PDA

Pogledaj Punu Verziju : Svečana trpeza :)



Пркос
09-11-2009, 19:36
Punjena ćurka

Trijumfalno jelo praznične trpeze, punjena ćurka, pruža mnoštvo mogućnosti za različite interpretacije. Pred vama je jedna od najukusnijih, samo vam ostaje da se odlučite u kojoj ćete je prilici poslužiti...

http://razbibriga.net/imported/2009/11/40014205749be66e96f4bf897593294_orig-1.jpg

Tek odskoro ćurka, koja se tradicionalno jede u Americi tokom praznika, našla je put i do naših prazničnih trpeza i tako postala glavna konkurencija prasećem i jagnjećem pečenju bez kojih se kod nas nije moglo zamisliti bilo kakvo slavlje.

Bilo kako bilo, s obzirom na to da je ćuretina prilično nemasna i zdrava, ona opravdano zaslužuje našu pažnju i ozbiljno razmatranje da u što više prilika praseće pečenje menjamo zdravijim, ćurećim. Ono što praznično ćureće pečenje čini posebnim, pored priloga koji je najčešće u obliku barenog ili sotiranog povrća, jesu punjenje za ćurku i voćni sos koji ga često prati. Ukoliko mislite da je sos od voća nespojiv s bilo kojom vrstom mesa, već će vas prvi zalogaj razuveriti. Sos od jabuka je klasičan pratilac svinjetine, bez sosa od višanja ili borovnica ne mogu se zamisliti srneći medaljoni i upravo je sos od brusnica ili ribizli ono što uzdiže ukus rolovane pečene ćuretine, punjene kestenjem i kobasicom, baš kao što to rade kod nas u Vojvodini gde se kulinarstvo pod austrougarskim uticajem razvilo u zavidnom pravcu.

Vodeći se mišlju da su klasici kulinarstva uvek najbolji izbor tokom Novogodišnjih i Božićnih praznika, predstavljamo vam ovo čuveno jelo u svom njegovom sjaju, ali prilagođeno potrebama i ukusima poklonika savremene gastronomije.
http://razbibriga.net/imported/2009/11/171718938849be66e9889e6894536364_orig-1.jpg
Za 8 osoba potrebno je: 1 očišćena ćurka od oko 3,5 kg (po mogućstvu sa džigericom), 12 šnita mesnate slanine, 400 g sveže kobasice, 300 g obarenog, očišćenog kestenja (ili 500 g proprženih šampinjona), 50 g putera, 50 g prezli, 2 kašike rendanog parmezana, 2 glavice crnog luka, 1 komadić celera, malo supe, 1 veza peršuna, brendi ili vinjak, začin C ili začin za pečenu piletinu (u supermarketima), maslinovo ulje, so i biber

Priprema:
30 minuta Kuvanje:
3 sata
685 kcal po porciji

Potreban pribor: 1 sprava za pasiranje povrća ili blender, 1 posuda, 1 veliki nož, 1 pleh, 1 kuhinjska četkica, kuhinjski kanap ili rafija, 1 kašika, 1 viljuška

Pasirajte kestenje

Očistite džigericu, obarite je u malo supe i ocedite. Iseckajte celer i 1 glavicu luka i propržite ih u tiganju na pola količine putera. Kestenje izblendirajte sa džigericom tek toliko da ih usitnite (nemojte napraviti kašu) i dobijenu smesu stavite u posudu.

Napravite punjenje

Izblendiranoj smesi dodajte usitnjenu kobasicu, prezle, parmezan, propržene celer i luk i seckani peršun. Dodajte i brendi, začinite solju, biberom i s malo začina C, pa dobro promešajte da dobijete ujednačenu smesu.

Napunite ćurku

Opranu i obrisanu ćurku posolite unutra i spolja i napunite je punjenjem. Ubacite i preostali oljušteni luk, zatvarajući je njime (kao kad krompirom ili paradajzom zatvarate punjene paprike). Ušijte otvor na ćurki ili ga čvrsto uvežite rafijom.
http://razbibriga.net/imported/2009/11/56450862149be66e995399467797306_orig-1.jpg


Pripremite je za pečenje

Postavite ćurku na pleh premazan uljem i uvežite joj batake da bi zadržala oblik. Posolite je, pobiberite, pospite preostalim puterom isečenim na komadiće, pa joj grudi obložite šnitama slanine tako da se delimično preklapaju.

Pečenje u rerni

Zagrejte rernu na 200˚C. Ćurku pokrijte s par listova alufolije, ubacite je u rernu i pecite oko dva i po sata. Tokom pečenja povremeno uklonite foliju da biste prelivali i premazivali ćurku sopstvenim sokovima i vrućom supom.

Dovršite pečenje

Nakon naznačenog vremena pečenja uklonite foliju i slaninu, smanjite temperaturu na 180˚C i pecite ćurku još pola sata, dok joj se prsa ne zapeku. Izvadite je iz rerne i postavite da odstoji nekoliko minuta pre nego što je poslužite.

Sos od ribizli

Stavite 175 g šećera u manju šerpicu, dodajte 1/2 čaše vode, komadić štapića cimeta i 1 zvezdasti anis. Sačekajte da se šećer rastopi na tihoj vatri, pa dodajte 250 g crvenih ribizli, stavite da provri, smanjite vatru i kuvajte još oko 15 minuta, sve dok sos ne dobije gustinu i bude nalik na sirup. Uklonite začine, pa gotov sos poslužite uz ćuretinu.

Američki sos Gravy

Želite li da date internacionalni ukus vašoj ćuretini? Procedite sokove u kojima se pekla, dodajte im kašiku brašna, 1 kutlaču vruće supe i mešajte žicom da uklonite eventualne grudvice. Nastavite s kuvanjem dodajući pomalo supe sve dok ne dobijete prilično gust i taman sos koji se u Americi zove “gravy” (eng. moča), a koji po pravilu prati svako pečenje.

Пркос
07-12-2009, 22:46
Bogojavljenske pihtije

Običajno jelo bogojavljenske pihtije se kuva 19. januara.Sastojci za 6 porcija
2 sveže svinjske nožice

3 suve svinjske nožice

1 sveža teleća ili juneća noga sa kolenicom

2 svinjska uveta

1 vezica peršunovog lista

so

biber

2 glavice belog luka

crvena paprikaPriprema
Očišćene
noge operite i stavite u veću posudu. Dodajte svinjske uši i sve
nalijte hladnom vodom. Kuvajte prvo na jačoj, a zatim na umerenoj
temperaturi. Posolite i dolivajte mlakom vodom. Kuvajte sve dok meso sa
nogu ne počne da otpada. Pred kraj kuvanja pobiberite. Izvadite meso iz
posude, odvojite ga od kostiju i isitnite. Supu procedite. Gotovu supu
razlijte po posudama, rasporedite svuda po supi isitnjeno meso i stucan
beli luk. Promešajte pa pospite seckanim peršunom. Opet promešajte i
ostavite na pogodno mesto da se pihtije ohlade i stegnu. Ako se po vrhu
pihtija skupi masnoća, pažljivo je skinite. Pospite čistu površinu
pihtija crvenom paprikom, isecite masu u svakoj posudi na pravilne
delove i poslužite.

Пркос
08-12-2009, 15:46
Badnja večera
Dan pre Božića naziva se Badnji dan.
Za njega su vezani veoma lepi običaji.
Pre sunčevog izgreva seku se badnjaci ili veseljaci. Domaćin unosi badnjak u kuću na desnom ramenu, a za njim idu ukućani.
Posle toga domaćica ga posipa medom, vinom i pšenicom. Badnjak se unosi u kuću i stavlja na ognjište da do ujutru gori.
U kuću se takođe unosi i slama.

Inače, badnjačka večera treba da bude raznovrsna ali i strogo posna.
Domaćica priprema badnjački kolač, ribu prženu na ulju, med, vino i pasulj.
I deca posebno vole Badnji dan zbog darivanja slatkiša. Običaj je da se po slami i po ćoškovima kuće pobacaju orasi i drugi slatkiši, a deca da ih traže i pijuču kao pilići.
Na ovaj dan ljudi su srećni, u domovima vlada mir jer ovaj dan predstavlja praznik pun ljubavi, dobrote i praštanja.Sastojci za 6 porcija
Za Badnjačku ribu prženu na ulju:
oko 3 kg ribe po izboru
malo brašna
ulje
so
Za Badnjački kolač:
1 kvasac
malo šećera
800 g brašna
malo soli
1,5 čaša vode
Za Badnjački pasulj:
1/2 kg pasulja
veza zeleni
1/2 crnog luka
1 listić lorbera
malo sode bikarbone
1 kašika ulja
Priprema
Riba: očistite ribu i u zavisnosti od toga koju ribu spremate, isecite na šnicle, posolite, uvijte u brašno i pecite na ulju.

Badnji kolač: kvasac staviti da uskisne (sa malo mlake vode, kašikom šećera i kašikom brašna).
Kada uskisne, polako dodavati brašno, so i mlaku vodu i mesiti da bude kao kiselo testo.
Ostaviti još 15 minuta da kisne, zatim ga razvaljati u pleh da bude debljine prsta i izbockati ga viljuškom.
Ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim peći na 200°C oko 30 minuta.
Kada se ispeče treba da se uvije u krpu da stoji, a služi se na tacni uz posudicu soli.

Badnji pasulj: očistiti pasulj, staviti u šerpu sa litar vode i kuvati, a zatim tu prvu vodu prosuti.
Ponovo naliti litar vode i kuvati.
Unutra staviti naseckan luk i zelen. Dodati lorber i malo posoliti.
Staviti na vrh noža sode bikarbone i jednu kašiku ulja. Kuvati najmanje oko sat i po vremena (ukoliko je pasulj lošiji, kuvati ga i više od dva sata).
Treba sve vreme da polako vri.
U đuveč (dublju tepsiju) sipati 2-3 kašike ulja, malo aleve paprike i pola kilograma proprženog luka.
U to dodati prethodno skuvan pasulj, promešati i zapeći u rerni na 200°C oko 20 minuta.

Uz pasulj, ribu i kolač staviti zdelicu soli i neku (posnu) salatu (kiseli kupus, turšiju ili krompir salatu).

Na stolnjak staviti i orahe i med.
Služiti uz crno vino.

http://www3.serbiancafe.com/kuvar/t300/4090_bulgarianchristmasfeast_wince.jpg

Пркос
08-12-2009, 15:51
Aspik brbljive domaćice
Za ovo meze su najvažnije teleće nogice koje se, ovom prilikom, uopšte ne jedu. Ali, da nije njih, ne bi bilo ni aspika.Sastojci za 4 porcije
teleći jezik
teleća noga
beli luk
ren
so i biber
Priprema
U lonac, bolje u Papenov, jer štedi vreme, strpati teleći jezik i teleću nogu. Ovo dobro zasoliti, dodati bibera u zrnu, pa naliti hladnom vodom. Onda kuvati sat i po (u običnom loncu).

Jezik se izvadi, oljušti i iseče na tanke režnjeve. Izvadi se i teleća nogica i ostavi za štogod drugo, a preostala tečnost ukuvava dok ne počne da se zgušnjava. U kalup treba poređati režnjeve jezika, pa ih zasuti iseckanim belim lukom i mlevenim biberom. Tako tri puta, ili dok ima jezika, pa onda sve naliti onom tečnošću koja se sada zove aspik.

Kada se dobro ohladi, izvrne se iz kalupa i jede sa renom.
http://www3.serbiancafe.com/kuvar/t300/116_aspik.jpg

Dusala
09-12-2009, 22:00
e ovako Prkos ti si otvorila ovu temu e sad molim domaciceeeee
da pisu unapred sta spremiti tad....pazi nesto zaista lepo ne skupo
i ukusno...pa pisite i ako moze recepat... :trci:

Пркос
10-12-2009, 14:19
Pa duso ja samo recepte i postavljam i trudim se da to bude adekvatnom standardu nas obicnih ljudi i ima i za visoku klasu,moramo zadovoljiti sve klase. :)

Dusala
10-12-2009, 19:54
vidim ja vidim al ocu domace bre sto reklo domacinski licno mi... :deda_mraz1

Dusala
10-12-2009, 20:04
:prcko ovako ja zamisljam al vi recite da ne preteram...

2kg...pilece belo sa rostilja
1kg...virsli sa rostilja
2kg...pleskavica sa rostilja
2kg...cevapcici sa rostilja
1kg...domace kobasice rostiljske sa rostilja
kao glavno jelo

pa salata ruska...nadam se samo da je ove godine necu zamrznuti :raz_114:
pa salata sa susamom...kajmak sira...i nju valjda necu zamrznuti :raz_114:
pa rez cajne i sunke u tanjiru mislim oko 2 cela pruta cajne i oko 1/2kg sunke....

pa kajmak... sir....kackavalj... u drugom tanjiru...

vruce lepinje....od lebca i proja masna sa sirom....

jelo nista necu.... :raz_038:

sad slatkisi...
1. lenja zena
2.karamel oblanda veca
3.princes krofne

i jos sam voce...
1.banane
2.jabuke
3.kivi
4.mandarine
5.pomorandze

i jos sad grickalice...
1.kikiriki
2.pistaci
3.suvo grozdje
4.suve smokve
5.suve sljive bez kostice...

mislim da sam ovim obelila obraz a nisam li preterala malko... :oci:

sad da cujem vas...eto mog plana za docek sve na stolu pa nek se sluze sami.... :mase:

Пркос
11-12-2009, 23:14
Duso sreco,moja Nova godina prolazi posno tako da ce to biti na meniju,napravicu ga pa cu ga izloziti pred sud javnosti :) :) :)

Dusala
11-12-2009, 23:19
ja ne posnim...sam kad mora se veliki petak badnje vece i kad je 1 dan :raz_012:

Пркос
15-12-2009, 14:09
Predlog menija za docek Nove Godine za one koji ne poste :)

Mnogo ukusno, jedete li toplo ili hladno, za večeru ili doručak. Pripremiti- A treba nam:

http://razbibriga.net/imported/2009/12/PotrebnonamjeJPG-1.jpg
http://www.kuvajmo-blogovski.com/wp-content/uploads/2009/11/Red-ka%C4%8Dkavalja....JPG
http://www.kuvajmo-blogovski.com/wp-content/uploads/2009/11/Gotovo-pe%C4%8Deno.JPG
http://razbibriga.net/imported/2009/12/SpremnozaklopuJPG-1.jpg


500gr tankih kora (možda još jedno pakovanje za rezervu, jer ono dole dva po dva ispadne malo više), 250gr praške šunke (tanko narezane), 250gr kačkavalja, 1 veći kremsir, 1 pavlaka, 3 jajeta, kečap, so, ulje, voda.
I onda nam ne preostaje drugo, nego da to sve poslažemo, savijemo, prelijemo i ispečemo. Prvo dve kore mažemo sa uljem i vodom, pa onda dve kore sa kečapom, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore praška šunka, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore kačkavalj, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore kremsir, pa dve kore ulje i voda, pa dve kore polovina jaja umućenih sa pavlakom i po ukusu malo posoljena, to sve uvijemo u rolat, stavimo u nauljenu tepsiju i prelijemo ostatkom jaja i pavlake. Pečemo na 200˚C dok ne porumeni, meni je to oko 20 minuta i onda se ostavi još jedno desetak minuta u ugašenoj lerni. Jako je ukusno uz jogurt. Probajte, ko je god pravio i probao, nije zažalio :)


SLANA TOST TORTA


http://razbibriga.net/imported/2009/12/111_slana_t_1b-1.jpg

Postupak pripreme:


1pomešati
pavlaku i majonez i podeliti na tri jednaka dela.Ostale sastojke možete
iseckati na kockice ili izrendati na krupno rende ili ako imate
secka-što je i najbrže- iseckati u njemu.

2U
prvi deo staviti jaja i 4 kisela krastavca. U drugi deo staviti 400g
šunkarice i malo kečapa da dobije crvenu boju. U treći deo staviti
ostatak krastavaca, 200g šunkarice i 300g sira.

3Na
veću tacnu ređati tost hleb jedan do drugog pa premazati prvim filom,
na to ređati još jedan red tosta pa drugi fil i opet tost i treći
fil.sve to ukrasiti po želji a najbolje sa 100g sira koji vam je ostao.
Prijatno.




Sastojci:
2
pakovanja tost hleba
400ml
majoneza
4 kom
pavlake
6 kom
jaja
600g
šunkarice
400g
sira trapista
8 kom
kiselih krastavaca
malo kečapa


-punjena pecenica
http://www.vesti.rs/downloads/1f39f79b0de257bfe75ddcef677b4f17.jpg
Punjena barenim jajima,slaninom,kackavaljem
Proivoljno je pripremiti-za broj clanova


-Mimoza salata

http://razbibriga.net/imported/2009/12/IMG_6866-1.jpg
Обарити 500-600 грама кромпира у љусци, ољуштити и сачекати да се мало охлади. Потребно је још 6 комада барених јаја, 300 грама шунке у комаду, 4-5 киселих краставчића, 2 чаше павлаке и 250 грама мајонеза. У чинију рендати све једно преко другог, почети са кромпиром (све на крупно ренде), па кашичицом вадити киселу павлаку и скидати па спуштати местимично по кромпиру, па изрендати мало шунке да покрије павлаку, па неко јаје, па нацедити мало мајонеза и изрендати неки краставчић. Све понављати неколико пута док се не потроше намирнице, тако да рендано жуманце буде на врху... због ради мимоза ефекта, јел :)

-ili kasato salatu
http://http://3.bp.blogspot.com/_ey_4sl0nHK4/SYeNW3O2pEI/AAAAAAAAAzk/0-l1yDvtbRM/s320/IMG_5789.jpg
1 килограм сремског сира и 125 грама путера добро умутити и поделити на 3 дела. У први део додати 200 грама ситно сецкане прашке шунке и мало алеве паприке и добро измешати. У други део не додавати ништа. У трећи део додати ситно исецкане 2 везе младог лука (8 комада рецимо, само перца) и мало першуна. Развући све по реду једно преко другог и украсити першуном, ротквицама или по жељи. Држати на хладном.

http://razbibriga.net/imported/2009/12/IMG_5775-1.jpg

http://razbibriga.net/imported/2009/12/IMG_5789-1.jpg

1 главицу лука ситно исецкати па пропржити на мало уља, додати јој 300 грама млевеног меса, со, вегету, бибер и целу исецкану везу першуна.
Умутити 4 цела јаја, у то додати 3 кашике уља, 1 кисело млеко, 1 чашу обичног млека (мера је чаша од киселог млека), 12 кашика брашна, 1 прашак за пециво, саставити са испрженим месом па пећи у подмазаном плеху или на пец папиру на температури од 170-200 степени. Прво на 200, па смањити на 170 полако да се пече. Кад се охлади премазати мајонезом по површини, нарендати трапист преко на крупно и исећи на коцке или ромбоиде.


sve ostalo po vasem izboru i kolicini.

