Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Iskrenost po svaku cenu ili...



kojica
01-01-2011, 19:43
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?

G
01-01-2011, 19:45
Kako kome i kako kad :)
Trudiću se da ne prekoračim granice dobrog vaspitanja u svakom slučaju.:lol:

kojica
01-01-2011, 19:47
E pa to bi me interesovalo.. kako to i kada iskrenost prelazi u nepristojnost? :palac:

Gde je granica?

Man
01-01-2011, 19:48
Ondak sam ja folirant :facepalm:
Na forumu konkretno, iz tog sam razloga otvorio i pričaonicu, da možemo da istovremeno pričamo na više tema...
i da mogu da se sklonim kad mi ne odgovara trenutna, svejedno da li na čatu ili opajdari...
U RL skrešem u brk ako me neko davi :pusi: ovde moram da bidnem fin :facepalm:

G
01-01-2011, 19:48
E pa to bi me interesovalo.. kako to i kada iskrenost prelazi u nepristojnost? :palac:

Gde je granica?

Granica se pomera od slučaja do slučaja i od osobe do osobe. Različiti nivoi prisnosti uslovljavaju različite pragove tolerancije :lol:

G
01-01-2011, 19:51
Ondak sam ja folirant :facepalm:
Na forumu konkretno, iz tog sam razloga otvorio i pričaonicu, da možemo da istovremeno pričamo na više tema...
i da mogu da se sklonim kad mi ne odgovara trenutna, svejedno da li na čatu ili opajdari...
U RL skrešem u brk ako me neko davi :pusi: ovde moram da bidnem fin :facepalm:

Ne moraš ali te dobro vaspitanje navodi na toleranciju prema tuđem drugačijem mišljenju, pa i onda kad se sa njim apriori ne slažeš ili ti je dosadno...:)

Bisernica
01-01-2011, 19:53
Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?

Ne mislim da se smatra folirantom ,ili bar ne uvek.
Vrlo često zadržim mišljenje,jer svako ima slobodu izbora.
Ako ti ne odgovara tema ,a u manjini si ,imaš mogućnost
napustiti društvo.U nekim situacijama se zadržavanje mišljenja
može smatrati folirantskim ,posebno kada se radi o ozbiljnim
stvarima,po onom, principu ,jedno mislim,drugo govorim.Za
mene je to žestoko foliranje.

kojica
01-01-2011, 20:14
E ja ne smem da vam kažem šta ja radim..:rumenko: ko je primetio, primetio je...
al neću da priznam...:lol:

Pa dobro, činjenica je da sve zavisi od toga koliko smo sa ljudima biliski
i kakva vrsta skupa je u pitanju.. kao što je bitno i to da li imaš gde da
se skloniš ili ne..
Taćno je i to da nismo svi uvek jednako raspoloženi za istu temu..

ali ja pre glasam za ''foliranje'' ili skretanje nego za svaranje neprijatne
atmosfere...:raz_088:

причалица
01-01-2011, 22:49
trudim se da budem iskrena.
dakle, na poslu je to strogo profesionalno...nema popuštanja, osim ako nekoga znam da je ok, pa se nešto uradi mimo pravila.
a ovako....ako u rl ne mogu da budem iskrena - ćutim, dok ne smognem snage i ne pogodim vreme da kažem šta mislim.
na forumu - pa eto....trudim se da budem ok. ne uspeva mi uvek, jer sam baš emotivac...i svašta me pogodi, nečija reč, konstatacija...nekad kažem, nekad ne kažem....u vl sam za sve sama kriva, to je tačno.

paculjkica
10-01-2011, 16:26
Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?

Ne smatram to foliranjem. U redu je precutati, a ako neko bas insistira da cuje tvoje misljenje onda je sam i kriv ako ga cuje :lol:

andromeda
18-01-2011, 14:16
ne moras uvek da kazes sve sto mislis, nekada treba i precutati

Ramocve
24-02-2011, 21:46
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?
Tek sam se u poslednje vreme opametila i naučila da u nekim situacijama bolje da se ugrzim za jezik. Pa nek me smatraju folirantom, ali bolje da ponekad ćutim i ne otkrijem informacije koje će zluradi iskoristiti protiv mene ili povredim sagovornika.
Ponekad nekim ljudima jasno i glasno kažem da me smaraju, kad preteraju s glupostima.

zvezdica
24-02-2011, 21:52
Volim da slušam ljude...i zanima me svačije mišljenje...po tome se vidi odraz inteligencije i prosto nismo svi isti...
Nikad nisam sasekla sagovornika...ako sam okrenula temu to je bilo zarad njegovog dobra...

Bandit
24-02-2011, 21:59
Ja ljudima ne umem da kažem...da lupaju gluposti...otrpim i oćutim...
Samo koga mnogo volim sam iskren sa njim..a takvih je.. m a l o...

Sarmica
24-02-2011, 22:02
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?


Ja kažem pa kud puklo da puklo:aha:
Kad se samo setim kol'ko sam puta stradala zbog jezičine:aha:

Moonster
25-02-2011, 13:54
Ćutanje je zlato, a ako neko baš insistira na iskrenom mišljenju, onda mu sve treba reći bez imalo ulepšavanja, direktno.

mihaela
25-02-2011, 13:57
Jeste cutanje zlato...i bilo bi mi dobro cesto da ocutim,nego sto kazem.A kazem skoro uvijek sto mislim,pa se poslije ljute na mene.:huh:

Sandokan
25-02-2011, 14:00
"Najhigijenskije" je reći sve ..... pa nek leti perje .... govorim o osobama koje dobro poznajete ...... u suprotnom ćutanje je zlato ....

причалица
25-02-2011, 18:31
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?

ćutala bih.
koliko god da je poznato društvo, ne volim da se izjašnjavam o onome što mislim da nije ''moja stvar''...ako bi me neko pitao - rekla bih uopšteno mišljenje, tj. ogradila bih se da to nema veze sa konkretnim slučajem.

QueenOfClubs
25-02-2011, 18:37
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?
Пре свега зависи од друштва.
Ако сам изашла са спортистима рецимо, спремна сам да слушам о њиховим темама.
То што мене не занима тема а занима већину не значи да не треба да се прича о томе.
Ондак зависи од повода за окупљање.
Ако смо се окупили за мој рођендан а крене тема о политици, прекинућу и замолити их да променимо тему.
Па зависи и од домаћина.
Ако сам ја домаћица, сматрам не само да имам право него и да треба да усмеравам разговор тако да свима буде лепо.
Ако је то нека тема која само мене не занима, ОК, али ако се и други досађују, преусмерила бих.

причалица
25-02-2011, 18:40
Пре свега зависи од друштва.
Ако сам изашла са спортистима рецимо, спремна сам да слушам о њиховим темама.
То што мене не занима тема а занима већину не значи да не треба да се прича о томе.
Ондак зависи од повода за окупљање.
Ако смо се окупили за мој рођендан а крене тема о политици, прекинућу и замолити их да променимо тему.
Па зависи и од домаћина.
Ако сам ја домаћица, сматрам не само да имам право него и да треба да усмеравам разговор тако да свима буде лепо.
Ако је то нека тема која само мене не занима, ОК, али ако се и други досађују, преусмерила бих.

kod tebe sve po peesu :)

Zak
01-04-2011, 20:51
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?
Ja uvek kazem sta mislim. :lol: :lol: :lol:

mikili
04-04-2011, 15:21
zavisi od pitanja i preovladavajuceg raspolozenja a i mog trenutno.neki put me mrzi da izigravam don kihota i upustam se u borbu s vetrenjacama..neki put opet ne dozvoljavam da smatraju da se slazem sa njima,ako se vec ne slazem.nije foliranje,pitanje je trenutka,poznavanja tih osoba,prigode zbog koje smo tu...

kojica
09-05-2011, 08:43
Ja uvek kazem sta mislim. :lol: :lol: :lol:
Jel si gledo ti onaj film sa Džim Kerijem, kad dete poželi da tata 24h goviori samo istinu?
Život mu se raspo na parčiće. :lol:

Sagacity
14-12-2011, 14:37
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?
Pa nema toga, malo sam iskren, pa malo nisam.Shodno situaciji...
Ili si iskren ili nisi...
Za mene je i ''prećutati svoje mišljenje'', radi uklapanja u neko opšte mišljenje, takođe neiskreno...Pre svega, to je neka vrsta licemerja...
Volim istinu pa i kad je najgora. Laž ne praštam nikako. I to je jedino što ne praštam. Jako mi je bitno iskreno mišljenje ljudi koje cenim. Može se desiti da me neka iskrenost malo i pogodi, ali se nikada nisam naljutila zbog toga.
Mislim, da za iskrenost treba imati ''jako srce'', nisu svi spremni da čuju iskrenost...Mnogi su spremni da ti kažu istinu u lice, ali sami da je prihvate, ide malo teže...

mrav
14-12-2011, 14:45
uvek za iskrenost, samo je sva manje toga, retko ko baca u lice. A sto se tice pricanja i slaganja oko tema ako imam sta da kazem na zadatu temu kazem ako ne onda cutim

dr.Kadžija
14-12-2011, 14:50
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?

uglavnom mi to zavisi od raspoloženja...ako sam oran i raspoložen, reći ću iskreno sve što mislim :lol:...a to obično kod sagovornika ostavlja utisak ''vidi ovog, sav je u fazonu - ja sam u pravu a vi niste'', na šta im obično suptilno stavljam do znanja da zaista nisam u tom fazonu, već sam u fazonu ''sve što znate je pogrešno'' :lol:...a ako nisam oran i raspoložen, onda postavljam pitanja, koja će sagovornike navesti da pre ili kasnije sami ovo zaključe :lol:

mikili
14-12-2011, 18:34
Evo mene za početak interesuje jedan konkretan primer..

U društvu ste i povede se priča, koja vama baš nije po volji,
smara vas ili mislite da je glupo o tome pričati..
Hoće te li ćutati, pokušati suptilno da skrenete temu ili direktno
reči ljudima svoje iskreno mišljenje ne na temu, već o temi?
Ili i jedno i drugo?

Da li se onaj ko svoje mišljenje zadrži smatra folirantom?

u konkretnom slucaju moglo bi se smatrati i nevaspitanjem ...ako meni nije po volji izvinucu se i otici,ne moram ostalima bas tresnuti u lice da smaraju i ne zanima me njihova prica,mozda njih bas zanima ..po meni,istina se ne mora govoriti uvek i po svaku cenu..uostalom,uce nas o tome od malena..

причалица
14-12-2011, 19:37
Jel si gledo ti onaj film sa Džim Kerijem, kad dete poželi da tata 24h goviori samo istinu?
Život mu se raspo na parčiće. :lol:

koji je to film? missim, ubeđena sam da govorim samo istinu u kući....i da im nije dobro zbog toga :lol:
pa bih htela da pogledam film, da vidim dokle ta istina, u stvari, može da ide.

DaDole
15-12-2011, 08:17
Kako ono reče M.Tven:"Od dobrog laskanja mogu da živim dobra dva mjeseca":haha:
Sve više se suočavam sa činjenicom da ljudi nešto baš i ne cijene iskrenost :hm:

Sagacity
15-12-2011, 08:22
Sve više se suočavam sa činjenicom da ljudi nešto baš i ne cijene iskrenost :hm:
Ne bih rekla :hm:...
Čovek je upravo cenjen onoliko koliko je iskren...Drugo je, što licemerni vole licemerno da bi se lakše ''utopili'' u masu....Ali, kad' tad' sve dođe na svoje...

Naravno i za iskrenost treba imati takta...Znati kako je sopštiti...:dada:

DaDole
15-12-2011, 08:28
Ne bih rekla :hm:...
Čovek je upravo cenjen onoliko koliko je iskren...Drugo je, što licemerni vole licemerno da bi se lakše ''utopili'' u masu....Ali, kad' tad' sve dođe na svoje...

Naravno i za iskrenost treba imati takta...Znati kako je sopštiti...:dada:

Tačno je ..ja cijenim iskrenost i čak kad je najgora i najteža,uvijek ću glasati za nju i za one ljude koji je cijene i poštuju kao i ja..ali,prevelika je sujeta i licemjerje tako da sve više gledam obilje neiskrenih i namještenih faca,odgovora,replika..kao da je u porastu .nažalost

Sagacity
15-12-2011, 08:36
Tačno je ..ja cijenim iskrenost i čak kad je najgora i najteža,uvijek ću glasati za nju i za one ljude koji je cijene i poštuju kao i ja..ali,prevelika je sujeta i licemjerje tako da sve više gledam obilje neiskrenih i namještenih faca,odgovora,replika..kao da je u porastu .nažalost
Baš tako Dirka...:dada:
A neko je gore u u nekom od prethodnih postova rekao da mu je bitno iskreno mišljenje prijatelja i najbližih...Sa tim se potpuno slažem...A za nameštene face i licemerne, ne dajem ni 5 banki...
Tačno je da se iskreni ljudi teže prihvataju, ali je još tačnije, kada se prihvate ostaju tu do kraja...Licemerni se brzo ''ušaltaju'' i na brzinu su dopadljivi...Mogu imati koristi za sebe za kratko vreme u svakom pogledu i kada je druženje u pitanju, i materijalna korist ...u svemu...Ali kada otkrije pravo lice, bude proteran zauvek i uvek će ga ''pratiti loš glas''...
Znam par primera...
Iskrenost traži strpljenje....:dada:

mikili
15-12-2011, 09:56
ja se trudim da uvek odgovorim na temi onako kako mislim,kako je iz mog ugla gledanja,onako kako se ponasam u normalnom zivotu..zato i tvrdim da svi ne govorimo uvek istinu..banalan primer..igra vam se dete sa drugim detetom u parkicu,vi stojite s majkom,pricate o deci,slusate ponosnu majku kako prica o svom detetu,kaze da je lepo,vama nije,da li cete joj reci-bas ti je ruzno dete-?ja ne bih,svakom je svoje najlepse..ili drugo,dete slavi rodjendan,dobija poklone,ja sam moje ucila da se zahvale na paznji,bez obzira dopada li mu se ili ne,neko se namucio zbog tog poklona,neko nije imao bolje..iskreno bi bilo da kaze -bas je glup-..ali da li i primereno?ne mora se uvek reci istina po svaku cenu..bar ja na to tako gledam.

DaDole
15-12-2011, 10:07
postoje određene situacije u kojima se kao što piše mikili,istina ne može reći u lice i one naravno variraju u odnosu na osobe i situacije..evo,kad se moja najbolja drugarica udavala nisam imala srca da joj kažem da je nanijela neki jezivo teški puder na lice pa joj ono ličilo na masku..kako reći tako nešto djevojci u vjenčanici:qq:
kompromis je prijeko potreban u sličnim situacijama

Sagacity
15-12-2011, 10:16
ja se trudim da uvek odgovorim na temi onako kako mislim,kako je iz mog ugla gledanja,onako kako se ponasam u normalnom zivotu..zato i tvrdim da svi ne govorimo uvek istinu..banalan primer..igra vam se dete sa drugim detetom u parkicu,vi stojite s majkom,pricate o deci,slusate ponosnu majku kako prica o svom detetu,kaze da je lepo,vama nije,da li cete joj reci-bas ti je ruzno dete-?ja ne bih,svakom je svoje najlepse..ili drugo,dete slavi rodjendan,dobija poklone,ja sam moje ucila da se zahvale na paznji,bez obzira dopada li mu se ili ne,neko se namucio zbog tog poklona,neko nije imao bolje..iskreno bi bilo da kaze -bas je glup-..ali da li i primereno?ne mora se uvek reci istina po svaku cenu..bar ja na to tako gledam.


Mikili ovo je nešto sasvim drugo o čemu ti pričaš.:) Jedno je kada neko govori i ne pita te za mišljenje, već si samo slušalac. Pa nećeš ti svakog prolaznika povući za rukav i reći mu...''Ej nisi lepo obučen, mislim trebalo bi da poradiš na liniji''...itd. Čovek mora biti i kultiran. Reći čoveku u oči da je ružan i debeo, je već bezobrazluk, a ne iskrenost...
Drugo je ako te on pita, izvini šta misliš o mom izgledu, ...tada mu reci ono što misliš na lep način, ako može i ako želiš...To je već stvar izbora...
Ako neko o svom detetu priča sve najlepše ( a ja sam takvim ženama ovde okružena), neću ništa reći ako me ne pita za mišljenje, iako pola te dece znam i šta rade i čime se bave....Ali ako me pita, to je nešto drugo...Ali im sigurno neću ''ići uz dlaku''....Treba biti i dobar sagovornik i znati polako doći do onoga što želiš da kažeš pravo u lice...Treba i to umeti. Ja to odavno ''treniram''...:lol: i još nisam sasvim zadovoljna...Ponekad, umem biti i netaktična...pa mi bude krivo...

mikili
15-12-2011, 10:27
i nasli smo se negde:)..zato i kazem da ne govorimo uvek istinu,nema ni potrebe,kosi se sa lepim vaspitanjem,taktom ,tolerancijom..