PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zemljotres u Kraljevu



kojica
03-11-2010, 07:16
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Srbija/789356/Dve+%C5%BErtve+zemljotresa+u+Kraljevu.html


Nekoliko minuta pre dva sata iza ponoći u Srbiji se osetio zemljotres jačine 5,6 stepeni Rihterove skale, potvrdio je za Radio 021 zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda Branko Dragičević.
Prema njegovim rečima, glavni udar je registrovan na području Kraljeva. ''Narednih dana mogu se očekivati novi udari, znatno manjeg intenziteta'', dodaje Dragičević. ''Taj period može da potraje i dvadesetak, do mesec dana, dok se potpuno ne smiri seizmičnost u tom području. To je normalna pojava u takvim situacijama'', naveo je zamenik direktora Seizmološkog zavoda.
http://www.021.rs/Info/Srbija/Zemljotres-u-Kraljevu-bice-novih-manjih-potresa.html

причалица
03-11-2010, 07:18
nisam ni osetila. spavala sam kao top.

причалица
03-11-2010, 07:21
sad čitam u ''blicu'' - dvoje poginulih....to mora da je baš treslo....:eek:

kojica
03-11-2010, 07:21
"Snažan zemljotres za ove prostore"

Beograd -- Srbiju je noćas pogodio zemljotres jačine 5,4 stepeni Rihterove skale. Reč je o snažnom zemljotresu za naše uslove, kažu u Republičkom seizmološkom zavodu.

Kako je saopšteno iz Republičkog seizmološkog zavoda, intenzitet potresa bio je između 7 i 8 stepeni Merkalijeve skale, odnosno 5,4 stepeni po Rihteru.

Seizmološki zavod Srbije je saopštio da je u 01:56 sati mreža seizmoloških stanica Srbije registrovala zemljotres magnitude 5,4 jedinica Rihterove skale, 10 kilometara severno od Kraljeva.

Intenzitet zemljotresa je procenjen na 7-8 stepeni Merkalijeve skale. Zemljotresi tog intenziteta mogu izazvati manja strukturna oštećenja na lošije građenim objektima, piše u saospstenju Zavoda.

Zamenik direktora Republićkog seizmološkog zavoda, Branko Dragićević, potvrdio je da je reč o, za naše uslove, snažnom zemljotresu.

"Prema našim podacima, u 01:56 osetio se potres u okolini Kraljeva jačine 5,4 što u našim uslovima predstavlja jak zemljotres zbog kog su moguća manja strukturna oštećenja na starim objektima", objasnio je on.

"Poslednji ovakav zemljotres kod nas je zabeležen 1998. godine u Mionici, a ono što posle zemljotresa ovakve jačine može da se očekuje jeste serija manjih, slabijih potresa", rekao je Dragićević za Prvi program radio Beograda.

Epicentar noćašnjeg zemljotresa bio je u blizini Kraljeva, gde su i dve osobe izgubile život. Potres se osetio u većem delu Srbije, ali i u susednim zemljama.

Rihterova i Merkalijeva skala

Potres od 5,0 do 5,9 stepeni Rihterove skale se smatra umerenim.

Udar te jačine može teško oštetiti loše izgrađene zgrade u malom području oko epicentra.

Godišnje se u svetu dogodi prosečno 800 zemljotresa te jačine.

Prema Merkalijevoj skali, zemljotres jačine 7 stepeni znači da ljudi imaju problema sa stajanjem, vozači osećaju da im se vozilo trese.

