PDA

Pogledaj Punu Verziju : Dobar i lud su braća ........



Sandokan
27-10-2011, 19:46
Sedim, sabiram utiske razno-raznih RL doživljenih ljudskih nepodobština i ruku na srce dok sam jeo meso ništa mi na pamet neje palo al kad krenuh na salatu, krenuše misli da se roje …. dal zbog salate ili čega nemam pojma .. al pade mi ona naša stara narodna na pamet „dobar i lud su braća“ ... pa me interesuje i Vaš sud .........

mikili
27-10-2011, 20:27
kao i svaka poslovica,nastala na osnovu iskustva..uce nas da se dobro dobrim vraca,da treba biti plemenit,human,ali cesto umeju da budu i protivrecne.mora se napraviti granica ,mora se uvideti kad je potrebno i bolje reci-ne-,ne dozvoliti da budete predmet zloupotrebe,iskoriscavanja..ponekad ta dobrota ume da se olupa o glavu onom ko najmanje zasluzuje.

kojica
27-10-2011, 20:33
Onaj koji za dobrog misli da je lud, je glup.
A onaj koji za sebe misli da je lud zato što je toliko dobar, zapravo nije dobar.

tako nekako.. :kafa:

ribizla
27-10-2011, 20:55
Dobar je stvarno dobar.
onaj ko je dobar u ovo vreme je lud.. ne samo u ovo vreme.. u bilo kom vremenu da se nasla neka dobra osoba.. bila je proglasena ludom :aha: samim tim.. mislim da je to to :aha:

kojica
27-10-2011, 21:09
Možda se poslovica odnosi na dobrotu bez mudrosti.. :hm:

u tom slučaju evo tumačenja jednog pravoslavca i jednog budiste...

Evo sta kaze Patrijarh Pavle:

"Budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi, znaci, razvijajte svoje
umne sposobnosti sve vise, pod uslovom da paralelno razvijate u sebi dobrotu.
No, um je hladan, a dobrota topla, ali slepa. Stoga su nam potrebni i um i
dobrota, da jedno drugom drzi ravnotezu, da um ne predje u zlocu, a dobrota
da ne predje u glupost".


Pa onda:

Prema budizmu, da bi covek bio savrsen postoje dva kvaliteta koja on
podjednako treba da razvija: saosecanje (karuna) na jednoj strani i
mudrost (pañña) na drugoj. Ovde saosecanje predstavlja ljubav,
milosrdje, ljubaznost, toleranciju i slicne plemenite kvalitete na
strani emocija, odnosno kvalitete srca, dok bi mudrost predstavljala
intelektuaInu stranu ili kvalitete uma. Ako se neko razvija samo
emocionalno, zanemarujuci intelektualno, tada on moze postati
dobrodusna budala, Razvijanje jedino intelektualne strane,
zanemarujuci emocionalnu, moze nas pretvoriti u hladni intelekt bez
osecanja za druge. Zato, da bi neko bio savrsen mora razvijati obe
strane podjednako. To je cilj budistickog nacina zivota: u njemu su
mudrost i saosecanje medjusobno neraskidivo povezani.

Walpola Rahula: What the Buddha Taught

Sandokan
27-10-2011, 21:19
Sjajno Kojo :aha: tačno kad bih mogao da negde postavim podpitanje ono bi glasilo isplati li se dobrota danas .... a i ovo "isplati" je sklono analizi :aha: ... šta je to isplativo :hm:... ko me tero da se bakćem sas pshologiju :facepalm:

Nežnicah
27-10-2011, 21:24
ne treba jesti salatu uvece... :g:
ja nisam jela, ali eto zbog tebe cu sad jos morati da pocnem i da razmisljam :hm:

moje misljenje, `nako iz licnog iskustva je da je dobro biti dobar zbog sebe samog, cist si pred sobom, ali ne valja u zivotu, namagarce te, ne predje te samo onaj ko nije hteo...

Sandokan
27-10-2011, 21:39
ne treba jesti salatu uvece... :g:
ja nisam jela, ali eto zbog tebe cu sad jos morati da pocnem i da razmisljam :hm:

moje misljenje, `nako iz licnog iskustva je da je dobro biti dobar zbog sebe samog, cist si pred sobom, ali ne valja u zivotu, namagarce te, ne predje te samo onaj ko nije hteo...

Fajferka ti si bre čista 5-ica (na anketi) a i šire :aha:

kojica
27-10-2011, 21:45
Sjajno Kojo :aha: tačno kad bih mogao da negde postavim podpitanje ono bi glasilo isplati li se dobrota danas .... a i ovo "isplati" je sklono analizi :aha: ... šta je to isplativo :hm:... ko me tero da se bakćem sas pshologiju :facepalm:

Isplati se, ali je istinska dobrota tako teško dostižna, da mi obični smrtnici uopšte oko toga
ne moramo da se sekiramo.

Sandokan
27-10-2011, 21:49
Isplati se, ali je istinska dobrota tako teško dostižna, da mi obični smrtnici uopšte oko toga
ne moramo da se sekiramo.

Pojmovi brezrezervne dobrote prema deci npr ... nesu predmet ove studije :nene: a Kojo postavila si lestvicu ni Bubka je ne bi preskočio .... niko nije savršen .... ali ipak ima nas baš različitih ....

kojica
27-10-2011, 21:52
Pojmovi brezrezervne dobrote prema deci npr ... nesu predmet ove studije :nene: a Kojo postavila si lestvicu ni Bubka je ne bi preskočio .... niko nije savršen .... ali ipak ima nas baš različitih ....

Ceniš da je bezrezervna? :hm:

Pa što se onda od njih nečemu nadamo i svašta nešto očekujemo.. :hm:

mica
27-10-2011, 21:57
Sta znaci, ispatiti se? Mislim, ja svesno radim neke stvari, za koje me mnogi etiketiraju da sam, glupa.... Ja opet kazem u sebi, ok, mozda... POmogla sam, mozda mi se to obije o glavu, ali kad pomislim da sam svesno rizikovala da bih nekog spasila u datom trenutku, ja sam srecna... Ne mislim da je dobrota glupost... Nikad ne bih to menjala ni za sta na svetu...

Nežnicah
27-10-2011, 21:57
Fajferka ti si bre čista 5-ica (na anketi) a i šire :aha:

ce se uobrazim sad, posle ovoga, gotovo je :g:

nego, opste je poznato da ljudi cesto mesaju dobrotu sa naivnoscu... to bi trebalo razgraniciti. dobar covek ne mora obavezno biti i naivan i obrnuto...
sto li sam sad ovo rekla... vreme je za kakao izgleda, to me umiri :raz_068:

kojica
28-10-2011, 07:15
Sta znaci, ispatiti se? Mislim, ja svesno radim neke stvari, za koje me mnogi etiketiraju da sam, glupa.... Ja opet kazem u sebi, ok, mozda... POmogla sam, mozda mi se to obije o glavu, ali kad pomislim da sam svesno rizikovala da bih nekog spasila u datom trenutku, ja sam srecna... Ne mislim da je dobrota glupost... Nikad ne bih to menjala ni za sta na svetu...

E to je prava stvar. Svesno učiniti dobro samo dobrog radi. Bez ''jel neko video kako sam dobar..:g:''
ili.. ''ne mora niko da primeti, dovoljno je da je onaj gore video.. :g:''

I koliko je to realno izvodljivo? :hm:

DaDole
28-10-2011, 07:43
Vjerujem u dobrotu još od djetinjstva uprkos svemu što sam vidjela i doživjela.Dobar i lud dva rođena brata:hm: jeste izreka naših starih,ali ima još jedna "Dobro se dobrim vraća".
A zna dobrota da bude i slatka budalaština koju liječimo sa godinama iskustva.KAo i u svemu,postoji mjera..mjera dobrog i ljudskog..ljudi jednostavno vole nešto što je dobro ili im se čini da je dobro..a ,to je već procjena:)

причалица
28-10-2011, 08:43
nušić je rekao ''ko je dobar - nema gaće''....eto otprilike se slažem sa izrekom, ali to ne znači da se kajem zbog nekih dobrih dela koje sam učinila svesno ili nesvesno...ali se kajem zbog loših.

DaDole
28-10-2011, 08:51
Buda je rekao: "Više vrijedi šaka dobrote,nego vreća mudrosti." :)

причалица
28-10-2011, 08:53
Buda je rekao: "Više vrijedi šaka dobrote,nego vreća mudrosti." :)

pa dobro...nekome ko učini dobro delo ponekad bi možda mudrost dobro došla...u tom smilu i postoji izreka o dobroti i gluposti, bar tako mislim.

DaDole
28-10-2011, 08:55
da li se može biti dobar i mudar istovremeno:hm:

mikili
28-10-2011, 08:58
I taj Buda je svasta pricao,valjda od tog razredjenog vazduha:raz_125:..konkretno u zivotu,ponekad dobro delo nije dobro po onog kome se cini,ili po sebe..i treba reci i -ne-..

причалица
28-10-2011, 09:01
da li se može biti dobar i mudar istovremeno:hm:

verovatno može, što ne bi moglo. mudrost ne bi trebalo da isključuje dobrotu...ali, ne važi i obratno.

kojica
28-10-2011, 09:02
da li se može biti dobar i mudar istovremeno:hm:

Pa jel pročita ti šta je reko Patrijarh Pavle. Eno na prethodnoj strani. :palac:

Man
28-10-2011, 09:03
Meni se više dopada ona "Čini dobro ne kaj se, čini zlo nadaj se!"

Sandokan
28-10-2011, 09:07
Ta je skroz afirmativna i u principu govori o tome da treba biti dobar, pre svega zbog sebe i svog duševnog mira .... ali nekako mi se čini da je ova rugalica iz naslova ipak mnogo prisutnija ....

DaDole
28-10-2011, 09:10
Pa jel pročita ti šta je reko Patrijarh Pavle. Eno na prethodnoj strani. :palac:
Da,baš zato što sam pročitala..to me je i ponukalo da pitam može li se uspjeti..

kojica
28-10-2011, 09:16
Da,baš zato što sam pročitala..to me je i ponukalo da pitam može li se uspjeti..

pa vidiš kako samo retkima poput njega uspeva.. al vredi pokušati.. pa dokle stignemo...

mikili
28-10-2011, 09:18
cak ni on nije uvek uspevao..krili su se iza njegovog imena,zloupotrebljavali njegovu dobrotu..

kojica
28-10-2011, 09:19
cak ni on nije uvek uspevao..krili su se iza njegove dobrote,zloupotrebljavali njegovu dobrotu..

Jel to njega činilo manje dobrim? Kako nije uspevao?

Možda je i njemu bio razređen vazduh... :hm: (E, a ko je Budi razredio vazduh? :lol:)

DaDole
28-10-2011, 09:21
pa vidiš kako samo retkima poput njega uspeva.. al vredi pokušati.. pa dokle stignemo...
čini mi se da je jedno od naših najiskonskijih nastojanja i stremljenja upravo u tome..

причалица
28-10-2011, 09:29
čini mi se da je jedno od naših najiskonskijih nastojanja i stremljenja upravo u tome..

e ne znam za ovo. mislim da jako mnogo ljudi živi kao muva ispod lustera....i to ne samo danas, nego oduvek.

mikili
28-10-2011, 09:55
Jel to njega činilo manje dobrim? Kako nije uspevao?

Možda je i njemu bio razređen vazduh... :hm: (E, a ko je Budi razredio vazduh? :lol:)

Ne cini ga manje dobrim,cini ga vise ljudskim..jer je tesko spojiti ono sto je on sam rekao,mudrost i dobrotu..a sto se bude tice ,o njemu znam malo,ali sve bogove smestam u neke nebeske visine..a tamo je vazduh redji:raz_125:

kojica
28-10-2011, 10:47
Ne cini ga manje dobrim,cini ga vise ljudskim..jer je tesko spojiti ono sto je on sam rekao,mudrost i dobrotu..a sto se bude tice ,o njemu znam malo,ali sve bogove smestam u neke nebeske visine..a tamo je vazduh redji:raz_125:

Ama je dobro prošao. :lol: Em si ga proglasila za boga i smestila ga na nebo, pa si mu još na nebu dala i vazduh da udahne.
Pitala sam to jer obično ljudi pominju tibetanski razređen vazduh i vezuju Budu za Tibet, iako je budizam tamo stigao tek
u sedmom veku.

Al to nije bitno za ovu priču...
Za Budu i njegove savremenike možemo samo da nagađamo da li su zaista bili takvi, kakvim ih opisuju. Zato me ohrabruju
primeri naših savremenika. Jeste ih malo, ali ih ima. :jasenka:

Niko pa ni Patrijarh Pavle, ne može druge naterati da budu poput njega. Sve što može da uradi je da on sam bude to što
jeste i da svojim primerom pokaže drugima put. Pa ko želi, neka sledi.

mihaela
28-10-2011, 11:39
Moj otac spada u te dobre ljude.Toliko dobre,da se stvarno nekad čovjek zapita da li je on u stvari samo glup :bela:
Nekada mi je drago što je toliko dobar,a nekada umije da me naljuti.Taj svima u svakom momentu pomaže,ne traži ništa,milion puta mu se olupalo o glavu,i on opet isto.