0%.
U principu, mogla bi biti tačna i 75%, ali to je kao da je tačna 0%, jer nemaš mehanizam kojim bi razlučio šta jeste, a šta nije tačno, a eventualne istine su neupotrebljive.

dr.Kadžija
10-11-2010, 09:25
"Kao što vidite, elektromagnetna polja mogu biti krajnje komplikovana. No, zadatak inženjera nije da ostvari što komplikovanija polja, već polja koja će da funckonišu u skladu sa specifikacijama".

Biblija može biti tačna 100%. Ili može biti tačna 0%.
U principu, mogla bi biti tačna i 75%, ali to je kao da je tačna 0%, jer nemaš mehanizam kojim bi razlučio šta jeste, a šta nije tačno, a eventualne istine su neupotrebljive.

:lol: Samo si potvrdio ono što sam rekao - crno belo shvatanje :lol:
Znači, dualizam stvara uslove u kojima po tebi definitivno otpada mogućnost da je Biblija recimo mešavina istine i laži? I sklon si tome ako neka knjiga sadrži u sebi neki % laži da je okarakterišeš u potpunosti kao laž?
Ako ti nemaš mehanizam, ili ako si osposobljen samo za uobičajen sistem preuzimanja znanja od učitelja, to ne znači da mehanizam ne postoji. Da li na navodno nepostojanje mehanizma upućuje ovo tvoje shvatanje da knjiga treba da bude (protumačena od strane eksperata kao) 100% istinita da bi bila prihvaćena, u suprotnom ništa ne važi, jer bi morao da se pomučiš da razlučiš šta je šta? Da li među narodnim umotvorinama koje furaš ovde ima ona, potrebno je razdvajati žita od kukolja? Ako se u 100 kg žita nađe kukolja, odbacićemo svo žito, jer nije 100% čisto?
I kako možeš da tvrdiš da su eventualne istine iz Biblije neupotrebljive kad nemaš razvijenu sposobnost samostalnog otkrivanja ili iznalaženja istina, već neko drugi (obično to bude autoritet na polju) mora da ti da potvrdu za bilo koje i kakve istine, da bi ih ti uopšte smatrao istinama i kasnije ih furao kao svoje istine?

Kovač
10-11-2010, 14:16
Smatraš da je biblija bez veze? :eek:
Slažem se :mrgreen:

Problem je sledeći... Ili prihvataš kao istinu sve što tamo piše, ili smatraš da je u pitanju slobodna interpretacija. A ako je slobodna interpretacija, sloobodan si interpretirati. :)

Nije baš bez veze.Ima sačuvanih činjenica.Ali...to su samo neki delovi za koje moraš biti uvežbani profesionalac da ih provališ :mrgreen:
Ali uzmimo na primer Isusove savete."Budite savršeni kao što je savršen Bog".To je nemoguće,zar ne?
Ili "Ko hoće mene da sledi nek proda sve što ima i nek krene za mnom."Pa hajde ti,doslovno poštuj Bibliju.

причалица
10-11-2010, 17:12
Nije baš bez veze.Ima sačuvanih činjenica.Ali...to su samo neki delovi za koje moraš biti uvežbani profesionalac da ih provališ :mrgreen:
Ali uzmimo na primer Isusove savete."Budite savršeni kao što je savršen Bog".To je nemoguće,zar ne?
Ili "Ko hoće mene da sledi nek proda sve što ima i nek krene za mnom."Pa hajde ti,doslovno poštuj Bibliju.
to rade monasi, episkopi, vladike...pa eno ih, u džipovima i avionima koji nisu njihovi, ali ih koriste kao da su njihovi.
sve stilski nameštaj najskuplje izrade, klopa neviđeno dobra....missim....
''teže je bogatom ući u raj, nego kamili da prođe kroz iglene uši''...ili tako nešto....missim, bezveze. to niko ne poštuje.

