PDA

Pogledaj Punu Verziju : Knjige koje vredi pročitati



mare
20-02-2011, 21:13
Počinjem da pravim spisak knjiga koja ću pročitati u skorije vreme.

Predložite nešto, vi iskusniji i načitaniji.

:igrac:

:Ghelyon:

причалица
21-02-2011, 15:57
Počinjem da pravim spisak knjiga koja ću pročitati u skorije vreme.

Predložite nešto, vi iskusniji i načitaniji.

:igrac:

:Ghelyon:

''saga o forsajtima'' - džon golsvorti

причалица
21-02-2011, 16:55
''sudbine'' miroslava popovića
''šesti dan'' rastka petrovića

malavelika
21-02-2011, 22:50
za tvoje godine i za pocetak ozbiljnog citanja, ono sto ne treba da propustis:
Ubiti pticu rugalicu-Harper Li
Lovac u razi-Selindzer

Sandra
21-02-2011, 23:33
...koLIke godine?

@Paulo Koeljo - Priručnik za ratnika svetlosti
Richard Bach - Iluzije
...da se nađu...

причалица
22-02-2011, 09:12
''na drini ćuprija'' od ive andrića imaš u lektiri, garant

ali, pročitaj ''evgeniju grande'' od balzaka.

Sandra
22-02-2011, 15:54
Preporuka Maše Rebić
http://www.laguna.rs/index.php?m=pisci&id=655&blog=182

mare
22-02-2011, 20:59
Dade mi ovu bibliotekarka, ali ne mogu da je čitam.

http://www.carobnaknjiga.com/images/stories/polubrat/polubrat-v.jpg

A sad čitam:

http://www.yu4you.com/slike/knjiga/8735_Lin_Hajtman.jpg

Ovu sam poslednju pročitao:

http://www.kameleon.rs/photos/products/5/24205/thumbnails/500x500/Moj-deda-Luj-Viton-1.jpg

mare
23-02-2011, 14:35
Zapisao sam sve, pa idemo redom..

:igrac:

malavelika
23-02-2011, 22:31
pa, ako ces redom, onda nemoj ni da pocinjes :lol:
mislim, ako ces da citas masu rebic ili bjelicu, i ako ti se kojim slucajem to svidi, onda slobodno preskoci moju preporuku, jer nema sanse da ti se ovo prvo svidi, pa da se onda i u ovome drugome "nadjes"
citalacki ukus se formira vremenom, i da bi znao sta je dobra knjiga moras da "progutas"i neku losu, al ne mora da ta losa bude bas losa na nivou bjelice :lol:

mare
23-02-2011, 22:35
meni je Bjelica vrh, i kao osoba, a i knjiga mi se sviđa,
ukusi su različiti..

i šta sad, svetu se ne može ugoditi, iako se ne razumem nešto, maša rebić je u isti koš stavila ovo što i ti, kao i dostojevskog :mrgreen:
najbolje da uzmem slikovnice

:igrac:

malavelika
23-02-2011, 22:39
bjelica ti je mozda vrh jer si suvise mlad i suvise malo knjiga si procitao
ok je da se nekome bjelica dopada, ali da ta literatura ima bilo kakvu knjizevnu vrednost (isto vazi i za rebicku, vesnu radusinovic, marijanu mateus i slicne), moze da kaze samo neko ko o knjizevnosti pojma nema
s'izvinjenjem
al ti slobodno citaj sta ti srce iste, nase je da odgovorimo na temu...

mare
23-02-2011, 22:42
ma dobro, ok je, poštujem to što kažeš
iskreno, ja za mašu rebić nisam nikad čuo, samo sam video ovu njenu preporuku..

npr, pročitao sam davno grabljivicu i golu istinu, ali ne svrstavam ih u (za sada malobrojne) knjige koje sam pročitao.. jer i sam kapiram da su shit, mada našao sam ih u kući (ju) i eto uzeo..

markovacevic
23-02-2011, 22:43
Nedavno sam pročitao knjigu Zivotinjska farmu od Orvela....
Mislim knjiga me je oduševila.....:)

malavelika
23-02-2011, 22:46
naravno...i ja sam procitala masu rebic i bjelicu dovoljno kolicinski i bas zato mogu da kazem da je shit, ne pljujem ih po difoltu....i nemam nista protiv da ih cita ko zeli, kupi, ima u svom domu, preporuci dalje...ali mi je skandalozno kad mi neko kaze da su te knjige vrh, jer nisu bas ni po cemu, pa cak ni po kaviltetu papira na komse su stampane, a o drugim stvarima da ne govorim, a kad ih smesti u istu recenicu sa dostojevskim, meni se iz momenta place..ko sto rekoh-mlad si, ima vremena da shvatis sta volis da citas, za pohvalu je to sto uopste hoces i zelis da citas, za razliku od tvojih vrsnjaka...

Moonster
24-02-2011, 01:42
Nemam pojma koliko godina imaš, ali nije ni bitno, svako "nađe" sebe u određenim knjigama, bez obzira na godine.
Elem, moja preporuka je:
Paulo Koeljo - Alhemičar
Po pitanju "klasičnih dela" Rat i Mir, Zločin i kazna, Mati, Revizor, Ana Karenjina....itd, ima toga.....
Od "novijih" da tako kažemo: Životinjska farma, dobih je ja na preporuku nečiju, odlična knjiga, i pročitaj od Adamsa Daglasa - Autostoperski vodic kroz galaksiju isto fina knjiga.

