PDA

Pogledaj Punu Verziju : nova tema o nama starima



malavelika
15-11-2010, 12:11
Da li nekad razmisljate o svojoj starosti i kako je zamisljate? Kako bi voleli da izgleda vas zivot nakon neke, ajde recimo, 60-65te? A, kako mislite da ce stvarno izgledati? Da li se plasite tog perioda svog zivota, da li mislite da cete biti usamljeni, bolesni, zatvoreni u cetiri zida, zaboravljeni, da li mislite da necete ni doziveti starost, da li se radujete "penziji"?

kojica
15-11-2010, 12:15
Mislim da ja te godine nećem doživeti, pa i ne razmišljam o njima.

Zazijavalo
15-11-2010, 12:59
Moj lekar smatra da mi je starost kontraindikovana. :)

QueenOfClubs
15-11-2010, 14:13
Па ја заиста не видим ништа црно у старости.
Ваљда зато што су ми још увек баба и деда живи и здрави у својим деведесетим и нису ни напуштени ни усамљени.
Отац и мајка ми са 60 изгледају ко да имају 50, баш ништа им не фали.
Само негде луњају. Мама понекад има кијавицу, тата ни то.
Тако да мене старост нимало не плаши.
И замишљам да ћу живети баш као и они. :)

Пркос
15-11-2010, 14:28
BoGce ima blokce-on radi svoj posao-ja svoj...Trece doba-pa mogu reci da posle pedesete i jeste trece doba...kako ga ko sebi organizuje tako mu i bude...a sto se tice usamljenosti-znam da ni na onom svetu necu biti usamljena-jer kako smo posijali tako i zanjemo-cak mi pomalo i smeta preterana briga svih kada se malo razbolim...aktivnosti puno...a bas se ne moze "kao nekada"sve i svugde ,uvek ko zapeta puska...Jedva cekam da ako Bog da, udam ,ozenim i da dobijem unucad pa posle ne marim bas ni zasta...

dr.Kadžija
15-11-2010, 14:29
Da li nekad razmisljate o svojoj starosti i kako je zamisljate? Kako bi voleli da izgleda vas zivot nakon neke, ajde recimo, 60-65te? A, kako mislite da ce stvarno izgledati? Da li se plasite tog perioda svog zivota, da li mislite da cete biti usamljeni, bolesni, zatvoreni u cetiri zida, zaboravljeni, da li mislite da necete ni doziveti starost, da li se radujete "penziji"?

Ne razmišljam o tome, to je besciljno gubljenje vremena koje se može daleko kvalitetnije iskoristiti Ovde i Sada za činjenje konkretnih stvari, čiji će ishodi u većoj ili manjoj meri uticati na budućnost, tj starost kako je neki nazivaju.

причалица
15-11-2010, 18:37
Da li nekad razmisljate o svojoj starosti i kako je zamisljate? Kako bi voleli da izgleda vas zivot nakon neke, ajde recimo, 60-65te? A, kako mislite da ce stvarno izgledati? Da li se plasite tog perioda svog zivota, da li mislite da cete biti usamljeni, bolesni, zatvoreni u cetiri zida, zaboravljeni, da li mislite da necete ni doziveti starost, da li se radujete "penziji"?

ne razmišljam o tome....bar ne mnogo...ponekad samo mislim o budućnostio svoje dece....a pod tim se pretpostavlja da ću biti stara, je l? mada, ne verujem da ću dožoveti neku duboku straost....ako bih je i dožeivela, mislim da ne bih bila nikome na teretu.
i danas se trudim da bude tako, da ne budem na teretu....a starost?
hm, ko zna? kako Bog da, tako će biti.

Ванда
15-11-2010, 18:40
Ја се надам да ћу живети као моји родитељи.
Искрено, до пре неку годину сам мислила да не желим да живим преко 70, али сад кад видим како су они витални и физички и ментално...да, желим да слично живим!
Значи, мислим да ћу се бавити неким писанијем, унуцима, форумашењем..:)

причалица
15-11-2010, 18:56
pa sad....volela bih da budem vitalna i da živim negde, u nekoj kući van grada....i tako.
ali, lakše mi je da mislim da neću to dočekati.

Ванда
15-11-2010, 18:57
Ми озбиљно планирамо кућу на селу, нас двоје, кад се момци ожене..али, ко зна, можда ћу хтети да будем ближе унуцима...

konan
15-11-2010, 19:22
Do tada cu da izmislim mašinu za podmladjivanje:raz_067:.Tako da kada razmišljam o starosti ustvari razmišljam na koje godine da se vratim(20-25).

причалица
15-11-2010, 19:23
Do tada cu da izmislim mašinu za podmladjivanje:raz_067:.Tako da kada razmišljam o starosti ustvari razmišljam na koje godine da se vratim(20-25).
ja bih na 27....javi ako nešto uradiš...ili ako ti treba pomoć oko izrade.

konan
15-11-2010, 19:25
ja bih na 27....javi ako nešto uradiš...ili ako ti treba pomoć oko izrade.
Dogovorićemo se za jedno 30 još smo mladi.;).

причалица
15-11-2010, 19:27
Dogovorićemo se za jedno 30 još smo mladi.;).

ti možda jesi...a meni se kraj primiče.

konan
15-11-2010, 19:30
ti možda jesi...a meni se kraj primiče.
Onda ću morati da se potrudim da u narednih 10 godina završim pronalazak.

причалица
15-11-2010, 19:31
Onda ću morati da se potrudim da u narednih 10 godina završim pronalazak.

e, to može.

konan
15-11-2010, 19:33
e, to može.
Dogovorili smo se ti samo nadji nekoga da je isproba pre tebe za svaki slučaj.........

причалица
15-11-2010, 19:34
Dogovorili smo se ti samo nadji nekoga da je isproba pre tebe za svaki slučaj.........

ma, probaću je ja....za 10 godina i ovako ću da budem baba....šta mogu da izgubim?

kojica
15-11-2010, 20:02
Do tada cu da izmislim mašinu za podmladjivanje:raz_067:.Tako da kada razmišljam o starosti ustvari razmišljam na koje godine da se vratim(20-25).

мене немој да подмлађиваш... :sad:

причалица
15-11-2010, 20:11
мене немој да подмлађиваш... :sad:

pa šta će ti, kad si mlada....

kojica
15-11-2010, 22:55
Pa sad jesam.. al kad on bude hteo da se podmlađiva neću biti...:huh:

Bisernica
15-11-2010, 23:05
Da li nekad razmisljate o svojoj starosti i kako je zamisljate? Kako bi voleli da izgleda vas zivot nakon neke, ajde recimo, 60-65te? A, kako mislite da ce stvarno izgledati? Da li se plasite tog perioda svog zivota, da li mislite da cete biti usamljeni, bolesni, zatvoreni u cetiri zida, zaboravljeni, da li mislite da necete ni doziveti starost, da li se radujete "penziji"?

Ne razmišljam o onom "što bi bilo kad bi bilo",pa tako ni o starosti,...neću se buniti ako je dočekam :)
...imam samo jednu dilemu,hoće li telo moći da isprati duh,i to je jedino što me brine,
...ne mogu da zamislim sebe usporenom u nameri da ostvarujem ono što zamislim.
Svako životno doba ima svoje nedostatke,ali i prednosti.
Duhovna zrelost nastupa nakon 60-te,(kažu bar tako stručnjaci),mislim da čovek koji je imao volje da radi na sebi kontinuirano to može da iskoristi i napravi sebi te godine
lepim i kvalitetnim.Mladost ima neicrpnu energiju,ali ne i iskustvo...starost donosi *smirenje* u fizičkom smislu,ali duhovno dobija na kvalitetu.
Volim ovoliko svojih godina,i ne bi ih menjala,verujem da ću isti osećaj imati i ako doživim neke poznije godine.

причалица
16-11-2010, 07:04
gledam starost moje majke i znam da ne bih nikada volela da mi bude takva starost.....rekoh ''nikada'', a može biti da će baš to da me snađe.

malavelika
16-11-2010, 10:55
Па ја заиста не видим ништа црно у старости.
Ваљда зато што су ми још увек баба и деда живи и здрави у својим деведесетим и нису ни напуштени ни усамљени.
Отац и мајка ми са 60 изгледају ко да имају 50, баш ништа им не фали.
Само негде луњају. Мама понекад има кијавицу, тата ни то.
Тако да мене старост нимало не плаши.
И замишљам да ћу живети баш као и они. :)

pa, to je lepo ako imas "geneticku osnovu" za dobro starenje :lol:
lepo je osecati optimizam povodom onoga sto nas ceka
ali, ovo sto si ti navela je, na zalost, jako retko danas...i ovo vezano za zdravlje i za aktivnost...

malavelika
16-11-2010, 10:56
BoGce ima blokce-on radi svoj posao-ja svoj...Trece doba-pa mogu reci da posle pedesete i jeste trece doba...kako ga ko sebi organizuje tako mu i bude...a sto se tice usamljenosti-znam da ni na onom svetu necu biti usamljena-jer kako smo posijali tako i zanjemo-cak mi pomalo i smeta preterana briga svih kada se malo razbolim...aktivnosti puno...a bas se ne moze "kao nekada"sve i svugde ,uvek ko zapeta puska...Jedva cekam da ako Bog da, udam ,ozenim i da dobijem unucad pa posle ne marim bas ni zasta...

pa, Bogce ima blokce, ali koliko vidim oko sebe, ne ispostavi racun bas uvek po blokcetu :(
bilo bi jako lako da nam starost donose ono sto smo u mladosti "posejali", ali nesto sumnjam da je tako...

Sale
16-11-2010, 10:57
nisam optimista

malavelika
16-11-2010, 10:59
Ne razmišljam o tome, to je besciljno gubljenje vremena koje se može daleko kvalitetnije iskoristiti Ovde i Sada za činjenje konkretnih stvari, čiji će ishodi u većoj ili manjoj meri uticati na budućnost, tj starost kako je neki nazivaju.

naravno da svoje vreme ne treba trositi najvecim delom na razmisljanje o necemu sto ce tek doci, niti na primer, na ono sto je vec proslo
tema je vise o tome kako zamisljamo da cemo provesti starost...da li bi voleli da poput rumenih nemackih i japanskih turista obilazimo svet, ili da docekujemo unuke sa kolacima svakog vikenda u seoskoj kucici, ilio nesto trece, cetvrto, peto...
ali, ako ti ne razmisljas bas ich o tome, ok....

QueenOfClubs
16-11-2010, 11:00
pa, to je lepo ako imas "geneticku osnovu" za dobro starenje :lol:
lepo je osecati optimizam povodom onoga sto nas ceka
ali, ovo sto si ti navela je, na zalost, jako retko danas...i ovo vezano za zdravlje i za aktivnost...
ОК, али шта добро може да произађе из тога ако све гледам црно и надам се најгорем?

malavelika
16-11-2010, 11:00
Ја се надам да ћу живети као моји родитељи.
Искрено, до пре неку годину сам мислила да не желим да живим преко 70, али сад кад видим како су они витални и физички и ментално...да, желим да слично живим!
Значи, мислим да ћу се бавити неким писанијем, унуцима, форумашењем..:)

forumasenje-nezaobilazni deo naseg zivota, cak i u starenju :lol:

malavelika
16-11-2010, 11:03
ОК, али шта добро може да произађе из тога ако све гледам црно и надам се најгорем?

nisam to mislila, uopste
rekoh da je lepo ako imas takve vitalne primere u svojoj porodici, to zaista znaci da imas dobru geneticku osnovu za starenje
a, po opisu onoga kako tvoji roditelji zive, vidim da je i optimisticki stav deo tvog nasledja i ponasanja
samo rekoh da ne vidim puno takvih primera oko sebe danas, ljudi su sve vise bolesni, ozbiljno bolesni, cak i sa 50 i ispod 50 godina, sve vise usamljeni, cak i dok su mladi...na to sam mislila, a nije uopste bila kritika na optimisticki stav..naprotiv

malavelika
16-11-2010, 11:03
nisam optimista

nisam iznenadjena :lol:

Mr.OneTwo
16-11-2010, 11:06
Ima dve vrste ljudi – gubitnici i pobednici. Gubitnici su oni koji žive u prošlosti i budućnosti, a pobednici žive u sadašnjosti, koja je pojam od dve do tri sekunde.

malavelika
16-11-2010, 11:14
Ima dve vrste ljudi – gubitnici i pobednici. Gubitnici su oni koji žive u prošlosti i budućnosti, a pobednici žive u sadašnjosti, koja je pojam od dve do tri sekunde.

jao, bre, pa lepo rekoh da nije fora u tome provesti svaki sadasnji trenutak misleci na buducnost, ili proslost
to je glupo, uzaludno, kontraproduktivno i besmisleno
samo sa pitam kako ljudi zamisljaju svoje neke matore godine, u onim RETKIM trenucima kada pomisle na sebe u 70tim..
zar nikada ne razmisljas o tome? bas nikada? koliko imas godina, ako nije tajna?

G
16-11-2010, 11:21
Zamišljam ... :srpski:

Mr.OneTwo
16-11-2010, 11:23
@malavelika

ti stvarno mislis da sam procitao prethodne postove? :mrgreen:

iskreno, ne razmisljam. bas nikada - do sada. samo se nadam da cu izbeci sudbinu ovih matorih klosara iz kraja, koji po ceo dan ispred dragstora resavaju najvece svetske misterije i zavere. : )

imam 23 god.

G
16-11-2010, 11:23
Nije mi po volji ono što sam zamislio...za 65 ali 45 i 55 mmmmmm :vodanausta:

malavelika
16-11-2010, 11:27
Nije mi po volji ono što sam zamislio...za 65 ali 45 i 55 mmmmmm :vodanausta:
pa, ono jes, za vas muskarce je malo drugacije :lol:
mislim, da zamislite i da zivite te 45te i 55te godine :lol:

Sale
16-11-2010, 11:29
pa ja nisam primetio da žene drugačije zamišljaju te godine.
naprotiv, prateći teme na svoja dva foruma, zaključio sam da žene daleko euforičnije dočekuju te godine. sve su nestrpljive da kroče u njih, jer su svakim danom sve jače, lepše, mudrije i bolje.

G
16-11-2010, 11:30
pa, ono jes, za vas muskarce je malo drugacije :lol:
mislim, da zamislite i da zivite te 45te i 55te godine :lol:

Vidi mv ja sam zamislio kako bi to izgledalo i čini mi se da je to sasvim pristojna slika mene u tim godinama kao i osoba sa kojima bi se eventualno sretao u tim godinama...Cenim da je najboljih 20-ak godina života upravo ispred mene...:lol:

malavelika
16-11-2010, 11:32
pa ja nisam primetio da žene drugačije zamišljaju te godine.
naprotiv, prateći teme na svoja dva foruma, zaključio sam da žene daleko euforičnije dočekuju te godine. sve su nestrpljive da kroče u njih, jer su svakim danom sve jače, lepše, mudrije i bolje.

to su forumasice, one nisu zene, one su mitska bica :lol:

malavelika
16-11-2010, 11:33
Vidi mv ja sam zamislio kako bi to izgledalo i čini mi se da je to sasvim pristojna slika mene u tim godinama kao i osoba sa kojima bi se eventualno sretao u tim godinama...Cenim da je najboljih 20-ak godina života upravo ispred mene...:lol:

pa, znam bre sta govoris
i slzem se
mislim da muskarci najbolje i najkvalitetnije zive upravo od neke 30te-35te, pa do 60te...i mislim da su razlike u kvalitetu zivota muskaraca i zena tada najvece..samo, moje pitanje se odnosilo bas na starost...gde smo manje-vise svi u istoj situaciji-bioloskoj, zdravstvenoj, socijalnoj, drustvenoj, materijalnoj..kad kazem svi-mislim i na muskarce i na zene

malavelika
16-11-2010, 11:34
@malavelika

ti stvarno mislis da sam procitao prethodne postove? :mrgreen:

iskreno, ne razmisljam. bas nikada - do sada. samo se nadam da cu izbeci sudbinu ovih matorih klosara iz kraja, koji po ceo dan ispred dragstora resavaju najvece svetske misterije i zavere. : )

imam 23 god.

a, ok
sad mi jasno :lol:
samo polako, ima vremena kad ces onda i na starost da mislis :)

G
16-11-2010, 11:38
Iskreno... Voleo bi (kad rasprodam svu imovinu i podelim klincima na ravne časti) da kupim sebi i ?????????? stančić i onako mirno uz kućnu pomoćnicu i plaćenu medicinsku pomoć u kući svedem račune smeškajući se i prisećajći se svega, pa i ovog dana i ovog posta...:lol:

malavelika
16-11-2010, 11:58
i za jedno 35 godina svi mi razbibrizni u nekom fensi starackom domu u svojim sobicama sedimo za lapic topicima i visimo na chatu :mv:
i dogovaramo forumaski susret
na onome svetu :lol:

dr.Kadžija
16-11-2010, 12:09
naravno da svoje vreme ne treba trositi najvecim delom na razmisljanje o necemu sto ce tek doci, niti na primer, na ono sto je vec proslo
tema je vise o tome kako zamisljamo da cemo provesti starost...da li bi voleli da poput rumenih nemackih i japanskih turista obilazimo svet, ili da docekujemo unuke sa kolacima svakog vikenda u seoskoj kucici, ilio nesto trece, cetvrto, peto...
ali, ako ti ne razmisljas bas ich o tome, ok....

Prvo si koristila pojam razmišljanje, pa si sad prešla na zamišljanje...
Da nemaš pretpostavljene (već postojeće) obrasce načina provođenja vremena u starosti, da li bi uopšte razmišljala o tome?
Zašto u mladosti projektovati tuđ obrazac provođenja starosti na sebe i svoj život, koji možda uopšte nema nikakve veze sa ponuđenim obrascem života u starosti? Čemu to vodi? Šta čovek dobija razmišljanjem, ili zamišljanjem izgleda tuđe starosti, a potom i pokušaja projekcije/primene toga na svoj život? Dobije samo uludo potrošeno vreme na maštarenje i fantaziranje, što čovek inače svakodnevno radi(a to je većini jedino i preostalo) u okviru ispunjavanja svih protokola životnoponižavajućih planova koje je neko drugi osmislio za čoveka.
Tako da ću uvek umesto maštarenja i fantaziranja izabrati da učinim nešto korisno i konkretno za sebe, dete, porodicu ili prijatelje. :)

malavelika
16-11-2010, 12:18
Da li nekad razmisljate o svojoj starosti i kako je zamisljate? Kako bi voleli da izgleda vas zivot nakon neke, ajde recimo, 60-65te? A, kako mislite da ce stvarno izgledati? Da li se plasite tog perioda svog zivota, da li mislite da cete biti usamljeni, bolesni, zatvoreni u cetiri zida, zaboravljeni, da li mislite da necete ni doziveti starost, da li se radujete "penziji"?


Prvo si koristila pojam razmišljanje, pa si sad prešla na zamišljanje...
Da nemaš pretpostavljene (već postojeće) obrasce načina provođenja vremena u starosti, da li bi uopšte razmišljala o tome?
Zašto u mladosti projektovati tuđ obrazac provođenja starosti na sebe i svoj život, koji možda uopšte nema nikakve veze sa ponuđenim obrascem života u starosti? Čemu to vodi? Šta čovek dobija razmišljanjem, ili zamišljanjem izgleda tuđe starosti, a potom i pokušaja projekcije/primene toga na svoj život? Dobije samo uludo potrošeno vreme na maštarenje i fantaziranje, što čovek inače svakodnevno radi(a to je većini jedino i preostalo) u okviru ispunjavanja svih protokola životnoponižavajućih planova koje je neko drugi osmislio za čoveka.
Tako da ću uvek umesto maštarenja i fantaziranja izabrati da učinim nešto korisno i konkretno za sebe, dete, porodicu ili prijatelje. :)
pogledaj moju prvu recenicu-pa ce ti se samo reci da nisam nista sam prvo koristila, pa presla na nesto drugo
moje pitanje na temi je sasvim jednostavno i vidim da je vecina ukapirala i odgovorila najnormalnije, bez ikakvih preteranih filozofiranja
neko ne veruje da ce docekati starost
neko zamislja sebe sa nekim u kuci na selu, unuci dolaze vikendom u posetu
ja bih na primer volela da starost provedem putujuci na ona mesta na kojima nikda nisam bila, iako realno ne verujem da cu docekati te godine
to ne znaci da bilo ko od nas gubi pet sati dnevno na "zamisljanje kako i sta ce raditi sa 70", umesto da cita knjigu, igra se sa detetom, druzi se sa prijateljima, ide na posao, drugim recima radi sve ono iz cega se nasi zivoti sastoje
razmisljati ponekad i o stvarima koje nas ne cekaju iza prvog ugla, ne znaci gubljenje vremena
barem vecini ljudi
to nre znaci da su njihovi zivoti toliko jadni da im nista osim zamisljanja ne preostaje (na to bi se mozda odnosila tema kako zamisljate letovanje, ili svoj idelani zivot, btw, pre nego razmisljanje o starosti-nikakve tu teske fantazije nema), vec da ti ljudi misle i o necemu drugom osim o tome sta ce danas da jedu za rucak i sta ima na TVu veceras

Sale
16-11-2010, 12:32
i za jedno 35 godina svi mi razbibrizni u nekom fensi starackom domu u svojim sobicama sedimo za lapic topicima i visimo na chatu :mv:
i dogovaramo forumaski susret
na onome svetu :lol:

e vako sam ja piso na tu temu:


Evo, ja sam bas nekidan dosao do pretpostavke da cu ceo zivot provesti sam... I moje misli su tekle ovako:

Prvo sam razmisljao o tome da bi bilo lepo da se moje dete osposobi zivot, makar toliko da ima novca da me smesti u staracki dom. Ne bih voleo da joj budem na teretu... Mislim, ne treba nam to - ni njoj, ni meni. S druge strane, ne prija mi ideja da umrem ispod nekog mosta... Sto se mene tice, ja bih i sad voleo da se smestim negde gde cu imati tri obroka, krevet i drugare.

Kao sto vidis, ideja o dozivotnoj samotinji dovodi do toga se covek oseca kao da nema nikakav cilj, pa smatra da mu je i zivot prosao... ceka smrt.
Dakle, odmah posle ideje o sigurnom smestaju, poceo sam da planiram sahranu... Ako umrem sam, tako cu i biti sahranjen. Smestice me negde na Orlovacu, gde cu lezati za vijeki vijekov - sam kao panj u sumi. Svi ce imati nekog pored sebe, jos neko ime ce biti ispisano na granitnoj ploci - a ja ni to. I niko me nece obilaziti... Kao da nisam ni ziveo.

Posto sam samosazaljiv, ni to mi se nije svidelo. Onda sam smislio da je najbolje da saopstim roditeljima da me sahrane u selu - na porodicnoj parceli... Naravno, to im nisam saopstio, al' tako sam razmisljao. Tu, u selu, bih bio medju svojima... Kad naidje neko da obidje svoje najblize, setio bi se i mene. Oplevio bi mi grob, a mozda bih se ogrebao i za neku zapaljenu svecu... I tako, mnogo sam jos razmisljao.

Eto, vidis kako spoznaja da ce covek ostati sam do kraja zivota, utice na kreativnost i zelju da se ucini nesto samo za sebe...
Pa daj da odmah predamo zahtev za rezervaciju. Mozda dobijemo grupni popust?
Al' bilo bi, kao -
"Ko su oni tamo sto vriste?"
"Ma, pusti ih... To su neke budale sa foruma. Poceli su pre 30 godina da se svadjaju i ovde su nastavili... A vidis li onu gospodju sto svira klavir? E, to ti je cuvena anakin..." ko što rekoh, sad nisam više tolki optimista. samo bih volo da me strevi da ne budem na teretu ni drugima ni sebi.
da ne bolujem umirući godinama.

malavelika
16-11-2010, 12:44
e vako sam ja piso na tu temu:

ko što rekoh, sad nisam više tolki optimista. samo bih volo da me strevi da ne budem na teretu ni drugima ni sebi.
da ne bolujem umirući godinama.

pa, pazi, to je svakako najvaznije..mislim, to je najvaznije uvek u zivotu, bez obzira na godine
ali, nekako mi tuzno kad ti se zivot svede samo na to, samo da nisam tesko bolestan i jedino sto me jos sigurno ceka, to je smrt :(
i, onda, majke mi, pozelim da nikad ne ostarim :(

dr.Kadžija
16-11-2010, 12:47
pogledaj moju prvu recenicu-pa ce ti se samo reci da nisam nista sam prvo koristila, pa presla na nesto drugo
moje pitanje na temi je sasvim jednostavno i vidim da je vecina ukapirala i odgovorila najnormalnije, bez ikakvih preteranih filozofiranja
neko ne veruje da ce docekati starost
neko zamislja sebe sa nekim u kuci na selu, unuci dolaze vikendom u posetu
ja bih na primer volela da starost provedem putujuci na ona mesta na kojima nikda nisam bila, iako realno ne verujem da cu docekati te godine
to ne znaci da bilo ko od nas gubi pet sati dnevno na "zamisljanje kako i sta ce raditi sa 70", umesto da cita knjigu, igra se sa detetom, druzi se sa prijateljima, ide na posao, drugim recima radi sve ono iz cega se nasi zivoti sastoje
razmisljati ponekad i o stvarima koje nas ne cekaju iza prvog ugla, ne znaci gubljenje vremena
barem vecini ljudi
to nre znaci da su njihovi zivoti toliko jadni da im nista osim zamisljanja ne preostaje (na to bi se mozda odnosila tema kako zamisljate letovanje, ili svoj idelani zivot, btw, pre nego razmisljanje o starosti-nikakve tu teske fantazije nema), vec da ti ljudi misle i o necemu drugom osim o tome sta ce danas da jedu za rucak i sta ima na TVu veceras

Priznajem, prevideo sam prvobitni post i pominjanje zamišljanja u njemu :)
Ja ovo nit sam napisao, nit pomislio niti aludirao na to, već je to tvoja interpretacija mojih reči.
Znam da je tvoje pitanje jednostavno i da je većina ukapirala i odgovorila najnormalnije (što nikako ne znači da je sve to normalno), pa se pitam jel to znači da ja ne treba izrazim svoj stav ili mišljenje ukoliko ono uključuje i filozofiranje kao što ti kažeš, tj ako je drugačije od mišljenja većine?
Dovoljan pokazatelj o tome koliko pridaješ značaj razmišljanju o starosti jeste i otvaranje ove teme. To znači da si ti u svom dosadašnjem životu toliko vremena provela razmišljajući ili maštajući o svojoj starosti, da je bilo potrebno i temu na forumu otvoriti o tome.
Ni ovo nisam rekao ni napisao, i to je tvoja lična interpretacija mojih reči...već drugi put izvrćeš kontekst izrečenog (kulturno je da se pita ako ne znaš ili ako nije jasno, a ne da se izvrće kontekst izrečenog)

malavelika
16-11-2010, 12:56
Prvo si koristila pojam razmišljanje, pa si sad prešla na zamišljanje...
Da nemaš pretpostavljene (već postojeće) obrasce načina provođenja vremena u starosti, da li bi uopšte razmišljala o tome?
Zašto u mladosti projektovati tuđ obrazac provođenja starosti na sebe i svoj život, koji možda uopšte nema nikakve veze sa ponuđenim obrascem života u starosti? Čemu to vodi? Šta čovek dobija razmišljanjem, ili zamišljanjem izgleda tuđe starosti, a potom i pokušaja projekcije/primene toga na svoj život? Dobije samo uludo potrošeno vreme na maštarenje i fantaziranje, što čovek inače svakodnevno radi(a to je većini jedino i preostalo) u okviru ispunjavanja svih protokola životnoponižavajućih planova koje je neko drugi osmislio za čoveka.
Tako da ću uvek umesto maštarenja i fantaziranja izabrati da učinim nešto korisno i konkretno za sebe, dete, porodicu ili prijatelje. :)


Priznajem, prevideo sam prvobitni post i pominjanje zamišljanja u njemu :)
Ja ovo nit sam napisao, nit pomislio niti aludirao na to, već je to tvoja interpretacija mojih reči.
Znam da je tvoje pitanje jednostavno i da je većina ukapirala i odgovorila najnormalnije (što nikako ne znači da je sve to normalno), pa se pitam jel to znači da ja ne treba izrazim svoj stav ili mišljenje ukoliko ono uključuje i filozofiranje kao što ti kažeš, tj ako je drugačije od mišljenja većine?
Dovoljan pokazatelj o tome koliko pridaješ značaj razmišljanju o starosti jeste i otvaranje ove teme. To znači da si ti u svom dosadašnjem životu toliko vremena provela razmišljajući ili maštajući o svojoj starosti, da je bilo potrebno i temu na forumu otvoriti o tome.
Ni ovo nisam rekao ni napisao, i to je tvoja lična interpretacija mojih reči...već drugi put izvrćeš kontekst izrečenog (kulturno je da se pita ako ne znaš ili ako nije jasno, a ne da se izvrće kontekst izrečenog)

ne vidm sta sam izvrtala?
ti si implicirao da razmisjlanjem o starosti projektujemo tud obrazac necega (zasto tud? ciji? ko ga je osmilsio?) i time gubimo vreme, zakidajuci ga od svog svakodnevnog zivota, prijatelja, dece i slicno
za mene starenje jeste bitna stavka o kojoj razmisljam, ali otvaranje teme nije dokaz o tome..moja otvorena tema o sisama, ma sta ti mislio o tome :lol:,uopste na primer, ne govori o mojoj toboznjoj opsesiji sisama (vise sam npr opsednuta nogama :lol:)..tacno, cetso razmisljam o tome, ali nije svako razmiljsanje o tome uzaludno..na primer, razmisljanje o starosti moze nekoga da dovede do konkretnog plana tipa uplacivanje penzije, ili zdravstvenog osiguranja sa strane, promena misljenjna o tome da li imati ili nemati decu i porodicu, i slicno...to se zove planiranje zivota, a ne uludo trosenje vremena...na stranu ono da se zivot ne moze nikada isplanirati do kraja, ipak se ne moze ziveti stihijski..mislim, moze ko hoce, ok, ali ja sma temu postavila prevashodno za neke druge ljude
sto ne znaci, naravno, da bilo ko ne moze da odgovori ono sto misli i zeli, ne znam gde sam to bila nekulturna, ili bezobrazna u rasclanjivanju tvog misljenja i gde sam se postavila drugacije no u odgovoru ostalima???

QueenOfClubs
16-11-2010, 13:00
Ево, ја о својој старости размишљам док се туширам, или док возим, или док радим неки досадни посао.
Мене занима како ја паметније да потрошим то време или посветим га свом детету, рецимо... :neutral:

dr.Kadžija
16-11-2010, 13:03
ne vidm sta sam izvrtala?
ti si implicirao da razmisjlanjem o starosti projektujemo tud obrazac necega (zasto tud? ciji? ko ga je osmilsio?) i time gubimo vreme, zakidajuci ga od svog svakodnevnog zivota, prijatelja, dece i slicno
za mene starenje jeste bitna stavka o kojoj razmisljam, ali otvaranje teme nije dokaz o tome..moja otvorena tema o sisama, ma sta ti mislio o tome :lol:,uopste na primer, ne govori o mojoj toboznjoj opsesiji sisama (vise sam npr opsednuta nogama :lol:)..tacno, cetso razmisljam o tome, ali nije svako razmiljsanje o tome uzaludno..na primer, razmisljanje o starosti moze nekoga da dovede do konkretnog plana tipa uplacivanje penzije, ili zdravstvenog osiguranja sa strane, promena misljenjna o tome da li imati ili nemati decu i porodicu, i slicno...to se zove planiranje zivota, a ne uludo trosenje vremena...na stranu ono da se zivot ne moze nikada isplanirati do kraja, ipak se ne moze ziveti stihijski..mislim, moze ko hoce, ok, ali ja sma temu postavila prevashodno za neke druge ljude
sto ne znaci, naravno, da bilo ko ne moze da odgovori ono sto misli i zeli, ne znam gde sam to bila nekulturna, ili bezobrazna u rasclanjivanju tvog misljenja i gde sam se postavila drugacije no u odgovoru ostalima???

evo ovde si sama si sebi odgovorila :lol:...znači, nije ti baš najjasnije šta sam napisao, al si svejedno uvatila da komentarišeš kao da ti jeste jasno :lol:

dr.Kadžija
16-11-2010, 13:06
Ево, ја о својој старости размишљам док се туширам, или док возим, или док радим неки досадни посао.
Мене занима како ја паметније да потрошим то време или посветим га свом детету, рецимо... :neutral:

To ti sama moraš da osmisliš, ne da ti neko drugi kaže :)...u nedostatku dobrih i boljih ideja čovek se prepušta maštanju i fantaziranju, jer je to najlakše raditi, daleko lakše od činjenja bilo kakvog drugog napora.

malavelika
16-11-2010, 13:06
evo ovde si sama si sebi odgovorila :lol:...znači, nije ti baš najjasnije šta sam napisao, al si svejedno uvatila da komentarišeš kao da ti jeste jasno :lol:

ne komentarisem, vec pitam, bas zato sto mi nije jasno
diskusija slusi tome, zar ne?
ne vidim zasto imas toliki problem u komunikaciji sa mnom
hoces li, molim te, biti ljubazan i odgovoriti, na primer na ta boldovana pitanja
dakle, ko nam natura obrazac, zasto mislis da mi nemam svoju viziju starosti, vec usvajamo tudju i cija je ta tudja?

QueenOfClubs
16-11-2010, 13:07
To ti sama moraš da osmisliš, ne da ti neko drugi kaže :)...u nedostatku dobrih i boljih ideja čovek se prepušta maštanju i fantaziranju, jer je to najlakše raditi, daleko lakše od činjenja bilo kakvog drugog napora.
Баш ниси друг, стварно.
Уместо да ме посаветујеш, да ми учиниш живот квалитетнијим колико је то у твојој моћи, ти ме остављаш збуњену и у незнању. :(

malavelika
16-11-2010, 13:07
Ево, ја о својој старости размишљам док се туширам, или док возим, или док радим неки досадни посао.
Мене занима како ја паметније да потрошим то време или посветим га свом детету, рецимо... :neutral:

pa, razmisljas kvin npr, sa kime ti se dete druzi, a ne tamo o necemu sto se nikada nece ni dogoditi
razumes?
a, tek ako razmisljas i zamisljas turisticki put u svemir, koji je zaista malo verovatno da ce se dogoditi, e ti si onda dibidus promaseno stvorenje i duboko nesretna zena, samo jos nisi svesna toga :lol:

QueenOfClubs
16-11-2010, 13:16
pa, razmisljas kvin npr, sa kime ti se dete druzi, a ne tamo o necemu sto se nikada nece ni dogoditi
razumes?
a, tek ako razmisljas i zamisljas turisticki put u svemir, koji je zaista malo verovatno da ce se dogoditi, e ti si onda dibidus promaseno stvorenje i duboko nesretna zena, samo jos nisi svesna toga :lol:
Јој хвала ти ко сестри рођеној. :)
Од сада ћу да размишљам само о корисним стварима.
Ово ако ме не извуче, ништа неће :undecided:

malavelika
16-11-2010, 13:18
Јој хвала ти ко сестри рођеној. :)
Од сада ћу да размишљам само о корисним стварима.
Ово ако ме не извуче, ништа неће :undecided:

i ja isto..od danas sam nova osoba...samo o onome sto ce mi se dogoditi u narednih par sati razmisljam, nista preko toga
to se zove ziveti zivot punim plucima
ostalo je za jadnike koji nemaju pravi zivot, pa se tese nekim buducim godinama

G
16-11-2010, 13:19
i ja isto..od danas sam nova osoba...samo o onome sto ce mi se dogoditi u narednih par sati razmisljam, nista preko toga
to se zove ziveti zivot punim plucima
ostalo je za jadnike koji nemaju pravi zivot, pa se tese nekim buducim godinama

:lol: ma daj...

malavelika
16-11-2010, 13:20
:lol: ma daj...

ne, ne...G, ima istine u tome

dr.Kadžija
16-11-2010, 13:22
ne komentarisem, vec pitam, bas zato sto mi nije jasno
diskusija slusi tome, zar ne?
ne vidim zasto imas toliki problem u komunikaciji sa mnom
hoces li, molim te, biti ljubazan i odgovoriti, na primer na ta boldovana pitanja
dakle, ko nam natura obrazac, zasto mislis da mi nemam svoju viziju starosti, vec usvajamo tudju i cija je ta tudja?

Ja nemam problema ni sa kim, pa ni sa tobom :lol:
hoću, biću ljubazan, filozofiraću na tu temu :lol:, ali ne mogu sada....to bi bilo da sedim na tri stolice, a moram se skrasim na jednu :lol:...al sad samo da pokušam da ti pojasnim...


tema je vise o tome kako zamisljamo da cemo provesti starost...da li bi voleli da poput rumenih nemackih i japanskih turista obilazimo svet, ili da docekujemo unuke sa kolacima svakog vikenda u seoskoj kucici, ilio nesto trece, cetvrto, peto...

got it? :lol:

dr.Kadžija
16-11-2010, 13:23
Баш ниси друг, стварно.
Уместо да ме посаветујеш, да ми учиниш живот квалитетнијим колико је то у твојој моћи, ти ме остављаш збуњену и у незнању. :(

Ne trabunjaj :lol:...ja sam ti prihvaćenim drugarstvom već život učinio boljim i kvalitetnijim :lol:, detalji oko kojih kukaš su tvoji da ih odradiš :lol:

malavelika
16-11-2010, 13:24
Ja nemam problema ni sa kim, pa ni sa tobom :lol:
hoću, biću ljubazan, filozofiraću na tu temu :lol:, ali ne mogu sada....to bi bilo da sedim na tri stolice, a moram se skrasim na jednu :lol:...al sad samo da pokušam da ti pojasnim...



got it? :lol:

ne, ne razumem
dala san samo dva banalna primera, svako iole duhovot bi uhvatio ironiju
ti, molim te, odgovori konkretno na pitanja i daj svoju filozofiju, viziju, sta god
kad god mozes, take your time, tu smo mi, ru je razbibriga, a tu je i starost
bar nekima od nas
:lol:

QueenOfClubs
16-11-2010, 13:26
Ne trabunjaj :lol:...ja sam ti prihvaćenim drugarstvom već život učinio boljim i kvalitetnijim :lol:, detalji oko kojih kukaš su tvoji da ih odradiš :lol:
Па ја сам те зато и звала, да ме посаветујеш, а не само да ми гунђаш како ништа не вредим :undecided:
Реко, сад ће се сигурно нешто променити.
И ја не трабуњам, но баљезгам, заборавио си. :lol:

G
16-11-2010, 13:26
ne, ne...G, ima istine u tome

haha Ne bi komentarisao demagoške istupe ali da li živim danas živim i to punim plućima... A imam i radi koga i čega i čim i sa čim a i sa kim da planiram i razmišljam i dalje od danas popodne pa i narednog vikenda, odmora, poslovnog poteza pa i takvih stvari kao što je planiranje narednih 1, 5, 10, 20 godina... I to nije pitanje viška vremena nego utvrđivanja želja i rada na ispunjenju želja...Pa čak i tako daleko u godinama ispred.:) Odlična je tema i zaista smatram da si konstruktivno diskutovala, a što je bitnije i potakla me na neka razmišljanja i procene vremena koje je ispred...:)

malavelika
16-11-2010, 13:29
haha Ne bi komentarisao demagoške istupe ali da li živim danas živim i to punim plućima... A imam i radi koga i čega i čim i sa čim a i sa kim da planiram i razmišljam i dalje od danas popodne pa i narednog vikenda, odmora, poslovnog poteza pa i takvih stvari kao što je planiranje narednih 1, 5, 10, 20 godina... I to nije pitanje viška vremena nego utvrđivanja želja i rada na ispunjenju želja...Pa čak i tako daleko u godinama ispred.:)
upravo o tome se i radi
kvalitetan zivot podrazumeva i razmisljanje i planiranje kako da takav ostane jos dugo, pa i za nekih 40-50 godina
nekvalitetan zivot podrazumeva razmisljanje, planiranje, pa (zasto da ne?) i nadanje da ce se stvari promeniti, makar i za 40-50 godina
i bukvalno sva filozofija lezi u tome

tol
16-11-2010, 15:03
"kvalitetan-nekvalitetan zivot podrazumeva"...blah blah blah...
Nista se ne podrazumeva..to su obrasci koje samo -željama svojim sačinimo...ili copy-paste deja vu-iz okoline koja diktira crno-beli svet.

Mozemo planirati kratkorocno (dugorocno je totalni apsurd)..no i to je neizvesno jer je nebrojeno puno elemenata iz makro i mikro worlda koje diktiraju realizaciju želja..od zdravlja preko novca elementarnih nepogoda raznih lomova(porodičnih...poslovnih..)pa i politike same drzave..
No gledajuci ova ludila koje ranjena priroda i izbusena zemlja pričinjava...sve je na kratkom stapu i kanapu.Ne podslikavam pesimizam...niti neizvesnot..strah...no treba jasno otvoriti oči i sagledati sve varijante.

a...sada tema..

Ne mogu komparirati svoj život sa obrascem iz porodice jer su u totalnoj opoziciji..Moji roditelji su klasični primer aktera bivseg i ovog vremena i davno proslavili zlatnu svadbu ja sam individualac sa atipičnim shvatanjem veze i uloge i ulogAnja partnera.
Gde cu zavrsiti i kako...nemam ideju...volela bih na moru da docekam neko trajanje partnersko..

kojica
16-11-2010, 16:32
Čitavog života nešto čekamo i nečemu se nadamo.
Prvo čekamo da završimo škole, pa onda da se zaposlimo.
E kad se zaposlimo i osamostalimo kako ćemo biti srećniii...:lol:
Dok se ne smislimo da nam nedostaje porodica.
Onda čekamo da deca bar malo porastu, jer su užasni smorovi
kad su mali. A ono, što su veći to su gori smorovi, i sve nam veće
brige zadaju, pa se nađemo u situaciji da jedva čekamo da se
oni osamostale i odu od kuće.
E kad odu, ne da nismo srećni, nego očajni..
Pa više ne čekamo ništa lepo, do da nas ukopaju jednog dana,
tako da se vraćamo u prošlost i davimo okolinu i sebe pričama
''kako sam nekada bio srećan'' :lol:
A kad je to bilo? :lol:

причалица
17-11-2010, 07:23
pa ne znam šta da kažem sad na ove ozbiljne postove....
moj život je uvek isti. ne mislim da je isti u smislu kolotečine, nego u smislu osećajnosti....ima svega - ljubavi, radovanja, nerviranja, straha, neizvesnosti, posla, pa onda sve to izmešano i u krug.
i ne verujem da će to ikada da se promeni, dok sam na zemlji.
ne čekam ništa, to hoću da kažem.
i neću sebi da dozvolim da čekam nešto, nego svaki dan se trudim da budem korektna, koliko sam u stanju.
i, nadam se, da će mi to biti moguće i kad budem stara.

Tibi
17-11-2010, 10:39
:krsti: Ala ste nerealni (citaj, neiskusni), sve sto planirate u zivotu, uvek bude...drugacije. Nastavite i dalje da planirate(mastate), jednoga dana ce te shvatiti da sam u pravu, mada...i ja i dalje...mastam:raz_088:

malavelika
17-11-2010, 11:31
"kvalitetan-nekvalitetan zivot podrazumeva"...blah blah blah...
Nista se ne podrazumeva..to su obrasci koje samo -željama svojim sačinimo...ili copy-paste deja vu-iz okoline koja diktira crno-beli svet.

Mozemo planirati kratkorocno (dugorocno je totalni apsurd)..no i to je neizvesno jer je nebrojeno puno elemenata iz makro i mikro worlda koje diktiraju realizaciju želja..od zdravlja preko novca elementarnih nepogoda raznih lomova(porodičnih...poslovnih..)pa i politike same drzave..
No gledajuci ova ludila koje ranjena priroda i izbusena zemlja pričinjava...sve je na kratkom stapu i kanapu.Ne podslikavam pesimizam...niti neizvesnot..strah...no treba jasno otvoriti oči i sagledati sve varijante.

a...sada tema..

Ne mogu komparirati svoj život sa obrascem iz porodice jer su u totalnoj opoziciji..Moji roditelji su klasični primer aktera bivseg i ovog vremena i davno proslavili zlatnu svadbu ja sam individualac sa atipičnim shvatanjem veze i uloge i ulogAnja partnera.
Gde cu zavrsiti i kako...nemam ideju...volela bih na moru da docekam neko trajanje partnersko..
pa, nije bas tako, Tol
postoje neke osnovne odredbe koje prave razliku izmedju kvalitetnog i nekvalitetnog zivota-zdravlje, pre svega, a zatim i socio i ekonomski status
da li si zdrav, ili ne, da li imas elementarne uslove za zivot, da li si okruzen pordicom i prijateljima su stavke koje ipak odredjuju, generalno, da li se neki zivot moze nazvati "kvalitetnim", ili ne
naravno, svako od nas razvije i neke svoje finese u pogledu toga sta je kvalitetno, sta nije, i to je normalno i neizbezno, ali ipak neke opste granice odredjuju ovo o cemu pricam

kojica
17-11-2010, 11:36
zdravlje, pa zdravlje...

A što molim te lepo neko ne može da ima kvalitetan život ako nije sasvim zdrav?
Evo imam jednog prijatelja koji je doguro do šeset i neke, iako je težak astmatičar
još od detinjstva. Nisam ga pitala koliko je zadovoljan kvalitetom svog života, ali
kada posmatram kako živi, vidim da je prilično srećan. Onoliko koliko je jednom
prosečnom smrtniku to moguće i ništa manje nego neko ko je sasvim zdrav.

kojica
17-11-2010, 11:44
Mislim.. ako to zdravlje baš toliko određuje kvalitet života, ja najbolje da se upucam
i da što pre krenem nanovo...:lol:

Eto juče sam na primer provela čitavo pre podne u čekaonici sa stotinjak ljudi koji
imaju preko sedamdeset godina. I svi su u meneme gledali. Ko vele šta se ova
umešala ovdi? :angry:
Ili je to samo proradio moj kompleks neprilagođenosti. :lol:

malavelika
17-11-2010, 11:45
zdravlje, pa zdravlje...

A što molim te lepo neko ne može da ima kvalitetan život ako nije sasvim zdrav?
Evo imam jednog prijatelja koji je doguro do šeset i neke, iako je težak astmatičar
još od detinjstva. Nisam ga pitala koliko je zadovoljan kvalitetom svog života, ali
kada posmatram kako živi, vidim da je prilično srećan. Onoliko koliko je jednom
prosečnom smrtniku to moguće i ništa manje nego neko ko je sasvim zdrav.

kojice, niko od nas nije sasvim zdrav
kad se kaze zdravlje i bolest, misli se (ili, hajde-JA mislim) pre svega na neku tesku bolest, na onu koja te onemogucava da obavljas svakodnevne zivotne potrebe, koja ti bolom unistava svaki dan, koja ti svojim (verovatnim) ishodom urusava buducnost
astam je stvar koja se drzi pod kontrolom, ali bi meni, priznajem, uticala na kvalitet zivota, jer znam kako neke druge zdravstvene stvari menjaju moj zivot
Ima ljudi koji i kao paraplegicari zive sretno i kavlitetno, ali to nije uobicajno stanje stvari
hajde da se ipak drzimo nekog proseka kada posmatramo svet oko sebe, nekih opste prihvacenih normi, kada pricamo na ovu temu
ovakvih primera, kao tvojih, se naravno moze izvuci na desetine iz okruzenja svakoga od nas, ali to je IPAK retkost, ako se u obzir uzme statistika

malavelika
17-11-2010, 11:47
Mislim.. ako to zdravlje baš toliko određuje kvalitet života, ja najbolje da se upucam
i da što pre krenem nanovo...:lol:

Eto juče sam na primer provela čitavo pre podne u čekaonici sa stotinjak ljudi koji
imaju preko sedamdeset godina. I svi su u meneme gledali. Ko vele šta se ova
umešala ovdi? :angry:
Ili je to samo proradio moj kompleks neprilagođenosti. :lol:

i ja sma upravo dosla iz ordinacije lekara u kojoj uopste ne bi trebala da budem
i znam o cemu pricas
i znam kako na moj zivot uticu takve stvari
ali, verujem da niko, ali bas niko na ovom svetu belom, ma koliko godina da ima, ma koliko novca da zaradjuje, ma koliko da je ispunjen, ne moze da porekne da je zdravlje osnovna stvar koja odredjuje kvalitet zivota

kojica
17-11-2010, 11:49
kojice, niko od nas nije sasvim zdrav
kad se kaze zdravlje i bolest, misli se (ili, hajde-JA mislim) pre svega na neku tesku bolest, na onu koja te onemogucava da obavljas svakodnevne zivotne potrebe, koja ti bolom unistava svaki dan, koja ti svojim (verovatnim) ishodom urusava buducnost
astam je stvar koja se drzi pod kontrolom, ali bi meni, priznajem, uticala na kvalitet zivota, jer znam kako neke druge zdravstvene stvari menjaju moj zivot
Ima ljudi koji i kao paraplegicari zive sretno i kavlitetno, ali to nije uobicajno stanje stvari
hajde da se ipak drzimo nekog proseka kada posmatramo svet oko sebe, nekih opste prihvacenih normi, kada pricamo na ovu temu
ovakvih primera, kao tvojih, se naravno moze izvuci na desetine iz okruzenja svakoga od nas, ali to je IPAK retkost, ako se u obzir uzme statistika
E pa ja ne mogu da se držim proseka, jer sam sasvim iznad proseka. :g:

:lol:

Sad ozbiljno. Čitajući ovaj tvoj komentar, mogu reći da sam srećna što sam lekciju
naučila malo ranije. Eto ne moram da čekam staros da bih videla da te strašne bolesti
i nisu baš tako strašne i da se može i sa njima živeti.
A mogla sam da živim još dvadeset ili trideset godina u strahu od toga šta će me snaći
kad odrtavim. :lol:

QueenOfClubs
17-11-2010, 11:54
i ja sma upravo dosla iz ordinacije lekara u kojoj uopste ne bi trebala da budem
i znam o cemu pricas
i znam kako na moj zivot uticu takve stvari
ali, verujem da niko, ali bas niko na ovom svetu belom, ma koliko godina da ima, ma koliko novca da zaradjuje, ma koliko da je ispunjen, ne moze da porekne da je zdravlje osnovna stvar koja odredjuje kvalitet zivota
Па... рецимо да за новац не може да се купи здравље (мада је и то дискутабилно), али свакако може да спасе живот или да болест учини много лакшом.

kojica
17-11-2010, 11:55
i ja sma upravo dosla iz ordinacije lekara u kojoj uopste ne bi trebala da budem
i znam o cemu pricas
i znam kako na moj zivot uticu takve stvari
ali, verujem da niko, ali bas niko na ovom svetu belom, ma koliko godina da ima, ma koliko novca da zaradjuje, ma koliko da je ispunjen, ne moze da porekne da je zdravlje osnovna stvar koja odredjuje kvalitet zivota
Evo ja poričem.

Kvalitet života određuje znanje, odnosno neznanje.
Pri tom ne mislim na nabubana knjiška znanja, već na iskustvo.

I nije da nisam upadala u očajanje, nego to očajanje nekako nije bilo stvarno.
Više je bilo posledica nekog očekivanja.. u smislu..
''e sada bih trebala da se osećam tako i tako''
Kao da sam pokušavala da se uživim u nekakvu ulogu. Srećom ne sasvim uspešno. :lol:

tol
17-11-2010, 11:56
pa, nije bas tako, Tol
postoje neke osnovne odredbe koje prave razliku izmedju kvalitetnog i nekvalitetnog zivota-zdravlje, pre svega, a zatim i socio i ekonomski status
da li si zdrav, ili ne, da li imas elementarne uslove za zivot, da li si okruzen pordicom i prijateljima su stavke koje ipak odredjuju, generalno, da li se neki zivot moze nazvati "kvalitetnim", ili ne
naravno, svako od nas razvije i neke svoje finese u pogledu toga sta je kvalitetno, sta nije, i to je normalno i neizbezno, ali ipak neke opste granice odredjuju ovo o cemu pricam

Ti bi da nametnes svoj obrazac kao pravim izborom...no svako od nas ima svoje vidjenje-definitivno..Da pojasnim:mene ne zanima ko i koliko ima u nekretninama i investicijama..jer ne mora da znaci da zivi kvalitetnije od mene..ne povodim se pritiscima medija..TV..i ostalim "učiteljima" o pravom zivotu...no..da ne dužim..definitivno se usadjuju neke norme "pravog" zivota od malena..no pitanje je koliko to prlagodimo ličnim željama...ili to ostavimo da kod rekapitulacije o zivotu (u nekim godinama) uvidimo ili ne-vlastite promasaje..i nacine da pospesimo - prilagodimo sebe da mir ne iščezne sasvim iz duše..

malavelika
17-11-2010, 12:08
Ti bi da nametnes svoj obrazac kao pravim izborom...no svako od nas ima svoje vidjenje-definitivno..Da pojasnim:mene ne zanima ko i koliko ima u nekretninama i investicijama..jer ne mora da znaci da zivi kvalitetnije od mene..ne povodim se pritiscima medija..TV..i ostalim "učiteljima" o pravom zivotu...no..da ne dužim..definitivno se usadjuju neke norme "pravog" zivota od malena..no pitanje je koliko to prlagodimo ličnim željama...ili to ostavimo da kod rekapitulacije o zivotu (u nekim godinama) uvidimo ili ne-vlastite promasaje..i nacine da pospesimo - prilagodimo sebe da mir ne iščezne sasvim iz duše..
svasta...
kako ja to namecem moje obrasce???cime? gde?
pitanjima kako svako od nas zamislja svoju starost????
gde sam ja rekla da mi je bitno koliko ko ima u nekretninama?? da se povodim pritiscima medija i medijskim uciteljima??? da je tako, ja ne bih bila ovo sto jesam i gde jesam...
ne poznjaes me i nemas prava da impliciras ovakve stvari
ako cemo o MOJIM OBRASCIMA, mislim da se sasvim jasno vidi da je meni zdravlje (pre svega), a zatim neki normalni, prosecni uslovi zivota, prijatelji i porodica ono sto odredjuje "kvalitet" zivota
odakle li si samo izvukla deo o nekretninama, nije mi jasno..sta , kao naglasavanjem "da pojasnim, mene ne zanima...to i to" postavljas razliku izmedju svojih i mojih obrazaca, u smislu da mene zanima, a da pre toga nisi imala na osnovu cega da zakljucis sta mene zanima
definitivno stojim iza toga da vecina ljudi na planeti zemlji kvalitet zivota odredjuje zdravljem i skladnim odnosom sa bliznjima, kao i osnovnim, normlanim uslovima za zivot
ne, nemam nikavu statistiku, mada verujem da postoji i da se lako moze iskopati na netu, oslanjam se na zdrav razum i logiku kad ovo kazem
ako si ti sigurna u drugo nesto, ok

malavelika
17-11-2010, 12:10
Evo ja poričem.

Kvalitet života određuje znanje, odnosno neznanje.
Pri tom ne mislim na nabubana knjiška znanja, već na iskustvo.

I nije da nisam upadala u očajanje, nego to očajanje nekako nije bilo stvarno.
Više je bilo posledica nekog očekivanja.. u smislu..
''e sada bih trebala da se osećam tako i tako''
Kao da sam pokušavala da se uživim u nekakvu ulogu. Srećom ne sasvim uspešno. :lol:

pa, ok, ja sma suprotni primer
meni je bas znanje o bolesti(ma), a ne neznanje i neinformisanost uticalo na kvalitet zivota kada sam se ozbiljno razbolela
i zavidela sma nekima oko sebe koji su ziveli u blazenom neznanju sta im se sprema, sta moze da im se desi i koje sve dalekosezne posledice to moze da ima
ali, to je samo tvoje i moje iskustvo
hajde, reci mi ovako-sta je po tebi stavka u zivotu, koja vise od zdravlja odredjuje kvalitet?

Šakal
17-11-2010, 12:12
hm, doshlo vreme pa je kesh presudan... lova odredjuje i kvalitet i kvantitet...

kojica
17-11-2010, 12:13
Ja već rekoh - znanje, ali sad se nešto mislim da postavim anketu,
gde će moći po dve opcije da se izaberu, pa da vidimo šta ljudi kažu.

malavelika
17-11-2010, 12:13
hm, doshlo vreme pa je kesh presudan... lova odredjuje i kvalitet i kvantitet...

donekle
sa novcem je sve lakse, ali nije sve moguce

malavelika
17-11-2010, 12:14
Ja već rekoh - znanje, ali sad se nešto mislim da postavim anketu,
gde će moći po dve opcije da se izaberu, pa da vidimo šta ljudi kažu.

moze
samo ja to ne znam, da pravim anketu
moz da postavis novu temu, sta je u zivotu ono sto najvise odredjuje kvalitet, pa nekoliko stavki
bas me zanima misljenje ljudi

tol
17-11-2010, 12:40
svasta...
kako ja to namecem moje obrasce???cime? gde?
pitanjima kako svako od nas zamislja svoju starost????
gde sam ja rekla da mi je bitno koliko ko ima u nekretninama?? da se povodim pritiscima medija i medijskim uciteljima??? da je tako, ja ne bih bila ovo sto jesam i gde jesam...
ne poznjaes me i nemas prava da impliciras ovakve stvari
ako cemo o MOJIM OBRASCIMA, mislim da se sasvim jasno vidi da je meni zdravlje (pre svega), a zatim neki normalni, prosecni uslovi zivota, prijatelji i porodica ono sto odredjuje "kvalitet" zivota
odakle li si samo izvukla deo o nekretninama, nije mi jasno..sta , kao naglasavanjem "da pojasnim, mene ne zanima...to i to" postavljas razliku izmedju svojih i mojih obrazaca, u smislu da mene zanima, a da pre toga nisi imala na osnovu cega da zakljucis sta mene zanima
definitivno stojim iza toga da vecina ljudi na planeti zemlji kvalitet zivota odredjuje zdravljem i skladnim odnosom sa bliznjima, kao i osnovnim, normlanim uslovima za zivot
ne, nemam nikavu statistiku, mada verujem da postoji i da se lako moze iskopati na netu, oslanjam se na zdrav razum i logiku kad ovo kazem
ako si ti sigurna u drugo nesto, ok

Hajde malce procitaj moje postove..i tvoje odgovore(koji su btw vec receni u mojim razmisljanjima)..i ne govorim o kvalitetu zivota..kao novom temom u okviru predlozene..:))) (tek kod 50tog posta si dala neki svoj stav o temi i pitanjima iz nje...prethodni postovi su samo analiza tudjih razmisljanja...sto je nepotrebno da aminujes ili se usprotiviš-ukoliko učesnici imaju takve vizije).
Pozz ,nije kritika-samo činjenice .))

malavelika
17-11-2010, 12:46
Hajde malce procitaj moje postove..i tvoje odgovore(koji su btw vec receni u mojim razmisljanjima)..i ne govorim o kvalitetu zivota..kao novom temom u okviru predlozene..:))) (tek kod 50tog posta si dala neki svoj stav o temi i pitanjima iz nje...prethodni postovi su samo analiza tudjih razmisljanja...sto je nepotrebno da aminujes ili se usprotiviš-ukoliko učesnici imaju takve vizije).
Pozz ,nije kritika-samo činjenice .))

pa, ako nekoga citiras, a slaze se sa tvojim stavovima, to zaista lici na aminovanje
ako, pak nekoga citiras, sa suprotnim argumentima, onda to lici na protivljenje
ali, se i jedno i drugo zove diskusija, i tome teme i sluze
ako se neko osetio drugacije na konto mojih postova, ja se izvinjavam
sto se pak, moga misljenja tice, mogu da ga dam (po nepisanim forumski pravilima), mogu da ga dam malo kasnije, mogu da ga ne dam uopste
to ne daje za pravo da neko, na primer ti, na onakav nacin izokrece moje postove
ako vec ozbiljno pricamo, molim te, reci mi i odgovori-gde sam ja, kako i kome naturala svoje obrasce, a sama kazes da sam tek od "50tog posta dala svoje misljenje"?
bila bih zaista zahvalana ako bi na ovo odgovorila, kao i zasto su ti nekretnine na prvom mestu u postu koji aludira o tom mom naturanju
ne shvatam kao kritiku, samo zelim obrazlozenje
najljubaznije

tol
17-11-2010, 17:46
pa, ako nekoga citiras, a slaze se sa tvojim stavovima, to zaista lici na aminovanje
ako, pak nekoga citiras, sa suprotnim argumentima, onda to lici na protivljenje
ali, se i jedno i drugo zove diskusija, i tome teme i sluze
ako se neko osetio drugacije na konto mojih postova, ja se izvinjavam
sto se pak, moga misljenja tice, mogu da ga dam (po nepisanim forumski pravilima), mogu da ga dam malo kasnije, mogu da ga ne dam uopste
to ne daje za pravo da neko, na primer ti, na onakav nacin izokrece moje postove
ako vec ozbiljno pricamo, molim te, reci mi i odgovori-gde sam ja, kako i kome naturala svoje obrasce, a sama kazes da sam tek od "50tog posta dala svoje misljenje"?
bila bih zaista zahvalana ako bi na ovo odgovorila, kao i zasto su ti nekretnine na prvom mestu u postu koji aludira o tom mom naturanju
ne shvatam kao kritiku, samo zelim obrazlozenje
najljubaznije

Citirati nekoga znaci doslovce preneti njegove reci,,,a ne prepricavati svoju verziju..toliko o tome...
a nije mi jasno sto se ljutis? Ni jedna moja recenica nije tebi upucena iz bilo kojeg primera...Po ovoj nekoj logici bi onda svi učesnici bili tvojim protivnicima i licno tebi upućivali sve svoje impresije o temi u naslovu(i prebacivali???)...ne razumem,,, Ponavljam..nisu ti u pitanju niti bilo koje komfrontiranje ili oponiranje tvojem stavu o temi...Ako se trazilo misljenje..ja ga dala...i ne vidim probleme..

ah..na ova pitanja

gde sam ja, kako i kome naturala svoje obrasce

igramo gluvih telefona..post br:71ja komentarisem mogucnost planiranja zivota

Mozemo planirati kratkorocno (dugorocno je totalni apsurd)..no i to je neizvesno jer je nebrojeno puno elemenata iz makro i mikro worlda koje diktiraju realizaciju želja..od zdravlja preko novca elementarnih nepogoda raznih lomova(porodičnih...poslovnih..)pa i politike same drzave..
No gledajuci ova ludila koje ranjena priroda i izbusena zemlja pričinjava...sve je na kratkom stapu i kanapu.Ne podslikavam pesimizam...niti neizvesnot..strah...no treba jasno otvoriti oči i sagledati sve varijante.

ti odgovaras sa:nije bas tako...i pricas KVALITETU zivota...

pa, nije bas tako, Tol
postoje neke osnovne odredbe koje prave razliku izmedju kvalitetnog i nekvalitetnog zivota-zdravlje, pre svega, a zatim i socio i ekonomski status
da li si zdrav, ili ne, da li imas elementarne uslove za zivot, da li si okruzen pordicom i prijateljima su stavke koje ipak odredjuju, generalno, da li se neki zivot moze nazvati "kvalitetnim", ili ne
naravno, svako od nas razvije i neke svoje finese u pogledu toga sta je kvalitetno, sta nije, i to je normalno i neizbezno, ali ipak neke opste granice odredjuju ovo o cemu pricam

lični stav:(porodica..prijatelji sve su relativan pojam...postoje li ili ne...moze se ziveti i sa poznanicima daleko bolje i kvalitetnije no sa sirom porodicom...no-.ne bih da sirim pricu)

2.
kao i zasto su ti nekretnine na prvom mestu u postu koji aludira o tom mom naturanju

Prva recenica iz tzv posta je tebi odgovor...za negativni kontext na moj post prethodni.. (vec sam to gore rekla) za:Pa nije bas tako.. i pricas o temi koju si vodila sa kojicom... ok..zabuna se desava...
Sledeca recenica vec daje moj licni stav o zivotu sa onim prefixom:
no svako od nas ima svoje vidjenje-definitivno..Da pojasnim...
i tu ne vidim sta je tebe zabolelo i zasto mislis da je tebi sve upuceno?..i kakve nekretnine upucene na tvoju adresu- spominjes..kada te ja ne poznajem..niti imam pojma imas li sta i da li..
.Mislim da si se nepotrebno zadrzala na trazenju igle u plastu sena i suvise licno sve shvatila.

причалица
18-11-2010, 07:13
Evo ja poričem.

Kvalitet života određuje znanje, odnosno neznanje.
Pri tom ne mislim na nabubana knjiška znanja, već na iskustvo.

I nije da nisam upadala u očajanje, nego to očajanje nekako nije bilo stvarno.
Više je bilo posledica nekog očekivanja.. u smislu..
''e sada bih trebala da se osećam tako i tako''
Kao da sam pokušavala da se uživim u nekakvu ulogu. Srećom ne sasvim uspešno. :lol:
jeste.
nema očajanja...dan je uvek ispred nas, sa svime što nosi.
znanje i svest o tome šta želimo, daje nam mogućnost da - uveče, kad ostanemo sami sa svojim mislima - kažemo ''e, ovo je bio dobar dan!''
tako će biti i u starosti.
starost može da donese bolesti, ali to ne znači da treba da se ponašamo strašljivo i nepodnošljivo.

Zaga
18-11-2010, 10:32
jedino što me straši su, nakaradni zakoni koji će na kraju tražiti da rmbam dok ne umrem,tako da neću imati kad da uživam, recimo u svojoj penziji onako kako to moji matorci trenutno rade....
a uživaju punim plućima....
eto,samo to....

a kad jednom budem počela da je uživam...leleeeeeeeee..pa gde će mi biti kraj....imam vizije,kao i svako od nas....

malavelika
18-11-2010, 10:36
Tol-poceh da kucam odgovor (gigantski) koji se u jednom momentu citiranja citata izgubio..i onda shvatim da ionako nema svrhe..svako ko zeli moze da ode na stranu 7 ove teme, da krene od nje, od tvog prvog posta na temu, gde pocinjes sa citatom mojih reci i nastavljas sa "blah..blah", da nstavi dalje i da vidi o cemu pricam ja, o cemu ti, i na koji nacin
i bice sasvim dovoljno
eto, da ne bude ni moje licno, ni da me je zabolelo, ni da se pravim pametna (a, glupa, na zalost nisam i sasvim su mi jasne neke stvari iz ovog ovde pisanja)

kojica
18-11-2010, 10:39
izgubila ti se pamet sa sve citatom....:srbpla: pa to je strašno...

malavelika
18-11-2010, 10:43
pa, jes....krenula da odgovaram stavku po stavku, vratila se po jos jedan citat i ono ode..
i onda razmislim-pa, cemu, ionako nit ona razume o cemu ja pricam, nit ja razumem o cem prica ona

tol
18-11-2010, 12:52
mv...Tol malo vise razume..no blah... blah (oznacavanje nepotrebnog MOJEG piskaranja..radi ustede vremena u trivijali)..
nisam tu radi teorije zavere niti bilo kakvog dokazivanja...nema potrebe za time.
Poz., nadam se da ce tema nastaviti svoju expanziju u pravcima licnih utisaka, zelja i tolerancija.

причалица
18-11-2010, 16:47
jedino što me straši su, nakaradni zakoni koji će na kraju tražiti da rmbam dok ne umrem,tako da neću imati kad da uživam, recimo u svojoj penziji onako kako to moji matorci trenutno rade....
a uživaju punim plućima....
eto,samo to....

a kad jednom budem počela da je uživam...leleeeeeeeee..pa gde će mi biti kraj....imam vizije,kao i svako od nas....
što ne bi uživala u penziji?

Zaga
18-11-2010, 16:47
što ne bi uživala u penziji?


kako je krenulo ima da radimo do 80-te....:eek:

причалица
18-11-2010, 16:49
kako je krenulo ima da radimo do 80-te....:eek:

ma daj....kakav je to pesimizam? niko u svetu, ko ima normalnu školsku spremu i počeo je da radi kad mu je vreme, ne radi do 80e.

Zaga
18-11-2010, 16:49
ma daj....kakav je to pesimizam? niko u svetu, ko ima normalnu školsku spremu i počeo je da radi kad mu je vreme, ne radi do 80e.


ma znam...i jesam optimista...i hoću da uživam u penziji..i uživaću...
al ja bih malko duže....:sojka:

причалица
18-11-2010, 16:52
ma znam...i jesam optimista...i hoću da uživam u penziji..i uživaću...
al ja bih malko duže....:sojka:

pa, onda mislim da je problem rešen. uživaćemo, a?

Zaga
18-11-2010, 16:55
Ombaveno...sanjam o putovanjima bez obaveza i razmisljanja....:sojka:

причалица
18-11-2010, 16:56
a ja o kućici, brvnari...bašti i kaminu i vikendima kada će mi dolaziti deca sa unucima.

Zaga
18-11-2010, 16:57
ja sam actionman....:raz_068:

причалица
18-11-2010, 17:02
ja sam actionman....:raz_068:

ja nisam...ja sam onako, kao pečurka. gde me staviš, tu pustim korenje.