Zazijavalo
10-11-2010, 18:52
:lol: Samo si potvrdio ono što sam rekao - crno belo shvatanje :lol:
Znači, dualizam stvara uslove u kojima po tebi definitivno otpada mogućnost da je Biblija recimo mešavina istine i laži?
Biblija svakako jeste mešavina istine i laži.

I sklon si tome ako neka knjiga sadrži u sebi neki % laži da je okarakterišeš u potpunosti kao laž?
Jok. Sklon sam da je odbacim kao nešto čemu se ne može pokloniti poverenje. Pogotovo ako sadrži delove za koje znam pouzdano da su izmišljeni. A to znači da ih je neko tamo uturio da bi manipulisao čitaocima. Ne treba ti nikakv sofisticirani kognitivni sistem da sa gnušanjem odbacuješ manipulacije.

Ako ti nemaš mehanizam, ili ako si osposobljen samo za uobičajen sistem preuzimanja znanja od učitelja, to ne znači da mehanizam ne postoji.
A ako imam mehanizam? Ako nađem dlaku u supi - ostavim supu. Deluje primitivno, ali je vrlo pouzdano.

Da li na navodno nepostojanje mehanizma upućuje ovo tvoje shvatanje da knjiga treba da bude (protumačena od strane eksperata kao) 100% istinita da bi bila prihvaćena, u suprotnom ništa ne važi, jer bi morao da se pomučiš da razlučiš šta je šta?
Ne treba da bude protumačena od strane eksperata kao 100% tačna. Ali treba da ima 0% namernih laži. Nešto kao kod telefonskog imenika, što bi rekao uvaženi kolega Eleleth. :pusi:

Da li među narodnim umotvorinama koje furaš ovde ima ona, potrebno je razdvajati žita od kukolja?
Ne postoji. To je biblijska mudrost, pa kao takva ne spada u narodne mudrosti koje furam ja. :)

Ako se u 100 kg žita nađe kukolja, odbacićemo svo žito, jer nije 100% čisto?
Uradićemo ono što rade i tehnolozi mlinske industrije. Uzorkovaćemo celokupnu količinu, pa odlučiti vredi li prerada. Ali, ako pored kukolja nađemo i raž, ječam i kukuruz, onda je jasno da je dobavljač sastrugao sa dna svih skladišta otpatke i probao da ih uvali, pa će mu roba biti vraćena. :mrgreen:

I kako možeš da tvrdiš da su eventualne istine iz Biblije neupotrebljive kad nemaš razvijenu sposobnost samostalnog otkrivanja ili iznalaženja istina, već neko drugi (obično to bude autoritet na polju) mora da ti da potvrdu za bilo koje i kakve istine, da bi ih ti uopšte smatrao istinama i kasnije ih furao kao svoje istine?
Prvo, biblijske istine su vrlo problematične, za razliku od biblijskih laži koje su obimne, sveobuhvatne i prepoznatljive.
Ti možeš svašta pretpostavljati o mom misaonom aparatu, no ako to jednostavno napišeš na forumu, nisi ništa dokazao. Do sada si samo izlivao svoje kvazi-intelektualne frustracije. :pusi:

Da ti objasnim kako sistem funkcioniše. Ja, na primer, imam izvesnu sliku sveta koja je dosledna (u smislu da obično isto mislim radnim danima i nedeljom) i neprotivrečna (u smislu da se različita uverenja nebodu međusobno). Ako se mišljenje stručnjaka može u to uklopiti - dobro. Ako ne - tim gore po stručnjaka. :eek:

Zazijavalo
10-11-2010, 18:55
Nije baš bez veze.Ima sačuvanih činjenica.Ali...to su samo neki delovi za koje moraš biti uvežbani profesionalac da ih provališ :mrgreen:
Ali uzmimo na primer Isusove savete."Budite savršeni kao što je savršen Bog".To je nemoguće,zar ne?
Ili "Ko hoće mene da sledi nek proda sve što ima i nek krene za mnom."Pa hajde ti,doslovno poštuj Bibliju.

Meni nije rekao ništa. :)

Eleleth
10-11-2010, 22:25
E, maestro Eleleth! :)

A to je tako zato što je telefonski imenik zasnovan na činjenicama.
Zašto biblija ne može biti zasnovana na činjenicama?
O Zazi care!!!
Lijepo te vidjeti u svom elementu..

Ezoterija ne treba činjenice.
To što crkvena propaganda uradila od biblije uvjeravajući da je to činjenica u cjelosti kako pravovjerni bukvalni ćitatelji biblije i misle i jest problem.
Ezoterije ne pozna imena i nepotrebna su niti stvarne događaje iako ih je bilo.
A poslanici višh sfera koji su bili na zemlji ideje ostaviše a ne da bi im netko cipele ili komad drva obožavao.
Shvaćaš li me na što ciljam??
No sve to je evolucija čovjeka.Čovjek prima koliko može da primi.
Ne bih rekao da se stvari ne mjenjaju ...
Ide ali pomalo..

Zazijavalo
10-11-2010, 22:29
O Zazi care!!!
Lijepo te vidjeti u svom elementu..

Ezoterija ne treba činjenice.
To što crkvena propaganda uradila od biblije uvjeravajući da je to činjenica u cjelosti kako pravovjerni bukvalni ćitatelji biblije i misle i jest problem.
Ezoterije ne pozna imena i nepotrebna su niti stvarne događaje iako ih je bilo.
A poslanici višh sfera koji su bili na zemlji ideje ostaviše a ne da bi im netko papuče obožavao.
Shvaćaš li me na što ciljam??
Oćeš da kažeš da su išli bosi? :mrgreen:

OK neka bude tako. A zna li se zašto su sejali ideje?

Eleleth
10-11-2010, 22:35
Oćeš da kažeš da su išli bosi? :mrgreen:

OK neka bude tako. A zna li se zašto su sejali ideje?

Pa ima svega.
Neki da zavade a neki da spoje ljude.
No sve je to za razvoj ali nažalost čovjek dok se ne pobije do istrebljenja ne nauči lekciju.
Malo ih uči nažalost na prošlosti i iskustvima drugih ...

kojica
10-11-2010, 22:51
Dobrodošao Eleleth :juhu:

Ja sad ne razumem ovo sa činjenicama.
Ako nije ovo što ''popovi'' kažu, šta jeste?

Eleleth
11-11-2010, 00:11
Dobrodošao Eleleth :juhu:

Ja sad ne razumem ovo sa činjenicama.
Ako nije ovo što ''popovi'' kažu, šta jeste?

Popovima lemuzinu a duhovno ostavi sebi i istražuj.

kojica
11-11-2010, 00:12
pa ne istražuje mi se.. jeza me hvata od biblije..

e jedino možda ono dešifrovanje pomogne...

причалица
13-11-2010, 07:18
a je l piše negde da grojze ne sme da se je' pre preobraženja? meni to baš glupo, parvilo, ali ga poštuju kao da je post na veliki petak.

Zazijavalo
13-11-2010, 19:58
Ne sme da se je pre preobraženja jer nije zrelo, a ako i jeste, treba ga prišštedeti da ne ostane samo pola kace. A važi samo u ovoj (svetosavskoj) klimatskoj zoni. :)
Takođe, lubenice se ne ju nakon Velike Gospojine :pusi:

причалица
16-11-2010, 07:42
kad sam letos bila na moru, a tamo ima dota rusa...i sad svi na preobraženje doneli grožđe da se osvešta, a rusi doneli - jabuke :eek: i pop se začudio, ali je osveštao....rusi kažu da ne jedu jabuke pre preobraženje.
ali, zašto?
mislim, jeste zrelo gožđe, ima ga već od sredine jula...da li negde piše da ne same da se jede? i ako piše kako se to objašnjava zašto ne sme da se jede baš do preobraženja?

PRCKO
10-06-2011, 16:58
i sta bi ovde?
nestalo pitanja?

ribizla
10-06-2011, 16:58
mrzi ih da traze odgovore na google xD

kojica
10-06-2011, 17:08
sve znamo i sve nam je jasno.. :mm: