PDA

Pogledaj Punu Verziju : Egzorcizam (isterivanje djavola)



tripp
09-03-2011, 16:15
Egzorcizam (grč. εξορκίζω - zaklinjati, obavezati, zaposednuti nekog; εξορμάω - isterivati, provaljivati, pokrenuti) predstavlja moć, umeće ili dar isterivanja zlih duhova, besova i đavola iz tela njima opsednutih ljudi. Prisutno je u u verskom sistemu mnogih religija.

U hrišćanstvu se veruje da je ovaj dar Isus Hrist, pozivajući se na Svetog Duha i uz prizivanje Božije pomoći preneo na svoje učenike - apostole.

Kada Crkva javno i mjerodavno, u ime Isusa Krista traži da neka osoba ili predmet budu zaštićeni od opsjednuća Sotone i oslobođeni njegove vlasti govori se o otklinjanju (egzorcizmu). Egzorcizam smjera izgonu demona ili oslobađanju utjecaja zloduha i to duhovnom vlašću koju je Isus povjerio svećenicima. Prije nego se stvarno pristupi egzorcizmu treba provjeriti je li doista riječ o opsjednuću ili se radi o bolesti koju treba prepustiti medicini. Pošto je nemoguće dokazati da se radi o opsjednuću, egzorcizam nije u koncenzusu sa znanošću i odluka o njegovom provođenju leži na oboljelom ili njegovim bližnjima. Prema katoličkom nauku egzorcizam može vršiti samo svećenik koji je dobio posebno odobrenje od mjesnog biskupa, a ima za cilj osloboditi opsjednutoga. Egzorcist treba biti čovjek duboke vjere, odlikovati se pobožnošću, znanjem, razboritošću i neporočnošću života (Kanon 1772). I kao što je opsjednuće krajnji oblik djelovanja sotone, tako je egzorcizam krajnji oblik djelovanja u ime Božje, jer je egzorcizam javna molitva Crkve, učinjena s autoritetom Crkve, jer ju čini svećenik kojeg je imenovao biskup. Za vrijeme vršenja egzorcizma potrebno je stalno moliti kako bi se, po vjerovanju, dogodila Božja pobjeda i prisjetilo se vjernike da je njihov cilj trojedini Bog, a ne idoli i da je sva Sotonina moć podvrgnuta Kristovoj vlasti.

http://www.fotorola.com/uploads/a63d32ee85.jpg (http://www.fotorola.com/)

Znanstvenih dokaza za opsjednuća nema. Opsjednuća su u psihijatriji klasificirana kao mentalna oboljenja, za što postoje dokazi. Stoga se ne može govoriti o konkretnom "broju opsjednuća". Egzorcizmi se izvode rijetko i to onda kada se medicinski ustanovi da trenutnim znanjima osobi više ne može pomoći. Onda preostaje da oboljela osoba ili njena obitelj odluče je li egzorcizam potrebno izvesti.

Postoje filmovi sto se tice ove teme, ali oni to naravno preuvelicavaju, kao to sto svaki film i radi.

Evo da cujem sta vi mislite o ovome? :)

Moonster
09-03-2011, 16:21
Postoje filmovi sto se tice ove teme, ali oni to naravno preuvelicavaju, kao to sto svaki film i radi.

Evo da cujem sta vi mislite o ovome? :)

Po stavu Katoličke crkve, to su većinom slulčajevi za psihijatriju i tamo im je i mesto, ali....

Postoje, iako izuzetno retki dokumentovani slučajevi, o jednom postoji i snimljen dokumentarac bez ikakvog preuveličavanja po tom pitanju, naravno osobe i mesta događaja su realni, samo su imena osoba zaštićena, dokumentovano je sve od strane same crkve. Zvaničan stav je da takve stvari ne postoje i tako i jeste u velikom broju slučajeva, radi se o ljudima koji pomoć treba da potraže u sklopu određenih ustanova,a ne u okvirima crkve. Međutim, pojedini slučajevi toga tipa postoje i za njih su nadležni samo određeni svećenici unutar Katoličke crkve, koji su osposobljeni za takve stvari, ali to se dešava izuzetno retko kao što i rekoh.

Raisa
12-03-2011, 17:18
Nekad ne pomaze ni molitva,umeju da se rugaju tome,pogotvo ako osete strah,a teshko je ne plashiti se. a svestenicima,pa..je ne znam koliku hrabrost trebas posecovati,jos kad kazu ''a pa oni imaju zastitu''...
I Hrist je govorio Oche moj sto si me ostavio kad je umirao na Krstu.

Moonster
12-03-2011, 17:26
Nekad ne pomaze ni molitva,umeju da se rugaju tome,pogotvo ako osete strah,a teshko je ne plashiti se. a svestenicima,pa..je ne znam koliku hrabrost trebas posecovati,jos kad kazu ''a pa oni imaju zastitu''...
I Hrist je govorio Oche moj sto si me ostavio kad je umirao na Krstu.

Radi se o Rimskom protokolu kada se egzorcizam radi nad određenom osobom, a to rade samo malobrojni izuzetno jaki svećenici, ili kao što bi neko drugi rekao:"Jaki (tvrdi) u veri", a takvih je uvek bilo jako malo. Nekada se sprovodi istovremeno na dva mesta, na mestu osobe koja je predmet toga i na drugom mestu gde se posebno moli za tu osobu.
Hrist je također i molio Boga da bude po volji njegovoj i da ga obiđe čaša žuči, ako je moguće, ali da u svakom slučaju bude volja njegova.
Golgota je bila volja njegova.

QueenOfClubs
12-03-2011, 17:27
Evo da cujem sta vi mislite o ovome? :)
Мислим да не постоји и мислим да је много лакше окривити ђавола, врачару, мику, лазу, него признати да си (или неко блзак) зао, покварен, убица, болестан и шта све не.

Raisa
12-03-2011, 17:47
a to rade samo malobrojni izuzetno jaki svećenici, ili kao što bi neko drugi rekao:"Jaki (tvrdi) u veri", a takvih je uvek bilo jako malo.

pa znam ali,ja govorim generlano tim..lokalnim dodjosima egzorcistima,pozvacu aj oca Peru da je izbavi,koji tako dodju,a drshce im ruchica. vise sam mislila na zaposednute,da ne smeju d apokazu strah,jer onda svi nagrnu,ali tesko je ne plashiti se nepoznatog,pogotovo ako znas da je mocnije od tebe,i dzabe se onda mole,jer onda oni pocnu da se podsmevaju,rugaju, ti onda vidis da se oni ne plashe dok se molis pa se josh vishe useres i...

pa onda kad se svadjaju,koga napdaju pre,one verne il one koji su se ''otudjili '' od Boga,mad au toj slabosti ima nesto,nije zabadava kad si slabiji psihicki i duhovno da pocnes da se budis ko navijen u tri ujutru svako veche,a kad si smiren i stabilan to se sve redje deshava....ali to koga zaposednu je isto ko sa vidovitoscu,kome se mrtvi ,a vala i demoni javljaju,senzibilitet,osecajni. Bas ima jedna lepa recenic u jednom filmu,a tacno prikazuje,sin vidja mrtve itd,majka ne,i kad su doveli egzorcistu u kucu pita decka '' you see that man standing in the corner dont u ''..pa majka pita,sto ne moze ona da ih vidi,pa joj ovaj kaze '' thats because youre healthy and stable,your not supposed to see them''.

Moonster
12-03-2011, 17:57
a to rade samo malobrojni izuzetno jaki svećenici, ili kao što bi neko drugi rekao:"Jaki (tvrdi) u veri", a takvih je uvek bilo jako malo.

pa znam ali,ja govorim generlano tim..lokalnim dodjosima egzorcistima,pozvacu aj oca Peru da je izbavi,koji tako dodju,a drshce im ruchica. vise sam mislila na zaposednute,da ne smeju d apokazu strah,jer onda svi nagrnu,ali tesko je ne plashiti se nepoznatog,pogotovo ako znas da je mocnije od tebe,i dzabe se onda mole,jer onda oni pocnu da se podsmevaju,rugaju, ti onda vidis da se oni ne plashe dok se molis pa se josh vishe useres i...

pa onda kad se svadjaju,koga napdaju pre,one verne il one koji su se ''otudjili '' od Boga,mad au toj slabosti ima nesto,nije zabadava kad si slabiji psihicki i duhovno da pocnes da se budis ko navijen u tri ujutru svako veche,a kad si smiren i stabilan to se sve redje deshava....ali to koga zaposednu je isto ko sa vidovitoscu,kome se mrtvi ,a vala i demoni javljaju,senzibilitet,osecajni. Bas ima jedna lepa recenic u jednom filmu,a tacno prikazuje,sin vidja mrtve itd,majka ne,i kad su doveli egzorcistu u kucu pita decka '' you see that man standing in the corner dont u ''..pa majka pita,sto ne moze ona da ih vidi,pa joj ovaj kaze '' thats because youre healthy and stable,your not supposed to see them''.