Dusala
16-12-2009, 15:07
e sad cu ja a ti me ubi.... :raz_114:
redom ono gore prvo nekolicko pitanjca???? :deda_mraz1

2 kore idu al ide nesto izmedju njih??? :raz_114:

drugo koliko vode koliko ulja i jel voda hladna il mlaka il obicna il kisela????joj to ispade sa potpitanjima... :gde-si:

e prkos stvarno pitam ne zezam...kazes zadnja kora sa jajima a gore vidim sliku sa kackavaljem...
i ne zameri svidja mi se pa pre neg sto krenem u akciju ja da pitam...inace je meni super... :mrazica1:

Пркос
16-12-2009, 17:51
Duso da si samo malkice pazljivije procitala ,sve pise ispod slike-recept je kompletan. i da Kad je vec savijen rolat premazes jajima,a imas i sliku da vidis kako izgleda poslednji namaz pre nego li savijes rolat.Znaci ,nemoj brzati-citaj polako sreco i sve je jasno ko dan.Ljubim ja tebe. :raz_083: :raz_079:

Dusala
16-12-2009, 21:45
ma nije mi jasno veruj..ide 2 kore pa mazes il izmedju njih 1 po 1... :raz_088:
necu tupim mozak no pricaj... :raz_088:

Bisernica
20-12-2009, 20:01
Caričino predjelo (jednostavno ,brzo i lako,a ukusno )

sastojci za 10 osoba:
300 gr kukuruznog brašna
20 gr kvasca
200 - 300 gr mlevenih čvaraka
4 jaja
2 dcl kiselog mleka
1 kašičica soli

Kvasac izmrvimo u brašno, dodamo umućena jaja i kiselo mleko, posolimo, izmešamo i pustimo da stoji.
Zatim dodati mlevene čvarke, izlijemo masu u namašćenu tepsiju i pričekamo da naraste.
Pečemo na temperaturi od 220° - 250*C

Пркос
24-12-2009, 22:40
http://inlinethumb29.webshots.com/43164/2495578990086219738S600x600Q85.jpg

Potrebno je:

700 gr mlevenog mesa
4 jaja
1 glavica crnog luka
300 gr tanko isečene slanine(šnite)
1 parče hleba
malo mleka
peršun
mešavina začina
beli luk
Crni luk sitno iseći,propržiti na malo ulja, sjediniti sa mlevenim mesom i još kratko sve zajedno propržiti. Parče hleba natopiti sa mlekom, iscediti i dodati u meso. Začiniti po ukusu, iseckati beli luk i peršun i umešati jedno jaje.
Pravougaoni kalup, u koji će se peći rolat, obložiti sa šnitama slanine tako da prelaze ivice kalupa.

http://inlinethumb14.webshots.com/44557/2103360320086219738S600x600Q85.jpg
Pola pripremljenog fila sipati u kalup, po sredini složiti tri kuvana jaja, a onda preko sipati ostatak fila. Zatvoriti slaninom koja je bila preko kalupa i peći 1 h na 200 °C.

http://inlinethumb18.webshots.com/42961/2352241670086219738S600x600Q85.jpg

Bisernica
25-12-2009, 21:07
Panetone

Potrebno je :

400 gr mekog brašna tip 500
100 gr oštrog brašna tip 400
20 gr gustina
prstohvat soli
1/2 praška za pecivo
2 jaja
3 žumanca
1 vanil šećer
90 gr smedjeg šećera
125 gr butera
150 gr toplog mleka
100 gr tople vode
1 suvi kvasac
100 gr kisele pavlake
2 kašike ruma
1 kašika rendane korice limuna i pomorandže
50 gr mlečne čokolade iseckane na kockice
50 gr bele čokolade narezane na kockice
70 gr suvih brusnica
70 gr raznog kandiranog voća
5 kašika eurokrema

Priprema :

Pomešati brašno,gustin,so i prašak za pecivo.Jaja,žumanca ,vanil i šećer dobro izmešati i dodati omekšali buter.Smesi dodati brašno,mleko,vodu i kvasac.Na kraju dodati rum,kiselu pavlaku,koricu limuna i pomorandže,i sve zajedno izmešati.Ostaviti da odstoji 20 min i onda dodati čokoladu i kandirano voće.Kalup podmazati buterom i izliti masu,pa na par mesta dodati po kašiku eurokrema.Testo u kalupu ostaviti da stoji 15 min a onda peći oko 50 min u rerni zagrejanoj na 200*.Kolač ohladiti u kalupu ,izvaditi i posuti prah šećerom.


http://razbibriga.net/imported/2009/12/a9c726fb3ebe259e199ce7f91bf816f2_content-1.jpg

Dusala
01-01-2010, 15:20
:prcko ovako ja zamisljam al vi recite da ne preteram...

2kg...pilece belo sa rostilja
1kg...virsli sa rostilja
2kg...pleskavica sa rostilja
2kg...cevapcici sa rostilja
1kg...domace kobasice rostiljske sa rostilja
kao glavno jelo

pa salata ruska...nadam se samo da je ove godine necu zamrznuti :raz_114:
pa salata sa susamom...kajmak sira...i nju valjda necu zamrznuti :raz_114:
pa rez cajne i sunke u tanjiru mislim oko 2 cela pruta cajne i oko 1/2kg sunke....

pa kajmak... sir....kackavalj... u drugom tanjiru...

vruce lepinje....od lebca i proja masna sa sirom....

jelo nista necu.... :raz_038:

sad slatkisi...
1. lenja zena
2.karamel oblanda veca
3.princes krofne

i jos sam voce...
1.banane
2.jabuke
3.kivi
4.mandarine
5.pomorandze

i jos sad grickalice...
1.kikiriki
2.pistaci
3.suvo grozdje
4.suve smokve
5.suve sljive bez kostice...

mislim da sam ovim obelila obraz a nisam li preterala malko... :oci:

sad da cujem vas...eto mog plana za docek sve na stolu pa nek se sluze sami.... :mase:





Sve bilo ovo sto sam rekla i preteklo al zamrzivac je tu...
e pice bilo ovako i ostalo za bozic...

vina.... medvedja krv......crveno
vina.... grasevina...rubin... belo
coka----cola
kisela voda.... vrnjci
sampanjac...strani neki al super... :prcko
vodka...Rubin...... :prcko
vermunt...navip.... :prcko

negazirani su voce...jabuka...borovnica...

+ tatina rakija od kruske domaca al :prcko

odoh sad da napravim pica pitu prkosinu... :trci:

bas sam bila dobra domacicaaaaaaaaa :deda_mraz4:

a docek u centru uz gocu trzan bio za pamcenje jeeeee :deda_mraz1

Пркос
02-01-2010, 12:48
Ćuretina u pavlaci


POTREBNO JE
* 1 kg ćurećeg belog mesa, 2 dl ulja, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, kašičica mlevenog muskatnog oraščića, 2 dl pavlake, biber, so.
http://razbibriga.net/imported/2010/01/4224_VLD_8164riba_kul-1.jpg?ver=1261658798 PRIPREMA Isecite meso na kocke, kuvajte ga četrdesetak minuta, pa ga ocedite. Propržite sitno iseckani beli i crni luk i dodajte umućenu pavlaku s mlekom. Sve to promešajte, dodajte meso i ostavite da se krčka na tihoj vatri desetak minuta. Jelo začinite muskatnim oraščićem, pobiberite i posolite.

Пркос
03-01-2010, 23:43
Krušedolski lonac

Potrebno je:
1 kg goveđeg mesa od prsiju
200 g crnog luka
300 g šargarepe
200 g paštrnjaka
400 g krompira
biber
so

Priprema:
Goveđa prsa oprati, posoliti i pristaviti u vodu. Posudu sa mesom staviti na blagu temperaturu da lagano kuva. Kuvanje traje oko sat ipo vremena. Crni luk narezati na rebarca, šargarepu narezati na kocke. Paštrnjak i krompir narezati na kocke. Nakon sat ipo kuvanja dodamo mesu ovako pripremljeno povrće, kao i krompir i kuvati još 45 minuta. Kad je sve kuvano, goveđa prsa izvadimo iz posude i narežemo na kocke. Vratimo u posudu gde se i kuvalo. Jelo začinimo biberom. Ovo jelo se smatra glavnim jelom pa se tako i služi. Postoje razne varijante ovog jela u zavisnosti od vrste i kategorije mesa i kombunacije povrća.

причалица
21-01-2011, 22:02
dragi moji,

znam da svako od nas ima dane kad ima svečanu trpezu (rođendani, slave, večerinke)...da li je klasična varijanta ili volite da prezentuejte nova jela?
kako to izgleda kod vas?
kod nas je bar slavska trpeza klasična, samo dodam 2-3 noviteta, čisto da vidim kako će da prođu.....

причалица
21-01-2011, 22:12
moj spisak ide ovako: mnogo pršute, sjeničkog sira pihtija, rolata od spanaća, ruske salate i salate od tunjevine s maslinama...zelenim i crnim :)
onda ide sarma pa punjene suve paprike i pekarski krompir, pa sarmice od vinovog lista sa kiselim mlekom, pa pečenje, tartar sos....
pa pečenje, rolovano, špikovano, prebranac....
pa onda salate - pečene paprike, somborka u ulju, paprika sa rendanim kupusom, salata od cvekle, salata od kukuruza i jabuke sa šargarepom.....i uvek negde ima feferona i nečeg sa belim lukom....a dodajem šampinjone sa kačkavlajem.....i, misssim, sad ne mogu da se setim......:dosada:

причалица
21-01-2011, 22:43
i tako....sad ja razmišljam šta da spremema ove godine za slavu.....malo mi odsadno jedno te isto....ali, možda gostima nije?
šta da radim?

mica
22-01-2011, 09:19
i tako....sad ja razmišljam šta da spremema ove godine za slavu.....malo mi odsadno jedno te isto....ali, možda gostima nije?
šta da radim?

ovo sve sto si navela,ja bih ovako:

mnogo pršute, sjeničkog sira pihtija, rolata od spanaća, ruske salate i salate od tunjevine s maslinama...zelenim i crnim ..ne preteruj puno sa predjelom,da se ne bi gosti prejeli..ja se vazda prejdem od predjela :)
dalje:
izbegla bih sarmu od kiselog kupusa..mislim da je ljudima dosta..onda bi moglo ovako:
punjene suve paprike i pekarski krompir, pa sarmice od vinovog lista sa kiselim mlekom...
i na kraju rolovano meso i neki sos i pecenje...eto..

Bisernica
22-01-2011, 09:28
i tako....sad ja razmišljam šta da spremema ove godine za slavu.....malo mi odsadno jedno te isto....ali, možda gostima nije?
šta da radim?

Pa sad ,ne znam da li je ovo baš pravi predlog ,ali recimo

za predjelo - svinjska i govedja pršuta ,sjenički sir,slana torta ,pileća bajadera,
sirne minjon kuglice sa susamom- namaz umesto kajmaka,
pihtije,rolovana šunka,šunka u aspiku,
vezane salate - može ruska ,engleska salata ,valdorf salata
gulaš od šampinjona kao toplo predjelo
Teleći bujon
Umesto sarme od kiselog kupusa ,sarmu od kelja sa pavlakom ili pohovane sarme od kelja ili najbolje ,jagnjeću sarmicu
pečenja ,jedno dobro pragnje :lol:
kolači ,torte i voće

причалица
22-01-2011, 09:30
biso, a je l imamo recept za te sirne minjon kuglice....?

Bisernica
22-01-2011, 09:31
nisam sigurna ,ali ako nemamo ,će da ga napišemo :lol:

причалица
22-01-2011, 09:33
i još ove tvoje šunke u aspiku....to mi se sviđa....mmmmmmmmmmmm...
a salate u nizu pravim - ruska, pa neka sa piletinom i ananasom i salata od tunjevine.

Bisernica
22-01-2011, 09:39
Mikserom dobro umutiti 300 gr punomasnog sira (može feta)
masi dodati 150 gr sitno rendanog kačkavalja ,jednu kiselu pavlaku
,3 čena belog luka ,dobro usitnjenog.
sve ujednačiti i *prepržiti* sa jednom šoljicom od crne kafe vrelog ulja.
Masu dobro sjediniti i dodati 100 gr pečenog susama i 1 kašiku seckanog peršuna.
Kad je pripremljena ,deluje *vodeno*,ali ostaviti u frižider da stoji 2-3 sata
i nakon toga ,vaditi kašičicom komade,oblikovati kuglice i stavljati u minjon korpice.
najbolje ,ako nadješ minjon korpice od vafla (oblande).
Jako,pikantno i odlično :lol:.

причалица
22-01-2011, 09:43
Mikserom dobro umutiti 300 gr punomasnog sira (može feta)
masi dodati 150 gr sitno rendanog kačkavalja ,jednu kiselu pavlaku
,3 čena belog luka ,dobro usitnjenog.
sve ujednačiti i *prepržiti* sa jednom šoljicom od crne kafe vrelog ulja.
Masu dobro sjediniti i dodati 100 gr pečenog susama i 1 kašiku seckanog peršuna.
Kad je pripremljena ,deluje *vodeno*,ali ostaviti u frižider da stoji 2-3 sata
i nakon toga ,vaditi kašičicom komade,oblikovati kuglice i stavljati u minjon korpice.
najbolje ,ako nadješ minjon korpice od vafla (oblande).
Jako,pikantno i odlično :lol:.


jaooo :cmok: hvala mnogo!



izbegla bih sarmu od kiselog kupusa..mislim da je ljudima dosta..

e, ovi moji bi me streljali da ne napravim sarmu....

причалица
22-01-2011, 09:49
razmišljam da napravim i ove ''bele kocke'', čiji sam recept ostavila na'' hladnim predjelima''...deluju mi ok.
nema mnogo posla, ukusne su, a dekorativne :)

Bisernica
22-01-2011, 10:04
Za ovo ti treba pleh za komisbrot ili za srneća ledja. ,ako imaš ,a ako nemaš ,može da se razlije i u ravan pleh ,ali nije toliko dekorativno.

U pola litra hladne vode staviti 13 kašičica želatina i pola juneće kocke za supu (ili pileće ,ako više voliš,ja stavljam ovu drugu jer je malo jača).Ostaviti da stoji ,da želatin nabubri,a onda staviti na tihu vatru da se sve lepo istopi.Povremeno promešati.
Nemoj da se desi da provri ,jer onda je mast otišla u propast :lol: ,samo da se istopi
6 jaja obariti da budu tvrdo kuvana.
Pleh nakvasiš vodom i obložiš listovima kačkavalja ,neki koji je polutvrdi ,da se lako savija - Edamer ,recimo ( iriški ).
Kroz sredinu pleha ,na dno,staviš barena jaja ,a pored njih ,sa strane pleha slažeš listove praške šunke savijene kao plise - namrskaš svaki list i slažeš uz ivice pleha.
Ovako bi trebalo da se popuni prostor ,da šunka ide u 4 reda ,ali ja volim da stavim izmedju šunke i tanko isečene listove barene šargarepe,koja je barena samo toliko koliko je potrebno da omekša da mogu da je savijem u rolnice.
kad složiš sve preliješ otopljenim želatinom i po vrhu složiš listove šunke ,ravno da se prekrije i premažeš želatin masom .
Ostaviti u frižider da stoji par sati i nakon toga ,istresti iz modle na tacnu i seći kriške koje serviraš na tacnu na kojoj ti je podloga od zelene salate.
Kad imam vremena da se igram ,napravim želatin masu (pola mere) pa je protisnem ,kad se stegne kroz djevdjir ,tako da *kapi* padnu na zelenu salatu ,pa izgleda kao da su kapljice vode :).

Bisernica
22-01-2011, 10:06
Možeš da napraviš i bele pihtije ,i one su zanimljive,
a uz sve to pored hleba i proje ,može da se napravi i pispilita ,
dobro ide uz predjelo sa namazom i salatama

причалица
22-01-2011, 10:06
Za ovo ti treba pleh za komisbrot ili za srneća ledja. ,ako imaš ,a ako nemaš ,može da se razlije i u ravan pleh ,ali nije toliko dekorativno.

U pola litra hladne vode staviti 13 kašičica želatina i pola juneće kocke za supu (ili pileće ,ako više voliš,ja stavljam ovu drugu jer je malo jača).Ostaviti da stoji ,da želatin nabubri,a onda staviti na tihu vatru da se sve lepo istopi.Povremeno promešati.
Nemoj da se desi da provri ,jer onda je mast otišla u propast :lol: ,samo da se istopi
6 jaja obariti da budu tvrdo kuvana.
Pleh nakvasiš vodom i obložiš listovima kačkavalja ,neki koji je polutvrdi ,da se lako savija - Edamer ,recimo ( iriški ).
Kroz sredinu pleha ,na dno,staviš barena jaja ,a pored njih ,sa strane pleha slažeš listove praške šunke savijene kao plise - namrskaš svaki list i slažeš uz ivice pleha.
Ovako bi trebalo da se popuni prostor ,da šunka ide u 4 reda ,ali ja volim da stavim izmedju šunke i tanko isečene listove barene šargarepe,koja je barena samo toliko koliko je potrebno da omekša da mogu da je savijem u rolnice.
kad složiš sve preliješ otopljenim želatinom i po vrhu složiš listove šunke ,ravno da se prekrije i premažeš želatin masom .
Ostaviti u frižider da stoji par sati i nakon toga ,istresti iz modle na tacnu i seći kriške koje serviraš na tacnu na kojoj ti je podloga od zelene salate.
Kad imam vremena da se igram ,napravim želatin masu (pola mere) pa je protisnem ,kad se stegne kroz djevdjir ,tako da *kapi* padnu na zelenu salatu ,pa izgleda kao da su kapljice vode :).


sjajan recept, biso:)
imam taj pleh - modlu, ali nisam sigurna da umem da savijem tu šunku:(

причалица
22-01-2011, 10:07
Možeš da napraviš i bele pihtije ,i one su zanimljive,
a uz sve to pored hleba i proje ,može da se napravi i pispilita ,
dobro ide uz predjelo sa namazom i salatama

pispilita? šta je to?

Bisernica
22-01-2011, 10:08
kako nisi sigurna ?
pa ,saviješ je kao plisir ,namrskaš kao harmoniku

причалица
22-01-2011, 10:09
kako nisi sigurna ?
pa ,saviješ je kao plisir ,namrskaš kao harmoniku

pa zar neće da se ispravi?

Bisernica
22-01-2011, 10:21
pispilita? šta je to?

Pispilita je zanimljivo pecivo od žute proje ili palente.

Od kilograma palente ,zakuvaš testo kao za proju,znači dodaš
vodu i ulje ,i pola od mase sipaš u pleh koji si namastila ,kao i za
proju ,pa preko toga staviš fil ,a preko fila drugu polovinu testa i pečeš
,dobrih 45 minuta ,dok ne dobije lepu zlatnu boju.

Fil : Umutiti sneg od 3 belanca ,dodati žumanac ,šaku na rezance isečenog spanaća,
koji je predhodno obaren u slanoj vodi i dobro ocedjen, i 1 krišku drobljenog belog sira
,može sjenički ,on je punomasan.Dodati 1/2 praška za pecivo.

Bisernica
22-01-2011, 10:22
pa zar neće da se ispravi?

Pa ,ne bi trebalo da se ispravi ,jer slažeš uz rubove pleha ,i ideš u 4 reda ,
tako da sledeći red pridržava onaj predhodni da se ne ispravi.

причалица
22-01-2011, 19:33
Pa ,ne bi trebalo da se ispravi ,jer slažeš uz rubove pleha ,i ideš u 4 reda ,
tako da sledeći red pridržava onaj predhodni da se ne ispravi.


joj, mnogo sam ja smotana zo to :(

Ruby
22-01-2011, 19:44
Biso odlicni recepti, ovaj moram da probam.

misticlady
22-01-2011, 20:37
bele pihtije ili slane bajadere

http://razbibriga.net/imported/2011/01/pihtije_01-1.jpg
[COLOR="purple"] potrebno je
1,2 litra jogurta
16 grama želatina odnosno 2 kesice
600 grama majoneza
300 grama šunke (isečene na listove)
7-8 kiselih krastavaca (sečenih po dužini)
7 tvrdo kuvanih jaja (sečenih na kolutiće)
7 kuvanih dužih i pravih šargarepa (isečenih uzduž)

Na laganoj vatri zagrejati jogurt, pa dodati želatin muteći mikserom. Zatim skloniti sa vatre i dodati sav majonez i još malo mutiti. Pripremiti pleh i sve ostale sastojke i pristupiti brzom slaganju. Na dno pleha najpre sipati dve kutlače smese od jogurta, pa ređati dalje sledećim redom: smesa-šunka-smesa-šargarepa-smesa-krastavčići-smesa-jaja-smesa-šunka-smesa. Odozgo radi dekoracije posuti krupnu vegetu.

Napomena: ukoliko u toku ređanja masa počne da se zgušnjava, podgrejati je na šporetu i nastaviti sa ređanjem.

Staviti u frižider da se stegne. Pre služenja, iseći na kocke po želji.

причалица
22-01-2011, 20:38
e, mislila sam te bele kocke da spremim...nekako mi lakše.

misticlady
22-01-2011, 20:45
Zeleni rolat
http://razbibriga.net/imported/2011/01/zelenirolat_02-1.jpg
sastojci

kora

5 jaja
200 grama pirea od spanaća
3 kašike izrendanog kačkavalja
5 kašika pavlake
2 kašike brašna
so
fil
200 grama šunke
250 grama krem sira
nacin pripreme
Umutiti jaja kao za tortu, pa posoliti. Dodati 2 kašike brašna, pa blago izmešati. Dodati pire od spanaća, pavlaku i kačkavalj. Masu izjednačiti i ispeći koru. Ispečenu koru uviti u rolnu. Staviti rolat u platneni salvet.

Sitno iseckati šunku i dodati umućen krem sir. Filovati testo, uviti u rolat i staviti u frižider. Seći na režnjeve i servirati

причалица
23-01-2011, 07:30
rolat je sjajan i uvek, kad odem kod nekog, prvo navalim na njega, ako ga ima na trpezi, natavno....nisam nikad pokušavala rolate da pravim, jer se bojim da mi ne puknu pri savijanju.
svi kažu da mi je glup taj strah i da, čak i ako malo negde pukne, to se zamaskira premazom.
nisam pametna šta da radim...

Ciciban
23-01-2011, 07:32
izruci na vlaznu krpu nece puci

причалица
23-01-2011, 07:34
izruci na vlaznu krpu nece puci

znam teoriju, cile.....ali se bojim da sam smotana. koliko uopšte treba da stoji na toj krpi?
da neće da se razgnjecavi? koliko treba da bude čvrsto pečena kora rolata? meni je sve to nejasno.

Ciciban
23-01-2011, 07:36
sve dok se bojis neces spremiti ...moj savet ti je da jednom spremis za dorucak i videces :)

причалица
23-01-2011, 07:37
pa to je moj savet samoj sebi....missim, ne bih ono što nikad nisam spremala, da spremam za slavu....uprskaću ga, garantovano.
u stvari, spremim ga uveče, pa se lepo ohladi i onda klopa za doručak :)

Ciciban
23-01-2011, 07:38
nego ja ove bele kocke nikad necu probati ...i nisam :)

причалица
23-01-2011, 07:40
a šta to znači - umutiti jaja kao za tortu? posebno belanca posebno žumanca?


nego ja ove bele kocke nikad necu probati ...i nisam :)

što nećeš?

Ciciban
23-01-2011, 07:42
nikako necu neznam sto gadno mi ..valjda zbog zelatina ima stavri koje nemogu da gledam kao to i onu shfarglu ( neznam kako vi to zovete drugacije )

причалица
23-01-2011, 07:46
švargla, jeste.
pa dobro....moja starija je takva, ona ne voli takve stvari da jede, razumem to.

Ciciban
23-01-2011, 07:47
a jaja kao za tortu znaci to sto si navela ....napravis pandispan i peces pa filujes :)

причалица
23-01-2011, 07:48
ok, sad mi je jasno....uglavnom, baš lep recept i i ukusan je rolat, probala sam ga.

причалица
24-01-2011, 10:07
a punjena jaja? šta mislite?
ono - skuvaju se jaja, pa se prepolove kao kapice ili čamci...žumanca se pomešaju sa majonezom ili pavlakom i praškom šunkom....može i sasvim malo mrvljenog kapra...missim, nije to loše za predjelo.

причалица
26-01-2011, 08:22
od predjela sam napravila pihtije, slane kuglice od sira, bele kocke, rusku salatu i salatu od tunjevine, a biće i pršute, sira i kajmaka.
danas ću da napravim prebranac, sarmu, pečenje, taratar sos, punjene suve paprike, ali posne (da ne bude baš sve sa mesom).
sutra ću da dodam, da budu topli - uštipci od mesa sa kačkavaljem, biće supa za porodični ručak....još nešto sam zaboravila, ne mogu da se setim :(

причалица
26-01-2011, 09:13
e, da - setila sam se...napraviću i punjene šampinjone.
napravi se smeša od sremskog sira, ajvara i praške šunke, stavi se listić kačkavalja preko, pa - u rernu :)

andromeda
28-01-2011, 09:28
od predjela sam napravila pihtije, slane kuglice od sira, bele kocke, rusku salatu i salatu od tunjevine, a biće i pršute, sira i kajmaka.
danas ću da napravim prebranac, sarmu, pečenje, taratar sos, punjene suve paprike, ali posne (da ne bude baš sve sa mesom).
sutra ću da dodam, da budu topli - uštipci od mesa sa kačkavaljem, biće supa za porodični ručak....još nešto sam zaboravila, ne mogu da se setim :(

postavi nam recept za kuglice od sira, bele kocke, taratar sos (ako ga ti sama pravis) , i ustipci od mesa sa kackavaljem :)

причалица
28-01-2011, 09:36
kuglice od sira i bele kocke imaš na ''hladnim predjelima''.
tartar sos ima na ''sosevima'', ali napisaću:
iseckam jako sitno manju glavicu crnog luka, posolim malo i ostavim da luk pusti vodicu. onda ga ocedim ode te vodice, dodam čašu pavlake, čašu masnijeg kiselog melka, 200 g majoneza i 3 kašike kapra. samo promešam i ostavim u frižider da se ohladi.

uštipci od mesa (ovo je recept za 4 osobe):
pola kile mlevene junetine pomeđma sa glavicom sitno sečenog crnog luka i dva jajeta. dodam 100 g rendanog kačkavalja, 4 čena belog luka. umesim smesu, začinim, pobiberim i dodam kukuruznog brašna toliko da smesa bude kompaktna, da mogu od nje da se kašikom zahvataju kompaktni komadi. prži se u vrelom ulju.

andromeda
28-01-2011, 09:43
kuglice od sira i bele kocke imaš na ''hladnim predjelima''.
tartar sos ima na ''sosevima'', ali napisaću:
iseckam jako sitno manju glavicu crnog luka, posolim malo i ostavim da luk pusti vodicu. onda ga ocedim ode te vodice, dodam čašu pavlake, čašu masnijeg kiselog melka, 200 g majoneza i 3 kašike kapra. samo promešam i ostavim u frižider da se ohladi.

uštipci od mesa (ovo je recept za 4 osobe):
pola kile mlevene junetine pomeđma sa glavicom sitno sečenog crnog luka i dva jajeta. dodam 100 g rendanog kačkavalja, 4 čena belog luka. umesim smesu, začinim, pobiberim i dodam kukuruznog brašna toliko da smesa bude kompaktna, da mogu od nje da se kašikom zahvataju kompaktni komadi. prži se u vrelom ulju.

uf ove ustipke moram da probam mame me :)

причалица
28-01-2011, 09:46
lepi su i hladni, ali, toplo je - toplo :)

Sarmica
28-01-2011, 09:47
uf ove ustipke moram da probam mame me :)

Da znas:lol:...i to odma' danas:)

andromeda
28-01-2011, 09:49
ja cu verovatno sutra dok je muz na fudbalu pa da ga saceka toplo kad dodje :)

andromeda
02-02-2011, 20:36
kuglice od sira i bele kocke imaš na ''hladnim predjelima''.
tartar sos ima na ''sosevima'', ali napisaću:
iseckam jako sitno manju glavicu crnog luka, posolim malo i ostavim da luk pusti vodicu. onda ga ocedim ode te vodice, dodam čašu pavlake, čašu masnijeg kiselog melka, 200 g majoneza i 3 kašike kapra. samo promešam i ostavim u frižider da se ohladi.

uštipci od mesa (ovo je recept za 4 osobe):
pola kile mlevene junetine pomeđma sa glavicom sitno sečenog crnog luka i dva jajeta. dodam 100 g rendanog kačkavalja, 4 čena belog luka. umesim smesu, začinim, pobiberim i dodam kukuruznog brašna toliko da smesa bude kompaktna, da mogu od nje da se kašikom zahvataju kompaktni komadi. prži se u vrelom ulju.

Prico jel nece smesa da bude mnogo gusta ?
Si sve napisala za ove ustipke ?

причалица
03-02-2011, 07:06
Prico jel nece smesa da bude mnogo gusta ?
Si sve napisala za ove ustipke ?

treba da bude gusta toliko da se zahvati kašikom, i da se ne raspada. pravim tako, baš po receptu. javi kako je ispalo.
missim, treba da bude gusto, ali ne sme da bude tvrdo. verovatno zavisi od toga koliko si brašna stavila. žao mi je što se javljam sa zakašnjenjem.

andromeda
03-02-2011, 09:31
bilo je gusto, ali sam ja to rukama , nisam sa kasikom
ispalo je ok :)
hvala

причалица
03-02-2011, 16:20
bilo je gusto, ali sam ja to rukama , nisam sa kasikom
ispalo je ok :)
hvala

super...sad sledeći put znaš kako otprilike...možeš da ih praviš i od mlevenog pilećeg, ako ga nađeš na pijaci.

причалица
22-04-2011, 06:51
evo, vaskršnja trepza se bliži :)
osim neizbežnih farbanih jaja, sarmica od zelja i jagnjetine - šta ćete još spremati?
napraviću ono što dugo nismo jeli - mimoza salatu...tartar sos uz jagnjetinu i krompir pečen u jagnjećoj moči.....videću šta ću još od predjela, moram da konsultujem ukućane.
a torta će biti - kinder.

причалица
06-06-2011, 06:57
FINE ROLNICE

Potrebno:
za rolat: 4 svinjske šnicle od po 250 g, 4 kašike senfa, bosiljak, 4 šnite praške šunke, 50 ml crnog vina, 3 kašike maslinovog ulja
za garnirung: 250 g puter, biber, čen belog luka, veza peršuna, ruzmarin, 150 g maslina bez koštica, 100 g kačkavalja, pola seckane crvene paprike

Priprema: šnicle malo istanjite tučkom za meso, te posolite i pobiberite. Svaku namažite senfom i stavite po šnitu praške šunke i tanko sečeni kačkavalj. Pospite ih bosiljkom, urolajte i pričvrstite čačkalicom. Pržite ih na zagrejanom ulju da porumene sa svih strana. Sipajte crno vino i kratko dinstajte da ispari alkohol. Pre služenja ih možete iseći na komadiće. Puter, so i biber mutite da dobijete kremastu smesu. Umešajte seckani peršun, ruzmarin i seckane masline. Od smese oblikujte valjak i ostavite ga da se stegne u zamrzivaču. Rolnice poslužite uz kolutove pripremljenog putera.

причалица
06-06-2011, 07:00
ĆUFTE PUNJENE MASLINAMA

Potrebno: 500 g mešanog mlevenog mesa, 100 g prezli, 2 jajeta, 20–25 maslina punjenih paprikom, biber
za sos: 2 kašičice mlevenog zelenog bibera, 1 dl pavlake za kuvanje, 100 g kuvanog spanaća usitnjenog u blenderu, so po potrebi

Priprema: mleveno meso pomešajte sa prezlama i jajima da dobijete homogenu masu. Pobiberite i posolite i još jednom premesite.
Vlažnim rukama izdvajajte pomalo mesa, u sredinu utisnite maslinu i oblikujte ćuftice. Držite ih dvadesetak minuta u frižideru, pa ih složite na namašćen pleh i pecite oko pola sata na 180 stepeni. U toku pečenja ih okrenite. Skuvajte spanać i usitnite ga u blenderu, u šerpi spojite sve sastojke i kuvajte da baci ključ. Kuvajte minut-dva i sklonite s vatre.

причалица
07-06-2011, 09:20
File u medu i timijanu

Potrebno: 800 g svinjskog filea, 2 kafene kašičice meda, 1.5 kafene kašike timijana (ili majčina dušica), 1 kafena kašičica limuna, 2 supene kašike maslinovog ulja, po ukusu so, po ukusu biber (mešavina), po potrebi mladi luk (samo listovi)

Priprema: dan pre pečenja meso prekrivamo marinadom, pakujemo u plasticnu kesicu, istiskujemo vazduh i odlažemo u frižider. Meso predhodno dobro očisimo ako nije pravilno očišćeno od masnoće i opne. Sečemo ga na medaljone debele oko 3 cm. Marinadu pravimo od navedenih sastojaka s tim sto med predhodno otopimo da bi se mogao umutiti sa ostalim sastojcima, majčina dušica mora obavezno biti sveza i što sitnije seckana. So i biber stavljamo direktno na meso a ne u marinadu.
Meso vadimo iz marinade, oko svakog medaljona obavijamo 1 list mladog luka i nabadamo na štapić za ražnjiće. Meso pečemo na roštiju na jakom žaru po dve minute sa obe strane. Ako je meso deblje sečeno dodati oko minut na obe strane pečenja kao i ako volite da meso bude jače zapečeno. Ako voite sočno meso držite se vremena pečenja, a ako volite krvavo skratite na 1.5 do minut sa obe strane. Nakon pečenja kada se meso skine sa vatre meso ponovo posoliti.

причалица
07-06-2011, 09:23
Krmenadle sa pomorandžom i brusnicama

Potrebno: 1 kg krmenadli, jedna pomorandža, 300 g brusnica, dve kašike meda, so.

Priprema: izrendati koru pomorandže i iscediti sok. U blender staviti med, brusnice i sok pomorandže. Dobro izmiksajte a zatim dodajte koru pomorandže. U pleh za pečenje stavite polovinu sosa a zatim prekrijte krmenadlama koje se posole pre toga. Zalijte preostalim sosom i pecite sat vremena na 180s tepeni.

причалица
07-06-2011, 09:32
Vrat u začinskoj marinadi

Potrebno: 1 kg svinjskog vrata
za marinadu: 3 supene kašike maslinovog ulja, so, biber, u prahu crni luk, u prahu beli luk, origano, kajanski biber, kurkuma, korijander, bosiljak, ruzmarin, đumbir, kim

Priprema: meso dobro oprati i odstraniti kost.
Sve začine koristimo u istoj količini ako merite prstohvatom tada sve radite prstohvatom. Možete napraviti jednom godišnje ovu mešavinu i ona može da stoji kao i svi ostali suvi začini. Sve začine koji nisu u obliku praha kao što je kim, origano istucati u keramičkom ili metalnom avanu da budu što sitniji u količini kafene kašike. Maslinovo ulje se ne meša u začine nego samo kada pravimo marinadu, u ovom slučaju u tri supene kašike ulja dodajemo kašičicu do kašikice i po začina, premažemo meso dan ranije i spakujemo u plastičnu vrećicu za zamrzivač i odložimo u frižider.
Meso pečemo da žaru oko 10 minuta dok ne dobije lepu boju sa obe strane, pazite da ga ne presušite. Kao prilog uz meso možete poslužiti grilovan mladi luk koji dok pečete premazujete slaninom.

причалица
07-06-2011, 09:44
Gljive i šljive

Potrebno:
za rolat : 400 g mešanog mlevenog mesa, 400 g šampinjona, 10 suvih šljiva, 1 crni luk (veći), 2-3 supene kašike soja sosa, 1 kafena kašičica cimeta, po potrebi so, po potrebi biber,
2 kriške hleba (ili prezla), pola dl mleka, po ukusu crvena paprika
za prilog : 250 g oblog pirinča, po ukusu kari, po ukusu narendan svež đumbir

Priprema: luk nasecemo na tanke kolutove i dinstamo na malo ulja. Šljive potopimo u vodu na par minuta pa nasečemo na sitne komade i dodamo izdinstanom luku zajedno sa vodom. Kada luk i šljive omeknu dodamo šampinjone, so, biber, soja sos i cimet. Sve dinstamo dok ne otpari voda od gljiva.
Meso posolimo, pobiberimo, dodamo oko 1 kašičice paprike i dodamo hleb koji smo usitnili i potopili u mleku. Mleko se istisne a hleb se drobi u meso što sitnije. Ako imate prezle dodajte oko 50 gr i malo mleka u masu mesa da bude kompaktna, ne suva i ne lepljiva .Meso se zatim razvuče na pek papiru na velicinu od oko 35-40 cm sa 20-25 cm. Na sredinu stavljamo spremljen fil tako da nam u sudu ostane 1-2 supene kašike.
Rolat zarolamo i pažljivo zatvorimo ivice. Možete ga potpuno zatvoriti u pek papir i oblikovati u savršen valjak. Rolat pečemo oko 25 minuta na 200 stepeni. Kao prilog u šerpu u kojoj smo spremali fil za meso možemo dodati pirinač i vodu i pomesati sa ostatkom fila, dodati so, biber, kari i malo đumbira i skuvati pirinač uz dodavanje vode po potrebi.

причалица
17-06-2011, 07:15
Punjeni mesni rolat

Potrebno: 400 g mlevenog mesa, 150 g feta sira, 1 veza blitve, 2 kuvana jaja, 1 žumance, 2 kašike prezli, 2 kašike kečapa, 1 kašika soja-sosa, biber, začin, malo peršuna

Priprema: prezle natopite sa dve kašike vode. Blitvu dobro operite, odsecite koren i potopite je u vrelu vodu na 15-tak minuta pa je ocedite i sitno iseckajte. Kuvana jaja izrendajte a sir izgnječite viljuškom. U mleveno meso stavite žumance , natopljene prezle, malo seckanog peršuna, biber i začin po ukusu. Sve dobro rukama umesite i rastanjite na nauljenoj alu-foliji na oko 5 mm debljine.
Izmešajte blitvu, sir i jaja i nanesite smesu preko mesa pa uvijte u rolat, stavite ga u pleh, prekrijte folijom i pecite na 200 stepeni oko 45 minuta (foliju skinite posle 25 minuta pečenja). Na 10-tak minuta pre kraja pečenja izvadite rolat i premažite ga sa kečapom pomešanim sa soja-sosom i vratite da se zapeče.
Gotov rolat izvadite, prohladite , secite na kriške i služite uz prilog po želji, a može i samo uz salatu.

причалица
17-06-2011, 07:21
Karađorđeva šnicla sa kajmakom

Potrebno: 500 g šnicli, 100 g kajmaka, 100 g šunke, 3 kasike brašna, 2 jaja, 70 g prezli, ulje, so

Priprema: šnicle istucite tučkom. Na svaku stavite kasicicu kajmaka i list šunke. Urolajte i dobro pričvrstite čačkalicama. Uvaljajte ih u brašno, zatim u razmućena posoljena jaja, pa u prezle i pržite na vrelom ulju dok ne porumene. Nakon prženja izvadite čačkalice.

причалица
15-07-2011, 07:17
File u karamelu

Potrebno: 800 g svinjskog filea, 4-5 grančica majčine dušice, 1/2 kafene kašikice crvena slatka mlevena paprika, 2 kafene kašikice šećera, po ukusu so, po ukusu mešavina aromatičnih bibera, 2-3 supene kašika ulja, belo vino, pančeta (kolko medaljona tolko šnita)
za prilog : 300-400 g pirinač, laneno seme (proprženo), so

Priprema: dan pre pečenja meso prekrivamo marinadom pakujemo u plastičnu kesicu, istiskujemo vazduh i odlazemo u frižider. Meso predhodno dobro očistimo ako nije pravilno očišćeno od masnoće i opne sečemo ga na medaljone debele oko 3-4 cm. Marinadu pravimo od navedenih sastojaka s tim da majčina dušica mora obavezno biti sveža i što sitnije seckana. So i biber stavljamo direktno na meso a ne u marinadu.
Meso vadimo iz marinade , oko svakog medaljona obavijamo 1 šnitu pančete i pričvrstimo čačkalicom. Meso pečemo na grilu ili teflonskom tiganju po 3 minute sa obe strane i malo sa strane tek da slanina porumeni bez dodavanja masnoće. Ako je meso deblje sečeno dodati oko minut na obe strane pečenja kao i ako volite da meso bude jače zapečeno. Ako volite sočno meso držite se vremena pečenja a ako volite krvavo skratite na 1.5 do minut sa obe strane. Kada je meso porumenelo a šećer se na površini karamelizovalo preko svake rolnice mesa prelijemo oko 1 supenu kašiku belog vina ostavimo peći 1-2 min i služimo.
Kao prilog možemo poslužiti pirinač sa lanenim semenom. Pirinač kuvamo u slanoj vodi pa properemo i ocedimo. Laneno seme propržimo na suvo pa pri služenju prolijemo po pirinču.

Zazijavalo
15-07-2011, 08:07
Karađorđeva šnicla sa kajmakom

Potrebno: 500 g šnicli, 100 g kajmaka, 100 g šunke, 3 kasike brašna, 2 jaja, 70 g prezli, ulje, so

Priprema: šnicle istucite tučkom. Na svaku stavite kasicicu kajmaka i list šunke. Urolajte i dobro pričvrstite čačkalicama. Uvaljajte ih u brašno, zatim u razmućena posoljena jaja, pa u prezle i pržite na vrelom ulju dok ne porumene. Nakon prženja izvadite čačkalice.

A di nalaziš Karđorđeve šnicle?

причалица
28-07-2011, 17:22
Rolat od mesa

Potrebno: 500 g mlevenog mesa, 1 jaje, malo soli, malo bibera, suvog biljnog začina po ukusu, 1 šargarepa, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, malo masti, 5 jaja

Priprema: sitno iseckajte crni i beli luk, izrendajte šargarepu i sve kratko propržite na masti. U meso ubacite dinstani luk i šargarepu, sve začine i jaje, pa sve lepo izmešajte. Posebno obarite pet jaja. Jednu polovinu smese od mesa stavite u kalup za pečenje, poređajte oljuštena jaja, te preko stavite drugu polovinu mesne smese. Stavite kalup u zagrejanu rernu i pecite dok ne dobije lepu boju.

причалица
31-07-2011, 08:32
ZAPEČENI FILETI LOSOSA

Potrebno: 800 g fileta lososa ili losos pastrmke, 250 g šampinjona, 3 paradajza, vlašac, 3 kašike prezli, so, ulje

Priprema: filet ribe isecite i poređajte ih u podmazan pleh. Šampinjone isecite na listiće i dinstajte ih na ulju dok ne ispari tečnost koju puste. Paradajz prelijte vrelom vodom, oljuštite, očistite od semenki i isecite na kocke. Seckani paradajz pomešajte sa šampinjonima, seckanim vlašcem i prezlama, te izmešajte. Smesu rasporedite po lososu. Pecite oko 10 minuta na 200 stepeni.

причалица
31-07-2011, 08:33
ROLOVANA JAGNJETINA

Potrebno: 1 kg jagnjetine, so, biber, limunov sok, kašika senfa, 3 čena belog luka, ruzmarin, žalfija, majčina dušica, 150 ml belog vina

Priprema: meso odvojte od kostiju, posolite ga i pobiberite, poprskajte limunovim sokom, pa ostavite da odstoji najmanje pola sata u frižideru. Zatim u meso utrljajte senf, pospite seckanim belim lukom i mešavinom žalfije, ruzmarina i majčine dušice. Urolujte, vežite kanapom, stavite u podmazan sud i pecite oko dva i po sata na 180 stepeni. Tokom pečenja prelivajte belim vinom i sokom od pečenja. Pečeno meso ostavite da se ohladi, pa skinite kanap. Rolat isecite na kolutove i poslužite uz varivo od povrća.

причалица
31-07-2011, 08:34
ZAPEČENI LIST

Potrebno; 1 kg fileta ribe list, maslinovo ulje, so, biber, kašika senfa, 2 kašike brašna, 2 čena belog luka, kašika seckane majčine dušice, kašika seckanog peršuna, kašika seckanog ruzmarina, kašika prezli, 4 zelene masline, 4 crne masline

Priprema: filete lista isecite na jednake, manje komade, posolite i pobiberite. Svaki komad fileta s jedne strane namažite senfom a s druge uvaljajte u brašno. Pržite ih u zagrejanom maslinovom ulju, ali samo na onoj strani koja je uvaljana u brašno. Zatim ih poređajte na podmazan pleh. Stavite ih na pečenu stranu. Majčinu dušicu, ruzmarin, peršun, seckane zelene, crne masline, beli luk i maslinovo ulje izmešajte, smesu rasporedite preko

причалица
31-07-2011, 08:46
Biftek na rukoli

Potrebno: 1 kg bifteka, 1 dl maslinovog ulja, 1 dl aceta balsamica, 100 g rukole, očišćene, 80 g sira Grana padano, so, biber

Priprema: biftek ispečemo sa obe strane da bude srednje pečen (ili po želji) pa ga narežemo na ploške. Na začinjenu rukolu složimo ploške bifteka i tanko narezane ploške grana padana.
Na sve dodamo još malo maslinovog ulja i aceta balsamica.

причалица
03-08-2011, 12:01
Biftek u aromatičnom sosu

Potrebno: 8 šnicli bifteka debljine 2-3 cm, kašika maslinovog ulja, so i biber po ukusu. Za sos: 300 g parmezana, 2 dl slatke pavlake, 50 g svežeg bosiljka, 100 g putera i 200 g badema.

Priprema: peso namažite maslinovim uljem i pobiberite. U dobro zagrejanom tiganju pecite dva minuta sa obe strane i izvadite. U manjoj posudi za kuvanje pomešajte slatku pavlaku, izdrobljeni bosiljak, iseckani badem i puter, pa ostavite da provri dva minuta. Sos prelijte preko bifteka, ukrasite tanjir sa nekoliko celih listova bosiljka i servirajte toplo.

причалица
15-08-2011, 05:44
Knedle s mesom


Potrebno: 400 g svinjskog filea, dve-tri veze mladog luka, kašika paradajz pirea, 500 g smrznutog testa za pice, 8 kašika pikantnog kečapa, maslinovo ulje, veća glavica zelene salate, so i biber.

Priprema: dve veze luka isecite na kolutiće i kratko propržite na 3 kašike vrelog maslinovog ulja, dodajte meso isečeno na kockice, smanjite temperaturu i pržite tri-četiri minuta da porumeni sa svih strana. Dodajte paradajz pire koji ste blago razblažili sa dve-tri kašike tople vode i kuvajte još pet minuta uz stalno mešanje. Posolite, pobiberite, promešajte i ostavite sa strane. Testo koje ste prethodno odmrznuli na sobnoj temperaturi istanjite na debljinu od oko 1.5 cm i posudom prečnika 12 cm odvojte 8 krugova. U sredinu svakog kruga od testa rasporedite istu količinu mesa u sosu od paradajza. Preklopite testo i dobro ga zatvorite da dobijete knedle pravilnog oblika, pa svaku premažite maslinovim uljem. Veću, dublju šerpu napunite do pola vodom i kuvajte. Kada voda proključa, u šerpu položite metalnu cediljku napunjenu knedlama, ali pazite da ne uroni u vodu. Smanjite temperaturu, poklopite i kuvajte 30 minuta. Kuvane knedle ređajte na poslužavnik obložen listovima zelene salate, prelijte ih kečapom, ukrasite kolutićima preostalog belog luka i servirajte.

причалица
29-08-2011, 14:04
Egzotične ćuftice

Potrebno: 400 g ćurećeg belog mesa, 2 kašike brašna, 2 kašike maslinovog ulja, 0.3 dl lozovače, šargarepa, grančica celera, glavica luka, 3 zrna karanfilića, 3 zrna kleke, prstohvat cimeta u prahu, kašičica slatke mlevene paprike, so i biber.

Priprema: u mašini za mlevenje mesa dva puta sameljite ćuretinu, posolite, pobiberite, dodajte prstohvat cimeta u prahu i mlevenu papriku i prstima mesite da se svi sastojci sjedine. Formirajte ćuftice veličine oraha i svaku uvaljajte u brašno. Iseckajte luk, šargarepu i grančicu celera, dodajte zrna karanfilića i kleke i sve zajedno dinstajte 10 minuta na vrelom ulju. Dodajte pripremljene ćuftice i dinstajte još pet minuta. Prelijte lozovačom, sačekajte da alkohol ispari, poklopite, smanjite temperaturu i kuvajte još 30 minuta. S vremena na vreme pažljivo promešajte i ako je potrebno prelijte s malo tople vode. Servirajte toplo sa barenim krompirom.

причалица
19-09-2011, 18:19
Aromatični rolat

Potrebno: 800 g svinjetine od buta u komadu, 1 dl vinjaka, 2 dl mesnog bujona iz kocke, 10 listića lorbera, korenčić đumbira dužine 4 cm, 2 pomorandže, 120 g mesnate slanine isečene na šnite, 8 štapića cimeta i malo cimeta u prahu, 5 kašika maslinovog ulja, so i biber.

Priprema: pomešajte vinjak, sok od pola pomorandže, pola količine đumbira iseckanog na listiće i 5 listova lorbera. Meso pažljivo isecite da dobijete veliku tanku šniclu i ubacite ga u posudu sa ovom mešavinom. Meso dobro istrljajte pripremljenom mešavinom i ostavite da se u njoj marinira sat vremena, povremeno ga okrečući na drugu stranu kako bi sasvim upilo marinadu. Izvadite meso, ocedite ga i osušite čistom kuhinjskom krpom i položite na radnu površinu. Po celoj površini mesa prospite istruganu koru cele pomorandže, odozgo sipajte pola kašičice cimeta u prahu, posolite, pobiberite i uvijte u rolat. Rolat obložite šnitama slanine, uvežite kanapom, a između niti kanapa zaglavite štapiće cimeta. Rolat položite u pleh, prelijte s 5 kašika maslinovog ulja, odozgo rasporedite preostale listove lorbera i iseckanog đumbira, prelijte s 1,5 dl toplog mesnog bujona iz kocke i pecite 50 minuta u zagrejanoj rerni na 190 stepeni, povremeno prelivajući meso sokom koje je pustilo tokom pečenja i, ako je potrebno, dodajte još malo bujona. Pečeni rolat izvadite iz rerne, sačekajte 5 minuta i služite.

причалица
23-09-2011, 07:28
Kare u slanini

Potrebno: 1kg tikvica, so, timijan, 1 kg svinjskog karea, biber, šolja ulja, 300 g dimljene mesnate slanine, malo cimeta.

Priprema: očišćene i oprane tikvice isecite na kolutove i posolite. Meso prepolovite, posolite, pobiberite i propržite na zagrejane četiri kašike ulja, da porumeni sa svih strana. Poređajte tanko sečene režnjeve slanine jedan uz drugi da dobijete širinu prepolovljenog filea. Na tako poređanu slaninu rasporedite oceđene kolutove tikvica i pospite timijanom. U to uvijte kare, stavite u sud s preostalim uljem i pecite oko 40 min sata u rerni zagrejanoj na 220 stepeni. Preostale kolutove tikvica pospite cimetom i pomešajte s uljem i pet minuta pre kraja dodajte mesu. Pečeno meso uvijte u foliju, kratko prohladite i servirajte isečeno na kolutove.

причалица
23-09-2011, 18:17
Carsko meso sa ljutim krompirom

Potrebno: 600 g karea, so, biber, 1/2 veze peršuna, 1/2 veze celerovog lista, ruzmarin, 600 g kuvanog mladog krompira, 20 g putera, tabasko sos, mirođija, 100 ml pavlake

Priprema: meso mora da bude u komadu. Očistite ga od masnoće i žilica. Posoliti ga, pobiberiti i uvaljati u sitno isečen peršunov i celerov list. Sve uviti u foliju i peći 45 minuta u rerni na 220 stepeni. Izvaditi iz rerne, skinuti foliju i peći još 15 minuta, da meso poprimi lepu boju.
Za to vreme skuvati krompir, ocediti ga od vode i soltirati na puteru. Začiniti i dodati tabasko sos, pavlaku i kuvati 2-3 minuta.
Servirati ljuti krompir, uz tanko sečene komade karea.

причалица
25-09-2011, 19:38
ROLAT OD MESA

Potrebno: 500 g mlevenog mesa, 1 jaje, malo soli, malo bibera, suvog biljnog začina po ukusu, 1 šargarepa, glavica crnog luka, 2 čena belog luka, malo masti, 5 jaja

Priprema: sitno iseckajte crni i beli luk, izrendajte šargarepu i sve kratko propržite na masti. U meso ubacite dinstani luk i šargarepu, sve začine i jaje, pa sve lepo izmešajte. Posebno obarite pet jaja. Jednu polovinu smese od mesa stavite u kalup za pečenje, poređajte oljuštena jaja, te preko stavite drugu polovinu mesne smese. Stavite kalup u zagrejanu rernu i pecite dok ne dobije lepu boju.

причалица
25-09-2011, 19:48
ROSTBIF S LUKOM

Potrebno: 600 g junećeg rostbifa (može i pileće belo meso), 3 glavice crnog luka, 3 glavice crvenog luka, 100 ml piva, kocka za juneću ili pileću supu, 200 ml vode, kašičica bibera, kašičica skrobnog brašna, malo karija, suvi biljni začin, so, ulje

Priprema: meso u komadu natrljajte biljnim začinom, senfom i solju, prelijte ga uljem i pecite u rerni zagrejanoj na 220 stepeni. Povremeno ga podlivajte vodom. Kad je gotovo, držite ga na toplom. Luk očistite, pa crveni isecite na tanke kolutove, a crni na rebarca i pržite ga na masnoći od mesa. Kad se luk zarumeni, podlivajte ga pivom i pripremljenim bujonom od kocke za supu. Začinite po želji i dinstajte uz dolivanje tečnosti dok luk ne omekša. U malo bujona razmutite skrobno brašno i prelijte luk da se sos zgusne. Meso isecite na tanje šnicle i prelijte sosom.

причалица
05-10-2011, 06:33
Svinjetina u aromatičnom sosu

Potrebno: 8 svinjskih krmenadli, 4 veće kruške, 2 velike glavice crnog luka, 50 g butera, 1 litar l supe od pileće kocke, 2 kašike crnog vina, 2 kašike vinskog sirćeta, 3 kašik3 brašna, 2 kašike suncokretovog ulja, kašičica morske soli i 2 kašičice bibera.

Priprema: zagrejte rernu na 220 stepeni. U manjoj posudi pomešajte so, biber i pola kašike brašna. Ovim premažite krmenadle sa obe strane. U tiganju zagrejte ulje i kad počne da se dimi stavite krmenadle, pržite ih oko tri minuta sa obe strane, stavite ih u pleh i pecite u rerni 10 minuta. Pleh izvadite iz rerne i prekrijte folijom. U dubokom tiganju istopite buter i na umerenoj temperaturi pržite oljuštene i sitno iseckane kruške i očišćen i krupno iseckan crni luk. Dinstajte dva minuta, non-stop mešajući, dodajte supu od kocke i ostatak brašna. Promešajte, kuvajte 10 minuta povremeno mešajući, pa dodajte vino i sirće. Kada tečnost gotovo ispari, sipajte sok od kruške. Kuvajte još tri minuta, dobro promešajte, ako želite posolite i pobiberite. Krmenadle stavite u tanjire, prelijte sosom iz tiganja i servirajte toplo.

причалица
05-10-2011, 06:35
Poširane kruške u crnom vinu

Potrebno: 6 krušaka (tvrđih), 0.7 l crnog vina, štapić vanile, 2 štapića cimeta, 2 lista lovora, 550 + 120 g šećera, 250 g maskarpone sira, 120 g kisele pavlake, prstohvat cimeta u prahu i 30 g butera.

Pripema: kruške oljuštite, ali ostavite vrhove. U većoj posudi pomešajte vino sa jednakom količinom hladne vode. Vanilin štapić presecite uzduž, sipajte mešavinu vina i vode, pa dodajte štapiće cimeta, listove lovora i 120 g šećera. Kruške ubacite u šerpu i krčkajte oko 20 minuta, odnosno dok kruške ne omekšaju. Izvadite ih i ohladite na sobnoj temperaturi, uklonite peteljke i odložite sa strane. Malom kašikom pažljivo izvadite meso kruške, vodeći računa da ne oštetite spoljašnji deo. Umutite sir, pavlaku, 550 g šećera i prstohvat cimeta dok ne dobijete kremastu strukturu. Ubacite to u špric za kolače i punite kruške odozgo. Na kraju vrhovima poklopite kruške. Posudu sa vinom zagrejte dok ne provri, dodajte buter i mešajte dok se ne istopi. Prelijte preko krušaka obilno, pa ostavite da se ohlade pre serviranja.

причалица
05-10-2011, 06:48
Šumski rolat

Potrebno: 300 g pilećih grudi bez kostiju, 100 g mlevene junetine, 80 g mortadele, glavica luka, šargarepa, 2 jajeta, 3 kriške tost hleba, 2 dl suvog crnog vina, 1 dl mleka, 3 dl povrtnog bujona iz kocke, 30 g sušenih vrganja, 1 dl paradajz pirea, 2 kašike brašna, 50 g maslaca, 2 kašike seckanog peršuna, 2 kašike struganog parmezana, 2 kašike maslinovog ulja, so i biber.

Priprema: pileće grudi isecite na trake i izmiksajte zajedno sa mortadelom, mlevenom junetinom, hlebom, koji ste prethodno prelili mlekom i dobro ocedili. Dodajte jaja, 1 dl vina, posolite, pobiberite i izmiksajte. Povrće očistite, iseckajte i izdinstajte na vreloj mešavini maslinovog ulja i 20 g maslaca. Pečurke prelijte mlakom vodom i ostavite da u njoj odstoje 20 minuta, zatim ocedite, iseckajte na kolutiće i dodajte dinstanom povrću. Dodajte 2 kašike vina, 2 kašike seckanog peršuna, promešajte i sve zajedno kuvajte još pet minuta. Posolite, pobiberite i pomešajte sa izmiksanim mesom. Dodajte parmezan i vlažnim prstima mesite i formirajte rolat. Uvaljajte ga u brašno i kratko propržite na 30 g vrelog maslaca da porumeni sa svih strana. Posebno pomešajte paradajz pire sa toplim povrtnim bujonom i ovu mešavinu sipajte preko mesa, sasvim smanjite temperaturu, poklopite i kuvajte 60 minuta.

причалица
16-10-2011, 08:22
Biftek u peper sosu

Potrebno: 600g junećeg bifteka, so, suvi biljni začin, 2 kašike brašna, kašika senfa, 2 čena belog luka, 50 g mešavine crvenog, zelenog i crnog bibera u zrnu, ulje, voda

Priprema: biftek isecite na deblje šnicle, posolite ih, namažite senfom i uvaljajte u brašno. Na vrelom ulju pržite šnicle sa obe strane brzo, samo da se uhvati korica, pa ih izvadite na tanjir. U ulje u kojem ste pržili meso dodajte propasiran beli luk, odmah zatim ubacite zrna bibera, još malo propržite i dodajte po malo vode. Varjačom mešajte umak, dodajte suvi biljni začin, pa, kada se masa ujednači, vratite šnicle u umak. Isključite ringlu, poklopite šnicle i ostavite na toplom mestu do služenja.

причалица
18-10-2011, 07:03
Gurmanska ćurka sa kestenom

Potrebno: 1 očišćena ćurka od oko 3 kg, 1 kg oljuštenog pitomog kestena, 1 ćureća džigerica, 100 grama junećeg mlevenog mesa, 100 grama svinjskog mlevenog mesa, 100 grama mesnate slanine, 3/4 litra supe, 5 kašika maslinovog ulja, 4 glavice crnog luka.

Priprema: kesten kuvajte u slanoj kipućoj vodi, kada omekša umutite ga u pire. Luk, džigericu i slaninu sitno iseckajte, pomešajte sa mlevenim mesom, posolite i pobiberite po ukusu. Sjedinite sa pireom od kestena i time napunite ćurku. Zatvorite je pomoću čačkalica. Namažite sa svih strana maslinovim uljem i pecite u zagrejanoj rerni na 180 stepeni. Povremeno je prelivajte supom i sokom od pečenja. Kada meso bude meko, izvadite iz rerne i služite dok je toplo.

причалица
20-10-2011, 06:29
ROLAT OD MLEVENOG MESA

Potrebno: 500 g mlevene teletine, 6 jaja, 2 kašike prezli, 150 g šunke, 3 kašike pavlake, 2 kašike mleka, 30 g putera, so, biber

Priprema: teletinu posolite i pobiberite, dodajte dva jajeta i prezle, sve dobro izmesite i na foliji razvucite kao koru. Ulupajte četiri jajeta, dodajte mleko i na zagrejanom puteruu ispržite kao omlet, ali samo s jedne strane. Nepečenu stranu omleta rasporedite preko mesa, a omlet pospite sitno seckanom šunkom pomešanom s pavlakom. Zavijte meso u rolnu i pecite u zagrejanoj rerni. Pečeni rolat isecite na tanke režnjeve i poslužite.

причалица
28-10-2011, 09:17
Rolovane šnicle

Potrebno: 600 g svinjskog mesa, 200 g dimljenog svinjskog mesa, 100 ml kisele pavlake, 50 g brašna, 2 jaja, 2 kašike mleka, 100 g prezli, so, ulje

Priprema: meso podelite na četiri šnicle, izlupajte ih i posolite. Dimljeno meso isecite na kockice i sameljite ih. Samleveno meso pomešajte s pavlakom i tom smesom premažite svako parče mesa, urolajte i spojite čačkalicom. Ove mesne rolate uvaljajte u brašno, zatim u umućena jaja, pa u prezle. Ispržite ih na zagrejanom ulju dok ne

причалица
28-10-2011, 09:24
ŠNITE OD ŠARGAREPE

Potrebno: 750 g šargarepe, crni luk, 4 čena belog luka, 2 jaja, kašika majorana, kašika soli, prezle, ulje

Priprema: šargarepu skuvajte u slanoj vodi, iseckajte i pomešajte sa sitno iseckanim crnim i belim lukom i umućenim jajima. Posolite, začinite majoranom i zgusnite prezlama. Od smese napravite rolat, stavite ga u pleh premazan uljem i pecite pola sata na 200 stepeni.

причалица
04-11-2011, 22:03
ŠPIKOVANA TELETINA

Potrebno: 1.5 kg teletine od buta, 2 veće šargarepe, 6 čenova belog luka, so, mleveni biber, biber u zrnu, 60 ml ulja, 100 ml crnog vina, 3 lovorova lista, 100 g kukuruza šećerca, listovi zelene salate

Priprema: šargarepu i beli luk isecite na štapiće i njima špikujte teletinu. Meso dobro posolite i pobiberite, pa ga stavite u pekač koji ima poklopac ili u sač, ako ga imate. Dolijte vino, ulje i vodu, sa strane stavite listove lovora i nekoliko zrna bibera, pa pecite dva i po sata na 250 stepeni. Posebno skuvajte kukuruz šećerac. Pečenu teletinu secite popreko i servirajte s kukuruzom.

причалица
04-11-2011, 22:04
PEČENJE S KUPUSOM

Potrebno: praseći but, glavica kupusa, 2 šargarepe, 2–3 lovorova lista, kašika bibera u zrnu, kim, ulje, so, biber, krompir

Priprema: praseći but posolite, pobiberite i stavite ga u podmazani pleh s malo vode. Krompir oljuštite, isecite ga na kolutove i posolite, pa stavite oko mesa. Pokrijte sve folijom i pecite oko dva sata na 200 stepeni. Seckan kupus, kolutove šargarepe, kim, biber u zrnu i lovorov list dinstajte na zagrejanom ulju povremeno dolivajući vodu. Kad povrće omekša, posolite i pobiberite, a pre služenja prelijte sokom od pečenja. Pečeni but servirajte na kupusu i kolutovima pečenog krompira.

причалица
04-11-2011, 22:05
ROLOVANA JAGNJETINA

Potrebno: 1.2 kg jagnjetine od bubrežnjaka ili grudi, 3 veze blitve ili spanaća, 2 pečene paprike, ruzmarin, suvi biljni začin, ulje, belo vino
za prilog: povrće po izboru – krompir, tikvice, šargarepa

Priprema: meso odvojte od kostiju, posolite i pospite ruzmarinom. Preko rasporedite spanać ili blitvu. Preko spanaća složite filete paprika. Sve urolujte i uvežite tankim kanapom. Stavite u pekač, prelijte uljem, vodom i belim vinom, pa pecite oko 40 minuta. Dodajte povrće po želji, a potom pecite još sat vremena.

причалица
04-11-2011, 22:06
PUNJENA SVINJETINA

Potrebno: 2 kg svinjetine od buta, 200 g belog sira, 200 g kajmaka, 50 g suve slanine sečene na tanke režnjeve, 4 jajeta, 150 g mariniranih pečuraka, 200 g barenog spanaća, so, čašica vinjaka

Priprema: svinjetinu isecite i rastanjite je tako da dobijete pravougaonik, pa meso dobro natrljajte solju i popreko poređajte režnjeve slanine. Žumanca umutite viljuškom i pomešajte ih sa belim sirom i omekšalim kajmakom. Belanca odvojeno ulupajte sa malo soli i taj sneg lagano umešajte u masu od jaja i sira. Ovu masu rasporedite preko mesa, a po sredini pravougaonika uzduž, kao traku, stavite obareni spanać, a preko njega poređajte oceđene šampinjone. Uvijte meso u rolat i obmotajte ga koncem za pečenje. Rernu zagrejte na 220 stepeni, a meso stavite u pleh i pokrijte ga alu-folijom. Smanjite rernu na 200 stepeni i pecite meso oko sat vremena, a onda skinite foliju i pecite dok korica ne postane hrskava. Secite kad se meso malo prohladi.

mikili
04-11-2011, 22:51
prico,ovu svinjetinu cu da probam...dopada mi se recept:onajede:

причалица
05-11-2011, 08:18
prico,ovu svinjetinu cu da probam...dopada mi se recept:onajede:

važi. javi kako je ''ispalo'' :)

причалица
07-11-2011, 17:18
Teletina sa senfom


Potrebno: 1 kg teletine od buta, 300 g brašna, 2 kašike blagog senfa, 8 krompira, 4 manje glavice luka, 4 jabuke, 2 dl goveđeg bujona iz kocke, po grančica žalfije i ruzmarina, 30 g putera, maslinovo ulje, so i biber.

Priprema: meso uvežite kanapom, senf pomešajte sa puterom i ovom mešavinom premažite meso. Zagrejte 2 kašike ulja i kratko ispržite meso da porumeni sa svih strana. Pečeno meso položite u dublju, ovalnu vatrostalnu posudu, oko njega rasporedite oljuštene krompire i polutke jabuka. Brašno zamesite sa malo vode da dobijete homogeno testo, razvucite ga u dugačku traku i njome oblepite ivicu posude. Meso prelijte toplim bujonom iz kocke, pobiberite, poklopite tako da se poklopac zalepi za testo i pecite 90 minuta u rerni zagrejanoj na 190 stepeni. Izvadite iz rerne, pažljivo skinite poklopac, pečeno meso i povrće preručite na poslužavnik, a sos od pečenja kuvajte nekoliko minuta da se zgusne. Uklonite kanap, pečenje isecite na tanke šnite i servirajte sa pečenim krompirom i jabukama, preliveno sosom od pečenja.

причалица
10-11-2011, 08:04
Punjena teleća prsa


Potrebno: 500 g telećih prsa bez kostiju, 50 g smrznutog graška, 50 g kukuruza šećerca, 50 g šargarepe, pola glavice crnog luka, jaje, ulje, so, biber, suvi biljni začin

Priprema: seckan crni luk propržite na zagrejanom ulju da postane staklast. Dodajte grašak i, kada malo omekša, spustite nastruganu šargarepu i kukuruz šećerac. Umutite jaje, njime prelijte povrće i sve zajedno kratko pržite. Posolite, pobiberite i pospite suvim biljnim začinom. Meso malo istucite tučkom. Po mesu rasporedite pripremljeno povrće s jajetom. Meso urolajte i uvijte u foliju, pa ga pecite 90 minuta na 200 stepeni. Izvadite ga i prohladite. Obarenu heljdu propržite na zagrejanom ulju da ispari višak tečnosti. Rolat isecite na kolutove i poslužite s heljdom.

причалица
30-11-2011, 16:22
Goveđi file sa sosom od vrganja

Potrebno: 600 g goveđeg filea, 400 g vrganja, veća glavica crnog luka, so, 300 ml bujona od vrganja, 100 ml neutralne pavlake, suvi biljni začin, ulje

Priprema: goveđi file isecite na četiri komada, pa svaki posolite i propržite s obe strane da porumene. Dodajte vrganje i sitno seckani luk, pa sve zajedno prodinstajte dolivajući bujon od vrganja i neutralnu pavlaku. Pustite da provri, pa začinite i poslužite.

причалица
30-11-2011, 17:16
Jagnjetina u konjaku

Potrebno: 3-4 kg jagnjetine, so, 1 šoljica konjaka, oko 1/2 l vode, 1 šoljica ulja

Priprema: jagnjetinu iseći na 4-5 krupnijih komada. Dobro je posoliti i ostaviti desetak minuta da meso upije so. Veću šerpu ugrejati i u nju staviti komade jagnjetine. Dodati konjak i odmah poklopiti. Vatru smanjiti i nastaviti sa dinstanjem, uz povremeno dolivanje vode. Kada gotovo sva tečnost ispari, dodati i ulje. Kada meso potpuno omekša, spremno je za serviranje.

причалица
04-12-2011, 16:54
UVIJENI ODRESCI OD ZECA


Potrebno: zečji butovi i noge, biber, bobice kleke, dve zemičke, 1 jaje, dve glavice crnog luka, 70 g slanine, so, mast, 500 ml supe, 20 g skroba, 125 ml kisele pavlake

Priprema: od butova i šapa odvojiti kosti, meso izlupati da se razvuče što tanje i natrljati ga biberom i izdrobljenim bobicama kleke. Zemičke namočiti i iscediti, pomešati sa jajetom, crnim lukom i slaninom nasečenom na kocke. Nadev začiniti solju, biberom i namazati ga na odreske od mesa koje treba čvrsto uviti i zavezati poparenim koncem. Na vreloj masti propržimo sa svih strana, prelijemo supom, dodamo jedan crni luk i dinstamo u zatvorenoj posudi dok ne postanu meki. Sok od pečenja zgusnuti skrobom, razmućenim u hladnoj pavlaci, prokuvati i začiniti.

причалица
04-12-2011, 16:58
Pohovano zečje meso

Potrebno: 1 zec, so, brašno, nekoliko jaja, prezle, 2-3 limuna

Priprema: staviti zeca u marinadu, da u njoj ogrezne, a zatim ga pokriti i ostaviti da stoji. Izvaditi zeca iz marinade posle 2-3 dana, dobro ga obrisati, pa satarom ili oštrim nožem iseći na komade zečju pečenicu i butove. Zečje meso začiniti solju, uvaljati u brašno, u razmućena jaja, a zatim uvaljati u prezle i pržiti na dosta vreloj masti da porumeni sa obe strane. Prženo zečje meso stavljati u toplu posudu, a izmedju komada mesa ređati tanke koturove limuna.

причалица
16-12-2011, 07:31
Rolat od piletine

Potrebno: 500 g spanaća ili blitve, 250 g pileće džigerice, kašika brašna, kašika putera, kašičica maslinovog ulja, 375 g mlevenog pilećeg mesa, 375 g mlevenog svinjskog mesa, 2 kašičice sitno seckane majčine dušice, 3 čena belog luka, 2 iseckana crna luka, biber, 3 jajeta, 125 ml belog vina, 2 kašike seckanog svežeg peršuna

Priprema: spanać ili blitvu obarite, ocedite, osvežite pod mlazom hladne vode, pa opet ocedite. U podmazan pleh za rolate poređajte lišće spanaća tako da visi preko ivice posude. Uvaljate pileće džigerice u brašno i ispržite ih na mešavini putera i ulja. Kad se ohladi, džigericu sitno isecite, stavite u činiju i dobro pomešajte sa mlevenim pilećim i svinjskim mesom, majčinom dušicom, belim i crnim lukom, biberom, jajima, vinom i peršunom. Ovu mešavinu preručite u pripremljeni pleh, uvijte rolat lišćem spanaća koje visi preko ivice posude i prekrijte aluminijumskom folijom. Stavite ovaj sud u veći pleh, pa u njega sipajte vode koliko da pokrije polovinu posude s rolatom. Pecite u rerni 2 sata na 180 stepeni. Kad se ohladi odmotajte ga i isecite na kriške.

