PDA

Pogledaj Punu Verziju : Agencije za zapošljavanje – ogranizovani kriminal



kojica
20-09-2011, 08:55
Da ste pre par godina znali koliko je iznajmljivanje sezonske radne snage unosan posao,
možda bi i krenuli u tu avanturu. Dovoljno je bilo da imate svog čoveka na položaju u
nekoj firmi i da se dogovorite oko uslova tendera. Ili makar da budete dovoljno vešti da
se dogovorite i bez problema ćete postati njihov čovek. Tender je napravljen baš za vas!
Svake sledeće godine, je sve jednostavnije napraviti tender po vašoj meri, jer već imate
godinu dana iskustva u radu sa tom firmom, što niko drugi nema. A kako će i imati?!
Sledeće godine će uslov na tenderu biti dve godine, pa tri..
Nije vam bila potrebna neka posebna stručna sprema, niti neko iskustvo ili ne do Bog
znanje. Ponosni vlasnik agencije za zapošljavanje sezonske radne snage, nije imao
ni čitave patike kada je počeo da radi. Sledeće godine se već šetao u novom odelu i sa
laptopom. Ma šta šetao.. Vozio se u sasvim novom automobilu!

Agencije za zapošljavanje sezonske radne snage, zaposlenima isplaćuju više nego duplo
manje nego što naplate njihov rad od firme! Primer: Ako sat rada nekvalifikovanog radnika
naplate 240 din, njemu će isplatiti čitavih 100 din!
Nije to zato što su vlasnici agencija toliko gladni, već zato što moraju mnogo gladnih da
nahrane, da bi ostali u poslu. Počev od najsitnijih rukovodioca pa do generalnog direktora.
Princip je jednostavan – nećeš da daš deo, neće ti platiti račune, radnici će ti ostati bez
plate i završio si.

A šta je to sezonska radna snaga?
Sezonska radna snaga su ljudi koji pristaju da rade za 20 000 dinara mesečno, iako kolege
koje su u stalnom radnom odnosu, za isti posao dobijaju preko 40 000 dinara mesečno. Ima
i gorih primera. U fabrici Tigar, sezonska radna snaga ima 20 000 dinara platu, dok stalno
zaposleni imaju oko 60 000! (nezvanično, vlasnik agencije je jedan od direktora)
Sezonska radna snaga, dakle, radi 365 dana u godini, godinama. Poznajem neke ljude koji
rade već deset godina kao sezonci! Sezona traje više od deset godina???

U Beogradskom vodovodu i kanalizaciji, najavljuju otpuštanje 200 stalno zaposlenih, iako
sezonaca imaju blizu 1000. Fantastična cifra. Računajte da na svakom ’’sezonskom’’ radniku
zarade 20 000 dinara mesečno, minimum. To je 20.000.000 dinara MESEČNO. Koliko je na
godišnjem nivou, neću ni da računam.
I to im je malo. Treba im bar još 200 ljudi, pa bi bili namireni.
Zašto se otpuštaju stalno zaposleni, a ne sezonci? Zato što od stalno zaposlenih nemaju
nikakve koristi. Država ima, ali oni jok. Stalno zaposleni celu svoju platu stave u džep, a
sezonci ni polovinu.
Ovo nije samo pljačka sezonske radne snage. Na ovaj način se pljaćka i penzioni fond.
Jer izdvajanja za socijalno i penziono nisu ista, kada se izdvaja od plate koja iznosi
20 000 i od plate koja iznosi 40 000 ili 60 000.

I sve to pod parolom ’’štedimo’’. Kakvu to firma uštedu ostvaruje na ovaj način?
Nikakvu. Agencijama za zapošljavanje se isplaćuju ogromne sume novca. Isto toliko
bi potrošili i na plate stalno zaposlenih.
Rejoni koji su imali 20 – 30 stalno zaposlena radnika, sada imaju 2 – 3, ostalo je sve
sezonska radna snaga. Ne zapošljavaju, jer nema potrebe. Imaju i viška zaposlenih. Pa
zašto onda toliki broj sezonskih radnika?

Sindikati su na ovo nemi. Što mi govori da i oni dobijaju lep deo.

O tome kako su razbucali mehanizaciju pod istom parolom – ŠTEDNJA, da bi za svaki
malo komplikovaniji posao mogli da angažuju treća lica, gde je princip pljačke jednak kao
i sa agencijama za zapošljavanje, možda na nekoj drugoj temi...

ribizla
20-09-2011, 10:13
pa dobro .. ovo je javna tajna... sta sad.. da mane otvori agenciju?! pa da nas zaposhljava kao sezonce?! :hm: sta? :haha:

mica
20-09-2011, 10:13
Samo cu navesti primer u mojoj firmi, a necu imenovati jer mogu da dobijem otkaz zbog ovog. Dakle, mi, koji radimo "za stalno", imamo neku fixnu platu koja je solidna za nase uslove. U poslednjih godinu dana, moja firma je zaposlila agenciju preko koje zaposlava radnike koji rade potpuno isti posao kao i ja za vise od duplo manje para. Njohova plata je 19000 mesecno,nemaju sluzbeni telefon niti pravo na odmro koliko i mi. Eto...

kojica
20-09-2011, 10:19
pa dobro .. ovo je javna tajna... sta sad.. da mane otvori agenciju?! pa da nas zaposhljava kao sezonce?! :hm: sta? :haha:

Da se uputi javno pismo gradonačelniku Beograda? :hm:

Ne znam šta sad.. dajte neke ideje.. :palac:

Man
20-09-2011, 10:22
Mali je forum da se dobije kritična masa da bi se nešto sistemski pokrenulo :( srbija je nažalost ogrezla u korupciji...
Možda bi bilo dobro navesti primere za koje znate, što opširnije to bolje, kao što je kojica uradila...
možda ovo pročita neko i bar pokuša da službeno pokrene :m:

Nežnicah
20-09-2011, 10:48
Da, u firmi mog muza ukinuli su radno mesto blagajnik. Imali su nekoliko blagajnika koji su u pratnji obezbedjenja isli po terenu i po ekspoziturama skupljali novac i dokumenta. Sada ce to raditi to isto obezbedjenje koje firma placa usluzno. Jedan suprugov poznanik iz firme je iz tog obezbedjenja, plata jedva 20.000, a radi ko dragstor non stop.

A inace, naslov teme me asocirao na one druge agencije za zaposljavanje, koje daju oglas : Potrebne sekretarice, radnice za butik... sve sto mladi vole, pa onda ispadne da treba da se plati 2000 dinara da bi vam nasli posao... lopovluk. :sizika:

PRCKO
20-09-2011, 11:21
Ziva istina...znam lika koji od 2003 radi u BVK kao citac vodomera preko nekakve "omladinske zadruge"...mislim da se zove "Morava"...poslednji put kada smo pricali imao je platu oko 21.000,pre par meseci...

konan
20-09-2011, 15:41
Sve je to tako i na drugim mestima evo primer GSP Beograd .Do kraja godine će da se smanji broj za preko 500 zaposlenih tako što će se formirati firma na nivou grada za sva javna preduzeća, a kontrolorima će biti ponuđeno da uzmu otpremninu ili da pređu u tu firmu za 25000 i da sklope ugovor na tri godine, a posle toga ko ostane ostao je.I sve je to da bi se smanjio broj zaposlenih u janom sektoru zbog MMF-a. Ta nova firma neće pripadati javnom sektoru i rešiće problem.:ljut:

kojica
20-09-2011, 15:49
Mhm.. a tu firmu će da otvori slučajni prolaznik.. :palac:

Nežnicah
20-09-2011, 15:51
Aha, a taj prolaznik je rodjak od onog prolaznika sto je uveo nove bus plus karte...:sladoled:

konan
20-09-2011, 20:36
Danas je u GSP, -u re;eno radnicima kontrole da "treba" da predju u Apex (to je ta nova firma koja je osnovana za njih ) er ce, u protivnom, biti rasporedjeni po drugim sluzbama u okviru GSP, ako postoji potreba za njihovom strukom. Ako ne postoji potreba u GSP bice razmesteni po drugim komfirmama. Nije receno po kojim komfirmama.
Nije receno ni sta ce biti sa njima ako ih niko ne bude hteo.
:pusi::sad::ljut:

kojica
20-09-2011, 20:38
Šta tek njihov sindikat radi. :qq:

Jel možeš još nešto o toj firmi novootvorenoj samo za njih da saznaš? Ne mogu da in nađem na netu. :hm:

kojica
21-09-2011, 07:38
Prošlog leta sam u busu čula dvojicu kako se dovikuju

- e, de si
- evo me brate sad sam u zelenilo preko zadrugu
- pa kako je
- nije loše.. sad radimo kod direktora u vikendicu
meni sve jedno, važno je da pišu sati

I ćurka, nisam zapamtila ime direktora. A koga je i briga.. :aha:

kojica
06-10-2011, 21:12
Do kraja meseca biće otpušteno 250 sezonskih radnika. :palac:

kojica
19-04-2012, 08:50
I tako, nakon samo nekoliko meseci ukazala se potreba za zapošljavanjem 120 ljudi
u Beogradskom vodovodu i kanalizaciji. Neverovatno. Da li je to Beograd preko
noći narastao toliko? Šta se promenilo osim što su izbori na pragu?

Otpustiše decu koja su godinama radila preko agencije za male pare i sada pred izbore
žure da uguraju svoje ljubavnice, svastike i sestriće.
Osetili da im se fotelje izmiču. Ovih dana kadrovska služba kuca rešenja samo tako.
Pored prijema nepotrebne administracije ima tu i unapređenja nesposobnih kadrova.
Sve ispod žita, bez razumnog plana i bez znanja sindikata.
Ovo je samo jedno javno komunalno preduzeće, a verujem da ni u ostalim nije
ništa drugačije.

kojica
10-05-2012, 06:56
Čujem da Đilasov, Cvijo Babić ide za predsesnika neke opštine. Valjda Rakovice,
ako sam dobro upamtila. Nakon nebrojenih kriminalnih radnji koje je izvršio u
JKP Beogradski vodovod i kanalizacija, čovek je na izborima osvojio mesto
predsednika opštine. Svaka čast.

Koja god beogradska opština da je u pitanju, verujem da će da zablista u toku
njegovog mandata... :zrika:

Generalni direktor, Cvijo Babić, optužen je za više milionskih prevara putem
javnih nabavki. Sve je dokumentovano. Dokazi postoje, ali im ipak niko ništa
ne može.

Evo jednog primera:


http://www.youtube.com/watch?v=fLX913bEiqE

Što se sezonske radne snage tiče, dokumenti pokazuju da
je ''Morava in'' ovom javnom komunalnom preduzeću iznajmljivala duplo
više radnika nego što ih ima prijavljenih. Pa i da su radili 365 dana u godini
u sve tri smene, opet se brojke ne uklapaju.

kojica
01-06-2012, 14:42
Za samo mesec dana situacija se drastično promenila.
Pre mesec dana zaposlili 120 ljudi, a sad ima viška 500.. :smeh:

Od muku samo da se čovek smeje. Pred izbore podelili 120 rešenja, da bi kupili malo glasova
i čim su se izbori završili, doneli su odluku da do kraja godine otpuste 500 ljudi.

Ma briga ih.. :tibi:

mrav
01-06-2012, 14:59
elvidiš šta je uspeh da zaposliš 500 ljudi iako nema radnih mesta to je agencija za sis

Saburo
08-09-2012, 09:08
Ja sam zavarivac po zanimanju, i imao sam prilike da se upoznam sa radom agencija za posredovanje u zaposljavanju. Mogu da kazem samo jedno: skloni se od kise i grada a od agencija bezi koliko te noge nose. Trazi sam svoj posao agencije su tu nepotrebne. 25 godina radnog staza, svi moguci atesti i obuke, rad na terenu pod teskim meteo i mikroklimatskim uslovima i da se jos neko ugradjuje u cenu rada? Jeste da su agencije izmisljene 1957 godine cini mi se u US u San Francisku ali njih tamo poodavno nema. Tu se naravno postavlja pitanje rada sindikata a ako se slozimo da kad tamo sindikati nesto pokrenu onda se tu opasno drma i Obamina foteljica, tu je znaci i rad drzavnih organa koji se tice kako prava radnika tako i osnovnih ljudskih prava. Iz tog razloga agencije i postoje kod nas jer nema ko da zastiti ni radnika ni coveka.

Mistery
08-09-2012, 19:55
Ko treba ovome da stane na put i kako? Ministarstvo rada i socijalne politike u saradnji sa MUP-om i sudovima koji će ispitati rad svih tih agencija, ali i rad Nac.službe za zapošljavanje koja je na Ugovor zapošljavala mlade bez posla. Radili su u mojoj firmi mesecima za duplo manju platu od nas.
Zanimljivo, gledala se članska karta tih mladih ljudi, to je bio uslov da uđu u firmu.

Ogrezla u korupciji, godinama uništavana, ova zemlja definitivno mora da se menja.