Ajmo redom :aha:

U vezi prvoga bolda, jesi se ti to malčice igrala pa imala problema ili je to onako iz filmova, samo pitam, ništa više :mrgreen:

Nema svađe, oni koji su se potpuno odrekli Boga, njih nema potrebe napadati, posao obavljen.
Što je osoba jača u veri, to su napadi snažniji, to bi trebalo da znaš :aha:

Zaposedanje nema veze sa vidovitošću, baš nikakve, a oni koji "vide", lako se utvrđuje da li lažu ili ne i od koga im je dato da "vide".

QueenOfClubs
12-03-2011, 17:58
О чему ви то? :huh:

Moonster
12-03-2011, 18:00
О чему ви то? :huh:

O egzorcizmu, tačnije objašnjavam Raisi neke stvari :zrika:

QueenOfClubs
12-03-2011, 18:01
Аман бре то само правили филмове да плаше малу децу.
Какво бре запоседање, какви бакрачи. :eek:

Moonster
12-03-2011, 18:02
Аман бре то само правили филмове да плаше малу децу.
Какво бре запоседање, какви бакрачи. :eek:

Pa o filmovima i pričamo :mrgreen:

QueenOfClubs
12-03-2011, 18:06
Ух добро је.
Немо ме забрињавате.

Moonster
12-03-2011, 18:07
Ух добро је.
Немо ме забрињавате.

Ne misliš valjda da smo sektaši :eek:

Raisa
12-03-2011, 18:17
Ajmo redom :aha:

U vezi prvoga bolda, jesi se ti to malčice igrala pa imala problema ili je to onako iz filmova, samo pitam, ništa više :mrgreen:

Nema svađe, oni koji su se potpuno odrekli Boga, njih nema potrebe napadati, posao obavljen.
Što je osoba jača u veri, to su napadi snažniji, to bi trebalo da znaš :aha:

Zaposedanje nema veze sa vidovitošću, baš nikakve, a oni koji "vide", lako se utvrđuje da li lažu ili ne i od koga im je dato da "vide".


nisam se igrala..

nisam ni rekla da vidovitost ima veze ,smao sma rekla da je isto. mrtvi i ostali se ukazuju onima koji su senzibilni,osetljivi,drugaciji, demoni zaposednu onog ko je duhovan,senzibilan. izvesno je da se nece okomiti na brokera iz Wall Streeta :mrgreen:

a i imas vishe vrsta vidovitosti,a i nisi ti neki Bozji advokat cuj...''utvrditi da li lazu'' nisi ti niko da bi ih sad izvodio pred sud,niti imas prava pa da '' testiras'' ili proveravas. Nije vidovitost pin ball mashina


mada,ovo sto si rekao ''od koga je dato'' e to je kljucno,ja to pre nisam znala da moze,da te varaju,ali ima toga,pogotovo vidovitima kojima se npr mrtvi ukazuju u snu i javljaju,ono sto sam pisala,vidis recimo devojcicu i pomislis '' jao,pa mora da trazi pomoc od mene'' pa u stvari shavtis,da to uopste nije devojcica.....da je to ko zna ko ko je preuzeo njen oblik. moguce i onaj drugi da te zavarava i daje da vidis,ali svasta pogresno,al ja to nisam znala.
a za to jacha u veri,to bas i ne verujem,ima ljudi kojima se javljaju stigme pa im krvare zglobovi satima a nisu neki preterani vernici. mada,opet,izvesno je da svi ti imaju nesto u sebi sto ih cini prepoznatljivima i vidljivim....onima :mrgreen:


ne objasnjavas ti meni nista i keve ti mani se te arogancije,postaje zamorna.

Moonster
12-03-2011, 18:26
nisam se igrala..

nisam ni rekla da vidovitost ima veze ,smao sma rekla da je isto. mrtvi i ostali se ukazuju onima koji su senzibilni,osetljivi,drugaciji, demoni zaposednu onog ko je duhovan,senzibilan. izvesno je da se nece okomiti na brokera iz Wall Streeta :mrgreen:

a i imas vishe vrsta vidovitosti,a i nisi ti neki Bozji advokat cuj...''utvrditi da li lazu'' nisi ti niko da bi ih sad izvodio pred sud,niti imas prava pa da '' testiras'' ili proveravas. Nije vidovitost pin ball mashina


