PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kako da ostanete zdravi u bolesnom društvu?



mare
05-06-2011, 11:45
Piše: Vladimir Majstorović (http://www.facebook.com/vlada.srma)

“Onaj ko rano ustaje, ne mora da ide kod doktora.” – Kineska poslovica

Postoji jedna stvar u kojoj sam celog života u manjini. Rano ustajem i rano ležem. Oni koji me ne poznaju dobro, kada me pozovu ujutro oko 9, obično me pitaju da li je rano. Neki drugi kada im kažem da ceo život ležem pre ponoći, sažaljivo me gledaju, jer za njih pravi život je tek posle ponoći.

Jednostavno, to sam ja. Volim da ustajem rano i uživam u novom jutru. Vidim da rano ustajanje sada preporučuju svi časopisi koji pišu o zdravom života, pa da dodam nešto što se može odnositi na poslovne ljude. Sve veći broj studija pokazuje da su jutro i prepodne delovi dana kada smo najproduktivniji. Kako da te najproduktivnije delove dana iskoristimo na najbolji način?

Prvo je ustajanje. U svakom filmu ili tv reklami buđenje je proces gde neko još krmeljiv od sinoćne terevenke, traži budilnik kako bi ga isključio. Naravno da treba uraditi nešto sasvim suprotno. Što pre ustati. Jedan divan dan je pred nama.

Čim ustanete popijte čašu ili dve obične vode, sobne temperature. Ovaj savet sam pre nekoliko godina čuo od dr. Zorana Ilića. I od tada ih neprekidno srećem u raznoj literature. I savet i Zorana. U glavnom govore o uticaju vode na viskozitet krvi i oslobađanju organizma od noću nataloženih toksina. Tu vodu popijem pre pranja zuba jer Kinezi kažu da je neophodno to što nam se skupi u ustima tokom noći vratiti u organizam. A kada se radi o Kinezima, siguran sam da su potpuno u pravu. Da ih još malo citiram: „“Onaj ko uzima lek, a zanemaruje dijetu, troši doktorovo znanje.”

Nakon ovoga, sledi pranje zuba i održavanje higijene.

Sledeći idealni korak za poslovni svet bi bilo vođenje ljubavi. Ima li lepšeg početka dana? Naravno da nema, samo je potrebno da imate pored sebe osobu koja takođe deli sa vama te emocije i/ili ima taj bioritam. Ukoliko niste te sreće, šta da vam preporučim? Pogledajte malo oko sebe, po komšiluku. Taman možete spojiti lepo i korisno. Oddžogirati do nekog ko će umeti da ceni vaš trud. Ili uvek vam je pri ruci vaš kućni ljubimac. Pri tome ne mislim na zlatne ribice, papagaje i činčile, već na nešto veće. Nešto što možete prošetati ispred zgrade. Ako ništa od toga nemate, ostajete sami sebi, što će reći tegove u ruke, pa vežbajte sklekove, čučnjeve, pregibe i slično. Ali i tu ima ograničenja. Vodite računa o opterećenju, kome izlažete svoj organizam. Tokom noći naše kosti, a pre svega kičma su prilagođeni odmoru. Jaka jutarnja opterećanja mogu dovesti do povrede. Naravno uvek je potrebno prvo zagrevanje mišića, a nakon vežbanja istezanje mišića. Istezanje je neophodno zbog dovođenja mišića i normalno stanje, pumpanja krvi, a blagotvorno dovodi i do sniženja holesterola, ako se radi nakon joge ili pilatesa. Istezanje nakon vođenja ljubavi niko nije spominjao.

Sledeće je gledanje u sunce. Taj proces je kod nas pre nekoliko godina bio medijski predstavljen, samo kroz objašnjenje tv gledaocima da se ne sablaznjuju, kada rano ujutro ili u kasno veče, vide ljude koji stoje okrenuti ka suncu i gledaju u njega. U to vreme ovde je i gostovao čovek, koji već nekoliko godina živi isključivo od sunčeve energije. Ne znam zašto je kod nas ovaj pokret shvaćen tako površno, kada bi to bila idealna prilika da velika većina građana sačuva svoja finansijska sredstva. Umesto da jedu i troše, gledali bi u sunce i akumulirali i novac i energiju. A svako ko je u rano jutro gledao u sunce, ili makar se okrenuo prema njemu, osetio je kako mu se ceo organizam ispunjava energijom.

Na ovo se idealno nadovezuje i sledeća faza koju bi neki nazvali meditacija, a ja je prosto zovem uživanje par minuta u samoći i miru. Poklonite sebi tih par minuta razmišljajući o tome kako vam kuca srce, kako vam krv napaja svaki deo tela i kako vam se šire pluća.