причалица
28-12-2011, 19:11
JAGNJEĆA LEĐA U BELOJ KORICI

Potrebno: 1.2 kg jagnjećih leđa s rebarnim kostima, majčina dušica, 400 g zelenih špargli, 400 g mlade šargarepe, 200 g karfiola, 400 g krompira, 1 dl mleka, 200 g putera
za koricu: 2 belanca, prstohvat morske soli, mali prstohvat belog mlevenog bibera, kašika brašna, pola veze peršuna.

Priprema: jagnjeća leđa začiniti dodavanjem soli i bibera, i tako u komadu pržiti na maslinovom ulju tako da porumeni sa svih strana. Sastojke za belu koricu umutiti s belancima i sjediniti. Preko spoljašnje strane leđa razvući u tankom sloju masu za belu koricu, staviti u foliju i peći u zagrejanoj pećnici 15-ak minuta. Od karfiola i krompira napraviti pire, uz dodatak mleka i putera. Na preostalom puteru sotirati unapred blanširanu šargarepu i zelene špargle. Od dva žumanca zamesiti testo kao za rezance za supu, samo malo mekše, oblikovati cilindre i kratko ih ispeći u rerni. U cilindre sipati pire, napraviti ogradu od napola isečenih špargli, a šargarepu složiti pored toga. Jagnjeća leđa iseći na kotlete između svakog rebra i servirati. Svežu majčinu dušicu koristiti kao dekoraciju.

причалица
06-01-2012, 13:10
LOSOS U ŠAFRAN SOSU

Potrebno: 4 fileta lososa, 2 šargarepe, 2.5 dl posne pavlake za kuvanje, malo šafrana, mala kašičica tamjana ili ruzmarina, so i biber

Priprema: zagrejte rernu na 220 °C. Očišćenu šargarepu isecite na tanke kolutiće. U pavlaku dodajte šafran i tamjan.
Podmažite pleh, stavite iseckanu šargarepu, na filete lososa, posolite i pobiberite.
Preko svega toga prelijte začinjenu pavlaku i stavite u rernu. Pecite oko 15 minuta.Od priloga je najbolje da poslužite bareno povrće po želji.

причалица
11-01-2012, 17:02
JUNETINA NA BURGUNDSKI NAČIN

Potrebno:
za gulaš: 800 g junetine od buta ili plećke, 200 g slanine, kašika maslinovog ulja, 2–3 šargarepe, biber, so, 2 kašike brašna, 350 ml crnog vina, 300 ml goveđeg bujona (može od kocke), 2 kašike sosa od paradajza, čen belog luka, pola kašičice majčine dušice, lovorov list
za kuvani luk: 10–12 glavica sitnog crnog luka, kašika putera, kašika maslinovog ulja, 100 ml goveđe supe, majčina dušica, peršun, so, biber
za sotirane šampinjone: 350 g šampinjona, kašika putera

Priprema: slaninu iseckajte na kockice i ispržite na umerenoj vatri. Isprženu slaninu sklonite. Junetinu isecite na kocke, uvaljajte u brašno pa propržite na istoj masnoći i odložite sa strane. U tiganj potom dodajte naseckanu šargarepu, pa posle nekoliko minuta izgnječeni beli luk i paradajz pire. U podmazanom vatrostalnom sudu pomešajte povrće s mesom i slaninom, dodajte so, biber i majčinu dušicu, nalijte vinom i supom i pecite 35–40 minuta na 200 stepeni. Luk očistite, propržite na malo ulja, pa nalijte supom i kuvajte sa začinima. Šampinjone očistite, presecite na dva ili četiri dela i sotirajte na puteru. Jelo izvadite iz rerne, dodajte skuvani sitni luk i sotirane šampinjone, te pecite još desetak minuta.

причалица
13-01-2012, 15:35
FILE SA SUVIM ŠLJIVAMA I BADEMIMA

Potrebno: 700 g svinjskog filea (4 komada), 100 g suvih šljiva bez koštica, 50 g blanširanog badema, 5 g soli, 20 ml ulja
za soso od šljiva: 15 g putera, 4 kašike džema od šljiva, 100 ml neutralne pavlake

​Priprema: file uzduž isecite na četiri trake, blago izlupajte i posolite. Pomešajte suve šljive i bademe, rasporedite ih po mesu, urolajte, pričvrstite čačkalicama i ispržite na zagrejanom ulju. Pečeni file presecite ukoso kao rolat i servirajte na tanjir. Za sos rastopite puter u tiganju, dodajte džem od šljiva i neutralnu pavlaku. Kuvajte dok ne dobijete sos srednje gustine i njime prelijte meso.

причалица
13-01-2012, 15:36
PUNJENA VEŠALICA

Potrebno: 800 g svinjskog mesa bez kostiju, 60 g kačkavalja, 60 g šunke, 150 g slanine, 150 g brokolija, 5 g soli

​Priprema: meso isecite na četiri dela i izlupajte tako da dobijete pravougaonik. Šunku, kačkavalj i slaninu isecite na trake. Na meso složite šunku i kačkavalj, urolajte, pa tako rolovano zamotajte u slaninu. Vešalice ispržite u vrelom ulju, a brokoli posebno obarite i servirajte kao prilog.

причалица
13-01-2012, 15:37
ŠPIKOVANA TELETINA

Potrebno: 700 g teletine od buta, 80 g šargarepe, 20 g belog luka, 5 g soli, 2 g mlevenog bibera, 30 ml ulja, 50 ml crnog vina, 2 lovorova lista, 50 g kukuruza šećerca, 4 lista zelene salate

​Priprema: šargarepu i luk isecite na štapiće i njima špikujte teletinu. Stavite u sač, začinite, dolijte vino, ulje i vodu i pecite dva i po sata na 250 stepeni. Posebno skuvajte kukuruz šećerac. Pečenu teletinu secite popreko i servirajte sa kukuruzom.

причалица
22-01-2012, 09:04
Losos u sosu od kajsija i pomorandži

Potrebno: 500 g lososa, biber, začin
za sos: 500 g kajsija (može i sušene 200g), 2 pomorandže, 1 kašika putera, 1 kašika gustina
Priprema: lososa začinite i pecete sa obe strane po tri minuta. Isečene i očišćene kajsije propržite na kašiki putera i dodate mu sok od dve pomorandže sa kašikicom gustina. Promešate da se prokuva, ne treba da bude gusto. U tanjir servirate losos i okolo dodate sos.

причалица
15-02-2012, 09:32
Marinirani biftek

Potrebno: 2 deblja komada bifteka, mleveni crni i beli biber, senf, 2 tikvice srednje veličine, kašika maslinovog ulja, manja glavica ljubičastog luka, manja šargarepa, 2 kašičice karija, 100 ml jogurta, 100 ml suvog belog vina, kašika seckanog peršuna

Priprema: biftek posolite i u njega obilno utrljajte senf i mešavinu mlevenog bibera. Uvijte meso u aluminijumsku foliju i ostavite preko noći u frižideru. Uoči serviranja kratko propržite biftek na izuzetno jakoj vatri tako da dobije koricu, a u sredini treba da ostane krvav. Tikvice oljuštite, isecite ih uzduž na četiri dela, pa ih kratko propržite na maslinovom ulju i izvadite. Na istom ulju propržite iseckan luk i šargarepu, pospite karijem i kuvajte uz dodavanje belog vina. U taj sos stavite propržene tikvice, pa sve zajedno kuvajte na laganoj vatri još desetak minuta. Pri kraju kuvanja dodajte jogurt i sve pospite seckanim peršunom. Toplim sosom prelijte biftek.

причалица
15-02-2012, 10:29
Poširana jaja u sosu od vina

Potrebno: 8 jaja, 8 kriški tosta, 0.5 l crnog vina, 4 manje glavice luka, grančica ruzmarina, grančica žalfije, kašičica brašna, 20 g putera, so, biber i malo jabukovog sirćeta.

Priprema: iseckajte luk i propržite ga na vrelom puteru. Kada se luk zacakli, dodajte seckani ruzmarin i žalfiju, promešajte i prelijte vinom. Kada vino proključa, posolite, pobiberite i na sasvim niskoj temperaturi kuvajte 35 minuta. Na kraju kuvanja u šerpi treba da ostane oko trećina prvobitne sirupaste mase. Procedite kroz pasirku, dodajte brašno i promešajte da se masa zgusne. U veću posudu sipajte vodu, posolite dodajte malo sirćeta i kuvajte do vrenja. Kada voda počne pomalo da vri, lagano u nju preručite jedno razbijeno jaje, pažljivo mešajući da se jaje ne razlije. Kuvajte 3 minuta i izvadite jaje šupljom kašikom i položite ga na tanjir za posluženje. Postupak ponovite i sa ostalim jajima. Na svaki tanjir položite po dva jajeta i dve kriške tosta, prelijte pripremljenim sosom i služite.

причалица
17-02-2012, 10:42
Losos u martini sosu

Potrebno: 6 šnicli lososa (od 150 g), so, beli biber, 1 limun za sos, 3 dl riblje supe, 3 dl suvog martinija, 3 žumanca, 3 kašike milerama, so, beli biber, 2 kašike sitno seckanog svežeg vlašca

Priprema: šnicle lososa posoliti, pobiberiti i na njih nacediti limun, pa staviti u vatrostalnu posudu i peći u rerni. Riblju supu sa 2 dl martinija prokuvati 3-5 minuta pa smanjiti toplotu i uz stalno mešanje dodavati mileram, žumanca i ostatak vermuta, pa skinuti sa vatre. Na kraju po ukusu posoliti, pobiberiti i dodati vlašac. Ovo jelo se servira uz njoke ili testenine.

причалица
24-03-2012, 08:17
Rolovani fileti brancina

Potrebno: 800 g brancina, 200 g oslića, 150 g šargarepe, glavica salate radič, glavica belog luka, veća paprika, glavica crnog luka, so, biber, bosiljak

Ppriprema: isecite brancin na filete, a oslić sameljite, posolite i pobiberite. Mlevenom ribom filujte filete brancina, pa urolajte. Riblje rolnice složite u pleh i pecite dvadesetak minuta u rerni zagrejanoj na 200 stepeni. Povrće iseckajte sitno, a papriku i šargarepu na tanke štapiće. Začinite solju, biberom i bosiljkom, pa propržite na maslinovom ulju i servirajte uz ribu.

причалица
24-03-2012, 08:24
Zapečeni smuđ

Potrebno: 1.5 kg smuđa, 200 g paprike, 200 g tikvica, 300 g krompira, 200 g pečuraka, 10 čenova belog luka

Priprema: odaberite većeg smuđa i očistite ga. Crni luk isecite na kolutove i složite na dno pleha. Preko stavite očišćenu i posoljenu ribu, a potom ubacite i preostalo povrće isečeno na kocke. Stavite u rernu zagrejanu na 200 stepeni i pecite. Ukoliko riba ima oko kilogram, dovoljno je da je pečete 40 minuta, a ukoliko je veća, produžite vreme pečenja.

причалица
24-03-2012, 08:25
Škarpina u belom vinu

Potrebno: 1 kg škarpine, 300 g crnog luka, 300 g paradajza, 5 čenova belog luka, 3 dl belog vina, malo šećera

Priprema: isecite škarpinu na filete, posolite je i pecite u rerni dvadesetak minuta. U šerpi propržite crni luk na umerenoj temperaturi, dodajte malo šećera i nastavite da pržite dok se ne karamelizuje. Zatim ubacite seckani paradajz i pržite još desetak minuta. Izvadite luk i paradajz stavite na tanjir za serviranje, a preko naređajte filete ribe. Zajedno sa sokom koji ostao u tiganju ukuvajte belo vino, začinite, pa dok je još vruće, prelijte ribu i servirajte.

причалица
25-03-2012, 15:06
Šnicle u marinadi

Potrebno: 4 šnicle svinjskog mesa, 3 čena belog luka, 2 kašike senfa, crvena paprika, pola glavice kupusa, peršun, 5 kašika sirćeta, kašičica kima, ulje, so, biber

Priprema: šnicle posolite, pobiberite, utrljate ih propasiranim belim lukom i senfom, pa ostavite da odstoje 30 minuta. Pecite na ugrejanom ulju 10 minuta i servirajte s prilogom od povrća. Za prilog od povrća isecite papriku, kupus i peršun. Povrće prelijte marinadom od sirćeta, kima, soli i bibera.

причалица
30-03-2012, 16:23
Pečurke u sosu od senfa

Potrebno: 300 g crnog luka, 200 g svežih šampinjona, 200 g svežih lisičarki, 100 g sušenih vrganja, malo ulja, 2 velike kašike senfa, kašika suvog biljnog začina, 1/2 kašičice mlevenog bibera, kašika seckanog peršuna, 100 ml belog vina, 100 ml pavlake, ćureće belo meso

Priprema: na ulju propržite iseckani luk, dodajte senf, promešajte, nalijte vinom i kuvajte dok tečnost ne uvri. Dodajte na kolutiće nasečene lisičarke i šampinjone i vrganje koji su prethodno odstojali u vodi. Promešane pečurke nalijte vodom u kojoj su stajali vrganji i začinite biberom, suvim biljnim začinom i peršunom. Dinstajte 15 minuta, pa dodajte pavlaku. U međuvremenu začinite piletinu, grilujte je na teflonskom tiganju i, kad se ispeče, toplu je servirajte sa sosom od vrganja.

причалица
31-03-2012, 06:35
Biftek sa mocarelom

Potrebno: biftek za 4 osobe, 500 g pečuraka, 250 ml milerama, 4 kriške mocarele, suvi biljni začin, so, biber, ulje

Priprema: biftek iseći na četiri šnicle. Nauljiti, posoliti i pobiberiti i ostaviti da "odmori" u frižideru neko vreme. Naseći pečurke na listiće. Otkinuti veći deo filije, nauljiti, staviti parče bifteka, kašiku pavlake, šaku iseckanih pečuraka, suvi biljni začin i krišku mocarele. Dobro zamotati foliju, tako da ne curi napolje dok se peče, ali i tako da se ne zalepi za sir, koji je na vrhu (napraviti kao male "bošče" od folije).
Paketiće složiti u pleh i peći u zagrejanoj rerni na 190 oC oko pola sata. Servirati uz bareni (ili pire) krompir ili pirinač i zelenu salatu.

причалица
01-04-2012, 20:46
Šampinjoni punjeni guščjom džigericom

Potrebno: 400 g sveže guščije džigerice, 4 dl mleka, 50 g putera, 2 supene kašike kurvoazjea, 600 g svežih šampinjona bez drški, 200 g pirinča dugog zrna, 3 dl ulja, peršun, zelene masline

Priprema: svežu guščiju džigericu potopite u mleko i ostavite u frižider da odstoji preko noći. Sledećeg dana džigericu kuvajte u mleku 20 minuta na tihoj vatri. Izvadite je iz mleka i pod toplom vodom pažljivo isperite, osušite, i stavite u suvu posudu. Blago je posolite i zalijte sa 3 dl ulja zagrejanog na 160 oC. Pustite da se ohladi. Sa mleka kašikom odstranite guščiju mast, stavite je u posebnu činijicu i ohladite. Ovako spremljenu džigericu možete iseći na listove (umačući tanak nož u vruću vodu), poslužiti je s guščijom mašću, kuglicama putera i tostom. Ovde se koristi za nadev.
nadev: pečenu guščiju džigericu izrežite na kockice, protisnite kašikom kroz žičanu cediljku, dojajte penasto umučen puter, kurvoazje, prstohvat soli, malo bibera, i sve dobro izmešajte da bude penasto. Oprane i sveže šaminjone bez drške, složite na podmazan pleh i napunite nadevom. Pecite 15 minuta u rerni na 180 ​oC. Pirinač zagrejte na malo ulja, dodajte prstohvat soli, zalijte sa 3 dl ključale vode, promešajte, poklopite i dinstajte na tihoj vatri. Pirinač rasporedite na 4 zagrejana tanjira, odozgo stavite šampinjone i garnirajte sitno seckanim peršunom i listićima zelenih maslina.

причалица
03-04-2012, 12:19
Teletina sa mangom i sremušem

Potrebno:
1 veza sremuša, 200 g rukole, 1 mlada reckavasalata, 2 manga, 4 kašike soka od limete, 7 kašika maslinovog ulja, so, biber, 1 glavica ljubičastog luka, 800 g telećeg bifteka

P (http://stvarukusa.rs/pojam/biftek)riprema:
ispeći biftek u komadu i iseći ga na kriške.
Nekoliko listova sremuša iseći na trake, ostatak sitno iseckati. Očistiti salatu i iscepkati je. Oljuštiti i očistiti mango, pa iseckati.
Sve pripremljene sastojke i rukolu izmešati (osim sitno seckanog sremuša).
Pomešati sok od limete sa uljem, solju i biberom i umešati seckani sremuš. Iseckati luk na kolutove. Pripremljeni preliv preliti preko salate i servirati uz teletinu i ukrasiti kolutovima luka.

причалица
04-04-2012, 07:12
Rolovana teletina

Potrebno: 2 kg telećeg paufleka, 1 manja glavica crnog luka, 30 g slanine, 200 g šargarepe, 200 g korena peršuna (ili paškanata), 1 kašika senfa, so, biber

Priprema: crni luk, slaninu, šargarepu i koren peršuna iseći na sitne kocke. Na par kašikica maslinovog ulja prodinstati luk i slaninu, pa dodati šargarepu i koren peršuna. Dinstati, uz povremeno dolivanje malih količina vode, sve dok povrće ne omekša, ali paziti da se ne raspadne. Posoliti i pobiberiti, ostaviti sa strane da se prohladi.
Teletinu dobro posoliti i pobiberiti, začine dobro utrljati u meso. Unutrašnju stranu premazati sa kašikom senfa, posuti mešavinu prethodno spremljenog povrća, ravnomerno raspoređujuću po čitavoj površini mesa. Meso pažljivo urolati i uvezati kanapom ili ubaciti u mrežicu za meso.
Rernu ugrejati na 200°C.
U posudu u kojoj će se peći, sipati malo ulja i vode da pokriju dno posude, pa položiti meso. Prekriti poklopcem ili folijom i peći sat i po, uz povremeno okretanje mesa i polivanje sokom koji pusti. Posle sat i po, skinuti foliju i peći meso još pola sata do 45 minuta, kako bi se lepo zapeklo po površini.
Kada je meso pečeno, izvaditi ga iz pećnice i ostaviti da se ohladi. Prohlađeno rezati na šnite i služiti uz salatu od rukole.

