PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zašto med ne treba uzimati metalnom kašikom?



mare
23-06-2011, 01:21
Mnogi ljudi skreću pažnju da med uzmemo ili keramičkom, plastičnom, ili drvenom kašikom.

Zašto?

Zak
23-06-2011, 01:24
Valjda se istraumirali od one moje sekire.

Vragolanka
23-06-2011, 01:28
Mnogi ljudi skreću pažnju da med uzmemo ili keramičkom, plastičnom, ili drvenom kašikom.

Zašto?

zato što gubi neka od lekovitih svojstava... nemoj me pitati koja, ne znam.
i redovno se uhvatim za metalnu kašiku.

Zak
23-06-2011, 01:31
zato što gubi neka od lekovitih svojstava... nemoj me pitati koja, ne znam.
i redovno se uhvatim za metalnu kašiku.
osh da ti pozajmim sekirche? :zak:

Vragolanka
23-06-2011, 01:33
osh da ti pozajmim sekirche? :zak:

jok, više volim da umočim prste... ali blagodarim u svakom slučaju. :lol:

Zak
23-06-2011, 01:38
jok, više volim da umočim prste... ali blagodarim u svakom slučaju. :lol:
Nista i drugi put. Ja reko da ponudim da se nasekira nesto valjano. :lol:

Lujka
23-06-2011, 03:51
Mnogi ljudi skreću pažnju da med uzmemo ili keramičkom, plastičnom, ili drvenom kašikom.

Zašto?

Med treba čuvati na tamnom mestu. U povoljnim uslovima med se može čuvati jako dugo. Jedan od najvažnijih uslova je da se zaštiti od vlage, a posude da budu čiste i suve. Najpogodnije su staklene tegle za čuvanje meda.

Neposrednim dodirom meda i metala dolazi do reakcije organskih kiselina i metala, što dovodi do stvaranja jedinjenja koja su štetna za čoveka, kao i za vitamine koji se nalaze u medu. Takođe, med se ne treba držati u posudama od veštačkog materijala.

Čuvanjem meda duže od godinu dana dolazi do postepenog slabljenja njegove biološke vrijednosti.

Tako da, ako želite totalno da isključite mogućnost neželjene reakcije između meda i metala nemojte uzimati med sa metalnom kašikom. Međutim, i ako radite tako ne pravite grešku, jer ipak ne dolazi do trenutne reakcije prilikom dodira meda i metala.

Mnogo važnije je da med ne izlažete previsokim temperaturama, jer onda on gubi svoja svojstva. Pre nego što sipate med u čaj sačekajte da se čaj malo ohladi, ako vam se med kristalisao u tegli, zagrejte ga u vodi temperature do 30 stepeni.


Izvor (http://nadjiodgovor.com/145/zasto-se-med-ne-uzima-metalnom-kasikom)

Zak
23-06-2011, 09:11
Mnogi ljudi skreću pažnju da med uzmemo ili keramičkom, plastičnom, ili drvenom kašikom.

Zašto?
Bogom data namirnica i treba da se uzima drvenom kasikom. Metal nije bas dobar interfejs.

причалица
23-06-2011, 21:21
da, treba drvenom kašikom...ali ipak mislim da je med prilično inertan što se tiče gore navedenih reakcija...uostalom:

moguće je da dolazi do nekakve reakcije kontaktom meda i metala i možda je nekada imalo smisla konzumirati ga drvenom ili ako hoćete i plastičnom kašikom. međutim, već nekoliko decenija 99,9% meda koji se proizvede se ne cedi rukama ili drvenim pomagalima, vec se ekstraktuje iz saća (vrca) rotacijom u spravama napravljenim od METALA u kojima centrifugalna sila izbacuje med iz ćelija na stranice tog METALNOG "suda" odakle se med sliva na njegovo METALNO dno odakle se u najvećem broju slučajeva presipa u METALNI sud, i tek onda pakuje u tegle.

dakle, najbolje je med navrnuti direkt iz tegle :haha:

Lujka
23-06-2011, 21:28
Najbolje je med kupiti kod pcelara koji nema sve te industrijske skalamerije vec i dalje cedi rukom :lol: .. home made varijanta.

mare
23-06-2011, 21:41
Najbolje je med kupiti kod pcelara koji nema sve te industrijske skalamerije vec i dalje cedi rukom :lol: .. home made varijanta.

