PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kako rešiti problem noćnog mokrenja?



kojica
03-10-2011, 05:52
Kako rešiti problem noćnog mokrenja?

Roditelji bi trebalo da imaju u vidu da deca veoma retko ili skoro nikada ne piške noću u
krevet namerno. Umesto da dete kritikuju, ili mu prete batinama, bolje je da ga ohrabre,
pruže pozitivnu podršku i veru da će uskoro prestati to da radi. Neophodno je da se
roditelji dece koja mokre pridržavaju nekih uputstava. Posebno trebaju obratiti pažnju na
konzumiranje tečnosti pre spavanja, potrebno je ohrabriti dete da piški pre spavanja,
pohvaliti dete kada se ujutru probudi suvo, izbegavati bilo kakvu vrstu kažnjavanja,
buditi dete tokom noći da piški, konsultovati se sa lekarom i ukoliko ima potrebe, pružiti
detetu adekvatnu terapiju. Neka deca nisu dovoljno motivisana da se sama leče. Ona
navode da im ne smeta što je postelja mokra. Da bi se motivisala na saradnju i
samopomoć, roditeljima se savetuje da ih nateraju da svakog jutra sama promene svoju
posteljinu. To nije kazna i ne treba je u vidu naredbe i prekora nametati detetu. Treba
ga zamoliti da samo uradi ovaj posao, a kada mu to dosadi, može se desiti da nesvesno
prestane, ili manje učestalo mokri u krevet. Oslobađanje od ovog zadatka deca
doživljavaju kao nagradu koja povećava motivaciju za lečenje. Blagovremeno javljanje
lekaru i psihologu može doprineti rešavanju ovog problema u velikom broju slučajeva.

Dr Dragan Zlatanović

причалица
05-10-2011, 16:55
nama se mlađa nekoliko puta upiškila uk revet kad je već bila malo veća, ali predškolski uzrast. bilo joj je baš neprijatno, srce moje maleno...došla je u sobu kod nas i rekla šta je uradila.
tih nekoliko puta sam joj rekla ''evo, spavaj ovde, idem to da presvučem''...pa presvučem i nju i onda se lepo ušuškamo zajedno i nastavimo da spavamo.
bilo mi je gloopo da je grdim, a ne bih ni znala zašto :hm: dete je to, bwe.

kojica
12-10-2011, 18:56
Da.. i meni se u ovom savetu ne sviđa predlog da dete samo menja svoju posteljinu...

Negde sam u nekoj knjižici pročitala da je potrebno objasniti im da to nije ništa strašno
i da nije sramota. Da im treba pokazati da nam uopšte nije teško da ih presvučemo
i promenimo posteljinu. Na taj način, ako uzrok nije fizički, već neki podsvesni revolt,
problem nestaje.

Cruz
07-03-2012, 13:03
ako problem suvise dugo traje, a nista od vec pomenutog ne pomaze, roditelj se sa detetom mora javiti specijalisti urologu. jedna opcija koju su nama preporucili bila je operacija, koja nije bezazlena, a druga je trapija medikamentima, u pitanju su tablete iz grcke i madjarske, koje su, Bogu hvala, dale rezultate nakon samo nedelju dana unosenja, ali je sama terapija dugotrajna, oko 2,5 godine, s tim da se doza postepeno smanjuje.

Vidana
25-03-2012, 21:14
ja mislim da je pametno da dete samo promeni posteljinu
moj stariji, kad bi se upiškio, rado je sam menjao
sem toga, ja nikad nisam koristila izraz:upišao si se, nego: gaće i posteljina su mokri, možda sam i grešila, ali htela sam da potpuno izbegnem osećaj krivice kod deteta, jer znam da to ne radi namerno ni svesno

mislim da ima oko godinu dana kako je to sve iza nas nas