причалица
30-04-2012, 08:36
Jagnjeći kotleti

Potrebno: šolja pekmeza od ribizli, šolja senfa, 2 kašičice ruzmarina, so, biber, 1 kg jagnjećih kotleta

Priprema: u šerpici pomešajte pekmez i senf, stavite na tihu vatru i neprekidno mešajte pet minuta. Smesu posolite i pobiberite, a zatim sklonite s ringle. U ovu marinadu, kada se ohladi, dodajte ruzmarin i kotlete, i ostavite ih u frižideru preko noći. Meso pecite po 10 minuta sa svake strane.

причалица
03-05-2012, 07:32
Vekna od mesa sa pečurkama

Potrebno: 400 g mlevene svinjetine, 15 većih šampinjona, 16 šnita mesnate slanine, 2 čena belog luka, 2 jaja, 100 g struganog parmezana, 2 kašike mešavine majčine dušice, ruzmarina i žalfije, 5 kašika suvog belog vina, maslinovo ulje, so i biber.

Priprema: na tri kašike vrelog ulja propržite očišćen čen belog luka, kada porumeni izvadite ga iz ulja, dodajte očišćene i seckane šampinjone i pržite minut-dva uz stalno mešanje. Posolite, pobiberite, dodajte mešavinu aromatičnih začina, promešajte i sklonite s ringle. Prohlađene šampinjone pomešajte s mlevenim mesom, dodajte jaja i strugani parmezan i mesite da dobijete homogenu smesu. Podelite na četiri dela. Od svakog dela napravite manji rolat, uvijte ih u šnite slanine i pržite na dve kašike vrelog ulja. Prelijte vinom i kuvajte 15 minuta na jakoj temperaturi.

причалица
04-05-2012, 08:06
Tartar biftek

Potrebno: 500 g svežeg goveđeg bifteka, 4 do 5 žumanaca, 3 kašike majoneza, 2 kašike kečapa, 1 kašika senfa, 1 crveni luk, 2 kisela krastavca, 10 kom seckanog kapra, vezica svežeg peršuna, vorčester sos, tabasko sos, so, biber, aleva paprika, beli luk u prahu

Priprema: goveđi biftek sitno iseckati ili samleti u fine sitne komadiće. Potom ga staviti u frižider, da se dobro ohladi pre pripreme i posluženja.
Umutiti 4 žumanceta, dodati majonez, kečap, senf, sitno seckani kapar, luk i kisele krastavce. U tu smesu dodati po želji so, biber, alevu papriku, beli luk u prahu i sitno seckan sveži peršun. Dodati takođe dve supene kašike vorčester sosa i po želji tabasko sos.
Pomešati sitno seckan biftek iz frižidera sa smesom. Tako pripremljeno meso služiti na tanjiru uz vruć prepečeni hleb sa maslinovim uljem ili puterom.

причалица
12-05-2012, 08:34
Divlja patka u sosu od višanja

Potrebno: 800 g grudi divlje patke, 100 g putera, 500 g višanja bez koštica, malo brašna, malo gustina, pola šoljice šećera, 100 ml crnog vina, so, biber, 1 jabuka

Priprema: grudi patke isecite na šnicle. Svaku šniclu posolite, pa uvaljajte u brašno i ispržite na pola zagrejanog putera. Na preostalom puteru pržite šećer dok se ne istopi, pa dolijte crno vino i dodajte višnje. Začinite solju i biberom i, ako je potrebno, zgusnite sos sa malo gustina razmućenog u vodi. U gotov sos stavite isprženo meso i kuvajte zajedno još pet minuta. Šerpu samo povremeno protresite jer višnje treba da ostanu cele. Poslužite sa češkim knedlama i kolutovima jabuke.

причалица
12-05-2012, 09:53
Jagnjetina sa mangom i paradajzom

Potrebno: 1 kg jagnjetine, 400 g čeri paradajza, jedan mango, 2.5 dl supe od povrtne kocke, 3 kašike maslinovog ulja, veća glavica crnog luka, 2 čena belog luka, kašika rendanog đumbira, kašika kima, kašika korijandera, 2 kašike kečapa, 2 ljute paprike i morska so po ukusu.

Priprema: u većem tiganju na umereno zagrejanom ulju izdinstajte sitno iseckani beli luk i đumbir, promešajte, dodajte crni luk i sačekajte nekoliko minuta da omekša. Dodajte kim, zrna korijandera i morsku so, kuvajte još minut, stavite kečap i promešajte. Ubacite jagnjetinu isečenu na male komade jednake veličine, povremeno promešajte. Kada meso dobije braon nijansu, sipajte supu od kocke i dodajte čeri paradajz koji ste prethodno izgnječili, kao i sitno iseckanu ljutu papriku. Sačekajte da provri, smanjite temperaturu, poklopite i povremeno promešajte. Kuvajte oko 45 minuta. Na kraju dodajte oljušten mango, isečen na jednake kocke. Promešajte i posle desetak minuta sklonite s ringle. Servirajte dok je toplo, uz pirinač.

причалица
12-05-2012, 10:59
Jagnjeći kotleti

Potrebno: 8 jagnjećih kotleta, glavica crnog luka, kašika kima, 2 kašičice bibera, 1.5 kašičica morske soli, 4 čena belog luka, 2 kašičice svežeg origana, 1/2 kašičice lista ruzmarina i 1.5 dl maslinovog ulja.

Priprema: u tiganju na vodi izdinstajte sitno iseckani crni luk, kim i biber, pa kada postane mek dodajte đumbir. Promešajte, posolite, stavite beli luk, origano i ruzmarin. Kotlete zasecite s obe strane, napunite ih začinima iz tiganja, ostatak smese sipajte preko, pa ih ostavite u toj marinadi oko 60 minuta. U međuvremenu, u velikom tiganju dobro zagrejte dve kašike ulja, poređajte kotlete i pržite ih s obe strane oko tri minuta. Kotlete zatim prebacite u vatrostalnu činiju ili pleh i pecite u rerni na 200 stepeni oko 10 minuta.

причалица
12-05-2012, 11:09
Pikantna govedina

Potrebno: 800 g goveđeg buta u jednom komadu (bez kostiju), 2 struka mladog luka, 2 papričice, čen belog luka, 0.5 dl vinjaka, 1.5 dl goveđeg bujona iz kocke, 600 g mlade šargarepe, maslinovo ulje i so.

Priprema: sa mesa uklonite svu masnoću, dobro ga nauljite i snažno istrljajte očišćenim čenom belog luka. Jednu papričicu prepolovite po dužini i njome takođe istrljajte ceo komad mesa. Ovako pripremljeno meso položite u vatrostalnu posudu, poklopite aluminijumskom folijom i ostavite da odstoji 60 minuta na sobnoj temperaturi. Za to vreme očistite šargarepu i kuvajte pet minuta u ključaloj slanoj vodi. Uklonite foliju s mesa i pecite pet minuta u rerni zagrejanoj na maksimalnoj temperaturi. Meso zatim prelijte vinjakom, dodajte blanširane šargarepe, seckani mladi luk i preostalu papričicu. Smanjite temperaturu na 180 stepeni i pecite 25 minuta. Na pola pečenja meso posolite i prelijte ranije pripremljenim, toplim goveđim bujonom. Pečeno meso izvadite iz rerne, prekrijte aluminijumskom folijom i ostavite da odstoji pet minuta. Meso isecite na tanke šnite i servirajte sa pečenom šargarepom.

причалица
16-05-2012, 21:32
Rolat od mlevene teletine

Potrebno: 500 g mlevene teletine, 6 jaja, 2 kašike prezli, 150 g šunke, 3 kašike pavlake, 2 kašike mleka, 15 g putera, so, biber

Priprema: teletinu posolite i pobiberite, dodajte dva jajeta i prezle, sve dobro izmesite i na foliji razvucite kao koru. Ulupajte četiri jajeta, dodajte mleko i na zagrejanom puteru ispržite kao omlet, ali samo s jedne strane. Nepečenu stranu omleta rasporedite preko mesa, a omlet pospite sitno seckanom šunkom pomešanom s pavlakom. Zavijte meso u rolnu i pecite u zagrejanoj rerni. Pečeni rolat isecite na tanke režnjeve i poslužite.

причалица
26-05-2012, 06:08
Špikovani šaran

Potrebno: 2-2.5 kg šarana, nekoliko šnita mesnate slanine (ili domaće šunke), 3-4 čena belog luka, so, sok od 1/2 limuna, 1/2 kesice začina za riblju čorbu, 1 dl kuvanog paradajza, 2 dl belog vina, seckani peršunov list
za prilog: 1 kg krompira (barenog), 300 g šargarepe (barene)

Priprema: očišćenog šarana dobro oprati, osušiti i posoliti, iznutra i spolja, nacedite malo limunovog soka na ribu, napraviti zareze na svakih 3-4 cm i u zareze uglaviti slaninicu i beli luk.Pomešati začin za riblju čorbu, vino, paradajz, so, seckani peršun i sa par kašika preliti ribu. Prelivati je par puta, tokom pečenja. Peći na 220 stepeni oko 60 minuta. Kada dobije rumenu boju gotova je. Vodite računa da se ne prekuva tj. prepeče, da se ne bi raspadala.
Obarite 1 kg krompira i 300 g šargarepe i pred kraj dodajte u sok od pečenja oko ribe.

причалица
26-05-2012, 06:26
Junetina u sosu od višanja

Potrebno: 600 g junetine, 4 kašike bešamel sosa, 2 kašike maslinovog ulja, so, biber, cimet, ruzmarin, 200 g očišćenih višanja, 250 ml soka od višanja, 2 kašike gustina, kašika šećera

Priprema: junetinu isecite na šnicle, izlupajte ih, posolite i pobiberite, pa ih ispržite na zagrejanom ulju. Meso izvedite u podmazani sud, rasporedite bešamel sos i kratko zapecite u rerni. Višnje i sok od višanja stavite da se kuvaju sa cimetom i šećerom. Gustin razmutite sa malo vode i sipajte u višnje. Kuvajte dok ne dobijete gust sos. Meso poslužite preliveno sosom od višanja.

причалица
05-06-2012, 21:11
Aromatična rolovana svinjetina

Potrebno: 8 svinjskih šnicli, 8 jagoda, 16 kašičica krem-sira, 16 kiselih krastavčića, 16 šnita slanine, 2 kašike vinskog sirćeta.
za preliv: 4 dl piva, 4 kašike meda, 5 kašike senfa.

Priprema: isecite svaku šniclu na četiri jednake trake i istucite tučkom za meso da budu mekše i sočnije. Sitno iseckajte krastavčiće i pomešajte sa krem-sirom. Dodajte u tu smesu krupno isečene jagode i odložite sa strane.
Urolajte svaki komad svinjetine slaninom i pričvrstite čačkalicom. Poređajte u pleh, prelijte vinskim sirćetom, prekrijte folijom i pecite u rerni oko 20 minuta na 150 stepeni.
U međuvremenu pripremite preliv tako što ćete pomešati pivo, med i senf u maloj šerpi, pa kad provri kuvajte još tri minuta uz povremeno mešanje i sklonite sa ringle. Izvadite meso iz rerne, unutrašnjost filujte smesom od krem-sira, jagoda i povrća, prelijte prelivom, pa vratite u rernu bez folije još dva minuta. Služite dok je toplo.

причалица
27-08-2012, 15:44
ŠATOBRIJAN

Potrebno: 800 g goveđeg filea, svinjska mast, so, biber, senf, 600 g šargarepe isečene na kolutove, 600 g graška, 600 g sitnog paradajza, 200 g putera, 4 šnite prepečenog hleba

Priprema: file u jednom komadu se posoli, pobiberi i premaže senfom, a potom se kratko peče na roštilju i preliva svinjskom mašću. Ispečeno meso iseče se na deblje šnite, svaka šnita stavi se na komad prepečenog hleba i služi s povrćem skuvanim u slanoj vodi i prelivenim puterom. Umesto predloženog povrća, možete da poslužite spanać ili brokoli, tikvice, krompir itd.
Fransoa-Rene, vikont od Šatobrijana (1768-1848), po kome je nazvano jedno od najpoznatijih jela na svetu, bio je u svoje vreme slavan pisac i diplomata. Recept je, u stvari, izumeo Monmiraj, njegov lični kuvar, za vikontovu intimnu večeru s gospođom Rekamije, čuvenom lepoticom svoga vremena. Zato je šatobrijan i danas jelo za dvoje i večeru uz sveće.

причалица
27-08-2012, 15:45
TELEĆI STEK HOLŠTAJN

Potrebno: 4 deblje teleće šnicle od buta, 1 kašika brašna, svinjska mast, biber, so, 4 jaja ispržena na oko, 4 kriške prepečenog belog hleba, 30 g putera, 4 sardine, 4 ispržene šnite šunke

Priprema: šnicle se posole, pobibere, uvaljaju u brašno i isprže na masti. Preko svake šnicle stavi se isprženo jaje. Prepečeni hleb iseče se na manje komade i svaki komad ukrasi se sardinama, ringlicama i kiselim krastavcima. Služi se s kuvanim povrćem.
Fridrih fon Holštajn (1837-1909), najuticajniji pruski političar iz vremena vladavine cara Vilhelma II, sam je smislio ovo jelo, a prvi put je za njega napravljeno u berlinskom restoranu "Borhart".

причалица
27-08-2012, 15:47
RAMSTEK MIRABO


Potrebno: 500 g junetine od leđa, bez koske, ulje, so, biber, 100 g kiselih krastavaca, 100 g maslinki, 400 g skuvanog brokolija ili spanaća, 40 g putera, 400 g krompira

Priprema: pošto odleži u ulju 24 sata, meso se posoli, pobiberi i kratko prži u komadu, tako da u sredini ostane krvavo. Komad se ukrasi imitacijom rešetaka od kiselih krastavaca iseckanih na štapiće i maslinki. Služi se uz kuvano zeleno povrće, preliveno puterom i uz pomfrit.

причалица
01-10-2012, 17:43
RAMSTEK U SOSU OD PEČURAKA

Potrebno: 800 g ramsteka, 300 g šampinjona, 100 ml pavlake za kuvanje, 4 čena belog luka, 100 ml ulja, so, biber

Priprema: isečen ramstek posolite, pobiberite i ostavite ga da odstoji pola sata. Beli luk sitno iseckajte i kratko propržite na zagrejanom ulju, dodajte pripremljeno meso i propržite dok ne porumeni s obe strane. Gotovo meso odložite na toplo mesto, a u isto ulje spustite šampinjone isečene na listiće i dinstajte da ispari tečnost koju su puste. Sipajte pavlaku i pustite da proključa, posolite, pobiberite i poslužite sa prženim ramstekom.

причалица
21-11-2012, 21:45
Svinjske rolnice s pršutom


Potrebno: 12 manjih šnicli laks-karea, 6 šnita pršute, vezica majčine dušice (ili kesica sušene), grančica ruzmarina, 250 g mešanog belog i crnog grožđa, 200 g oljuštenih, sitnih glavica crnog luka, 20 g maslaca, pola kašike brašna, maslinovo ulje, so i biber.

Priprema: glavice luka propržite na malo vrelog ulja, malo posolite, poklopite, smanjite temperaturu i pržite 15 minuta. U međuvremenu, tučkom istanjite šnicle, na svaku postavite po pola šnite pršute, pospite s malo iseckane majčine dušice i ruzmarina, posolite, pobiberite i urolajte. Rolnice pričvrstite čačkalicama da se ne raspadnu tokom prženja, ubacite ih u tiganj s lukom i pržite nekoliko minuta, povremeno ih okrenite da dobiju boju sa svih strana. Izgnječite 100 g zrna grožđa gnječilicom za krompir, dobijenim sokom zalijte rolnice, pa dodajte preostala zrna grožđa (ona krupnija presecite napola) i sve zajedno dinstajte nekoliko minuta. Dodajte maslac pomešan sa brašnom da se sokovi od dinstanja zgusnu. Sklonite s ringle i odmah servirajte.

причалица
21-11-2012, 21:55
Govedina punjena sirom i spanaćem

Potrebno je: 1.5 kg govedine od buta, 4 šnite slanine pancete, 2 kašike maslinovog ulja, 150 g šampinjona, 2 čena belog luka, 2 šake mladog spanaća, 2 kašike kozjeg sira, so i biber po ukusu.

Priprema: rernu zagrejte na 250 stepeni, dok se greje oštrim nožem zasecite meso i napravite "džep" za fil, pa ga posolite i pobiberite unutra. U velikom tiganju ispecite slaninu nekoliko minuta da bude hrskava i odložite je sa strane. U istom tiganju ispržite sitno iseckane šampinjone i mladi luk nekoliko minuta na maslinovom ulju. Zatim dodajte sitno iscepkane listove spanaća, promešajte nekoliko minuta da lišće malo omekša, sklonite s ringle, umešajte u fil kozji sir i hrskavu slaninu i govedinu napunite ovom smesom. Meso stavite u pleh koji ste obložili kolačarskim papirom, prekrijte folijom i pecite oko 30 minuta na 150 stepeni. Izvadite, sklonite foliju i pecite još 10 minuta. Ostavite da se malo ohladi i isecite tanke parčiće mesa da bi fil došao do izražaja. Servirajte toplo.

причалица
06-12-2012, 08:31
Patka s pomorandžama

Potrebno: 1 patka, so, biber, majčina dušica, 2 kašike maslinovog ulja, 2 pomorandže, 2 jabuke, lovorov list, malo peršuna, čaša suvog belog vina, 20 g skrobnog brašna, sok od 1 pomorandže, mala konzerva mandarina

Priprema: pripremljenu patku natrljajte solju, biberom i majčinom dušicom, premažite maslinovim uljem i nadenite ploškama pomorandži i jabuka, lovorovim listom i seckanim peršunom. Patku pecite deset minuta na jakoj vatri, a zatim sat do sat i po na blagoj vatri. U međuvremenu prelivajte je belim vinom i sokom od pečenja. Deo soka od pečenja izdvojte, stavite da provri s malo belog vina koje ste razmutili sa skrobnim brašnom. U taj umak sipajte sok od jedne pomorandže i tanko oljuštenu koru. Patku servirajte okruženu ploškama mandarina. Prelijte je jednim delom umaka, a ostatak poslužite odvojeno.

