PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li nam romantične komedije kvare ljubavni život?



kojica
30-09-2011, 09:05
http://razbibriga.net/imported/2011/09/12564_WhenHarryMetSallywhenharrymetsally-1.jpg?ver=1293837871

Psiholozi sa Univerziteta u Edinburgu trvde da gledanje romantičnih komedija može nam
pokvari ljubavni život, jer nas navodi na nerealna očekivanja u vezama. Stručnjaci
objašnjavaju da oni koji svoj odnos prema ljubavi formiraju preko ostvarenja ovog
filmskog žanra, često ne komuniciraju dovoljno sa svojim partnerom ili partnerkom. Više
maštare o tome kakvu bi vezu voleli da imaju sa partnerom, nego što nešto čine da je
takvom naprave.

Ove tvrdnje stručnjaci su izneli nakon proučavanja 40 filmskih hitova u razdoblju od 199.
do 2000. godine, kroz koje se provlače stereotipni ljubavni motivi, koji nemaju veze sa
realnošću. Među ovim filmovima našli su se "Vrata sudbine", "Odbegla mlada", "Noting
Hil", "Kad je Hari sreo Sali", "Stigao vam je mejl"...

kojica
30-09-2011, 09:05
http://razbibriga.net/imported/2011/09/12562_4031622642_if-1.jpg?ver=1293837852

Ovo je istraživanje je pokazalo i to da osobe koje gledaju romantične filmove često
veruju u sudbinu i u sudbinski predodređenu ljubav. Stručnjaci kažu da je problem u
tome što ovakvi filmovi daju naslutiti da osobe kojima je suđena ljubav veruju jedno
drugom, i predani su jedno drugom od trenutka kad se sretnu, a u stvarnom životu za to
su potrebne godine.

Iako većina nas u teoriji shvata da ideja o savršenom braku nije realistična, mediji i
ovakvi filmovi ipak utiču na nas više nego to shvatamo. Neki tako smatraju da seks uvek
mora biti savršen, a partner koji je "stvoren samo zbog vas" znaće šta da uradi iako mu
to ne kažete.

Romantične komedije nas uvode u svet nerealnih očekivanja, sudbonosnih susreta i
večno srećnih završetaka. U stvarnosti, to je ipak drugačije. Šta vi mislite?

причалица
30-09-2011, 09:07
od navedenih, jedino mi se sviđa ovaj poslednji...inače ne volim romantične komedije....a neke stvari u mom životu su tako postavljene da više ništa ne može da ih pokvari :raz_114:

DaDole
30-09-2011, 09:14
Svako od nas živi svoje samoće na svoj način i bježi od njih u neki šareni svijet u kom caruje privid ..svi voloimo da maštamo,da sanjamo i to je prirodno i ne podliježe nikakvim sankcijama..
ali gledanje tako upakovanih scenarija,definitvno može da nesigurnu i neostvarenu ženu baci u očaj..a imala je daljinski u ruci..
čemu taj mazohizam?
zašto bježanje u nerealno i rijetko..da bi nam bilo bolje ili gore:hm:
zašto ne posegnemo za jednom Larom i Živagom..za jednim mostom kruga Edison..
zato što dio nas odbija da gleda tužne završetke..zato što su svukud oko nas,pa valjda poželimo one drugačije,one happy ..
Mišljenja sam i da nije baš sve toliko nerealno..pa ne možemo isključiti da gledajući neku od tih romantičnih priča,ne doprinesemo sebi i nešto sasvim dobro..
da zastanemo i osluhnemo sebe i vezu u kojoj jesmo..i pitamo se: "Hej,a možda ovo što ja imam može i balo drugačije?"
to je onda pozitivan uticaj..naći mjeru između nečeg što jeste i nečeg što bismo poželjeli..ali ne prepisati scenario i htjeti baš takav-to nikako.

причалица
30-09-2011, 09:15
pa ja sam ''živaga'' gledala 17 puta, bez zezanja....e, to je film...i onaj ''sibirski berberin''...ili ''surova romansa'' ....e to.

DaDole
30-09-2011, 09:17
pa ja sam ''živaga'' gledala 17 puta, bez zezanja....e, to je film...i onaj ''sibirski berberin''...ili ''surova romansa'' ....e to.

naravno:) o tome i pričam..ja sam isto gledala ne znam koliko puta..i zato tako i postavljam relaciju.

mikili
30-09-2011, 09:18
meni ne kvare..oonda bi to mogli da kazemo i za knjige,pojedine romane...znam da je to film,iluzija i na tome ostaje..

Rosa
30-09-2011, 10:26
To je isto kada bih se ja pitala da li horor filmovi utiču na moć rasudjivanja? Ako ti pogledaš dobar horor film,ja neću očekivati da ćeš već ukoliko sutra nekog zaplašiti ili čak nešto gore uraditi.
Tako i ja kad pogledam romantičnu komediju,o kojoj raspravljamo,isto tako ne očekujem da ću sutradan,kad se vraćam kući sresti svoju pravu ljubav na ćošku kod moje zgrade i zaljubiti se na pevi pogled..
Mislim da su se ti pshiholozi malo zeznuli..Zapravo..

Romantični filmovi bi,baš naprotiv trebalo da imaju suprotan efekat,nikako nerealno očekivanje u vezi partnerskih odnosa,već da u moru raznoraznih loših stvari koje nam se dešavaju nikad ne izgubimo nadu. Već da sačuvamo tu neku emociju koja je davno zaspala u nama,a koja će nam pomoći da postanemo bolji..Što se tiče toga da osobe koje gledaju ovakve filmove veruju u sudbinsku predodredjenu ljubav,smatram da to opet nema veze sa tim filmovima već sa nekim tvojim ličnim verovanjima.

Romantika,pa tako i sve vezano za nju,nema za cilj da nas uvede u neki nerealan svet u kojem ćemo mi nešto maštati i fantazirati,već samo da probudi ono najlepše u nama,da nas negde dotakne i podseti da emocija ,t.j osećaj nikad ne može izgubiti na ceni..iako se što mediji,što ljudi koji su izgubili osećaj za lepo i veru u sebe svakodnevno trude da i to unište...

Dakle,naprotiv,takvi filmovi mogu samo da prijaju,da nas opuste,relaksiraju ,što je kod većine upravo tako..

http://razbibriga.net/clear.gif

DaDole
30-09-2011, 10:28
Pa da..mogu da nam udaraju čežnju i relaksaciju:) da nas dovedu do pameti il da nas izoluju od samih nas..vala,mogu svašta ako im dopustimo..

Man
30-09-2011, 10:29
meni je život komedija :kk: još samo da je i romantična :haha:

причалица
30-09-2011, 10:31
i da - koji ljubavni život? missim, ko može da pomisli da filmovi imaju veze sa životom?

DaDole
30-09-2011, 10:35
zar nema filmova koji su život?

причалица
30-09-2011, 10:37
zar nema filmova koji su život?

dokumetarci....ne znam ni jedan da je romantičan....patetičan - da :(

mikili
30-09-2011, 11:14
meni je život komedija :kk: još samo da je i romantična :haha:

za ovaj drugi deo postaras se sam:sojka:

DaDole
30-09-2011, 11:18
dokumetarci....ne znam ni jedan da je romantičan....patetičan - da :(

ne mora biti romantičan da bio životan..mostovi okruga Madison naprimjer..