Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Vip nagrađen sertifikatom za broj 1 mobilnu mrežu u Srbiji



mica
25-10-2011, 15:15
Vip mobile je pobednik prvog i najvećeg nezavisnog testa srpske mobilne mreže čiji je organizator Connect magazin. Sertifikat za broj 1 mobilnu mrežu u Srbiji uručen je Darku Parunu, CTO Vip mobile na događaju za medije koji je danas održan u Beogradu.

“Izuzetno smo zadovoljni rezultatima prvog nezavisnog merenja i objektivnim prikazom poređenja kvaliteta mreža i usluga koje danas pružaju mobilni operateri u Srbiji. Zahvalio bih se svima koji su uključeni u projekat izgradnje Vip mreže, pre svega od samog početka izuzetno posvećenim zaposlenima, našem osnivaču Telekom Austrija Grupi koja je verovala u naš tim. Za manje od 5 godina od dobijanja licence uspeli smo da stvorimo kvalitetnu mrežu i usluge. Naši korisnici prepoznali su taj kvalitet i ponuđene brzine prenosa podataka, čemu svedoči podatak da naš ukupan Internet saobraćaj raste gotovo 20% svakog meseca. Naša HSPA+ mreža u ovom trenutku pokriva 58% populacije i sve gradove sa više od 20.000 stanovnika. “- izjavio je Darko Parun povodom osvajanja ovog značajnog priznanja.


:jasenka:

причалица
25-10-2011, 15:24
nisam shvatila koji je faktor taj ''connect'' magazin, pa da dodeljuje nagrade?

Nežnicah
25-10-2011, 15:24
mnogo volem VIP i necem ih menjam :bisa: ovi ostali su bre zli, udarila im slava u glavu

mica
25-10-2011, 15:26
nisam shvatila koji je faktor taj ''connect'' magazin, pa da dodeljuje nagrade?


Pa iskreno, nemam pojma kako to funkcionise, verovatno dobiju dozvolu za testiranje, od RATEL-a pa na osnovu toga..

причалица
25-10-2011, 15:31
Pa iskreno, nemam pojma kako to funkcionise, verovatno dobiju dozvolu za testiranje, od RATEL-a pa na osnovu toga..

pa znači samo pare vrte gde burgija neće...nemam ništa protiv vip-a, ali su mi ovakve stvari uvek izgledale kao naručene, pogotvo što se ne zna ko je taj koji procenjuje kvalitet...što bi se reklo - nije dovoljno transparentno.

Man
25-10-2011, 15:32
Svako može da napravi takmičenje, otkud sad pa ratel u celoj priči :)
Testiraju onako kako oni žele...

mica
25-10-2011, 15:37
Svako može da napravi takmičenje, otkud sad pa ratel u celoj priči :)
Testiraju onako kako oni žele...

Ja lepo sam naglasila da pretpostavljam, ne znam kako funkcionise testiranje. No, sigurno da postoje validni parametri koji se koriste za testiranje.

причалица
25-10-2011, 15:43
pa daj neki link da čitamo kako su to testirali, koga su još testirali i tako...

Nežnicah
25-10-2011, 15:49
pa to je isto kao sto rts za sebe kaze da je najgledanija tv stanica, a isto to kaze i tv pink za sebe... kako to :hm:
ali ja sam stvarno promenila sve tri mreze, i ostala u VIPu, bas sam prezadovoljna.

mica
25-10-2011, 15:49
http://mi2design.com/mobile/?tag=magazin
Ovo sam nasla na googletu :)

причалица
25-10-2011, 15:52
pa to je isto kao sto rts za sebe kaze da je najgledanija tv stanica, a isto to kaze i tv pink za sebe... kako to :hm:
ali ja sam stvarno promenila sve tri mreze, i ostala u VIPu, bas sam prezadovoljna.

ne kažem da vip ne valja :lol: od 4 postpejda, 2 su vipova u našem domaćinstvu...dakle, zadovoljna sam uslugama. samo pitam koliko je validno to dodeljivanje nagrade samom sebi, jer mi na to liči.

mica
25-10-2011, 15:52
Testiranje je važan deo aktivnosti časopisa connect, a godišnji test mreža mobilnih operatera svakako budi najviše interesovanja. Kompanija P3 Communications je ključni faktor u ovim merenjima.

Testovi uređaja su svakako zanimljivi, a connect laboratorije su čuvene u svetu. Međutim, kada treba izaći na teren, stvari se komplikuju, oprema postaje još složenija i skuplja, a sama procedura merenja zahteva veoma pažljivo planiranje. Iskustvo koje ima kompanija P3 Communications iskazuje se i u višegodišnjim merenjima performansi mreža mobilnih operatera u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj koje ova firma radi za časopis connect.

P3 je nastao kao udruženje inženjera (P3 Ingenieurgesellschaft) 1996. godine, ali se kompanija brzo razvila pokrivši razne oblasti inženjerskog delovanja, pa je danas čine razni segmenti: P3 automotive GmbH, P3 systems GmbH, P3 north america Inc., P3 aviation GmbH, P3 digital services GmbH, P3 ingénieurs SAS, P3 India Pvt. Ltd. Nama je najzanimljiviji njen deo P3 Communications koji se bavi tehničkim i strateškim konsaltingom, optimizacijom procesa, optimizacijom mreže i servisa, planiranjem i projektovanjem i… testiranjem.

P3 Communications je aktivan od 2001. godine, a stručnost i reputacija ubrzano su otvorili filijale ove kompanije. Tako ćete ih naći u gradovima Aachen, Berlin, Ulm, Reading, Beograd, Rome, Madrid, Paris, Bangalore, Delaware, Detroit, Denver, Dubai, New Jersey.

Namerno smo naglasili Beograd, jer ovdašnja P3 Communications poslovnica radi od februara 2009. godine i ima 55 zaposlenih od kojih su 45 inženjeri koji su prošli veoma strog P3 trening u Ahenu, a svi rade pod veoma strogim ugovorom koji reguliše prava pristupa podacima između kompanije P3 i njenih klijenata. Za relativno kratko vreme, beogradska ekipa se nametnula kao idealno rešenje za rad sa klijentima iz Jugoistočne Evrope, Bliskog Istoka, Severne Afrike…

Merna procedura i oprema neće se razlikovati od one koju P3 Communications inače primenjuje u ostalim zemljama kada testiraju mreže za časopis connect. Nas su najviše impresionirala merna vozila (Mercedesi) sa mernom opremom koja se koriste u ovakvim prilikama.

Sa rekovima punim PC-ja, mrežnih skenera, telefona i modema, ali i sa dodatnim napajanjem za sve to, ova vozila će u januaru prolaziti ulicama Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca i meriti performanse mreže domaćih mobilnih operatera, a nakon toga, sledi još teži zadatak obrade i tumačenja dobijenih rezultata.


- Čime se meri

P3 Communication ima standardizovanu mernu proceduru u kojoj se upotrebljavaju PC računari standardnih konfiguracija, skeneri rnomiranog proizvođača Rohde&Schwarz, data modemi iz ponude mobilnih operatera i mobilni telefoni Samsung SGH-U800.

Za pristup, biraju se serveri locirani u zemlji u kojoj se merenje obavlja, sa dovoljnim protokom podataka da (bandwith) da podrže najveće teoretske brzine. Sva merenja se obavljaju sa in-house razvijenim aplikacijama i aplikacijama Rohde&Schwarz. Aplikacije su napravljene u skladu sa poslednjim ETSI specifikacijama. Za prvo testiranje mobilnih mreža u Srbiji obaviće se ukupno oko 70 sati efektivnog merenja svih servisa.



- Gde će biti sprovedena merenja

Planirana merenja obuhvatiće četiri najveća grada u Srbiji: Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Sa ovakvim izborom gradova, biće pokriveno preko 25% populacije Srbije. Tokom 10 dana merenja očekuje se oko 1.300 govornih poziva. Broj sekvenci za data servise zavisi od performansi samih mobilnih mreža, ali je očekivani broj preko 1.000 po servisu. Obim merenja unutar gradova je proporcijalan broju stanovnika, ali će u svakom gradu merenja obuhvatiti bar jedan ceo dan.

U svakom gradu izvodi se miks drivetest-stationary merenja (merenja u pokretu i u mirovanju) u odnosu 50%-50%. Poseban način merenja biće primenjen u „zonama od interesa“ u koje spadaju poslovni centri, železnička stanica, šoping centri, turističke odrednice i slična područja sa frekventnijom posetom. Unutar „zone od interesa“ primenjuje se „nomadski pristup“ – vrše se tri merenja od po 20 minuta na tri različite tačke unutar zone. Nakon merenja, vrši se agregacija svih merenja (pokretnih i stacionarnih) jedne zone interesa.