Što se tiče Ive Andrića i njegovog dela "Na Drini ćuprija", možeš to početi da čitaš, ali uzmi poveći jastuk i čitaj je na krevetu, knjigu koja je toliko opisna ne pamtim da sam čitao kao što je Na Drini ćuprija, dijaloga možda ukupno imaš tri lista, možda, a opisaaaaaaa.......ne čudi me što mu dadoše Nobela.

P.S.
Može se desiti da zaspeš čitajući Andrića :lol:

Sarmica
24-02-2011, 16:33
Prepisujem Alhemičara na prvom mestu,onda Autostoperski vodič kroz galaksiju
i recimo Tvrdica,Molijer...

Bandit
24-02-2011, 16:35
CKM... Playboy...Star...i tako...

причалица
24-02-2011, 16:38
Prepisujem Alhemičara na prvom mestu,onda Autostoperski vodič kroz galaksiju
i recimo Tvrdica,Molijer...

:qq: samo ne molijer :qq:
meni je on baš smor, kao i igo :(

Sarmica
24-02-2011, 16:39
Zaboravio si Scandal:trepp:

Bandit
24-02-2011, 16:39
Pena party...

причалица
24-02-2011, 16:41
evo, ja rešila da pročitam ''na drini ćuprija'' baš onako detaljno i s uživanjem, jer je ova godina 50. jubilej dobijanja nobelove nagrade za taj roman.


Što bre?:)
Ja obožavam to njegovo podsmevanje svemu i svačemu:)

nešto mi nije leg'o, da prostiš....uopšte, ti francuzi su malo čudni :(

Sarmica
24-02-2011, 16:41
:qq: samo ne molijer :qq:
meni je on baš smor, kao i igo :(


Što bre?:)
Ja obožavam to njegovo podsmevanje svemu i svačemu:)

zvezdica
24-02-2011, 16:44
Pročitala sam -Pre nego što zaspiš-Lin Ulman
i mogu da kažem da je prelepa.

A sad sam uzela da čitam-Celestino proročanstvo-Džejms Regfild...mogu da priznam da mi deluje baš zanimljiva i da ću je danas i pročitati najverovatnije ...

Ramocve
25-02-2011, 21:40
Bilo koju Aleksandra Mekol Smita:srce: Godinama sam odbijala da čitam misleći da su sr.anje. :rumenko: Kako sam grešila. Ne možeš ih ispustiti iz ruku: Npr:
Prva damska detektivska agencija
U društvu vedrih dama
Čudo u brzim motorima
Čaj za tradicionalno građene

Prijatelji, ljubavnici, čokolada
Štedljivo s komplimetima

mare
03-03-2011, 13:49
Dođem danas u biblioteku, i zatražim prvo Lovac u žitu, kad pita mene bibliotekarka što se provaljujem s tim naslovima, ko mi je rekao to da čitam, i jel znam koliko je to staro, tako da nema tu knjigu.
Kažem ja onda Ubiti pticu rugalicu, kaže nikad nije čula za to..
I šta sad, uzeo sam Alhemičara sa najviše preporuka ovde, pa da vidimo..

причалица
03-03-2011, 21:18
Dođem danas u biblioteku, i zatražim prvo Lovac u žitu, kad pita mene bibliotekarka što se provaljujem s tim naslovima, ko mi je rekao to da čitam, i jel znam koliko je to staro, tako da nema tu knjigu.
Kažem ja onda Ubiti pticu rugalicu, kaže nikad nije čula za to..
I šta sad, uzeo sam Alhemičara sa najviše preporuka ovde, pa da vidimo..

što ne odeš do knjižare? to sve knjige koje vredi imati ;)...a nisu skupe.

mare
17-03-2011, 01:13
U međuvremenu sam pročitao Alhemičara, Bridu, i Veronika je odlučila da umre..
Završavam Mi deca sa stanice Zoo, i sutra počinjem sa Dorijanom Grejom. :)

причалица
17-03-2011, 06:58
U međuvremenu sam pročitao Alhemičara, Bridu, i Veronika je odlučila da umre..
Završavam Mi deca sa stanice Zoo, i sutra počinjem sa Dorijanom Grejom. :)

bravo marko! ''slika dorijana greja'' je jedna od upečatljivijih knjiga moje mladosti...baš dobro što ćeš da je čitaš, sjajna je.

Ramocve
21-03-2011, 08:51
Dejvid Koperfild - divna knjiga, iako ima nekih dosadnih delova.:srce:

причалица
21-03-2011, 17:36
na primer, goran petrović ''ispod tavanice koja se ljuspa'' - lepa knjiga, brzo se čita...duhovita i lepo oslikava ljude koji dolaze u bioskop....

Ramocve
22-03-2011, 08:32
:( Lovac na zmajeve - nije me skoro ni jedna knjiga tako potresla. Sad čitam Hiljadu čudesnih sunaca od istog autora.

причалица
22-03-2011, 08:35
:( Lovac na zmajeve - nije me skoro ni jedna knjiga tako potresla. Sad čitam Hiljadu čudesnih sunaca od istog autora.

meni se čak ova druga više dopala...ali, to kažu da je zato što su ''sunca'' ženska knjiga :)
sjajne su obe i realno ne znam koja je knjiga bolje.

Ramocve
23-03-2011, 13:08
Pročitah Hiljadu čudesnih sunaca, skoro u jednom dahu. Ne ispušta se iz ruku. Pretužna na momente, ali preporučujem. Malo je knjiga koje su me dirnule u posldenje vreme.

Purpurni hibiskus, zaboavila sam ime autorke.:raz_051:

DaDole
23-03-2011, 13:10
meni se čak ova druga više dopala...ali, to kažu da je zato što su ''sunca'' ženska knjiga :)
sjajne su obe i realno ne znam koja je knjiga bolje.

obje sam čitala i ne ispuštaju se iz ruke..Lovac je "muškija" a hiljade čudesnih sunaca je mala ženska biblija..žao mi je što Hosseini nije napisao ništa sem toga

Ena
23-03-2011, 13:14
"Memoari jedne gejše" - mnogo bolja od filma :g:

DaDole
23-03-2011, 13:17
"Memoari jedne gejše" - mnogo bolja od filma :g:
Nekako ne volim kad gledam ekranizaciju nakon čitanja knjige..pokvari mi svu ljepotu onog mog osjećaja ..a obrnuto nisam nikad mislim da prvo gledam film a onda čitam knjigu..film nisam gledala,ali Memoare sam pročitala i dobri su..

Ena
23-03-2011, 13:19
Ja sam gledala film jednom, a čini mi se da je bio ovih dana, i totalno mi se ne poklapa sa slikom koju sam stvorila u glavi :mirka:

DaDole
23-03-2011, 13:21
nikad se ne poklopi i grijeh je dobru knjigu kvariti ekranizacijom,sem naravno izuzetaka..naprimjer dr Živago ali ruska verzija(ne američka)

Ena
23-03-2011, 13:22
Pa kada smo radoznali :roll:

mare
23-03-2011, 19:36
još uvek čitam dorijana greja, dobra je, doduše mora se čitati natenane.. :)

причалица
23-03-2011, 21:17
još uvek čitam dorijana greja, dobra je, doduše mora se čitati natenane.. :)

pa da ...nije to isidora bjelica :lol:

mare
23-03-2011, 23:20
pa da ...nije to isidora bjelica :lol:

hah
jeste, njenog luja sam pročitao za jedno veče, a dorijana od nedelje veče poglavlje po poglavlje

Ena
24-03-2011, 09:01
Kad ste već kod Bjelice, da li ste pročitali "Virtuelnu kurvu" .

Inače preporučujem "Peking by night" od Basare :g:

причалица
25-03-2011, 16:32
Kad ste već kod Bjelice, da li ste pročitali "Virtuelnu kurvu" .

Inače preporučujem "Peking by night" od Basare :g:

od basare je svaka knjiga dobra :)
inače, bjelicu ne čitam iz principa...kao što ne gledam ''velikog brata'' i takve glooposti.

mikili
25-03-2011, 18:23
preporucujem Cvet Afrike-Varis Drije..necete je ispustiti iz ruku do zadnje strane.

причалица
27-03-2011, 08:20
''put za jerusalim'' od jana gijoma.
to je triologija, upravo čitam drugi deo, jer je skoro izašao iz štampe. zove se ''templar''. treći deo se zove ''kraljevstvo na kraju puta''.

Ramocve
28-03-2011, 08:54
:bisa: Zapažanja – Džejn Haris. Blesava, duhovita a i poučna na neki način. :)

Ramocve
09-04-2011, 15:40
Људи и дечаци - Тони Парсонс. Пише на задњој страни да је најбоља од његових књига, али се не слажем. :misticlady:
Прочитала сам све што је написао и кроз сваку књигу се провлаче исти мотиви - породица, родитељство, развод, мјузикли, баке које гледају мјузикле, лепе Азијаткиње....тако да постаје предвидиво, али се брзо и лако чита.

Zaga
19-07-2011, 10:24
KOLIBA Vilijam Jang

predivna knjiga puna poruka....

http://razbibriga.net/clear.gif
Šestogodišnja Misi, najmlađa kći Mekenzija Alena, oteta je za vreme porodičnog letovanja, a dokazi da je verovatno svirepo ubijena pronađeni su u napuštenoj kolibi duboko u divljini Oregona. Četiri godine kasnije, usred svoje Velike tuge, Mek dobija sumnjivu poruku, kojom ga neko, naizgled Bog, poziva da sledećeg vikenda dođe u tu kolibu.
Uprkos zdravom razumu, on u mračno zimsko popodne stiže do kolibe i vraća se u svoj najgori košmar. Ono što će tamo zateći zauvek će ga izmeniti.
U svetu u kom je vera sve nevažnija, Koliba se rve s bezvremenim pitanjem: „Gde je Bog u svetu ispunjenom neizrecivim bolom?“ Odgovori koje će Mek dobiti zapanjiće vas i možda preobraziti kao što su preobrazili njega. Poželećete da svi koje poznajete pročitaju ovu knjigu.


„Čitajući Kolibu shvatio sam da su pitanja koja se pojavljuju u ovom neodoljivom romanu ona ista koja nosim duboko u sebi. Lepota ove knjige nije u tome što ona daje lake odgovore na mučna pitanja, nego u tome što vas poziva bliže Bogu milosrđa i ljubavi, u kome nalazimo nadu i isceljenje.”
Džim Palmer, autor romana Božanstveni niko
„Ako je Bog svemoguć i pun ljubavi, zašto u svetu i dalje postoje bol i zlo? Ova knjiga pruža zapanjujuće kreativan i jasan odgovor na najstarije pitanje na svetu. Koliba je definitivno jedna od najboljih knjiga koje sam ikada pročitao.”
Džejms Rajl, autor knjige Nilski konj u vrtu

Zaga
19-07-2011, 10:24
DEVOJKA SA BISERNOM MINĐUŠOM....Ševalije

http://razbibriga.net/clear.gif

“Dragulj od romana”
Time Devojka sa bisernom minđušom ubedljiv je istorijski roman, ali kao studija ljudske prirode, začinjena zrelom analizom, on blista. Ševalije unosi impresivnu mešavinu strasti, gneva i zapažanja u roman koji je lep i brutalan.
The Irish Times
Trejsi Ševalije je majstor rečitih pojedinosti, oživljenih slika... Pomoću takvih pojedinosti Ševalije vodi čitaoca u svet slika, u atmosferu remek-dela koje istražuje: dirljivu, tajanstvenu, na mahove gotovo nepodnošljivo snažnu. Ponekad je atmosfera tako živa da čitalac može gotovo da je oseti, da je namiriše oko sebe. Ovo je roman koji zaslužuje, a siguran sam da će i dobiti, nagradu – ili dve!
The Times
... prekrasan roman, tajanstven, natopljen atmosferom... koji otkriva pojedinosti nastajanja slika... zaista čarobno iskustvo.
The Guardian
Prelepo napisan, tajanstven i gotovo nepodnošljivo dirljiv.
Deborah Moggach

Zaga
19-07-2011, 10:26
POSLEDNJA KONKUBINA

prelepa knjiga o poslednjem japanskom šogunu,građanskom ratu 60-ih godina 19.veka i ponovno uspostvaljanje carske vlasti,ljubav i dostojastvo,tradicija i noviteti sa zapada....

nešto prelepo....

http://razbibriga.net/imported/2011/07/poslednja_konkubina-1.jpg

EPIKA I ROMANSA MEŠAJU SE U PRIČI O PRELEPOJ KONKUBINI POSLEDNJEG ŠOGUNA
Godina je 1868. Odrastajući u planinama ruralnog Japana, Sači se oduvek osećala drugačijom. Bleda put i fine crte lica izdvajale su je od prijatelja i porodice. Kada je Sači imala samo jedanaest godina, carska princeza prolazi kroz selo i odvodi je u žensku palatu, dom tri hiljade žena i samo jednog muškarca – mladog šoguna. Sači je izabrana za njegovu konkubinu. Međutim, Japan se menja. Crni brodovi došli su sa zapada, i doveli strance željne da ovu zemlju dodaju svojim kolonijalnim imperijama. Kada građanski rat počne, Sači će morati da beži kako bi spasila goli život. Moraće da otkrije tajnu svojih korena – tajnu toliko veliku da preti da je uništi.

Zaga
19-07-2011, 10:26
PAZI ŠTA ŽELIŠ,MOŽDA TI SE I OSTVARI....

laganica roman baš za opuštanje....

http://razbibriga.net/clear.gif

Heder Hamilton ima pregršt želja. Nisu to krupne stvari - poput mira u svijetu ili glavne ženske uloge u filmu sa Bredom Pitom, nego sitne, svakodnevne želje koje joj stalno padaju na pamet. S njenom srećom u životu, svjesna je toga da joj se te bezazlene željice nikada neće ostvariti...

Sve dok jednog dana ne kupi vrijes od Ciganke na ulici. Njena sreća mijenja se iz korijena. Zgodni Amerikanac javlja se na njen oglas za cimera. Počinje da se zabavlja sa Džejmsom - savršenim muškarcem koji joj šalje cvijeće, sjajan je u krevetu i nema strah od toga da joj izjavi ljubav. Je li ostvarenje želja blagoslov ili kletva? Da li nas usrećuje kada dobijamo sve što želimo? U ovoj čarobnoj romantičnoj komediji, Aleksandra Poter otkriva kako može da izgleda život kada se najednom ostvare sve želje...

Sleepwalker
29-10-2011, 14:14
Preporucite neku dobru knjigu,koja vam se svidela.Napisite u kratkim crtama o cemu se radi,odlomak bi takodje bio pozeljan,ako vam je pri ruci knjiga.Napisite zasto bas tu knjigu preporucujete odn. sta je probudila u vama :)

Bisernica
30-10-2011, 13:08
Sleep,već postoji tema,zove se "Knjige koje vredi pročitati"
što jeste svojevrsna preporuka.Slična tema je i "Trenutno čitam".
Teme se spajaju.

Kijamet
30-10-2011, 18:50
4395

Rani Manika - odlična! :)

Tixar
01-11-2011, 18:15
Uhu ! Ko voli fantastiku i epsku fantastiku preporucujem sledece knjige
1. Naomi Novik - Zmaj njegovog visočanstva 1 deo
2. Naomi Novik - Kula od Žada 2 deo
3. Naomi Novik - Barutni rat 3 deo
Nažalost knjiga ima 6 delova ali nasi nece da prevode preostala tri !!!!!!!!!!! Inače Piter Džekson ce snimati mini seriju po knjigama!!!!
4. Glen Kuper - Biblioteka mrtvih 1 deo
5.Glen Kuper - Knjiga mrtvih dusa 2 deo

Takodje preporucujem od H.Dž. Vels - Rat Svetova !! Film me je razocaraooo! Jedino sto su potrefili su zvukovi tripoda (kao brodska sirena)

mica
25-11-2011, 09:22
"Pre nego sto zaspim"...Odlican triler

DaDole
25-11-2011, 10:48
Ovo je knjiga samo za žene..zove se "Crveni šator" Anita Dajamant..i mišljenja sam da je svaka žena mora pročitati:)

причалица
26-11-2011, 09:18
http://razbibriga.net/imported/clear.jpg

mnogo mi se sviđa. kupiću i ostatak ove edicije.

