PDA

Pogledaj Punu Verziju : Nadate se penziji?



kojica
19-10-2011, 06:41
''Sedamdesetsedmogodišnja Milica K. već 20 godina je u penziji. Najveći deo radnog veka
provela je u zemunskom preduzeću “Navip”, a sa 55 godina otišla je u starosnu penziju.
Sa mesečnim primanjima ispod devet hiljada dinara ubraja se u red onih koji žive ispod
linije apsolutnog siromaštva. Ova starica poverila je “Blicu” da bez pomoći ćerke, inače
odnedavno i same u penziji, ne bi mogla da preživi.

- Prvi deo penzije mi je oko četiri i po hiljade. To nije dovoljno ni za najosnovnije, za
hranu. Ćerka mi kupuje namirnice i plaća račune, pomažu i unuci. Penziju trošim na
kupovinu lekova. Najteže mi je što ponekad nemam para da kupim čokoladu
praunučićima - jada se ova penzionerka i ističe da posle decenija “teškog i poštenog”
rada niko ne zaslužuje da živi ispod granice dostojanstva.

Milica K. nije izuzetak. Na Svetski dan borbe protiv siromaštva u Srbiji, prema zvaničnim
podacima Republičkog zavoda za statistiku, živi 9,2 odsto ili blizu 700.000 siromašnih
građana čija su primanja niža od 8.544 dinara mesečno. Pomoćnica ministra za rad i
socijalnu politiku Suzana Paunović navodi da je u poslednje dve godine broj siromašnih
porastao.''

Opširnije (http://www.b92.net/info/vesti/pregled_stampe.php?yyyy=2011&mm=10&dd=18&nav_id=550384)

Vest sa naslovom ''Svaki deseti u Srbiji nema šta da jede'', ne odnosi se na beskućnike
i na ljude bez primanja, već na ljude koji su zaradili svoje peznije.

Svaki deseti nema šta da jede, a koliko hrane drugi bacaju? I na šta sve bacaju novac
za koji može da se kupi hrana?
Koliko ima neobrađenih oranica i zapuštenih voćnjaka?

I mi smo normalni? :huh:

причалица
19-10-2011, 06:52
pa nismo normalni....to je moj zaključak od pre 20 godina, otprilike. svako ko se ponaša destruktivno je za lečenje. ali, kako da lečiš kompletno blesav narod :huh:
na primer, imam kolegu tehničara koji je u maju napunio 65 godina i po sili zakona oteran je u penziju. nema 40 godina staža, ali - ne može da radi, mator si, kažu....pa dobro, neka dođe neko mlađi na njegovo mesto - biće potrebno oko 5 godina da se obuči za ono što ovaj sve zna, jer radi sa visoko pipavim stvarima.
a ko će tome da ga nauči?
ovaj neće, jer su mu se svi zamerili. fali mu do pune penzije još 2.5 godina.
pa zar nije grehota na ovu besparicu slati čoveka u penziju? pogotovo čoveka koji je zdrav i hoće da radi i ume da radi?
zar nemamo previše penzionera? zar ne kukamo kako radimo samo da bi se penzije isplatile....a zna se kakve su penzije. dakle, ili radimo malo ili se ne isplati raditi uopšte ako pomislimo na penziju.
pa dakle, što radimo? ko će nama jednog dana da isplaćuje penziju?...ma ne. dok dođem do penzije, biće ukinuta, garant....a deca će biti pretvorena u roblje.

причалица
19-10-2011, 07:14
evo još jednog teksta:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:349817-Novca-za-penzije-ima-samo-za-jos-pola-godine

strašno.

kojica
19-10-2011, 07:15
Ti si Pričo optimista. Ja vidim da smo već sada roblje, a da je ta crkavica koja iznosi
manje od 10 000 mesečno, isto što i ukidanje penzije. To se ne može penzijom nazvati.

Plus što su starosnu granicu toliko pomerili, da samo retki srećnici mogu da dočekaju
odlazak u penziju. Takvih kao što je tvoj kolega će biti sve više. Zakon mu neće
dozvoljavati da ode u penziju a poslodavac neće biti zadovoljan njegovim radom. :sad:

mihaela
19-10-2011, 07:29
Evo,moja mama ima penziju 75 eura.Invalidsku.Do starosne ima da prođe još mnogo godina.Raditi više ne može,a i ne bi je više niko primio,sve i da može.