Dodatno, pored merenja u gradovima, biće obavljena i merenja u pokretu na putevima između mernih gradova.

- Šta obuhvataju merenja

Uopšteno, merenja će obuhvatiti govorni i data saobraćaj. Kada je u pitanju telefoniranje, meriće se govorni pozivi (odlazni i dolazni) ka fiksnoj telefonskoj mreži i neće biti premeravanja saobraćaja između operatera.

U merenja servisa za prenos podatak spada:

· HTTP download mp3 fajla od 3 MB koji simulira skidanje muzike sa interneta.

· FTP upload 1MB jpg fajl koji simulira upload slike.

· HTTP browsing – standardno surfovanje ka tri razlicite web stranice (Copernicus.htm je standardna ETSI stranica za testiranje, hostovana na P3 Communications serveru) i dve najčešće otvarane stranice u našoj zemlji. Još uvek nije tačno definisano za koje dve stranice ćemo se opredeliti, ali kao pogodni kandidati za figurišu facebook, blic.rs i b92.net.

· IMAP – primanje 5 mailova, jedan mail sa attachment-om od 2 MB

· SMTP – slanje jednog maila sa attachment-om od 1MB

Merenja će biti obavljena u januaru, a tačan datum početka merenja ćemo objaviti u januarskom izdanju časopisa connect koje će biti u prodaji od 20. decembra 2010. godine.

mica
25-10-2011, 15:54
pa to je isto kao sto rts za sebe kaze da je najgledanija tv stanica, a isto to kaze i tv pink za sebe... kako to :hm:
ali ja sam stvarno promenila sve tri mreze, i ostala u VIPu, bas sam prezadovoljna.

Pa nije to Vip rekao za sebe , nego casopis koji se bavi izmedju ostalog i mobilnim mrezama:)

причалица
25-10-2011, 16:05
e, onaj članak je ok :) sad mi je jasnije o čemu se radi.
:bravo:

Nežnicah
25-10-2011, 16:07
pa dobro, svi znamo kako to funkcionise, ne mora da znaci da je ovde to slucaj, ali ... narucis rezultate, platis ih i eto najbolji si :)
ali bez obzira na sve to, ko je koga, zasto i kako testirao, ocenio i procenio ja dokle god sam zadovoljna uslugom, a zaista jesam i bez nekih pisanih dokaza o kvalitetu usluge, ne obazirem se na ostalo.

tetka
26-10-2011, 10:13
samo da vam reknem (znam da ce Fajf sad da me zadavi :sizika:), ali vip koristi predajnike i mreze telenora od skoro...sa telekomom vise ne saradjuju...tako da obrni okreni svi su isti (ovi su broj 1, oni su u pametnoj mrezi, telekom je davno izgubljeno celjade koje se nigde ne svrstava)

mica
26-10-2011, 10:16
samo da vam reknem (znam da ce Fajf sad da me zadavi :sizika:), ali vip koristi predajnike i mreze telenora od skoro...sa telekomom vise ne saradjuju...tako da obrni okreni svi su isti (ovi su broj 1, oni su u pametnoj mrezi, telekom je davno izgubljeno celjade koje se nigde ne svrstava)

Vip koristi telenor repetitore jos od proslog leta, to nije nikakva tajna i to se zove nacionalni roming. Ti repetitori se koriste samo na lokacijama na kojim vip nema svoje bazne stanice.

tetka
26-10-2011, 10:20
pa onda se ne mozete hvaliti da ste broj 1 :raz_068:

mica
26-10-2011, 10:33
pa onda se ne mozete hvaliti da ste broj 1 :raz_068:

Dakle, proccitajte postove. Niej se vip hvalio, nego je to resenje testiranja connect magazina.

tetka
26-10-2011, 10:55
Svejedno...i taj koji je izdao resenje, valjda je prvo trebao da ustanovi da vip ne pokriva 100% teritoriju, pa onda da izda resenje da su broj 1....tako da, svako naruci za sebe i svi su najbolji....kao sto se i Telenor hvali internetom od 21mb/s...samo ne znam gde...na Marsu mozda.....:mm:

mica
26-10-2011, 11:10
Svejedno...i taj koji je izdao resenje, valjda je prvo trebao da ustanovi da vip ne pokriva 100% teritoriju, pa onda da izda resenje da su broj 1....tako da, svako naruci za sebe i svi su najbolji....kao sto se i Telenor hvali internetom od 21mb/s...samo ne znam gde...na Marsu mozda.....:mm:


Pa da li mislis da su oni vrsili testiranje bez ovih javnih informacija? Nacionalni roming ne utice na testiranje i ocenjivanje ostalih baznih stanica kojih ima u vecem procentu nego onih koji se koriste u svrhu nacionalnih rominga. Obzirom da je vip jedina grenfield investicija, ovo je poprilicno veliki napredak i uspeh koji je postignut za nepunih pet godina.

Man
26-10-2011, 12:33
Onda su trebali da navedu da je to samo naručeni članak u novinama :mrgreen:
Mislim da to samo kod nas nije zakonska obaveza...
Usput, isu prikazali kompletne rezultate i ostalih provajdera.

Navedena merenja prenosa data podataka su jako podložna uticaju:

HTTP download mp3 fajla od 3 MB koji simulira skidanje muzike sa interneta.

· FTP upload 1MB jpg fajl koji simulira upload slike.

· HTTP browsing – standardno surfovanje ka tri razlicite web stranice (Copernicus.htm je standardna ETSI stranica za testiranje, hostovana na P3 Communications serveru) i dve najčešće otvarane stranice u našoj zemlji. Još uvek nije tačno definisano za koje dve stranice ćemo se opredeliti, ali kao pogodni kandidati za figurišu facebook, blic.rs i b92.net.

· IMAP – primanje 5 mailova, jedan mail sa attachment-om od 2 MB

· SMTP – slanje jednog maila sa attachment-om od 1MB

Po mojim merenjima ovde vip nema šta da traži, na jakom su trećem mestu :haha:
Meni uzorak nije bio samo u Beogradu, pokrio sam sve moguće vukojebine :aha:


Ali ko sam ja da ih merim :(

mica
26-10-2011, 13:07
E, ovo su vec, tipicna srpska posla:lol: Svi smo veci strucnjaci od onih, koji to zista jesu :aha: No, dobro, da uzmemo u obzir da sam ja, mozda previse subjektivna, no verujem da ovaj etst nije bio narucen. I to je moje pravo koje niko ne moze da mi ospori, koliko god strucno zvucao :ljutko:

Man
26-10-2011, 13:16
Kao što ti ne možeš drugom da osporiš pravo na svoje mišljenje :)
i lepo sam rekao da moja merenja nisu merodavna, ali je uvredljiva činjenica da toliko omalovažiš moje znanje , kao i tehničku opremljenost.
Godinama sam radio testiranja mobilnih telefona i periferija, mislim da bi to trebalo bar malo težine da da i samom mišljenju. Čak iako sam se ogradio da nije merodavno.

Inače, za ovakva merenja je dovoljan jedan laptop sa konekcijom ka netu :) i ništa više od toga...

Pritom :) ja nisam u radnom odnosu kod bilo kog provajdera (za razliku od tebe) ali mislim da sam dovoljno tehnički osposobljen i stručan da mogu da vidim razliku ( opet za razliku od tebe).

Takođe, nisam hteo da iznosim ličnu tvrdnju, niti da istaknem bilo koga od provajdera...
Ko me zna takođe i zna čije usluge koristim :) iako imam kartice svih provajdera, kako za govorni saobraćaj tako i za prenos data podataka...

mica
26-10-2011, 13:33
ja sam upravo zato i naopmenula da mislim da sam previse subjektivna:( No, isto tako si i ti omalovazio misljenje jednog casopisa. Ali dobro,da ne sirimo temu, nije mi bila namera da ikog oamlovazim, prosta je cinjenica da je ovo javno objavljena informacija koja je mene obradovala, zato sam je postavila. Ako sam te uvredila, izvini, nije mi bila namera...

Man
26-10-2011, 14:25
Naprotiv, samo sam ukazao da nije objektivno merenje, samim tim ne može ni biti relevantno. Žalosna je činjenica da mi nismo zaštićeni od bombardovanja takvih vrsta informacija.
Kod nas još jedino benchmark radi testiranja po svim pravilima, sa jasno definisanim cilje, upotrebljenim mernim alatima, kao i hardverom koji je korišćen prilikom testiranja. Pritom koriste sve raspoložive izvore, da bi dobili na objektivosti.
Nikad ne proglašavaju najbolje, samo daju napomenu koga oni preporučuju.

Obrati pažnju na detalj

pobednik prvog i najvećeg nezavisnog testa

Niti je prvi niti nezavistan a ne znam po čemu najveći :) mislim, ako je prvo onda je i podrazumevano najveći :haha: ali nije prvi :)

Ovde nedostaju reference, kojim programima su to radili, na kojim lokacijama i kakvi su rezultati svih provajdera.

Man
26-10-2011, 14:30
Evo mog slučaja iz svakodnevne prakse. Kad odem na teren prvo pogledam koje su mreže dostupne, onda prelazim na isporobavanje čija je konekcija najstabilnija.
Ali napominjem da ja ovo radim iz sasvim praktičnih razloga, ne sa ciljem testiranja same mreže. Mene zanima samo da li imam funkcionalnu mrežu.
U najvećem broju slučajeva vratim se na telenorovu karticu :) iako je njima data prenos nešto skuplji od ostalih.

tetka
26-10-2011, 20:39
http://www.pcpress.info/download/connect/connect_Test_mreza_izvod.pdf
evo rezultata testa....vip je neznatno bolji i to samo u segmentu prenosa podataka i to u gradu....a u slučaju da mi treba pomoć sa neke čuke, treba mi poziv, a ne internet i FB da delim svoj status sa prijateljima da sam u vuko**bini i da mi treba pomoć, a oni će da me lajkuju :mm:

Kijamet
31-10-2011, 23:01
nemam ti ja tako pametnija posla..i ne znam u kom trenutku moje sumanutosti..
ili lucidnog uma..ili gluposti..

odlučim ja da uzmem vip
miss sixty mi zapao za oko
nesrećno detinjstvo,šta god

dođe račun od 2.soma
oni lepo zovu mene

kao imam netipičan saobraćaj
i da kao treba da platim ili će mi isključiti broj

ja kažem - uzela sam post pejd da bih pričala
ona opet isto..

i tako..

em nemam net,em skupo do zla boga

em sam potpisala ugovor

posle hebanja nema kajanja

e moja Olujna glupačo!!

šta ću sad..pojima nemam..

al vip?

samo da ih odrobijam i NIKAD VIŠE

..pa da..to bi mogao da bude blam ili ispala godine

mica
31-10-2011, 23:04
nemam ti ja tako pametnija posla..i ne znam u kom trenutku moje sumanutosti..
ili lucidnog uma..ili gluposti..

odlučim ja da uzmem vip
miss sixty mi zapao za oko
nesrećno detinjstvo,šta god

dođe račun od 2.soma
oni lepo zovu mene

kao imam netipičan saobraćaj
i da kao treba da platim ili će mi isključiti broj

ja kažem - uzela sam post pejd da bih pričala
ona opet isto..

i tako..

em nemam net,em skupo do zla boga

em sam potpisala ugovor

posle hebanja nema kajanja

e moja Olujna glupačo!!

šta ću sad..pojima nemam..

al vip?

samo da ih odrobijam i NIKAD VIŠE

..pa da..to bi mogao da bude blam ili ispala godine



Mnogi su se yeynuli sa tim telefonom :(

A da nisi mozda prical;a sa nekom Mirom :bela:

Da, taj netipican saobracaj nam je prst u oku, na zalost, mi sa ove strane veze, nemamo nista pametno da kazemo, sem da vucimo kao papagaji...

Nežnicah
31-10-2011, 23:05
ja volem vip, meni su super, kao sto vec rekoh... i muz i cera su isto uzeli postpaid u vipu...sirimo mrezu
Mico, koliki je moj deo? :hm:

mica
31-10-2011, 23:06
ja volem vip, meni su super, kao sto vec rekoh... i muz i cera su isto uzeli postpaid u vipu...sirimo mrezu
Mico, koliki je moj deo? :hm:

Dogovoricemo se ;)
Cekam si neke vaucere za novaka pa ovo/ono moz ti sredimo neki popust :lol:

Kijamet
31-10-2011, 23:10
evo šta ljudi misle o vipu!..strašno

http://www.nisamovca.com/pretraga.aspx?rec=vip

mica
31-10-2011, 23:20
evo šta ljudi misle o vipu!..strašno

http://www.nisamovca.com/pretraga.aspx?rec=vip

Naravno da mozemo da iskopamo tonu ovakvih naslova i za pstale operatere :) Ali ovo nije tema za pljuvanje po istima :)
ZNam da si revoltirana i skroz te razumem, bez obzira sto radim tamo, ima puno toga na cemu treba poraditi, kao sto je ta procedura...

tetka
31-10-2011, 23:20
sad ce jos ispasti da sam je nagovorila....:raz_068:

mica
31-10-2011, 23:24
sad ce jos ispasti da sam je nagovorila....:raz_068:


Nece bre :)
ja znam koliko ima takvih korisnika kao sto ste bas dve, mnogo... I znam da ste uglavnom u pravu...Samo sto ja to ne smem bas javno da kazem, inace bi ova tema bila puna nekih informacija :( A sto sam glupavo lojalna firmi u kojoj radim, e to je vec za lobotomoju mozga :)

Kijamet
08-11-2011, 22:29
nadam se da si pošteno plaćena za to..nisi ti kriva,.,nije ni vip..ja sam kriva..kad sam budala pa nasedam na jeftine fore..sad robijam..al i to će proći ;)

mica
27-11-2011, 09:31
Konacno sam i ja, procitala clanak u connect-u. Koga zanima, moze detaljno procitati u novembarskom izdanju casopisa Connect. Ono sto je doprinelo da Vip bude pobevnmik ovog testa (koji je btw, vrsen u periodu izmedju 17.08 i 04.09 od starne kompanije P3 communications), jeste izmedju ostalog, cinjenica da je Telenor u toku ovog testiranja, a i dalje, bio u procesu zamene opreme (sto znaci da je vidjen kao pobednik na sledecem testiranju, garant :(), i cinjenica da je vip odlican u prenosu podataka i da znacajno odskace od konkurenata po ovom pitanju. Bar tako pokazuju testiranja :) Evo je tabela:

Prenos glasa :
Gradska voznja/mirovanje
Procenat uspesnosti poziva:
MTS 98,2% TELENOR 99% VIP 98.7%
Vreme uspostave veze:
MTS 4.07 TELENOR 3.42 VIP 3.64
Kvalitet glasa:
MTS 3.77 TELENOR 3.88 VIP 3.8

Magistralni putevi
Procenat uspesnosti poziva:
MTS 97.8% TELENOR 97.5% VIP 96.8%
Vreme uspostave veze:
MTS 4.25 TELENOR 3.84 VIP 4.2
Kvalitet glasa:
MTS 3.55 TELENOR 3.83 VIP 3.85



Prenos podataka

Web Surfovanje (grad)
Procenat uspesnosti sesije:
MTS 96.72% TELENOR 98.7% VIP 99.7%
Vreme ucitavanja (facebook)
MTS 6.04 TELENOR 4.33 VIP 3.48
Vreme ucitavanja (Google)
MTS 9.71 TELENOR 6.11 VIP 4.25

YOUTUBE (grad)
Procenat uspesnosti prenosa video zapisa
MTS 78.0% TELENOR 97.4% VIP 96.1%
Kasnjenje pocetka reprodukcije
MTS 3.56 TELENOR 2.85 VIP 2.56
Reprodukcija bez prekida
MTS 59.1% TELENOR 95.0% VIP 93.1%

Download datoteke (http grad)
Procenat uspesnosti prenosa:
MTS 99.0% TELENOR 95.7% VIP 99.8%
Brzina prenosa
MTS 1122 TELENOR 2989 VIP 4231
Upload datoteke (fttp grad)
Procenat uspesnosti prenosa:
MTS 98% TELENOR 97.7% VIP 100%
Brzina prenosa
MTS 309 TELENOR 627 VIP 2327


Broj poena
Prenos glasa:
MTS 226 TELENOR 259 VIP 251
Gradska voznja/mirovanje:
MTS 182 TELENOR 209 VIP 203
Magistralni putevi:
MTS 44 TELENOR 50 VIP 48

Prenos podataka
MTS 92 TELENOR 150 VIP 183
Web surfovanje(grad)
MTS 40 TELENOR 68 VIP 77
Download datoteke(grad)
MTS 23 TELENOR 25 VIP 36
Upload datoteke(grad)
MTS 19 TELENOR 24 VIP 40
Youtube(grad)
MTS 11 TELENOR 33 VIP 30

Krajnja ocena

MTS 318 TELENOR 409 VIP 434