Cruz
26-11-2011, 09:50
kako biti dobar
nik hornbi

sjajna prica gledana ocima zene, vredi procitati

svetlost
24-12-2011, 14:44
Pre dve godine po preporuci devojke koja radi u knjižari sam kupila knjigu Noć prokletstva od Marice Popović. Rekla mi je da ću nakon te knjige mnoge stvari u životu drugačije posmatrati i bila je u pravu. Moram priznati da zauzima posebno mesto u mojoj skromnoj kolekciji knjiga koje volim.
Noć prokletstva je roman o ljubavi, strasti, mržnji, o srpskim običajima i naravima.
Ako Vam se dopadne ovaj roman, preporučujem i Zemaljsku setvu, nebesku žetvu; Život u raskoraku i Život u paučini od istog autora kako bi ispratili priču do kraja.

Mistery
16-08-2012, 23:36
Doris Lesing-Peto dete

Sve knjige Svetlane Velmar Janković

Pekić - Atlantida, Besnilo

i Toni Parsons, Džon Grišam..

Fića
01-12-2012, 22:59
Majstor i Margarita - Bulgakov

darko1
18-08-2013, 16:56
Meni je dobar Toma sMor - Utopija :jasenka:

svetlost
18-08-2013, 21:32
Papa Jovana - Dona Vulfolk Kros
Ptice bez krila - Luj de Bernijer

DaDole
26-01-2014, 18:02
Neka djela zaslužuju svačiju pažnju,evo jedan tekst koji piše o knjigama koje bismo trebali pročitati bar jendom u životu

Kratka istorija bezmalo svačega, Bill Bryson

U jednom od najboljih vodiča u nauci, napisanom tako da može da bude dostupan za javnost, Bryson opisuje sve - od veličine i istorije univerzuma do uspona ljudske vrste u njemu. On priča i o ekscentričnim arheolozima, antropolozima i matematičarima, koji su doprinijeli najvećim svjetskim otkrićima.

Zašto se niste ubili- traženje smisla življenja, Viktor Frankl

U ovoj knjizi, objavljenoj 1946., Viktor Frankl piše o svom iskustvu iz koncentracionog logora Aušvic, tokom Drugog svjetskog rata. Pun razumijevanja i za psihološka iskustva ljudi sa kojima je bio zatvoren, Frankl priča o smislu života i o tome kako svako društvo ima loša i dobra ljudska bića.

Kosmos, Carl Sagan

Sagan je nekako uspio da objasni 15 milijardi godina kosmičke istorije, tako što se dotakao i filozofije i religije i društva. Knjiga je napisana tako da je čak mogu razumjeti i oni bez naučnih predznanja i uspijeva da prenese duboko jedinstvo kosmosa.
Mobi dik, Herman Mellvile

Odgovor na pitanje kuda sve može odvesti beskompromisna želja za osvetom po svaku cijenu.

Maus, Art Spiegelman

Dobitnik Pulicerove nagrade za grafički roman, Maus je priča o Jevreju koji je preživio Holokaust i njegovom sinu karikaturisti, koji pokušava da se pomiri sa pričom svog oca. U ilustraciji romana su mačke i miševi koji predstavljaju naciste i jevrejski narod. Maus je zapravo strašna istina o životu pod Hitlerom, kao i odnos sina i njegovog ostarelog oca.

Za kim zvona zvone, Ernest Hemingway

„Nijedan čovjek nije ostrvo, sam po sebi cjelina; svaki je čovjek dio kontinenta, dio zemlje. Ako grudvu zemlje odnese more, Evrope je manje, kao da je odnijelo neki rt, kao da je odnijelo posjed tvojih prijatelja ili tvoj. Smrt ma kog čovjeka smanjuje mene, jer ja sam obuhvećen čovječanstvom. Stoga, nikad ne pitaj za kim zvona zvone – ona zvone za tobom...“ (Za kim zvona zvone)

Kafka na obali, Haruki Murakami
Murakami će vas ovim romanom navesti da malo napregnete um. On predstavlja zaplet između petnaestogodišnjeg Kafke koji je u potrazi za svojom majkom i sestrom, i starijeg Nakate, čovjeka koji je mentalno ometen i koji ima sposobnost da priča sa mačkama. Ova dva lika su u sukobu u ovoj priči koja je u stvari jedno metafizičko putovanje ispunjeno magičnim realizmom.

Mali princ, Antoine de Saint-Exupery

Prvobitno objavljena na francuskom jeziku, ova novela je priča o pilotu čiji se avion srušio u Sahari i njegovom susretu sa dječakom koji tvrdi da je sa druge planete. Iako je napisana kao priča za djecu, ovaj roman je jedan od najdirljivijih u francuskoj književnosti.

DaDole
26-01-2014, 18:03
Put, Cormac McCarthy

Ovaj roman je zaslužio Pulicerovu nagradu prije šest godina. Smješten u postapokaliptičnu nuklearnu zimu kroz koju lutaju bezimeni čovjek i njegov sin, McCarthy u minimalističkom stilu piše o njihovoj borbi za hranu i klanjanju kanibalističkim bandama koje pokoravaju slabije od sebe.

Sto godina samoće, Gabriel Garcia Marquez

Ovo je priča o selu Macondo i njegovim stanovnicima. Počinje sa Jose Arcadio Buendiom, čovjekom koji je sagradio selo, suočenog sa sjenkama građanskog rata i duhom čovjeka kojeg je ubio. Roman pokriva 100 godina svake generacije porodice Buendia, čije su greške u prošlosti vodile ka njenom uništenju.

Istočno od raja, John Steinbeck

Dvije porodice, Trasks i Hamiltons, žive u kalifornijskoj dolini Salinas. Roman prati svaku generaciju u borbi sa ispravnim i pogrešnim moralom, kao i probleme uzrokovane rivalstvom. Steinbeck smatra da je ovo njegovo najveće djelo i izjavio je da je sve što je napisao prije njega zapravo bila vježba za ovaj roman.

Kako steći prijatelje i uticati na ljude, Dale Carnegie
Ova knjiga je napisana 1930., ali njeni savjeti važe i danas. Topla je preporuka kao uputstvo kako uticati na ljude da razmišljaju kao vi, kako da ih promijenite, kako da se svidite drugima.

Zločin i kazna, Fjodor Dostojevski

Zločin i kazna je priča o Rodionu Raskoljnikovu, siromašnom i propalom studentu iz Sankt Petersburga, koji je smislio plan da ubije staricu, lihvarku. Tim ubistvom planira da riješi finansijske probleme, a i smatra ga etički opravdanim, jer se on, kao pojedinac, nalazi iznad moralnih pravila koja obavezuju ostale ljude. Šta je u životu opravdano, a šta ne?

Braća Karamazovi, Fjodor Dostojevski

Pozadina ove priče koja se dešava u Rusiji 1987. je oceubistvo i porodično rivalstvo. Braća Karamazovi prate živote tri brata i njihovog oca, a ovih 800 i nešto stranica sigurno vrijedi pročitati. Uostalom, sigrno ste ih već pročitali.

DaDole
26-01-2014, 18:04
Stranac, Albert Camus

Dobitnik Nobelove nagrade za književnost, Stranac počinje Mersoovim saznanjem da mu je majka umrla. Nedostatak emocija dovešće do toga da ubije čovjeka. Podijeljena u dva dijela, priča prati život Mersoa prije i poslije ubistva i vodi čitaoca kroz suđenja i predstojeće pogubljenje.

Dina, Frank Herbert

Dina je naučna fantastika. Herbert je uspio da stvori kompletne istorije, politike, religije i ekološke sisteme ovog feudalnog međuzvezdanog društva. Postavljena na pustinjskoj planeti Arrakis, Paul Atreides se transformiše u misterioznog čovjeka zvanog Muad’ Dib, kako bi osvetio ubistvo svog oca, i vodi revoluciju koja mu obezbjeđuje prijesto cara.

Eni iz zelenih zabata, L.M. Montgomery

Jedna od Mark Tvenovih omiljenih knjiga je priča o paru sa ostrva Princ Edvard, kojima je poslata jedanaestogodišnja crvenokosa Anne Shirley da im pomogne na farmi. Njena mašta i sklonost ka nevoljama uzrokuje komične avanture, nova prijateljstva i rivalstvo.
Farenhajt 451, Ray Bradbury

Farenhajt 451 je postavljen u budućnost u kojoj je literatura i sva originalna misao na ivici istrebljenja. Guy Montag je vatrogasac, čiji je posao da spali štampane knjige, kao i kuća u kojoj su sakrivene. Ali, kada njegova žena izvršava samoubistvo, i kada mladi komšija, koji ga je upoznao sa čitanjem, nestaje, Guy počinje da gomila knjige u svom domu.

Ubiti pticu rugalicu, Harper Lee

Radnja romana smještena je u Maycomb, Alabama, i prati život osmogodišnje Scout Finch, suđenje crnca koji je optužen za silovanje bjelkinje, kao i misteriozni karakter Boo Radleya. Uprkos ozbiljnim temama silovanja, i rasne i rodne nejedanakosti, ova priča je poznata i po svojoj toplini i humoru. Nagrađena je Pulicerom.

Životinjska farma, George Orwell
Alegorija i satira sovjetskog komunizma, Životinjska farma je priča o grupi životinja koje preuzimaju farmu nakon svrgavanja njihovog ljudskog gospodara. I, mada je sve u redu na početku i sve životinje rade zajedno i produktivno, vremenom se njihovo novo društvo ruši, i neke životinje počinju da vjeruju da možda nisu sve stvorene jednake.

Grof Monte Kristo, Alexandre Dumas

Ispunjena intrigama, ljubavlju, scenama borbe i socijalnom satirom, ovo je jedna od najboljih osvetničkih knjiga ikada napisanih. Priča prati Edmonda Dantesa, mladog moreplovca 19. vijeka u Francuskoj, koji je lažno optužen da je izdajnik i zbog toga provodi u zatvoru šest godina. Nakon sticanja tajnog bogatstva od kolega zatvorenika, kreće u potragu za starim životom u želji da se osveti.

DaDole
26-01-2014, 18:07
Autostoperski vodič kroz galaksiju, Douglas Adams

U prvoj knjizi iz ove serije, Arthur Dent je upozoren od svog prijatelja Ford Prefecta, tajnog istraživača za međuzvjezdana putovanja, da je zemlja trebalo da bude srušena. Par bježi sa svemirskog broda, i roman prati njihove bizarne avanture širom svemira, zajedno sa citatima iz Vodiča za autostopere.

Vrli novi svet, Aldous Huxley

Knjiga istražuje teme o psihološkoj manipulaciji, razvoju reproduktivne tehnologije i moći znanja. Opisano je društvo koje funkcioniše po principima masovne proizvodnje. Ljudi se stvaraju u epruvetama i unaprijed se određuje ko će pripadati kojoj klasi ljudi na osnovu inteligencije.

1984, George Orwell

Četrdeset godina poslije Drugog svjetskog rata, ono što je ostalo od zemlje podijeljeno je na tri supersile - Okeaniju, Evroaziju i Istočnu Aziju. Svi u Okeaniji, uključujući protagonistu Winstona Smitha, pod uskim su nadzorom Vlade. Orwell istražuje pitanja cenzure, propagande i individualizma, kada se Winston bori da izbjegne svoje monotono postojanje.

Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov
Jedan od vjerovatno najvećih romana ikada napisanih koji se može čitati na više načina. Slojevitost je tajna genijalnosti Bulgakova. Vjerovatno ste čitali, a možda i nekoliko puta.

Posljednje predavanje, Randy Pausch, Jeffrey Zaslow

Američki profesor informatike na Univerzitetu Carnegie Mellon, Randy Pausch, postao je poznat posle optimističnog predavanja pod naslovom: ’Poslednje predavanje: Stvarno postizanje snova iz detinjstva’, nakon saznanja da ima rak pankreasa i da mu je ostalo između tri i šest mjeseci života. Poslije uspjeha ovog predavanja, postao je koautor knjige ’Posljednje predavanje’ na istu temu - kako uživati u životu u svakom trenutku.

DaDole
26-01-2014, 18:21
A među preporučenim knjigama,svoje mjesto zauzimaju i najbolje književne distopije
Distopije nisu samo književna zabava, već i odlični 'barometri' društvene klime, budućnost koje se bojimo govori puno o trenutnim tjeskobama koje nas opsjedaju. U trendu su distopijske priče 'Igre gladi', 'Divergent' i novi roman Chang-Raea Leeja 'On Such A Full Sea'. Provjerite koje kultne romane tog žanra ne smijete propustiti
Autor: Huffington Post/T portal (http://www.6yka.com/home/user_content/SHVmZmluZ3RvbiBQb3N0L1QgcG9ydGFs/huffington-postt-portal)
Postoje dvije vrste distopijskih romana: o savršenom društvenom redu ili o potpunom haosu i raspadu svih vrijednosti. A ona koja je trenutno najpopularnija, otkriva i najviše o savremenoj društvenoj situaciji.

Kao priručnici instrukcija za jedan i drugi tip distopije mogu poslužiti slavni romani '1984' Georgea Orwella (objavljen 1948) ili 'The Handmaid's Tale' Margaret Atwood. U tim pričama totalitarističke vlade upravljaju narodom represivnim željeznim stiskom, a društvo propada zbog radikalnih restrikcija. Ove knjige uživale su veliku popularnost u 20. stoljeću, kad su Sovjetski Savez i nacistička Njemačka dale paralelne primjere stvarnih distopijskih sistema, a preuzetni autori mogli su jednostavno čitati tadašnje novinske naslove i ekstrapolirati vijesti iz njih.

U distopijskim pričama o potpunom haosu, društvo samo preživljava nakon nekog kataklizmičnog događaja, nenamjerno oslobođenog supervirusa ili nanotehnologije koja je izmakla kontroli. Ova vrsta distopije progovara o potpunom nedostatku kontrole u novom svjetskom poretku, smatra novinar i pisac Adam Sternbergh, autor romana 'Shovel Ready', o bliskoj budućnosti, koji prenosi svoje preporuke za čitanje o toj temi.

'Caesar's Column' (1890), Ignatius L. Donnelly
Jedan od prvih značajnih romana o distopiji na engleskom. Često je opisivan kao 'politička distopija', a priča prati život jednostavnog mladića iz Ugande koji dolazi posjetiti futuristički metropolis New York. Tamo svjedoči velikom luksuzu i visokim standardima života povlaštenih, ali i velikoj patnji radničke klase. Na kraju, uspijeva pobjeći iz grada nakon početka otvorenog rata radnika i aristokrata.

'Paklena naranča' (1962), Anthony Burgess

U čestim prestižnim odabirima roman koji je doživio i adaptaciju u režiji slavnog Stanleyja Kubricka proglašavan je najboljim romanom 20. stoljeća. Mračna vizija distopijske noćne more i budućnosti pune bandi i nemilosrdnih ubojica briljantno propituje sve postavke o dobru i zlu, od socijalne patologije do smisla ljudske slobode.

DaDole
26-01-2014, 18:22
'Loganov bijeg' (1967), William F. Nolan i George Clayton Johnson

U društvu budućnosti, populacija i konzumacija resursa ograničeni su i održavani usmrćivanjem svih koji desegnu dob od 30 godina. Policajci Logan 5 i Francis 7 s punim se uvjerenjem bore protiv buntovnika, no Logan uskoro počinje sumnjati u režimske dogme. Kada se uvjeri da priroda izvan kupole više nije zatrovana, Logan želi pomoći svojemu narodu.

