PDA

Pogledaj Punu Verziju : Dužan kao Grčka ....



Sandokan
18-10-2011, 09:06
Mogući bankrot Grčke uplašio sve


Beograd -- Sudeći prema uvek odlično informisanim evropskim medijima, Grčka je bliža zvaničnom bankrotu nego što je ikada bila.



http://razbibriga.net/imported/2011/10/8670664744e983e23de309277588977_orig-1.jpg

U nadležnim evropskim, nemačkim i francuskim službama ubrzano se pred evropski sastanak u nedelju, izvode računice po kom bi scenariju taj bankrot trebalo da bude izveden, a da ne otera u propast ne samo evropske poslovne banke nego i visoko zadužene druge države.
Kako bilo da bilo, dosadašnje mere za spasavanje Grčke nisu dale rezultate, pa se sada procenjuje da njen dug ne samo da se ne smanjuje nego i dalje raste sa velikim izgledima da 2012. godine dostigne 172 odsto njenog sve manjeg bruto društvenog proizvoda.

Sve je veći broj važnih političara i instituta koji su u dilemi: dalje spasavanje Grčke na isti način ili oštar otpis njenog duga, opredelili za drugo rešenje.

Pri tome se više ne govori o otpisu od oko 50 odsto nego o mnogo žešćem koje će i 21 odsto učešća, koliko je dogovoreno sa privatnim poveriocima, učiniti neodrživim. Na užas ne samo pojedinačnih poslovnih banaka nego i njihovih udruženja.

Tako je Međunarodno udruženje banaka podsetilo političare da „dil je dil“ i da se od njih, političara, očekuje da se dogovornih 21 odsto otpisa sa strane privatnih poverilaca drže. Dok je Udruženje nemačkih banaka pozvalo političare da u proces odlučivanja uključe i nesrećne banke i to na način kako se bira papa, sve sa dimom razrešenja.

Sudeći po njihovim javnim izjavama, u koje nije upitno bez rezerve verovati, evropski političari su nemilosrdniji prema banksterima od demonstranata na Volstritu - dokapitalizacija pre grčkog bankrota ne može se izbeći.

Na sve izvesniji veliki otpis, Dojče banka, koja je dosad dizala najveću buku protiv mogućnosti da je dokapitalizuje država i tako postane njen značajan akcionar, sad traži poseban fond za pomoć bankama.

Licitiranje stotinama milijardi koje će biti potrebne da se banke angažovane u Grčkoj održe na nogama nastavlja se, ali analitičari upozoravaju da je istorija pokazala da propast nikad ne bude onolika od kolike se strahuje, pa ni ovoga puta celih 300 milijardi dokapitalizacije teško da će biti potrebno.

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=10&dd=18&nav_id=550335

Štošta meni ovde nije jasno, ali znam da ovo neće na dobro izadje :nene:

причалица
18-10-2011, 15:22
nije mi jasno kako je grčka toliko dužna :hm: zar je moguće da ne rade baš ništa? ili ih je dokrajčila olimpijada, kako kaže mr. kusturica :lol:

Sandokan
19-10-2011, 08:37
nije mi jasno kako je grčka toliko dužna :hm: zar je moguće da ne rade baš ništa? ili ih je dokrajčila olimpijada, kako kaže mr. kusturica :lol:

Ni meni to nije jasno .... tamo bre svako ribarsko seoce je turistički centar, sa ozbiljnim smeštajnim kapacitetima, zalivaju svako parčence obradive zemlje, prehrambena industrija im je odlična, ali je javni sektor i lopovluk izgleda pretegao .... očigledno da balkanski sindrom po kome se prema privatnom vlasništvu ponašamo izuzetno odgovorno, a prema javnom kao prema nepresušnoj kravi muzari nije ni njih zaobišao :aha:

причалица
19-10-2011, 08:52
da, ali kako je moguće da je tamo sve toliko u javnom sektoru...pa oni nisu imali socijalizam kao mi :huh:

Sandokan
19-10-2011, 08:59
da, ali kako je moguće da je tamo sve toliko u javnom sektoru...pa oni nisu imali socijalizam kao mi :huh:

Grčka objavila broj zaposlenih u javnom sektoru

31. jul 2010. | 03:55 | Izvor: Tanjug

http://razbibriga.net/imported/2011/10/grcka_130x55-1.jpg ATINA - Gotovo svaki peti zaposleni Grk radi u državnoj službi, pokazao je popis koji je vlada u Atini morala da izvrši kao uslov za dobijanje pomoći od Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Grčki Zavod za statistiku je saopštio da je u novoj bazi podataka registrovano oko 768.000 državnih službenika, što je 17,5 odsto ukupne radne snage u Grčkoj, koju čini 4,4 miliona ljudi, preneo je Rojters.
Prebrojavanje radnika na platnom spisku države je bilo neophodno kao jedan od uslova za dobijanje 110 milijardi evra vrednog paketa pomoći EU i MMF-a za spas Grčke od bankrota.
Procenat državnih zaposlenika u drugim evropskim državama varira, pa se u Britaniji i Francuskoj kreće oko 21 odsto, a u Nemačkoj tek 11 odsto.
Neki državni službenici su se protivili popisu, iz straha da će podaci biti iskorišćeni da im se smanji plata ili status na poslu.
U Grčkoj su među državne službenike ubrojani radnici centralne i lokalnih uprava, kao i drugi zaposleni koje plaća država - poput sudija, lekara u državnim bolnicama, vojnog osoblja i sveštenika. Radnici državnih preduzeća nisu obuhvaćeni tim popisom.

причалица
19-10-2011, 09:03
sveštenika :pada: pa kod nas će onda taj procenat drastično da skoči ako i njih budu ubrojali...mada, mislim da je kod nas broj zaposlenih u državnj službi jako veliki.

Sandokan
27-10-2011, 08:35
Hiljadu milijardi evra za spas evrozone, EU otpisala polovinu grčkog duga! BRISEL – Lideri zemalja članica evrozone saopštili su rano jutros da su odlučili da otpišu 50 odsto spoljnog duga Grčke, uz niz drugih mera usmerenih na spasavanje ugrožene evropske valute.
http://razbibriga.net/imported/2011/10/15928_grckaprotesti01afparismessinis_hf-1.jpg?ver=1319694818 Na sastanku koji je počeo sinoć, a završen rano jutros, šefovi država i vlada sedamnaest zemalja koje koriste evro dogovorili su se i da povećaju obim Evropskog fonda za finansijsku stabilnost (EFFS) na oko hiljadu milijardi evra.

EU će, pored toga, do kraja godine zajedno sa Međunarodnim monetarnim fondom pokrenuti zajednički program pomoći Grčkoj vredan sto milijardi evra.
Iako su šefovi najmoćnijih evropskih zemalja bili u Briselu, novinarima su se na završetku sastanka obratili samo predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej i predsednik Komisije Manuel Barozo.



- Svi smo svesni koliko je situacija ozbiljna. Danas nijedna vlada ne može sebi da dozvoli da potceni posledice prezaduženosti ili krah cena nekretnina ni kod kuće ni u drugoj zemlji. U suprotnom, kaznili bi ih birači i tržiste. Greške iz prošlosti se ne smeju ponoviti - izjavio je Van Rompej.

Barozo je rekao da je Evropa prošle noći “potvrdila da je sposobna da preduzme sve što treba da bi očuvala ekonomsku stabilnost”.

- I ranije sam govorio, a sada ponavljam da je ovo maraton, a ne sprint - zaključio je on.

Odluka o otpisivanju polovine grčkog duga i formiranju programa pomoći naslanja se na zaključke svih 27 članica EU, koji su na dvoiposatnom samitu u sredu uveče odlučili da će vodeće evropske banke odsad morati da povećaju obavezne rezerve na devet odsto aktive. To zahteva da do 30. juna 2012. banke prikupe dodatnih 108 milijardi evra.

Maratonski samit u Briselu, koga su mnogi proglasili sudbonosnim za budućnost evra i EU, pratilo je oko 2000 akreditovanih novinara, što je najveći broj od usvajanja Lisabonskog sporazuma 2009. godine.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/285869/Hiljadu-milijardi-evra-za-spas-evrozone-EU-otpisala-polovinu-grckog-duga

Meni ovde više ništa nije jasno, svaki dan nas bombarduju novim informacijama, te krah evrozone, te bankrot Grčke, sad vidimo da kao neće biti tako, sutra nas čeka verovatno neko novo iznenadjenje ...
p.s. a i iza ovog otpisa polovine duga :eek: ko zna šta stoji :aha:

DaDole
27-10-2011, 08:41
Dužničko ropstvo:hm: čeka li nas scenario nalik tome..trenutno je u BiH zaduženje svakog građanina na nivou 900 evra..
i što je statistika bogatija,građani su siromašniji.