DaDole
19-10-2011, 07:30
Ne razmišljam o penziji samo iz razloga što kompletan penzioni sistem bar ovaj kod nas,je u i disfunkciji i apsolutno nenormalan,a ja ga ne mogu mijenjati..neodrživ uprkos brojnim kvazireformama,graniči sa idiotizmom i nehumanošću..ali,to je problem sistema i rak rana cijele društevne zajednice.
Smatram da,ako dočekam penziju i to zrelo doba,neću moći živjeti od crkavice Fonda i da ću morati dobro zapeti da obezbijedim sebi stalan izvor primanja mimo penzije,vrstu nekretnine ili sl.To je pravac u kom bismo svi trebali da razmišljamo,jer ne vrijedi razbijati glavu nadajući se da će se nešto samo po sebi desiti..

причалица
19-10-2011, 07:34
ne mora da se dešava samo po sebi....nego kako treba - ako izdvajam za penziono ceo svoj radni vek, red je da mi se to nekako vrati kad ne budem više bila u stanju da radim.

DaDole
19-10-2011, 07:40
ne mora da se dešava samo po sebi....nego kako treba - ako izdvajam za penziono ceo svoj radni vek, red je da mi se to nekako vrati kad ne budem više bila u stanju da radim.

svakako da je red i da bi trebalo..doprinosi koje izdvajamo su golemi..zašto nam sistem ne omogući da te iste doprinose sami uplaćujemo u neki Fond po našem izboru,u neko životno osiguranje..kod nas je izdvajanje 18 % na bruto dohodak:qq:
zamislite koliko je to para na nivou godine..i kako bismo bili happy narod kad bismo te iste pare izdavjali tamo gdje mi odaberemo.

причалица
19-10-2011, 07:54
znam da meni ukupno od bruto plate 27% ode na kojekakve doprinose i niko me ne pita - želim li ja to ili ne. to me tišti i kad je penzioni fond u pitanju, a bogami - i zdravstveni....a sad, kad treba podneti zahtev za penziju (što radi mm već 2 meseca) - sam prikupljaš sve papire...pa ćemu onda služe službenici u fondu kad sve moraš sam?
ajde što moraš da radiš - moraš, ali ceo dosije o uplatama treba čovek da prikupi da bi mogao uopšte da podnese zahtev? pa to je suludo....toliko trčkati u starosti nije naivno. i za koliko para? za obesiti se, eto toliko.

Sandokan
19-10-2011, 08:31
znam da meni ukupno od bruto plate 27% ode na kojekakve doprinose i niko me ne pita - želim li ja to ili ne. to me tišti i kad je penzioni fond u pitanju, a bogami - i zdravstveni....a sad, kad treba podneti zahtev za penziju (što radi mm već 2 meseca) - sam prikupljaš sve papire...pa ćemu onda služe službenici u fondu kad sve moraš sam?
ajde što moraš da radiš - moraš, ali ceo dosije o uplatama treba čovek da prikupi da bi mogao uopšte da podnese zahtev? pa to je suludo....toliko trčkati u starosti nije naivno. i za koliko para? za obesiti se, eto toliko.

od tih 27% ... 11% ti je za penziono, ostalo je porez, zdravstvo i osiguranje od nezaposlenosti ..... s tim što osim iz tvoje bruto zarade i na teret poslodavca se izdvaja još toliko :aha: .... al čak i tolika izdvajanja nisu dovoljna, jer imamo jezivo mali broj zaposlenih sa tendencijom daljeg opadanja, a paradoks da se trenutni prihodi Fonda umesto u oplođavanje direktno transferišu ljudima koji su već u penziji jer je neko u srećna Titina vremena pare koje su bile u Fondu potrošio za ko zna šta :aha:, je priča za sebe :pada: .... ne nadam se penziji, jer čak i da doživim te godine, a granica će se neminovno pomerati na gore, pitanje je šta će sa ovim potpuno neodrživim sistemom biti :aha:

причалица
19-10-2011, 08:57
ovo mora da se reformiše....meni je jasno da je sve u rasulu, ali treba preseći to i - gotovo.
svi se uvek plaše izbora i to kako će proći na izborima....pa sad eto nam....ko radi nek se boji gladi....a ko ne radi, bar zna da nije radio :( i uvek ga neko izdržava i dotura mu sledovanje :(

Sandokan
19-10-2011, 09:28
Ko će da ga reformiše .... :hm: kad su penzioneri još malo pa najbrojnija glasačka grupa :aha:

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=10&dd=19&nav_id=550623

Beograd -- Novac za isplatu penzija ovim bi se tempom mogao istrošiti za pola godine, upozoravaju iz Radne grupe za reformu Penzijskog fonda Srbije.

A, koliko je kasa plitka, ilustruju podacima prema kojima je Fond PIO u 2010. po jednom penzioneru bio u minusu 57.879 dinara!
To znači da su po jednom osiguraniku naplaćeni doprinosi u iznosu od 42.818 dinara za godinu dana (obračunato na najnižu osnovicu) dok je po jednom penzioneru isplaćeno minimalno 100.697 dinara godišnje.
Kada se uzme u obzir da Fond ima skoro dva miliona osiguranika i 1,6 miliona penzionera, jasno se može zaključiti koliki su gubici. Iz tog je razloga Radna grupa poslala Vladi ”pismo o namerama” u kojem najavljuje korake kojima će se pozabaviti u narednom periodu.
NEĆE DA BUDU PROTOČNI BOJLER
Fond trenutno deluje kao protočni bojler za isplatu penzija i ne raspolaže mogućnošću da upravlja svojom imovinom i sredstvima, kao ni da odlučuje o stopi doprinosa, ni da kontroliše naplatu, zaključak je Upravnog odbora Fonda PIO, koji navodi da Fond zato, što pre, mora da postane nezavisna institucija kao što je slučaj u razvijenim zemljama, a to podrazumeva isključivanje svakog političkog uticaja.
"I Evropska unija i MMF traže 'dublju' reformu, a ona nije partijsko već prvorazredno državno pitanje. A da penzije ne postanu socijalna kategorija, moguće je postići samo ako Fond dobije status investicionog i garancijskog fonda sa jasno definisanom imovinom", objašnjava Slavenko Grgurević, predsedavajući Radne grupe.

Popis imovine kojom bi Fond mogao samostalno da raspolaže i tako zarađuje novac, umesto da to u njegovo ime čini Vlada, samo je jedan od reformskih koraka. Radna grupa predložila je Vladi i da se konačno uvede disciplina u plaćanje doprinosa, jer su trenutno dugovi prebacili 233 milijarde dinara (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=10&dd=18&nav_id=550328).

Među zahtevima je i da se pravo na novčanu naknadu za tuđu negu i pomoć, kao i za telesno oštećenje, prebaci u sistem socijalne zaštite jer je samo u ime ovih naknada u 2010. Fond isplatio 15,5 milijardi dinara. A kao reformski korak predloženo je i izmeštanje obaveze finansiranja zdravstvene zaštite penzionera sa Fonda na budžet Republike.

Iz stope doprinosa PIO pokriva se i zdravstveno osiguranje penzionera od 12,3 odsto na neto isplaćene zarade, objašnjavaju u Radnoj grupi i navode da su ovi transferi Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje 1995. bili 8,3 odsto, a u 2011. su dostigli 10,4 odsto, odnosno čak 48,3 milijarde dinara!

причалица
19-10-2011, 09:31
postavila sam taj članak u linku na prethodnoj strani...doduše ''novosti'' su u pitanju :( dakle, strašno strašno strašno.

причалица
19-10-2011, 09:32
Ti si Pričo optimista. Ja vidim da smo već sada roblje, a da je ta crkavica koja iznosi
manje od 10 000 mesečno, isto što i ukidanje penzije. To se ne može penzijom nazvati.

Plus što su starosnu granicu toliko pomerili, da samo retki srećnici mogu da dočekaju
odlazak u penziju. Takvih kao što je tvoj kolega će biti sve više. Zakon mu neće
dozvoljavati da ode u penziju a poslodavac neće biti zadovoljan njegovim radom. :sad:

misliš, neće moći da ode u penziju, ali će biti viđen za otkaz :qq:

rile_nezni_oblak
19-10-2011, 09:48
pa sad vec, kao u mnogim zemljama, i kod nas isto ljudi primaju neki minimalac od penzije... znam da u nekim zemljama primaju, tipa, ako si stariji od 65, primas odredjenu svotu... i to ti je to.. nema veze da li si radio ili ne... a ovde se kao racuna da ce biti neke penzije, a 100% privatnika uplacuje minimalan doprinos (ako se to bese tako zove) ako uopste i uplacuju bilo sta... i onda ce neko ko je radio 45 godina, ako ima srece da dozivi penziju, primati jedno 80 evra i to ce mu biti sve... misljenja sam, upravo zbog toga, da je bolje da kad zavrsis sa poslom, dobi's pare na ruke za godine staza, i da onda probas nesto da uradis sa tim novcem (otvoriti privatnu firmu, kupiti nesto negde, opcija je i da se uplati staracki dom, nekome se daju te pare ko ce onda brinuti, bilo sta..) i cekas da napunis 65 godina da dobijes tu crkavicu... mislim, bolje tako nego da radis celog zivota a onda mesecno dobijes penziju od koje, kad platis racune, ne ostane ti ni za suncokret... to vazi za ljude koji rade u privatnom sektoru.. za one koji rade u javnim institucijama je jos uvek malo drugacije... sa tom penzijom jos i moze da se prezivi, ako to ista ikome i znaci...

причалица
19-10-2011, 09:57
ma baš može da se preživi...profesor muzike, koji je ceo radni vek proveo u muzičkoj školi, na primer....ima penziju od 26000. šta da radi s tim? ne može da ode na normalan lekarski pregled za te pare.

ribizla
19-10-2011, 10:05
moj matori ceka penzije od aprila (kako francusku, tako nasu) i nista.. dobio je papire sve.. sve stoji slozeno.. i sad cekamo.. od aprila... :eek:
papirologija za pravo cudo bila brzo zavrshena.. ali taj neki proces sta znam il ako uospte ima proces.. :facepalm:
evo.. 7 meseci nije dobio nista... mislim naravno primice on to sve odjednom.. ali brateeee
:facepalm:
zamisli da neko zivi od toga.. i 7 meseci ne prima ni dinara... pa sta on da radi? da umre? da stavi porodicu na ivicu propasti?!
neje mi jasno nista :aha: ma koliko se trudim.. jednsotavno ne mogu da se pomirim da je to sve ovako kako jeste :facepalm:
stavicu svoje sharene naochare opet da uzivam.. :aha:

mikili
19-10-2011, 10:07
kod nas je sve to jedan zacarani krug ,i resavanje njega mora da krene od pocetka..znaci otvaranje novih radnih mesta,kontrola uplate doprinosa,smanjenje opterecenja poslodavaca pa tek onda provera ispravnosti penzija..bar se meni tako cini..

причалица
19-10-2011, 10:18
kao što je bio šok sa bankama, sećate se....8 hiljada ljudi je izgubilo poaso, ali smo dobili koliko-toliko normalne banke...ono ranije je bilo strašno - ne možeš do rođenih para da dođeš :srbpla: kad se samo setim, strah me uvati....
e tako treba sa fondom pio i sa svima koji imaju veze sa doprinosima - drastično. pa ko preživi.

причалица
19-12-2011, 21:32
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/296813/Poostravaju-se-uslovi-za-penzionisanje-muskaraca-u-2012

:qq: dok ja dođem do penzije - ima da je ukinu.

Bisernica
19-12-2011, 21:41
Štedeti za starost ,ujedno imati i životno osiguranje ,
to je jedino rešenje.
Štednju sa kamatom ne moraš podizati ,po isteku ugovora
uzimaš mesečnu rentu kao penziju i kamatiš glavnicu dalje.

Moonster
19-12-2011, 21:49
Štedeti za starost ,ujedno imati i životno osiguranje ,
to je jedino rešenje.
Štednju sa kamatom ne moraš podizati ,po isteku ugovora
uzimaš mesečnu rentu kao penziju i kamatiš glavnicu dalje.
Upravo ovako kao što Bisernica napisa i nikako drugačije.
Nadati se penziji i nekadašnjim vremenima kada se moglo na osnovu decenija radnog staža računati na pristojnu penziju,
nažalost, postalo je iluzija. Radiš posao koji radiš dok te zdravlje i godine služe, štediš, stavljaš na račune u bankama ili banci
i nadaš se da će kada dođe vreme penzije, sve biti ok, da banka neće propasti, da valuta neće devalvirati i masu drugih stvari.

Bisernica
19-12-2011, 21:54
Bizmarkova ideja generacijske solidarnosti nema više
nikakvu budućnost,naša solidarnost je *potrošena* ,
a sa nama ne znam hoće li imati ko da bude solidaran.
Penzijski fond je odavno prazan ,osnovica ide na minimum ,
ionako je kod nas najveća u okruženju,izmene zakona
o penzijsko invalidskom osiguranju će nas prosto naterati
da štedimo,nema druge !

Cruz
19-12-2011, 21:55
izvin'te a kako da stede oni koji ne rade? i cemu oni da se nadaju?

Bisernica
19-12-2011, 21:56
Od čega žive oni koji ne rade ?
Ni oni koji rade nemaju se čemu nadati.

Moonster
19-12-2011, 22:00
izvin'te a kako da stede oni koji ne rade? i cemu oni da se nadaju?
Nema više toga, nerad je postao luksuz, privilegija malobrojnih koji su dobro financijski osigurani.
Radi se bilo šta, bilo gde i bilo kada, po potrebama tržišta. Posao traje dok traje a onda se traži drugi i tako redim, stabilnosti nigde nikada. Zato cveta crno tržište bilo čega, od najbanalnijih stvari kao što je kućna hemija, gde se uvozi pa prepakuje kao proizvod Srbije iako je proizvedeno u Makedoniji najverovatnije, do prehrambenih proizvoda.
Danas je bitno samo da imaš novac, sve drugo je nebitno, tako su postavljena pravila "igre".

Cruz
19-12-2011, 22:02
pomenuste stednju... oni koji ne rade nadaju se poslu, a zive od recimo materijalnog, ili kako se to vec zove, sto nije dovoljno za prezivljavanje, o zivotnom osiguranju i stednji da ne govorim.

iskreno, nadam se penziji, na pola sam radnog veka, a da li cu je doziveti, diskutabilno je..

Bisernica
19-12-2011, 22:38
Cruz,ja sam visoko obrazovana osoba za mnogostruke poslove :lol:
....nije smešno ,ali zaista ,ceo život radim i ne samo ono što mi je osnovna profesija,
već nekoliko poslova pored toga ,a za neke od njih sam se morala edukovati,pa između
ostalog radim i u Life invest-u.
Ne postoji ništa što donosi novac a da nisam radila,jer mi je uvek trebalo više od onoga
na šta su ljudi uglavnom navikli ,a to je u se ,na se i poda se.
Odavno živim onako kako je Moon napisao ,bez osećanja sigurnosti,ne zato što je nemam
već zato što se na nju pripremam.

Cruz
19-12-2011, 22:44
Biso, ja sam nakon 17 godina ostala bez posla, a takodje sam visoko obrazovana i sada ne mogu da dobijem novi, jer kazu da sam visoko kvalifikovana i da ne mogu da me plate.

Bisernica
19-12-2011, 22:49
Ma nema veze obrazovanje ,kažem ti da sam radila više poslova i još uvek ih
radim ,a nisu mi profesija....između ostalog ,pravim torte i kolače i to tako dobro
da ne mogu da se naradim lako :lol: ...ima stvari koje čovek može da radi i van
klasičnog zaposlenja.Ja sam recimo i edukator ili trenerica kako CeDS tako i
Uprave za RR Ministarstva za rad i socijalnu politiku...radim Safe life za GRAWE...
sad kada bih morala da
učim nešto novo da bih to i radila ne bi mi bilo teško ....takav je život...sretna
vremena davno prošla :aha:

mire
20-12-2011, 17:09
ja ne...

necu doziveti istu

причалица
20-12-2011, 17:10
Štedeti za starost ,ujedno imati i životno osiguranje ,
to je jedino rešenje.
Štednju sa kamatom ne moraš podizati ,po isteku ugovora
uzimaš mesečnu rentu kao penziju i kamatiš glavnicu dalje.

lepa zamisao...štedeti za starost...šta znači - štedeti?
odvajati 50, 60 evra mesečno? neko nema toliko novca odavaja svakog meseca...
zatim, to se isplati nekome ko ima malo staža i ko je mlad (ispod 30 godina). neko ko ima 50 godina života i 25 godina staža, na primer....to mu dođe stvarno kao trošak, jer je u životnom dobu kad ima najviše izdavanja.

različak
20-12-2011, 18:38
lepa zamisao...štedeti za starost...šta znači - štedeti?
odvajati 50, 60 evra mesečno? neko nema toliko novca odavaja svakog meseca...
zatim, to se isplati nekome ko ima malo staža i ko je mlad (ispod 30 godina). neko ko ima 50 godina života i 25 godina staža, na primer....to mu dođe stvarno kao trošak, jer je u životnom dobu kad ima najviše izdavanja.

slazem se skroz.
nadam li se penziji?ja ne mogu tako daleko da gledam...jedino se nadam da cu biti ziva i zdrava,a za ostalo-o_tom,po_tom

причалица
20-12-2011, 20:46
na primer, slušam ovu reklamu ''dunav'' osiguranja - ako se odreknem pakle cigareta dnevno...missim, ne pušim redovno...al ajde, ako je ta paklica oko 200 dinara i ako je to dnevno - onda je to 6000 dinara mesečno.
pa puta 12 to je 72000 dinara, tj oko 800 evra sa kamatom...pa na 20 godina to je oko 18-20 hiljada evra...pa da li vredi da probam, pod uslovom da imam tih 60 evra mesečno :huh:
i, ako ne potrošim te pare - ostaće deci...a što bre da njima dajem stalno...dokle bre...nisam pametna više.

Sagacity
20-12-2011, 20:56
Štedeti za starost ,ujedno imati i životno osiguranje ,
to je jedino rešenje.
Štednju sa kamatom ne moraš podizati ,po isteku ugovora
uzimaš mesečnu rentu kao penziju i kamatiš glavnicu dalje.
Da, super zamisao, ali ne u ovoj državi. To kod nas još nije zaživelo .... Na pitanje, šta ako se vrate devedesete, čime garantuju da nećemo ostati bez uloženog novca, odgovorila je, da su to neuobičajene okolnosti i da se ne može sve isplanirati...A zove se osiguranje...
A o ovom PIO da i ne govorim, čega sam se sve nagledala...

причалица
20-12-2011, 21:07
Na pitanje, šta ako se vrate devedesete, čime garantuju da nećemo ostati bez uloženog novca, odgovorila je, da su to neuobičajene okolnosti i da se ne može sve isplanirati...A zove se osiguranje...


da, da...osiguranje...na koje ne mođeš ni da računaš...pa kakvo je to onda osiguranje, u tome je kvaka...

Bisernica
21-12-2011, 18:46
Da, super zamisao, ali ne u ovoj državi. To kod nas još nije zaživelo .... Na pitanje, šta ako se vrate devedesete, čime garantuju da nećemo ostati bez uloženog novca, odgovorila je, da su to neuobičajene okolnosti i da se ne može sve isplanirati...A zove se osiguranje...
A o ovom PIO da i ne govorim, čega sam se sve nagledala...

Ne znam koje osiguranje je u pitanju ?!
Ozbiljne kuće koje se bave ovim poslom vekovia imaju odgovore koji nisu ovakvi !
Ozbiljne kuće imaju ozbiljna osiguranja sopstvenih sredstava i da ne pišem sad o
načinima na koji se takve kuće osiguravaju i reosiguravaju ,trebalo bi mi previše i
prostora i vremena.

Bisernica
21-12-2011, 18:47
na primer, slušam ovu reklamu ''dunav'' osiguranja - ako se odreknem pakle cigareta dnevno...missim, ne pušim redovno...al ajde, ako je ta paklica oko 200 dinara i ako je to dnevno - onda je to 6000 dinara mesečno.
pa puta 12 to je 72000 dinara, tj oko 800 evra sa kamatom...pa na 20 godina to je oko 18-20 hiljada evra...pa da li vredi da probam, pod uslovom da imam tih 60 evra mesečno :huh:
i, ako ne potrošim te pare - ostaće deci...a što bre da njima dajem stalno...dokle bre...nisam pametna više.

??? !!!

dok si živa !

причалица
21-12-2011, 20:55
??? !!!

dok si živa !

:dosada:

Sagacity
21-12-2011, 21:08
Ne znam koje osiguranje je u pitanju ?!
Ozbiljne kuće koje se bave ovim poslom vekovia imaju odgovore koji nisu ovakvi !
Ozbiljne kuće imaju ozbiljna osiguranja sopstvenih sredstava i da ne pišem sad o
načinima na koji se takve kuće osiguravaju i reosiguravaju ,trebalo bi mi previše i
prostora i vremena.

OK, predloži neke Bisernice...:)
Ja znam bar troje, koji su ''ispaljeni''...
Ako pričamo o životnom osiguranju, tu ima more pravila...I mnogo ''caka''....

Bisernica
21-12-2011, 21:37
pa evo ,ja ti predlažem GRAWE program Safe Life
niko nije ispaljen ,a ja imam najmanje deset klijenata koji su
naplatili svoje osiguranje,čak je jedan od njih zvao na večeru
kad je naplatio sumu za povredu lakta ,nije verovao koliko je
para dobio !
jedna koleginica je tri godine uplaćivala godišnju ratu i prošle godine je
obrađena za invalidsku penziju.Od ove godine joj GRAWE uplaćuje godišnju
ratu sve do isteka ugovora.To je u okviru štednje ,a vezano za životno osiguranje
deo ugovora koji se zove AUZ-et i važi za zaposlene do 50-te godine.Ona ima 46
godina ,ali je imala moždani udar koji je ostavio trajne posledice.Sve ide dalje kao
da ona uplaćuje.Nakon isteka ugovornog roka ,u njenoj 65-oj će podići pare sa
pripadajućom dobiti.
ne znam šta bi još trebalo da ti kažem.Niko od mojih klijenata nije ispaljen.
Imam i jednog koji uzima pozajmicu sam od sebe od svojih sredstava ,uplaćuje duže od 5 godina ,ali
doduše pozajmicu mora da vrati u roku od godinu dana ,ili će mu za toliko biti umanjena
konačna dobit.

Sagacity
21-12-2011, 21:44
Bisernice, to sam htela da čujem.., da radiš u nekom od osiguranja...Pretpostavila sam....:)
Reci mi kako naplaćuju ljudi osiguranje kada imaju infarkt?
Da li se može naplatiti osiguranje na ime neke operacije..bubrega naprimer...
Zanima me ovo..
Unapred hvala na odgovoru...:)

Inače, moje dve koleginice uplaćuju GRAWE..

Bisernica
21-12-2011, 22:02
Ljudi naplaćuju osiguranje kada imaju infarkt ako se pored štednje (u kojoj je životno osiguranje gratis,i isplaćuje se samo u slučaju smrti osiguranika,nema veze sa do tada uplaćenim iznosom i štednju osiguranik podiže sa pripadajućom dobiti kad istekne ugovor ili se opredeljuje da mu se mesečno isplaćuje kao penzija,ili u slučaju smrti osiguranika ,štednju sa pripadajućom dobiti naplaćuje lice koje je navedeno u polisi kao korisnik osiguranja u slučaju smrti),dakle ako se pored štednje relativno malom doplatom na godišnjem nivou osigura od povreda,operativnih zahvata ili bolesti,kao što je recimo infarkt ,odnosno od deset bolesti koje se nalaze na listi u konkretnom osiguranju.
Uplata je relativno mala ,a osigurana suma je u hiljadama evra.U odnosu na osiguranu sumu se isplaćuje procenat invalidnosti koji određena povreda ili bolest ostavljaju.
Ovo ne umanjuje njegovu štednju i dobit koju štednja nosi.

p.s.
Tvoje koleginice su napravile dobar izbor i rade pravu stvar :)

Sagacity
21-12-2011, 22:14
Hvala Bisernice na odgovoru...:)
Naravno, imala bih puno ''škakljivih pitanja'', ali ne želim da ih ovde postavljam...Ovde se družimo :)...
Želim da tvoja kompanija bude još uspešnija i da ima puno klijenata :)...

kojica
21-12-2011, 22:20
malo li je što mi od plate uzimaju za penziono, pa još i osiguranje da plaćam.. :sad:

nek mi daju to što mi odbijaju svakog meseca, pa ću da uplaćujem gde ja hoću.. :aha:

Bisernica
21-12-2011, 22:21
nema škakljivih pitanja kada je novac u pitanju :)
sva pitanja su poželjna ,jer tamo gde nema nesporazuma ljubav je trajnija ;)
Hvala Sag ,ako te nešto konkretno zanima slobodno pitaj na pp

Sagacity
21-12-2011, 22:22
malo li je što mi od plate uzimaju za penziono, pa još i osiguranje da plaćam.. :sad:

nek mi daju to što mi odbijaju svakog meseca, pa ću da uplaćujem gde ja hoću.. :aha:
To što ti odbijaju svakog meseca, ide u budžet za trenutne penzije...:aha:Da nije toga, ovi sadašnji penzioneri ne bi imali od čega da primaju penzije...
Mnogo je sve depresivno....:huh:

Bisernica
21-12-2011, 22:27
malo li je što mi od plate uzimaju za penziono, pa još i osiguranje da plaćam.. :sad:

nek mi daju to što mi odbijaju svakog meseca, pa ću da uplaćujem gde ja hoću.. :aha:

u ovom slučaju ne plaćaš životno osiguranje ,
ono je gratis
uplaćeni novac je štednja koja ima kamatu i koju
podižeš po isteku ugovora
možeš uplaćivati osiguranje od bolesti ili povrede
i u tom slučaju naplaćuješ sume koje su izuzetno velike
za razliku od onog što ti se odbija a ne pokriva sve

Bisernica
21-12-2011, 22:28
To što ti odbijaju svakog meseca, ide u budžet za trenutne penzije...:aha:Da nije toga, ovi sadašnji penzioneri ne bi imali od čega da primaju penzije...
Mnogo je sve depresivno....:huh:

princip generacijske solidarnosti se polako ali sigurno gasi
tu vrstu depresije će osetiti mnogi koji na vreme ne budu
razmišljali o penziji,da ne kažem o starosti

kojica
31-12-2011, 12:04
http://razbibriga.net/imported/2010/11/705-1.gif


To što ti odbijaju svakog meseca, ide u budžet za trenutne penzije...:aha:Da nije toga, ovi sadašnji penzioneri ne bi imali od čega da primaju penzije...
Mnogo je sve depresivno....:huh:

Da.. problem je što se taj novac ne ulaže, pa da se od zarade isplaćuju penzije,
nego se direktno pretače u penzije... :sad:

Пркос
31-12-2011, 12:11
Nije lose i privatno penzijsko osiguranje'mom mužu firma uplacuje i privatno penzijsko osiguranje vec dugo godina'odmah čim se pojavilo'pa nek bude u rezervi'ne može da škodi'mada i životno osiguranje nije loše.

Mistery
05-03-2012, 20:12
Hmm..da li je ovo tema o penziji ili o osiguranju?

Ako je o penziji, da, morala sam, na moju ogromnu žalost da odem u invalidsku penziju. Ne žalim se na iznos, biće i veći kada budu uplaćeni doprinosi i obračunata prošla godina.

Novac od " Garant " osiguranja koje je firma uplaćivala nekih nepunih dve godine, dobila sam u roku od 7 dana, zbog odlaska u ip.
Da su uplaćivali duže vremena, više bih dobila, ali neću da se žalim i preko hleba tražim pogaču.

I verujte mi, ostala sam sa nekolicinom najboljih kolega skoro u svakodnevnom kontaktu, svi bi hteli da budu na mom mestu. Oni srećni a ja pomalo besna što ne radim.

100 ljudi, 100 ćudi. A PIO Fond...bez komentara. Moram da idem tamo jer nisam dobila sva rešenja po zahtevima koje sam podnela. Doduše, bili su brzi i efikasni, valjda će uskoro doći i to konačno rešenje sa malkice većom sumom novca.

причалица
28-03-2013, 20:18
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/374342/PIO-trazi-od-penzionera-da-vrati-4000-evra

е земљо србијо на шта си спала...да пензионери уплаћују у пензиони фонд :facepalm:

Nežnicah
28-03-2013, 21:40
strašno zaista da zbog tuđe greške ispašta penzioner... da PIO radi svoj posao ne bi se ovakve greške dešavale, mada oni grešku svaljuju na poslodavca... uvek je neko drugi kriv, a nedužni ispaštaju... :(

причалица
29-03-2013, 08:26
мислим, глупа одлука о ''привременом'' решењу које се извршава 10 година. како је могуће да је за пензосе 10 година привремено? па човек је бре могао да умре, и шта би онда било? ником ништа, је л?...
тачно бих натерала тог неспособњаковића који је такво решење толико дуго држао привременим да плати све. али до последње паре....е онда бих то дала на сва звона, па да ти службеници поведу рачуна шта раде...а не овако...јадан човек.

Nežnicah
29-03-2013, 11:05
a i ja sam jutros pomislila opet na ovo, ma mnogo sam se iznervirala... pored cele priče, oni još smatraju da je 32.000 dinara prevelika penzija, precenjena :qq: pa nemam reči više stvarno... a i inače sam mnogo kivna na ovaj naš sistem i zbog moje mame koja je pored toga što je unesrećena smrću svog supruga, nasledila sve njegove dugove po kreditima... dušu da mogu da joj uzmu, uzeli bi, nije ih briga od čega će ona preživeti, oni traže svoje pa makar umrla od gladi i zime :ljuta:

причалица
29-03-2013, 11:36
što se tiče tih dugovanja, ne vidim da je tu išta sporno...i ja ću da nasledim dugovanja moje majke, na primer, ako ne uspe da otplati svoj kredit...ili mog muža ili on moje dugove ako odem pre njega na onaj svet...mislim, ako se očekuje da nasledi penziju, onda se očekuje da se nasledi i sve drugo.

Nežnicah
29-03-2013, 11:49
nije nasledila penziju :nene:

причалица
29-03-2013, 17:07
nije nasledila penziju :nene:
što :huh:
onda je suludo da se nasledi i ostalo...jedino ako je bila garant za kredite....opet proširismo temu :lol:

Nežnicah
29-03-2013, 20:39
pa mogla je da bira, ako hoće da nasledi njegovu, mora se odreći svoje, ne može i jedna i druga :nene: a njena je veća i devizna pa naravno da nije htela nje da se odrekne...mada nije nešto preterano veća, ali znači svaki dinar...
a čemu mi da se nadamo :aha: dok dođemo do penzije ko zna kakva će pravila doneti i koju starosnu granicu :(

причалица
29-03-2013, 21:54
kako sad stvari stoje, svakako neću otići u penziju pre 65. godine...missim, meni je svejedno, samo da me zdravlje služi :) posao mi je dobar, tako da :tibi:
a kod nas i ovako može, po potrebi, da se radi i do 67. godine....već sam odavno naviknuta na to da ću raditi još dobrih 15ak godina :)

p.s. što se tiče penzije tvog tate - ok je što je majka izabrala da zadrži svoju ako je veća....ali sam ipak htela da primetim da je mogla da je nasledi, ali nije to bio njen izbor. za dugovanja nema biranja :nene: