PDA

Pogledaj Punu Verziju : Paradoks



mare
10-06-2011, 19:53
Šta je paradoks?

Molim da lepo objasnitete, uz poneki primer.

Niko se naučen nije rodio. :rumenko:

mare
11-06-2011, 12:17
:igrac:

Niko?

причалица
11-06-2011, 12:22
pa paradoks ti je kad se nešto dešava, a ne bi trebalo (po nekoj površnoj logici) i obrnuto - kad se ne dešava, a trebalo bi da se dešava :lol: eto.

kojica
11-06-2011, 13:15
Paradoks zapravo i ne postoji.. :lol: postoje samo naša ograničenja u razmišljanju.

mare
11-06-2011, 13:28
Paradoks zapravo i ne postoji.. :lol: postoje samo naša ograničenja u razmišljanju.

Pojasni to..

причалица
11-06-2011, 13:29
Paradoks zapravo i ne postoji.. :lol: postoje samo naša ograničenja u razmišljanju.

to to, kojice :lol:

kojica
11-06-2011, 14:32
Pojasni to..

Pa kako da pojasnim..:hm:

Naiđeš na nešto što te zbuni načisto, jer se čini nemogućim, a ti lepo vidiš
da je moguće. E kad se tako zakucaš mozak hoće da ti poludi od razmišljanja
i ne smiruje se dok ne nađe odgovor. Ti su odgovori nešto što je drugima jako
teško ili nemoguće da razumeju i to je probijanje granica.

ili
da granice nismo postavili, paradoksa ne bi ni bilo...

причалица
11-06-2011, 14:33
evo šta kaže ''vukajlija'' na paradoks:

Paradoks

Misao koja na prvi pogled izgleda protivrečna, a koja je u stvari duboko tačna i istinita.

Kada su Ajnštajna pitali šta misli o trećem svetskom ratu u kome bi se upotrebilo atomsko oružje on je odgovorio: "O tome ratu ja ne bih znao šta da kažem, ali za četvrti svetski rat znam sigurno da bi se vodio strelama i kopljima."

(Paradoksalna pesma):
"Guslara sretoh. Bio je slijep.
Al' reče: - Sinko, život je lijep!

Zbunih se malko. -- Zar zbilja lijep?
- Vidjet ćeš, sinko, kad budeš slijep!" (G.Krklec)

ili:

Kada sereš često i retko.

je l sad jasnije :raz_128:

mare
11-06-2011, 14:46
jeste, sad mi je jasnije :lol:

kojica
11-06-2011, 18:34
Paradoks lažljivca - Epimenidesov paradoks (potiče još iz antičkog vremena)
Posmatrajmo rečenicu „Ja lažem.” Ako je ona istinita, onda ja lažem, pa je
ta rečenica lažna. Ako je ona lažna, onda ja ne lažem, pa je ona istinita.

kojica
11-06-2011, 18:35
Paradoks brice
U puku je bio vojnik kojemu su naredili da brije sve one i samo one vojnike iz svog voda
koji se ne briju sami. Postavlja se pitanje kako će se on odnositi prema samom sebi. Ako
se bude brijao, treba ga uvrstiti u one koji se briju sami, a te vojnike on ne smije brijati.
Ako se on sam ne bude brijao, treba ga priključiti vojnicima koji se sami ne briju, a tada
je po naredbi dužan da se obrije.

причалица
23-06-2011, 20:40
Šredingerova mačka

Šredingerova mačka samo je misaoni ogled u kome je ugledni fizičar zamišljao da stavlja mačku u zapečaćenu kutiju zajedno s radioaktivnim atomom, Gajgerovim brojačem, jednim čekićem i flašicom sa smrtonosnim otrovom. Atom je tako izabran da postoji verovatnoća 50:50 da će se u toku jednog sata raspasti, to jest, ispustiti naelektrisanu česticu. Ako do raspada dođe, impuls u Gajgerovom brojaču pokrenuće čekić koji ce razbiti flašicu iz koje ce iscuriti otrov.

Za ponašanje radioaktivnog atoma odgovorne su zakonitosti kvantne teorije. A ova teorija kaže da je u tom mikrokosmosu sve svedeno na verovatnoću. Ona takođe tvrdi da će do trenutka raspada radioaktivni atom biti u stanju u kome su pomešane obe mogućnosti – i da se atom raspao i da nije. Iz toga moze da se izvede začuđujući zaključak da je i mačka zatvorena u ovakvoj kutiji takođe u pomešanom stanju, to jest, da je istovremeno i živa i mrtva! Prema klasičnoj teoriji, mačka se već nalazi u jednom od ta dva stanja. Kad otvorite kutiju, videćete u kojem.

http://razbibriga.net/clear.gif


http://www.youtube.com/watch?v=EN-jCuV7BoU&feature=player_embedded

mica
23-06-2011, 21:46
paaaa,paradox je da je zemlja okrugla a kazu da se ljudi ebavaju na svakom cosku :hm:
izvinjavam se prico,na vulgarnom primeru,al to mi pade na pamet iz nekog vica..:aha:
al je dobar primer..

ribizla
23-06-2011, 21:50
realno, mica je objasnila sa objashnjenjem xD