PDA

Pogledaj Punu Verziju : Prezime



kojica
05-11-2011, 21:11
Šta nama to prezime znači uopšte? Određuje pripadnost?
da li smo tatine ili pripadamo onome za koga smo se udale...

Da li ste (lli da li bi) svoje prezime zadržale, prilikom stupanja u brak?

biljaa
06-11-2011, 22:09
Šta nama to prezime znači uopšte? Određuje pripadnost?
da li smo tatine ili pripadamo onome za koga smo se udale...

Da li ste (lli da li bi) svoje prezime zadržale, prilikom stupanja u brak? ja bi zadrzala svoje, i ako moze da on uzme moje prezime :)))

причалица
06-11-2011, 22:10
prezivam se po mužu, al mi sad krivo...ne znam zašto sam se tako lako odrekla svog devojačkog prezimena. nema smisla nikakvog.

kojica
06-11-2011, 22:12
ja bi zadrzala svoje, i ako moze da on uzme moje prezime :)))

jesi mu to saopštila? :hm:

supermen*prvi
06-11-2011, 23:47
Šta nama to prezime znači uopšte? Određuje pripadnost?
da li smo tatine ili pripadamo onome za koga smo se udale...

Da li ste (lli da li bi) svoje prezime zadržale, prilikom stupanja u brak?Moja cera svoje zadrzala a drugo dodala. :jede:
Jos me cudi da onog nije naterala da uzme njeno prezime. :haha:

причалица
07-11-2011, 08:25
videću kako će naše ćerke, ako uopšte budu htele da se udaju.....ali bih volela da zadrže svoje devojačko prezime. naravno, neka rade kako smatraju za shodno.

mikili
07-11-2011, 10:15
meni se dopadalo da uzmem njegovo prezime..to mislim i sad,ne smeta mi uopste...mada mi se licno svidja i ruski nacin oformljavanja prezimena,ni arapski nije lose..

Nežnicah
07-11-2011, 11:03
Moje devojacko prezime je jako ruzno, celog zivota sam ga se stidela, tako da mi uopste nije palo na pamet da zalim za njim, medjutim sudbina je tako htela da i kad se udam opet imam u neku ruku cudno prezime, tako da recimo da sam zadrzala devojacko i dodala suprugovo, bio bi to jedan lep obrok :lol:

rile_nezni_oblak
07-11-2011, 11:10
e, jeste, bas.. sve je sad pripadnost... ako uzme prezime, onda znaci da gubi svoj identitet... ili ne znam sta... da vam kazem iskreno, malo smara ovo moderno vreme... mislim, ako nece, ne mora da uzme moje prezime uopste, nikad nikoga ne bi' terao na to... stvar izbora.. ali, postoji i nesto drugo, nesto sto se zove tradicija... i te tradicije uglavnom drze do nekih vrednosti... i nisu se tek tako i toliko dugo odrzale... a kad vas slusa covek, ne zna sta da misli... ovamo vam smeta sto se slave neki praznici kojih nema u srpskoj tradiciji (tipa - dan zaljubljenih), a ovde, opet, smeta ovo sto je deo srpskog folklora vekovima... odlucite se, brate mili, pa nam javite... makar da svi znamo na cemu smo...

mikili
07-11-2011, 11:17
to je tradicija,gotovo svuda u svetu..medjutim ima i cudnih suprotnosti..dok sam bila devojka imala sam poznanicu koja se udala za mladica iz veoma uvazene advokatske familije.on joj je bukvalno rekao da nema nameru da joj dozvoli da koristi njihovo prezime,ona nikad nece biti -njihova-:m:..decu ce priznati i mogu,ona ne...i udala se za njega ..

Sarmica
07-11-2011, 11:46
Ja sam uzela njegovo,nemam pojma,nekako mi je to bio i ostao jedini logičan izbor,kad se udam udala sam se...jedino da možda nemam brata,a pošto su svi s tatine strane:krsti:,pa bih na svoje dodala njegovo da se to kao nešto malo nastavi loza:hm:
A šta ja znam,ja sam staromodna baba:m:

naki
07-11-2011, 11:57
e sad... i moja mater uzela ocevo prezime...a jeste retko, i nekako drugacije...cuvar je price o nasem postojanju... i tako sam sama sebi zabelezila...da se oformim kao covek. tj zena sa njim, a ondak se udajem i novo poglavlje pocinje... :hm:

kojica
07-11-2011, 15:47
Htela sam da zdržim svoje prezime zato što nemam brata. Pa je onda Konan reko
:nono: E onda se ispostavilo da se šalio..:lol: pa mi je bilo krivo što nisam zadržala
svoje prezime...
i sad nešto razmišljam... pa sve jedno je.. i tako je to prezime njihovo.. dal je tatino
dal konanovo... ja samo imam čast da su mi dozvolili da ga nosim.. :lol:

Sagacity
20-11-2011, 22:11
Pa recimo da nisam toliko ''tradicionalista'', ali sam neko ko ume da poštuje...Preuzimanje muževljevog prezimena, ne označava samo pripadnost nekome, već i poštovanje prema nekome...Ne samo da običaj nalaže, već je to neki nastavak ''loze''...Prosto tako je...
Nisam udata, ali ako bih se ikad udavala uzela bih njegovo prezime, pa i da se preziva Gaće...Svejedno...Ne gubim ja sebe sa prezimenom..., niti on nešto spektakularno dobija, ali eto, tako bih uradila....
Naravno, nemam ništa protiv onih žena koje su zadržale svoje prezime, ili dodale njegovo svojem..To je sve stvar ličnog izbora i dogovora...:kojote:

mihaela
20-11-2011, 22:19
I ja sam uzela prezime od muža.Bez ikakvog razmišljanja.
Nekako mi sad blesava ta "moda" oko zadržavanja djevojačkog prezimena.

Sagacity
20-11-2011, 22:34
Pa ne mislim da je to neka moda, već više želja da se žene potvrde u nečem....Bar ja tako mislim...
OK je da se žene bore za ravnopravnost, ali ne mislim da bi promena prezimena trebalo da bude deo te borbe...
No, naravno mišljena ima svakojakih, a moje je jedno do njih....

mona
21-11-2011, 15:36
Šta nama to prezime znači uopšte? Određuje pripadnost?
da li smo tatine ili pripadamo onome za koga smo se udale...

Da li ste (lli da li bi) svoje prezime zadržale, prilikom stupanja u brak?
Uzela bi ono koje mi se vise svidja... :aha:

mica
21-11-2011, 18:11
Mislim da je sasvim ok da se uzme muzevljevo prezime. To je neka tradicija i treba da se nastavi. Ovaj feminizam, kako bih ga ja, nazvala, mi ide na zivce... Sad se ubismo dokazujuci neku samostalnost na banalan nacin...:aha:

причалица
21-11-2011, 18:42
a što mora tradicija da bude - po definiciji - dobra :huh:

PRCKO
21-11-2011, 19:04
moja zena uzela moje...

Man
21-11-2011, 19:19
prezivam se po mužu, al mi sad krivo...ne znam zašto sam se tako lako odrekla svog devojačkog prezimena. nema smisla nikakvog.

mogla si i devojka da ostaneš :palac:

:kreza:

причалица
21-11-2011, 19:49
mogla si i devojka da ostaneš :palac:

:kreza:

jes...da bi me ti dodatno zaebav'o :place:

DaDole
22-11-2011, 08:05
Ja sam uzela muževo prezime..moje mi se nikak nije dopadalo..možda sam se zato i udala:haha:

причалица
22-11-2011, 10:05
znam samo da su moji na poslu govorili, kad sam promenila devojačko prezime u udato :''pa gde nađe takvo prezime?'' :(
missim, čim nije na ''ić'' odma' nisi srbin...
rekoh ''nađoh ga, kao i svaka fina cura, u komšiluku''. eto im :place:

DaDole
22-11-2011, 10:09
znam samo da su moji na poslu govorili, kad sam promenila devojačko prezime u udato :''pa gde nađe takvo prezime?'' :(
missim, čim nije na ''ić'' odma' nisi srbin...
rekoh ''nađoh ga, kao i svaka fina cura, u komšiluku''. eto im :place:

pa hodala si po komšlluku:) koji si ti istraživač:lol:

причалица
22-11-2011, 10:21
pa hodala si po komšlluku:) koji si ti istraživač:lol:

ma nisam...čekala sam autobus i tako :dosada: kao u ljubavnom vikend romanu :lol:

kojica
22-11-2011, 19:19
Budite oprezne kada čekate autobus. Može da vam se desi da ostanete bez prezimena.

:tetka:

paculjkica
23-11-2011, 16:19
Uzela muževljevo. Malo sam se dvoumila da li da dodam njegovo na svoje, ali svejedno bih opet morala da vadim nova dokumenta tako da ipak nisam. Uostalom deca bi svakako nosila njegovo prezime, pa zašto bih se ja od svih razlikovala. Zadržala bih svoje prezime da je njegovo neko jako smešno ili da mi se ne sviđa. Kad čujem kakva sve prezimena postoje... :roll:

Bandit
23-11-2011, 17:36
kad jemoja bivša uzela moje prezime nisam mogao da veruje,...
sad posle deset godina razvoda i dalje ga nosi..mislim se pa lepo mi prezime ..jedinstveno..
neće da ga vrati...pa neka joj ga..

причалица
23-11-2011, 18:47
kad jemoja bivša uzela moje prezime nisam mogao da veruje,...
sad posle deset godina razvoda i dalje ga nosi..mislim se pa lepo mi prezime ..jedinstveno..
neće da ga vrati...pa neka joj ga..

pa eto...svašta ima :dosada:
navikla se žena da je deo njenog identiteta tvoje prezime :)

različak
23-11-2011, 20:43
i ja nosim prezime ex muza.razvela sam se kad je dete bilo malo,pa mi bilo zao,pomislila sam da ce to da ga zbunjuje kad krene u skolu-da se on i ja prezivamo razlicito.
i tako ostade,kasnije sam bila lenja da vratim svoje.
u sustini,bas me i briga kako se prezivam

причалица
23-11-2011, 20:55
u sustini,bas me i briga kako se prezivam

i mene me je baš briga dok ne počne da se odvaja ''tvoji i moji'' :place:

DaDole
24-11-2011, 09:09
Hajd kad se po njemu(izabraniku našeg srca,ocu naše djece je l te) prezivamo..ali kad se po njemu "imenujemo" e to je :qq:
elem,kod na u nekim selima ispod Kozare za recimo Markovu ženu,kažu "MArkoVca"..ili ženu čiji je muž Pero zovu je PerinCa(skraćeno od Perina žena) ..:qq:
koji identitet:ljut:

Picola
24-11-2011, 19:54
Šta nama to prezime znači uopšte? Određuje pripadnost?
da li smo tatine ili pripadamo onome za koga smo se udale...

Da li ste (lli da li bi) svoje prezime zadržale, prilikom stupanja u brak?

Ako se i ne zadrzi svoje prezime, detetu treba dati ime po tom prezimenu.

Npr. ako ti je devojacko prezime bilo Petrovic, onda obavezno sinu dati ime Petar.

причалица
24-11-2011, 21:18
Ako se i ne zadrzi svoje prezime, detetu treba dati ime po tom prezimenu.

Npr. ako ti je devojacko prezime bilo Petrovic, onda obavezno sinu dati ime Petar.

a prezime Guzina :huh: šta raditi u tom slučaju? ili Napijalo...missim, nije fer prema deci :lol:

mikili
24-11-2011, 21:29
kako sta,das mu ime Guza:raz_114:

причалица
24-11-2011, 21:34
kako sta,das mu ime Guza:raz_114:
ili guzonja....ima ona pesma od ''zabranjenog pušenja'' - ''guzonjin sin'' :rile:

Picola
24-11-2011, 21:43
a prezime Guzina :huh: šta raditi u tom slučaju? ili Napijalo...missim, nije fer prema deci :lol:

Mislila sam na cisto srpska prezimena koja se zavrsavaju na "ic".

U takvim slucajevima zena neka zadrzi prezime ako hoce i ako joj nije ruzno.

причалица
24-11-2011, 21:47
Mislila sam na cisto srpska prezimena koja se zavrsavaju na "ic".

U takvim slucajevima zena neka zadrzi prezime ako hoce i ako joj nije ruzno.

pa i ovo su hercegovačka prezimena....missim, hercegovci su takođe srbi, koliko mi se čini :hm: ili grešim.

mire
24-11-2011, 23:03
mozda jesu...

DaDole
25-11-2011, 12:31
pa i ovo su hercegovačka prezimena....missim, hercegovci su takođe srbi, koliko mi se čini :hm: ili grešim.
U Hercegovini žive Srbi,Hrvati i Muslimani.

причалица
25-11-2011, 18:10
U Hercegovini žive Srbi,Hrvati i Muslimani.

pa dobro, sve su to izvorno srbi. :lol:
konkretna prezimena koje sam navela - srpska su, bar ljudi koje poznajem, a da li ima preleteča u druge vere, nemam pojma.

mona
06-12-2011, 02:35
Ja bi bila vodjena time koje je lepse...
Cak nije ni lose dopisati njegovo...
Ja moje prezime ne volim tako da bi ga menjala... ali u bolje u losije ne...

Jos samo da nadjem nekoga sa lepim prezimenom :)

Cruz
06-12-2011, 09:05
za mene prezime predstavlja samo jos jedan podatak koji se koristi pri popunjavanju licnih podataka, a da li ce biti devojacko ili muzevljevo sasvim mi je svejedno. kad sam se udala, promenila sam ga jer sam smatrala da novonastala porodica treba da bude jedinstvena i po tome se poznaje, a takodje kad sam se razvela zadrzala sam isto prezime, nije mi bilo vazno, a ni danas nije, sta ce pisati iza mog imena.
identitet jedne osobe ne odredjuje prezime, vec sama izgradjena licnost, prezime je zapisano u maticnim knjigama da pokaze korene porekla i to nista ne moze da promeni.

kojica
06-12-2011, 09:07
Pa ti si se već razvela.. :pada:

A da nisi ti Banditova bivša, što neće da vrati prezime?

Cruz
06-12-2011, 09:09
hahahaha nisam kojice :)