PDA

Pogledaj Punu Verziju : Magla



Ometač
22-09-2011, 20:12
http://razbibriga.net/clear.gif

Skup najsitnijih kapi vode ili ledenih kristala koji lebde u orizemnom sloju vazduha naziva se
magla. Horizontalna vidljivost je manja od 1km. Ako je vidljivost od 1-10km onda se to
stanje naziva sumaglica.

Ometač
22-09-2011, 20:12
Magle nastaju usled hladjenja prizemnog vazduha do temperature tacke rose kada nastaje kondenzacija.
Magle mogu biti unutar vazdusne mase i frontalne. Magle unutar mase mogu biti radijacione i advektivne.
*Radijaciona magla se stvara usled hladjenja vazduha pri vedrim nocima, kada brzina vetra ne prelazi
3m/s.Nastaju u nizinama i mocvarnim rejonima. Debljina sloja magle se koleba od nekoliko metara do
nekoliko desetina metara. Najcesce se stvara posle ponoci i u ranim jutarnjim casovima, razilazi se u toku
prepodneva.
Iznad radijacionih magli let ne predstavlja narocite teskoce, jer se magla rasprostire na manjem
prostranstvu i moguca je vizuelna orjentacija, sem u zimskom periodu kada ove magle zauzimaju velike
povrsine.

Ometač
22-09-2011, 20:13
*Advektivne magle nastaju u vazdusnoj masi koja se krece sa toplijih na hladniju podlogu. Njena debljina
iznosi nekoliko stotina metara i stvara se pri vetru 3-7m/s. Zauzima veliko prostranstvo te je iznad nje
moguce samo instrumentalno letenje.
*Frontalne magle se dele na: predfrontalne i zafrontalne koje nastaju pri prolasku fronta. Najcesce
nastaju na toplim frontovima, a njihova sirina moze da bude 100-200km. Magle u planinskom delu
nastaju usled dizanja i hladjenja vazduha duz zavetrenih padina.

PRCKO
02-10-2011, 19:07
obozavam maglu

kojica
02-10-2011, 20:08
Ja je ne volim. :srbpla: Onda mi se čini da sam sama na svetu i da ničega nema
oko mene.

mikili
02-10-2011, 20:10
ni ja..skvasi mi se kosa,trepavice...a posebno sto se bojim auta koji izbijaju niotkud:sojka:

ribizla
02-10-2011, 20:12
meni se ufrcka kosa u lokne :ljut: