Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Kvačice



kojica
22-05-2011, 13:05
Mnogo veći problem od toga, da li ćemo pisati ćirilicom ili latinicim jesu kvačice u latiničnom
pismu. Zbog čega ih izbegavate?
Čak ih ne morate ručno dodavati i maltretirati se oko njih. Dovoljno je da podesite
tastaturu na srpsku latinicu.
Eto, nije problem kada se ne piše sa kvačicama po čatovima ili na nekim nebitnim temama,
ali ljudi pišu ozbiljne komentare, otvaraju ozbiljne teme, pišu blogove, sve bez kvačica.
Kako ozbiljno shvatiti nekoga, ako ne znaš jel teo da kaže koža ili koza, sisa ili šiša?
I još mi je najzabavnije slovo sh. Zbog čega sh a ne š?

Jel to tako mnogo moderno ili šta?

Zak
22-05-2011, 13:07
Pa i jeste, pogotovo kada neki mentol na frizerskom salonu izbaci neki natpis kao na primer "Sisanje povoljno".

Adio
22-05-2011, 13:08
Iskrena da budem, ja uvek pisem cirilicom kada je to na papiru.
Ovde zbog tastature na kojoj nemam napisana slova na latinicnom srpskom, i zbog brzog kucanja, tako je kako je.

Sarmica
22-05-2011, 13:08
E mene više nerviraju ta ch,sh :mirka:

kojica
22-05-2011, 13:09
Koliko ima tih slova i koliko dana ti je potrebno da ih naučiš? :hm:

ribizla
22-05-2011, 13:09
ch, sh, zh, tj, -> toliko :D

Adio
22-05-2011, 13:11
Ma znam ih, ali mozda je prosto i navika.
Mada moram priznati da zbog karikiranja reci koje pisem po netu, cesto upotrebljavam iste i u govoru, sto je jako ruzno.
Sad polako sve ispravljam!

Sarmica
22-05-2011, 13:13
A kako bi strandzerosi razumeli naše Š,Č,Ć i tako to:palac:

ribizla
22-05-2011, 13:13
nista mi ne pricaj... :/
istu muku mucim.. xD ljudi me gledaju bledo..

mica
22-05-2011, 13:14
Navika. Ja sam na netu vec 11 god,tad u pocetku,svi smo pisali bez kvacica ili sa tj,ch,sh itd..Nakon toga kadje uveden satndard sa kvacicama,meni je uslo u naviku da sad ovako kuckam i mrzi me da menjam

Zak
22-05-2011, 13:19
Zavisi, razumljivo mi je za ljude kome komp nije alatljika na kojoj sede po ceo dan da obracaju paznju na kvrzice i kukice. Al kada kucas stotine redova necega dnevno... pa cak i hiljade kojekakvih redova onda coveka najcesce zabolucka malo po tom pitanju.

Man
22-05-2011, 13:46
nista mi ne pricaj... :/
istu muku mucim.. xD ljudi me gledaju bledo..


Navika. Ja sam na netu vec 11 god,tad u pocetku,svi smo pisali bez kvacica ili sa tj,ch,sh itd..Nakon toga kadje uveden satndard sa kvacicama,meni je uslo u naviku da sad ovako kuckam i mrzi me da menjam

klasično foliranje...

ribizla
22-05-2011, 13:49
jeste.. foliranje je reci.. lol ljudima u lice.. ili azn :/ a da oni pri tom nemaju pojma sta to treba da znaci.. niti su iz te vode..

mikili
22-05-2011, 14:49
ja ne umem to da podesim..ne znam ni da moze..:qq:

Sarmica
22-05-2011, 15:42
Ma,čista navika...evo imam na tastaturi ta slova ali ipak često koristim ova "beskvačna" :lol:
Ali evo da se Kojca ne bi stresirala,je ćem se potrudim:palac:

причалица
22-05-2011, 17:48
Mnogo veći problem od toga, da li ćemo pisati ćirilicom ili latinicim jesu kvačice u latiničnom
pismu. Zbog čega ih izbegavate?


ne izbegavam ih uopšte...čak mi je neprijatno bez njih...izbegavam da pišem na forumu velika slova gde im je mesto, ali kvačice - ne. čak pišem i ćirilicom, kad pišem svojeručno....ali ovde...nemam popjma, ako treba, pisaću ćirilicom, nije problem.

paculjkica
23-05-2011, 12:56
Ja nekad zaboravim da podesim, obično bude podešeno i onda mi zatreba @ tako da nekad zaboravim u brzini da vratim. Eto, niije do toga da je onako više moderno.
Obratiću pažnju od sad na kvačice :trepp:

причалица
11-06-2011, 06:53
mislim, imamo mogućnost da pišemo š, ć, đ, č...i tako dalje....što to ne iskoristiti kako valja i pokušati da budemo pismeniji (ili bar da izgledamo pismeniji)?

mihaela
11-06-2011, 07:02
Eto,ja bas juce zbog toga kupila novu tastaturu,na kojima imaju ta slova.I juce kod kuce da je isprobam-nema tih slova :ljut:
Imam samo neke crtice umjesto slova.:ljut:
A voljela bih da imam,lakse je napisati sto zelis,ponekad mi se desava da moram birati i mijenjati rijeci,jer se mogu pogresno protumaciti...samo zbog tih kvacica.

причалица
11-06-2011, 09:44
Eto,ja bas juce zbog toga kupila novu tastaturu,na kojima imaju ta slova.I juce kod kuce da je isprobam-nema tih slova :ljut:
Imam samo neke crtice umjesto slova.:ljut:
A voljela bih da imam,lakse je napisati sto zelis,ponekad mi se desava da moram birati i mijenjati rijeci,jer se mogu pogresno protumaciti...samo zbog tih kvacica.

može da se podesi, mihaela.

Man
11-06-2011, 09:51
Evo sada ću ja da objasnim kako da na Windows XP-u podesite naša slova (ČĆŽŠĐ)

Za početak ne bi bilo loše da nabavite tastaturu na kojoj su već ispisana naša slova.

- Što bih kupovao kada mogu i sam da ih dopišem?

Tastatura, koja je napravljena za nas ne razlikuje se samo po par dodatih slova, već i po mogućnošću pisanja ovakvih slova "kód" ;)

Krenimo redom. Pri instalaciji Windowsa na računar, prvo podešavanje se odnosi na region u kome se nalaziš, a samim tim i jezik, odnosno tastatura koju koristiš. Nakon toga, Windows je podešen na naša slova i tako ostaje dok ih ne promenite (Default).

Ukoliko je Windows instaliran bez ovih podešavnja - uraditi sledeće:

Start > Control Panel > Regional and Language Options

Sada se otvara sledeći prozor na kome bi bilo dobro, pošto smo srbi, da za Regional options staviš Serbian (Latin), kao i za lokaciju Serbia and Montenegro

Zatim klikni na drugi tab Languages > Details...

Za Deafult input language stavi Serbian (Latin)

Dole ispod klikni na Add, pa dodaj latinicu i ćirilicu...

To je to...

Prvo što bi te trebalo iznervirati i razlog da me oteraš u tri lepe su


- Z i Y su zamenili mesta!
- Kako da napišem mail kad ne znam gde je @? @ dobiješ tako što stisneš DESNI taster ALT + V


"Ó, É, Á..." slova se dobijaju na malo čudan način:

Desni ALT + 9 (ništa se neće pojaviti), sada stisnite O, E ili A i tek onda se pojavljuje željeno slovo...

Ima toga još...

Ove stvari morate da učite napamet ukoliko nemate srpsku tastaturu

To je to...

причалица
11-06-2011, 09:53
Evo sada ću ja da objasnim kako da na Windows XP-u podesite naša slova (ČĆŽŠĐ)

Za početak ne bi bilo loše da nabavite tastaturu na kojoj su već ispisana naša slova.

- Što bih kupovao kada mogu i sam da ih dopišem?

Tastatura, koja je napravljena za nas ne razlikuje se samo po par dodatih slova, već i po mogućnošću pisanja ovakvih slova "kód" ;)

Krenimo redom. Pri instalaciji Windowsa na računar, prvo podešavanje se odnosi na region u kome se nalaziš, a samim tim i jezik, odnosno tastatura koju koristiš. Nakon toga, Windows je podešen na naša slova i tako ostaje dok ih ne promenite (Default).

Ukoliko je Windows instaliran bez ovih podešavnja - uraditi sledeće:

Start > Control Panel > Regional and Language Options

Sada se otvara sledeći prozor na kome bi bilo dobro, pošto smo srbi, da za Regional options staviš Serbian (Latin), kao i za lokaciju Serbia and Montenegro

Zatim klikni na drugi tab Languages > Details...

Za Deafult input language stavi Serbian (Latin)

Dole ispod klikni na Add, pa dodaj latinicu i ćirilicu...

To je to...

Prvo što bi te trebalo iznervirati i razlog da me oteraš u tri lepe su


- Z i Y su zamenili mesta!
- Kako da napišem mail kad ne znam gde je @? @ dobiješ tako što stisneš DESNI taster ALT + V


"Ó, É, Á..." slova se dobijaju na malo čudan način:

Desni ALT + 9 (ništa se neće pojaviti), sada stisnite O, E ili A i tek onda se pojavljuje željeno slovo...

Ima toga još...

Ove stvari morate da učite napamet ukoliko nemate srpsku tastaturu

To je to...

:raz_082: e, hvala ti što si objasnio ovo za manki ...nisam znala.

Lilu
10-07-2011, 21:03
ja ne koristim kvacice ne zato sto se foliram, nego sto rece mica, samo iz navike, nije hir, mogu da koristim nasu latinicu, ali i ovako gresim, tek bih onda gresila... tako da me pravo da vam kazem i mrzi da obracam paznju na kvacice... razumete vi mene i ovako... ranije sam vodila racuna o zarezu u velikom i malo slovu, navodnicima... sad samo kucam... jos mi zaglavlejn caps na ovoj tasturi, pa moram veliko slovo sa shiftom.... kod mene sve mala slova nema zareza nema vise navodnika nema kvacica... missim, mogla bih da se potrudim da kucam s kvacicama...