PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zanimljive logičke pitalice



Strane : [1] 2

sani
14-08-2009, 00:32
Iq glavolomka 1.
Kradljivac je precizno isplanirao noćnu pljačku trezora: za 5 minuta je stigao do banke, za 3 minuta ispraznio trezor i krenuo natrag.Zadovoljan zbog uspešno obavljenog posla, lopov je uključio radio u kolima i, kada je čuo muziku, opsovao je i sam se prijavio policiji - znao je da će u svakom slučaju biti uhapšen. Kako ?


Iq glavolomka 2.
Kapetan velikog putničkog broda, jednog je dana pregledao potpalublje i pronašao slepog putnika.Poštujući surovi mornarski zakon, slepi putnik je bačen u okean u kome se udavio.Nakon par dana, kapetan je ponovo naišao na slepog putnika, ali ga nije bacio u more, čak naprotiv, pozvao ga je na večeru sa njim.Kako je nastala ovakva promena u kapetanovom ponašanju? (Nije ga grizla savest, niti je poznavao slepog putnika).


Iq glavolomka 3.
U jednom pozorištu koje je još bilo u izgradnji davao se pozorišni komad.U jednoj sceni predstave, glavni glumac uperi pištolj u publiku i bez obzira što nije opalio, sva publika je odjednom ustala i počela da beži napolje. Zašto?


Iq glavolomka 4.
Mladić i devojka treba da se sastanu u tačno određeno vreme.Devojka zakasni manje od dve sekunde i mladić zbog toga pogine? (Oboje su bili potpuno zdravi.)


Iq glavolomka 5.
U deset kovčega bilo je u svakom po deset zlatnika.U svim kovčezima bili su zlatnici od po 10 grama osim u jednom gde su svi zlatnici bili od po 9 grama.Imate vagu i trebate samo sa jednim jedinim merenjem da ustanovite u kom su kovčegu lakši zlatnici.


Iq glavolomka 6.
Čovek je upravo završio uređenje nove kuće i zaključio da mu je potrebna samo još jedna stvar.Otišao je u prodavnicu , rekao šta mu treba i upitao za cenu.Prodavac mu reče; 'Jedan košta hiljadu dinara'.Čovek reče; 'Meni treba dve stotine', a prodavac odgovori; 'To će koštati tri hiljade dinara'.Čovek plati koliko je prodavac tražio i odnese kući ono što je kupio.Pitanje je šta je čovek kupio.Napominjemo da su svi brojevi izraženi u dekadnom sistemu, da prodavac nije pogrešio, da ne postoji nikakav popust, poseban tretman ili neka malverzacija. Svi detalji u priči su bitni. http://www.vojvodinacafe.com/forum/vc_blue/buttons/quote.gif (http://www.vojvodinacafe.com/forum/newreply.php?do=newreply&p=363745)

sani
14-08-2009, 00:34
Iq glavolomka 7.
Direktor je pošao na službeni put i pred samom železničkom stanicom sreo je jednog radnika svog preduzeća.Radnik mu uspaničeno kaže da nikako ne ulazi u voz, jer je noćas sanjao da će se dogoditi železnička nesreća.Direktor odustane od puta, nesreća se stvarno dogodi i u njoj strada veći broj putnika.Sutradan direktor pozove putnika, zahvali mu što mu je spasao život, da mu poklon i uruči mu otkaz. Zašto? Napominjemo da radnik nije ni na koji način izazvao nesreću i da preduzeće o kome se radi nema nikakve veze sa železnicom.


Iq glavolomka 8.
Neka žena je istog dana u intervalu od 20 minuta rodila dva muška deteta.Ova deca, međutim nisu blizanci.Kako je to moguće.Ovde nemojte razmišljati o medicinskim fenomenima, ovakve situacije se događaju gotovo svakodnevno.


Iq glavolomka 9.
Otac i dva sina treba da se prebace čamcem na drugu stranu reke.U čamac može da stane ili sam otac ili oba sina zajedno.Kako će sva trojica da pređu na drugu stranu reke?


Iq glavolomka 10.
Bandera je visoka 10 metara.Puž kreće od dna i penje se 3 metra u toku dana, a u toku noći puž sklizne 2 metra.Koliko mu dana treba da se popne na vrh bandere?


Iq glavolomka 11.
Imamo jednog uzornog policajca koji uvek strogo poštuje propise.Jedne večeri je patrolirao jednosmernom ulicom i ugledao vozača koji je vozio nedozvoljenim smerom i naravno naplatio mu je kaznu.Nešto kasnije, milicioner je ugledao drugog vozača koji je nailazio iz nedozvoljenog smera, ali ga nije čak ni opomenuo.Zašto? (Napomena da se nisu poznavali.)

Iq glavolomka 12.
Pogledajte dobro sliku dole.Razmešteni su isti elementi iz gornjeg trougla i nastao je trougao dole, ali sa jednim kvadratićem manje.Gde je nestala ta površina?

http://b.imagehost.org/0707/cudni_trouglovi.jpg

sani
14-08-2009, 00:35
Iq glavolomka 13
Čovek je ujutro izašao iz svoje kuće, vozio se desetak kilometara na jug, zatim 10 kilometara na istok i najzad deset kilometara na sever.Tako se našao pred svojom kućicom i sa užasom primetio da je tog jutra zaboravio da zaključa ulazna vrata, u kućicu je ušao medved.Koje je boje taj medved i zašto?


Iq glavolomka 14.
U jednom maloj ulici živi pet mladih parova zainteresovanih za kompjutere.Sanja je Stevina devojka i zato Žika pije viski.U žutoj kući piju džin, a Ceca obožava vekiju.Oni koji piju votku kupuju 'Svet Kompjutera', a oni koji piju džin imaju susede koji kupuju 'PC Digital'.Susedi ljubitelja martinija kupuju 'PC Mikro', a Pera kupuje 'PC Pres'.Maca stanuje u srednjoj kući, a Mira u zelenoj.Laza stanuje u prvoj kući sleva, a do njega je crvena kuća.Mika živi u plavoj kući, dok je zelena kuća desno od narandžaste.Ko kupuje časopis 'Računari'?


Iq glavolomka 15.
Na potpuno praznoj livadi nađeni su šargarepa, nekoliko komada uglja, stara šerpa i metla.Svi su povezani sa nečim i nisu bez razloga tu.Kako su se oni našli na sred livade?


Iq glavolomka 16.
Nastavnici Jovan, Bogdan i Marko predaju jednom odeljenju tačno po dva od sledećih predmeta: matematika, fizika, hemija, istorija, engleski jezik i logika, pri čemu dva ili tri nastavnika ne predaju isti predmet.Nastavnik hemije živi u istoj kući sa nastavnikom matematike.Jovan je najmlađi od svih nastavnika.Nastavnik matematike često igra šah sa Markom.Nastavnik fizike je stariji od nastavnika logike, ali je mlađi od Bogdana.Najstariji nastavnik živi najdalje od škole.Koje predmete predaje Jovan?


Iq glavolomka 17.
U davna vremena na jednom dvoru u tamnici bio je zatočen samo jedan taoc.Tada je kralj pozvao svog jedinog taoca i rekao mu: "Potrebno je da kažeš jednu rečenicu.Ako bude istina, streljaćemo te, a bude li laž, obesićemo te. Šta je zatvorenik rekao kad ga nisu ni streljali, ni obesili, već su ga oslobodili?


Iq glavolomka 18.
Nekada davno bio je car koji je imao zlatara kojeg je uhvatio da mu pravi lažne zlatne poluge. Tada mu je car da sledeci zadatak: Dao mu je ukupno 9 zlatnih poluga od kojih je jedna bila lakša od drugih, vagu koja može da ustanovi samo težu i lakšu stranu i dao mu je samo jednu noć da razmisli, i da odredi postupak tako da iz dva merenja ustanovi koja je poluga lakša od drugih? Ako reši poštedeća ga i pustiti, inače ...

Taska
14-11-2009, 10:28
4.odgovor: cirkusanti
10.odgovor:8 dana
11.odgovor:(ja znam malo drugacije formulisano pitanje) isao je pjeske ...
13 odgovor: valjda bijeli... :lol:
15.odgovor: otopio se Snesko Belic :lol: :razzz

Kal-El
29-11-2009, 04:34
Iq glavolomka 1. cuo je na radiju da je potera za njim :lol:
Iq glavolomka 2. ovaj je stvarno bio slep ali redovan putnik
Iq glavolomka 3. jel se pozoriste rusilo
Iq glavolomka 4. zar ne treba ona da pogine, ili odavno nisam bio u cirkusu
Iq glavolomka 5. stavi iz prvog jedan, drugog dva... i onda na osnovu razlike utvrdi - ako fali gram onda je iz prvog, dva iz drugog...
Iq glavolomka 6. da se uskoro ne selim ovog se ne bih setio, pre neki dan kad sam pravio planove bas sam razmisljao kako cu da odradim broj kuce, opasna mozgalica, respect :)
Iq glavolomka 7. jel bio ovaj direktor zeleznice?
Iq glavolomka 8. trojke, cetvorke, tako nesto?
Iq glavolomka 9. camcem prosto :mrgreen: otac preveze jednog, pa se vrati po drugog :lol:
Iq glavolomka 10. Taska dala odgovor
Iq glavolomka 11. trebala si staviti ucesnik u saobracaju, prvi i drugi
Iq glavolomka 12. nesto mi je cudno
Iq glavolomka 13. jel severni pol u pitanju?
Iq glavolomka 14. ne znam
Iq glavolomka 15. Taska dala odgovor :)
Iq glavolomka 16. logiku i matematiku
Iq glavolomka 17. da ce ga obesiti
Iq glavolomka 18. resicu sutra, ne mogu vise

Sibi
29-11-2009, 10:37
lomiću kasnije, mrzi me sad

Lilu
10-03-2010, 19:19
e da je tu warangel sad bi on postavio neku glavolomku da ti se mozak usija...

warangel
11-03-2010, 15:45
e da je tu warangel sad bi on postavio neku glavolomku da ti se mozak usija...

Ja vise volim da ih resavam nego da ih postavljam. ;)

Iq glavolomka 12. Gornji trougao ima konkavnu, a donji konveksnu hipotenuzu. Tako da donji ima vecu povrsinu od gornjeg.

Lilu
08-02-2011, 23:13
2 + 3 = 10;
3 + 5 = 24;
6 + 5 = 66;
8 + 4 = 96;
9 + 7 = ???

test se resava minut...

supermen*prvi
08-02-2011, 23:15
2 + 3 = 10;
3 + 5 = 24;
6 + 5 = 66;
8 + 4 = 96;
9 + 7 = ???

test se resava minut...

Taj ce ga resi cuveni mornar stnco. Tu je sada inkognito pod laznim imenom. :P

slonce
08-02-2011, 23:16
144

Lilu
08-02-2011, 23:17
bravo!

Lilu
08-02-2011, 23:19
Taj ce ga resi cuveni mornar stnco. Tu je sada inkognito pod laznim imenom. :P

joj fizicaru...

Bisernica
08-02-2011, 23:32
Direktor je pošao na službeni put i pred samom železničkom stanicom sreo je jednog radnika svog preduzeća.Radnik mu uspaničeno kaže da nikako ne ulazi u voz, jer je noćas sanjao da će se dogoditi železnička nesreća.Direktor odustane od puta, nesreća se stvarno dogodi i u njoj strada veći broj putnika.Sutradan direktor pozove putnika, zahvali mu što mu je spasao život, da mu poklon i uruči mu otkaz. Zašto? Napominjemo da radnik nije ni na koji način izazvao nesreću i da preduzeće o kome se radi nema nikakve veze sa železnicom

Radnik je spavao na radnom mestu.

Bisernica
08-02-2011, 23:33
Kapetan velikog putničkog broda, jednog je dana pregledao potpalublje i pronašao slepog putnika.Poštujući surovi mornarski zakon, slepi putnik je bačen u okean u kome se udavio.Nakon par dana, kapetan je ponovo naišao na slepog putnika, ali ga nije bacio u more, čak naprotiv, pozvao ga je na večeru sa njim.Kako je nastala ovakva promena u kapetanovom ponašanju? (Nije ga grizla savest, niti je poznavao slepog putnika).

Putnik je imao uredno plaćenu kartu ,ali je bio slep - nije video.

Bisernica
08-02-2011, 23:36
Otac i dva sina treba da se prebace čamcem na drugu stranu reke.U čamac može da stane ili sam otac ili oba sina zajedno.Kako će sva trojica da pređu na drugu stranu reke?

Preći će prvo dva sina ,pa će se jedan sin vratiti na drugu stranu ,
onda će preći otac ,pa će drugi sin vratiti čamac ,a onda oba sina preći na drugu stranu.

Bisernica
08-02-2011, 23:37
Iq glavolomka 10. Bandera je visoka 10 metara.Puž kreće od dna i penje se 3 metra u toku dana, a u toku noći puž sklizne 2 metra.Koliko mu dana treba da se popne na vrh bandere?

deset dana

Bisernica
08-02-2011, 23:40
Pogledajte dobro sliku dole.Razmešteni su isti elementi iz gornjeg trougla i nastao je trougao dole, ali sa jednim kvadratićem manje.Gde je nestala ta površina?

površina crvenog trougla je manja

slonce
08-02-2011, 23:50
Iq glavolomka 13
Čovek je ujutro izašao iz svoje kuće, vozio se desetak kilometara na jug, zatim 10 kilometara na istok i najzad deset kilometara na sever.Tako se našao pred svojom kućicom i sa užasom primetio da je tog jutra zaboravio da zaključa ulazna vrata, u kućicu je ušao medved.Koje je boje taj medved i zašto?


beli medved na arktiku

slonce
08-02-2011, 23:51
[color=darkorange]Iq glavolomka 15.
Na potpuno praznoj livadi nađeni su šargarepa, nekoliko komada uglja, stara šerpa i metla.Svi su povezani sa nečim i nisu bez razloga tu.Kako su se oni našli na sred livade?


snesko se otopio

slonce
08-02-2011, 23:57
[color=darkorange]Iq glavolomka 17.
U davna vremena na jednom dvoru u tamnici bio je zatočen samo jedan taoc.Tada je kralj pozvao svog jedinog taoca i rekao mu: "Potrebno je da kažeš jednu rečenicu.Ako bude istina, streljaćemo te, a bude li laž, obesićemo te. Šta je zatvorenik rekao kad ga nisu ni streljali, ni obesili, već su ga oslobodili?


nemate pusku

slonce
09-02-2011, 00:04
Iq glavolomka 18.
Nekada davno bio je car koji je imao zlatara kojeg je uhvatio da mu pravi lažne zlatne poluge. Tada mu je car da sledeci zadatak: Dao mu je ukupno 9 zlatnih poluga od kojih je jedna bila lakša od drugih, vagu koja može da ustanovi samo težu i lakšu stranu i dao mu je samo jednu noć da razmisli, i da odredi postupak tako da iz dva merenja ustanovi koja je poluga lakša od drugih? Ako reši poštedeća ga i pustiti, inače ...

zlatar se ubio :lol:

Sarmica
10-11-2011, 09:38
Ima tema,nema tema ne znam:jede:


npr

Čovek živi na 12. spratu zgrade. Svako jutro se spusti liftom u lobi i napusti zgradu. Naveče, kad se vraća, uđe u lift i ako je neko drugi u liftu ili ako je padala kiša taj dan ide direktno na svoj sprat - u protivnom se odveze na deseti sprat i preostala dva sprata ide stepenicama do svog stana.

Zašto to tako?:jede:

mihaela
10-11-2011, 09:41
Mislim da je glavni lik iz ove price malo lud :lol:
Ne znam stvarno,ja ne vidim nikakvu poentu sto bi to radio.Pogotovo sto to radi ako pada kisa? :hm:

Sarmica
10-11-2011, 09:42
ima logike,ima...mućni malo:lol:

mrav
10-11-2011, 09:48
pa ne mož čoek da dovati taster za 12 sprat

a sam pogodio?

Sarmica
10-11-2011, 10:12
jeste:lol:

Čovek je patuljak i ne dohvati više od 10. sprata. Ako je neko u liftu on mu pomogne, ako nije a kišni dan je onda kišobranom pritisne 12. sprat a ako nema nikoga i nije kišni dan onda ide do desetog i pešači do 12.

mrav
10-11-2011, 10:13
jel sad ja pitam?

Sarmica
10-11-2011, 10:14
Upeklo sunce, prži, ubija, i ide jedna mačka po tom suncu i ugleda lonče sa mlekom. I priđe ona lončetu, omiriše malo, okrene se i ode.

A što?:jede:

Sarmica
10-11-2011, 10:14
a moš i ti ako oš:lol:
ali kad odgovoriš na ovo moje:jede:

mrav
10-11-2011, 10:17
il je mleko poklopljeno il je mleko u prahu?
sam blizu?

Sarmica
10-11-2011, 10:23
zabranjujem ti da igraš:jede:

pitaj:jede:

mrav
10-11-2011, 10:33
ovako zid je visok 10m
svakog dana puz se popne 3 metra a sklizne 2 preko noci koliko mu treba dana da se popne na vrh zida?

mire
11-11-2011, 08:24
osmi dan, valjda...

mrav
11-11-2011, 16:48
taman toliko

mrav
26-11-2011, 10:04
Muž i žena imaju četiri ćerke, kolika je verovatnoćna da im peto dete bude sin?

Sagacity
27-11-2011, 13:45
Zanimljivo pitanje...Ako je to pitanje matematičkih ''varijacija, permutacija i kombinacija'', onda bi to trebalo da bude 50 %, jer su u pitanju samo dva pola..Zar ne?
A ako se radi o nekom zez-trik pitanju, lupila sam garant...:huh:

Sarmica
28-11-2011, 18:15
Jeste Sago:dada:

Aj dalje

Jedan čovek s bradom s punim pravom ulazi u ženski toalet...zašto?

saras
09-12-2011, 17:12
Lako je, covek je domar, odnosno cisti WC.

Sarmica
09-12-2011, 17:19
jeste :)

101. Jedan francuski kralj bio je veoma praznovjeran.kada mu jednom rekoše da je astrolig prorekao njegovu smrt,on ga osudi na giljotinu.Pre pogubljenja pozva ga k sebi i upita:"A znaš li kada ćeš ti umrijeti?"
Astrolog hladnokrvno odgovori:"Znam! ......."
U strahu od tačnosti njegove prognoze kralj pomilova astrologa.

Šta je astrolog rekao kralju??

Cruz
19-12-2011, 12:41
Petoro dece treba da doruckuje.
Mogu da izaberu sledece: mandarine, jabuke, muffin-e, cokoladni i pirincani hleb.
Mihaela mrzi cokoladu i mandarine.
Irena obozava pirincani hleb.
Petar i Sanja ne zele cokoladni hleb.
Petar i Jelena su jedini koji vole jabuke.

Ko ce sta pojesti?

http://www.web-igre.com (http://www.web-igre.com/)

Cruz
21-12-2011, 12:35
Ako covek i po ulovi ribu i po za dan i po, koliko riba ce 6-oro ljudi uloviti za 7 dana?

Ma'at
21-12-2011, 12:37
Ako covek i po ulovi ribu i po za dan i po, koliko riba ce 6-oro ljudi uloviti za 7 dana?

42?

Cruz
21-12-2011, 12:39
42?
nije

Ma'at
21-12-2011, 12:39
ybg..iskljucla sam mozak:(

Cruz
21-12-2011, 12:45
ukljucu ma'at :nana:
ja sam nekada mnogo volela da ih resavam

kojica
21-12-2011, 12:49
28 :drnd:

Cruz
21-12-2011, 12:53
jeste, daj kako si izracunala :jasenka:

Nežnicah
21-12-2011, 12:53
od ovoga mozak trne...:pada:

kojica
21-12-2011, 12:57
jeeee... :jasenka:

napamet.. :zrika: :lol:

aj da probam da objasnim...

Prvo sam izračunala da uvate šest riba za dan ipo. Pa onda
1,5 dan+1,5+1,5+1,5+1=7 dana
6 riba+6+6+6+4= 28 riba

Cruz
21-12-2011, 13:00
aj sad onu prvu :rile:

i dajte vi nesto za resavanje :drnd:

kojica
21-12-2011, 13:06
Petoro dece treba da doruckuje.
Mogu da izaberu sledece: mandarine, jabuke, muffin-e, cokoladni i pirincani hleb.
Mihaela mrzi cokoladu i mandarine.
Irena obozava pirincani hleb.
Petar i Sanja ne zele cokoladni hleb.
Petar i Jelena su jedini koji vole jabuke.

Ko ce sta pojesti?

http://www.web-igre.com (http://www.web-igre.com/)

Mihaeli muffin
Ireni pirinčani hleb
Petru jabuka
Sanji mandarina
Jeleni čokoladni hleb

Cruz
21-12-2011, 13:12
Mihaeli muffin
Ireni pirinčani hleb
Petru jabuka
Sanji mandarina
Jeleni čokoladni hleb

:duh: daj nesto...

kojica
21-12-2011, 13:13
jopet sam potrefila... :pada:

pa ajd da nađem nešto...

Cruz
21-12-2011, 13:14
ajde :nana:

kojica
21-12-2011, 13:17
5. Očevi i sinovi

Dva oca i dva sina otišli su u lov.
Svaki je ulovio zeca.
Koliko žečeva su ulovili?

Cruz
21-12-2011, 13:18
3? :)

DaDole
21-12-2011, 13:29
moglo bi biti 3..ali moglo bi biti i 2:)

kojica
21-12-2011, 13:29
:dada: kako?

DaDole
21-12-2011, 13:30
:dada: kako?
kome klimaš:dada: ko je pogodiJo?

Cruz
21-12-2011, 13:30
kako 2 dirka?

2 oca i 2 sina su deda, njegov sin i unuk, meni je to jedino logicno resenje

kojica
21-12-2011, 13:33
kome klimaš:dada: ko je pogodiJo?

Izvini Nedo, tebe nisam ni videla.. :bela: ubacila si se...

kruz je pogodila...

Cruz
21-12-2011, 13:36
Pitanja:
1. Ako legnes u 8 sati i navijes sat da ti zvoni u 9 sati, koliko dugo ces spavati?
2. Da li u SAD-u postoji 25. decembar?
3. Ako imas u kutiji samo jednu sibicu i ulazis u mracnu sobu u kojoj se nalaze: petrolejka, plinska svetiljka i pec na drva, sta ces prvo zapaliti?
4. Neki meseci imaju 30, a neki 31 dan, koliko meseci u godini ima 28 dana?
5. Sta pise na novcicu od tri dinara?
6. Doktor ti je dao tri tablete, da pijes jednu na svakih pola sata. Koliko ces dugo piti tablete?
7. Sanjas da si u mracnom tunelu, sa jedne strane dolazi voz, a sa druge zmaj. Sta ces uciniti?
8. Sta je bilo pre 1945. godine?
9. Da li je moguce coveka koji je ziveo severno od New Yorka, sahraniti zapadno od Misisipija?
10. Da li je moguce u SAD-u, vencati se sa sestrom svoje udovice?
11. Ako pod punim Mesecom bacis crveni kamen u Crno more, sta ce se dogoditi?
12. Ti si moj sin, a ja nisam tvoja mama, sta sam ti ja?
13. Ako se coveku odsece desna ruka, koliko mu prstiju ostane?
14. Avion se srusio na kanadsko-americkoj granici. Gde ce se sahraniti preziveli putnici?
15. Koliko rodjendana ima majka troje djece?
16. Jabuka ima tri grane, svaka grana ima tri grancice, svaka grancica ima tri ploda, svaki plod ima tri kostice. Koliko ima krusaka na stablu?
17. Koliko puta u toku 24 sata (jednog dana) minutna kazaljka predje iznad satne kazaljke?
18. Ako danas u podne pada jaka kisa, moze li se za 36 sati ocekivati jako sunce?
19. Bijeli pjevac snese jaje na jugoslovensko-hrvatskoj granici. Da bi se izbegao medjunarodni spor, cije je jaje?
20. Koliko je 10 i 30?

http://www.iqtestovi.com (http://www.iqtestovi.com/)

DaDole
21-12-2011, 13:36
pa i meni je bilo logično 3..al i 2..što da ne ?..recimo Marko i Rajko..Marko je otac Rajku,i nečiji vjerovatno sin..a Rajko je otac vjerovatno nekom tamo sinu:)
:haha: mislila sam da je zamka pitanje

Cruz
21-12-2011, 13:38
i ja sam necije dete :drnd:

DaDole
21-12-2011, 13:38
10.vjenčati se sa sestrom udovice:nene: mrtav čovjek se ne vjenčava:)
3. šibicu:dada:
2. dabome da postoji 25 decembar
12.otac

DaDole
21-12-2011, 13:40
6. 1 sat treba
8. 1944.
14.preživjeli se ne sahranjuju:)
18. ne može..biće noć

Cruz
21-12-2011, 13:42
ko bre to da poveze hahaha

DaDole
21-12-2011, 13:48
moji su odgovori tačni:dada:

Cruz
21-12-2011, 13:49
verujem :nana:

nego daj sad nesto dok ja ne pronadjem...

DaDole
21-12-2011, 13:53
ako su krave u desnoj štali za krave,gdje su bikovi?

Cruz
21-12-2011, 13:55
stala je stala, nemam pojma :huh:

kojica
21-12-2011, 14:04
ošli na oranje.. :hm:

DaDole
21-12-2011, 14:05
ošli na oranje.. :hm:

bikovi su pored krava,naravno:say:

Cruz
21-12-2011, 14:09
6. 1 sat treba
8. 1944.
14.preživjeli se ne sahranjuju:)
18. ne može..biće noć



10.vjenčati se sa sestrom udovice:nene: mrtav čovjek se ne vjenčava:)
3. šibicu:dada:
2. dabome da postoji 25 decembar
12.otac

1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - ?
5. - ?
6. - 1 sat treba
7. - ?
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - ?
16. - ?
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - ?
20. - ?

ajmo dalje :nana:

DaDole
21-12-2011, 14:13
evo još dva..
15. jedan rođendan
16. nijedna kruška:) drvo je jabuka:)

Cruz
21-12-2011, 14:16
evo još dva..
15. jedan rođendan
16. nijedna kruška:) drvo je jabuka:)

1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - ?
5. - ?
6. - 1 sat treba
7. - ?
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - ?
20. - ?


:duh:

mrav
21-12-2011, 14:24
20. pola jedanaest

Cruz
21-12-2011, 14:26
20. pola jedanaest

1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - ?
5. - ?
6. - 1 sat treba
7. - ?
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - ?
20. - pola jedanaest

:nana:

DaDole
21-12-2011, 14:28
19. ne postoji ta granica

DaDole
21-12-2011, 14:30
4. 12 mjeseci

7.probudiću se:dada:

Cruz
21-12-2011, 14:30
19. ne postoji ta granica

nije :namigusa:

Cruz
21-12-2011, 14:33
4. 12 mjeseci

7.probudiću se:dada:

1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - ?
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - ?
20. - pola jedanaest

:nana:

DaDole
21-12-2011, 14:33
nije :namigusa:

pa da..pjevac ne nosi jaja:jasenka: e,to je tačno:)

Cruz
21-12-2011, 14:35
pa da..pjevac ne nosi jaja:jasenka: e,to je tačno:)

tako vec moze hahaha

1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - ?
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - pjevac ne nosi jaja:jasenka:
20. - pola jedanaest

:jasenka:

DaDole
21-12-2011, 14:47
1. nikoliko
5.nema tog novčića
11.potonuće
a sad malo neko drugi:) ne postizavam sve sama:say:

Cruz
21-12-2011, 14:57
1. nikoliko
5.nema tog novčića
11.potonuće
a sad malo neko drugi:) ne postizavam sve sama:say:

pod 1. nije tako :drnd:

1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - nema tog novčića
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
11. - potonuće
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - pjevac ne nosi jaja:jasenka:
20. - pola jedanaest

:duh:

DaDole
22-12-2011, 09:52
1.Razgovaraju dva čovjeka i jedan drugom kaže:"Moja mama je tvojoj mami svekrva".Šta su njih dvojica?
2.U vojvođanskom selu sdesna su plavo obojene kuće,a suprotno bijele.Gdje se nalazi bijela kuća?
3.Seljak ima 27 ovaca,sve osim 6 su izginule.Koliko ih je preživjelo?
4.Koliko krajeva imaju dva i pol štapa?

Cruz
22-12-2011, 10:55
1.Razgovaraju dva čovjeka i jedan drugom kaže:"Moja mama je tvojoj mami svekrva".Šta su njih dvojica?
2.U vojvođanskom selu sdesna su plavo obojene kuće,a suprotno bijele.Gdje se nalazi bijela kuća?
3.Seljak ima 27 ovaca,sve osim 6 su izginule.Koliko ih je preživjelo?
4.Koliko krajeva imaju dva i pol štapa?

1. otac i sin

DaDole
04-01-2012, 12:21
Vježbajmo naše inteligencije kroz brojeve,slova,riječi,enigme :drnd:

PRVA BROJEVI
1.Koji broj nedostaje?

8...9...? ...14...18...23

2.Koji broj slijedi niz?

2 4 3
5 4 6
5 7 ?

3.Koji broj slijedi niz?

2...4...5...10...11...22....?

4.Koji broj slijedi niz?


3 ...5 ...10...12...24...?

5.Koji broj slijedi niz?

2...4...8...4...6...10...5...?

kojica
04-01-2012, 12:26
8... 9... 11... 14.. 18... 23

:drnd:

DaDole
04-01-2012, 12:26
DRUGA

od navedenih riječi dvije označavaju predmete sa bitno zajedničkim karakteristikama.Koje su to dvije riječi?

1. toranj
strijela
terasa
puškarnica
krunište
kula
zvonik

2.vino
kaca
boca
berba
bačva

3.stup
most
pregrada
ograda
vijadukt

4.sijeno
kosa
žito
klas
kosir
grablje

5.muzika
gitara
flauta
harfa
trska

DaDole
04-01-2012, 12:29
8... 9... 11... 14.. 18... 23

:drnd:
neće da bidne:drnd:

DaDole
04-01-2012, 12:36
6.U svakom,osim u jednom redu,nalazi se naziv neke biljke sa premetnutim redoslijedom slova.Koji je to red?

ORB
KSART
SKRAČAV
AVIROKP
TSIJEBR

DaDole
04-01-2012, 12:40
7.OD OVIH 5 RIJEČI,DVIJE IMAJU PRIBLIŽNO ISTO ZNAČENJE(U svakoj od tri kolone a-b-c po dvije riječi)

a)TUŽAN...OZBILJAN...ZLOBAN...VAŽAN...NEPRIJATEL JSKI
b)ODBIJANJE...RAVNODUŠNOST..POVUČENOST..BEZOSJE AJNOST..PRIGOVARANJE
c)SAGLASNOST..NAGODBA...SVEDENOST..POPUŠTANJE..SP ORAZUM

kojica
04-01-2012, 12:42
neće da bidne:drnd:

kako neće.. :hm:

+1
+2
+3
+4
+5

ako nije to, onda ima više od jednog rešenja.. :lol:

DaDole
04-01-2012, 12:45
Treba napisati 5 brojeva na mjestu 5 upitnika..jesi li dobro pogledala ?

Cruz
04-01-2012, 13:40
Vježbajmo naše inteligencije kroz brojeve,slova,riječi,enigme :drnd:

PRVA BROJEVI
1.Koji broj nedostaje?

8...9...? ...14...18...23

2.Koji broj slijedi niz?

2 4 3
5 4 6
5 7 ?

3.Koji broj slijedi niz?

2...4...5...10...11...22....?

4.Koji broj slijedi niz?


3 ...5 ...10...12...24...?

5.Koji broj slijedi niz?

2...4...8...4...6...10...5...?

1 - 11
2 - 6
3 - 23
4 - 26
5 - 7

DaDole
04-01-2012, 13:43
cruz:bravo:
si pametnica:say:

Cruz
04-01-2012, 13:46
ma ubilo se :))))

cek malo sad cu jos :dada:

kojica
04-01-2012, 13:46
Treba napisati 5 brojeva na mjestu 5 upitnika..jesi li dobro pogledala ?

Pa ja sam rešila samo ono pod jedan.. :hm:

Cruz
04-01-2012, 13:48
ma nema veze, nastavicemo dalje :dada:

Cruz
04-01-2012, 13:59
DRUGA

od navedenih riječi dvije označavaju predmete sa bitno zajedničkim karakteristikama.Koje su to dvije riječi?

1. toranj
strijela
terasa
puškarnica
krunište
kula
zvonik

2.vino
kaca
boca
berba
bačva

3.stup
most
pregrada
ograda
vijadukt

4.sijeno
kosa
žito
klas
kosir
grablje

5.muzika
gitara
flauta
harfa
trska

1 - toranj i kula
2 - boca i bacva
3 - most i vijadukt
4 - kosa i kosir
5 - gitara i harfa

neke sam reci morala da guglam :ceka:

Sarmica
04-01-2012, 14:02
6.U svakom,osim u jednom redu,nalazi se naziv neke biljke sa premetnutim redoslijedom slova.Koji je to red?

ORB
KSART
SKRAČAV
AVIROKP
TSIJEBR

da me ubiješ ne znam šta je to treće

DaDole
04-01-2012, 14:22
1 - toranj i kula
2 - boca i bacva
3 - most i vijadukt
4 - kosa i kosir
5 - gitara i harfa

neke sam reci morala da guglam :ceka:

tačni su ti 3. i 4. a ova tri nisu

Sarmica
04-01-2012, 14:25
kula i zvonik
kaca i bačva
flauta i trska

Sarmica
04-01-2012, 14:33
7.

a)ozbiljan-važan
b)ravnodušnost-bezosećajnost
c)saglasnost-sporazum

Sarmica
04-01-2012, 14:38
6.U svakom,osim u jednom redu,nalazi se naziv neke biljke sa premetnutim redoslijedom slova.Koji je to red?

ORB
KSART
SKRAČAV
AVIROKP
TSIJEBR

bor, trska, kopriva brijest...a treće hmmm:lol:

DaDole
04-01-2012, 15:16
bor, trska, kopriva brijest...a treće hmmm:lol:
ajd pročitaj pitanje:)

Obešenjak
04-01-2012, 15:17
treći red :)

Sarmica
04-01-2012, 15:17
ja sam odgovorila na dva pitanja :ljut:
to gore se i ne računa, pisala sam nako:ljut:

DaDole
04-01-2012, 15:19
treći red :)
:bravo: komšijo

Sarmica
05-01-2012, 09:50
a šta piše u trećem redu, ispašće mi oči:place:

Raisa
05-01-2012, 12:46
:viriuMunsterovpapirkadodjenatemu:

Moonster
05-01-2012, 14:16
:viriuMunsterovpapirkadodjenatemu:

:raz_038: nema prepisivanja od mene :kapa:

Čekamo neki novi zadatak :palac:

Cruz
05-01-2012, 14:43
ima jos neresenih nekoliko stranica ispred :dada:

Cruz
05-01-2012, 17:58
1.Razgovaraju dva čovjeka i jedan drugom kaže:"Moja mama je tvojoj mami svekrva".Šta su njih dvojica?
2.U vojvođanskom selu s desna su plavo obojene kuće, a suprotno bijele. Gdje se nalazi bijela kuća?
3.Seljak ima 27 ovaca,sve osim 6 su izginule.Koliko ih je preživjelo?
4.Koliko krajeva imaju dva i pol štapa?


1. otac i sin

2. levo je l'?
3. 6
4. 6

Cruz
05-01-2012, 17:59
Pitanja:
1. Ako legnes u 8 sati i navijes sat da ti zvoni u 9 sati, koliko dugo ces spavati?
2. Da li u SAD-u postoji 25. decembar?
3. Ako imas u kutiji samo jednu sibicu i ulazis u mracnu sobu u kojoj se nalaze: petrolejka, plinska svetiljka i pec na drva, sta ces prvo zapaliti?
4. Neki meseci imaju 30, a neki 31 dan, koliko meseci u godini ima 28 dana?
5. Sta pise na novcicu od tri dinara?
6. Doktor ti je dao tri tablete, da pijes jednu na svakih pola sata. Koliko ces dugo piti tablete?
7. Sanjas da si u mracnom tunelu, sa jedne strane dolazi voz, a sa druge zmaj. Sta ces uciniti?
8. Sta je bilo pre 1945. godine?
9. Da li je moguce coveka koji je ziveo severno od New Yorka, sahraniti zapadno od Misisipija?
10. Da li je moguce u SAD-u, vencati se sa sestrom svoje udovice?
11. Ako pod punim Mesecom bacis crveni kamen u Crno more, sta ce se dogoditi?
12. Ti si moj sin, a ja nisam tvoja mama, sta sam ti ja?
13. Ako se coveku odsece desna ruka, koliko mu prstiju ostane?
14. Avion se srusio na kanadsko-americkoj granici. Gde ce se sahraniti preziveli putnici?
15. Koliko rodjendana ima majka troje djece?
16. Jabuka ima tri grane, svaka grana ima tri grancice, svaka grancica ima tri ploda, svaki plod ima tri kostice. Koliko ima krusaka na stablu?
17. Koliko puta u toku 24 sata (jednog dana) minutna kazaljka predje iznad satne kazaljke?
18. Ako danas u podne pada jaka kisa, moze li se za 36 sati ocekivati jako sunce?
19. Bijeli pjevac snese jaje na jugoslovensko-hrvatskoj granici. Da bi se izbegao medjunarodni spor, cije je jaje?
20. Koliko je 10 i 30?



1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - nema tog novčića
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
11. - potonuće
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - pjevac ne nosi jaja:jasenka:
20. - pola jedanaest

Lady
09-01-2012, 22:20
Pitanja:
1. Ako legnes u 8 sati i navijes sat da ti zvoni u 9 sati, koliko dugo ces spavati?
2. Da li u SAD-u postoji 25. decembar?
3. Ako imas u kutiji samo jednu sibicu i ulazis u mracnu sobu u kojoj se nalaze: petrolejka, plinska svetiljka i pec na drva, sta ces prvo zapaliti?
4. Neki meseci imaju 30, a neki 31 dan, koliko meseci u godini ima 28 dana?
5. Sta pise na novcicu od tri dinara?
6. Doktor ti je dao tri tablete, da pijes jednu na svakih pola sata. Koliko ces dugo piti tablete?
7. Sanjas da si u mracnom tunelu, sa jedne strane dolazi voz, a sa druge zmaj. Sta ces uciniti?
8. Sta je bilo pre 1945. godine?
9. Da li je moguce coveka koji je ziveo severno od New Yorka, sahraniti zapadno od Misisipija?
10. Da li je moguce u SAD-u, vencati se sa sestrom svoje udovice?
11. Ako pod punim Mesecom bacis crveni kamen u Crno more, sta ce se dogoditi?
12. Ti si moj sin, a ja nisam tvoja mama, sta sam ti ja?
13. Ako se coveku odsece desna ruka, koliko mu prstiju ostane?
14. Avion se srusio na kanadsko-americkoj granici. Gde ce se sahraniti preziveli putnici?
15. Koliko rodjendana ima majka troje djece?
16. Jabuka ima tri grane, svaka grana ima tri grancice, svaka grancica ima tri ploda, svaki plod ima tri kostice. Koliko ima krusaka na stablu?
17. Koliko puta u toku 24 sata (jednog dana) minutna kazaljka predje iznad satne kazaljke?
18. Ako danas u podne pada jaka kisa, moze li se za 36 sati ocekivati jako sunce?
19. Bijeli pjevac snese jaje na jugoslovensko-hrvatskoj granici. Da bi se izbegao medjunarodni spor, cije je jaje?
20. Koliko je 10 i 30?

http://www.iqtestovi.com (http://www.iqtestovi.com/)


1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - nema tog novčića
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - ?
11. - potonuće
12. - otac
13. - ?
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - pjevac ne nosi jaja:jasenka:
20. - pola jedanaest


1. Zavisi od toga kada ćeš i da li uopšte zaspati. ;)
10. Nemoguće bilo gde, pa i u SAD-u, jer je taj mrtav.
13. 15 prstiju
17. Trebalo bi 23 puta. Ako računamo od ponoći, kada kreće, i do sledeće ponoći, kada ponovo budu poklopljene, ali minutna ne pređe preko satne kazaljke.

O odgovoru na 9. pitanje ću još malo razmisliti. :sale:

Cruz
09-01-2012, 22:52
1. Zavisi od toga kada ćeš i da li uopšte zaspati. ;)
10. Nemoguće bilo gde, pa i u SAD-u, jer je taj mrtav.
13. 15 prstiju
17. Trebalo bi 23 puta. Ako računamo od ponoći, kada kreće, i do sledeće ponoći, kada ponovo budu poklopljene, ali minutna ne pređe preko satne kazaljke.

O odgovoru na 9. pitanje ću još malo razmisliti. :sale:


1. - ?
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - nema tog novčića
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - Nemoguće bilo gde, pa i u SAD-u, jer je taj mrtav.
11. - potonuće
12. - otac
13. - 15 prstiju
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - ?
18. - ne može..biće noć
19. - pjevac ne nosi jaja:jasenka:
20. - pola jedanaest

1, 9 i 17...

Lady
09-01-2012, 23:17
1. Možeš spavati jedan sat, ali pod uslovom da zaspiš u tih sat vremena, kao što već rekoh, a da pod 9 u ovom pitanju ne podrazumevaju i 21h. ;)
17. Hm... Biće da je ipak 22 puta je sam kod prvobitnog brojanja uzela i 11.55 i 12.00. :sale:

O poenti 9. pitanja i dalje razmišljam. Za sada ne vidim u čemu je fazon...

Cruz
09-01-2012, 23:25
1. Možeš spavati jedan sat, ali pod uslovom da zaspiš u tih sat vremena, kao što već rekoh, a da pod 9 u ovom pitanju ne podrazumevaju i 21h. ;)
17. Hm... Biće da je ipak 22 puta je sam kod prvobitnog brojanja uzela i 11.55 i 12.00. :sale:

O poenti 9. pitanja i dalje razmišljam. Za sada ne vidim u čemu je fazon...

1. - Možeš spavati jedan sat
2. - dabome da postoji 25 decembar
3. - šibicu:dada:
4. - 12 mjeseci
5. - nema tog novčića
6. - 1 sat treba
7. - probudiću se:dada:
8. - 1944.
9. - ?
10. - Nemoguće bilo gde, pa i u SAD-u, jer je taj mrtav.
11. - potonuće
12. - otac
13. - 15 prstiju
14. - preživjeli se ne sahranjuju:)
15. - jedan rođendan
16. - nijedna kruška:) drvo je jabuka:)
17. - Hm... Biće da je ipak 22 puta
18. - ne može..biće noć
19. - pjevac ne nosi jaja:jasenka:
20. - pola jedanaest

DaDole
12-01-2012, 10:54
Hajd malo da rezonujemo...evo nekoliko serija rezonovanja poredanih po težini u kojima premise dovode do jednog ili više zaključaka.
Potrebno je od zaključaka izabrati onaj koji je logički tačan..ako je predložen samo jedna zaključak treba reći je li on tačan ili netačan.
Imamo 6 zadataka pa krenimo.

1.zadatak

premise:
I ) ja sam teži od Ivana
II) Ivan je teži od Gorana

zaključci
III)Goran je teži od mene
IV)Ja sam teži od Gorana
V)Goran i ja smo iste težine

DaDole
12-01-2012, 10:57
2.zadatak

premise:
I)Stevo još nema 15 godina
II)Stevo je atletičar

zaključak:
III)Stevo neće glasati na slijedećim izborima

DaDole
12-01-2012, 10:59
3.zadatak

premise:
I)Toni stanuje između stadiona i centra grada
II)stadion se nalazi između centra grada i pozorišta

zaključci:
III)stadion je bliži Tonijevoj kući nego pozorištu
IV)Toni stanuje između stadiona i pozorišta
V)Toni stanuje bliže stadionu nego pozorištu

DaDole
12-01-2012, 11:01
4.zadatak

premise:
I) svi učenici B razreda su ponavljači
II)Branka je učenica B razreda

zaključak
III)Branka je ponavljač

DaDole
12-01-2012, 11:05
5.zadatak

premise:
I)nekoliko djece je vakcinisano protiv ospica
II)ali,svi su vakcinisani protiv poliomijelitisa

zaključci:
III) dakle,nekoliko djece je vakcinisano protiv ospica,tj.protiv poliomijelitisa
IV)dakle,nekoliko djece je vakcinisano protiv poliomijelitisa i protiv ospica

DaDole
12-01-2012, 11:07
6.zadatak

premise:
I) neki majmuni imaju rep za vješanje
II) i oposum ima rep za vješanje

zaključak:
III) dakle,oposum je vrsta majmuna koja ima rep za vješanje

Cruz
13-01-2012, 23:00
1.zadatak

premise:
I ) ja sam teži od Ivana
II) Ivan je teži od Gorana

zaključci
III)Goran je teži od mene
IV)Ja sam teži od Gorana
V)Goran i ja smo iste težine

IV

Cruz
13-01-2012, 23:06
2.zadatak

premise:
I)Stevo još nema 15 godina
II)Stevo je atletičar

zaključak:
III)Stevo neće glasati na slijedećim izborima

tacno

Sarmica
14-01-2012, 08:33
3.zadatak

premise:
I)Toni stanuje između stadiona i centra grada
II)stadion se nalazi između centra grada i pozorišta

zaključci:

V)Toni stanuje bliže stadionu nego pozorištu

:dada:

Sarmica
14-01-2012, 08:34
4.zadatak

premise:
I) svi učenici B razreda su ponavljači
II)Branka je učenica B razreda

zaključak
III)Branka je ponavljač

pa da:huh:

Sarmica
14-01-2012, 08:38
5.zadatak

premise:
I)nekoliko djece je vakcinisano protiv ospica
II)ali,svi su vakcinisani protiv poliomijelitisa

zaključci:
III) dakle,nekoliko djece je vakcinisano protiv ospica,tj.protiv poliomijelitisa

:dada:

Sarmica
14-01-2012, 08:38
6.zadatak

premise:
I) neki majmuni imaju rep za vješanje
II) i oposum ima rep za vješanje

zaključak:
III) dakle,oposum je vrsta majmuna koja ima rep za vješanje

:nene:

Sarmica
14-01-2012, 08:42
Nikada ga nije bilo, nikada ga neće biti, a ima ga još malo?

Šta je to?:jasenka:

Ma'at
14-01-2012, 09:22
vreme:hm:?

Sarmica
14-01-2012, 10:01
kako vreme?:sad:..kako vremena nikad nije bilo?:sad:...kako ga nikad neće biti?:sad:...i kako to mislilš da ga ima još malo?:sad:...niiiiiije vreme:nene:

Cruz
15-01-2012, 13:55
Jedne subote četiri dečaka je odlučilo posetiti dućan sa slatkišima.
Svaki dečak je kupio samo njemu omiljeni bombon. Svako od njih je potrošio manje od jednog dolara i kupili su različitu količinu bombona.
Možete li odrediti imena i prezimena dečaka, količine bombona za svakog dečaka, o kom se slatkišu radi i koliko je svaki dečak potrošio?


1. Petar, čije prezime nije Symthe, kupio je jedan slatkiš manje od dečaka koji je kupio čokoladne bombone.
2. Adam je potrošio 35 centa i potrošio je najmanje, a dečak koji je kupio lizalice je potrošio najviše.
3. Tom Wilson je potrošio 60 centa, 10 centa više od Johna.
4. Najmanje je potrošio dečak koji je kupio pepermint bombone, zatim dečak koji se preziva Symthe, pa dečak koji je kupio čokoladne bombone. Najviše je potrošio dečak čije je prezime Brown.
5. Petrovo prezime nije Parker.
6. Dečak čije prezime nije Parker je kupio največu količinu slatkiša, deset žele bombona. Dečak koji je potrošio najviše, kupio je najmanju količinu slatkiša.
7. Dečak koji je kupio sedam pepermint bombona je kupio dva slatkiša više nego dečak koji je kupio lizalice.

Ma'at
15-01-2012, 16:10
kako vreme?:sad:..kako vremena nikad nije bilo?:sad:...kako ga nikad neće biti?:sad:...i kako to mislilš da ga ima još malo?:sad:...niiiiiije vreme:nene:

onda je odgovor DANAS..:)

Sarmica
15-01-2012, 18:10
onda je odgovor DANAS..:)

:dada:

Cruz
16-01-2012, 21:33
Majka je 21 godinu starija od njenog deteta. Za tačno 6 godina od sada, majka će biti tačno 5 puta starija od njenog deteta.


Gde je otac i zašto je baš tamo?

Cruz
18-01-2012, 10:13
4.zadatak

premise:
I) svi učenici B razreda su ponavljači
II)Branka je učenica B razreda

zaključak
III)Branka je ponavljač

ovde moze biti i tacno i netacno, zavisi kako se posmatra...

-ako se posmatra generalno, tj. obuhvaceni i ucenici i ucenice, onda bi odgovor bio tacan
-ako se posmatraju samo ucenici (muskog roda), a ne i ucenice (zenskog roda), onda je odgovor netacan :hm:

DaDole
18-01-2012, 10:27
E sad ovako za sarmu i cruz..
1.i 2. zadatak tačno riješeni:dada:
3.netačno
4.tačno
5.netačno..

3.i 5.ostali netačni:zrika:

Cruz
18-01-2012, 10:30
hvala dirka :dada:

DaDole
18-01-2012, 10:32
hvala dirka :dada:
nema na čemu genijalac jedan cruzasti:) a ćeš pokušati ove netačne:)

Cruz
18-01-2012, 10:35
pa hocu, nego mi ovo pod 4 bode oci, jer stvarno mislim da postoje 2 resenja :lol:

DaDole
18-01-2012, 10:39
pa hocu, nego mi ovo pod 4 bode oci, jer stvarno mislim da postoje 2 resenja :lol:
vidi,ovo pod 4. intuitivno uočavamo da je jedino zaključak III logičan..riječ je o klasičnoj formi rezonovanja koje je još Aristotel analizirao (silogizam)

DaDole
18-01-2012, 10:43
za zadatak 6.
zaključak nije istinit.
nijedan oposum se ne može transformisati u majmuna,to je pogrešna forma silogizma

Cruz
18-01-2012, 10:53
3.zadatak

premise:
I)Toni stanuje između stadiona i centra grada
II)stadion se nalazi između centra grada i pozorišta

zaključci:
III)stadion je bliži Tonijevoj kući nego pozorištu
IV)Toni stanuje između stadiona i pozorišta
V)Toni stanuje bliže stadionu nego pozorištu

III

Ma'at
18-01-2012, 10:56
Majka je 21 godinu starija od njenog deteta. Za tačno 6 godina od sada, majka će biti tačno 5 puta starija od njenog deteta.


Gde je otac i zašto je baš tamo?

otac upravo pravi bebu ,koja treba da se rodi za 9 meseci..?:hm:

Cruz
18-01-2012, 10:56
5.zadatak

premise:
I)nekoliko djece je vakcinisano protiv ospica
II)ali,svi su vakcinisani protiv poliomijelitisa

zaključci:
III) dakle,nekoliko djece je vakcinisano protiv ospica,tj.protiv poliomijelitisa
IV)dakle,nekoliko djece je vakcinisano protiv poliomijelitisa i protiv ospica

ospice su boginje, a poliomelitis decja paraliza, koliko se secam :hm:

znaci IV

Cruz
18-01-2012, 10:57
otac upravo pravi bebu ,koja treba da se rodi za 9 meseci..?:hm:

jeste, hoces da napises kako si do toga dosla? :)

Ma'at
18-01-2012, 11:02
x-god deteta
y-god majke

x+21=y
5(x+6)=y+6
x=-3/4


dete je staro -9 meseci..:hm:

Cruz
18-01-2012, 11:06
x-god deteta
y-god majke

x+21=y
5(x+6)=y+6
x=-3/4


dete je staro -9 meseci..:hm:

:dada: :bravo:

DaDole
18-01-2012, 11:07
ospice su boginje, a poliomelitis decja paraliza, koliko se secam :hm:

znaci IV

:dada: naći ću ja tebi nešto što ne znaš:)

Cruz
18-01-2012, 11:20
nadji :dada: :)

Ma'at
18-01-2012, 11:27
Razgovaraju dva seljaka.Prvi kaze:"Ako mi das jednu tvoju ,imacu duplo vise nego ti,ali ako ja tebi dam jednu moju,imacemo isto."
I jedan i drugi seljak imaju manje od deset krava.
Koliko ima svaki od njih?

DaDole
18-01-2012, 11:30
Razgovaraju dva seljaka.Prvi kaze:"Ako mi das jednu tvoju ,imacu duplo vise nego ti,ali ako ja tebi dam jednu moju,imacemo isto."
I jedan i drugi seljak imaju manje od deset krava.
Koliko ima svaki od njih?
prvi ima tri a drugi dvije:)

Ma'at
18-01-2012, 11:31
Nije..:nene:

DaDole
18-01-2012, 11:34
znala sam da nije..al da mi ne biste nabili kompleks kakE ste mozgaste,evo vama da se zabaLjate:)
u jednoj korpi ima 36 jaja..4 jajeta od svakog tuceta su sigurno pokvarena.Koliko ima svježih jaja?

Cruz
18-01-2012, 11:34
Razgovaraju dva seljaka.Prvi kaze:"Ako mi das jednu tvoju ,imacu duplo vise nego ti,ali ako ja tebi dam jednu moju,imacemo isto."
I jedan i drugi seljak imaju manje od deset krava.
Koliko ima svaki od njih?

jedan ima 7, a drugi 5

Ma'at
18-01-2012, 11:36
jedan ima 7, a drugi 5

:bravo:

DaDole
18-01-2012, 11:36
jeste cruz,sad sam i ja skontala:dada:

Ma'at
18-01-2012, 11:37
Idu patke jedna iza druge u koloni.
Koliko pataka ima?

Cruz
18-01-2012, 11:42
Idu patke jedna iza druge u koloni.
Koliko pataka ima?

ja mislim 3, jer to je najmanji broj koji moze da cini kolonu... ako kazemo 2, onda bi to bio par.. :hm:

Cruz
18-01-2012, 11:44
znala sam da nije..al da mi ne biste nabili kompleks kakE ste mozgaste,evo vama da se zabaLjate:)
u jednoj korpi ima 36 jaja..4 jajeta od svakog tuceta su sigurno pokvarena.Koliko ima svježih jaja?

sta je tuce? gomila ili red? :hm:

Ma'at
18-01-2012, 11:45
ja mislim 3, jer to je najmanji broj koji moze da cini kolonu... ako kazemo 2, onda bi to bio par.. :hm:
Pa da..ako je JEDNA iza DRUGE..znaci ima ih tri..:bravo: cruz:)

DaDole
18-01-2012, 11:46
tuce jaja je tuce:) zna se koliko ima u njemu:)

Cruz
18-01-2012, 11:47
nemam pojma :hm: :)

Ma'at
18-01-2012, 11:49
znala sam da nije..al da mi ne biste nabili kompleks kakE ste mozgaste,evo vama da se zabaLjate:)
u jednoj korpi ima 36 jaja..4 jajeta od svakog tuceta su sigurno pokvarena.Koliko ima svježih jaja?

24?:hm:

DaDole
18-01-2012, 11:49
genijalac obično ne zna jednu običnu,prostu stvar:) zezaš me il ne znaš:qq: koliko je tuce jaja

Cruz
18-01-2012, 11:51
stvarno ne znam... mozda i znam al' ne mogu da se setim :dada:

je l' 6?

Ma'at
18-01-2012, 11:54
Nedo..jel nije tacan odg 24?:hm:

DaDole
18-01-2012, 11:55
Nedo..jel nije tacan odg 24?:hm:
matice :ripa:

Cruz
18-01-2012, 12:02
pa jeste, kad ja ne znam sta je tuce i kol'ko jaja ima u jednom :lol:

Ma'at
18-01-2012, 12:03
eto sad si naucila nesto novo:)

Cruz
18-01-2012, 12:04
jesam :say:

Cruz
18-01-2012, 12:15
Konj oko vrata ima zavezano uze duzine 5m. Stala sa senom udaljena je 10m. Konj i pored te udaljenosti moze doci do sena. Kako? :)

Ma'at
18-01-2012, 12:17
Konj oko vrata ima zavezano uze duzine 5m. Stala sa senom udaljena je 10m. Konj i pored te udaljenosti moze doci do sena. Kako? :)

Pa...:hm:...samo mu je uze vezano oko vrata..msm..nije vezan za jos nesto..
kako objasnjavam..:zrika:..ko razume ..shvatice:lol:

Cruz
18-01-2012, 12:20
hahaha normalno :lol:

Cruz
18-01-2012, 12:23
Lekar vam je prepisao 3 tablete koje trebate popiti u razmaku od pola sata. Koliko vremena prodje izmedju prve i poslednje?

DaDole
18-01-2012, 13:38
Lekar vam je prepisao 3 tablete koje trebate popiti u razmaku od pola sata. Koliko vremena prodje izmedju prve i poslednje?
sat vemena,šesdeset minuta:)

Cruz
18-01-2012, 13:59
sat vemena,šesdeset minuta:)

:bravo: :)

Cruz
18-01-2012, 14:02
U kesi se nalazi 10 belih i 10 crnih carapa. Koliko se najmanje treba izvuci carapa da bi se dobio par? :)

DaDole
18-01-2012, 14:04
"Ne garantujem da je neodbranjivo poricati suprotno od istinitosti mojih riječi!"

da li ova rečenica znači da on laže ili da govori istinu?

Ma'at
18-01-2012, 14:06
"Ne garantujem da je neodbranjivo poricati suprotno od istinitosti mojih riječi!"

da li ova rečenica znači da on laže ili da govori istinu?

istinu i samo istinu..:lol:

DaDole
18-01-2012, 14:08
istinu i samo istinu..:lol:
:ripa: braFo mat

Cruz
18-01-2012, 14:38
Sta je to sto moze da leti, a nema krila, moze da place, a nema oci?

DaDole
18-01-2012, 14:39
U kesi se nalazi 10 belih i 10 crnih carapa. Koliko se najmanje treba izvuci carapa da bi se dobio par? :)
11?

Cruz
18-01-2012, 14:40
11?

:nene:

Ma'at
18-01-2012, 14:46
U kesi se nalazi 10 belih i 10 crnih carapa. Koliko se najmanje treba izvuci carapa da bi se dobio par? :)

Pa dve..i dobijes par..niko ne garantuje da ce biti iste boje:huh:

Ma'at
18-01-2012, 14:47
Sta je to sto moze da leti, a nema krila, moze da place, a nema oci?

Jao..ovog se secam jos iz skole...OBLAK..:)

Cruz
18-01-2012, 14:49
jeste :say:

DaDole
18-01-2012, 14:50
a sad ovako:
Sve mačke su dlakave
neke mačke nisu lišene humora
dlakava bića su drage volje sarkastična

Jedna od donje 4 rečenice je u kontradiktornosti sa ovom gornjom.Koja?
1.nekim sarkastičnim bićima nedostaje humora
2.nijednoj dlakavoj životinji ne nedostaje humora
3.mada je sarkastična,nijedna dlakava životinja nema humora
4.bez humora nijedna sarkastična životinja nije dlakava.

Cruz
18-01-2012, 14:55
2. :kapa:

DaDole
18-01-2012, 14:57
sa osobito velikim zadovoljstvom mogu ti reći cruz da si napokon omanula:haha: si namjerno je l da,da me oraspoložiš:haha:

Cruz
18-01-2012, 15:01
jao dirka pa ti si me danas bas oraspolozila :jasenka:

DaDole
18-01-2012, 15:04
jao dirka pa ti si me danas bas oraspolozila :jasenka:
e,jesam li:haha: ako je tako,i sutra ću :jasenka:

Ma'at
18-01-2012, 15:08
a sad ovako:
Sve mačke su dlakave
neke mačke nisu lišene humora
dlakava bića su drage volje sarkastična

Jedna od donje 4 rečenice je u kontradiktornosti sa ovom gornjom.Koja?
1.nekim sarkastičnim bićima nedostaje humora
2.nijednoj dlakavoj životinji ne nedostaje humora
3.mada je sarkastična,nijedna dlakava životinja nema humora
4.bez humora nijedna sarkastična životinja nije dlakava.

4?

DaDole
18-01-2012, 15:09
4?
:nene:
sad vam nije teško,ostalo je još samo dva odgovora:haha:

Cruz
18-01-2012, 15:15
onda je 3. :drnd:

ne mogu bre vise, umorila sam se :lol:

DaDole
18-01-2012, 15:17
onda je 3. :drnd:

ne mogu bre vise, umorila sam se :lol:
e,sad je ovako:
tri je tačan odgovor,ubola si ..:)

Cruz
18-01-2012, 15:20
e,sad je ovako:
tri je tačan odgovor,ubola si ..:)

znas kako dirka, meni su 2 i 3 veoma slicni



2.nijednoj dlakavoj životinji ne nedostaje humora

3.mada je sarkastična,nijedna dlakava životinja nema humora

DaDole
18-01-2012, 15:26
pa da,razlikuje se samo sarkazam kao remetilačka teza:)

Cruz
18-01-2012, 15:27
ajmo jos malo :drnd:

DaDole
18-01-2012, 15:32
ajd..evo ovako

dvoglavi psi su živa bića
sva živa bića se hrane

Uvažavajući ovo gore rečeno,koja je tvrdnja sigurno tačna?
a)moj pas ima dvije glave jer se hrani
b)svi dvoglavi psi se hrane
c) neki dvoglavi psi se ne hrane
d)nekoliko dvoglavih pasa nisu uistinu živa bića

Cruz
18-01-2012, 15:40
pod b

DaDole
18-01-2012, 15:41
pod b
brzo se odmaraš:bravo:

Cruz
18-01-2012, 15:43
moracu jos jednu kafu :lol:

DaDole
18-01-2012, 15:47
moracu jos jednu kafu :lol:
nemoj:zrika: ko će se smagaTi sa tobom:)

Cruz
18-01-2012, 15:49
nemoj:zrika: ko će se smagaTi sa tobom:)

:manijak:

DaDole
18-01-2012, 15:56
:manijak:
:haha: neće mu lako biti

Cruz
18-01-2012, 16:05
:lol:

Kako oduzeti 1 od 19 da se dobije 20?

mrav
18-01-2012, 16:22
-1-19?

Cruz
18-01-2012, 16:32
-1-19?

:nene:

mrav
18-01-2012, 16:33
:nene:
ni recipročna vrednost od toga?

Cruz
18-01-2012, 16:34
da pomognem malo.. koriste se drugi brojevi

mrav
18-01-2012, 17:01
I - IXX ? OVI I OSTANE XX

Cruz
18-01-2012, 17:08
resenje ide ovako

kada od XIX oduzmete I dobijete XX

Cruz
18-01-2012, 18:46
Jedne subote četiri dečaka je odlučilo posetiti dućan sa slatkišima.
Svaki dečak je kupio samo njemu omiljeni bombon. Svako od njih je potrošio manje od jednog dolara i kupili su različitu količinu bombona.
Možete li odrediti imena i prezimena dečaka, količine bombona za svakog dečaka, o kom se slatkišu radi i koliko je svaki dečak potrošio?


1. Petar, čije prezime nije Symthe, kupio je jedan slatkiš manje od dečaka koji je kupio čokoladne bombone.
2. Adam je potrošio 35 centa i potrošio je najmanje, a dečak koji je kupio lizalice je potrošio najviše.
3. Tom Wilson je potrošio 60 centa, 10 centa više od Johna.
4. Najmanje je potrošio dečak koji je kupio pepermint bombone, zatim dečak koji se preziva Symthe, pa dečak koji je kupio čokoladne bombone. Najviše je potrošio dečak čije je prezime Brown.
5. Petrovo prezime nije Parker.
6. Dečak čije prezime nije Parker je kupio največu količinu slatkiša, deset žele bombona. Dečak koji je potrošio najviše, kupio je najmanju količinu slatkiša.
7. Dečak koji je kupio sedam pepermint bombona je kupio dva slatkiša više nego dečak koji je kupio lizalice.

Ja sam krenula da resavam od toga ko je koliko potrosio, drugacije i ne moze. Kad se poredjaju imena od najmanje do najvise utrosenog novca, bice lako za popunjavanje.




Adam
Parker
35
Pepermint
bombone
7


John
Symthe
50
Zele bombone
10


Tom
Wilson
60
Cokoladne
bombone
6


Petar
Brown
75

Lizalice
5





Jedino sto nikako ne mogu da resim je koliko je decak koji je kupio lizalice potrosio, ili sam nesto previdela, ili je zadatak nepotpun. Cinjenica je da su iznosi manji od 1$, da najveci mora biti veci od 60c.
Proverila sam resenje u kome je naveden iznos od 75c. Nije mi jasno kako su do toga dosli.
Ono sto sam pokusala je da napravim razliku izmedju najmanjeg i sledeceg iznosa, tj. 50-35=15 i da to dodam na 60, mada mi ni to nikako nije logicno...

Cruz
19-01-2012, 14:04
Tri najbolje prijateljice: Ana, Hana i Dora otišle su kupiti nove kupaće kostime za prestojeću ljetnu sezonu. Kako su sve tri izbirljive, dugo su tražile i isprobavale razne modele, da bi na kraju svaka od njih kupila kupaći kostim u svojoj najdražoj boji. Možeš li odrediti koja od njih voli koju boju i kojim su redom obavile kupovinu?
1. Ni Hana niti Ana nisu kupile rozi kupaći kostim.
2. Ona koja je prva završila kupovinu voli žutu boju.
3. Hana nije bila druga.
4. Bijelu boju voli ona koja je kupovinu obavila posljednja, a to nije Ana.

DaDole
19-01-2012, 14:13
može ovako:
1.je kupila žuti
2.je kupila roza
3.je kupila bijeli

Cruz
19-01-2012, 14:16
može ovako:
1.je kupila žuti
2.je kupila roza
3.je kupila bijeli

jeste, samo jos dodaj imena :dada:

DaDole
19-01-2012, 14:17
1.ana..2. dora...treća hana

Cruz
19-01-2012, 14:18
1.ana..2. dora...treća hana

tako je :say:

evo jos jedne...

Amanda, Sara i Jakob jedu različita jela za doručak: tost, kobasice i jaja. Što doručkuje koji od njih?
1. Amanda za doručak jede ili jaja ili tost.
2. Samo Sara i Jakob jedu meso za doručak.
3. Jakob danas ne jede niti kobasice niti tost.

DaDole
19-01-2012, 14:20
:bravo: nedooo..e,jes ubola alal vera:say:

DaDole
19-01-2012, 14:22
adam tost,sara kobasice.a jakob jaja?

Cruz
19-01-2012, 14:29
adam tost,sara kobasice.a jakob jaja?

jeste, samo ato je adam amanda :lol:

Cruz
19-01-2012, 14:35
nastavi niz

1
11
21
1211
111221
312211...

Ma'at
19-01-2012, 14:40
333112221

Cruz
19-01-2012, 14:41
nije :nene:

evo jos jedna...

1 2 3 4 5 6 7 12 ? 14 ? ? ? 30

Ma'at
19-01-2012, 14:48
nastavi niz

1
11
21
1211
111221
312211...
13112221?

Cruz
19-01-2012, 14:50
13112221?

jeste :)

Ma'at
19-01-2012, 14:51
nemam pojma otkud mi prvi put one tri trojke..:huh:

Cruz
19-01-2012, 14:52
ajde onaj drugi :jasenka:

DaDole
20-01-2012, 10:35
Toni je bio vrlo smeten momak i često je obuvao čarape različite boje.To je nerviralo njegovu djevojku i on odluči da se dovede u red.Krene na izlazak sa njom,ali nestane struje.Nije imao svijeće.Tad se sjetio da u ladici ima deset smeđih i deset sivih čarapa.
Koliko je čarapa Toni morao uzeti da bi bio siguran da su iste boje?

Cruz
20-01-2012, 10:54
valjda 2 jer su u mraku smedja i siva iste? :kapa:

DaDole
20-01-2012, 10:56
:nene: on se mora izuti kad ode sa curom na gledanje..znači,nema mraka:)

Cruz
20-01-2012, 11:00
a mozda je imao sibicu :kapa:

DaDole
20-01-2012, 11:02
a mozda je imao sibicu :kapa:
jok,al dok se sjetiš evo za tebe ovo:

Broj Y je veći od 21 za onoliko za koliko je manji od 37..koji je to broj?

Nežnicah
20-01-2012, 11:05
mozda jedan`est :hm:

carapki, da dodam

Cruz
20-01-2012, 11:06
jok,al dok se sjetiš evo za tebe ovo:

Broj Y je veći od 21 za onoliko za koliko je manji od 37..koji je to broj?

28 :)

DaDole
20-01-2012, 11:08
28 :)
joj,cruz..nije:nene:

Cruz
20-01-2012, 11:11
joj,cruz..nije:nene:

:sojka:

Nežnicah
20-01-2012, 11:12
a za carape sta bi, jesam blizu? :)

Cruz
20-01-2012, 11:13
moram da doruckujem caskom, eto me brzo :lol:

Cruz
20-01-2012, 11:14
29 aj odoh sad :cao:

DaDole
20-01-2012, 11:15
to sam i ja kontala,ali kad sam pogriješila tražih algebarsku jednačinu..a ona veli:
37-21/2 = x
16/2= x
x=8
a broj ispade dakle 21+8..29.
pa sam shvatila da mi je intuicija dobra,al ne ko jednačina:)

Nežnicah
20-01-2012, 11:20
a da li ja mozda pisem nekim nevidiljivim slovima kad niko ne obraca paznju... :huh:

DaDole
20-01-2012, 11:25
a da li ja mozda pisem nekim nevidiljivim slovima kad niko ne obraca paznju... :huh:
izvini fajf,nisam vidjela:(
:bravo: fajf..pogodak