mada,ovo sto si rekao ''od koga je dato'' e to je kljucno,ja to pre nisam znala da moze,da te varaju,ali ima toga,pogotovo vidovitima kojima se npr mrtvi ukazuju u snu i javljaju,ono sto sam pisala,vidis recimo devojcicu i pomislis '' jao,pa mora da trazi pomoc od mene'' pa u stvari shavtis,da to uopste nije devojcica.....da je to ko zna ko ko je preuzeo njen oblik. moguce i onaj drugi da te zavarava i daje da vidis,ali svasta pogresno,al ja to nisam znala.
a za to jacha u veri,to bas i ne verujem,ima ljudi kojima se javljaju stigme pa im krvare zglobovi satima a nisu neki preterani vernici. mada,opet,izvesno je da svi ti imaju nesto u sebi sto ih cini prepoznatljivima i vidljivim....onima :mrgreen:


ne objasnjavas ti meni nista i keve ti mani se te arogancije,postaje zamorna.

Paaaa Wall Street je baš fino mesto za takve stvari, pitaj Vorena :mrgreen:

Uhuhuuuuu gde ode, božiji advokat :raz_067:
Ne, takve stvari se jako lako provere i po pravilu se uvek proveravaju u okviru crkvene zajednice, zar zaista misliš da je neko toliko naivan pa da poveruje nekome ko kaže da je vidovit a da se to prethodno ne proveri :g:

Igrala se, igrala se :raz_076:

A sada postala nervozna i arogantna :zrika:
Zašto ?
Kada ja uopšte nisam arogantan :raz_076:

kojica
12-03-2011, 18:29
Raisa, samo oprezno. Ako isteraš đavola iz njega, postoji velika verovatnoća da
ništa neće ostati. :lol:

Moonster
12-03-2011, 18:32
Raisa, samo oprezno. Ako isteraš đavola iz njega, postoji velika verovatnoća da
ništa neće ostati. :lol:

Kako se usuđuješ :mirka:

A kolika je ta verovatnoća, procentualno :g:

kojica
12-03-2011, 18:33
Kako se usuđuješ :mirka:

A kolika je ta verovatnoća, procentualno :g:
Pa eto.. moja arogancija mi to dozvoljava.. :lol:

oko 99,9%.. :lol:

Vragolanka
12-03-2011, 18:34
zašto bi neko uopšte isterivao đavola? :lol:

Moonster
12-03-2011, 18:36
Pa eto.. moja arogancija mi to dozvoljava.. :lol:

oko 99,9%.. :lol:

Kojice rogova mi tvojih, ja (ni)sam Đavo :lol:

Sarmica
12-03-2011, 18:37
Pa eto.. moja arogancija mi to dozvoljava.. :lol:

oko 99,9%.. :lol:

A ja kad mu rečem:"Avetu" svadjo bi se:kapa:

Moonster
12-03-2011, 18:37
zašto bi neko uopšte isterivao đavola? :lol:

Dobro pitanje, a odgovor je zato što ne zna šta je prava zabava :lol:

Vragolanka
12-03-2011, 18:38
Dobro pitanje, a odgovor je zato što ne zna šta je prava zabava :lol:

amen, kolega... :lol:

Moonster
12-03-2011, 18:38
A ja kad mu rečem:"Avetu" svadjo bi se:kapa:

Nemaš imunitet koji ima Kojica :kapa:

kojica
12-03-2011, 18:39
Kojice rogova mi tvojih, ja (ni)sam Đavo :lol:
:zrika:

Pa da. Nisam ni ja.. :lol:

QueenOfClubs
12-03-2011, 19:07
Ne misliš valjda da smo sektaši :eek:
Kako bre sektaši, vi pričate o sveštenicima. :eek:

Moonster
12-03-2011, 19:10
Kako bre sektaši, vi pričate o sveštenicima. :eek:

Paaa i u sekti ima sveštenika :eek:

QueenOfClubs
12-03-2011, 19:13
Стварно? :eek:
Ма не зезај, негде сам прочитала да је у питању католичка црква.

Moonster
12-03-2011, 19:16
Стварно? :eek:
Ма не зезај, негде сам прочитала да је у питању католичка црква.

Stvarno :eek:
A ima tu istine nešto, ima tu istine :raz_068:

tripp
13-03-2011, 10:08
Vidite ovako.. Videli ste verovatno da sam iz Subotice, koja je inace katolicki grad, ima dosta madjara i hrvata, nebitno sad to.. Znam neke stvari koje verovatno drugi ne znaju.

Osvrnimo se na cinjenice..

Egzorcizam postoji i u pravoslavnoj crkvi, samo oni ne znaju za poseban cin egzorcizma ali imaju neke molitve, pizdarije..
Dok katolicka crkva ima poseban obrednik za to.

Postoje i dokazi da djavo postoji, a najvise dokaza nam pruza sama Biblija, u kojoj se par puta spominje otac lazi, sotona.

Mnogi od vas gledaju na Bibliju kao glupost, ali Bibliju treba gledati kao knjigu simbolike, ne kao knjigu u kojoj se opisuju dogadjaji koji su se stvarno i desili.

Pretpostavljam da znate deo Novog zaveta kada je Isus isterao djavola iz jednog momka, i kada im je naredio da izadju iz njega i udju i neke svinje, koje su potom poskakale u vodu i podavile se. Verovanje katolicke i pravoslavne crkve je takvo da oni postoje i da zaposedaju ljude. Crkvu je ustanovio Sveti Pavao, kome je Isus dao moc da izgoni te zle duhove, a njegovu moc su nasledili danasnji Biskupi, Vladike, Patrijarsi etc. Tako da oni daju vlast drugom svesteniku da izvede taj obred.

Neko je ovde vec rekao da se to retko desava, i istina je, i egzorcizam se radi samo onda kada se ustanovi da coveku vise ne moze pomoci lek, doktor, vec samo Bog.

Poznajem jednog egzorcistu, iz subotice je, zove se oszkar (madjar po nacionalnosti), koji je redovni egzorcizsta, i ispricao mi je jedan svoj pohod i ja mislim da on ne laze sto se tice toga. Zbog te njegove ispovesti sam i odlucio da otvorim ovu temu.

Samo mi nije jasno jedno; ako verujete u astrologiju, belu i crnu magiju, vestice, carobna ogledala, amajlije i kojesta kako onda da ne verujete u djavola? :) Inace vec i najveci satanisti su potvrdili da 3:00AM in fact does not work.

Ali to ne izgleda ni blizu onom sto se u filmovima dogadja, neke zagorele face i sta ja znam.. To je cisto preuvelicavanje, ali smatram da itekako postoji.

Ma samo sit down i relax, chill out, ove stvari su retke.

bahahaha sad sam se skenj'o :)

QueenOfClubs
13-03-2011, 10:13
Али скроз :lol:

QueenOfClubs
01-04-2011, 06:39
Извор: "Блиц"

Posao za "profesionalce"
Vatikan: Zbog interneta sve veća potreba za isterivačima đavola

I.Kešanski | 01. 04. 2011. - 00:16h |

VATIKAN - Katolička crkva upozorava na rastuću potrebu za egzorcistima zbog sve većeg broja mladih ljudi koje vrbuju satanističke grupe.
http://razbibriga.net/imported/2011/04/130436_exorcistphoto_f-1.jpg?ver=1301602631 Scena iz filma "Isterivač đavola"

Na rimskom univerzitetu “Pontificio Ateneo Regina Apostolorum” koji je pod vlašću Vatikana, u toku je šestodnevna konferencija čija je glavna tema egzorcizam, prenosi britanski “Telegraf”.

Jedan od zaključaka sa konferencije je da je internet učinio lakšim pristup informacijama o okultizmu i satanizmu i kontakt sa različitim sektama. Zbog toga stvorena potreba za boljim informisanjem o isterivanju đavola i demona iz ljudi.


“Zbog interneta je mnogo lakše sada naći informacije o satanizmu. Za samo nekoliko minuta možete kontaktirati satanističke sekte i istraživati okultizam”, izjavio je Karlo Klimati, član univerziteta.

On je objasnio da je konferencija posvećena edukaciji o egzorcizmu.

“Ova konferencija nije o tome kako se postaje egzorcista već o informisanju o egzorcizmu, satanizmu i sektama. Njen cilj je da pruži pomoć porodicama i sveštenicima. Najvećem riziku od satanizma izloženi su mladi ljudi koji su emotivno krhki”, ispričao je Klimati.

Cilj konferencije, kojoj prisustvuju mnogi sveštenici, psiholozi, psihijatri, prosvetari i socijalni radnici, jeste da se o fenomenu satanizma govori sa “ozbiljnošću i naučnom rigoroznošću”, uz izbegavanje priče o natprirodnom i senzacionalnom. Organizatori smatraju da je opasnost satanizma poslednjih godina potcenjena.

U teoriji, svaki sveštenik može da izvede egzorcizam - ritual sa molitvama čiji je cilj da se istera đavo iz tela zaposednute osobe, ali katolička crkva predlaže da se time bave profesionalni egzorcisti.