Naravno sve prethodno nema svrhe, ukoliko vam je uključen televizor ili radio aparat. Razumem ljude koji su nekada uključivali radio da bi u 7 i 10 čuli Duška Radovića i „Dobro jutro Beograde“.
Ali danas uključiti radio ili TV znači pustiti u glavu more gluposti za koje je ideja vodilja „beli zubi odmah!“ ili „sleteo autobus u Indiji – preko 130 mrtvih“

Prošlog meseca sam imao trening u Niškoj Banji. Kada sam se probudio, ruka je sama pošla ka TV upravljaču, ali sam je momentalno povukao i otvorio prozor. Pet minuta sam uživao u pesmi ptica, koju sam snimio. Nakon tih 5 minuta osetio sam neverovatnu snagu za trening koji me je čekao. Kako taj snimak izgleda možete poslušati na adresi: http://soundcloud.com/coachonskype

Nakon toga gledajući u planer za današnji dan, prođite vizuelno kroz sve zadatke koje ćete imati. Zamislite najbolji mogući ishod i zadržite to osećanje u sebi.


Već čujem one koji kažu: „A šta mi koji imamo decu?“ Pa, može li se zamisliti lepši početak dana nego kada vas dete probudi. Momentalno shvatite nevažnost svih onih ljudi o kojima nam neprekidno govore sa TV-a. Vi imate misiju da vaspitavate i usađujete vrednosni sistem u njih. Da uživate u njihovom odrastanju. Ako vam to nije dovoljna motivaciona inekcija za ceo dan, poslušajte komercijalistu Danila Koprivicu, koji mi je na jednom treningu rekao: „Ujutro dok moja ćerkica još uvek spava, ja stavim prst u njenu šaku. Ona to oseti i stisne moj prst. Taj njen stisak mi daje snagu da ceo dan vozim kola po okolini Beograda i „širim asortiman“ naših proizvoda. Sad zamislite zašto je on jedan od najboljih komercijalista.

Naravno da ćemo pre odlaska na posao doručkovati. Ima ljudi koji ujutro popiju samo kafu i to je to. Sve do dolaska kući. Pa, može i to. U svom životu svega sam se nagledao. Može li prazna vreća da stoji? Može li auto da ide bez benzina? Može li da vodi zemlju neko ko nije u životu vodio ni običnu trafiku? Naravno da može. Ali su rezultati pogubni.

Dakle, ujutro prvo doručkujte. Neko voli da izmiksuje voće i povrće i napravi kalorijsku bombu. Neko spremi musli sa mlekom ili jogurtom. Neko pojede burek i može momentalno da tovari ugalj. Neko umesto kafe popije zeleni čaj i napuni se energijom. Zeleni čaj je poznat kao antioksidant, pa samim tim ima oreol nosioca zdravlja

Nadam se da sam sve spomenuo sve što je trebalo i sada možemo da krenemo sa poslom. Znam da veliki broj vas pre posla ima i fazu odlaska na posao. Ja tih briga nemam! Izborio sam se da radim sa mesta gde i živim. Na taj način uštedim svakog dana minimum sat vremena, koje iskoristim tako što mogu sat vremena duže da radim.

Ali šta da rad oni koji se prevoze do mesta na kome rade. Idealno bi bilo da svoje vozilo pretvore u pokretnu biblioteku. Kada ste u kolima, uvek imate izbor. Možete da slušate muziku, a možete da slušate i neko predavanje i da se usavršavate. Ako niste pobornik učenja za ceo život, možete da uživate u pogledu na prostor kroz koji prolazite. Drveće, polja, zgrade, pa čak i novogradnja, ima svoje neprekidne promene i možete uživati u njima.

Naravno u svemu tome možete videti i najcrnje moguće stvari, ali to je vaš izbor. Ja tih brioga nemam, jer ih prepuštam radiju, tv-u i pisanim medijima. Samo mi nije jasno kako neko može da ostane zdrav nakon par meseci izlaganja njihovom pogubnom efektu.

Dolaskom na posao, zaustaviću se sa predlogom aktivnosti. Kao što vidite napravio sam mali jutarnji izlet u onaj deo koji se naziva lajf koučing. Ako ga već propovedamo, onda ga treba i primenjivati. Sigurno je da deluje. I sigurno je da ćemo zahvaljujući pravilnijem životu uspeti da budemo zdraviji. A još je Vergilije rekao: „Zdravlje je najveće bogatstvo!“ Upravo to su neke male promene o kojima sam govorio u prethodnom tekstu.
Verujem da ćemo biti zdravije društvo kada svako od nas bude pojedinačno zdraviji. Čekajući da budemo zdravi, kada nam društvo bude zdravije – načekaćemo se.

Naravno prihvatam da ima i drugih stilova života. Njihov moto je osmislio Red Fox: “Oni koji fanatično jure za zdravljem, jednog dana će se odećati kao budale, dok budu ležali na samrtničkoj postelji umirući od starosti.” Ali u tome i jeste lepota života, što svako ima svoj izbor.

http://razbibriga.net/clear.gif