причалица
18-12-2012, 13:17
ITALIJANSKE ĆUFTICE

Potrebno: 200 g mlevenog mesa, 1 jaje, 50 g prezli, 50 g seckanih zelenih maslina, seckani peršun, so, biber, ulje, 200 ml jogurta, sveža nana

Priprema: mleveno meso izmešajte s jajetom, začinima i maslinama. Od te mase formirajte kuglice i pecite ih u tiganju sa malo masnoće. Ispečene ćuftice nanižite na ražnjić, a uz njih poslužite gušći jogurt pomešan sa sveže seckanom nanom.

причалица
18-12-2012, 13:18
UMOTANA JAJA

Potrebno: 6 tvrdo kuvanih jaja, 3 veze blitve, 100 g starog kačkavalja, 2 jajeta, čen belog luka, suvi biljni začin, biber, prezle

Priprema: blitvu očistite, operite je i obarite, a zatim što sitnije iseckajte. Pomešajte je sa sitno rendanim kačkavaljem, jednim umućenim jajetom i sitno seckanim belim lukom, pa začinite po ukusu.
Kuvana jaja oljuštite, pa svako uvaljajte u smesu od blitve, zatim u prezle, pa u umućeno jaje, a na kraju opet u prezle. Umotana jaja pržite u vrelom dubokom ulju, ali pazite da ne zagore. Vadite ih na papirnati ubrus da upiju višak masnoće.

причалица
01-01-2013, 12:49
Rolovana prasetina


POTREBNO: 2 kg svinjetine od buta, čaša piva, senf, 250 g praške šunke, 250 g kačkavalja, struk svežeg ruzmarina, sušena majčina dušica, sušeni bosiljak, so, biber, ulje

PRIPREMA: zamolite mesara da vam dobro istanji meso ili to uradite sami sekući meso uzduž, naizmenično s jedne i s druge strane, ali ne do kraja. Tako sečeno meso raširite u pravougaonik i istanjite ga tučkom gde je potrebno. Posolite i pobiberite meso sa svih strana, a unutrašnju stranu, koju ćete nadevati, premažite senfom i pospite bosiljkom. Preko toga stavite red šunke i pospite sitno seckanim svežim ruzmarinom. Odozgo stavite red kačkavalja sečenog na listiće, pa pospite majčinom dušicom. Meso urolajte i vežite koncem. U većem sudu, na ulju, zapecite meso da porumeni sa svih strana, a zatim ga prebacite u blago nauljeni pleh. Prvih dvadesetak minuta meso pecite na 250 stepeni, pa smanjite na 180 i tako pecite do kraja pečenja. Meso povremeno nalivajte pivom.

причалица
12-02-2013, 07:49
Vekna sa blitvom​


Potrebno: 400 g mlevene svinjetine, 4 jajeta, 100 g kačkavalja, 800 g blitve, malo muskatnog oraščića, so i biber.
Za preliv: 0.5 dl suvog belog vina, 40 g mlevenih lešnika i 50 g putera.

Priprema: blitvu operite, nekoliko minuta kuvajte u ključaloj, slanoj vodi, ocedite i iseckajte. Pomešajte mleveno meso sa struganim kačkavaljem, dodajte jaja i seckanu blitvu, posolite, pobiberite i začinite muskatnim oraščićem. Sve dobro sjedinite i dobijenu masu sipajte na list papira za pečenje i urolajte. Zatvorite krajeve papira i položite u pleh. U pleh sipajte vino, sve prekrijte aluminijumskom folijom i pecite 30 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni. Tokom pečenja veknu bar jednom okrenite. U međuvremenu, mlevene lešnike sipajte u teflonski tiganj, posolite, dodajte puter, promešajte i pecite da dobijete gustu, tamniju pastu. Pečenu veknu izvadite iz pleha i ohladite, a sokove od pečenja i vino iz pleha pomešajte sa pastom od lešnika, promešajte i ovako dobijeni preliv sipajte preko vekne.

причалица
04-03-2013, 11:04
Teletina u sosu od vina

Potrebno: 800 g teletine od buta, 200 g mesnate slanine, 150 g suvih šljiva bez koštica, 2 glavice crnog luka, 50 g putera, 4 kašičice ulja, 100 g celera, 2 šargarepe, 1.5 dl crnog vina, 1 veza peršunovog lista, 2 kašičice suvih začina i biber po ukusu.

Priprema: teleće šnicle izlupajte čekićem i pospite suvim začinima, a zatim ispržite na mešavini putera i ulja, na grilu ili u tiganju sa nelepljivom podlogom. Dodajte slaninu iseckanu na kockice i kratko propržite. Zatim dodajte seckani luk, rendanu šargarepu i koren celera, kao i sitno iseckane suve šljive. Sipajte vino i na niskoj temperaturi dinstajte. Teletinu stavite na topao tanjir, a povrće i šljive iz tiganja mešajte dok ne dobijete sos, pa prelijte preko mesa. Na kraju dodajte seckani peršun.

причалица
16-05-2013, 05:46
Punjeni jagnjeći but
Potrebno: 3 kg jagnjećeg buta, 150 g dimljene slanine, 200 g mlevenog mesa, 5 kiselih krastavčića, 2 veće šargarepe, 2 kašike prezli, kašika konjaka ili vinjaka, 50 g maslaca, muskatni orah, majčina dušica, ruzmarin, žalfija, biber, ulje, so

Priprema: uklonite kosti sa buta. Meso zasecite na više mesta kako biste formirali ravnu površinu. Delimično obarenu šargarepu i kisele krastavčiće isecite na štapiće. Na zagrejanom ulju propržite sitno iseckanu slaninu i mleveno meso. Dodajte pola kašičice majčine dušice, žalfije i iseckane listiće ruzmarina. Umešajte narendan muskatni orah, prezle i vinjak ili konjak. Posolite i pobiberite. Smesu rasporedite preko mesa, pa odozgo stavite isečenu šargarepu i krastavčiće. Meso uvijte u rolat i uvežite koncem. Stavite u dublji sud za pečenje, prelijte rastopljenim maslacem i uljem. Sipajte oko 300 ml vode i pecite na 200 stepeni oko 90 minuta.

причалица
13-06-2013, 22:07
ROLOVANO BELO MESO

Potrebno: veći komad pilećeg belog mesa, 100 g pirinča, glavica luka, 50 g mesnate slanine, so, biber, muskatni orašćić, senf, brašno, ulje

Priprema: meso očistite od grudne kosti i rastanjite ga tako da ga možete puniti i oblikovati rolat. Meso posolite, iznutra ga premažite senfom i obilno pospite biberom i muskatnim orašćićem. Na ulju propržite sitno iseckan luk i slaninicu isečenu na kockice. Dodajte opran pirinač i pržite uz stalno mešanje, a kada upije masnoću, nalivajte pomalo vodo dok pirinač ne omekša. Gotovu masu nanesite na polovinu pilećeg mesa, pa preklopite i dobro pritisnite okolo da fil ne curi. Uvežite meso koncem, uvaljajte u brašno i pržite na vrelom ulju da se sa svih strana zarumeni. Smanjite vatru i na tihom pržite još petnaestak minuta. Služite s krompir pireom.

причалица
13-06-2013, 22:08
AROMATIČNI ROLAT

Potrebno: 800 g pilećeg filea, 300 g praške šunke, 2 veze mirođije, suvi biljni začin, so, biber, ulje

Priprema: od filea isecite šnicle, pa ih dobro izlupajte preko providne folije kako se meso ne bi kidalo. Od izlupanih šnicli na aluminijumskoj foliji formirajte pravougaonik. Meso dobro začinite suvim biljnim začinom, solju i biberom. Odvojite listiće mirođije, pa ih sitno iseckajte i posolite. Mirođiju rasporedite preko mesa, a preko nje poređajte prašku šunku isečenu na tanke listove. Uz pomoć aluminijumske folije pažljivo urolajte meso, premažite ga uljem, pa zatvorite foliju i pecite pola sata u rerni zagrejanoj na 220 stepeni. Pred kraj pečenja otvorite foliju, meso prelijte s malo vode u kojoj ste rastvorili kašičicu soli i pecite još desetak minuta. Rolat isecite na kolutove i poslužite.

причалица
15-06-2013, 08:03
Punjeni jagnjeći but

Potrebno: 3 kg jagnjetine od buta, 150g dimljene slanine, 200 g mlevenog mesa, 5 kiselih krastavčića, 2 veće šargarepe, 2 kašike prezli, kašika konjaka, 100 g putera, malo muskatnog oraščića, majčine dušice, ruzmarina, žalfije, bibera, maslinovog ulja, soli

Priprema: uklonite kosti sa buta. Meso zasecite na više mesta kako biste formirali ravnu površinu. Delimično obarenu šargarepu i kisele krastavčiće isecite na štapiće. Na zagrejanom ulju propržite sitno iseckanu slaninu i mleveno meso. Dodajte pola kašičice majčine dušice, žalfije i iseckane listiće ruzmarina. Umešajte narendan muskatni orah, prezle i konjak. Posolite i pobiberite. Smesu rasporedite preko mesa, pa odozgo stavite isečenu šargarepu i krastavčiće. Meso uvijte u rolat i uvežite koncem. Stavite u dublji sud za pečenje, prelijte rastopljenim puterom i uljem. Sipajte oko 300 ml vode i pecite na 200 stepeni oko 90 minuta.

причалица
16-06-2013, 06:01
Svinjski file sa nanom

Potrebno:3 svinjska filea (ukupne težine od oko 800 g), 6 strukova mladog luka, veza nane, čen belog luka, 2 dl belog vina, 2 kašike sirćeta, ljuta papričica, maslinovo ulje, so i biber u zrnu.

Priprema: filee stavite u veću posudu, dodajte nekoliko zrna bibera i listova nane, prelijte vinom, dodajte iseckani beli luk i malo ulja i ostavite da se meso marinira 60 minuta, ali ga povremeno okrećite. Marinirano meso ocedite, uvežite kanapom i pržite sa svih strana na vrelom ulju. Posolite, pobiberite, prelijte s kašikom-dve marinade i pecite 60 minuta u rerni zagrejanoj na 190 stepeni, povremeno prelivajući sokom od pečenja. Pečene filee umotajte u aluminijumsku foliju i ostavite sa strane da se sasvim ohlade. Mladi luk očistite, isecite na kolutiće i kratko ispržite na malo vrelog ulja, uz dodatak prstohvata soli. Dodajte preostale iseckane litiće nane, sirće i sve zajedno izmiksajte da dobijete homogenu smesu. Ohlađeno meso isecite na tanke šnite, rasporedite u tanjire, prelijte pripremljenim sosom, ukrasite iseckanom papričicom i listovima nane i servirajte.

причалица
16-07-2013, 15:40
Jagnjeće ćufte u sosu

Potrebno:
za ćufte: 500 g mlevene jagnjetine, 1.5 dl kisele vode, 2 čena belog luka, 1/2 kašike svežeg peršuna, 1/2 kašičice kima, 1/2 kašičice suvih začina, 3 kašike maslinovog ulja, so i biber po ukusu.
za preliv: kašika maslinovog ulja, glavica crvenog luka, 3 kašike višanja, 3 kašičice meda, 0.5 dl višnjevače, ruma ili nekog drugog slatkog alkoholnog pića, sok od pola limuna, 2 dl vode, 1/2 kašičice cimeta, kašika sveže iseckane nane, so i biber po ukusu.

Priprema: uključite rernu da se greje na 250 stepeni. Prvo pripremite sos, tako što ćete u manjem tiganju zagrejati maslinovo ulje na umerenoj temperaturi, kratko ispržite crveni luk da omekša, pa dodajte iseckane višnje, med, sok od limuna, vodu i cimet, dobro promešajte i čekajte da provri, a zatim kuvajte pet minuta da sos postane gušći. Posolite i pobiberite po ukusu. U velikoj posudi za mućenje pomešajte mleveno jagnjeće meso, kiselu vodu, sitno iseckan beli luk, kim i suve začine, posolite i pobiberite. Polako mešajte i dlanovima oblikujte male ćufte. U tiganj sipajte maslinovo ulje i pržite ih oko 5 minuta na umerenoj temperaturi, zatim ih stavite u pleh koji ste obložili papirom i pecite 10 minuta. Prelijte ih sosom od višanja i servirajte.

http://www.novosti.rs/upload/images/2013//07/15/zp/17%20cufte-u-sosu.jpg

Nežnicah
26-07-2013, 18:36
Svinjski vrat u sosu od pečuraka

Potrebno je: 4 svinjska vrata, kesica krem supe od pečuraka, jedno pakovanje šampinjona (400g), 0,5l pavlake za kuvanje, so, biber, ulje

Svinjski vrat istanjiti tučkom za meso (može se odvojiti od koske a i ne mora), uvaljati ga u prah za krem supu i propržiti na vrelom ulju. Izvaditi ga iz masnoće, a na nju dodati šampinjone iseckane na listiće i dinstati ih 10ak minuta. Zatim dodati i ostatak praha od krem supe, malo promešati pa naliti pavlaku za kuvanje i začiniti. Pustiti da krčka još par minuta uz obavezno mešanje. Meso staviti u podmazanu vatrostalnu posudu i preliti sosom pa staviti u zagrejanu rernu na 200C da se zapeče.

Ja sam dodala i bareni krompir kao prilog, baš lepo ide :curica:

причалица
27-07-2013, 07:16
mnogo lep recept, nensi :)

причалица
12-10-2013, 08:19
Krmenadle sa lisičarkama

Potrebno: 1 kg svinjskih krmenadli, 3 čena belog luka, 600 g lisičarki, 150 ml kisele pavlake, majčine dušice (sveža poželjno), 50 g putera, 1 dl suvog, belog vina, 2 kašike maslinovog ulja, biber i so.

Priprema: pečurke pažljivo očistite vlažnim sunđerom, iseckajte da komade i zajedno sa seckanim belim lukom pržite pet, šest minuta na pola količine vrelog maslinovog ulja kojem ste dodali pola količine putera. U drugom tiganju zagrejte preostalo maslinovo ulje i puter i pržite krmenadle sa obe strane po dva, tri minuta. Dodajte dinstane pečurke, prelijte vinom, posolite, pobiberite, dinstajte još pet minuta pa meso izvadite iz tiganja, ali dodajte kiselu pavlaku i listiće majčine dušice, promešajte i kuvajte još minut, dva. Meso rasporedite u tanjire, odozgo sipajte pečurke i služite sa drugim barenim povrćem po želji.

причалица
02-12-2013, 17:09
Svinjsko pečenje punjeno brusnicama i orasima

Potrebno: 1 kg svinjskog buta
za fil: naseckana stabljika celera, stno nasečeno pola glavice crvenog luka, kašika putera, žalfija, so, biber, pola šolje pilećeg bujona, 2 šolje prezli, pola šolje suvih brusnica, četvrtina šolje seckanih oraha, 2 kašike maslinovog ulja

Prirpema: rernu uključite da se greje na 180 oC i krenite na pripremu nadeva. Na malo rastopljenog putera pržite crveni luk i celer dok ne omekšaju, dodajte začine i sve pomešajte sa prezlama. Mešavinu sa prezlama zalijte pilećim bujonom i ostavite da stoji dok prezle potpuno ne upiju tečnost. Na samom kraju iseckajte orahe i brusnice pa pomešajte sa nadevom.
Meso pripremite tako da ga razrežete i dobijete jednu veliku tanku šniclu. Možete i vašeg mesara zamoliti da vam to uradi.
Nadev rasporedite po mesu i čvrsto zarolajte pa na kraju zavežite kuhinjskim užetom ili po celoj dužini probodite štapićem za ražnjiće.
U velikom tiganju dobro zagrejte maslinovo ulje i stavite meso da se zapeče sa svih strana i dobije hrskavu koricu – kratko. Nakon toga meso stavite u tepsiju i pecite u rerni oko 45 minuta.
Kad je pečenje gotovo, zamotajte ga u aluminijumsku foliju i pričekajte 15 minuta pre nego ga budete sekli.

http://lifepressmagazin.com/wp-content/uploads/2013/11/punjeno4.jpg

причалица
06-08-2014, 06:27
Keleraba sa mlevenim mesom

http://www.novosti.rs/upload/thumbs/images/2014//08/04/zivot-plus/16-KELERABA-SA-MLEVENIM-MESOM_620x0.jpg
Potrebno: 8 mladih keleraba iste veličine, 300 g mlevene svinjetine, glavica luka, 2 kašike ulja, 2 kašike pirinča, crvena paprika, kašičica paradajz-pirea, jaje, pola veze peršuna, so i biber.

Priprema: kelerabe oljuštite, odsecite im vrhove (sačuvajte za kasnije) i izdubite kašičicom. Na vrelom ulju kratko ispržite seckani luk i kada se zacakli, prelijte sa 0,5 dl vode, posolite, dinstajte dok tečnost ne ispari pa skinite sa ringle i ohladite. Mleveno meso pomešajte sa pirinčem, koji ste prethodno na pet minuta potopili u hladnu vodu i ocedili. Dodajte paradajz pire, seckanu papriku i peršun, so i biber i sve dobro promešajte. Ovom mešavinom napunite izdubljene kelerabe, poklopite ih sačuvanim vrhovime, poprskajte uljem i ređajte u pleh, obložen papirom za pečenje. Pecite 35 minuta u zagrejanoj rerni na 180 stepeni. Služite toplo.

Keti
03-03-2015, 19:42
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10362573_855009984563196_2873198143326275090_n.jpg ?oh=0ac272a0ef6d2271de176471222a8d7c&oe=559109C4

sastojci:
1 jaje
4 supene kasike brasna
2 supene kasike kakaa
4 supene kasike secera
4 supene kasike ulja
3 supene kasike mleka
1\4 kaf.kasicice praska za pecivo.
40 gr.cokolade ili eurokrema

E sad najbitniji deo :palac:
sve to pomesati i peci u mikrotalasnoj 3 minuta u plitkom tanjiru!

:kicos:

Mirkić
09-03-2015, 13:51
Tražim pomoć, Slava posna, šta za predjela napraviti?:eek:

Padalica
09-03-2015, 13:55
Imas ovde puno recepata, samo prelistaj malo :dada:
i srecna slava :)