'Sanjaju li androidi električne ovce' (1968), Phillip K. Dick

Roman govori o detektivu Deckardu koji u budućnosti proganja odbjegle replikante, umjetna bića stvorena na naličje ljudi. Doživio je i filmsku adaptaciju u režiji Ridleyja Scotta, koja je postala jedan od klasika žanra. U SF noiru 'Istrebljivač' redatelj je iz romana izbacio one događaje koji bi previše opteretili fabulu, a i nije ih moguće uvjerljivo prikazati na filmu: pomamu za životinjama, mercerizam i empatske kutije, Deckardovo gubljenje kontakta sa stvarnošću.

'High-Rise' (1975), J. G. Ballard
Sablasni SF roman koji opisuje nasilne događaje u luksuznom neboderu. Nakon što su zadovoljene sve njihove potrebe, stanari zgrade nastoje održati svoje socijalne statuse te u konačnici organiziraju bande u namjeri da unište 'neprijateljske katove'. Mračna priča je savršen primjer 'distopije u boci', prikaza mikro-društva koje reflektira globalne anksioznosti.

'Neuromancer' (1984), William Gibson

Začetnik cyberpunk žanra, revolucionarna trilogija istražuje vezu, ali i različitosti između ljudi i strojeva u procesu formiranja međusobne ovisnosti. Zaslužan je i za širenje termina 'cyberspace', ali i za kreiranje neizbrisivih noćnih mora većine čitatelja.

'Gun, with Occasional Music' (1994), Jonathan Lethem

Krimi-priča o avanturama privatnog detektiva u distopijskom svijetu sućutnih i osjećajnih životinja i ljudi koji ovise o drogama za otupljivanje misli i osjetila.

'The Wind Up Girl' (2009), Paolo Bacigalupi
Što se događa kao kalorije postanu valuta? Što se događa kad bio-terorizam postane oružje korporativnog profita, a manipuliranje genima dovodi do post-ljudske evolucije? Paolo Bacigalupi napisao je jedan od najzanimljivijih romana 21. stoljeća. I viziju distopije u kojoj gotovo poželite živjeti.

DaDole
26-01-2014, 18:22
Super Sad True Love Story' (2010), Gary Shteyngart

Opisuje život u New Yorku u bliskoj budućnosti, gdje prolaznici mogu ocjenjivati automatski tuđu privlačnost i atraktivnost, a Staten Island je postao novi trendi kvart u New Yorku.

'Zone One' (2011), Colson Whitehead

Odličan roman o posapokaliptičnom New Yorku često je opisivan pojednostavljeno kao roman o zombijima. Osim hodajućih mrtvaca tu su i dirljive priče o ljubavi, gubitku i usamljenosti koje korespondiraju sa suvremenom publikom.

'Ready Player One' (2011), Ernest Cline

2044. je godina i, kao ostatak čovječanstva, glavni junak Wade Watts bježi iz svog tjeskobnog okružja provodeći sve budne sate priključivanjem na program OASIS, virtualnu utopiju koje pruža mogućnost svima da žive svoje fantazije i budu ono što žele biti. Pametna i zabavna avantura o primamljivosti izmaštanog svijeta, koju mnogi prepoznaju kao već odigravajuću stvarnost.

причалица
10-04-2014, 14:45
http://www.delfi.rs/_img/artikli/knjige/67/vv/delfi_iskupljenje_olaf_olafson.jpg

apsolutno odlična knjiga :)

DaDole
10-04-2014, 17:46
Možda sam već napisala,al opet ću ,jer je čitam iznova.."Kuća mrtvih mirisa",Vida Ognjenović

причалица
10-04-2014, 20:07
Možda sam već napisala,al opet ću ,jer je čitam iznova.."Kuća mrtvih mirisa",Vida Ognjenović
jeste, fenomenalna knjiga...trebalo bi da vidim da li ima negde da se kupi....poslednji put kad sam tražila - nije je bilo ni za lek. čak ni u biblioteci da je maznem :lol:

Mistery
22-04-2014, 01:18
Uporište 1-3 Stiven King

Ko je "gutao" Pekićevo "Besnilo" oduševiće se ovom knjigom. Topla preporuka.

причалица
21-09-2016, 18:50
http://i.imgur.com/31WYfJw.gif

divna knjiga :aha:

причалица
23-12-2016, 20:11
http://2.bp.blogspot.com/-5mApMhJB_9s/VlePLZvpELI/AAAAAAAAKAY/j2YbRTleXVg/s1600/der.JPG

odlična. naporna, ali i život je naporan (ponekad).

причалица
05-04-2017, 18:36
http://i.imgur.com/zuM3sfQ.jpg?1

extra!

причалица
03-06-2017, 17:14
http://i.imgur.com/HuFOqoE.jpg?1

izuzetan istorijski roman...toplo preporučujem

причалица
01-09-2019, 06:43
https://i.imgur.com/l4xfM5l.jpg?1

odlična knjiga.

причалица
28-04-2020, 06:42
поново сам прочитала ''лавр'' јевгенија водолазкина. такође од њега је пре неки дан завршено читање романа ''бризбејн''.
ових седмица имам довољно времена, хвала Богу, па бих препоручила ''орханово наслеђе'' од алин оханесјан.
иначе, тренутно читам владимира карпова и ''генералисимус''.

Ciciban
08-05-2020, 05:56
Tajanstveni plamen kraljice Loane - Umberto Eco

Sonatica
23-09-2020, 16:04
Sve knjige Edvarda Raderfurda- Ruska, London, Njujork, Pariz, Sarum

Izdavač je Laguna.

Ovi romani su istorijski, prate nastanke Rusije, Londona, Njujorka, Pariza i Saruma, kroz priče o porodicama prvih doseljenika i njihovih potomaka.