Gde da nađem pčelara koji je iskren i sve radi prirodno? :lol:

Lujka
27-06-2011, 01:38
Za gde ti bas ne mogu pomoci... Prvo sto mi pade na pamet je ovo Med (http://www.portal-srbija.com/prehrambena-industrija/med/)
Medjutim, ono na cega bih ja obratila paznju kod potrage za pcelarom i prirodnim medom je onaj koji nema previse kosnica :lol: (manje posla, "brza proizvodnja").
Raspitas se kod prijatelja, obilazis sajmove, odes direktno kod nekog pcelara i na licinom mestu :) vidis i pitas sta te zanima.
Verujem da ima i moze da se nadje takav pcelar, samo valja biti uporan u potrazi.

Moonster
27-06-2011, 02:48
Gde da nađem pčelara koji je iskren i sve radi prirodno? :lol:
Gde ? :hm:
Pa za Srbiju je najpoznatije selo Kamenovo (http://www.maplandia.com/serbia-and-montenegro/srbija/kamenovo/) u blizini Petrovca na Mlavi kao mesto posebno posvećeno proizvodnji meda. Naravno možeš uvek i preko prijatelja, rođaka, poznanika......itd., da se raspitaš pa da se odlučiš od koga ćeš kupiti med.


Što se tiče poštenja, to je malo teže, ali za med postoje dva sigurna testa po pitanju kvalitete meda:

1. Uzme se med kašikicom i pusti se da sa kašikice curi nazad u teglu sa medom, kada curi nazad u teglu, ne sme doći do prekida niti meda, već silazak meda nazad u teglu mora ići bez prekida. Kada se dođe do onoga zadnjeg dela meda koji je ostao na kašikici on ne sme kapati kap po kap u teglu već se treba povući gore prema kašiki.

2. Kristalizacija meda, svaki med koji je prirodan i bez dodataka ima sposobnost da kristališe tokom vremena, odnosno da jedan njegov deo prelazi u polučvrsto stanje u tegli u kojoj se nalazi. Ukoliko med koji si kupio od pčelara nema tu osobinu, koja se obično javlja nakon nekoliko dana, nije u pitanju prirodni med.

Jedan od najkvalitetnihih oblika u kojem možeš koristiti med je med u saću, koji je ujedno i najskuplji kada se prodaje, radi se o medu koji su same pčele stavile u saće koje je od voska i sigurno nema nikakvih dodataka niti to neko može na bilo koji način falsifikovati kao što se na mnogo načina može učiniti sa bilo kojom vrstom meda.
Med u saću obično se prodaje kao komad saća koji se stavi u teglu sa medom i to izgleda ovako :
http://razbibriga.net/imported/2011/06/Med_u_sacu_karlovic1-1.jpg
Ili se može naći u prodaji bez dodatog meda u čistom stanju:
http://razbibriga.net/clear.gif

Po pitanju proizvođača meda, evo ti spisak proizvođača u Srbiji, pa biraj :aha:
Link (http://www.portal-srbija.com/prehrambena-industrija/med/)

mikili
27-06-2011, 07:07
apsolutno sam zadovoljna kvalitetom meda koji se moze kupiti na pijaci,licno sam se uverila da vecina ljudi koji ih prodaje prodaje kvalitet,jer kod meda i nema monogo sto sta da se sintetizuje..a sto se tice vrcanja..deda mog muza umro je pre sesnaest godina,tada je imao 95,bio je dugogodisnji pcelar,zaljubljenik u pcele koji je znao sta pcele misle,i imao je centrifugu za vrcanje..samo toliko,nije to nikakva industrijska masina,bauk,vec pomocno sredstvo koje je neophodno,i kroz koje med prolazi,ne zadrzava se ,pa nema ni vremena za neke hemijske reakcije..
med koji se uvozi iz kine ne zelim ni da komentarisem,jer mi ne pada na pamet sta su strpali unutra i nazvali med..