“Neki nameštaj puca. Slabije vezani crepovi padaju sa krova. Oštećenja su manja do srednjih na kvalitetnim objektima, značajna na starim objektima”.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=11&dd=03&nav_id=469657

mona
03-11-2010, 07:21
Nisam spavala i osetila sam... Grozn o je blio.. grozan osecaj... :neutral:

Sestra u drugoj sobi spavala probudila je macka koja se prepala od straha...

kojica
03-11-2010, 07:24
Sramota za Seizmoloski zavod Srbije. U kriticnom trenutku njima sajt ne radi vec se informisemo preko americkog. Da li ce za ovaj propust neko da odgovara ili ce i dalje da primaju platu sa ledja gradjana???? Sramota(enci, 3. novembar 2010 04:04)


Koliko je ovde sve, blago receno, neozbiljno, od medija pa do seizmoloskog zavoda kome sajt ne radi a direktorka kaze da je zemljotres slab, svedoci cinjenica da su ameri pre nas objavili podatke na svojim sajtovima.(Djordje, 3. novembar 2010 04:22)

kojica
03-11-2010, 07:33
Evo sajta koji radi:
http://www.emsc-csem.org/Earthquake/index.php

причалица
03-11-2010, 07:35
pa jeste grozan osećaj...poslednji koga se sećam je onaj za vreme bombardovanja....kada smo se svi probudili, rekli ''zemljotres'' i okrenuli se na drugu stranu da spavamo.
missim, ne plašim se tako tih stvari...
a to da ne radi sajt našeg zavoda - to je zaista sramota.

Zaga
03-11-2010, 08:08
nije ni čudo kakva nam je država....
mene više ništa ne može ni da začudi ni da iznenadi....

probudilo me ljuljanje kreveta...i grozno zavijanje pasa po šoru....
jezivo....
pokušavam da dobijem prijatelje u Kraljevu sa kojima smo pregrmeli tolike zemljotrese u Šumadiji,ali ne uspevam...i bojim se....

kojica
03-11-2010, 08:12
Nemoj da se bojiš. Fiksni telefoni su negde u prekidu, ali mobilni rade.
Nije dugo drmalo, pa nema veće štete, niti mnogo povređenih.

Zaga
03-11-2010, 09:13
čula se sa prijateljima...kažu jezivo bilo...prethodila neka tutnjava i onda počelo da trese....
popucalo im sve u stanu...
takve stvari nisu nimalo naivne...priroda zna baš da bude ćudljiva....

Ciciban
03-11-2010, 09:17
čula se sa prijateljima...kažu jezivo bilo...prethodila neka tutnjava i onda počelo da trese....
popucalo im sve u stanu...
takve stvari nisu nimalo naivne...priroda zna baš da bude ćudljiva....

jedino priroda zna biti cudljiva zago ... a jeste jezivo , par puta sam osetila to cudo, samo proslog meseca je kod nas drmalo u nekoliko navrata

kojica
03-11-2010, 15:07
2010-11-03 13:37:33.4 29min ago 43.75 N 20.59 E 2 ML 3.4 SERBIA

:sad:

причалица
03-11-2010, 17:12
2010-11-03 13:37:33.4 29min ago 43.75 N 20.59 E 2 ML 3.4 SERBIA

:sad:

bilo opet?

kojica
03-11-2010, 17:14
eno sad neki slabiji u hrvatskoj...

i bosni...

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/index.php

kojica
03-11-2010, 17:18
Svi na istoj dubini...

причалица
03-11-2010, 17:19
što se opterećuješ time? pica ploča polako...šta ćeš..

kojica
04-11-2010, 09:25
Trese se ceo Balkan: Zemljotresi u Zagrebu, Mostaru, Kraljevu

Hrvatska Seizmološka služba zabeležila je danas u 16,08 sati umeren potres s
epicentrom dvadesetak kilometara jugozapadno od Zagreba u području Klinča Sela,
Paučnjaka i Donje Zdenčine, a za sada nema informacija o mogućim štetama.

Izveštava se da je potres bio magnitude 3,2 po Rihteru i intenziteta u epicentru četvrtog
do petog stupena po Merkaliju, a osetio se na širem zagrebačkom području.

Zadnji veliki zemljotres koji je poharao Zagreb desio se 1880. godine.

Hrvatski mediji danas su izvestili o zemljotresu u Kraljevu, u Srbiji, ali i u Turskoj, pa je
i to dodatno uznemirilo gradjane. Direktor Hrvatske seizmološke službe Vlado Kuk
izjavio je medijima da se može očekivati da će se u Hrvatskoj dogadjati i jači
zemljotresi od ovog koji je noćas i jutros pogodio Srbiju.

Evropsko mediteranski seizmološki centar (EMSC) registrovao je danas u 16.28 sati i na
području Mostara zemljotres jačine 3,4 stepena po Rihterovoj skali. Epicentar potresa
bio je 16 kilometara jugoistočno od Mostara, odnosno 7 kilometara istočno od Blagaja,
javila je Fena. Potresi ove jačine, iako primetni, ne izazivaju materijalnu štetu.

Inače, oko 18:50 časova slabiji zemljotres - 2,4 stepena po Rihterovoj skali ponovo je
zabeležen u blizini Kraljeva.

Vesti - Svet

причалица
04-11-2010, 09:27
kažu li išta zašto nas trese?

kojica
04-11-2010, 09:28
Nigde ne mogu neku ozbiljnu informaciju da nađem.
Samo mišljenja novinara.. stručnjaka nigde...

I Grčka i Turska odbijaju da povežu zemljotrese kod nas sa onim koji su se desili kod njih.
Što ti je sujeta. To su samo njihovi zemljotresi...:raz_067:

Tibi
04-11-2010, 09:29
Marlon juce objasnio, al ti nisi bila na casu...ko uvek:mirka:

Zaga
04-11-2010, 12:27
tresla se cela Mediteranska regija...počev od Hrvatske,Bosne,Srbije,Grčke,Turske.....
bila je emisija ,a i naučna ispitivanja i posmatranja dokazuju,da se ovi zemljotresi dešavaju usled pomeranja afričke ploče prema severu....

kojica
04-11-2010, 14:21
Zašto govoriš u prošlom vremenu?

Dakle to Afrikanci oće u Evropu.. e pa neće da može.. :koja:

Zazijavalo
04-11-2010, 14:23
Ajde im pobijemo vračeve! :undecided:

QueenOfClubs
04-11-2010, 14:23
Може Египат да нам се припоји, заједно са Александријом и Црвеним морем :srce:

Tibi
04-11-2010, 14:25
Може Египат да нам се припоји, заједно са Александријом и Црвеним морем :srce:
:raz_019: Zar ti nije dosta da smo sada skoro u manjini...os jos:mirka:

QueenOfClubs
04-11-2010, 14:27
:raz_019: Zar ti nije dosta da smo sada skoro u manjini...os jos:mirka:
Паааа... овај, тамо има више православаца но у Србији. :lol:

Tibi
04-11-2010, 14:29
QQ, jos jedna sto vezuje naciju s religiju. Lepo meni kazu, bez...od kulture:raz_088:
Al ja ne mogu, vuce me ta prosvecenost i kultura:krsti:

Zazijavalo
04-11-2010, 14:30
A ko će naraniti tolke međede? :undecided:

QueenOfClubs
04-11-2010, 14:30
QQ, jos jedna sto vezuje naciju s religiju. Lepo meni kazu, bez...od kulture:raz_088:
Al ja ne mogu, vuce me ta prosvecenost i kultura:krsti:
Мислиш да су они некултурни?

QueenOfClubs
04-11-2010, 14:31
A ko će naraniti tolke međede? :undecided:
Делта Нила :lol:

Tibi
04-11-2010, 14:32
Мислиш да су они некултурни?
Mislim na nas i nasu...kulturu. A ti oni...ne poznavam ih, a ne zelim da Googleam:mrgreen:

Zazijavalo
04-11-2010, 14:34
Ne bi voleo da se delta Nila uliva u Čačak. :undecided:

QueenOfClubs
04-11-2010, 14:35
Mislim na nas i nasu...kulturu. A ti oni...ne poznavam ih, a ne zelim da Googleam:mrgreen:
Па ја их познавам али не са гуглета.

Tibi
04-11-2010, 14:37
Bio sam i ja u tu i neke tamo zemlje (ovo nije da se hvalim;), cisto...da se zna) al ne mogu tvrdim da ih znam, i to malo poduze...bio:)

QueenOfClubs
04-11-2010, 14:39
Ако Африка на овај начин оће у Европу ми ту ништа не можено. :lol:
Они су бар нашли начин како...

Zaga
04-11-2010, 15:46
http://razbibriga.net/imported/2010/11/87025_grafikainternet1_ff-1.jpg?ver=1288790080

Zaga
04-11-2010, 15:46
Saveti u slučaju zemljotresa
Branko Dragičević smatra da je veoma važno da građani znaju kako se treba ponašati pre, za vreme i posle zemljotresa.
-Kada dođe do jačeg pomeranja tla najvažnije je da se ne paniči i da se ne beži iz prostorije. U takvim situacijama građanima se savetuje da se postave u što bezbedniji položaj, odnosno da se sklone od prozora i što pre sakriju bilo pod vrata ili ispod nekog masivnijeg komada nameštaja. Potrebno je da se na jednom mestu drže baterijske lampe ili sveće, ali se na žalost građani često ne pridržavaju ovog upustva. U školama su najugroženija deca koja sede u klupama pored prozora, a napuštanje zgrade mora biti organizovano i bez panike. Kada se glavni potres završi prostorije se napuštaju na najpogodniji način i sa sobom se nose najvažnije stvari. Struju bi trebalo isključiti, kao i zatvoriti plin na glavnom ventilu - kaže Dragičević.

причалица
04-11-2010, 17:02
ova evroazijska ploča je naebala - ima sve druge da je guraju.

Tibi
04-11-2010, 17:03
Ne brigaj Prico, ti bar znas da su hipoteze uvek bile samo hipoteze:mrgreen:

причалица
04-11-2010, 17:04
Ne brigaj Prico, ti bar znas da su hipoteze uvek bile samo hipoteze:mrgreen:

pa, ova hipoteza se baš dobro pokazala:huh:

Tibi
04-11-2010, 17:05
Aha, ko i sve do sada:raz_088:

Zaga
04-11-2010, 20:16
pomislite na sve prirodne katastrofe koje su se desile u zadnja dva tri meseca....
ja bih stavila prst na čelo....
nije to baš sve tako bezazleno...

priroda nam čita lekciju...

причалица
04-11-2010, 21:17
čitala nam je lekciju uvek, samo nije bilo ovako modernih komunikacija da sve sve sazna odmah....naša planeta je malda i još se ''kreće'' sve u njoj. ne plašim se katastrofa. one su potpuno prirodna stvar.
više me plaši šta ljudi mogu da urade.....mada ovo što sam rekla nema veze sa zemljotresom.

Zazijavalo
04-11-2010, 21:24
Kako nema veze sa zemljotresom, bre? :huh:

Tvoja vera kaže da je u pitanju božja kazna.
Možda je ovo kazna za paradu ponosa. :pusi:

kojica
04-11-2010, 22:53
3,9 pre sat...

pa dobićemo morsku boles...:mirka:

kojica
04-11-2010, 23:14
Zemljotres jačine 4,4 po Rihteru dogodio se večeras u 22.10 časova u blizinu Kraljeva, izjavila je direktorka Seizmološkog zavoda Srbije Slavica Radovanović.

Epicentar zemljotresa je registrovan osam kilometara severozapadno od grada, kod aerodroma Lađevci.

Radovanović je rekla da je ovaj zemljotres je posledica smirivanja tla posle glavnog udara, koji je zabeležen juče rano ujutru.

Večerašnji zemljotres je za jedan stepen Rihtera slabiji od glavnog udara, koji se desio juče rano ujutro, i posledica je smirivanja tla, dodala je Radovanovićeva.

:raz_088:

причалица
05-11-2010, 11:48
Kako nema veze sa zemljotresom, bre? :huh:

Tvoja vera kaže da je u pitanju božja kazna.
Možda je ovo kazna za paradu ponosa. :pusi:
nemoj da mi podmećeš da verujem u božju kaznu. ne verujem. verujem samo u njegovu ljubav.
i zemljotres nema veze s bogom, bre.

Zaga
05-11-2010, 14:45
kažu mi prijatelji da je baš grozna situacija..sede u stanu obučeni i spremni za beg,jer ne znaju kad će opet da udari...
baš su poplašeni...
i oni siroti što su radili popravke na kućama,sinoć im sve popadalo opet....
strašno...
voda im još neispravna..ništa ne radi u gradu...ali baš ništa...dovijaju se nekako za namirnice....uf...

причалица
05-11-2010, 21:02
slušala sam direktorku seizmološkog zavoda - kaže da je bilo oko 120 zemljotresa na području kraljeva od prekjuče.....i da se ovako jak više neće ponoviti.
naime, za ovo područje je , šatro, vrh 5.9. rihtera i ovaj od 5.4 nije prethodnica jačeg....može samo smirivanje da nastane.
a ja mislim da ona nema pojma.

Zaga
10-11-2010, 11:16
U Kraljevu se pojavili prevaranti

Na sastanku Kriznog štaba u Kraljevu rečeno je da je zbog pokušaja malverzacija sa peuzetim crepom za sanaciju kuća oštećenih zemljotresom, jedna osoba pritvorena, druga je još u postupku, a treća prijava je ocenjena kao neosnovana.
http://razbibriga.net/imported/2010/11/87014_kv09naseljeadranifotogvozdenrakic_-1.jpg?ver=1289378986
Pokušaj zloupotrebe je bio u preuzimanju znatno veće količine crepa od neophodne za pokrivanje krova, rekao je načelnik u Štabu za vanredne situacije Radojica Kočović.


“Ako neko nije umeo da proceni koliko mu je trebalo crepa, višak treba da vrati. Većina to i čini. Ipak, imali smo i nekoliko pokušaja zloupotrebe. Opominjem gradjane da to ne čine, jer je vrlo lako proveriti koliko je novih crepova na krovu nečije kuće, a koliko je materijala preuzeto”, rekao je Kočović.

Pored toga, saopšteno je da tržišna inspekcija ni pojačanim radom nije utvrdila nepravilnosti u formiranju cena deficitarne robe, prvenstveno gradjevinskog materijala i flaširane vode. “

Kontrolisano je 16 stovarišta gradjjevinskog materijala i 26 prodavnica i nije uočeno povećanje maloprodajnih marži niti druge nepravilnosti. Narednih dana će biti kontrolisani i prometnici stakla”, navodi se u izveštaju Kriznog štaba.

Gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović rekao je danas da je u Kraljevu od 6.205 pregledanih objekata neupotrebljivo 1.094.

"Prvi problem koji smo uvideli bio je da pokrijemo sve otkrivene objekte u gradu i okolnim selima. Po hitnom postupku je obezbedjena velika količina gradjevinskog materijala, jer danas od 6.205 objekata 1.094 nije za upotrebu", naveo je on.

причалица
10-11-2010, 17:05
majko moja, pa zar je moguće da se i u ovoj nesreći hohštapleri nađu?

Zaga
10-11-2010, 21:19
danas sam slušala direktora kraljevačke televizije i izveštaji su sledeći:

-večiti derbi je obezbeđivalo 5000 policajaca
-gej paradu je obezbeđivalo 5600 policajaca

-u Kraljevo je poslato 250 pripadnika policije da pomognu ljudima koji su izgubljeni usled prirodne katastrofe


SRAMOTA ZA DRŽAVU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ja zaista ne mogu ovako bizarne stvari da komentarišem...nemam više želudac....

причалица
10-11-2010, 21:20
danas sam slušala direktora kraljevačke televizije i izveštaji su sledeći:

-večiti derbi je obezbeđivalo 5000 policajaca
-gej paradu je obezbeđivalo 5600 policajaca

-u Kraljevo je poslato 250 pripadnika policije da pomognu ljudima koji su izgubljeni usled prirodne katastrofe


SRAMOTA ZA DRŽAVU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ja zaista ne mogu ovako bizarne stvari da komentarišem...nemam više želudac....

:( strašno.
kako se troše novci poreskih obveznika i kako se narod pati....

Zaga
10-11-2010, 21:24
ja sam ostala zgrožena danas...
pogotovo što me muči i neki unutrašnji nemir,jer je moj muž danas otišao u Kraljevo sa još par prijatelja preko Crvenog krsta da pomognu ljudima...ne znaju šta i kako,samo su se javili tamo pa šta god im daju da rade,oni će raditi....volonterski....

nije mi svejedno,ali ipak još uvek ima humanosti i čovečnosti u nekima od nas....
nadam se dobrom...

inače škole i vrtići i dalje ne rade..kaže sve je u nekoj tišini i strahu...malo jeziva slika na ulicama....

причалица
10-11-2010, 21:26
pa, eto...jezivo jeste, jer nema velike i prave pomoći...ali nikada je neće ni biti, na žalost.
sećam se kako se iz plata nekadašnjih zaposlenih u sfrj odbijalo za zemljotrese u skoplju, u banjaluci, u crnoj gori....danas nema šanse da se to desi.
jednostavno, šta im od pomoći stigne - stigne.

Zaga
10-11-2010, 21:29
upravo tako....
slušam dalje pojedini majstori traže za ugradnju bojlera koji je otpao usled zemljotresa i do 100 eura...ljudi su očajni...
na ulicama već počinju čarke sugrađana oko građevinskog materijala koji stiže...ali očigledno,ne dovoljno brzo i ne u dovoljnim količinama...
ljudi se boje kiša i lošeg vremena...razumljivo....

причалица
10-11-2010, 21:43
Do kraja nedelje biće pokriveni svi objekti u Kraljevu

Tanjug

Svi objekti u Kraljevu i okolini koji su u zemljotresu ostali bez krova biće pokriveni do kraja ove nedelje, a potpuna sanacija oštećenih i porušenih zgrada trajaće ipak tokom cele 2011. godine, izjavio je večeras ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu i koordinator vlade za pomoć Kraljevačkom regionu Milan Marković.

hmmmm...da li da verujem u to?

Zaga
10-11-2010, 21:45
ništa ja njima više ne verujem....baš ništa....

причалица
10-11-2010, 21:47
ništa ja njima više ne verujem....baš ništa....

aj da budemo optimistični....od pesimizma nema ništa.

Zaga
10-11-2010, 21:48
ma ljudi će pregurati nekako..kao što smo i do sada sve nedaće pregurali...
ali ne uzdam se mnogo u veliku pomoć i brigu države za te ljude....

Zazijavalo
10-11-2010, 21:49
Pesimista je dobro obavešteni optimista. :undecided:

причалица
10-11-2010, 21:53
ma ljudi će pregurati nekako..kao što smo i do sada sve nedaće pregurali...
ali ne uzdam se mnogo u veliku pomoć i brigu države za te ljude....

uzdam se ipak u dobrotu i da će sve do neke jače zime biti gotovo.
zatim, treba napraviti opštu akciju i pregedati sve kuće (i one koje nisu urušene) i ojačati ih ako je potrebno, jer moja slutnja je da je ovo samo prethodnica jačih zemljotresa u budućnosti.

Zaga
11-11-2010, 17:18
Vredne ruke vraćaju krovove

Stigli su u Kraljevo prvog jutra iz Kragujevca, Trstenika, Niša, Raške, Vranja, Beograda, Valjeva, Leskovca...
http://razbibriga.net/imported/2010/11/89035_repvolonterifotomslivicidmm1_f-1.jpg?ver=1289325037 Studenti iz Beograda

Neki su zatvorili firme i došli da sabraći u nesreći bude lakše, neki su dolazili u štab koji spasava grad, ne tražeći ni hranu ni vodu, a nudeći ono što mogu, a to je veliko srce koje tera da se pomogne unesrećenom. U moru tuge oči miluje scena studenata koji stižu iz Beograda da popravljaju kuće Đorđevića, Petrovića, Korićanaca, Savića u Vitanovcu, Ribnici, Sirči...

- Crep, ciglu, sve ono što je sletelo sa kuće očistili su, a kada smo dobili materijal, prekrili su kuću, što je do neba mnogo sada kada svi gledamo u nebo i čekamo kišu i sneg. Deca su bila iz Kragujevca - priča Dragiša Jović, čiji je dom, u kome živi s nepokretnom suprugom, bez ijednog crepa na krovu ostavio prvi udar.


Bez krova nad glavom ostao je i Dragojlo Kardžović iz Jarčujka, jednog od gradskih naselja koje je pretrpelo najveća oštećenja.

- Ja sam star, da ova deca nisu došla da pomognu ne znam šta bi se desilo. Očistili su sve za dan, sada dižu krov. Hvala im od srca - kaže čika Dragojlo.
Na njegovom krovu Milan i Dejan Milić iz Kragujevca.

- Ionako nismo imali obaveza na fakultetu, a ovih dana stvarno je bilo crno videti slike iz Kraljeva. Mogu misliti kako je vama bilo kada je kod nas onoliko treslo - kaže Milan, student treće godine prava.

Aleksandra Stančev iz studentskog parlamenta Ekonomskog fakulteta iz Beograda je u Kraljevo dovela autobus pun kolega.

- Prvo smo skupljali pomoć, a kada smo čuli apel kraljevačkih lokalnih vlasti, rodila se ideja da pođemo ovamo i fizički pomognemo. Radićemo gde nam kažu jer mnogima treba zaštititi domove pre no što počnu kiše i snegovi, a na proleće - zidaćemo ponovo - kaže Aleksandra.

U timu koji je došao s njom su i Užičani, Nišlije, Novosađani...
- Otac ne može više da mi drobi da nisam bio na radnoj akciji kao on - dobacuje Nikola s krova Gimnazije koja je u potresu najviše stradala.

Za one koji žele da pomognu Kraljevčanima posla ima preko glave. Broj telefona za prijavu je 036/306-029.

причалица
15-11-2010, 07:40
Popravio više od 20 krovova besplatno

Kada sam prvog dana posle zemljotresa pošao da popravim krov kod drugara Milana u Grdici, supruga Vlada mi je rekla “nemoj slučajno da si uzeo pare jer su i oni u teškoj situaciji”. Rekao sam joj taman posla, šta ti pada na pamet.

Ne želi zaradu na tuđoj nesreći: Miladin Vučetić ispred kuće na kojoj popravlja krov

KRALJEVO - Komšija Mićo i ja smo otišli u Grdicu, a onda su oko podne počeli da stižu pozivi, jer je moja supruga dala oglas na TV “Melos” da pomažemo unesrećenima. Morao sam da isključim telefon jer sam morao da radim. Žao mi je onih kod kojih nisam došao, ali imam samo dve ruke - priča Miladin Vučetić, građevinac iz Kraljeva, koji je posle zemljotresa popravio besplatno više od 20 oštećenih krovova.

Na kući u Čibukovcu zatičemo Miladina sa prijateljem Mićom, sa kojim je krenuo i na prvu popravku.
- Ja sam stari “kablarovac”. Moćna je to firma bila. Ne znam ima li zgrade koju je “Kablar” gradio, a da je mnogo stradala. Ali sam i posle učio zanat kada nam firma propade od drugih majstora. Od tada se nekako životari. Nadniči se. Ove godine je bilo posla i lepo nas vreme posluži i za nas i decu ima dosta. I kada ovo puče, to veče mi supruga kaže “nemoj slučajno da se bogatiš na nesreći”. Miladinova supruga Vlada vodi i dnevnik o njegovom radu posle zemljotresa.
Miladin priča da je jednoj baki u Žičkoj ulici sleteo kompletan dimnjak, nikog da pomogne da se sazida, a ide zima. Komisije za sada samo konstatuju štetu i ruše ono što je pretnja. A grad pun unesrećenih.

- Svuda je crno. Evo, recimo, tamo blizu Jug Bogdanove, skoro nepokretnoj bakici odleteo krov. Meni je to čas posla, a kako će ona kada nema ko da pomogne - priča Miladin. Kako kaže, bilo je onih koji su mnogo mlađi od njegovih 47 godina i u godinama su njegove kćerke Violete i sina Milenka, ali je i njima pomagao.

- Kaže mi dečko na Grdičkoj kosi “pomagaj”. Odletelo malo krova, nije neka šteta, ali zjapi rupa. Pitam ga što sam ne probaš, a on odgovara “pomagaj, ako se gore popnem umreću od straha” - priča Miladin.

I pored nesreće sa kojom se sreće svaki dan, ovaj vredni i dobri čovek ne skida osmeh sa usana. Čak se smejao i dok nam je pokazivao gumu koju su mu na “ladi”, koju koristi kao “službeni” auto u jednoj ulici izbušili dok se penjao na kuću bake kojoj je pao odžak.

U dnevniku koji vodi Miladinova supruga zapisane su samo najveće popravke. Kaže da je prvih dva-tri dana bilo i po deset intervencija. Negde odžak, negde 20 crepova.

- Kada krenem sa terena, ljudi počnu u džepove da mi trpaju pare. Za benzin, za čokoladu deci. Ne možeš da im objasniš da ništa ne treba. Jedna žena u Kovanluku mi je gurala novac, a kada nisam hteo da uzmem, smotala projicu u kesu i ispod poturila svežnjić novčanica. Vidim pare i kažem joj dok sam vraćao kesu “umesite proju, ali kada bude pao sneg, pa da se družimo - priča Miladin.

Milan Boljević, na čijoj je kući već prvog dana kao prijatelju majstor Miladin bio, pomaže zajedno sa domaćinom Ranđelom Ristićem na čijem su krovu radili.
- Šta da vam kažem. Kako da ne dođem kada me pozove - kaže Milan.

Srbo Trifunović

eto, ima plemenitih duša....nije u ovoj srbiji sve crno.

причалица
19-11-2010, 06:49
Стигла помоћ владе за обнову Краљева

БЕОГРАД – Министар за животну средину и просторно планирање Оливер Дулић изјавио је да се у Краљеву чини много да се све куће које су оштећене у земљотресу ставе под кров и додао да је стигла помоћ владе да би се до зиме поправило оно што се поправити може.

Свака четврта кућа у Краљеву је оштећена, односно свака четврта породица остала је без крова или живи у неадекватним условима, рекао је он, наводећи да је стигла помоћ владе у материјалним средствима и људству, због земљотреса који је 3. новембра задесио то подручје.

Дулић је у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије рекао да се покреће акција набавке монтажних кућа, које би се поставиле на истим или сличним локацијама да би се породице трајно сместиле и да се у Краљеву налазе и стручњаци.

Важно је да локалне самоуправе покажу солидарност и упуте што више људи који би дали коначну оцену да ли је нека кућа за рушење, обнову или стабилна за живот, оценио је он, истичући да ће се пре зиме доста посла урадити ако буде довољно људи..

Танјуг
објављено: 17.11.2010.

причалица
23-11-2010, 07:52
Novi zemljotres u Kraljevu jačine 2,8 stepeni

Tanjug | 23. 11. 2010.
Potres jačine 2,8 stepeni Rihterove skale registrovan je večeras u 21,17 sati u regionu Kraljeva.

Epicentar je bio u selu Sirča, na oko kilometra od Kraljeva, navedeno je na sajtu Seizmološkog zavoda Srbije.

Večerašnje podrhtavanje tla bio je 373 potres u Kraljevu i okolini od 3.novembra rano ujutru, kada je dogodio razorni zemljotres jačine 5,4 stepena po Rihteru.